Ik ben gewend om zelf ..nopen door te ine Krijnen eerste vrouwelijke wethouder Nieuwe raad Hulpverlening Rode Kruis bij evenementen Texel-verslaafde" wam voor f1000,- p de fiets Playbackshow in Den Hoorn VERVOLG VAN PAGINA 1 iNDERDAG 3 MEI 1990 TEXELSE blikte terug op de afgelopen weken: „Deze college-onderhandelingen ver dienden niet de schoonheidsprijs, daar zijn we het toch met z'n allen over eens." Erna Eelman blikte ook vooruit. Ze stelde dat de VVD met Barendregt een goede wethouder heeft afgeleverd, al heeft dat voor haarzelf de consequentie dat ze er in het raadswerk weer alleen voor staat. „Ik weet nu hoe zwaar het is. Maar ook nu is het een uitdaging om me in de nieuwe raadsperiode volledig in te zetten om de WD-belangen te be hartigen. Ik heb nu enige ervaring, maar dat betekent niet dat ik routine matig te werk zal gaan. Nu kan ik me juist met nog méér informatie'op de zaken richten." Erna Eelman zei te hopen op een constructieve periode en sloot af met een verwijzing naar de grote staats man Thorbecke, de grondlegger van de uit 1851 stammende Gemeente wet. „Een wet is dood, de maat schappij niet. Wie had ten tijde van Thorbecke kunnen denken dat vrou wen nog eens actief aan de politiek zouden deelnemen. Ik ben zeer ver heugd over onze vrouwelijke wethou der." Snelste plaag Gerard van der Kooi (PvdA) opende zijn speech met een 2000 jaar oud citaat van de Latijnse schrijver Vergili- us. „Het gerucht is de snelste plaag ter wereld", luidt de openingszin hier van. „Het gerucht is de afgelopen tijd over Texel gegaan", actualiseerde Van der Kooi. „Wij weten er allemaal van, de kranten schreven mee. De bevol king werd telkens op een verkeerd been gezet, of wendde zich af van het politieke kinderspel." De PvdA is „onverdeeld en helder" gebleven, betoogde Van der Kooi. De colonne van het Rode Kruis wil ook dit jaar weer E.H.B.O.-assistentie verlenen bij de diverse (sport)evene- menten, die dit jaar zullen plaatsvin den. Wie hiervan gebruik wil maken, moet zich voor 10 mei a.s. melden, zodat de colonnestaf een werkrooster kan opstellen. Aanmelden bij mevr. R. Goeman, tel. 18622 Krijnen-Baijs ..Het wethouderschap is een mooie afronding van mijn bestuursactiviteiten por mezelf vind ik het feit niet zo bijzonder. Al 27 jaar maak ik el uit van besturen en heb steeds meer vrouwen zien komen, is een logische ontwikkeling. Wel vind ik het natuurlijk leuk it ik de eerste ben. Vooral heb ik er plezier van dat de eerste melijke wethouder wordt geleverd door een gewoon belan- ïpartijtje als Texels Belang." Aldus Tine Krijnen-Baijs (56) een na de wethoudersverkiezing en installatie van de nieuwe ge- wteraad. In een kamer vol fleurige, verse boeketten hadden een gesprek met haar. eerste werkdag van de kersverse (houdster zit er bijna op. Het was teen goed raak: 's ochtends B en «rgadering met verdeling van tefeuilles, 's middags zaken door- proken met de afdelingschefs op (gemeentehuis met wie zij te ma il krijgt (m.n. chef Ger Praamstra de toekomstige afdeling welzijn) en een afscheidsreceptie in sociale werkplaats De Bolder. Eerst blikken we nog even terug op de vorige avond. Tine Krijnen vertelt dat zij toch met een redelijk gerust hart de raadszaal was binnengegaan. „Voor mij was het een hele ge ruststelling dat de voorzitters van de drie collegepartijen het eens waren over mijn kandidatuur." De ambitie om wethouder te worden, heeft ze pas sinds het bekend werd dat Daan Schilling na de verkiezingen wilde stoppen. „Eerder niet. In 1986 was de keuze voor Daan logisch, on omstreden. Pas toen er een vakature kwam, begon ik serieus te denken aan het wethouderschap. Ik zie het als een mooie afronding van al het bestuurlijke werk dat ik in de loop der jaren heb verricht." Beurtschip Op de vraag of een vrouw wellicht te gevoelsmatig te werk gaat en niet „hard" genoeg kan onderhandelen om wethouder te zijn, antwoordt ze beslist: „Tegenwoordig zijn er ook veel zachte mannen. Er is steeds Elands zelf is verslaafdaan Texel. Hij komt er al vijftien jaar achter el kaar met groepen leerlingen, omdat hij het een buitengewoon leerzaam en veelzijdig stukje Nederland vindt. Texel heeft voor scholieren veel te bieden, met name op het gebied van natuur- en milieueducatie. Ook de verkeersveiligheid en het uitgebreide fietspadennet maken het eiland voor ons heel aantrekkelijk en dat geldt ook voor de accommodatie. We zit ten altijd in jeugdherberg Panorama". Voor mensen uit Limburg heeft Texel echter een belangrijk nadeel: de reis kosten zijn aanzienlijk. Er zijn ouders die het bedrag van f160,- per kind voor de werkweek niet kunnen beta len. Direkteur Elands wil Texel als reisdoel echter niet loslaten en met alle kinderen blijven komen. Er is daarom een fonds gesticht. Vorige week bewees hij daar zelf een niet geringe inspanning voor over te heb ben. Uitgedaagd door de ouders die duizend gulden uitloofden (het bedrag werd uiteindelijk f1180,-) als hij op de fiets naar het eiland zou gaan, stapte hij dinsdagochtend om 7.00 uur op de pedalen en bereikte de volgende avond de boot van half acht in Den Helder. Ook 's nachts werd gefietst, maar er werd wel een tiental keren gestopt om uit de blazen en te eten in de auto van verzorger Rien Lam- mers, een van de ouders. Toen Elands jaren geleden van West brabant naar Zuidlimburg verhuisde om daar te gaan werken en wonen, wilde hij persé doorgaan met het or ganiseren van schoolkampen naar Texel. Op listige wijze bracht hij zijn Texel-verslaving over op de ouders, die aanvankelijk nogal opzagen tegen de kosten en de afstand. Hij trok met zeventien ouders naar het eiland en beleefde daar met hen het hele schoolprogramma. „Na afloop waren ze verkocht", vertelt Elands grijnzend. De schooldirekteur heeft zijn jongste bezoek aan Texel benut om kontakt op te nemen met collega Sylvia Schoo van de Redmer IJska-school in De Waal. Er zijn plannen voor een uitwisseling met deze school. Leerlin gen uit Landgraaf brengen dan een week door bij ouders op Texel en Texelse leerlingen genieten op dezelf de manier verblijf in Limburg. In bei de gemeenten maken de kinderen het gewone onderwijsprogramma mee en verkennen buiten schooltijd de omgeving. Elands was bij aan komst op Texel feestelijk ingehaald door leerlingen van groep 8 van de IJskaschool. De foto toont de fietsende schooldi rekteur, gekleed in een door een der ouders gebreide Texel-trui. - Ed Elands (40) van de Je- ÏPianschoo/ uit het Zuidlimburgse pjgraaf kwam vorige week op de r? naar Texel. Het op deze manier f en van de 340 kilometer lange 'ls 's op zichzelf met uniek, maar in 9&al betrof het een opmerkelijke 'e- Met zijn inspanning verdiende W schooldirecteur meer dan f1000,-, T e™d voor een fonds om minder f awachtige leerlingen in de gele- eid te stellen om op Texel een wee/c door te brengen. COURANT PAGINA 5 minder onderscheid, een gevolg van de wederzijdse emancipatie." Tine Krijnen-Baijs werd op 1 juni 1933 te Wieringen geboren als doch ter van een beurtschipper. Haar vader onderhield een dienst tussen Texel en Amsterdam met het schip „De Vlijt", waarop de kleine Tine haar eerste le vensjaren doorbracht. Toen ze de schoolgaande leeftijd bereikte, vestig de de familie Baijs zich in Den Burg. Tine doorliep de lagere school en ULO, alvorens een éénjarige cursus „Hulp in de huishouding" in Den Hel der te volgen. Vervolgens ging ze daar naar de toenmalige „Kweek school voor Onderwijzers", een vier jarige opleiding die ze in drie jaar voltooide. Op 17 december 1954 ging ze werken als onderwijzeres in Den Hoorn, waar ze drie jaar les gaf. Op 10 juni 1956 huwde ze met Dirk Krijnen, destijds stuurman grote han delsvaart, nu gepensioneerd gezag voerder Nedlloyd. „Ik voer regelmatig met hem mee naar de diverse Euro pese havens. Toen de kinderen groter waren, ook naar Amerikaanse landen, het Caraïbisch gebied, China en Ja pan, met de tussenliggende aanloop havens", herinnert ze zich. Het paar kreeg een zoon en een dochter. Mannetje In de tijd dat haar man voer, leerde Tine Krijnen-Baijs haar mannetje staan. „Ik raakte gewend om zelf knopen door te hakken, want ik kon niet wachten totdat hij thuis kwam." Een instelling die later in haar bestuurswerk ook herkenbaar was. „Ik hou ervan op een vlotte manier de agenda af te werken. Na afloop kun je gerust gezellig kletsen, maar als er wordt vergaderd moet je niet afdwalen." Het feit dat haar man voer vormde de directe aanleiding tot haar eerste bestuurswerk. „Als je man van huis is, mis je impulsen van buitenaf. Ik zat thuis met de kinderen. Zodoende zocht ik iets waardoor ik aan de no dige sociale contacten zou komen. Ik wilde iets zinnigs, iets waarmee je iets voor anderen kon betekenen." Het werd het bestuur van kleuter school „De Woelige Hoek". „Via mijn kinderen. Ik voelde het als een plicht om de school mee te besturen Toen- dertijd had je nog juffrouw Soewito, die kon heerlijk Indisch koken. Dat gebeurde vele keren, want de juf had altijd wel wat te vieren. Samen met Piet Blankenvoort maakten we toen ook een krantje, een gezellige tijd." Rode draad Deze aanstekelijke start zou leiden tot een opmerkelijke reeks van be stuurlijke activiteiten. Als een rode draad lopen' organisaties in het on derwijs en de gezondheidszorg door deze „loopbaan" heen Als toppunt ziet Tine Krijnen de Stichting Samen Eén/Gollards, waarvan ze vice- voorzitter was van eind 1973 tot be gin 1990. „Een zeer opbouwende fa se: we moesten samen een verpleeghuis van de grond zien te til len, Het gegeven dat ik erin was ge kozen door de gemeenteraad, was aanleiding me er dubbel serieus voor in te zetten. Het was zwaar bestu ren, heel ingewikkelde zaken kwamen aan de orde. Ja, door die ervaring ben ik gehard. Ik leerde hoe je op tijd knopen moet doorhakken." „Of ik nog meer heb geleerd? Eh, ja, van mevrouw De Vries leerde ik dat je de mensen moet aankijken als je ze een kopje aanreikt. Daarmee be doel ik dat je als bestuurder niet al leen met je bestuurswerk bezig moet zijn, maar oog moet houden voor de mensen eromheen. Als raadslid bete kent dat contacten met ambtenaren en met de bevolking." 30 miljoen De portefeuille welzijnsbeleid die zij gaat beheren, was in de onderhande lingen de minst gewilde mogelijkheid. Tine Krijnen vindt dat niet terecht. „Er gaat 30 miljoen gulden in om, dat is veruit het grootste deel van de gemeentebegroting. Het onderwijs slokt natuurlijk veel op, evenals uitke ringen en gezondheidszorg. Onderwijs vind ik bijzonder belang rijk. We staan de komende jaren voor de fusie RSG/LBO en de overdracht naar de gemeente, groot onderhoud van basisscholen, de problematiek van randvoorzieningen zoals de schooltandarts en logopedie. In de gezondheidszorg moeten we in de richting gaan van zorgverlening, zon der dat organisaties elkaar overlap pen, want dan schijnt er een geldstroom van het rijk los te komen. Verder noem ik het ouderenbeleid, de muziekschool, bibliotheek. De Bolder. Het is waar dat je veel met rijksgeld werkt, maar dat is een totaalbudget, zodat de gemeente zelf de prioritei ten kan vaststellen." Welke prioriteiten dat zijn, kan de nieuwe wethoudster nog niet zeggen. „In eerste instantie zal ik het beleid van mijn voorganger wethouder 2e- gers voortzetten. Het collegeprogram ma gaat daar tenminste van uit. Ik hoop op optimale samenwerking in de raad, zodat we goede dingen kun nen realiseren. Hopelijk zijn er ook voldoende middelen om dat mogelijk te maken. We hebben op Texel een fantastisch aantal vrijwilligers, op hen draait de samenleving. Zij moeten op onze steun kunnen blijven rekenen." Geen licht Een getuige heeft de politie verteld dat in de nacht van maandag op dinsdag een lichtmast in de Parkstraat is vernield. Er wordt een onderzoek ingesteld en de ge meente zal snel maatregelen treffen waardoor weer licht in de duisternis wordt gebracht. Geslaagd. S.P. Ellen uit Den Hoorn slaagde aan de Culinaire Vakschool te Groningen voor het examen restaurantkok. Laatste bus. In het artikel over de nieuwe buslijn (T.C. 26/4) stond dat de laatste bus vanaf de Elemert ver trekt om zeven minuten over tien. Dat is echter fout: de laatste bus gaat vijf minuten eerder, dus om 22.02 uur. De zgn. „wegbrengrege- ling" is ook op de voorlaatste bus (die van 21.02 uur dus) van toe passing. Nieuwe haltes. Her en der op het eiland zijn de laatste dagen bushaltes uit de grond gestampt. Wegens de nieuwe lijn 27 zijn er nu stopplaatsen bij diverse campings/bungalowparken in het bos, hotel De Pelikaan, zwem paradijs Calluna, Boodtlaan ter hoog te van de Mienterglop, einde Ruigendijk en bij het reddingboothuis („Vlielandboulevard"). Barentszstraat. In verband met herbestratingswerkzaamheden zal de Barentszstraat in Oudeschild van 1 tot 11 mei voor alle verkeer zijn gesloten. De bushalte wordt tijdelijk verplaatst ter hoogte van het pand Bolwerk 4 (Sikweg); de busroute is hierdoor gewijzigd. Volgende week vrijdag 11 mei is er weer een playbackshow voor de jeugd van Den Hoorn en 't Horntje. Alle kinderen die iets leuks willen playbacken mogen meedoen: alleen, met z'n tweeën of z'n drieën, het maakt niet uit. Na afloop is er disco met John Witte. Dit duurt tot 23.00 uur. ledereen die wil komen kijken is van harte welkom. De entree is f\—. De playbackshow en de disco wor den gehouden in dorpshuis De Wald hoorn en beginnen om 19.00 uur. Opgave is mogelijk op donderdagmid dag 10 mei in het dorpshuis van 15.15 tot 16.00 uur. „We hadden een duidelijke eerste voorkeur, Terpstra, en genoten de steun van Groen Links op basis van gelijkwaardigheid. Met de VVD en Texels Belang slaagde onze opzet, na dat het CDA het helaas niet met Groen Links erbij zag zitten. Wij zijn tevreden met het eindresultaat." Van der Kooi vond dat PvdA-wethouder Dirk Terpstra zijn uitverkiezing ver diende op grond van acht jaar hard werken in de fractie. „Zijn deskundig heid wordt door weinigen betwijfeld. Alleen wordt Dirk hopelijk wat korter van stof...." Volgens de PvdA-spreker gaat wet houder Barendregt op zijn nieuwe post een interessante periode tege moet. „Ik denk dat op r.o. zijn verbale vermogen beter tot uitdrukking komt.' Oude liefde Voor Tine Krijnen had hij een speciaal woordje over. „Oude liefde roest niet", zei Van der Kooi, „ondanks soms een grauw en een snauw in de richting van de PvdA of als haar blijdschap ons soms wat teveel werd. Zij gaat nu een zware taak tegemoet. Straks zal ik doen wat ik vijftig jaar geleden niet durfde: ik geef haar een kus!" Tot slot had Van der Kooi een be moedigend woord over voor de „ver slagenen", het CDA. „Uiteindelijk blijft de raad de hoogste macht in de gemeente, laten we dat met verge ten. In de worsteling om de wethou derszetels is dat wat op de achtergrond geraakt." Kees Hin, nieuw in de raad voor het CDA, las een persoonlijke verklaring voor, waarmee hij min of meer zijn excuses aanbood voor de CDA-rol in de hectisch verlopen onderhandelin gen. „We begonnen in rustig water, daarna raakten we in een stroom versnelling en tot slot raakte het wa ter vertroebeld", sprak Hin beeldend. „Partijpolitieke belangen kregen de overhand. Ik hoop van harte dat in de persoonlijke sfeer geen schade is ontstaan. We hebben nog vier jaar voor de boeg, laten we aan het werk gaan." Weinig verheffend Zijn fractiegenoot (en mede onderhandelaar) Ate Rienstra blikte eveneens terug. „De college- besprekingen liepen verre van gestroomlijnd. Onze eerste optie was een raadbreed draagvlak. De zetten en tegenzetten waren echter weinig verheffend en voerden de spanning zo hoog op, dat wij nu zeggen: zo behoort dit niet te gebeuren." Rienstra verdedigde het uitgangspunt „ééntje links, ééntje rechts". „In de komende jaren is een beleid nodig waarbij alle Texelaars zijn betrokken. Neem bijvoorbeeld de sociale vernieu wing waarbij de gemeente een grote re taak krijgt toebedeeld, in het bijzonder voor de meer kwetsbaren in onze samenleving. Met naast het CDA een wethouder uit de linkse hoek zou dit beter begrepen worden. En aan de andere kant de Texels Belang- en VVD-kiezers. Beide ge noemde groepen, samen met een CDA-wethouder, zouden het breedst mogelijke draagvlak in vertrouwen hebben van de Texelse bevolking." „Helaas is ons dit niet gelukt Van het CDA zullen zeker verkeerde beslissingen op de verkeerde momen ten daartoe hebben bijgedragen. Maar de andere partijen hadden ook andere uitgangspunten of waren min der kieskeurig." Hint Rienstra gaf een hint over de wijze waarop het CDA de komende vier jaar oppositie zal voeren. Felle tegen stand of -werking valt niet te ver wachten: „Ten eerste omdat in een gemeenteraad ieder lid en iedere fractie samen met de anderen het bestuur uitmaken. Ten tweede omdat het CDA geen oppositie kan voeren omdat wij steeds constructief voor onze gemeente bezig willen zijn. Dit wel naar onze inzichten zoals vastge legd in ons program. Overigens vra gen wij ons af of het draagvlak van het nieuwe college in de toekomst steeds breed genoeg zal zijn om een voortvarend beleid op te realiseren." Volgens Rienstra kan het nieuwe col lege qua voortvarendheid een voor beeld nemen aan het nu afgetreden college. Gerbrand Poster (Texels Belang) hield het kort. Ook hij repte over spannin gen. Poster had zich er aan geërgerd dat niet de toekomstige wethouders, maar de onderhandelaars in het mid delpunt stonden. „De onderhande laars waren vaak de kwaaie pier. Bij het CDA waren ze het mikpunt en bij Texels Belang kreeg een onderhande laar de rode kaart omdat één van de twee kandidaten geen wethouder werd." Jan van Asselt zei te hopen dat de hoge boom, waar de burgemeester in het begin over sprak, niet iepziek zou worden. „Vertrouwen in elkaar is be langrijk. Ik hoop dat het college goed zal functioneren", aldus Van Asselt. Burgemeester Schipper besloot de vergadering met een blik op de volle zaal. „Aanstaande dinsdag is er wéér raadsvergadering en er staan dan 25 punten op de agenda sprak hij uitnodigend. De volgende och tend vergaderde het college voor de eerste maal. Het te voeren beleid kwam tijdens die bijeenkomst nog niet aan de orde. Daarover wordt aanstaande dinsdag gesproken. Oude liefde roest niet. Texels eerste vrouwelijke wethouder geeft zich over aan een felicitatie- kus die Gerard van der Kool haar al vijftig jaar geleden had willen geven. .Maar toen durfde ik het niet"

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5