Meierblis dreigt gifbelt te worden „Meester" Piet Luyckx geridderd bij afscheid „Veroorzaker van rust op school Onderwijzer E. Hordijk: Vuurtorenweg onveilig Gewond door val Brandweer huldigt elf jubilarissen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 MEI De ouders van de huidige school jeugd lieten zich evenmin onbetuigd. Namens hen bood Arie Verveer een afscheidscadeau aan, waarmee Luycks (en zijn echtgenote Elly) bij zonder verguld waren een videore corder. Verveer dankte Luyckx voor zijn „positieve stimulerende wijze van leiding geven aan een fantastisch team leerkrachten". „U mag trots zijn op wat u heeft gedaan, wij zijn trots op u", aldus Verveer. Luyckx zelf toonde zich zeer ontroerd na alle huldeblijken. Hij vroeg burge- meester Schipper een woord van betreft verschillen tussen jongera en meisjes? Het zijn vragen die veel ouders'zichzelf wel eens stellen als hun kinderen ruzie maken om die ene bal of dat au tootje. Samen met Josje Burger stafverpleegkundige voor kinde ren, wordt op deze inloopochtend gepraat om het antwoord op de ze vragen te krijgen. De entree ii f2,-. Voor kinderen van 0-4 jaar q opvang aanwezig. Donderdag 3 mei Ingaand vandaag is in het Mari tiem en Juttersmuseum een foto- expositie te zien ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stichting Juttersmuseum en het 10-jarig bestaan van het Mari tiem en Juttersmuseum. Hoogwater Oudeschild Za. 28 11.34 en-. Zo. 29 0 16 en 12.01 Ma. 30 0.44 en 12.41 Di. 1 115 en 13 24 Wo. 2 2.10 en 14.31 Do. 3 3.05 en 15 21 Vr. 4 4.30 en 16.51 Za. 5 6.05 en 1804 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 615 uur na hoogwater. De zon komt 29 april op cm 6.14 uur en gaat onder om 21.01 i mei eerste kwartier; 3 mei doodtij De „meester" gaat voortaan als „ridder" door het leven. De heer P.Th. (Piet) Luyckx werd bij zijn af scheid als directeur van de Sint Jo zefschool benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burge meester Schipper speldde meester Luyckx donderdagavond in De Linde boom de bijbehorende versierselen op. Een geëmotioneerde Luyckx be dankte vervolgens iedereen met wie hij in de loop der jaren heeft samen gewerkt: „Ik was niet altijd even ge makkelijk, maar ik heb mijn werk altijd met veel liefde gedaan." Piet Luyckx heeft -als één van de weinige (hoofd)onderwijzers in Nederland- geen gebruik gemaakt van mogelijkheden tot vervroegde uit treding, maar is blijven doorwerken tot aan zijn pensioen. Op 4 april j.l. vierde hij zijn 65ste verjaardag. Afge lopen week beleefde Luyckx zijn laat ste dagen op school, per 1 mei neemt de heer Leo Annyas uit Win- sum (Groningen) zijn functie over. In zijn laatste schooltijd stond Luyckx nog regelmatig voor de klas, méér dan eigenlijk de bedoeling was. Nor- De Vuurtorenweg wordt gebruikt als toeristische racebaan. De infrastruc tuur van De Cocksdorp ligt behoorlijk achter op de toeristische ontwikkelin gen. Het wooncomfort van de Vuur torenweg is afgenomen. In de vakantieperioden racen namelijk da gelijks circa 2000 auto's richting vuurtoren en terug. Het is dus geen overbodige luxe hier ook een fietspad aan te leggen, snelheidscontroles te houden, borden van 50 km te plaat sen i.v.m. veiligheid, geluidoverlast en stank. Ook zou men kunnen overwe gen eenrichtingsverkeer te realiseren. Hier wonen zo'n 24 kinderen die ook graag veilig willen fietsen en naar school willen gaan. Dat het verkeer zo is toegenomen, is te danken aan de ontwikkeling van De Krim. Op het eigen terrein zijn daar de zaakjes wel goed geregeld: verkeersdrempels, straatverlichting en fietspaden. Maar wat gebeurd er buiten dat gebied? Niets!. Nu is het aan de gemeente om dit op te pakken, want als je 500 bungalows toestaat, moet je ook zor gen dat het veilig blijft. Doe er iets aan en laat niet de bewoners de du pe worden. Op eerste Paasdag hebben we tus sen 11.00 en 17.00 uur een telling uitgevoerd. Richting vuurtoren reden over de Vuurtorenweg 598 auto's, 1 met catamaran, 1 vrachtwagen, 9 campers of auto's met caravan, 30 fietsers, 10 brommers of scooters en er liepen 23 wandelaars. Richting De Cocksdorp gingen 700 auto's, 8 ca ravans/campers, 36 fietsers, 7 brom mers/scooters en 20 wandelaars. In totaal 1447 bewegingen. Tweede Paasdag leverde tussen 11.00 en 17.00 uur het volgende beeld op. Richting vuurtoren: 368 auto's, 22 fietsers, 4 wandelaars, 1 ruiter en 1 brommer. Richting De Cocksdorp: 613 auto's, 36 fietsers, 6 wande laars, 2 ruiters en 2 brommers. Aan tal bewegingen: 1055. Fam. Verhagen, fam. Maarten Boon, fam. H.J. Boon, Vuurtorenweg, De Cocksdorp. maliter verzorgde Luyckx alleen nog de lessen in de ATV-uren van andere meesters en juffen en had hij daar naast de handen vol aan zijn directie taken. Wegens ziekte van leerkrachten stond Luyckx op het eind van zijn loopbaan echter weer ouderwets vaak met het krijtje voor het bord. Zelf was hij vorig jaar ge troffen door ziekte, maar die tegen slag wist Luyckx te overwinnen, zodat hij „slechts" een paar maan den uit de roulatie was en zijn „klus" tot zijn 65ste kon voltooien. Luyckx was pas het derde school hoofd (tegenwoordig directeur) sinds de ingebruikname van de rooms- katholieke lagere school „Sint Jozef" in 1910. De eerste 27 jaar was meester Willems de hoofdonderwij zer, diens opvolger meester Riteco zwaaide van 1937 tot 1962 de scep ter en Luyckx dus van 1962 tot 1990. „U hebt dus het record", constateerde voorzitter Hans Bakker van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel tijdens zijn openingstoespraak donderdagavond. Bakker herinnerde hoe hij als 9-jarig jongetje in 1957 kennismaakte met Luyckx. „Mijn eer ste indruk was: een vriendelijke man, met vriendelijke ogen. Frappant vond ik het daarom dat bij de viering van Luyckx 40-jarig jubileum in 1987 de kinderen van nu precies hetzelfde schreven." Niet sjoemelen Bakker noemde Luyckx „de veroorza ker van rust op school". Reden daar van was dat Luyckx niet met de regels wenste te sjoemelen. Een an der kenmerk was volgens Bakker het streven van Luyckx naar behoud van de kwaliteit van het (rooms- katholieke) onderwijs. „Luyckx koesterde de RK identiteit. Niet rooms-katholieke ouders kregen bij aanmelding van hun kind dan ook steevast te horen, dat zij zich aan dat uitgangspunt moesten aanpas sen. Ik ben ervan overtuigd dat dit het gewenste effect heeft gesorteerd en nog zal sorteren", aldus Bakker. Voorts ging de voorzitter in op de ve le nevenactiviteiten die Luyckx wist te ontplooien: voorzitter van de Ka tholieke Onderwijs Vereniging (KOV) kring Den Helder, voorzitter van het overleg van Texels onderwijspersoneel (OTO), dirigent van het RK dames koor, Sinterklaas in Sint Jan, betrok kenheid bij de paardensport en amateurtoneel en voorbereider van de zogeheten „driedaagse" (activiteit waarbij de kinderen van groep 8 op het Heilig Vormsel worden voorbe reid). Deze maatschappelijke activitei ten zullen vast en zeker hebben bijgedragen aan het positieve besluit van de minister om Luyckx bij de ko ningin voor te dragen als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burge meester Schipper las het koninklijk besluit donderdagavond in zijn geheel voor. In zijn toespraak zei Schipper dat naar zijn mening „Luyckx jaren lang bij de kinderen goed heeft ge scoord". Vakbondswerk Het woord werd ook gevoerd door naamgenoot Piet Luyckx uit Den Hel der, een volle neef die voorzitter is van de kring Den Helder van het KOV. Hij memoreerde dat „oom Piet" papieren lid van de bond had kunnen blijven, maar dat hij zich verdienste lijk wilde maken en het zelfs tot voorzitter schopte. Inmiddels is de Texelse Luyckx 40 jaar lid en daar voor kreeg hij donderdag een speldje en oorkonde uitgereikt. Oosterender jeugd met voorwerpen die op de meierblis niet thuishoren. (Foto Dirk Kuiter Directeur Bias Hordijk van de School met de Bijbel in Oosterend vindt het te gek voor woorden: in een tijd dat het milieu maxima le aandacht krijgt en alle verantwoordelijke instanties zich bezig houden met verantwoorde manieren van afvalverwerking, wordt het blijkbaar heel gewoon gevonden dat de meierblissen van Texel worden gebruikt om van allerlei bedenkelijke rotzooi af te komen. De meierblis bestaat al lang niet meer alleen uit "hooi, strooi, joten, palen" en andere brandbare spullen die worden opgesomd in het lied dat de jeugd vroeger placht te zingen bij het ophalen van materiaal voor de blis. Een groot deel van de brandsta pel wordt nu gevormd door kunststof matrassen, piepschuim, kunststof vis- kisten, autobanden, pvc-buizen, gor dijnrails, bankstellen, purschuimbussen en andere troep die bij verbranding schadelijke stoffen in de omgeving doet neerslaan. Hordijk ziet het als zijn taak als on derwijzer om de jeugd daarvan te doordringen. Hij stuurde zijn leerlin gen naar de Oosterender meierblis bij Nieuweschild met de opdracht om al le artikelen te noteren die op een an dere wijze verwerkt behoren te worden. Daar zijn ook spullen bij die ten bate van goede doelen apart ge houden kunnen worden, zoals afge dankte kleding en andere textiel. De lijst wordt gepubliceerd in de dorps krant en komt zo ook onder ogen van de volwassenen. Dat is de be doeling want het staat vast dat het vooral volwassenen zijn die de meier blis als makkelijke vuilnisbelt be schouwen en er allerlei rommel met karrevrachten tegelijk heenbrengen. Een aantal jubilarissen van de vrijwillige brandweer Texel „Vroeger was daar misschien nog be grip voor op te brengen want over de gevolgen van schadelijke stoffen voor het milieu was weinig bekend. Maar dat is nu anders en bovendien wor den van gemeentewege voldoende mogelijkheden aangeboden om op een goede manier van de rommel af te komen", zegt Hordijk. Een 22-jarige Utrechtse raakte zon dagmiddag gewond door een val van haar fiets. Op de Hoornderweg kwam ze tegen de fiets van een 26-jarige inwoner van Voorhout, waardoor ze uit balans raakte. Met een hoofd wond werd ze afgevoerd naar een huisarts. In een toespraak maakte comman dant H, Groote duidelijk dat er in gelijking met 20 jaar terug meer a de vrijwilligers wordt gevergd. „Ito gaan tegenwoordig vaker naar ere dan naar de brand." Sinds de ini« ring van de nieuwe rampenwet isI brandweer de spil van de rampen bestrijding geworden en zijn veel voormalige BB-taken aan de brand weer toegevoegd. Eén van de me» taken is het omgaan met gevaarlf stoffen. „Maar we hebben bijna ai onder de knie en het einde van de nieuwe taken lijkt in zicht", aldus Groote. De commandant merkte op dat de jubilarissen uit het goede hout tip gesneden. „Enkelen zijn nog druk doende met vervolg-opleidingen. t zegt genoeg." De jubilarissen Wim Moor, Jan Ge en Ben Nieboer kregen van de pW neelsvereniging een bijzonder cadet aangeboden: een etentje, geheel"" zorgd (van bereiding tot opdiening1 door collega-spuitgasten. Het driel dat op de foto ontbreekt, hopen bij die gelegenheid in beeld te brengen. De zojuist geridderde ..meester" Piet Luyckx en echtgenote Elly vermaakten zich donderdag prima tijdens een gezellige afscheidsavond. dank over te brengen aan de konin gin en zei zelf Hare Majesteit ook een briefje te schrijven. Kort ging hij in op zijn band met de Jozefschool, een relatie die al dateert van 1952. Nadat hij zijn loopbaan als onderwij zer was gestart aan de RK school in Breezand, trad Luyckx op 16 juni 1952 in dienst bij de Sint Jozef school, waar hij bleef tot 31 januari 1954. Na een intermezzo op de Aloy- siusschool in Den Helder, vestigde hij zich definitief op Texel. Per 1 januari 1957 aanvaardde hij opnieuw een be noeming aan de Sint Jozefschool. Op 1 oktober 1962 volgde hij Riteco op als schoolhoofd. Tot de hoogtepunten uit de eropvolgende periode behoren de grote renovatie en uitbreiding in 1974 en de viering van 75 jaar ka tholiek onderwijs op Texel (1985). Luyckx zei veel te danken te hebben aan zijn wederhelft. „Al zei ze wel eens: moet ik je bed ook nog naar school brengen? Ik was zelfs zó met de school verbonden, dat ik het huis naast de school na mijn verhuizing naar Oeperen nog een tijdlang heb aangehouden. Je kon nooit weten...." Ram Tot slot relativeerde Luyckx de woor den van degenen die hem rust had den toegewenst. „Ik ben nu eenmaal een ram, een ram dram. Dus of,ik mijzelf de rust zal gunnen, is de vraag. Maar deze avond is een op pepper, waarmee ik het nog jaren kan volhouden." Een oppepper voor Luyckx was zeer zeker ook het toneelstuk „Ti-ta- toverschool", waarmee verscheidene leerkrachten en ouders het afscheid luister bijzetten. Het zelfgeschreven stuk (door Ina Schrama, Tineke Bak ker, Lucie Zijm en Edith van Heer- waarden) sloeg zowel bij de kinderen (donderdagmiddag) als bij de ouderen geweldig aan. Het team leerkrachten bleek veel acteertalent in huis te heb ben. Kleurrijk uitgedost en voorzien van gekke namen zoals „Breiopa", „Tof Bon Bon", „Dunne Snoeperd" Dinsdag 1 mei Om 15.00 uur begint in het VVV-bureau in De Koog de re ceptie ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Tine Zwie- ringa als VW-medewerkster. In het raadhuis begint om 19.30 uur de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad, met ver kiezing van de wethouders. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Born on the fourth of July". Woensdag 2 mei Van 9.30 tot 11.15 uur wordt in het Groene Kruis-gebouw een koffieinloopochtend gehouden. Het thema is deze keer „Schel den, schoppen en slaan". Hoe komt het dat kinderen dit gedrag vertonen, hoe ga je er als ouders mee om en hoe maak je duidelijk dat het ook anders kan? Welk gedrag moet verboden worden? Welke invloed hebben de peu terspeelzaal, de buurt, de tv en de ouders? Zijn er wat dit gedrag en „Dikke Poeperd", lieten zij de zaal met grote regelmaat schateren. Voor al de maniertjes en uitdrukkingen za ten er na verloop van korte tijd zó ingebakken, dat men soms bij voor baat al in de lach schoot. Sommige teksten speelden in op de werkelijk heid, maar van een complete parodie was geen sprake. Toneelspelers en - speelsters waren Hans Kievits, Aaf Geense, Piet Schneider, Lucie Zijm, Tineke Bakker, Pauliene Zijm, Edith van Heerwaarden, Nellie Witte, Erica Keijser en Dick Schermer. De regrc was in handen van de ervaren Ina Schrama, souffleuse was Mariann- Zegers, kostuums en decors warer verzorgd door Magda Knol en fetrc Huisman, Aad Zegers verzorgde he licht en de schmink werd aange bracht door Aaf Geense en Jeantr Klaver. Het afscheid besloeg twee dagen Vrijdagochtend werd nog een dan* dienst gehouden in de RK kerk var. Den Burg, waarna 's morgens en's middags op school persoonlijk af scheid van Luyckx kon worden ge( men. 's Avonds nam Luyckx afsch in besloten kring van het Jozefschool-team, de medezeggen schapsraad, de oudervereniging, h? bestuur en enkele genodigden. De vrijwillige brandweer Texel huid de vrijdagavond 11 jubilarissen. By gemeester Schipper speldde in d; raadskelder Marius Banda, Piet d» Bloois, Paul Eelman, Piet Roepen! Witte, Wim Moor, Jan Geus en Br. Nieboer de versierselen voor het 20-jarig jubileum op. Kees-Jacob Bakker, Toon van Beek en Nan Westerlaken werden gehuldigd vw 12,5 jaar lidmaatschap. De echtgf notes ontvingen een bloemstukje.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2