Als ik er mijn beroep van zou kunnen makendan deed ik dat" Vlot verloop van de voorjaarswerkzaamheden Rechercheur als schapenverlosser Programma zaalvoetbal Duivensport Koffie-inloopochtend over schelden en slaan D1 kampioen Aanrijding Hoofdklasser Jelleboog verliest opvallend ISOAG 24 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ■wonnen, ENIG IDEE ENIG IDEE WAT HOE WE GEHANDICAPT A GEHANDICAPTEN ZIJN .KAN KUNNEN BETEKENEN? /-HiiA HELPEN? /•'06 3212166 ALS HST JE WAT DOET. DOE DAN WAT net zoals in de derde en vierde klas se. Bij de dames gaat het in de strijd om de tweede plaats nog tussen De Knm dat met 4-0 van De Koog won en Gamma dat met 8-0 Casino 2 versloeg. De komende week staat in het teken van de bekerwedstrijden Alle bekerwedstrijden worden op vrij dag gespeeld, met als topper Mantje tegen Gamma 2 Ook op vrijdag wordt nog de hoofdklasse wedstrijd gespeeld tussen Rab en De Koog. Woensdag 25 april: 16.45 u. Casino 5-Texel 5 (j) 17.15 u. Tex. BV-Texel (j) 17.55 u. Oosterend 2-Texel 4 18.35 u. Casino 1-Gamma ld) 19.25 u. Casino 2-De Krim (d) 20.15 u. Mantje 3-Klif 4 21.10 u. Attent-De Koog 3 22.05 u. Casino 5-Gamma 4 Zaaldienst: De Koog Donderdag 26 april: 17.15 u. Casino 1-Casino 2 Ij) 17.55 u, Rab 2-ZDH 3 18.45 u. Oosterend 1-Gempo 19.35 u. Jelleboog 2-Klif 3 20.25 u. Mantje 2-Casino 3 21.15 u. Albert Heijn-Texel 22.05 u. De Koog 2-Nioz Zaaldienst: De Muij Vrijdag 27 april: 17.00 u. Oosterend 2-Texel 3 (j) 17.45 u, Tex.BV 4-Jelleboog 3 18.35 u. De Koog-Rab 19.25 u. De Krim 2-Casino 4 20.15 u. De Krim-Casino 3 21.05 u. Gamma 2-Mantje 21.55 u. Jelleboog-Texel Bv 2 22.45 u. Casino-Klif 2 Zaaldienst: Gamma De voorjaarswerkzaamheden op Texel zijn vlot verlopen. Dit mede door de goede weersomstandighe den. De structuur van de grond was goed. Hiermee is een goede basis aanwezig voor een voorspoedige groei. Het aflammen van de schapen is gro tendeels achter de rug. Door het dro ge weer konden de schapen snel na het aflammen met hun kroost de wei in. Hierdoor had de schapenhouder minder tijd nodig voor de verzorging. Het gras groeit voorspoedig. Komen de week zullen de eerste grasland- percelen worden gemaaid voor ruwvoer voor de komende winter. Onkruidbestrijding De eerste suikerbietenplantjes komen na een temperatuursom van 100 gra den boven. Samen hiermee komt echter ook onkruid op. In de praktijk is gebleken dat een lage dosering met een „cocktail" van vier verschil lende middelen (fenmedifam, ethofu- mesaat, metamitron en olie) goede resultaten kunnen worden behaald wat betreft de bestrijding. Onkruiden in het kiemplantstadium kunnen met 0,5 liter van ieder boven genoemd middel goed worden bestreden in bieten. Als de onkruiden groter worden kunnen de dosis iets worden verhoogd. Deze wijze van bestrijding moet wor den herhaald zodra nieuwe jonge on kruiden de kop opsteken. Maar al bij de tweede keer kan gebruik worden gemaakt van de rijenspuit. Door dit systeem wordt het milieu minder be last en het is tevens gunstig voor de portemonnee van de bietenteler. Het lage doseringssysteem van on kruidbestrijding kan eveneens worden toegepast in erwten en snijmais. Er moet dan wel worden gespoten op kleine onkruidplanten in het kiemsta- dium. Dit houdt in dat men niet moet wachten tot alle onkruiden er staan, maar dat er moet worden ingegrepen in een vroeg stadium. Door de keus van het systeem is een tweede bespuiting noodzakelijk. Grasland Evenals vorig jaar heeft het eigen sa mengesteld graszaadmengsel een voorsprong op de ontwikkeling van de twee graszaadmengsels die nor maal in de handel voorkomen. Het verschil is goed te zien op een per ceel aan Dijkmanshuizen bij P.C. Hin. Bij keuze van graszaadmengsel wordt gekeken Tiaar de rassen en hun eigenschappen. Goed weidegras is van groot belang voor de melkproduktie van het melk vee. In het voorjaar wordt het gras wel eens te grof. Om dit te voorko men moet op tijd een bepaalde op pervlakte worden gemaaid. Na enkele warme dagen kan het gras snel groeien, waardoor het vaak snel gro ver is dan verwacht. Het is belangrijk om het gras regel matig te controleren, zodat men op tijd kan besluiten te gaan maaien. Ook al is de opbrengst dan mis schien wat aan de lage kant, later komt het de melkproduktie ten goede. Aardappelopslag Alles wijst erop dat er enorm veel aardappelopslag zal komen. Hierdoor bestaat ook meer gevaar voor ziek tes. Vanaf de bovengekomen aard- appelopslagplanten kunnen door bladluizen virusziekten worden ver spreid. Ook kunnen sporen van aard appelziekte van deze opslagplanten overwaaien naar de aardappelper celen. In de grond kunnen cystenaal- tjes zich vermeerderen. Deze zorgen voor aardappelmoeheid. Er zijn meer ziekten die zich in aardappelopslag- planten kunnen vermeerderen. Het is daarom noodzakelijk dat opslagplan ten worden bestreden. Afvalhopen of concentratieplaatsen van opslag kun nen het beste worden afgedekt met zwart plastic. Aardappelopslag in de gewassen kun nen zowel chemisch als in de gewas sen mais en bieten mechanisch worden bestreden. Belangrijk is dat het op de juiste tijd gebeurt, als het loof zo'n tien centimeter is. Als het later gebeurt is er kans op cystever meerdering. Omdat de opslagplanten onregelmatig opkomen zal de behan deling moeten worden herhaald. Door de harde noord-oosten wind hadden de duiven zaterdag ruim drie en een half uur werk, om vanuit St- Niklaas (België) Texel te bereiken. Om 8.30 uur werden de zevenenveer tig Texelse duiven gelost op een af stand van ongeveer 220 kilometer. Arie Ellen won dit concours ruim schoots en constateerde de eerste duif om 12.02.58 uur. De duif be haalde een snelheid van 1017,7 me ter per minuut. Uitslag: Arie Ellen: 1, 4, 8, 9; Sjoerd Feenstra: 2, 5, 6; Meyert de Waard: 3; Herman Groeneveld: 7. Woensdag 2 mei is er weer een koffie-inloopochtend in het Groene Kruis-gebouw. Het thema van deze ochtend is: schelden, schoppen en slaan. Hoe komt het dat kinderen dit gedrag vertonen? Hoe ga je daar mee om? De vraag is hoe kun je kinderen leren dat het ook anders kan. Deze vragen stellen ouders zich vast wel eens, als kinderen weer eens ru zie met elkaar maken. Samen met Josje Burger, stafverpleegkundige voor kinderen, zal gezamenlijk gepro beerd worden om een antwoord op deze vragen te vinden. De ochtend begint om 9.30 en duurt tot 11.15 uur. De kosten bedragen f2,—. Voor kinderen van 0 tot 4 jaar is opvang aanwezig. Dl-pupillen van SVTexel zijn kam- Sinds vorig jaar september zij 20 wedstrijden gespeeld temas van Texelse Boys, ZDH Oosterend. Hiervan werden er 18 één verloren en één gelijk ploeg scoorde 137 keer en kreeg ■chts 13 tegendoelpunten te ver- irken. voetballers komen volgend jaar uit oor de C-junioren. Op de foto staan Lor. Herm van der Beek (shirtspon- jr), Muus Smit (jeugdleider), Pieter ist, Martijn Schrama, Dave Krijnen, dwin Smit, Sjors Takes, Erik Sander uitenweg, Matthijs Albers, Wim lonk, Henny van Egdom (trainer) en Hem Pronk (jeugdleider), ittend v.l.n.r.: Joris Vlas, Maarten oorn, Rutger Vlas, Ko Veldkamp, /aid Terpstra, Sjoerd van der Zwaag n Patrick Pronk. p de T-kruising Schoonoordsin- il/Wagemakerstraat vond maandag m aanrijding plaats. Een 25-jarige inden Burg wilde met zijn Ford de lagemakerstraat inrijden, maar erkte de hem tegemoetkomende jlkswagen van een 27-jarige inwo- ii van De Cocksdorp te laat op. Bei- i wagens liepen schade aan de xjrzijde op. De verrassing van de week, was on getwijfeld het zware verlies van kop loper van de hoofdklasse Jelleboog, dat met 6-2 z'n meerdere moest er kennen in een goed spelend Gamma 2. Behoudens de eerste minuten, waarin Jelleboog nog wat tegen stand kon bieden, was het alles Gamma wat de klok sloeg. Opmer kelijk was ook de winst van Rab op Texel BV 2 met 4-2. Het haalt Rab niet van de onderste plaats, maar het is toch een verdiende beloning voor het sportieve spel en doorzet tingsvermogen in een voor Rab bij voorbaat al verloren seizoen. Casino 2 versloeg in een turbulente wedstrijd Gamma 3 met 4-3 en De Krim wist twee punten aan z'n totaal toe te voegen door met 4-0 van ZDH te winnen. In de eerste klasse gaat het nog steeds goed met Klif 2, al komen de overwinningen moeizamer tot stand dan in de eerste helft van de competitie. 3-2 Was het deze keer tegen Mantje 2. Na een heel seizoen onderaan gestaan te hebben, heeft Texel BV 3 na een imponerende inhaal race door een 4-1 overwinning op Casino 4 de laatste plaats over gedaan aan dit zelfde team. In de tweede klasse kwamen de koplopers niet in actie, spring je zo je bed uit. Ik ben het natuurlijk een beetje gewend door mijn werk. Als 's nachts de tele foon gaat sta ik ook naast mijn bed". Griep Dit jaar heeft Nijhuis minder lam meren „gehaald" dan andere ja ren. „Ik zou er half maart al heen, maar ik kreeg helaas de griep. Daarnaast kreeg de familie Plaats man stagiares van de universiteit voor diergeneeskunde, dus ik ben er maar anderhalve week geweest. Toen lamde er al niet zoveel meer". De politieman doet tot nu toe al leen schapenverlossingen bij fami lie Plaatsman. Hij zou dit best uit willen breiden. „Vroeger als kind wilde ik graag boer worden. Maar ja, het zat niet in de familie, dus het kwam er niet van. Ik had ook wel sportleraar willen worden, maar ik was met al te ijverig op de HBS, dus dat ging niet hele maal goed". Doordat hij enige tijd naast een politiebureau woonde in Dokkum, wist Nijhuis hoe het daar reilde en zeilde. „Ik moest toch wat, dus besloot ik dat maar te gaan doen". Dagtaak Als het zou kunnen, zou hij graag zijn werkzaamheden voor boeren bedrijven willen uitbreiden. „Als met de verlossingen een dagtaak zou zijn te vullen, zou ik er mijn beroep van willen maken. Als ik iets in die branche zou kunnen krijgen zou ik zonder meer met het politiewerk stoppen. Dat vindt ik ook wel leuk hoor, maar ik zit al 22 jaar bij de politie en het andere trekt me enorm. Het strekt zich wat betreft schapen natuurlijk maar uit over een deel van het jaar. Ik heb mijn leeftijd natuurlijk tegen. Je wordt ouder en daardoor duur. Als er echt een goede oplei ding voor was, die zich ook uit strekt over andere beesten en dat zou te doen zijn voor mij, dan lijkt me dat wel wat. Beslist. Het lukt me nu natuurlijk niet meer om veearts te worden. Dan zou ik van Texel afmoeten en weer gaan stu deren....dat wordt te moeilijk. Maar het is een feit dat mijn hart eigen lijk ergens anders ligt dan bij het politiewerk". Een rechercheur die schapenverlossingen doet. ..het is ontspanning voor mij". meteut. Je bent tenslotte met 24 uur per dag bezig met schapenver- lossen. Lakker 's avonds lichame lijk flink moe wezen, je slaapt als een os en 's morgens weer vroeg op". In die periode logeert Nijhuis bij familie Plaatsman. De taken wor den onderling verdeeld. „Ook wat betreft het waken. Om het ander half uur eruit en kijken wat zich voordoet". Kalfjes Nijhuis helpt ook wel bij de ge boorte van kalfjes. „Dat doe je meestal met z'n tweeën, want dat is zwaarder werk. Maar de scha pen blijven mijn hobby. Texelse schapen bevallen moeilijk. De lam metjes liggen nogal eens verkeerd en hebben een vrij dikke kop, dus moet er worden geholpen". Bij Plaatsman zijn alleen echte Texelse schapen, niet de zg. kruislingen. Deze laatsten lammen makkelijker af. Natuurlijk gaat het ook wel eens mis. Niet leuk, aldus Nijhuis. „Het is mijn vee niet, dus als ik het niet vertrouw of het lukt niet, dan haal ik Plaatsman of zijn zoon erbij. Als het dan nog niet gaat, dan gaan we naar de veearts. Het is wel eens moeilijk als het lam heel be roerd ligt of als een schaap hele maal niet meewerkt. Dat kan bijvoorbeeld als er een dood lam in zit. Het kan ook zijn dat het schaap te krap is. In zo'n geval lukt het je zelf gewoon niet". Dood geboren Het is akelig als een lam dood wordt geboren of kort na de beval ling overlijdt. „Dan denk ik wel eens bij mezelf: heb ik iets niet goed gedaan. Maar daar moet je niet te lang bij stilstaan. Het is vervelend, maar het gebeurt nou eenmaal. Het is wel eens moeilijk om te bepalen wanneer je een schaap moet helpen. Soms denk ik wel eens; misschien ben ik wel wat te vroeg begonnen". Vooral voor schapenverlossingen is het handig als men kleine handen heeft. „Ik heb inderdaad geen gro te handen. Er zijn boeren met van die enorme kolenschoppen, ja dat werkt natuurlijk ietsje moeilijker". Nijhuis vindt het geen probleem om 's nachts een aantal keer zijn bed uit te gaan voor de schapen. „Daar raak je aan gewend. Ik dacht eerst ook dat het tegen zou vallen, maar als de wekker gaat fouw Nijhuis als assistent bij een keizersnede. ..Ik mag dit soort werk als verloskundige niet zelf doen". Rechercheur Louw Nijhuis 141 jaar) uit De Cocksdorp neemt ieder voorjaar vakantie op om zijn „hobby'' te kunnen uitoefe "en: het doen van schapenverlossingen. Hij heeft hiertoe een speciaal diploma dierenverloskundige gehaald. Nijhuis komt uit Dokkum, '3n de „Friese klei". In 1968 ging 'i naar de politie-opleidingsschool, e toen nog in Arnhem was. Na ®en jaar werd hij geplaatst in de venjsselse gemeente Avereest. aar moest hij een jaar werken, v°or hij door ging naar een defini te standplaats. Dat werd Wijhe, een plaats in Overijssel. „Mijn ^houding met de groepscom mandant daar was niet al te best. et Was echt zo'n ouderwetse utoriteit. Als je 's ochtends bij ern kwam was het eerst groeten n melden „wachtmeester Nijhuis resent, adjudant". En 's avonds em dito. Daar kon ik niet mee verweg hoor, zó was ik niet 9r°otgebracht". n°9 geen jaar had Nijhu schoon genoeg van Wijhe. Hij ging VUI 1 VVIJIIG. I lij Ljlll1 ru9 naar Avereest, waar hij vier jaar bleef. „Dat is echter het oosten van het land. Ik kwam zelf uit het noorden, vlakbij de Wad denzee. Dat water trekt toch op één of andere manier, da's heel vreemd. Dat droge oosten, met die bossen....het beviel me toch niet zo. Ik heb een verzoek ge schreven of ik niet op één van de waddeneilanden kon worden ge plaatst". Nijhuis had daarbij met direct Texel op het oog. Hij dacht meer aan één van de Friese waddeneilan den. Toch greep hij de kans om op Texel te komen met beide handen aan. Op 1 oktober 1975 werd hij hier geplaatst. Dit jaar is dus eigenlijk een „15-jarig jubileum". Boerderij Interesse voor dieren heeft Nijhuis al zijn hele leven. „Als kind zat ik vaak op boerderijen. Ik kom zelf niet uit een boerenfamilie, maar ik mocht altijd graag met beesten omgaan. Sibo Plaatsman, die een tijdje op de administratie van het politiebureau heeft gewerkt, nam me eens mee naar zijn ouders. Die hebben een veebedrijf met koeien en schapen. Zo ben ik erin gerold". Door de veeartsen op Texel werd een cursus veeverloskundige geor ganiseerd. Louw Nijhuis volgde de ze opleiding en sindsdien neemt hij elk voorjaar vakantie op om te kunnen helpen in de „lammertijd". Ontspanning „Het is voor mij een soort ont spanning. Het is natuurlijk heel iets anders dan dat ik normaal doe. Als politieman ben ik vooral geestelijk bezig en op zo'n boerde rij komt het veel meer op lichame lijk werk aan. Daar knap je echt van op. Ik doe niet alleen de scha penverlossingen, ik help ook met melken, voeren en de hele reute-

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9