et begon als een obby in een schuur... S9 29 apri,: tichting Juttersmuseum 15 jaar Meer deelnemers voor kampioenschap Sowjet-ambassadeur komt persoonlijk Sneeuwklokken gestolen Eilandcompetitie tennis Voetbaluitslagen Uitslagen koninginnedag NATIONALE HERDENKING Springkampioenschappen TEXELSE COURANT «ONDERDAG 3 MEI 1990 Uitslagen W Vos H Schraag 3-13; P de Bloois-A Saai 4-15; H Pastoor-L. Saai 2-13, R. Wielinga-R. Zoetelief 5-12; J Bloem-R. v/d Bent 8-7; H Pastoor-A. Saai 6-7; M vd Bent-M Bos 5-10; C. Kooiker-M. Bertrand 13-6. S. Amende - N. Boon 15-2, Jan Bloem - R. vd. Bent 8-7 Nog maar zeven jeugdatleten hebben zich opgegeven voor de Open Texel se Kampioenschappen die worden gehouden op zondag 13 mei. Als vóór 5 mei niet nog minstens 40 jongeren zich aanmelden, gaan de wedstrijden niet door. Het kampioenschap is bedoeld voor jongeren van 7 tot 18 jaar. Als er te weinig deelname is, is het niet de moeite om op de Texelse Boysvelden helemaal een 400 meter baan aan te leggen en tien tot vijftien juryleden hun vrije zondag op te laten offeren. Deelname aan de jeugdwedstrijden is gratis. Wie zich nog wil aanmelden kan dat doen bij Sportshop Texel (te lefoon 131451 of bij Dirk Oosterhof (telefoon 18250). Voor het eerst sinds jaren zal de sowjet-ambassadeur persoonlijk aan wezig zijn bij de jaarlijkse herdenking op de begraafplaats van de Geor- giërs en bij het algemene monument in Den Burg. De ambassadeur kwam tot dusver op 4 mei niet zelf naar Texel omdat hij aanwezig moest zijn in Amersfoort waar ook omgekomen sowjetsoldaten worden herdacht. Ambassadeur A. Chikvaidze maakt nu echter gebruik van het door de minister van defen sie aangeboden helikoptervervoer en kan daardoor zowel de herdenking in Amersfoort als op Texel meemaken. Chikvaidze is daar verheugd over om dat hij Georgiër is en zich daardoor meer bij de herdenking op Texel be trokken voelt dan zijn voorgangers. De gemeente zou echter liever zien dat de sowjetvertegenwoordiging ge woon per veerboot naar Texel komt. Chikvaidze komt met zijn echtgenote en enkele ambtenaren van de ambas sade, waardoor het waarschijnlijk no dig zal zijn om twee marinehelikopters in te zetten, die zullen landen op het vliegveld Texel en direkt na afloop van de plechtig heid in Den Burg weer vertrekken. Zoals gebruikelijk zijn ook vertegen woordigers van de gemenebestlanden uitgenodigd om aan de dodenherden king op Texel deel te nemen. De am bassadeur van Nieuw Zeeland zal persoonlijk aanwezig zijn en al vroeg op Texel arriveren om wat rond te kunnen kijken. Hij brengt onder meer een bezoek aan het NIOZ en aan een schapenfokbedrijf. De Engelse am bassade wordt vertegenwoordigd door een officier die in Den Helder is gedetacheerd. en Patricia Veeger, 2. Sara en Judith Boo gaard; 3. Chris Vinke en Arco van der Vis. Kleine groepen 1 Saskia Gielis en Kimberley, Brenda en Yom Houwing; 2 Maarten, Ruben. Harmke en Jantien van Aken. Grote groepen. 1. Carla, Ivo en Folmer Jager en Anneke en Martes Brons. De Cocksdorp Optocht; 1. Jonna Zijm, 2. Dennis Koster; 3. Jeanette en Inge v.d. Bent. Speurtocht: 1 Nel- leke Stevens; 2. Rhoman Hillen; 3. Harma Ei lander. Kinderspelen: t/m 5 jaar: 1 Dick Hooijschuur; 2. Niels Rutten; 3. Nelleke Saai t/m 7 jaar 1 Niels Dekker; 2. Albert de Rid der; 3. Eva Jongejan. 8 jaar en ouder: 1. Gea de Ridder; 2. Arjen Vlaming, 3. Suzanne Roeper Bij de PEN-centrale van Den Burg zijn door onbekenden sneeuwklokjes uit de grond gehaald. Een perceel van 20 vierkante meter werd gerooid. De sneeuwklokken waren eigendom van de PEN. Zondagochtend 6 mei: Deuce E. Wichers-H. Schraag (h) 9.00 u. R. Buitenweg-R. v.d. Bent (h) 9.00 u. T. Witte-R Zoetelief (d) 10.00 u. D. de Wit-A. Steenhuizen (d) 10.00 u. Heri Hodie P. Barendregt-R. Wieling (d) 9.00 u. Oosterend J. Bloem-M. Boon (h) 9.00 u. S. Amende-J. Zoetelief (h) 10.00 u. Zondagavond 6 mei: Deuce B. Trap-H. Maas (h) 19.00 u. H. de Brok P. de Bloois (h) 19.00 u. Heri Hodie L. Saal-A. Saai (h) 19.00 u. M. v.d. Bent-N. Bertrand (d7 20.00 u. C. Kooiker-M Bos (d) 20.00 u. E. Oyevaar-M. Arkenbout (d) 19.00 u. Maandagavond 7 mei: Deuce G. poster-N. Dekker (h) 19.00 u. M. v/d Wetering-B. v/d Vis (h) 19.00 u. A. Saal-G. Bol (h) 20.00 u. Heri Hodie J. Warnaar-F. Visser (d) 19.00 u. A. Saal-T. Visser (d) 19.00 u. Den Hoorn T. Bunnmgh-G. Bloem (d) 19.00 u. onthult de foto's en knipsels die tal van wapenfeiten uit de 15-jarige geschiedenis van de stichting In herinnering brengen let waren geen scheepsarcheologen, historici, ambtenaren of ndere officiële figuren, die de basis legden van het Maritiem en uttersmuseum. Het waren gewone jutters die allerlei aan- espoelde spullen aanvankelijk voor zichzelf bewaarden en toen ntdekten dat toevallige bezoekers er met open mond naar ston- en te kijken. ot die jutterpioniers hoorden de in- liddels landelijk bekende Cor Ellen ie jarenlang op zijn erf in Oosterend sen bonte collectie aangespoelde oorwerpen in stand hield, maar ook loos Boon in De Cocksdorp en de ebroeders Klaas en Jan Uitgeest, aatstgenoemd tweetal had achter Flora" aan de Pontweg een schuur ebouwd van de luiken van van het luitse stoomschip Nautilus en daarin en collectie boeien, blazen en ande- curiositeiten opgehangen. Daar liepen wel eens kennissen of asten naar binnen en we merkten bt die mensen niet waren weg te laan, zo interessant vonden ze het. /e wilden dat de spullen van de ver- chillende jutters bij elkaar gebracht ouden worden in één museum en waren ervan overtuigd dat zoiets sen grote attractie zou zijn", vertelt [laas Uitgeest, die tegenwoordig eer aam hulpstrandvonder is maar zijn jevoel voor juttersromantiek heeft lehouden. De koppen werden bij el- taar gestoken en het enthousiasme nerd overgebracht op de toenmalige wethouder Jook Nauta, die samen net Cor Ellen en de gebroeders Uit leest op 16 april 1975 overging tot Ie oprichting van een stichting die iet juttersmuseum van de grond noest brengen. Dit bestuur werd la- er nog uitgebreid met Hans Bremer in Paul Kikkert. Aanvankelijk zou het nuseum, waarin ook aandacht zou korden besteed aan de visserij, het wdswezen en het reddingwezen, ko nen in het artikel 11-gebied in De [oog. Mede onder druk van bezwa- en werd echter van deze vesti- lingsplaats afgezien. Samenwerking Mussen had ook de duikclub musea- 6 aspiraties gekregen en de Stichting exels Museum om medewerking ge ragd. Er kwam medewerking en amenwerkmg Tevens viel het oog 'P de graanpakhuizen bij de molen 'an Oudeschild als vestigingsplaats !n zelfs werd al gerept over mogelijk- 'eden om hier te zijner tijd een bui enmuseum aan toe te voegen. Een irachtig staaltje van vrijwilligersacti- "teit was het opknappen van de Verschuur door een groep Oude- ichilders Zo kwam tenslotte het Ma- ,l|em en Juttersmuseum tot stand, >eheerd en geèexploiteerd door de Achting Texels Museum. De jutters n hun stichting bleven echter elfstandig voortbestaan en hielden 'ch onder meer bezig met het ver erven van nieuwe bezienswaardig- tèden voor het museum. Dank zij ^un eigen jutactiviteit en goede con- j^'dag 28 april: B afdeling Noord-Holland: 'unioren: WGW C2-Tex.Boys C1 5-3 Memaria Victrix-Texel 1-2 NVB Afdeling Noordholland 'ex- boys 2-W.G.W. 4 1-2 lecreatie: ■°H-Texel R.0 tacten met het publiek wisten zij bijv. de hand te leggen op de legendari sche reddingboot Joan Hodshon, de whippertruc, sloepen van gestrande schepen en een moderne redding scapsule, afkomstig van de „Vinca Gorthon". Thans is het Maritiem en Juttersmu seum een der meest spraakmakende bezienswaardigheden van Texel, goed voor 50.000 bezoekers per jaar. Expositie Gistermiddag werd in het museum een bescheiden expositie van foto's en knipsels geopend ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Stichting Juttersmuseum. Voorzitter Jook Nauta memoreerde daarbij de geschiedenis en vertelde onder meer dat in het begin niet iedereen en thousiast was voor het „juttersmu seum". Deskundigen zoals de provinciale museumconsulent vrees den dat het een rommeltoestand zou Oudeschild. Optocht enkelingen 1. Jolanda Buisman. 2. Livia de Porto. 3. Rienke Braam Optocht paren 1, Willem en Iris Barhorst 2. Arjan en Esther Dorst. 3 Ditsy en Maarten Kulk. Optocht groepen: 1 Van Gogh door Jessica, Bart, Rinus, Edwin, Niels, Barry, Jolanda en Laura. 2 De meiboom door Peter, Bas, Janne- ke. Marleen, Susanne en Nathalie. 3. Sneeuw witje door Bart, Eveline, Wendy, Nathalie, Kim, Louise, Rogier, Susanne en Frida. Kinderspelen kleine kleuters: 1 Sander Huger. 2. Klaas-Willem Vonk Midden kleuters: 1. Janneke Schellinger 2. Daan de Lugt 3. Janneke Slikker Grote kleuters 1 Leon Grootjen, 2 Rinus van der Star 3. Chèra Grootjen. Basisschool groep 3: 1. Marcel Spoelstra. 2. Esther Boom 3, Robin Adema 4 Bas van Schoonhoven, Groep 4 1 Remco Koopman. 2 Eddie de Vries 3. Kees Grootjen, 4. Livia de Porto. Groep 5 1. Susanne de Vries. 2. Esther Duin ker. 3. Marcel Slikker Behendigheidsspelen groep 6: 1 Bert Langius en Antoine van Nuland. 2 Kim en Taejung worden, met de weinig historische diepgang. Het museum is thans niet meer omstreden. Met name het jut- tersgedeelte heeft een heel eigen en gewaardeerd karakter. De getoonde aangespoelde voorwerpen hangen sa men met maatschappelijke ontwikke lingen Voor zover ze hun eigen verhaal niet vertellen gebeurt dat door Cor Ellen, die als een nauwelijks weg te denken onderdeel van deze opvallende collectie kan worden be schouwd. Nauta meende zelfs dat het juttersgedeelte naar verhouding veel publiek trekt dat daardoor van zelf in aanraking komt met de andere onderdelen van het museum. Dus net zoiets als de zeehonden waaraan EcoMare zijn grote stroom bezoekers dankt. De eigenzinnige en weinig formeel optredende jutters werken met hun stichting onder de paraplu van de Stichting Texels Museum. Daarbij zijn wel eens spanningen opgetreden rond de vraag wie nu eigenlijk de dienst uitmaakt in het museum. Het opstellen van een samenwerkings overeenkomst, zodat ieder weet waaraan hij zich heeft te houden, heeft escalatie voorkomen en het en thousiasme van de jutters is gelukkig gebleven. GroenendaaL 3. Susanne de Vries en Saskia Witte. Groep 7: 1. Colette Zijerveld en Gaby van Ap- perloo. 2. Silvia van Beek en Elize Appel. 3 Willemijne Keijzer en Cynthia Hegeman Groep 8: 1. Mala Zwierenga en Frouwine de Wijn. 2 Thijs de Boer en Roel Bakker 3 Lau ra van der Werve en Natascha Koopman. Voortgezet onderwijs: 1. Annemiek Bakker en Sandra Rouwenhorst 2. Jolanda en Brigitha Krijnen. 3- Peter Visch en Niels Jansen. Den Burg: Optocht wagens 1 Noordwest 2 Bur- detstraat. 3. Kogerstraat. Wijk tegen wijk: 1. Schilderend. 2 Wilhelmi- nalaan en Kogerstraat (gelijk puntental) 4. De Mars. 5. Noordwest. 6. Elemert Oosterend De uitslagen van de koninginnespe- len in Oosterend zijn: Kinderspelen: Groep 3 meisjes: 1. Nelda Eelman; 2. Annie Brouwer en Isabel v.d Star. 3 Lea vd. Zee Jongens: 1 Alexander Witte; 2 Roderick Kampstra; 3. Johan Weijdt Groep 4 meisjes: 1 Nellie Visser; 2. Gerie Koorn; 3 Karin Koo- ger en Lia Visser Jongens: 1. Rudy Vlaming, Arjan Nieboer en Bart van Dijk (alle drie ge lijk) Groep 5 meisjes: 1. Maaike de Harde. Jo- Willem Peter van der Vis als strandjutter. Van de opening van de expositie werd gisteren een leuke show ge maakt, waarbij conservator Willem Peter van der Vis als jutter met vol geladen fiets ten tonele verscheen om de genodigden te verwelkomen. Hij maakte melding van enkele nieu we aanwinsten voor het museum. Reinier vd Veen had onlangs bij de Anneliese-veiling diverse dingen ge kocht. Wat hij achteraf zelf niet kon gebruiken, zoals een boei en een kaartleeslamp, had hij aan het mu seum geschonken. sien Wolf en Suzanne Vlaming (alle drie gelijk) Jongens: 1 Martijn Barendregt; 2. Bart Hm, 3. Johan Duinker. Groep 6 meisjes: 1. Nelleke van Rijs; 2 Ineke Bremer; 3. Ilona v.d Vis. Jongens: 1. Paul Witte; 2. Sander de Weert en Wim de Smit Groep 7 meisjes: 1. Corina Hordijk en Liesbeth Koorn; 2 Margreet Vlaming Jongens: 1. Arjan Oosterhof; 2. Je roen Huizmga; 3. Tobias v.d. Zee Groep 8 meisjes: 1 Lonneke Legierse; 2 Femke Mul der; 3. Anita de Weert, jongens 1. Jitse Bet sema; 2 Wouter Purmer en Jaldert Dirkse Volwassenen: Nummer 1 groep rood onder leiding van Erik Wieringa met 437 punten; nummer 2 groep blauw onder leiding van Frida Trap met 414 punten De Koog Aan de allegorische optocht werd door 32 kinderen deelgenomen. De festiviteiten werden weer op voortref felijke wijze opgeluisterd door de S.O.S.-band. Vooral de lambada maak te veel indruk. De uitslag van de op tocht is als volgt: Enkelingen 1. Niels Westhof; 2. Claudia de Haan; 3. Stefanie Bremer Paren 1 Miranda Het huidige bestuur van de Stichting Juttersmuseum. Boven van links naar rechts Jook Nauta en Jan Uitgeest Beneden: Klaas Uitgeest, Cor El len en Hans Bremer PAGINA 7 Kippendief Paulus Eelman van Nieuw Leven betrapte gisteren een kippendief op heterdaad. De oudere man verklaarde dat hij nét met de kip naar Eelman toe wilde gaan om iets te vragen over de snavel. Hij kon niet uitleggen waarom hij het dier hele maal in zijn fietstas had opgesloten.... Loterij Degene die het lot met het nummer 844 heeft gekocht op de koninginnemarkt in Den Burg is er warmpjes bij. Of liever gezegd ligt er binnenkort warmpjes bij, want de prijs is een sprei, af te halen op Drij verstraat 2. Stuurman Na 11 jaar blokken is Kees Jongedijk op 1 mei in Rijswijk geslaagd voor het diploma Eerste Stuurman grote vaart. Geschrokken Een 22-jarige auto mobilist uit Den Burg reed donder dagavond op de Randweg zijn auto inelkaar tegen een boom. Hij ver klaarde tegenover de politie dat hij was geschrokken van een vogel, waardoor hij van de weg raakte. In het kader van de nationale herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog worden vrijdag op Texel de ge bruikelijke plechtigheden ge houden. Om 17.00 uur worden door vertegenwoordigers van ge meente, Sowjetambassade, gealliseerden en door particu liere organisaties en personen kransen en bloemen gelegd op de begraafplaats van de Geor- giërs. De kranslegging bij het monument op de algemene be graafplaats aan de Kogerstraat is om 20.00 uur en wordt voorafgegaan door een bloem- legging bij het monument op het begraafplaatsgedeelte waar de gesneuvelden van het Britse gemenebest liggen. De kerkklokken zullen luiden van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur. Er wordt geen stille tocht gehouden. Wie bloemen wil leggen is bij deze uitgenodigd om 19.40 bij de begraafplaats aanwezig te zijn. Gehoopt wordt dat ook jonge ren zich daarvoor uitgenodigd zullen voelen. Over het burger en militaire gedeelte van de be graafplaats wordt een rond gang gemaakt. Na terugkeer van de stoet bij het monument, zingt het Texels vrouwenkoor een lied, waarna twee minuten stilte in acht worden genomen. Na een „Last Post"-signaal wordt de vlag in top gehesen; daarna vindt de kranslegging plaats. Vervolgens zingt het vrouwenkoor nog een lied, nu begeleid door koperblazers. De plechtigheid wordt besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. De bevolking wordt verzocht van 18.00 tot 20.02 uur de vlag halfstok en vervolgens in top te hangen tot zonsonder gang. Er wordt op gerekend dat horeca-exploitanten bij hun bedrijfsvoering rekening houden met het speciale karakter van deze avond. Zaterdag werden in Oudeschild de Texelse springkampioenschappen ge houden. Het was een primeur voor de nieuwe gymzaal van Oudeschild, in het verleden werden deze wed strijden gehouden in De Cocksdorp. Er werd deelgenomen door G.V.T., GYVO, Z.D.H., GOS, S.V.C. en G.V.O. De wedstrijd was verdeeld over de ochtend en middag. De ochtend was voor de jeugd tot en met 10 jaar, de middag voor 11 tot en met 16 jaar. Voor de kinderen die nog niet moesten springen was een video aanwezig Het in- en uitlopende pu bliek zorgde voor een gezellige sfeer. Om 14.00 uur was ér pauze met een tussenstand en om half één werd de wedstrijd hervat. Er werd goed gesprongen, G.V.O. heeft een goed stukje werk laten zien onder leiding van Annemarie Nijkoops. Het is voor de kleinere verenigingen vechten te gen het aantal deelnemers van G.V.T. Z.D.H. en GYVO streden als vanouds om niet op de zesde plaats te ko men. G.O.S., S.V.C. en G.V.T. lieten een wedstrijd zien met leuke variaties op de langemat. Half drie was de prijsuitreiking, met voor iedere deelnemer een herinne ring in de vorm van een button voor de fiets. Het traditionele vaantje ver viel. Het was een geslaagde dag. Uitslag: G VO 7 28; G.V.T. 7.25; G.O.S. 7.17; S.V.C. 7.16; GYVO 7.00 en Z.D.H 6.99.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7