Perfecte tafelmanieren van Comedia de la NIOZ Zeer goed spel in smakelijk sprookje Texélroute met Heinkels Stuk van Aris Bremer Meer controle Dronkenschap Gast Van Tast. Ferrie Teel en Moe Tjoore samen op het bankje. PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 De toneelgroep van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee heeft zijn reputatie eer aan gedaan met de vertolking van „Table Manners" (Met mes en vork) van Alan Ayckbourn. De wij ze waarop dit stuk op de planken werd gezet, was professioneel. De uitvoering kan de plaatselijke culturele geschiedenis ingaan als de beste van het seizoen. Het is maar goed dat de NIOZ- tonelisten veel plezier hebben in hun hobby en niet depressief worden als de publieke belangstelling voor hun inspanningen niet indrukwekkend is. De meerderheid van de comfortabele stoelen van het auditorium waar het stuk vrijdagavond voor mensen van buiten het NIOZ werd opgevoerd, bleef leeg. Toch jammer, want zo krijgt deze eigensoortige aanvulling van het cultuuraanbod op Texel niet de verdiende waardering van buiten het instituut. Het zou moeite waard zijn om hetzelfde stuk op een vroe ger tijdstip in het toneelseizoen nog eens op te voeren, eventueel in een zaal in Den Burg en met nog wat meer propaganda. Er zou dan best eens veel meer belangstelling kunnen zijn. Feit is nu eenmaal dat veel men sen toneel beschouwen als een ty pisch winters genoegen. Bij het naderen van de zomer en de daar mee samenhangende bedrijvigheid staat het hoofd er niet meer naar. Moeilijk Om een stuk als „Table Manners" tot een goed eind te brengen moet een vereniging veel in zijn mars hebben. Bij het uit de verf laten komen van de veelal controversiële karakters zijn spelers nodig die hun rol volledig on der de knie hebben en daarbij een feilloze timing aan de dag leggen. Het succes is daar geheel van afhan kelijk, zodat zo'n stuk direkt in een slaapverwekkende reeks dialogen ver andert als daar ook maar iets aan mankeert. Er zijn weinig verenigingen die zoiets aankunnen, maar op Texel is Comedia de la NIOZ met de enige. Ook de Toneelgroep Oosterend weet er raad mee. Deze vereniging heeft nog niet zo lang geleden met veel succes een stuk gebracht van Ayck bourn uit de cyclus waartoe ook Ta ble Manners behoort. Botsingen „Table Manners" is één grote en ver makelijke botsing van karakters die ontstaat als de met haar hulpbehoe vende moeder samenlevende Anna, haar schoonzuster vraagt om haar verzorgende taak voor een weekendje over te nemen. Dat gebeurt; de nodi ge familieaanhang komt mee. Het gezellig te gaan worden, maar dat wordt het niet. De spanning is om te snijden, verwijten gaan over en weer en de ene knallende ruzie volgt de andere op. Het is gruwelijk en verma kelijk tegelijk. Volslagen kolder is het niet; daarvoor zijn de situaties en personages te herkenbaar. Anneke Bol speelde de rol van Anna met een bewonderenswaardig inle vingsvermogen, zodanig dat het geen spel leek. Een glansrol bracht ook Aliette Schrama als Sarah, de wat truttige, maar vermoeiend goedwillen de vrouw die de verzorgende taak van Anna komt overnemen. De meest dankbare rol had de subliem acterende Marcel Wernand als de dwarse en voortdurend verongelijkte Norman. Hij zorgde met totale over gave voor de actie en de lol. Dit ij- zersterke trio dreigde de andere acteurs te overspelen, maar die hiel den stand met prima tegenspel, flit send zoals de bedoeling was. Een bolwerk wat dat betreft was Bertus Heerschap als Ben, de uitgelaten maar weinig opwindende echtgenoot van Sarah. Heel wat rustiger mocht Rogier Daan zich gedragen als Tom, de wat sullige vriend van Anna die tot aller zorg of ergernis veel te wei nig op de versiertoer is. Gré Zonnenberg tenslotte zagen we overtuigend als Rut, die zich blijkbaar „Ferrie Teel en de Vergeetkorrels". Alleen de naam al getuigt van vin dingrijkheid en gevoel voor humor. De schrijver van dit kinderto- neelstuk, dat gisteren in de Bijenkorf van Oosterend werd opgevoerd, heeft beide in ruime mate en van daar dat het stuk een zeer smakelijk sprookje is geworden. Dit werd nog versterkt door het uitstekende spel van de Oosterender acteurs en actri ces. Ferrie Teel is de derde dochter van de Heer zonder naam uit het Land zon der naam. Per parachute komt zij per ongeluk in het niemandsland terecht, dat ligt tussen haar thuisland en Ver- halenland. De oude Gast Van Tast vindt haar en legt uit wat het pro bleem is in niemandsland: Ferries va der stuurt regelmatig een vliegtuig dat vergeetkorrels strooit. Als die op een rondwandelend sprookjesfiguur terecht komen, weet deze subiet niet meer in welk sprookje men thuis hoort. Gast Van Tast kan ze niet hel pen, omdat hij zelf ook door de korrels is getroffen. De vader van Ferrie heeft een sprookjesboek, dat hij streng laat be waken. Ferrie heeft echter als zeer klein meisje in het boek gelezen en weet zich nog wel het één en ander te herinneren. Zij helpt de sprookjes figuren terug in hun juiste rol. Ferrie schrijft haar vader dat hij moet ophouden met het strooien van de vergeetkorrels. Hij toont berouw en belooft het niet meer te doen. Als troost stuurt hij het sprookjesboek, zodat ook-de laatste figuren („de zware gevallen") in hun rol kunnen worden teruggeplaatst. Ervaren Het komt niet vaak voor dat er in een toneelstuk niet één iemand voor een ander onderdoet. Meestal zit er wel ergens iets in dat niet zo aan slaat of wat minder uit de verf komt. Het stuk van Bremer was echter kort genoeg om de aandacht vast te hou den en lang genoeg om echt iets leuks mee te kunnen doen. De spe lers beheersten hun tekst tot in de puntjes en speelden met een gemak dat ervaren leiding en zelfvertrouwen uitdrukt. Step met sirene De rol van Ferrie Teel was geknipt voor Jenny Vlaming. Ze dartelde als een vlinder over het toneel, wist pre cies de juiste toon te treffen waar door de kinderen ademloos luisterden en betrok hen bij het spel. Agent Na poleon werd gespeeld door Cees Timmer. Hij was superkomisch als de strenge arm der wet, op zijn step met sirene. Hij bediende zich conse quent van het koninklijk meervoud, wat zelfs door de allerjeugdigsten als grappig werd opgevat. Henk Janssen was onherkenbaar als de oude, langbaardige Gast Van Tast. Als een soort sprookjesbewaarder leidde hij de toeschouwers door het verhaal. Zijn gebaartjes, manier van lopen en mimiek zijn zeer sterk. Hij is de oude baas. Kussens Moe Tjoore, geboren Tongverloren werd op de planken gezet door Mieke Legierse. Ze speelt de vrouw van Gast Van Tast. Haar kostumerinq, met dikke kussens voor een gezellige boezem en achterste, maakten haar tot een echte „moeke" die troost bood aan verdrietige sprookjesfigu ren. Haar gekke vermaningen aan haar eega, met af en toe lekker veel vieze woorden erin, maakten het jon ge publiek aan het schateren. Roodkapje was één van de sprookjes figuren die haar rol niet meer wist. Ze werd gespeeld door Silvia de Rui ter, die dat goed deed. Het viel echt op dat alle sprekers zeer duidelijk spraken, zonder dat het overdreven was. Dat gold ook voor jager Bart (Ger de Jong). Hij stapte op zeven mijlslaarzen de zaal in, in de veron derstelling dat hij klein duimpje was. De wat oudere kinderen vonden dit enig, de kleintjes vonden het wel een beetje eng.... Karin Nauta zette de grootmoeder van Roodkapje op de planken. Niet zo'n opvallende rol, maar wel goed vertolkt. Poffertjes Opvallend was de prestatie van Han- neke Weijdt als de wolf. Nadat alles erop wees dat ze de wolf uit rood kapje was, net als alle wolven in sprookjes een gemeen dier, werd ze helemaal verdrietig. „Ik lust echt al leen maar poffertjes hoor", verklaar de de lieve wolf, die medeleven kreeg uit de zaal. Gelukkig legde Ferrie Teel uit dat in dit verhaal een wolf wel lief is! De grime is fraai verzorgd door Leny Bremer en het decor is van de hand van Wietse van Sijp en Rob Haak (met assistentie van de spelers'zelf). Verwarren Dit toneelstuk van de hand van Aris Bremer is in september uitgegeven. Er zijn al exemplaren van verkocht, dus de Oosterenders hadden zelf niet de primeur. „Het idee van een ver haal rond sprookjesfiguren biedt veel mogelijkheden. Je kunt ze zo lekker onderling verwarren", vertelt de auteur. Het is zijn vijfde kinderstuk. „Hoewel je van tevoren wel inschat hoe er zal worden gereageerd, is dat toch iedere keer weer anders. Dat maakt het juist zo leuk". Het stuk wordt door de Oosterenders komen de tijd ook nog opgevoerd voor de groepen 5 en 6 van de Texelse basis scholen. Scene uit Table Manners. Van links naar rechts Rogier Daan als Tom. Marcel Wernand als Norman. na. Gré Zonnenberg als Rut en Aliette Schrama als Sarah weinig aantrekt van het bijna krank zinnige gedrag van haar echtgenoot Norman. De zes spelers lieten zich kennen als een zeer goed op elkaar ingespeeld team, dat op sommige momenten een overgeroutineerde indruk maakte. De regie was in handen van Maarten van Arkel, die met het gevoel kan hebben dat van „Table Manners" nog meer gemaakt had kunnen worden. Van souffleuse Cynthia Winkelman kunnen we moeilijk zeggen dat ze een prestatie leverde; ze leek overbo dig. De grime werd verzorgd door Juul Swarthof, de techniek was in handen van Maarten Mulder. Jubileum Aan het slot van de avond werd Ber tus Heerschap in de bloemetjes gezet wegens zijn 40-jarig jubileum als amateurtoneelspeler. Heerschap, bij het NIOZ werkzaam als timmerman, begon destijds bij de vereniging Het Masker. Hij stapte over naar UDI en had ook gastrollen bij Nieuw Leven in Oudeschild en De Vriendenkring in Den Hoorn. Als speler en regisseur was hij verder actief bij de Waalder toneelvereniging. Het was zijn initia tief om deze club de naam ,,'t Ama teurtje" te geven. Heerschap speelt inmiddels al weer twintig jaar bij Co media de la NIOZ. Mede-lid Marcel Wernand maakte duidelijk dat men nog steeds erg blij is met de inzet van Bertus Heerschap en speldde hem het gouden insigne op, het ereb- lijk van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. In Den Burg is donderdagmiddag de bromfiets van een 16-jarige inwoner van die plaats uit het verkeer geno men voor technisch onderzoek. Twee andere bromfietsers kregen een be keuring omdat zij reden in het cen trum, waar dat verboden is. De politie gaat hier komende tijd meer controle uitoefenen. In het centrum van Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag een Cocksdorper aangehouden wegens openbare dronkenschap. Het werd ter ontnuchtering meegenomen naar het politiebureau. De eigenaar van een cafetaria in Den Burg werd geverbaliseerd, omdat zijn zaak na half drie 's nachts nog open was. *30 keer gids. Voor Gré Zegers-Zijm was op Koninginnedag de 30ste maal dat zij het fanfare in Oudeschild vooraf ging. Niet als tamboer-maitre, maar als regelaar van het verkeer. Ook ditmaal slaagde KTF -in de nieu we uniformen- erin verkeersdrempels, stoepranden en zebrapaden zonder brokken te nemen. Subsidies. B en W stellen voor in vesteringssubsidie te verstrekken aan de dorpscommissie Oosterend (ƒ3374,-), gymvereniging Oosterend 225,-), gymvereniging Oudeschild (ƒ1400) en The Singers of the Lord 2738,-). Schip. De aanvraag van filmclub Take 88 voor een gemeentelijke bij drage in de film „Schip gestrand" is door B en W afgewezen omdat de aanvraag te laat was ingediend. Sug gestie voor nieuwe titel: „Het schip in". Kolkenzuiger. Waarschijnlijk krijgt gemeentewerken per 1 september een nieuwe kolkenzuiger. Dit voer tuig, dat nieuw ƒ240.000,- moet kosten, wordt gebruikt bij het onder houd van riolen en pompgemalen, alsmede bij het legen van particuliere beerputten. B en W vinden dat deze taken in handen van de gemeente moeten blijven. Aanbesteding. De herinrichting van de Waalderstraat, die zojuist is be gonnen, wordt uitgevoerd door aan nemer De Vries Van der Wiel. Bij de aanbesteding bleef dit bedrijf uit St.Maartensvlotbrug een Texels aan nemingsbedrijf juist een paar duizend gulden voor. Ingeschreven werd voor ƒ57.900,- (excl. BTW). Vrije peuters. De Vrije School wil een semi-permanent gebouw plaat sen bij de eigen accommodatie aan de Gasthuisstraat. Het noodlokaal is bestemd voor de opvang van 24 peu ters, die momenteel nog in een deel van het schoolgebouw zijn onderge bracht. Inmiddels is een negatief ambtelijk advies over de aanvraag tot uitbreiding uitgebracht. Gevreesd wordt dat straks alle basisscholen met peuteropvang op het schoolter rein gaan beginnen. B en W staan evenmin te springen. Lokomotive Tblissi. De deelname van de Georgische club Lokomotive Tblissi aan het proftoernooi dat SV zfi Bertus Heerschap als Ben. Anneke Bol abt Texel komende zomer houdt, wore met door de gemeente „gesponsa Oftewel: het toernooi loopt eensy sidie van maximaal ƒ3750,- (bi|drj in de kosten) mis. Het verblijf van Georgiërs op Texel valt in het kads van een uitwisseling met SV Texel De gemeentelijke subsidieverorderi is echter niet meer van toepassing op uitwisselingen met het buitenü SVT moet voor het ambitieuze tos nooi nog een gat van tien mille sa te dekken. Tevoko-toernooi. Het openlucht volleybaltoernooi van Tevoko wort dit jaar gehouden in het weekend van 9 en 10 juni. Als het niet rees (wanneer zit Texel tegenwoordig a der zon), is de lokatie als vanouds speelweide aan de Ploeglanderw?; Feestmarkt. Op zaterdag 26 ma wordt in Oudeschild op het groenj aan de De Ruyterstraat tussen 't Skiltje en de Kerkesteeg een fees! markt gehouden. De opbrengst is voor de kas van de organiserende verenigingen, de school en hetzes manskerkje. In de feesttent treden o.a. het Visserskoor en The Legend ry Late Inbetweenies. Texel kreeg het afgelopen weekend een opvallend groeft verkeersdeelnemers binnen ifi grenzen. Het waren gebruiken van het befaamde scootermei Heinkel. Voor de tweede keer waren ze gekomen om hier e? gevarieerd programma af te werken. Onder andere werd éi Texelroute gereden, waarbij m derweg vragen en andere pre bleempjes moesten worden opgelost zodat het een puztd tocht leek. Gisteren gingen él Hemkelliefhebbers de dorpen langs om te zien hoe overall ninginnedag werd gevierd. Nel als vorig jaar is het bezoek Texel prima bevallen, mede dank zij de gastvrijheid en se vice die de club kreeg bij de familie P. Halsema van pensm' „Zonnestraal" in De Koog. Hel staat dan ook vast dat de nostalgische scooters ook Tt- gend jaar weer de aandacht zullen trekken. De foto toont de Heinkelkaravaan op de Ruislaan.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 8