van 5 en 6 mei Mill MM II MUI»! Van Asselt Rosa's vader Toch een noodlokaal voor Vrije School Kerkdiensten 6 mei Artsen Dierenartsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging Verboden vlag Georgië wapperde op begraafplaats Feestelijke bijeenkomst Rode Kruis vrijwillig(st)ers Strandhuisje ten prooi aan kampvuur PAGINA 2 TEXELSE COURANTDONDERDAG 3 MEI Om 14,00 uur start op het crossterrein in Eierland een MAB-cross. Maandag 7 mei In Cinema Texel draait om 20.0 uur „Born on the fourth of Jui( Dinsdag 8 mei De afdeling stamboomonderzoei houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een bijeenkomst, aanvang 20.® uur. Ook met-leden zijn welkom In Cinema Texel draait om 20.® uur „Born on the fourth of July In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de eerste raadsverg» dering van de raad in de nieum samenstelling. Op de agenda dj exploitatie Noordzeestrand, m» melen oud papier, reconstructie Gravenstraat/Zwaanstraat en Postweg. Hoogwater Oudeschild Za. 5 6.05 en 18.01 Zo. 6 6.55 en 19 Ma. 7 8.00 en 19.51 Di. 8 8.34 en 2021 Wo. 9 9.04 en 20.51 Do. 10 9.30 en 21,21 Vr. 11 10.00 en 22.55 Za. 12 10.34 en 22. Aan het strand is het een uur eerder hwj water. Laagwater valt gemiddeld 6 1 5uj na hoogwater. De zon komt 6 mei op cn 6.01 uur en gaat onder om 21.14 uur mei volle maan; 11 mei springtij meegegaan naar het raadhuis om geboorte aan te geven. In maart 1945 heeft Bep van der Werve in Alkmaar nog een ontmoeting geh- met haar Kaukasische vriend. Mei door de opstand van de Georgiërsi korte tijd later uitbrak, ging hete* tact verloren. Bep van der Werve,t overleed toen Rosa tien jaar oud was, heeft met haar dochter nooó over Nyas gesproken. Rosa hoorde later het een en ander van een taf Er gingen jaren voorbij dat Rosafo maal niet aan haar afkomst dacht maar naarmate ze ouder werd ginj het haar steeds meer bezig houde In 1983 begon ze daadwerkelijk te speuren. Ze wilde weten wat voor man haar vader was geweest enu welke cultuur hij voortkwam. Omó reden sloot Rosa zich aan bij de J! Texelaars die in 1983 een reis maa ten naar Georgië, verzamelde alle wat betrekking had op de Ost- bataljonen, probeerde contact te gen met mensen die Kaukasiërs te den gekend, trad op in het radioprogramma „Adres onbekend" van de KRO, liet zich door kranten terviewen en benaderde ook het Ri de Kruis. Met de toen nog summe gegevens kon het Rode Kruis ecltë mets doen. Met de reacties die de publiciteit opleverde was Rosa echt heel gelukkig. Vooral na de uitzerv ding van „Adres onbekend" bleek dat meerdere mensen Nyas Sakera jev goed hadden gekend zodat Ros een indruk begon te krijgen vanzj persoonlijkheid. Vooral met de gect vens die mevrouw Jetty Feikema Bakker verschafte, was Rosa blij. A gevolg van het verhaal in de krant kreeg ze ook contact met een op Texel wonende Duitser die in Bah een vriend heeft. Van die man kvn het aanbod om te helpen bij speurtocht en Rosa zou dan bij te mogen logeren. Aanvankelijk wasfi sa nogal eenzaam bezig en ze vost zich door de omgeving niet erg te grepen. „Maar al die reacties en bi ken van medeleven gaven me enttf morele steun, ook als ze geen nuD gevens opleverden. Je moet beslist schrijven dat ik daar erg dankbaar voor ben". laar Poster kreeg te verduren. „Va" het begin is Poster onze officiële 0 derhandelaar geweest. Onder zeer moeilijke omstandigheden heeft hl het uitstekend gedaan. Steeds hep hij het doel onze vereniging te die nen, voorgestaan. Poster verdient* krijgt van het bestuur alle erkent? heid, in tegenstelling tot allerlei ge lanceerde kreten. Hij heeft altijd contact met het bestuur gehoude' er was een uitstekende onderlinge communicatie." DriekW Zijm was redelijk tevreden met he' onderhandelingsresultaat. „Wat nu gerealiseerd is, was voor driekwa^ het doel van iedereen. Tevoren ww je nooit precies hoe de onderhand lingen zullen verlopen, je moet altt rekening houden met lobbyen en*-| schuivingen. Het hoort er denk ik lemaal bij." Hij zei voorts de „correcte houding" van de nieuw- PvdA-wethouder Terpstra te waar* ren. Zijm verwacht niet dat Van A* selts vertrek tot een scheuring M kiesvereniging leidt. „Ik geloof nij dat een bepaalde groep nu met Asselt mee gaat." VERVOLG VAN PAGINA 1 „Nyas Aronovich is ernstig ziek en niet in staat zijn dochter te ontmoe ten, maar hij herinnert zich haar wel", stond er. Onder het oog van de televisiecame ra kreeg Rosa telefonisch contact met haar vader, na eerst een klein zoon en de vrouw van Niyas aan de lijn te hebben gehad. Ondanks de tolk die Rosa terzijde stond, verliep het gesprek moeizaam. Nyas heeft het Duits dat hij in de oorlog goed sprak, blijkbaar verleerd. „Hij riep iets in het Russisch waarin mijn naam voorkwam. Ik heb een Duits ant woord gegeven en de tolk nam toen het gesprek over", aldus Rosa, die er niet aan twijfelt dat de nu gevonden Kaukasiër inderdaad haar vader is. Nyas, die bij zijn huidige vrouw een dochter en een zoon heeft (dus een halfzuster en een halfbroer van Rosa) zegt dat hij na terugkeer in zijn va derland vergeefs heeft gepoogd om met Rosa contact te krijgen. Inmid dels is ook duidelijk dat de familie van Nyas van het bestaan van de Texelse dochter op de hoogte is, zo dat waarschijnlijk geen pijnlijke toestanden ontstaan als Rosa en haar familie op bezoek komen. Ondanks het telexbericht waarin staat dat Nyas zo ziek is dat hij zijn De Stichting Vrije School krijgt -in te genstelling tot wat in de vorige krant stond (rubriek „Kort Texels")- tóch de beschikking over een noodlokaal. Het semi-permanente gebouw is niet no dig voor de opvang van de 24 peu ters van de Stichting Vrije Peuterklas, maar voor de opvang van leerlingen tijdens de voorgenomen ingrijpende verbouwing en uitbreiding van het schoolgebouw. B en W hebben in middels positief beslist, na aanvanke lijk een afwachtende houding te hebben ingenomen. Ook de onderwij sinspectie ging akkoord. Er is al een bouwvergunning aangevraagd. Het noodlokaal wordt door de Stichting Vrije School gekocht, waardoor zij te- zijnertijd geen beroep meer hoeft te doen op de gemeente om voor ver vangende lesruimte te zorgen tijdens de verbouwing. Texelse dochter niet kan ontvangen, heeft Rosa goede hoop dat zij haar vader toch kan ontmoeten. De man lijdt aan een hartkwaal. Wellicht is de mededeling bedoeld als waarschu wing dat de emotie die de ontmoe ting oproept, wel eens teveel voor hem zou kunnen zijn. Brief Het zou met de gezondheidstoestand van de Kaukasiër ook kunnen mee vallen. „Die mensen zijn niet zo nuchter en zakelijk als wij. Als ze spreken en schrijven doen ze dat met veel emotie, in termen die wij over dreven vinden", aldus Rosa, die zich toch nader op de hoogte zal stellen alvorens ze definitieve plannen maakt voor de ontmoetingsreis. Er ligt al een brief klaar voor de familie Arono vich met vele vragen. Rosa: „Ik wil ook een foto van hem hebben, pas dan heb ik het gevoel dat het geen droom is en dat mijn vader echt nog bestaat". Nadere gegevens over Niyas en ande re Kaukasiers die op Texel waren ge legerd kunnen een eind maken aan de onzekerheid die nog altijd heerst over het lot van de zg. Oost- bataljonen. Dat waren legereenheden die waren samengesteld uit krijgsge vangen gemaakte Sovjet-soldaten. Ze waren afkomstig uit de zuidelijke re publieken van de USSR en stelden zich al dan niet gedwongen in dienst van de nazi's. Krachtens het verdag van Jalta moesten ze na de oorlog naar hun vaderland worden terug gestuurd. Algemeen wordt aangeno men dat Stalin hen zeer zwaar heeft gestraft voor hun samenwerking met de Duitsers. Alleen de Georgiërs zou den zich door hun opstand in 1945 min of meer hebben gerehabiliteerd en er daardoor het leven hebben af gebracht. Het feit dat Nyas Sakersa- jev Aronovich nog in leven is, wijst erop dat ook Kaukasiërs de dans zijn ontsprongen. Luitenant De vader van Rosa was een sjiek ogende luitenant in het 803e Noord- Kaukasische infanterie-bataljon dat van september 1943 tot 6 februari 1945 op Texel zat. Op laatstgenoem de datum werd het bataljon overge plaatst naar Callantsoog. De Kaukasiërs waren ondergebracht in de buurt van de vuurtoren. Hier ont stond de romance tussen Nyas en Bep van der Werve, die 18 jaar was toen Rosa werd geboren. Nyas is HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Van Boven uit Middelburg De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uur ds. Ter Haar Den Hoorn 11.00 uur ds. Van Boven 4 mei: 19.30 uur herdenkings dienst in de R.K. kerk De Cocksdorp Oosterend 9.30 uur ds. Kok Oudeschild 11.00 uur ds. Ter Haar De Cocksdorp 11.00 uur ds. Kok GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Van Hout 19.00 uur Vesperdienst Uitzending Lichtboei Oosterend 10 00 en 19.30 uur dhr. W. Fuickscot uit Zaandam GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst Dinsdag 8 mei 19.00 uur ds. J. S. van der Net DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur br. C. de Booy uit De Rijp Uitzending Lichtboei GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur ds. J. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur he renkoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur dameskoor kindercrèche Oosterend zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie ,,Met het besturende lichaam in deze tijd samenwerken" Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur za terdag en zondag 11.30-12.00 uur en 16.00-16.30 uur, zonder af spraak. Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. Van vrijdag 18.00 uur tot dinsdag 08.00 uur: telefoon 02230-23024. Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp. raadpleeg de ingesproken boodschap op de nummer 12270, 14727, 14669, 13086. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Een verbitterde Jan van Asselt kondigt aan dat hij Texels Belang verlaat en verder gaat als onaf hankelijk raadslid. Op de achtergrond rechts Texels Belang-voorzitter Cor Zijm. Gezang op de begraafplaats. Inzet: Gaxaria Pre Voor de eerste maal in de historie hing op de begraafplaats der Geor giërs op de Hogeberg de verboden vlag van het vroegere zelfstandige Georgië in top. De bordeaux-rode vlag met zwart/witte banen werd ge hesen door een vijftiental Georgiërs, dat dinsdag een onofficieel bezoek aan Texel bracht. Tot dusver werd tel kens de officiële Sovjet-vlag gehesen (de bekende rode vlag met hamer, sikkel en ster). In het gezelschap be vond zich de oud strijder Gaxaria Pro- kofi die voor het eerst in 45 jaar even terug was op de plaats waar hij heeft gevochten. Hij zou in de oorlog truckchauffeur zijn geweest en bij Oudeschild hebben gevochten. In vol ornaat, getooid met een rode sjerp met de tekst Texel 1943-1945"), leidde Prokofi een korte herdenking. Tot de ceremonie behoorde het uit strooien van Georgische aarde en sprenkelen van wijn over de graven. Ook werden kaarsjes ontstoken en zongen Prokofi en enkele metgezellen een lied onder de gehesen vlag. De Georgiërs waren naar Texel begeleid door Jan Kiljan, die wegens zijn con tacten in de hippische wereld voor deze taak was benaderd. De verre gasten waren de afgelopen dagen namelijk present in Oldenzaal, waar een spectaculaire paardenshow en openbare verkoping werden gehou den. In totaal was er een groep van 120 Georgiërs naar Nederland gereisd voor deze show, waarop duizenden liefhebbers afkwamen. De show ging gepaard met traditionele zang, dans en muziek. De verkoping van de zestig meegebrachte Arabische paar den was nodig om de reis te betalen! Op Texel werden Prokofi en de ande ren rondgeleid door oud- burgemeester Jo Engelvaart en zijn echtgenote Trine. Behalve aan de be graafplaats werd onder meer een be zoek gebracht aan het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild, waar momenteel de expositie van de „Rus sen oor log" is te zien. Bij toeval was dinsdagmiddag op de begraafplaats gemeenteschilder Jan Hillen bezig al les in orde te maken voor de herden kingsplechtigheden van de komende dagen. Hillen beheerst tot op zekere hoogte de Russische taal en trad spontaan op als tolk. Prokofi hield een kort toespraakje, waarin hij de nadruk legde op vrede en vriend schap tussen het Georgische en Texelse volk. Aan het eind van de ce remonie kon Prokofi ook de ijlings op geroepen verzetsman Jaap Keijser even de hand drukken. Donderdag 3 mei Ingaand vandaag is in het Mari tiem en Juttersmuseum een foto expositie te zien ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stichting Juttersmuseum. Vrijdag 4 mei Burgemeester Schipper opent om 9.00 uur in de raadzaal de expo sitie „Texel in '40-'45" tijdens de bijeenkomst van scholieren die monumenten hebben gea dopteerd. Voor de overige herdenkingsacti viteiten op 4 mei wordt verwe zen naar het bericht elders in deze krant. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Bom on the fourth of July". Zaterdag 5 mei Van 10.00 tot 17.00 uur kan in de bedrijfshal van Piet van der Star aan de Heemskerckstraat in Oudeschild de tentoonstelling en demonstratie „Texel in oor logstijd" worden meegemaakt. Toegang gratis. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Born on the fourth of July". Om 14.30 uur gaat de Wielerron de van De Waal van start. Het bestuur van de Rode Kruisafde- ling Texel vindt dat alle betrokkenen bij de plaatselijke activiteiten een pluim verdienen. Naar aanleiding van de sociaal culturele onderscheiding, de dubbele Von Sion, die onlangs aan de afdeling is toegekend, heeft men een feestelijke bijeenkomst ge organiseerd. Deze onderscheiding is een blijk van erkenning en waardering; de eer komt vooral toe aan de vele vrijwilli ge medewerk(st)ers van het Rode Kruis, die zich belangeloos inzetten. Om dit nog eens extra te onderstre pen is een speciaal programma geor ganiseerd, dat zal plaatsvinden na de traditionele jaarvergadering. Alle me- dewerk(st)ers, ca. 175 personen, van bloedafname-avond, collecte, colonne, vakantieproject en de welfare zijn voor deze avond uitgenodigd, schrif telijk of door middel van oproepjes in deze krant. Het programma ziet er als volgt uit: na een inleiding door de voorzitter, dr. Th. van Hattem, zullen Frans Hopman en Jan van Maldegem aan de hand van video- en fotomate riaal een uitgebreid verslag doen over de pakkettenactie voor Roemenië in januari. Mensen die interesse hebben om zich in te zetten voor het Texelse Rode Kruis, zijn natuurlijk op 9 mei om 20.30 uur in de kantine van het L.B.O., Emmalaan 55, ook van harte welkom. Geïnteresseerden kunnen zcih voor nadere informatie wenden tot Liesbeth Rijk, 15453. In de Hervormde kerk in Den Burg geven de koren Soli Deo Gloria, het Texels Christelijk Man nenkoor en de muziekvereniging Excelsior een bevrijdingsconcert, aanvang 20.00 uur. Zondag 6 mei De menvereniging „Tussen wad en duin" houdt een kleine mara thon. Gestart wordt vanaf 10.30 uur bij de voormalige slachtplaats aan de Hallerweg, waar de 18 deelnemende aanspanningen met tussenpozen van zes minuten vertrekken. In het parcours zijn vijf hindernissen opgenomen: bij Ceres, de hoek Redou- te/Schansweg, Waalderweg bij de komgrens van Den Burg, Hal lerweg bij de familie Grootelaar en op het voormalige con coursterrein aan de Wilsterstraat. Bij voldoende deelname houdt de Texelse IJsbond een skeelertocht over het eiland. Start om 10.00 uur op de Wielerbaan in Den Burg. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Born on the fourth of July". N'v$' Een strandhuisje aan paal 12 is in de nacht van dinsdag op woensdag compleet vernield en met inventaris als brandstof voor een kampvuur ge bruikt. Alleen de vlonder bleef liggen. Ook het toiletblok van een ander strandhuisje ging in de vlammen op. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2