LHet seizoen duurde vroeger \ooguit een week of vier" rine Zwierenga van VVV De Koog: 'PPel Derksen/v. Heerwaarden averjaskampioen Oefentorpedo blijkt lege brandstoftank Voorinschrijving sport-vijfdaagse Voorspeelavond Simon Vinkenoog maakte vrije val boven Texel Geslaagd Goede opbrengst Emmabloemcollecte AcnAG 1 ME! 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 .Achter de balie van de VVV is er geen dag hetzelfde. Ik houd van mijn werk Het gezelschap dat de vrije val boven Texel maakte. Derde van links staat Simon rechts naast hem a een zeer spannende strijd op de atste competitieavond van Klaver- ttlub Den Burg zijn Wil Derksen en *er van Heerwaarden kampioen «worden van de competitie '89-1990. Zij moesten op de laat- avond vooral strijd leveren met artien en Marja Bakelaar die de °nd begonnen met ruim 700 pun- ln voorsprong. van de vier te spelen partijen Wen laatstgenoemden nog steeds W' waar in de allerlaatste partij ^en Derksen en Van Heerwaarden genoeg punten te verzamelen om ■l een zeer klein verschil als eerste e|ndigen. ^klassement van de vierde periode ,r op de laatste avond helemaal 2'|n kop gezet en zo kon het op pgende plaats staande koppel 1 van der Slikke en Jaap Witte ar|n Theo Witte als vervanger - speelde) zeer verrassend toch als [ste eindigen. hoogste score van deze avond J0? Fer,ny Hopman en Ruth de 'e met 7960 punten de op 3 hoogste score van dit seizoen en. JVlet de mooie score van .p^nten werden Gerrit Smit en tn Fr en tweede en Frans Bos ns Boer met 7204 punten der- *'denV7nur Slikke en Jaap Witte '014 punten en Freek van der Gracht en Henk van Loo werden vijfde met 6944 punten. Eindstand vierde periode: 1. G v/d Slikke-J. Witte 46524; 2 A. Bakker- D. Winters 46362; 3 W. Derksen-P v. Heer waarden 46163; 4. G. Smit-G. Festen 46130; 5. Echtp. B Ofrem. Eindstand competitie 1989-1990: 1. W. Derksen-P. van Heerwaarden 185529; 2. Echtp. M Bakelaar 185364; 3, Fr. Boer-Fr Bos 184303, 4. E Eelman-F Halsema 183994; 5. R Caspers-K. van Heerwaarden 183726; 6. F. Hopman-R. de Ruwe 183258; 7 Echtp. B. Ofrein 182782; 8 Echtp. J. van Heerwaarden 182713; 9. G. van der Slikke-J. Witte 182083, 10. Echtp. F Veeger 181930 De oefentorpedo die de TX 11 onlangs opviste, blijkt helemaal geen torpedo te zijn. De Explo sieven Opruimings Dienst (EOD), die speciaal voor het onschadelijk maken van het projectiel naar het eiland kwam, constateerde dat het slechts een lege brandstoftank betrof. De tank heeft volgens de politie aan een militair vlieg tuig toebehoord. Het bezoek van de EOD was toch niet he lemaal vergeefs. Er kon nog één brisantgranaat onschadelijk worden gemaakt. Een echte, gelukkig. dat ze op Terschelling of Ameland zitten." Bomvol „De seizoensverbreding is duidelijk merkbaar. Met Pasen zaten we echt bomvol. We hebben zelfs mensen in de jeugdherberg onder moeten bren gen. Dat is wel heel vervelend, als je mensen met onder dak kunt helpen. Ik heb een stelletje dat hier voor en kele dagen was, driemaal op een an der adres onder moeten brengen. In De Cocksdorp, De Koog en Den Burg. Ook een manier om het eiland te le ren kennen." „Er komen ook steeds meer mensen voor een korte vakantie. Het gat tus sen Pasen en Pinksteren, zoals je dat vroeger had, wordt steeds kleiner. Er zijn steeds meer mensen die in alle rust van het voorjaar willen genie ten." Gesloten Het kantoor in De Koog is vanaf 1 april van dinsdag tot en met zaterdag geopend. Vorig seizoen sloot het per 1 november. Mensen die zondag of maandag van de diensten van het VVV gebruik willen maken, moeten zich tot het hoofdkantoor in Den Burg wenden. Klachten hierover zijn er volgens Tine Zwierenga niet. „Ik hoor er nooit iemand over. Het dicht gaan is uiteraard zuiver een financiële kwestie." Het kantoor in De Koog is telefonisch niet apart bereikbaar. Volgens Tine zou dit met de vele mensen achter de balie ook ondoenlijk zijn. „Ik weet niet precies hoeveel mensen ik ge middeld te woord sta. Ik heb wel een teller, maar die gebruik ik niet, omdat ik er een hekel aan heb. Maar ik denk dat ik in deze tijd van het jaar toch al wel zo'n 150 mensen per dag help. In het seizoen komen hier onge veer 400 mensen per dag. Nee, ik verlies m'n geduld nooit. Terwijl ik via de computer een kamer zoek, help ik intussen mensen die strippenkaarten of telefoonkaarten willen kopen. Geld wisselen gaat ook tussendoor. Over het algemeen doen de mensen ook niet moeilijk. Al is het weer wel dui delijk van invloed op het humeur." „Mensen die hier komen, gaan er wel van uit dat je alles weet. Ook van za ken aan de vaste wal. En je krijgt soms de vreemdste vragen. Verleden jaar was er een mevrouw die wilde weten wat springvloed betekende. Gaat het water dan springen, vroeg ze. Met een stalen gezicht heb ik ver teld dat dat inderdaad zo was, en dat ze als ze dat wilde zien, zo en zo laat op de duinen moest gaan staan. Ik heb haar nooit teruggezien." Uitkomst „Ik ben ook erg blij met de komst van het zwemparadijs. Met slecht weer kun je mensen met kindertjes niet iedere dag naar Ecomare of het Juttersmuseum sturen. Calluna is wat dat betreft een uitkomst." „Hoe het met mijn talen staat? Dat gaat na zoveel jaren vrij vloeiend. Af en toe krijg je Chinezen of Italianen aan de balie, maar met Frans, Duits en Engels kun je je altijd redden, hoor." „Hoe het gaat als ik ziek ben? Ik weet niet wat dat is. Eenmaal heb ik een aantal weken in het ziekenhuis gelegen voor een operatie, maar ver der mankeer ik nooit iets. Als mijn gezondheid het toelaat, zou ik het liefst nog heel lang doorgaan. Ik moet er niet aan denken over een paar jaar in de Vut te moeten. Ik woon schitterend hoor, daar niet van. Maar het thuis zitten lokt me totaal niet aan. Laat mij maar werken." De Texelse sport-vijfdaagse (T5) wordt dit jaar van dinsdag 22 mei tot en met zaterdag 26 mei gehou den. Dit recreatieve evenement is bedoeld voor iedereen die zich graag bezig houdt met sportieve activitei ten in de buitenlucht. De T5 bestaat uit fietsen, zwemmen, hardlopen, wandelen en minitriathlon. Voorin schrijving is mogelijk tot 12 mei. Voorinschrijfadressen: de VVV (tel. 147411 en Sportshop Texel (tel. 131451. De activiteiten behoeven niet allemaal even intensief te worden be oefend, er kan een keuze uit drie af standen worden gemaakt. Houdt iemand niet van fietsen, dan is het mogelijk in te schrijven op 25 kilome ter, in plaats van 40 of 80 kilometer te verrijden. Deze keuzemogelijkheid geldt voor alle onderdelen. De bosloop kan aldus in categorie A worden afgelegd, het wandelen in categorie B, enz. Het is ook mogelijk enkele onderdelen te laten vervallen, of zelfs maar aan één onderdeel mee te doen. Inschrijven op de dag zelf dient bij de startbureau's plaats te vinden. Vanavond om 19.30 uur, verzorgen leerlingen van de Texelse- Muziek en Dansschool een voorspeeluur in de voorspeelruimte van d' Ouwe Ulo. Er zal worden opgetreden door blokfluit gitaar- en saxofoonleerlingen, de werkgroep lichte muziek en leerlingen op koperen blaasinstrumenten. Be langstellenden zijn van harte welkom, de toegang is gratis. Transfers. Drie voetballers van het gedegradeerde SV De Koog spelen volgend seizoen voor SV Texel, dat zich zondag wist te handhaven in de 3e klasse KNVB. Het zijn John List, Riewert Pol en Richard Daalder. Texel- trainer Aad Vaars verlengde zijn con tract met een jaar. Geen zwemmen Alle Texelse kinde ren die wel eens naar het marine zwembad Zeemacht in Den Helder gaan, blijven op 5 mei droog. Het bad is dan namelijk in verband met bevrijdingsdag gesloten. Speciaal voor het t.v.-programma „De 5 uur-show" van commercieel stati on „Veronique" maakte de bekende schrijver Simon Vinkenoog een para chutesprong boven Texel. Aanleiding was dat Vinkenoog, die vooral naam maakte in de woelige jaren '60, pre cies 25 jaar geleden zijn eerste sprong uit de lucht maakte. Hij springt al jaren niet meer, maar zwichtte voor het aanbod van Veroni que om zijn „jubileum" met een sprong boven Texel luister bij te zet ten. Vinkenoog was gekoppeld aan een instructeur. De tandemsprong vond plaats vanaf 12.000 voet hoog te; het eerste gedeelte was een vrije val. „Behoorlijk koud daarboven", ver klaarde een nog opgewonden Vinke noog kort na de veilige landing. „Er stond ook erg veel wind, veel méér dan je op de begane grond zou ver wachten. Alleen ervaren springers mochten daarom springen." Vinke- noogs vrouw Edith was eveneens uit genodigd voor een tandemsprong. Voor haar was het de eerste keer en dat beviel haar zó goed, dat ze direct erna nóg eens naar beneden wilde vallen. Dat mocht. Ook anderen kre gen de gelegenheid met de instruc teurs van het Paracentrum Texel (Herman Landsman, Remco Wolf en Iwan Spilker) een vrije val te maken. Naast leden van het reportageteam van Veronique (onder wie de regis seur), was dat onder anderen de ac trice Vivineke van Groningen, bekend van „Medisch Centrum West". Bij zonder was dat een deel van de op namen werden gemaakt met behulp van een camera die aan de wielop hanging van het vliegtuigje was be vestigd. Een pa ra sprong is op die manier nog niet eerder in beeld ge bracht. Wanneer de beelden op t.v. worden vertoond, is nog niet bekend. J. M. Hooyschuur slaagde voor het diploma centrale werktuigkundige-C. Het examen werd gehouden in Arn hem. Hij is werkzaam bij het PEN op Texel De jaarlijkse Emmabloemcollecte heeft ook dit jaar weer een mooie opbrengst gehad. Omdat het juist in de Paasvakantie viel was het moei lijk om aan voldoende collectantes te komen. Met uitzondering van Oudeschild is er toch overal goed gecollecteerd, waarvoor hartelijk dank. De opbrengst per dorp was: De Cocksdorp 7519,60; Oosterend 7509,30; De Waal 7140,70; Den Hoorn 7275,10; De Koog 7211,75; Den Burg 72810,20; Totaal 74466,65. Eenderde van dit bedrag wordt besteed aan de tuberculosebestrij- deing. Tweederde deel mag de plaat selijke kruisvereniging „Het Groene Kruis Texel" besteden Het geld zal worden besteed aan magazijnartike len zoals een rolstoel, een postoel, een anti-decupitus matras, krukken, een weegschaal en een bedtafeltje. „Tijdens de eerste zes jaar bij de VVV ben ik veel naar beurzen ge weest, een heerlijke tijd. Ik heb ook twee seizoenen in Keulen gewerkt. Er kwam echter een andere organisator, die in verband met mijn opgedane er varing in de boekhouding voorstelde of ik me niet met de administratie wilde bezig houden Dat leek me wel wat, want ik vind boekhouden een leuk vak. Ik denk dat ik ongeveer tien jaar op de administratie in Den Burg heb gezeten." „Toen de VVV in 1987 van een vere niging in een stichting werd veran derd, ben ik in De Koog beland. Ik had namelijk helemaal geen papieren om de werkzaamheden die ik deed, te vervullen. Alleen m'n opgedane er varing. In het begin heb ik de admi nistratie wel gemist, maar het werk achter de balie was nog net zo leuk als vroeger." „Als je altijd actief bent geweest, valt het niet mee om na het seizoen een hele winter thuis te zitten. Ik vond dat de eerste keer, in 1987, dan ook een verschrikking. Toch wen je er aan. De tweede winter ging ik me afvragen wat ik zou gaan doen. Ik besloot theorie te gaan volgen voor m'n rijbewijs en afgelopen win ter heb ik autorijles genomen. Jam- mergenoeg ben ik gezakt, over acht weken mag ik een tweede poging wagen. Op die manier kom ik de tijd door. Het is niet anders. Maar ik zou liever werken." Afwisselend „Het werk aan de balie is enorm af wisselend. Of je nu een kamer moet boeken, of mensen de weg moet wij zen naar de Pelikaanweg of een trein reis naar Zwitserland moet uitstippelen, het is allemaal leuk. Er gebeuren altijd dingen die de dagen weer anders maken. Vorig jaar was er wel een heel extreem voorval. Er kwam een familie met twee kleine peuters binnen om te vragen waar Aquadelta op Texel lag. Ze hadden daar geboekt en wilden zich meld den. Na enige tijd kwamen we er achter dat ze in Zeeland moesten zijn, in Bruinisse. Dat soort dingen komt voor. Ik krijg ook wel mensen die in de veronderstelling verkeren M toeristenseizoen van nu vergelijken met 25 jaar terugDat [helemaal niet met elkaar te vergelijken. Om te beginnen duurde |t seizoen toen een week of vier, en nu acht maanden." Tine \ierenga (54 jaarbemant vanaf 1987 het bijkantoor van de I m De Koog. In haar eentje staat ze honderden mensen per mg met raad en daad bij. „Of Ik daar zenuwachtig van wordTo- [sl niet. Al staat het hele kantoor vol, het maakt me niets uit. In Tadvertenties wordt tegenwoordig om stress-bestendige perso- i gevraagd. Ik geloof wel dat ik dat ben, ja. En ik houd van n werk." ttlduiken waren niet van de lucht tijdens de Texelse kampioenschappen springen die zater- I sarden gehouden in de nieuwe sportzaal van Oudeschild. Met hulp van de minitrampoline Sta da vele tientallen jeugdleden van de Texelse gymverenigingen hoog van de vloer. De dik tat stond gerant voor een zachte landing. De jeugd leverde in diverse leeftijdscategorieën I terschillende moeilijkheidsgraad fanatiek strijd. De stijlvolle sprong die hier wordt getoond d gefotografeerd door Bert Koning. Lel Tine Zwierenga in 1935 in Lgen werd geboren, zijn er altijd .iiliebanden met Texel geweest. 'w moeder groeide op in Oude- üd en keerde op oudere leeftijd fel haar man weer naar het eiland '9' de MULO te hebben doorlopen, iam Tine in 1954 naar Texel. „Van jilie op Texel had ik gehoord dat ;ountantskantoor Beers op de •neplaats een typiste zocht. Ik hemel en aarde bewogen om al- in naar Texel te mogen. Ik was na- nog maar 18 jaar. Maar het Ja" r inkrimping kwam Tine na zes op straat te staan. Na één sei- m in tea-room Selecta te hebben werkt, belandde zij bij Langeveld de Rooi), waar zij de debiteure- Immistratie verzorgde. In 1965 sol- leerde ze op een vacature bij de (V. „Het werk daar was me niet lemd, omdat ik in het weekeinde en toe al bijsprong. Ik werd aange- len en op 1 mei, de dag van de ad, ben ik precies 25 jaar in mst. Toepasselijk, niet? Spijt van stap heb ik nooit gehad. Ik heb p ontzettend leuke baan." Informatie-caravan n 1965 was het VVV ook al op de jeneplaats gevestigd, al hadden t natuurlijk lang niet de ruimte die eer nu hebben. We werkten er met In man of zes. Het seizoen liep van lil juli tot half augustus. Buiten het (toen om waren er alleen wat men- n die naar de vogeltjes kwamen Éen." liweet niet meer precies hoe de pol heette die toen voer, maar de achttijden waren toen gigantisch, ie hadden in die dagen op zaterdag en zondag een informatie-caravan op het havenhoofd in Den Helder staan. Terwijl de mensen op de overtocht wachtten, deelden we pamfletten uit en boekten we telefonisch kamers. Het was een enige tijd. Wel heel on regelmatig, want het kwam wel voor dat de boot tot vijf uur 's nachts voer. Ze hebben het nu wel eens over wachttijden, maar in vergelijking met toen mag dat geen naam heb ben. Je hoorde er trouwens niemand over. Terwijl er toch mensen waren die acht uur in de rij stonden. Het enige doel was de vakantie doorbren gen op Texel." „Aanvankelijk gingen alle voorkomen de werkzaamheden nog met de hand. De totale logies- informatiedienst, dat zou nu onvoor stelbaar zijn. Alle adressen werden nog op de banderolletjes geschré ven."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9