Cjroen c2wartsjexeh in het Stapt Van Asselt uit Texels Belang? n 8 Strijd om wethouderschap op kookpunt Kunstig spuitwerk op paradepaardje Scania Texel moet nog schoner., Slechts één gewonde bij zware aanrijding Rugzak gestolen JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.477 DINSDAG 1 MEI 1990 advertenties, abonnementen, etc. gid De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 .,e parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741 - luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Aargreet Berndsen, Wilhelmmalaan 58, Den Burg. telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los /1.10 Wie wordt vanavond tijdens de eerste bijeenkomst van de nieu we gemeenteraad tot wethouder gekozen: Tine Krijnen-Baijs of Jan van Asselt? Raadslid Jan van Asselt vindt dat het Texels Belang-bestuur hem heeft laten vallen. Hij heeft een ultimatum gesteld: uiterlijk vanmiddag 16.00 uur moet het bestuur hem antwoord geven op een aantal vragen inzake het vertrouwen in aijn persoon. Krijgt hij geen of onvoldoende antwoord, dan zal Van Asselt uit de partij stappen en als eenmansfractie verder gaan. Het bestuur vergaderde tot gister avond laat en besloot het eerder in genomen standpunt (Tine Krijnen als wethouderl te handhaven. Van As selt werd toegezegd dat hij vandaag uitgebreid antwoord zou krijgen. Op bepaalde punten zou het bestuur wat water bij de wijn hebben ge- aan. Of dat voldoende is om Van Asselt voor de partij te behouden, moet worden afgewacht. me Krijnen-Baijs: de eerste vrouwelijke wet houder? )e huidige situatie is het rechtstreek se gevolg van de keuze die het lestuur van Texels Belang afgelopen week maakte voor Tine Krijnen-Baijs sis wethouder. In de onderhandelin- |en met VVD en PvdA werd over- tengekomen dat Krijnen-Baijs welzijnszaken overneemt van wethou der Zegers, Klaas Barendregt (VVD) de post financiën verruilt voor ruimte- ijke ordening en Dirk Terpstra (PvdA) inanciën voor rekening neemt, leze (voorlopige) verdeling van we- houdersposten is opmerkelijk omdat iarendregt al acht jaar wethouder fi- 'ancién is en hem deze job ook de romende periode op het lijf geschre ven leek. Barendregts overstap blijkt zijn beïnvloed door het bestuur ven Texels Belang, dat op twee paar den wedde. Tine Krijnen wethouder m tevens de post ruimtelijke orde- Tine Krijnen werd echter op het jebied van ruimtelijke ordening min- capaciteit toegedicht dan op kelzijn. Vandaar dat het TB-bestuur Ksloot Barendregt te polsen. Men in de VVD'er iemand van min of J1e®r gelijkgestemde richting, zodat Ie invloed op het ruimtelijk en huis- estingsbeleid zou zijn gewaarborgd. 'S'endregt dacht niet lang na, maar >ng met deze constructie akkoord. Knoop 'et gebeurde allemaal afgelopen "nderdag. In de vorige editie meld en we nog dat het Texels Belang- estuur woensdagavond was bijeen- ekomen om de-knoop door te hak- en mzake de •ethouderskandida(a)t(e). De eerste Pbe werd: Tme Krijnen als wethou- er welzijn. Zou die mogelijkheid in e °nderhandelingen vervallen en e*els Belang een andere post toebe- eeld krijgen, dan kon men teruggrij- en naar Van Asselt (eerste ndidaat ruimtelijke ordening) en JWer (financiën). enderdagmiddag werd Barendregt lenaderd en donderdagavond kwa- "en de onderhandelaars van de drie ^'gebleven partijen weer bijeen. ,v®r net collegeprogramma konden zes formateurs het vlot eens wor- zo vertelde woordvoerder Ger ed Poster vrijdagochtend. Volgens la? ïm niet meer dan een kleine wijzigingen aangebracht op het concept-programma dat VVD en Texels Belang intussen samen hadden opgesteld. Afgesproken werd dat vrijdagavond verder zou worden gepraat over de invulling van de we- thoudersposten. Verbazing Dit uitstel had een reden. Jan van Asselt: „Tot verbazing van de ande ren zei Barendregt donderdagavond dat hij bereid was ruimtelijke orde ning op zich te nemen. Hij noemde als reden: om interne problemen bin nen Texels Belang op te lossen. Ge rard van der Kooi van de PvdA wilde toen weten waarom. Barendregt moest toen toegeven dat het TB- bestuur druk op hem had uitgeoefend om de post ruimtelijke ordening veilig te stellen. Hij gaf ook toe dat hij eigenlijk liever financiën had gehou den. Van der Kooi zei toen dat Van Asselt toch ook ro. kan doen, zodat Barendregt op financiën kon blijven zitten. Dirk Terpstra had daar ook wel oren naar. Bovendien had Van der Kooi al eens gezegd dat hij Tine Krij nen niet sterk genoeg vond voor wel zijn. Erna Eelman van de VVD zei daarop dat ze Van Asselt niet in het college wilde, terwijl Barendregt geen voorkeur uitsprak. Op dat moment vroeg Poster om de onderhandelingen te verdagen. Bij Texels Belang hadden we namelijk de afspraak gemaakt te stoppen zodra een onderhandelaar als wethouderskandidaat betrokken zou raken. In die positie kwam ik dus." Voorkeur Toen kwam de vrijdag. Die dag liet een bestuursafvaardiging van Texels Belang de raadsfractie (Van Asselt, Krijnen, Poster en Cor Kuip) weten dat Tine Krijnen nog de enige kandi daat was, ongeacht de te vervullen post. De voorkeur ging uit naar de post ruimtelijke ordening, met als nummer twee de post welzijn. Bij de onderhandelingen 's avonds bleef het eerdergenoemde voorstel echter in tact: Krijnen-welzijn, Barendregt-r.o., Terpstra-financiën. De definitieve keuze van het TB- bestuur voor Tine Krijnen, en dan liefst als wethouder r.o., wekte de woede van Van Asselt. Hij kon niets anders dan concluderen dat het bestuur geen vertrouwen in hem als wethouder had. „Tïne Krijnen was re serve voor ruimtelijke ordening, hoe wel altijd is gezegd dat ik de eerste man was. Ik vind dat Texels Belang als grootste partij moet streven naar de belangrijkste portefeuille. Zonder twijfel is dat ruimtelijke orde ning. Voor onze achterban kun je met welzijn niets doen." Ook voor zijn on derhandelingspartner Poster heeft Van Asselt geen goed woord over. Hij noemt hem een „draaitol". Poster heeft zich naar verluid nu achter het advies van het TB-bestuur gesteld. Brief Van Asselt stelde in het weekend een brief op die hij zondag bij dertien mensen van het bestuur en de fractie in de bus deed. Hij stelt daarin een groot aantal vragen, waarop hij een correct antwoord verlangt vóór he denmiddag 16.00 uur. Het boze TB-raadslid wil onder meer weten waarom -volgens zijn gegevens- afgelopen woensdag niet alle bestuursleden waren uitgenodigd en waarom de VVD is benaderd voor de post r.o. terwijl TB een r.o.- kandidaat (Van Asselt dus) had. „Ge niet deze kandidaat niet het vertrou wen van het bestuur?", stelt Van Asselt letterlijk. Hij vraagt zich ook af hoe het moge lijk is dat (een deel van) het bestuur vrijdag met een voorstel op de prop pen kwam dat sterk afweek van het geen twee dagen eerder was besloten. „Hoe kan dit zonder dat tussentijds een bestuursvergadering is geweest?" Van Asselt brengt in herinnering dat hij duidelijk heeft la ten weten wethouder-aspiraties te hebben, maar dat het bestuur nim mer zijn kandidatuur als ongewenst van de hand heeft gewezen. Ook wijst hij fijntjes op de 362 stemmen die hij bij de verkiezingen behaalde, ongeveer het dubbele van Tine Krij nen. Desgevraagd zei Van Asselt dat hij zijn stemmentotaal niet als argu ment wil gebruiken. „Maar het is wel een teken dat de kiezer vertrouwen in mij stelt. Ik wens mijn verantwoor delijkheid naar de kiezers niet te ont lopen." Dat betekent dat hij in elk geval als raadslid aanblijft, met of zonder Texels Belang. Lobby? Vice-voorzitter Cor Dros van Texels Belang kon (of wilde) gisteren niet zeggen of en -zo ja- hoe het TB- bestuur op Van Asselts ultimatum zou reageren. In verband met Konin ginnedag was het volgens Dros moeilijk om alle betrokkenen te berei ken. „Maar morgen om vijf voor vier is nog vroeg genoeg", aldus Dros. De oprichter van TB in 1966 was de af gelopen weken met vakantie ge weest, maar kan nu -vlak voor „sluitingstijd"- nog stevig aan de bak. Een opmerkelijke parallel met acht jaar geleden, toen dankzij een actie van Dros op het allerlaatste mo ment Daan Welboren (toen het linkse verbond PAKT) werd gewipt als „ze kere" wethouder en CDA'er Piet Ze gers werd binnengehaald. Is er ook nu weer sprake van een lobby van Dros? Cor Dros ontkent dat: „Ik ver zin niks. Tine Krijnen is mij goed ge noeg als mens en raadslid. De tijd zal leren of zij als wethouder ook goed genoeg is." Ook Jan van Asselt zegt dat er geen sprake is van een spel achter de schermen om hem tot r.o.-wethouder te bombarderen. „Dit is volledig mijn initiatief." Krap Tine Krijnen waakt ervoor om zich nu al te laten toejuichen als Texels eer ste vrouwelijke wethouder. „De stem menverhouding is zo krap, dat ik niet op de zaken vooruit wil lopen", aldus mevrouw Krijnen. Wat er allemaal ook gebeur l, de beslissing valt vanavond in de raads zaal. Alle vijftien raadsleden brengen dan (schriftelijk) hun stem uit. Is de Op de kruising van de Hoofd- weg/Oorsprongweg vond vrijdagmid dag een zware aanrijding plaats tussen een VW Golf en een tractor. Een mede-inzittende van de VW werd per ambulance afgevoerd en bleek later een zwaar gekneusde en kel te hebben. De tractor, bestuurd door een 24-jarige Cocksdorper, reed over de Hoofdweg in noordelijke richting. Een 33-jarige Italiaanse wilde de kruising oversteken en gaf geen voorrang aan de tractor. Ze raakte het achterwiel, dat hierdoor ontzet werd. De VW was total loss. Een 31-jarige Fransman is zeer gedu peerd door de diefstal van zijn rug zak. Hij bracht de nacht van zaterdag op zondag door in zijn tent op het sportveld van Texelse Boys. Zondag morgen besloot hij nog even Den Burg in te gaan en liet hij zijn rugzak met al zijn bezittingen (tent, slaap zak, kleding, cheques, geld en paspoort) op het sportcomplex ach ter. Toen hij terugkwam was de rug zak verdwenen. Hij is tijdelijk ondergebracht in een jeugdherberg, in de hoop dat nog enkele van zijn bezittingen boven tafel komen.... Jan van Asselt in het zonnetje voor zijn huls: na vandaag solo verder? steun die Van Asselt verwacht van de linkse partijen gerechtvaardigd? Peter Bakker (Groen Links): „Wij stemmen blanco. Alleen zullen we, zoals beloofd, de PvdA steunen. Ten opzichte van de overige kandidaten nemen we, nu we in de oppositie zit ten, een neutrale positie in. Texels Belang maakt zelf uit welke kandi daat wordt voorgedragen; het is hun eigen zaak om de kwaliteiten van die persoon te toetsen." Tegenover Van Asselt heeft hij wel la ten blijken dat hij zich had geërgerd aan de taktiek van het TB-bestuur. „De wethouders maken onderling zelf uit wie welke portefeuille krijgt. Het bestuur van een politieke partij kan niet de dienst uitmaken. Texels Be lang heeft volgens mij nu een dure les geleerd, evenals het CDA. Lang blijven twijfelen tussen twee kandida ten helpt geen donder. Fractie en bestuur doen er goed aan tevoren hun keuze te bepalen." Verfrissend Ook het snelle switchen van Baren dregt had Bakker bevreemd. „Het verbaasde me. Maar het kan trou wens ook verfrissend werken. En welzijn is belangrijker dan velen den ken. In de toekomst zal het zeker geen ondergeschoven kindje zijn: ou derenbeleid, fusie RSG/LBO, sociale vernieuwing, noem maar op." Ook van de PvdA kan Van Asselt geen stemmen verwachten als de si tuatie zo blijft. Dirk Terpstra: „De kandidatuur van Texels Belang is he lemaal een zaak van die partij. Tine Krijnen is voor ons aanvaardbaar; wij zullen haar ook stemmen." Terpstra ontkent dat hij Tine Krijnen niet ge schikt zou vinden, zoals Van Asselt beweert. „Dat heb ik niet zo gesteld. Het was meer filosoferen over de mogelijke wethouders. Van de PvdA mocht Van Asselt wethouder wor den, gezien de plezierige onderhande lingen." Texel is niet schoon genoeg, vindt het bestuur van de Texel se Vereniging van Logies- verstrekkers. In de donderdag gehouden jaarvergadering zei voorzitter Wuis dat zowel in de vrije natuur als op terreinen rond gebouwen te veel rotzooi ligt waardoor het imago van Texel als schoon natuureiland schade wordt toegebracht. Wuis zei dat het gemeente bestuur op dat probleem is geattendeerd, maar vond dat al veel is gewonnen als iedereen zou beginnen zijn .fiigen straat je" - en liefst nog wat meer - schoon te houden. De leden reageerden instemmend, maar vonden dat er meer moet ge beuren. Volgens hen is het pro bleem gedeeltelijk te wijten aan de bezuinigingen bij Staatsbos beheer, waardoor het vuil veel minder regelmatig wordt weg gehaald dan vroeger. De spe ciale man („pikkelateur") die zich daarmee bezig hield, is er niet meer. Vogelwachters moe ten - als ze tijd hebben - de parkeerterreinen schoonmaken. Maar ze hebben geen tijd. Uit de vergadering kwam ook de klacht dat de officiële afvalbak ken op sommige plaatsen niet tijdig worden geleegd, waar door veel rommel in de natuur terecht komt. „De pikkelateur moet terug" was een devies dat door de vergadering alge meen werd onderschreven. Minder enthousiast werd gerea geerd op de suggestie van een der leden om de logiesverstrek- kers te laten bijdragen voor een fonds waaruit het schoonma ken van het strand en andere reinigingsactiviteiten kunnen worden bekostigd... Een showtruck van Scania uit Zwolle is deze week met hulp van de Texe laars Hans Witte, Rob Smidt en Kees Betsema in een waar parade paardje omgetoverd. De splinternieu we truck werd door air-brusher Rob Smidt van twee gestroomlijnde dra kenkoppen voorzien. Autospuiter Kees Betsema toonde zijn vakman schap door kleuren van donkerblauw naar parelmoer-wit te laten verlopen. De uitvoering is een ontwerp van Hans Witte. De truck wordt gebruikt voor bijzondere evenementen en in gezet als showmodel op vakbeurzen voor vrachtauto's. De truck maakt binnenkort zijn „de buut" op de Birmingham Motorshow, een soort Engelse RAI op vrachtwa- gengebied. Hans Witte (ontwerper van de Texel-truck) gaat er samen met Scania truck-tester Albert Brand heen. Zowel de Texel- als de Scania- truck zullen daar te bezichtigen zijn. De showtruck (Scania T143h slee- pastrekker) beschikt over 470 pk, heeft een electronisch geregelde brandstofinspuiting en kan 900 liter brandstof innemen. De truck beschikt voorts over luxe voorzieningen als verwarmde stoelen, airconditioning, een roestvrij stalen uitlaat en licht metalen velgen. Kortom, een uitvoe ring waar je als truckchauffeur van droomt. Kosten: f300.000,-. Het feit dat het opspuiten van de wagen op Texel heeftplaatsgevonden, is een gevolg van de vriendschaps banden die Witte met chauffeur Brand onderhoudt. „Scania is naar het eiland gekomen, omdat hier een combinatie van spuiten en air- brushen mogelijk was", aldus Hans Witte. „Op zich is het bijzonder dat je de vrije hand krijgt. Maak er maar iets moois van, zeiden ze. Dat heb ben we geprobeerd." Op het resultaat kunnen de makers trots zijn. De door Smidt opgebrachte drakenkoppen zijn ontworpen naar een afbeelding van het provinciewa pen van Skane, waar het logo van Scania op is gebaseerd. Chauffeur Albert Brand, ontwerper Hans Wit te en air-brusher Rob Smidt voor de Scania show-truck.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1