Groen '^warL-Jexels in het hart sh ik va id ze: Helikopter mor mij 'n verbetering' TEXACO mr Marco van Basten was op Texel! MmuLUS Vervoerscijfers Teso nog steeds in stijgende lijn TANKT Kranten uur later Polstas gestolen Grote belangstelling voor dodenherdenking Verwarring over nieuw alarmnummer Raad van State besluit negatief voor „Super" Aanrijding ;-C>. Ontdek de schittering van echte diamant 399.- 249." 09 bakker b\ GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.479 DINSDAG 8 MEI 1990 }r advertenties, abonnementen, etc. geveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. de Graaff. Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N.M.B. nr. 67 34 60 398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs /41,40 per half jaar; Los H,10 ior het eerst sinds jaren was de Sovjetambassadeur op 4 mei rsoonlijk op Texel om een krans te leggen bij de monumenten zowel de begraafplaats op de Hogeberg als de algemene be nplaats in Den Burg. Dat was mogelijk dankzij het gebaar van nister R. ter Beek van defensie, die een helikopter beschikbaar <lde. Dank zij dit snelle vervoer kon de ambassadeur -de heer )ikvaidze- zowel de herdenking bij het Russische monument in 7iersfoort meemaken als de plechtigheden op Texel. betekent met dat de voor Russi- ie diplomaten geldende beperking n bewegingsvrijheid in ons land eind is gemaakt. Nog steeds jeten zij vergunning hebben als zij gebied rond Den Haag willen ver en en moeten ze zich nauwkeurig uden aan voorwaarden wat betreft isroute en vervoermiddel. Zoals be nd is één van de voorwaarden dat Russen met in de marinehaven Den Helder mogen komen, maar oversteek naar Texel moeten ma- imet een politieboot vanuit Den ver. wr de geste van Ter Beek is in fei- mets veranderd. Weliswaar reisde echtpaar Chikvaidze en enkele nbtenaren met de helikopter, maar overige Russische diplomaten die plechtigeheden op Texel bijwoon- n kwamen en gingen op de tradi- mele manier, dus met de jlitieboot. Overigens gelden dergelij- reisbeperkingen ook voor Wester diplomaten in de Sovjet Unie. Zij oeten daar binnen een bepaalde af- iid van Moskou blijven, maar het bied waar zij wèl mogen komen is veel groter dan m Nederland. Diplomatiek onze vraag of hij het helikopter- rvoer een belangrijke verbetering ndt, gaf de goedlachse Chikvaidze n diplomatiek antwoord. ,,Het is in vsrre een voordeel dat ik nu twee plechtigheden kan bijwonen, 's mor gens in Amersfoort/Leusden en 's middags op Texel. De reis met de po litieboot was zó tijdrovend, dat elk jaar een keus moest worden ge maakt. Als Georgiër ben ik natuurlijk blij dat ik nu ook naar Texel kan". Chikvaidze vertelde dat hij meer dan twintig jaar geleden uitvoerig hoorde over de opstand van de Georgiërs op Texel. „Ik zat toen op de universiteit in Moskou. Er wordt in ons land veel over die geschiedenis gesproken. Er zijn boeken over geschreven en er komt binnenkort ook weer een film uit over de opstand. Bijna iedereen in Georgië weet wat hier gebeurd is, zo als - naar ik aanneem - men dat op Texel ook weet." Lof De ambassadeur, die dank zij drie maal per week intensief onderricht, zich al aardig verstaanbaar kan ma ken in het Nederlands, heeft veel lof voor Nederland en de Nederlanders. „Ik heb al een lange staat van dienst, hoor. Ik was onder meer in India, drie jaar in de Verenigde Staten en in Ke nia, maar Nederland is tot dusver de beste stek. Jullie hebben in dit land zoveel dimensies, er zijn zoveel din gen die de Nederlanders goed kun nen. Denk maar aan jullie waterwerken en grote industrieën. Nederland had als een der eerste lan- kt? ■- v*-' - •-£ tidze en zijn militaire attaché Prokhorov leggen hun krans naast die van het gemeentebestuur tol monument op de begraafplaats van de Georgiërs. rg>n:B den een parlement waarmee het in de wereld liet zien wat een democra tie is. Dat is toch fantastisch? Zeg daarom nooit dat uw land een klein land is want dat is het niet. De bete kenis van Nederland in de wereld was en is nog steeds groter dan u denkt. Daarbij hebben Nederland en de Sovjet Unie historische banden, dank zij Peter de Grote. Hij bracht niet alleen uw kennis en vaardighe den naar ons land maar introduceer de ook een groot aantal Nederlandse woorden, vooral op maritiem gebied. De woorden matroos en bootsman bijvoorbeeld, worden in het Russische precies zo uitgesproken als in het Ne derlands. Maar wat mij het meest aanspreekt van de Nederlanders is hun gevoel voor humor en hun vermogen om te relativeren. Ik heb bijvoorbeeld erg gelachen om dat spandoek na afloop van de voetbalwedstrijd tegen Duits land: „Oma, ik heb je fiets terug". Dat maakte dat ik de Nederlanders voorgoed in mijn hart sloot". Te vroeg Ambassadeur Chikvaidze en zijn vrouw werden op Texel vergezeld door de culturele attaché Naidënov, de militaire attaché Prokhorov en am bassadesecretaris Zawatski. Het ge zelschap had de visa bij zich voor de 24 Texelaars die de volgende dag naar Georgië vertrokken voor een twaalfdaagse reis. De plechtigheid op de Georgische begraafplaats had het gebruikelijke sobere karakter en werd bijgewoond door een paar honderd deelnemers en andere belangstellen den. Waarschijnlijk als gevolg van een mis verstand landde de marinehelikopter met de Sowjetdelegatie meer dan een uur te vroeg op het vliegveld. De Russen lieten zich echter genoegelijk aan de praat houden door haven meester Ed de Bruin totdat de taxi's en de gemeentelijke afhalers arriveer den. In het raadhuis werd het gezel schap ontvangen met een drankje en kort toegesproken door de burge meester. Zaterdag j.l. (bevrijdingsdag) zijn de dagbladen op Texel een uur later be zorgd dan nodig was geweest. Dat was het gevolg van een misverstand inzake het wel of niet varen van de boot van 6.05 uur. De heren T. Grootjen en R. Bakker gaan dagelijks met de boot van 6.05 uur naar het vasteland om de dagbla den daar op te halen. Deze keer had den ze de boot van 7.05 genomen omdat Teso volgens hen had meege deeld dat bevrijdingsdag een feest dag is, te vergelijken met een zondag. De eerste boot vaart dan om 7.05 uur. Achteraf bleek dat Teso de bevrijdingsdag als normale werkdag had beschouwd en dus de boot van 6.05 uur wel had laten varen. Teso gaat er overigens vanuit dat geen foute mededelingen zijn gedaan en zoekt uit hoe het misverstand desondanks in de wereld is gekomen. 1 Van woensdag tot en met zondag hield Marco van Basten, ster van AC Milaan en het Nederlands elftal, een korte va kantie op Texel. De 25-jarige voetballer verbleef op uitnodi ging van de familie Thijssen van „Juliana" hier samen met zijn vriendin en kennissen om zich op te laden voor de ko mende Europa Cup-finale en het wereldkampioenschap voet bal. Met Van Basten hadden wij een interview, dat is te lezen op pagina 5. Op de foto staat de vedette samen met de 11-jarige Paul Thijssen op de Bad weg. met vorig jaar, door de verschuiving van Pasen een enigzins vertekend beeld. Dit jaar werden 55.636 perso nenwagens overgezet 29%), 2733 vrachtauto's 3%), 1201 opleggers 12%), 188 bussen (-18%), 1851 caravans en campers 147%!) en 983 aanhangers 29%). De eerste afvaart bij Teso op zon- en feestda gen vindt weer plaats om 7.05 uur. Dit tijdstip wordt tot en met zondag 9 spetember aangehouden. Een 63-jarige man uit Hoogezand- Sappemeer hielp vrijdag zijn vrouw met het naar binnen brengen van boodschappen via de lift in het ap- partementenhotel, waar ze verblijven. Op de dozen met aankopen legde hij zijn polstas, waarin behalve f1000,- nog enige sleutels zaten. Hij ging nog even de auto wegzetten, maar onder tussen werd de lift door andere gasten omhoog geroepen. Pas later bleek dat de polstas was verdwenen, toen de lift weer beneden kwam. De politie heeft deze zaak in onderzoek. **hgen van de Thijsseschool. Jozefschool en CVO. vergezeld van onderwijzers, legden tijdens de dodenherdenking vrijdagavond bloemstukken - w i mjsses m°numentumenl De goede herder" voor de algemene begraafplaats aan de Kogerstraat (Foto: Dirk Kuiter) De vervoerscijfers van Teso zitten nog steeds in de lift. De eerste vier maanden van dit jaar vervoerde Teso 191.374 eenheden, ruim 4 procent meer dan vorig jaar. Het personen- wagenvervoer steeg 5%, opleggers ruim 12% en caravans en campers ruim 33%. Het vrachtwagenvervoer toonde een daling van 6%, evenals het vervoer van autobussen (24%). De maand april geeft, in vergelijking De traditionele dodenherdenking en kranslegging bij de Algemene Be graafplaats trok vrijdagavond grote belangstelling. Enkele honderden Texelaars en toeristen waren op de stille mei-avond naar de Kogerstraat gekomen. Opvallend was het grote aantal jongeren dat de tocht over de begraafplaats meeliep en de twee mi nuten stilte in acht nam. Ook jeugd van de drie scholen die de oor logsmonumenten hebben geadop teerd, namen aan de herdenking deel. Van elke school mochten twee kinde ren een bloemstuk leggen bij het mo nument „De goede herder". Zij bevonden zich in goed gezelschap. Kransen werden onder meer gelegd door het burgemeestersechtpaar Schipper, de Nieuwzeelandse ambas sadeur Cunninghan en een oud vlieger van de Royal Air Force. Ook de Sovjet-delegatie onder leiding van ambassadeur A. Chikvaidze was pre sent en nam deel aan de kransleg ging. Daarnaast werd door enkele particulieren eer gebracht aan geval lenen in de tweede wereldoorlog. De plechtigheid werd als vanouds bege leid door muzikanten van KTF, terwijl leden van Scouting Texel de vlag he- sen. Voorts bracht het Texels Vrou wenkoor twee stemmige liederen ten gehore: „Vere Laguore" en „Lead me Lord". KIJK MORGEN IN DE BUS In restaurant „De Raadskelder" in Den Burg was vrijdagmorgen een personeelslid door een val bewuste loos geraakt. In paniek werd het on langs ingevoerde landelijke alarmnummer 06-11 gebeld en ge vraagd om een arts. De verwarring was groot toen de alarmdienst liet weten dat daar niet voor kon wor den gezorgd. Wie op Texel 06-11 belt, krijgt de centrale meldkamer in Alkmaar. Die verbindt door naar de alarmcentrale in Den Helder. Daar kan men alleen regelen dat ergens brandweer, politie of een ambulance heengaat. „Als de mensen van „De Raadskelder" dus hadden gevraagd om een ambulance in plaats van een arts, was er niets aan de hand geweest", verklaart een woordvoerder van de Alkmaarse alarmcentrale. Nadat hem ter ore was gekomen dat er in dit geval iets was misgelopen, werd de kwestie tot op de bodem uitgezocht. De band met opnamen van het telefoongesprek werden terugbeluisterd, waarna de conclusie kon worden getrokken dat het dienstdoende alarmcentrale- personeel juist heeft gehandeld. Het doorverwijzen naar een arts in plaats van tot actie over te gaan zorgde echter wel voor veel irritatie en onbe grip bij de betrokkenen van „De Raadskelder". Die regelden vervol gens zelf maar een arts en ambulan ce. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat het personeelslid, dat geruime tijd buiten kennis was, een zware hersenschudding had op gelopen. De gemeente had in het najaar van 1988 de „Super"-supermarkt aan de Vogelenzang moeten sluiten, nadat eerder dat jaar de oude hinderwetver gunning door de Raad van State nie tig was verklaard. De afdeling geschillen van de Raad van State maakte deze uitspraak eind vorige week bekend. Welke consequenties dat heeft voor de huidige bedrijfsvoe ring, is onzeker. Advocaat mr. G. Creutzberg, die de belangen behartigt van de klagende bewoners Yvonne Spreekmeester, Anneke Rijk en Frans Room, heeft ook nu sluiting geëist en zal een schadeclaim indienen bij de gemeente. Gemeentewoordvoerder Anton Wilkens heeft nog geen ant woord klaar. Sluiting of ingrijpende aanpassing van het gebouw behoren beide tot de mogelijkheden. Wilkens meent dat de supermarkt kan vol doen aan de eisen van de zogeheten „Algemene Maatregel van Bestuur", die per 1 december van start gaat Mr. Creutzberg beweert van niet. Op de kruising Emmalaan/Haffelder- weg vond gistermorgen een zware aanrijding plaats. Een 58-jarige man uit Ederveen aarzelde of hij voorrang zou geven aan een op de Emmalaan rijdende 30-jarige automobilist uit Oudeschild, maar reed toch de weg op. Een botsing volgde waarbij beide wagens flink beschadigd raakten. Stijlvolle set 14 Karaals goud mei echt diamant m lu*e Oorknoppen geschenkverpakking J -jgg_ (met certificaat) inlevering van do onderstaande waardebon Is de set prijs Hanger ine! collier Groeneplaats 6, Den Burg FL.178-VOORDEEL

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1