„Zeehond beste pleitbezorger voor schone 1 Gedeputeerde W.T. van Gelder bij opening waterzuiveringsinstallatie EcoMare: Kikkertstraat Voetbaluitslagen Jitslagen pupilienvoetbal 'fogramma pupilienvoetbal 1/ ..WRTIK ZEGGEN WOU Alweer die KLV Kleding ontvreemd Oefentorpedo opgevist ISDAG 24 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 lilden werken aan een bestem mingswijziging- Als je een uitgebreide oissantene begint is de grens tus- |n detailhandel en horeca uiterst lag en Hooijschuur wil alles keurig Lgens de regels voor elkaar |bben". L college heeft volgens Hut al |oeg aan de raad laten weten dat Ttailhandel met in het onderzoek Eu worden meegenomen. „De com- lissieleden hebben weliswaar ge laagd om een bredere rapportage, Jaar Schilling heeft geen toezeggin- ln gedaan De raad was er tevens En op de hoogte dat Hooijschuur drachtgever was en f4000,- mee- Itaalde aan het onderzoeksbureau". Adviseurs lp Hooijschuur sr. verklaart dat de- lilhandel wel degelijk in de rapporta- j is betrokken. „Kijk, we zijn iqonnen met een kleine supermarkt Ier in het dorp. Er was er nog één. ■ij hebben hen niet gevraagd ermee 1 stoppen, maar het gebeurde. Men ieg ons of we dat pand wilden ko- m. Daar stonden we niet om te fcrmgen, want we hadden net in ons Tien gebouw geinvesteerd. We heb- kn adviseurs erbij gehaald en die liden ons dat we het wél moesten n". lijschuur investeerde voor zeker m miljoen in een verbouwing. „Het in het belang van het dorp en de ;omst van het toerisme dat er een :uwe, moderne supermarkt is ge luwd. Maar toen hadden we na- irlijk dat oude pand nog over. Het left twee jaar bij makelaar Eelman koop en te huur gestaan. Uiteinde hebben we bij de gemeente een likel 19 procedure aangevraagd ir de bestemmingswijziging. Dat jbben we met zómaar besloten, het is geen onbezonnen daad. Wij had- in zelf al vastgesteld dat er nog imte is voor meer horeca en uit ndere rapportages blijkt dat er geen larkt is voor meer detailhandel". Souvenirs het rapport van het Instituut voor lidden- en Kleinbedrijf staat dat Den jrg fungeert als winkelcentrum voor iel Texel. Hooijschuur sr.: „Het eni- i dat men koopt zijn levensmiddelen i souvenirs. En er wordt geld uitge- iven in de horeca. We bleven dus ■tten met dat leegstaande pand met ^«kostprijs van 4,5 ton. Dan ga je eken naar wegen. Ik weet best dat allerlei verhalen de ronde doen, aar ik neem afstand van wat ande- n zeggen. Wij houden ons strikt in de wet". iterdag 21 april: WB afdeling Noord-Holland: umoren: CSC C1-Texel C1 0-2 itten Bl-Texel B2 4-1 indag 22 april: NVB (xel-Schagen 3-2 NVB afdeling Noord-Holland: e Koog-Berdos 4-7 )H-Dirkshorn 1-2 ix.Boys-Hauwert 2-3 osterend-We stza an «el 2-LSVV 3 4-4 ios 4-Texel 3 2-0 ix.Boys 2-WGW 4 uitgesteld AP 6-Tex.Boys 3 10-2 ixel 4-N.Niedorp 4 5-1 Jnioren: W A2-Texel Al 2-6 lames: ix.Boys-KGB 1-9 reileroord-De Koog 3-0 eiger Boys 2-Tex.Boys 2-5 ecreatie: ixel-De Koog 3-1 aterdag 21 april: VCF1-ZDHF1 afgelast ex.Boys F2-De Koog F1 3-4 ex.Boys F1-Texel F1 0-0 exel F2-0osterend F2 2-1 exel E3-SVC E1 2-4 «x.Boys E2-Texel E2 0-2 testerend E1 -De Koog E1 8-3 ex.Boys El -Texel El 3-0 exel D1-Tex.Boys D2 7-1 ex.Boys Dl-Texel D2 2-1 'oensdag 25 april: osterend F2-Texel F1 ixel F2-Oosterend F1 Fl-De Koog F1 Vc FI-Tex.Boys F2 e Koog El-Texel E1 'osterend EI-Tex.Boys E1 vc ETTexel E2 tel E3-Tex.Boys E2 'e Otenvangstijden zijn door de clubs onderling overleg vastgesteld. De vijf zeehonden worden in het schone water van hun bassin gelaten. De zeehondenopvang van „EcoMare" heeft een enorme aantrek kingskracht voor het publiek en is er daarom de belangrijkste oorzaak van dat dit centrum voor wadden- en Noordzee door een kleine 200.000 mensen per jaar wordt bezocht. Vrijwel al die mensen nemen daarbij tevens kennis van de natuur-en mi- lieureducatie die in EcoMare wordt gegeven en het centrum draagt dan ook een belangrijke steen bij aan het milieubewust zijn van het grote publiek. Dat constateerde drs W.T. van Gel der, gedeputeerde voor natuur, land schap en openluchtrecreatie van de provincie Noordholland, toe hij vrij dagmiddag de nieuwe waterzuive ringsinstallatie van EcoMare officieel in gebruik stelde. Met name de ver vuiling van de zee wordt door de zeehond, die daar een tot de ver beelding sprekend slachtoffer van is, aan de kaak gesteld. ,,Het dier heeft een signaalfunctie voor de kwaliteit van het zoute water van het Wad denzeegebied, zoals de otter die functie vervult voor hét zoetwater milieu. De zeehond, een betere pleit bezorger voor de verbetering van de kwaliteit van het zoute water is er niet", aldus Van Gelder, die vertelde dat dit voor het provinciaal bestuur het argument is geweest om (naast de jaarlijkse exploitatiesubsidie) met f250.000,- bij te dragen in de totaal ca een miljoen gulden kostende nieuwe waterzuiveringsinstallatie. De openingshandeling zelf bestond uit het loslaten van een vijftal zee honden in een der (nu met kristalhel der water gevulde) bassins. Dat gebeurde nadat de uit dit bassin op duikende zeegod Neptunes (gespeeld door sportduiker Fup Boon) hem een verklaring had overhandigd waaruit bleek dat het water van de zeehon denopvang officieel „schoon" was verklaard. Geen modegril Van Gelder legde in zijn toespraak de nadruk op de noodzaak dat een breed publiek doordrongen raakt van de noodzaak om ons natuurlijk milieu te beschermen. „Zonder milieube wust handelen van de huidige en toekomstige generatie blijft het mi lieubeleid achter de feiten aanlopen. Het draagvlak voor milieubeleid is breder geworden. Wij kunnen ons niet permitteren - en dat geluid is hier en daar te horen - om dit af te doen als een modegril waar de poli tiek op inspeelt. Wij moeten streven naar een verdere verbreding van het draagvlak", aldus de gedeputeerde, die ook zei dat met name de veront reiniging van de zee, bron van alle le ven, verontrustende vormen heeft aangenomen. Hij vond dat de samen hang tussen het „grijze" milieu (lucht, bodem), het „groene" milieu (natuur en landschap) en het „blau we" milieu (het water) sterker moet worden benadrukt in de over- heidspromotie die erop is gericht om ieders betrokkenheid bij de milieupro blematiek op te voeren. „Het publiek, wij allen, moeten inzien wat onze rol daarin kan zijn. Onze houding zal moeten veranderen hetgeen zal moe ten blijken uit ander gedrag. Wij allen moeten actief gaan deelnemen aan de strijd voor een gezond milieu". Recreatie Van Gelder had veel lof voor de wijze waarop EcoMare zijn steentje bij draagt aan dit noodzakelijke milieube sef. Het centrum is daardoor veel meer dan een publieksattractie. De gedeputeerde had 's morgens met b en w gesproken over allerlei natuur- landschaps- en recreatievraagstukken op Texel en ontleende daaraan de conclusie dat ook op Texel het mi lieubewustzijn groeiende is. Het blijkt onder andere uit het zorgvuldige be leid dat wordt gevoerd ten aanzien van natuur en landschap, zoals dat naar voren komt uit het herziene re- créatiebasisplan. „De brede integrale aanpak die men heeft gekozen spreekt mij aan. Het uitgangspunt om het gevarieerde en afwisselende, deels kleinschalige Texelse landschap met zijn hoge natuurkwaliteit te be houden en te versterken werkt onder andere door in de doelstelling om de recreatiesector te richten op kwali teitsverbetering en op seizoenverbre ding, inplaats van uitbreiding van het aantal slaapplaatsen. Ook hier geldt: het gaat niet zozeer om méér, maar om beter. Het toerisme zal zich moe ten richten op het eigene, het bijzon dere van Texel. Dat is de beste garantie voor een gezonde en sterke toeristische sector die op deze wijze geen bedreiging is voor natuur en landschap, maar eerder een verster king betekent voor dit belang". Park De provincie en de regering willen wat betreft de natuur- en land schapsbescherming op Texel nog ver der gaan dan de gemeente, zo bleek uit Van Gelders opmerking dat de status Nationaal Perk voor de duinen van het eiland wenselijk is, met Eco Mare als breed opgezet bezoeker scentrum. Dat houdt tevens de zekerstelling in van een „jaarlijkse rijksbijdrage voor natuurbouw, ter versterking van de ecologische hoofdstructuur". Ook de wens van de provincie om in het bestem mingsplan buitengebied de „bollenzo- nering" uit te werken, liet Van Gelder niet onvermeld en wat betreft de Ho- geberg gaf hij te kennen dat voor dit onder andere als waterwingebied be langrijke terrein beschermende maat regelen nodig zijn, die consequenties hebben voor de lelieteelt aldaar. Het groene en blauwe milieu op Texel zelf verkeren in een redelijk goede conditie, zo constateerde Van Gelder, maar de zee staat er veel slechter voor. „Als er een gezonde situatie was zou hier geen zeehondenbassin zijn, want dan zou de zeehond in het waddengebied zo algemeen zijn dat een dergelijke opvang overbodig zou zijn. Toen zij nog Europarlementariër was, heeft de huidige minister van verkeer en Waterstaat Maij-Weggen strijd gevoerd tegen de wrede jacht op Canadese zeehonden. Op haar doe ik het beroep om ook een einde te maken aan de sluipende moord op zeehonden door nationaal en interna tionaal alles te doen om de zee weer schoon te krijgen. Zodat het ooit zo ver komt dat wij kunnen zeggen: de zeehondenstand floreert weer als vanouds in het waddengebied. De zeehondenopvang is overbodig ge worden". Stimulans Tijdens de drukbezochte bijeenkomst in het restaurant van EcoMare werd ook gesproken door burgemeester A Schipper, voorzitter van de Stichting Texels Museum waaronder EcoMare ressorteert. Hij vertelde dat het veel kopzorg had gegeven om de financie ring van de dringend noodzakelijke zuiveringsinstallatie rond te krijgen; dank zij overheden en particuliere fondsen was het echter practisch he lemaal gelukt. Schipper zag de nieu we installatie a|s een stimulans voor het werk van de mensen die in Eco Mare werkzaam zijn. Dat werd bevestigd door directeur Jan Kuiper. „Voor de medewerkers is het een feest", zei hij. Die medewer kers waren erin geslaagd om met veel technische zorgen en lapmidde len de oude installatie in bedrijf te houden, zodat deze vijftien jaar mee ging inplaats van de gebruikelijke acht jaar. Een paar jaar geleden werd echter voor iedereen duidelijk dat de zuivering totaal was versleten. Het verwoestende zeewater had zijn werk afdoende gedaan. Maar goede raad was duur en leek aanvankelijk zelfs onbetaalbaar want een nieuwe instal latie zou tegen de één miljoen gulden kosten, evenveel als de totale jaarbe groting van EcoMare. Gewone man Als aanvulling op hetgeen Van Gelder had gezegd over het publiekstrekkend effekt van de zeehonden, legde Kui per uit dat de milieuvoorlichting die in EcoMare wordt gegeven bij de juiste mensen terecht komt. In tegen stelling tot andere natuurhistorische musea komen in EcoMare doorsnee mensen, lang niet allemaal uitgespro ken natuurliefhebbers. Die mensen komen in de eerste plaats voor de leuke zeehondjes. Wordt men een maal met deze dieren geconfronteerd, dan ontwaakt de belangstelling voor de bredere natuureducatie die in Eco Mare wordt geboden. „De zeehond werkt als eye-opener en vergroot daardoor het maatschappelijk draag vlak dat de overheid nodig heeft om ingrijpende maatregelen ter bescher ming van het milieu, erdoor te krijgen". Miljoen liter Kuiper gaf aan de hand van met de overheadprojector getoonde schetsen uitleg van de werking van de zuive- ringsintallatie, die het water (aange voerd vanuit de Noordzee via een 500 meter lange pijpleiding) in de vijf bassins met totaal een miljoen liter zeewater in perfekte conditie houdt. Bijzonder is dat het water met alleen wordt ontdaan van zwevend grof en fijn vuil, maar dat in het koolstofge deelte van de filters ook opgeloste afvalproducten (voorn, ureum) wor den afgebroken. Anders dan de vori ge installatie is de nieuwe zuivering voor een belangrijk deel opgebouwd uit kunststof onderdelen, terwijl het staal kathodisch is beschermd waar door een behoorlijke bescherming te gen de inwerking van het zeewater is verkregen. Naast rijk, provincie en gemeente le verden ook particuliere fondsen bij dragen aan de financiering van het projekt, zoals het jachtfonds, het fonds Grasduinen, Dierenrampen- fonds en - niet te vergeten - de Vrienden van de Zeehondenopvang. Een renteloze lening werd verkregen van Dierenbescherming Gooiland. Kuiper vertelde dat de financiering nog niet helemaal rond was, mede omdat de kostenraming is overschre den: de installatie heeft uiteindelijk iets meer dan een miljoen gekost. Kuiper kon zich desondanks niet voorstellen dat de bouwer er veel aan verdiend heeft, want er zijn enorm veel overuren in gaan zitten. Miniwad Het was efficient en daardoor naar verhouding voordelig om tegelijk met de nieuwe zuivering ook een stukje miniatuur waddenzee aan te leggen, een nieuwe educatieve attractie vlak bij de zeehondenbassins. Bij het werk kon gebruik worden gemaakt van de noodweg die voor het zuiveringswerk was aangelegd. Ook de gunstige ex ploitatie van EcoMare in 1989 maak te het mogelijk extra te investeren in educatieve objekten. De feestvreugde in EcoMare werd nog vergroot door diverse geschen ken. Ruud Maarschall uit Zaandam, consulent natuur- en milieu-educatie Noordholland, overhandigde een kist met apparatuur en chemicaliën waar mee water kan worden onderzocht Het is een van de tien kisten, be kostigd door het Wereld Natuur Fonds, die in Noordholland zijn ver spreid. Besloten was om een ven de kisten op Texel te stationeren en Eco Mare lag als bewaarplaats voor de hand. De kist staat ter beschikking van volwassenen en scholieren die op Texel veldwerk komen doen, onder andere als onderdeel van werkweken. Het geld dat aan de kisten is uitge geven komt oorspronkelijk van het Nationaal Geschenk dat Nederland bijeen bracht ter gelegenheid van het gouden huwelijksjubileum van prinses Juliana en prins Bernhard. De „Groe ne Poolster" uit Den Helder, het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen en het schoolbiologisch le- scentrum waren bij de realisering be trokken. Tweedehands Johan Vijfvinkel van de organisatie „Seas at Risk" uit Amsterdam bood een geschenk aan dat hij „tweede hands" noemde. Het was een uit en kele besmeurde glasplaten bestaand kunstwerk dat de kwetsbaarheid van de Noordzee tot uitdrukking moet brengen „Caution. North Sea. Fragile System" staat erop. Het kunstwerk werd vervaardigd door Marie Corinne Gerlach en figureerde aanvankelijk op de laatstgehouden ministersconferen tie over de Noordzee. Het zou echter beter tot zijn recht komen in de hal van EcoMare, zo meenden de men sen van Seas at Risk, een overkoepe lend orgaan waartoe diverse natuurbeschermingsorganisaties be horen, zoals de Waddenvereniging en de Werkgroep Noordzee. Tijdens de bijeenkomst hadden de meeste sprekers zich nogal somber uitgelaten over het lot van de zee. Burgemeester Schipper verklaarde aan het slot echter optimistisch gestemd te zijn: „Als het publiek blijft aandringen, komt het vanzelf goed". it Neptunus overhandigt zijn officiële verklaring dat het EcoMare-water schoon Is aan gedeputeer de Van Gelder. Wat zijn nou eigenlijk kleine logies- verstrekkers? Wel, zo'n 400 min of meer professionele bedrijfjes, die met kleinschaligheid het gat in de markt vullen tegenover de grote re- creatiebedrijven. Een nogal plurifor me groep, die gezamenlijk een produkt aanbiedt, dat medebepalend is voor de aantrekkelijkheid van Texel als vakantie-eiland. Door andere groeperingen wordt deze club te recht nog wel eens als lastig ervaren. Bij de omzeting van VVV in TVL be hoorde ook ondergetekende tot de tegenstemmers. Een collectieve pro motie van Texel werd ook door mij van harte toegejuicht. Er waren ech ter twee structurele bezwaren die een groot aantal logiesverstrekkers weerhielden om voor te stemmen. 1. De stichtingsvorm; een constructie die inspraak volledig uitsluit. 2. Slechts één TVL vertegenwoordi ger in het stichtingsbestuur. Ons voornaamste verwijt aan het toenmalige VVV bestuur was dat als een andere vorm dan een stichting niet mogelijk was, zij (het VVV bestuur) zich niet voldoende hard had gemaakt om dan tenminste een zwaardere TVL vertegenwoordiging in het stichtingsbestuur af te dwingen. De andere participanten zijn wel wat erg luchthartig over het feit heen gestapt dat de TVL behalve haar bij drage, bovendien om niet het complete apparaat, zijnde kantoor en personeel, beschikbaar stelde en bo vendien als enige beschikte over de accommodatie om de te werven gasten onder te brengen. Mede dank zij een groot aantal voormalige VVV leden (huidige TVO leden) werd een krappe meerderheid behaald. Het zij zo. Oplettende TC-lezers zullen zich herinneren dat ondergetekende de eerste was om het toenmalige bestuur geluk te wensen met het feit dat, om wat voor manier dan ook, er nu een collectieve Texel promotie van start kon gaan. Een andere reden waarom kleine logiesverstrekkers te recht weieens lastig gevonden wer den, was toen het TVL bestuur op een algemene ledenvergadering gi gantisch blunderde bij bestuursverkie zingen, zij door enkele logiesverstrekkers gevoelig op de vin gers werd getikt. Hoewel terecht, toch dermate onplezierig dat er een constructie werd uitgedokterd waar door de kleine logiesverstrekkers voor eens en altijd buiten spel zouden ko men te staan. De inmiddels wel bekende nieuwe stemverhouding. Eén stem voor de kleinste leden. Dertig stemmen voor de grootste leden. Het TVL bestuur beschikt samen over 150 stem men. Als kleine logiesverstrekkers ook 150 stemmen willen uitbrengen moeten er minstens 60 aanwezig zijn. In de praktijk zijn het er hooguit 30. Dus reken maar uit. Deze stem verhouding is afgedwongen middels volmachten die juridisch betwist wor den. Rechterlijke uitspraak op z'n vroegst eind mei 1990. Om terug te komen op de activiteiten van de kleine logiesverstrekkers. Op 17 november 1988 is op een bijeen komst in De Lindeboom gekozen voor een veremgingsvorm. De daar aan gestelde werkgroep heeft zich tot doel gesteld de vereniging op te star ten, ontwerpstatuten samen te stel len en een oprichtingsvergadering uit te schrijven, waar een bestuur geko zen kan worden. De plannen van de werkgroep zijn doorkruist door de eerder genoemde aangespannen rechtzaak. Hangende de uitspraak heeft de werkgroep haar werkzaam heden opgeschort. Zodra de uit spraak van de rechter bekend is, zal de werkgroep een ledenvergadering uitschrijven waar een bestuur geko zen kan worden. De huidige stemver houding voor TVL ledenvergadering wordt door de werkgroep niet er kend. Dit impliceert tevens dat besluiten volgens deze stemverhou ding genomen niet rechtsgeldig zijn. Alleen bij rechtsgeldig gekozen statu ten kunnen ook kleine logiesverstrek kers deze accepteren en van hun aktief of passief stemrecht gebruik maken. F. T. Voskuil De Koog Een inwoner van Den Burg heeft za terdag een joggingpak ter waarde van f 100,- uit een winkel ontvreemd. Woensdagnacht werd een kalfsleren jas ter waarde van f 800,- uit een horecagelegenheid in Den Burg gestolen. Vanuit een dancing in Den Burg werd zaterdagnacht een spijker jack ontvreemd. De waarde is niet bekend. De TX 11 heeft een oefentorpedo van twee meter lengte opgevist. De rijkspolitie heeft de torpedo, in af wachting van de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD), in bewaring genomen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7