„Beloning voor durf om met nieuwe produkten te komen" Ook verwendezeehondei redden zich in het wild Sint Donatus scheidt idealisme en commercie Peter Reijnders toont aan met cijfers: Veiling in DG kerk bracht f7600,- op Magere score voor honkballers Texla Anker gestolen ALARM ALS ELKE SECONDE TELl PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 APRnM. De kersverse BV gaat zich richten op de ontwikkeling en exploitatie van kleinschalige natuurprodukten van Texelse bodem. Sommige daarvan, zoals appelwijn, honing en mosterd, zijn al in vergevorderd stadium. Daarnaast zijn er zo n tien ideeën voor nieuwe produkten. „Als één op drie lukt, mogen we on ze handen dichtknijpen", zegt Mare van Rijsselberghe. Hij spreekt uit eigen ervaring: tot dusver weet Sint Donatus dit hoge gemiddelde te sco ren. „Dat zoveel produkten aanslaan, is het gevolg van acceptatie door de Texelaars. De consument is de enige bepalende factor. Soms bellen men sen uit het hele land op met vragen of opmerkingen over spul dat ze bij ons hebben gekocht. Dat doet je hart dan goed. Op zulke momenten merk je dat je produkten nog gegeten wor den óók", aldus Van Rijsselberghe. Hij vervolgt: „We zijn nu zover, dat we weten wat we moeten doen om een bepaalde grens te passeren, zo dat een produkt inderdaad kans van slagen heeft. Momenteel kunnen we direct al profiteren van bepaalde rela ties, verkoopkanalen, enzovoort. Gunstig is bovendien dat we in een beschermd marktsegment zitten: nieuwelingen kunnen er niet zomaar tussen duiken. Je moet eerst aanto nen dat je een betrouwbaar produkt kunt afleveren." Risico Hoe betrouwbaar en bekend Sint Do natus nu ook moge zijn, een garantie voor succes is dat niet. Van Rijssel berghe: „Het ontwikkelen van risico dragende produkten is onverantwoord binnen de stichting Sint Donatus." Hij legt uit dat het om dusdanig gro te bedragen gaat, dat financiële steun van buitenaf nodig is. Volgens de stichtingsstatuten is dat echter niet toegestaan. Daarin staat dat der den geen invloed mogen uitoefenen op de bedrijfsvoering, ervan uitgaan de dat wie betaalt ook recht heeft op macht. Theoretisch zou men zo het zakelijk belang boven het sociaal/edu catieve belang kunnen laten prevale ren. Om dit laatste belang veilig te stellen werd besloten tot de oprichting van een aparte BV naast de stichting Uiteraard is zo'n constructie ook van belang als grote winsten met een produkt worden behaald. „Tegenover de belastinginspecteur ga je natuurlijk Biologisch-dynamisch bedrijf Sint Donatus heeft niet alleen veel succes met zuivelprodukten, maar timmert ook aan de weg met andere natuurprodukten. Het commerciële succes werd stilaan zó groot, dat de sociale en educatieve functie van de stichting Sint Donatus gevaar dreigde te lopen. Daar om is een nieuw bedrijfje opgericht: Texelse Milieuvriendelij ke Natuurprodukten BV. De 25-jarige Waddenvereniging gaf een belangrijke steun in de rug door uit het fonds „Werk aan de Wadden" een lening van ƒ40.000,- te verstrekken. „Ik beschouw dit als een beloning voor onze inspanningen om jaarlijks twee nieuwe produkten op de markt te bren gen", verklaart Marc van Rijsselberghe, directeur van de BV. Met hem hadden wij een gesprek. voor de bijl, als je zegt dat je een educatieve stichting bent, terwijl je voor een miljoen gulden aan mosterd verkoopt....", zegt Van Rijsselberghe. Geld ruiken? Ruikt men bij Sint Donatus wellicht het grote geld, nu de zaken zo voor de wind gaan? Mare van Rijsselberg he schiet in de lach: „Als dat zo was, zou ik alleen gokken op de be staande succesprodukten -vooral de kwark- en daarmee landelijk de boer op gaan. Groot aanpakken dus. Met kleinschalige Texelse produkten zou ik me niet bemoeien, want daar haal je toch nooit een grote omzet uit." Met „kleinschalig" bedoelt Van Rijs selberghe ook werkelijk dat iemand met één appelboom in de tuin een bijdrage kan leveren aan de produktie van Texelse appelsap, -wijn of -moes. Eind vorig jaar bleek een advertentie in de Texelse Courant met de vraag om biologische appels goed voor een aanbod van liefst 1000 kilo. „Ik was stomverbaasd, want waar staan al die bomen?" Honing Contacten met Texelse imkers leidden inmiddels tot het op de markt bren gen van Texelse honing. „Op het eiland zijn goede imkers. Maar ze verkochten hun honing in bulk naar de overkant voor weinig geld. In een maand tijd was de hele honingvoor raad hier op, hoewel mensen er het hele jaar naar vragen. Dat vond ik te gek om los te lopen. Nu hebben we een afspraak gemaakt. Wij geven er een goede prijs voor en zorgen voor de verspreiding en verpakking." Andere voorbeelden zijn de ..Texelster"-aardappelen (geteeld door Gelein Jansen) en Texelse mosterd (waarvan de mosterdzaadjes zijn ge kweekt door natuurboer Kees Kikkert uit het Hoornder Nieuwland). „Die mosterdzaadjes gingen naamloos de markt op. Dat vond ik zonde. Vijf jaar geleden waren we er al mee bezig, maar toen kon ik in de hele wereld niemand vinden die de zaadjes tot mosterd kon verwerken Nu lukte het plotseling wel. We konden zelfs spre ken van een wonderbaarlijke omzet op een beperkte oppervlakte", aldus Van Rijsselberghe. Appelwijn Een verhaal apart is de appelwijn van Karei Bakker uit Den Hoorn. „Karei is degene door wie we in aanraking zijn gekomen met het fonds Werk aan de Wadden", zegt Van Rijsselberghe. „Weliswaar hadden we met het fonds en de Waddenvereniging al lang een relatie, maar op de één of andere manier lukte het ons nooit om kre diet te krijgen voor bepaalde projec ten. Karei Bakker had op een gegeven moment ook financiële steun gevraagd voor zijn wijnmakerij, maar zijn verzoek werd afgewezen." Het leidde ertoe dat Bakker de moed opgaf en ging varen in dienst van het Nioz. Van Rijsselberghe, die de „een zame strijd" van Bakker van een af standje bewonderend had gadegeslagen, trok zich deze afloop aan en trok bij Bakker aan de bel. Het voorstel was om samen appelsap te gaan maken en te verkopen. Dit experiment slaagde: eind vorig jaar De zaterdag gehouden kerkeveiling van de Doopsgezinde gemeente van Den Burg bracht in totaal f7600,- op. De 250 geveilde kavels brachten /5100,- in het laatje, maar de ver koop van rommeltjes en koffie zorgde uiteindelijk voor een opbrengst die de verwachtingen overtrof. Veiling meester Fer Roeper, achter de tafel bijgestaan door Jan Bruin en Albert Kok, hanteerde een tempo van onge veer vijftig kavels per uur, maar kon niet voorkomen dat de dm half twee 's middags begonnen veiling tot acht uur 's avonds uitliep. Er werd wisse lend geboden: soms weinig voor iets leuks, soms veel voor iets onbenul ligs. Een pot met 2600 dubbeltjes kon niet worden gesleten, zodat de inhoud direct naar de kerk ging. In de zaal waren diverse koopjesjagers aan wezig, die op de drukbezochte kijka- vond hun keuze hadden gemaakt. Twee kavels bleven staan: een was bak en een gaskachel. Eventuele ge gadigden kunnen contact opnemen met de veilingmeester. Het geld is bestemd voor een project in de slop penwijken van Lissabon. In de Portu gese hoofdstad is een gemeenschapscentrum opgericht, dat momenteel met succes zorgdraagt voor scholing, opvang en dergelijke. Met het Texelse geld zal inventaris worden aangeschaft. Afgelopen zondag speelde honkball- vereniging Texla de eerste wedstrijd van dit seizoen. Het was al snel dui delijk dat er nog heel wat te trainen valt. WSV 2 wist al in de eerste in ning een ruime voorsprong op te bouwen van 14 punten. Ondanks deze tegenslag en het ont breken van een aantal vaste spelers, viel het op dat Texla geen moment verslapte en de wedstrijd een gelijk matiger verloop kreeg. Pitcher Ingmar Zutphen kreeg geen controle over de bal, waardoor WSV 2 vaak met vier wijd de honken kon halen. Terug van weggeweest speel de Simon Lap als korte stop een zeer verdienstelijke wedstrijd en ook cat cher Merijn Drijver wist diverse ma len de bal goed te beheersen. Het eindresultaat was helaas toch mager 2-29 werd de eindstand. Het komen de weekend wordt de tweede wed strijd van de competitie gespeeld tegen Double Stars Heiloo 4, aan vang 12.00 uur. Van een naast de caravan geparkeerd staande boot zijn dit weekeinde een anker, een kantelrol en een 70 meter lang ankertouw ontvreemd. De boot is eigendom van een 53-jarige inwo ner van Diemen, die op een camping nabij De Cocksdorp verblijft. Schade: f550,-. Eenmaal, andermaal De kerkeveiling van de Doopsgezinde gemeente werd druk bezocht en er werd behoorlijk geboden. Er is wel eens aan getwijfeld of het voor de instandhouding van de zeehonden in het waddengebied zin heeft om dieren die in op vangcentra zijn grootgebracht, terug te zetten in de vrije natuur. Kunnen „verwende" robben die met (dode) vis uit de hand zijn gevoerd en met allerlei andere menselijke zorg omringd zijn ge weest, in het wild zelfstandig hun kostje bijeen jagen? Dr Peter Reijnders uit Den Burg, coördinator van het zeehondenon- derzoek in Nederland en werkzaam bij de Texelse vestiging van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer in 't Horntje, gaf vrijdag een bevestigend antwoord op deze vraag. Aan de hand van terugmeldingen van ge merkte zeehonden kan met zeker heid worden gezegd dat het wat betreft de opverlevingskansen prac- tisch niets uitmaakt of een zeehond van jongst af aan in de vrije natuur heeft verkeerd of eerst een tijd in een opvangcentrum heeft gezeten. Reijnders bracht dat naar voren bij de ingebruikstelling van de nieuwe zuive ringsinstallatie van EcoMare in een praatje over het verloop van de zee hondenstand en de invloed die de opvangcentra hebben op het aantal in de Waddenzee levende zeehonden. Zowel zeehonden die in een opvang centrum zijn geboren als dieren die er later zijn heengebracht, houden het na te zijn teruggezet op het wad on geveer even lang vol als hun volledig wilde soortgenoten. Dat geldt ook voor zeehonden die jarenlang in een opvangcentrum hebben vertoefd, zo als bepaalde dieren die in het verle den door EcoMare zijn uitgezet. Het vermogen van de dieren om direkt of vrijwel direkt voldoende levende vis te vangen ligt blijkbaar instinctmatig vast en is dus niet „aangeleerd". Zinvol Het uitzetten van zeehonden die uit opvangcentra afkomstig zijn, heeft dus zin en het staat vast dat de zee hondenstand in de Waddenzee nog gebied bereikte als gevolg vand zeevergiftiging in het midden var jaren zeventig een dieptepunt er stelde zich nadien langzaam. He oude niveau zou binnen afzienbi tijd zijn gehaald als in 1989 der ziekte geen slachting had aanga De stand zakte van 9000 naar1 In het Nederlandse deel van de denzee gebeurde ongeveer hetzd De 535 dieren die daar eind voir jaar werden geteld vormen 40$ het aantal dat er had kunnen zij» li Toekt Rf 2: Ti Peter Reijnders veel slechter zou zijn geweest als de ze niet telkens was versterkt met die ren uit de opvangcentra. Vóór het uitbreken van de beruchte virusziekte bestond een zesde van het aantal zeehonden in de Waddenzee uit te ruggezette opvangdieren. Reijnders sprak over zowel de gewo ne zeehond als de grotere grijze zee hond. Laatstgenoemde was vroeger de enige soort die in het gebied van de Nederlandse waddenzee voor kwam. Grijze zeehonden leven hier thans in enkele kleine kolonies, totaal 80 stuks en ook op deze stand heb ben opvangdieren een positieve in vloed gehad. Het aantal gewone zeehonden („nor maal" 12000) in het totale wadden- Of men nu van de virusziekte staat nog allerminst vast Daardï de toekomstige ontwikkeling van zeehondenstand moeilijk te voors len. Als de ziekte wegblijft (omi! antistoffen door de moeders aan jongen worden doorgegeven) hen de stand zich in negen tot tienP Maar als het virus op de loer liggen, slaat het toe als een start van ongeveer 1500 dieren is bere en doet zich een enorme sterfte» De nu resistente overlevenden v? meerderen zich, totdat opnieuw epidemie uitbreekt. Dit zeer stert fluctueren van de stand gaat dc: in lengte van jaren. Het telkens d zetten van dieren vanuit de zeel denopvang heeft ook hier een gtf I positief effekt. Zonder deze activ' zou het telkens niet negen, maaf jaar duren voordat de stand wee' ongeveer 1500 komt. Reijnders ff ervan uit te gaan dat de zeever* q indirect een rol speelt bij de virus ziekte. Het volledig stoppen vanP lozingen in het water dat uitem< de Waddenzee bereikt, zal echte'! na vele jaren verbetering van de tuatie opleveren. I >ete l( temidden van een aantal nieuwe natuurprodukteneen successtory. Marc van werden wel tweeduizend flessen ver kocht. „Toen bleek dus dat het wel degelijk kon. Als je de organisatie maar hebt." Eén van de grootste obstakels voor Bakker was namelijk de tijdrovende verpakking en verspreiding van zijn wijn. Via de distributie- en verkoop kanalen van Donatus verloopt dat aanmerkelijk soepeler, zo bleek. Eindcontrole Aanstaande seizoen zal een biologi sche appelwijn in de handel worden gebracht, gebaseerd op de principes van Karei Bakker, die zelf de produk tie technisch zal begeleiden en de eindcontrole heeft. Donatus biedt hem hiertoe de faciliteiten. Samen met de plannen voor ontwik keling van andere risicodragende pro dukten, was de samenwerking met Bakker de aanleiding om opnieuw een beroep te doen op het fonds van de Waddenvereniging Ditmaal was geld nodig voor een groter verband: de nieuwe BV. Van Rijsselberghe: „Van een bank had ik ook een lening kunnen krijgen Maar ik vond de externe controle en hulp van de Waddenvereniging erg belangrijk. Ik moest namelijk een be drijfsplan opstellen, waarvan de haal baarheid door registeraccountants zou worden gecheckt." In tweeërlei opzicht bleek dit een nuttige zet. Enerzijds voor Van Rijsselberghe, die zo de zwakke punten leerde kennen en anderzijds voor de Waddenvereni ging, die volgens zeggen nooit zo'n complete organisatie hadden moeten beoordelen. „Wij staan bepaald niet model voor de zwakke, startende on dernemer, waarmee men bij de Wad denvereniging doorgaans te maken heeft." Stabiele basis Een ander, niet te verwaarlozen, voordeel was uiteraard dat de lening tegen een gunstige rente werd ver strekt. De financiering was hiermee niet helemaal rond: ook de stichting Sint Donatus treedt op als geldschie ter en verder enkele natuurlijke perso nen. De BV neemt geen mensen in vaste dienst. De project- en produktontwik- keling zal worden uitbesteed aan gespecialiseerde bedrijven, waarvan Donatus er één is. Marc van Rijssel berghe zal zich als directeur toeleg gen op alle commerciële zaken. De mede-oprichters van de BV, Benno Bakker, Irisabella Bakker en Geertje van Rijsselberghe, staan garant voor de voortzetting van een stabiel Sint Donatus. „Zonder hen zou er geen basis zijn voor de BV." aan het sociaal/educatieve asi kunt dan iemand extra in diens] men voor het verzorgen van dingen. Gemiddeld honoreren twee tot drie aanvragen per maar we worden overstelpt zi moeten selecteren, ledereen ti aan ons, omdat we voorloper Enerzijds leuk, maar anderzijds den we nu lastig gevallen door eigen succes." Op Het sociale aspect betreft opvai van mensen die problemen hebt gehad (met drugs bijvoorbeeldl krijgen door middel van werk in natus de kans om weer iets op' bouwen. Van Rijsselberghe sche de bijzondere werksituatie: „Hei heel bedrijfsbelemmerend werkp je iemand telkens uit de kroegn halen. We hebben menige teleur ling moeten slikken, maar daars tegenover de vreugde om de nu die hier uit het dal zijn geklautei Donatus heeft een behoorlijk 5 gingspercentage, de sociale corj is hier optimaal. Neem bijvoorbs het samen eten, dat is hier heel| doorgevoerd in de bedrijfsvoering Sommigen vinden het hier zó g lig, dat ze na verloop van tijd v terugkomen. Er waren zelfs dierj weigeraars die weer een weekpl dienst kwamen doen.... Je begrirf dat commerciële activiteiten dea tuatie nooit mogen doorkruisen'! Rondleidingen Eerder in dit verhaal kwamen de ter men „educatief" en „sociaal" om de hoek kijken. Hoe zit dat precies? Van Rijsselberghe: „Donatus heeft de produktie van biologisch-dynamische zuivelprodukten nodig ter ondersteu ning van de exploitatie Winst maken is niet de bedoeling: een eventueel batig saldo moet ten goede komen

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6