Rose Harmony Singers" eren verbluffend snel Oud-Texelse exposeert werken van papier Spullen uit Anneliese brachten 76.700,- op FRAAIE KOORZANG IN JOHANNES PASSION Curiositeit in de raadszaal: Maart: 110 werkloze Texelaars minder Bakker „ziek" van ontbreken installatie Hoorzitting over herinrichting Mishandeling r Diabetesvereniging houdt vergadering ijeenkomst iver cursus inbreng lag kan niet met stelligheid worden beweerd, maar in elk geval was partij 52 („Weent niet bij mijn heengaan") het emotionele hoogte punt van de avond. De emotie was niet alleen voelbaar maar ook zicht baar, want verscheidene aanwezigen kregen last van vochtige ogen. Het koor als geheel wist telkens de juiste stemming te treffen, variërend van mededogen („Ach, ziet de mens") tot volkswoede („Kruisigt hem"). In de repetities was daar door Hanny Roos erg op gehamerd. Daar bij werd de techniek niet uit het oog verloren: de inzetten waren over het algemeen mooi gelijk. Dat er nog méér uit te halen viel, werd door de dirigente na afloop van het tweede concert onderschreven. „De uitvoe ring heeft aan warmte gewonnen in vergelijking met het concert in de RK kerk", vertelde ze. Volgens haar kwam dat doordat de koorleden zich nog beter in de tekst (het lijdensver haal) hadden ingeleefd. Het begeleidende orkestje tot slot was wisselvallig. De muziek was dan ook lang niet eenvoudig (soms uit gesproken moeilijk) en men had nau- niet: wie voor een bepaald bedrag had ingezet, mocht niet meer terug krabbelen. Nadat alle enveloppen met de geboden bedragen waren ge opend, trok de commissie van de vijf eerder genoemde personen zich voor korte tijd terug om te beraadslagen. Alle hoogste bieders werden gehono reerd. In sommige gevallen zal de hoogste inschrijver zich nog wel eventjes achter de oren krabben. Zo verschilde het hoogste bod voor ka vel 12 maar liefst 852,- met het op één na hoogste.... Ook de hoogste bieders voor de kavels 6, 16 en 20 zaten stevig aan de prijs. De gebroe ders Uitgeest uit De Koog deden één maal een bod namens de Stichting Juttersmuseum (op een houten sloep met bijbehoren), maar de museum collectie zal niet met een „souvenir" van de „Anneliese" worden uitge breid omdat Jan Knippenberg uit Gerritsland er een beduidend hogere som geld voor over had. De totale opbrengst wordt door de gemeente in ontvangst genomen. Na aftrek van onkosten (adverteren, ad ministratieve kosten) zal het resteren de saldo worden overgemaakt aan het rijk, dat hiervoor een speciaal fonds ter beschikking heeft: de „con- sideratiekas". Mocht deze kas een batig saldo vertonen (na het verreke nen van bergingskosten en dergelijke is dat meestal niet het geval, tenzij de lading zeer kostbaar is), dan gaat dat naar de eigenaar van het gestrande schip. Het geld mag maxi maal dertig jaar in kas blijven. Resultaat De verkoping had het navolgende resultaat: kavel 1: vaten smeerolie (500 I) en gasolie (250 I) ƒ546,- D. Slik, Oudeschild, kavel 2: vier dekzeilen, ƒ118,- N. Westerlaken, Den Burg; kavel 3: diverse trossen en rubber slan gen: f35,- N. Westerlaken; kavel 4 houten sloep met toebehoren, ƒ505,- J. Knippenberg, Gerritslanderdijkje; kavel 5: 9 lege en 2 volle gasflessen, ƒ58,- N. Westerlaken, kavel 6; bronzen schroef, ƒ1021,- R.J. van der Veen, Den Hoorn, kavel 7: div. soorten verf, vet etc., ƒ98,- D. Slik; kavel 8: div. accu's en zendertje, ƒ126,50, P.J Slik, Oudeschild; kavel 9: sein en navigatielampen, boei met naam „Annelie se", ƒ328,-, R.J. van der Veen, Den Hoorn; kavel 10: 2 automatische opblaasbare red- dingvlotten, f75,-, gebr. Uitgeest, De Koog; kavel 11: brandblusapparatuur, ƒ225,-, J.W. Koorn, Den Burg; kavel 14: 2 kompassen en boei met naam „Anneliese", ƒ1253,-, R.J. van der Veen, Den Hoorn, kavel 13: vervallen; ka vel 14: brancard, asbestpak en persluchtset, ƒ107,-, N. Westerlaken; kavel 15: radarappara- tuur, schrijver en stuurrad, ƒ435,58, C.J. Bar- horst, kavel 16: radiotelefonie app., marifoon, automatische piloot en noodradio, ƒ1225,-, G.M. Zandée, Den Burg; kavel 17: smj- apparatuur, takel en 2 peilstaven, ƒ75,-, gebr Uitgeest, kavel 18: 2 televisietoestellen, ƒ100,-, Bloemenmagazijn Kortenhoeven, kavel 19: 20 m3 gasolie: geen bod gedaan; kavel 20: micrometer, acculader en compressieme- ter, 422,-, ASE, Den Helder (inschrijver dhr. Krijnen); kavel 21: huish. artikelen en 2 schoppen, ƒ26,55, F.A. de Ridder, Pontweg; kavel 22: 19 flessen drank van div. soorten: geen bod gedaan, kavel 23: 23 slof sigaret ten: geen bod gedaan. welijks met het koor kunnen oefenen. Over het geheel genomen sloot de muziek echter goed aan bij de koor zang en vormde een daadwerkelijke ondersteuning, zodat ook uit die hoek na afloop tevreden geluiden klonken. Orkestleden waren Hans Ca- dee (fluit), Gerhard Smeenk (viool), Aad Bakker (blokfluit), Cees de Jong (bas) en Nel Koorn-Kikkert (clavecim- bel). F.H. Het „bemiddelingsbestand zonder baan" van het arbeidsbureau in Den Burg telde eind maart 110 personen minder dan aan het begin van die maand. In totaal stonden eind maart 445 Texelaars als werkzoekende inge schreven, 192 vrouwen en 253 man nen. Ook in vergelijking met een jaar geleden is de werkloosheid gedaald: in maart 1989 stonden 483 personen ingeschreven. De grootste aantrek kingskracht op werkzoekenden ging uit van de horeca: in die sector raak ten in maart per saldo 25 mannen en 23 vrouwen aan de slag. Ook in de bouw, handel, kantoorsector en in de categorie overigen werden veel vaca tures vervuld. In sommige sectoren ligt het aantal werkzoekenden nog iets hoger dan een jaar geleden, maar dat wordt veroorzaakt door het late tijdstip waarop Pasen dit jaar viel. „Als je de publieke tribune leeg wilt hebben moet je vooral zó doorgaan. Ik word er doodziek van", aldus Peter Bakker (PSP). Hij was boos over het ontbre ken van de geluidsversterkende installatie tijdens de vergade ring van de raadscommssie voor welzijnsbeleid op donder dagavond. „Het i? al de zó- veelste keer dat dit gebeurt". De 34-jarige Erna van Sambeek ver liet Texel op 17-jarige leeftijd. Ze heeft veel gereisd. Vier jaar woonde ze in Australië, waar ze begon met een teken-opleiding. Eenmaal terug in Nederland vervolgde ze haar stu die aan de Rietveld-academie in Am sterdam. In het Raadhuis van Den Burg houdt ze haar eerste eigen ex positie. die duurt tot en met 27 april. „In Australië miste ik een stukje Ne derlandse cultuurhistorie. Daarnaast leek de opleiding in Amsterdam me beter", aldus Erna van Sambeek. Zij koos de studierichting schilderen en grafiek. Dat laatste behelst druktech nieken, etsen, litho's, houtsnedes enz. „Grafiek trok me het meest. Het am bachtelijke werk, je moet eerst vanal- les doen om een eindresultaat te krijgen, dét vond ik leuk". Het schil deren ging Erna hoe langer hoe meer tegenstaan. Ze stapte over op teke nen en daarna op het werken met pigment, waarbij kleurpoeder in het papier wordt gewreven. Hierdoor ont staan vloeiend in elkaar overlopende vlakken, zonder scherpe lijnen, met fijne kleurnuances. „Ineens dacht ik: waarom maak ik het papier ook niet zelf? Dan kan ik de pulp al met de pigment mengen. Dan ben ik echt met de basis bezig. Het was niet m'n bedoeling om er daarna nog wat op Er is ƒ50.000.- voor de herinrichting van de Gravenstraat en de Zwaanstraat voor dit jaar opgeno men op het investeringsplan. Tijdens een hoorzitting op een nog nader te bepalen datum, krijgen omwonenden gelegenheid inspraak te leveren. Men wil de straten aanpassen vol gens hetzelfde stramien als de ande re onlangs veranderde straten in het centrum, zodat alles één geheel vormt. Voor volgens jaar staat de vervanging van bestaande lichtmasten door an tieke exemplaren gepland voor de Gravenstraat en de Warmoesstraat. Maar omdat de herinrichting van de eerstgenoemde straat al dit jaar ge beurt is het logisch dat meteen voor bereidende werkzaamheden voor die nieuwe verlichting worden uitgevoerd, zoals het aanleggen van kabels. Dit kost ƒ3500,-. Het college zal hiermee rekening houden. Een 23-jarige inwoner van Den Burg is zondagmorgen door de politie van zijn bed gelicht, omdat hij in de nacht ervoor diverse personen in het centrum van Den Burg had mishan deld Er is door twee 18-jarigen uit Den Burg en De Cocksdorp aangifte gedaan. Zij moesten zich met diverse blauwe plekken en kneuzingen onder behandeling van een arts stellen. De man, die 's nachts ook nog een deuk in het spatscherm van een poli tiewagen had geschopt, zei zich niets van de voorgaande nacht te herinne ren. Hij verkeerde flink onder invloed van drank. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en hem aanspra kelijk gesteld voor de schade aan de politiewagen. Later is nog een tweede persoon, een 23-jarige man uit Oudeschild, aangehouden, die mogelijk ook iets met deze zaak te maken heeft. te schilderen of te tekenen. Het ging me zuiver om het materiaal". Het papier dat Erna maakte, waren maar kleine stukken. Om ook grotere werken te krijgen plakte ze stukken aaneen. Ook maakte ze kleine stuk ken met de naaimachine aan elkaar. „Door de structuurverschillen en de overlapping krijgt het leven van zich zelf, zonder dat er nog iets opgezet hoeft te worden". Erna maakt haar papier van oude kar tonnen dozen. Dat heeft van nature een bruinachtige kleur. De laatste tijd werkt ze veel met deze „natuurlijke" kleur, dus zonder het gebruik van pigmenten. In het voorste deel van de raadhuis kelder hangt zeer recent werk, uit 1989 en 1990. In het achterste ge deelte zijn ook etsen en litho's te zien, waarbij ze verschillende technie ken doorelkaar heeft gebruikt. Het werk van Erna van Sambeek is absoluut niet traditioneel, maar wel zeer fraai. Het heeft een fragiele schoonheid die door het materiaal en kleurgebruik zeer puur aandoet. Erna is zeer benieuwd naar de reacties op de expositie. „Het lijkt natuurlijk niet op iets herkenbaars. Het is wel span nend, want het is mijn eerste ten toonstelling met alleen eigen werken". T.d.G. LpERPAG 19 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Overzicht op de volle Ned. Herv kerk ven Oosterend tijdens de tweede uitvoering van de Johannes Passion door de Rose Harmony Singers. met een half vernieuwd koor en onervaren solisten na twee aarden oefenen een moeilijk stuk als de „Johannes Passion" n G.Ph- Telemann aan te vatten, getuigt van moed. Wellicht n overmoed. Wat het Texelse koor The Rose Harmony Singers de week voor Pasen liet horen, kon echter de toets der kritiek imschoots doorstaan. Met name de (emotioneel geladen) kora- waren van prima gehalte. Voor sommige solisten was Tele- ann's meesterwerk echter wat te hoog gegrepen. In zijn taliteit kunnen de „Singers" tevreden terugblikken op de twee [voeringen, die aangeven dat het koor in de nieuwe samenstel de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. iielijk is het allerbelangrijkste dat groot klassiek werk als de Jo nnes Passion (al is het dan met de kendere versie van Telemanns tijd- noot Johann Sebastian Bach) ook Texel wordt uitgevoerd. En niet maar, nee, nog wel door talent van bodem. Vijf )aar geleden ge- Jirde het voor het eerst. Het koor ider leiding van zangpedagoge Han- Roos uit Den Hoorn maakte toen om naam met een even gewaagde .geslaagde uitvoering. In de erop- Igende jaren werd het huzarenstuk- herhaald, zodat het Texelse publiek gewend begon te raken. Toen inny Roos ruim twee jaar geleden langere tijd door ziekte werd uit- schakeld en het koor uiteen viel, jest men het op Texel met Pasen nder de inmiddels bekende „Johan- Passion" stellen. Maar ziedaar: in ptember 1989 formeerden Hanny ios en haar echtgenoot en stuwen- kracht lemke opnieuw een koor der de naam The Rose Harmony ngers. Van het oude, ongeveer siien personen tellende, koor was helft over, zodat een flink aantal aiwe leden moest worden gerecru- teerd. De missie slaagde vrijwel. Al leen de plaats die alt Renée Begeer achterliet, kon niet 1-2-3 worden op gevuld, zodat speciaal voor de her nieuwde opvoering van de „Johannes Passion" iemand van buiten de eigen kring werd aangezocht. Dat werd Mies Lionarons uit Badhoevedorp, de moeder van sopraan Marijke Witte. In november van het afgelopen jaar werd met de repetities voor de „Jo hannes Passion" gestart. Een zware kluif voor een koor dat goed en wel twee maanden bezig was. Weliswaar kende de helft van het koor het uit 1737 daterende stuk nog van vorige edities, maar toen waren zij nog ge woon koorlid en geen solist. De eni ge die al eerder solo zong in de „Johannes Passion" was Marijke Wit- De Diabetesvereniging Nederland (DVN) afdeling Den Helder en om streken, waartoe ook Texel wordt ge rekend, houdt donderdag 26 april de jaarlijkse algemene ledenraadvergade ring. Deze wordt gehouden in de „Draaikolk", Dollardlaan 202 in Den Helder, aanvang 20.00 uur. Na het huishoudelijke gedeelte wordt de avond verzorgd door de heer W.K. Baas, werkzaam bij de firma Hoechst Pharma. Thema: „diabetes complica ties - oorzaak en gevolg". Informatie: tel. 02230-35617. te. Ook ditmaal was zij in die hoeda nigheid van de partij. Uitstraling De mindere geschooldheid van som mige stemmen deed -het moet he laas worden gezegd- afbreuk aan de kwaliteit van sommige solopartijen. Daar tegenover stelden enkele so listen echter veel bravoure, wat hun totale uitstraling ten goede kwam. Met name Dirk Breedveld en Biem Vlaming, de solisten die over de minste stem beschikten, slaagden er met hun expressie in het publiek te boeien. Tenor Breedveld, wiens stem in de loop van de tweede uitvoering (zaterdag in de Ned.Herv. kerk van Oosterend) verslechterde, was voor de andere solisten zelfs een voor beeld: hij kende hele tekstgedeelten uit het hoofd, had zich zichtbaar in de tekst ingeleefd en zorgde zodoen de voor een prima voordracht. Biem Vlaming handhaafde zich „op karak ter". In moeilijke passages wrong hij zich in allerlei bochten, haalde de no ten letterlijk uit de tenen, maar sloeg zich overal bewonderenswaardig doorheen. De derde mannelijke partij was voor Rob Manse, die de bas-aria's van Je zus vertolkte. Manse was de meest overtuigende solist, zowel qua stem als qua zeggingskracht. In aanleg zou hij moeten zijn overtroefd door Marij ke Witte, een natuurtalent met een zeer zuivere stem. Haar vertolkingen misten echter de benodigde emotie. Haar moeder Mies Lionarons deed het wat dat betreft iets beter. In en kele Pilatus-aria's had zij het zwaar; bijvoorbeeld in partij 22 kwam ze vo lume tekort. Haar algehele prestatie mocht er echter wezen. Eventjes mochten moeder en dochter het ge noegen smaken alleen samen te zin gen, ongetwijfeld een bijzonder moment voor beide. Hoogtepunt Dirigente Hanny Roos schakelde zich zelf ook nog kortstondig in de alt partij van Johannes. Of het aan haar Toen vier jaar geleden de coaster „Compass I" op de Texelse kust strandde, waren de jutters er als de kippen bij om het wrak van zijn in houd te ontdoen. Menigeen sprak er schande van: dat was jatten in plaats van jutten. Om dergelijke toestanden te voorkomen werd, toen dit jaar de m.s. „Anneliese" stuur loos op het Texelse strand werd ge worpen, het gestrande schip onder de wrakkenwet geplaatst, in het ka der van die wet vond gistermiddag een openbare verkoping plaats van apparatuur en goederen, een curieu ze gebeurtenis in de raadszaal die ruim 6700,- opleverde. Het eindbedrag had waarschijnlijk ho ger kunnen uitvallen als er niet over de te koop aangeboden kavels BTW en invoerrechten zou moeten worden betaald. Dit weerhield potentiële ko pers ervan een bod uit te brengen, zo bleek gistermiddag uit commentaren van de aanwezigen. Enkele kavels bleven hierdoor onverkocht, zoals een pakket van 19 flessen sterke drank, een kavel van 23Vi slof sigaretten en 20 m3 gasolie. Over deze artikelen zou dusdanig veel aan accijnzen moeten worden betaald, dat be langstellenden ervoor terugdeinsden. De douane zou bijvoorbeeld voor de sigaretten liefst ƒ687,90 komen in nen, bij de gasolie ging het om dui zenden guldens. De kopers moeten dus verplicht aan gifte doen bij de douane: eerder krij gen zij niet de beschikking over de door hen gekochte artikelen. De ver koping werd geleid door burge meester Ton Schipper. Hij werd geflankeerd door hoofd J. Reeder van de dienstkring Texel van Rijkswa terstaat, diens adviseur RA. van der Vlies uit Vlissingen (door Reeder in gehuurd om toezicht te houden op de toepassing van de wrakkenwet in zake de „Anneliese") en de gemeente-ambtenaren Wout Stam en Alex Bijma. Het merendeel van de kopers was aanwezig in de raadszaal (ongeveer 15 van de 21 inschrijvers). De sfeer was een beetje ludiek noe men. De inschrijvingen waren dat Schipper leest voor welke bodragen er geboden zijn. Links houdt ambtenaar Stam alweer een nieuwe envelop gereed Rechts zit e' needer van Rijkswaterstaat Texel. zaterdagochtend haalt Scou- oud papier op. De mensen verzocht deze spullen vóór uur aan de straat te zetten, xlat ze vlot kunnen worden ingela- *1 Bij de oud papier-wagen kunt u k gereedschap voor de derde we- Rd kwijt. Komende zaterdag wordt el oude papier etc. opgehaald in de Dlgende straten: Molenstraat, Weststraat, Holle- al, Lijnbaan, Gasthuisstraat, De is. anderdag 19 april om 10.00 uur lordt er een voorlichtingsbijeen- imst georganiseerd door de Be- tepsgerichte Volwassenen Educatie eer de cursus basis electronica en iskunde. e bijenkomst wordt gehouden in s Sluisdijkstraat 64 te den Helder, m ieder die geïnteresseerd is en Br minimaal 13 uur per week inge dreven staat bij het arbeidsbureau s werkloze werkzoekende is wel nu. Men krijgt informatie over de boud van de cursus maar ook bij- lorbeeld over reiskosten en studie- isten. ledereen kan met vragen over ire cursus terecht. BVE, Sluis straat 64, Den Helder, tel: 02230 17300.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7