Schooljeugd nauw betrokken bij herdenking oorlogsjaren Onze expositie is veel mooier dan die andere" Dubbel genieten van moederdag. t t p HEMA De normaalste zaak van de wereld.. Concert Musica Texla Trimzwemmen Cs Adoptie Trainingstijden Smash'68 Bijna gewond Heitje voor karweitje KLEURENFILM KLEURENFILM 2 kleurenfilmsi yi pa vanaf H.üU PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 MEI is De CVO-groep die de tentoonstelling heeft gemaakt, temidden van de spullen. De jeugd van de basisscholen in Den Burg was vrijdag zeer actief betrok ken bij de jaarlijkse Dodenherden king. Naar aanleiding van de adoptie van drie oorlogsmonumenten vond in het gemeentehuis een bijeenkomst plaats, waaraan alle scholen een bij drage leverden. Burgemeester Schip per maakte daar diepe indruk op de aanwezigen met een persoonlijk sa mengestelde dialezing. De scholieren waren bovendien de eersten die de tentoonstelling „Texel in oorlog 1940-1945" konden bekijken. De expositie in de raadhuiskelder is met voor de eerste maal te zien. In grote lijnen hangt er hetzelfde (fo- to)materiaal als vijf jaar geleden. Nieuw is materiaal van Dick van Reeuwijk, die enkele jaren geleden een t.v.-documentaire samenstelde over de opstand der Georgiërs. Bij de voorbereidingen daarop wist Van Reeuwijk in bezit te komen van fo to's uit handen van Duitse geïnter viewden. De tentoonstelling werd ingericht onder leiding van Dick Lemstra uit Den Burg, die onlangs ook (samen met Gelein Jansen) de expositie „Texelaars in Assen" voor zijn rekening nam. Burgemeester Schipper opende de expositie vrijda gochtend om 9.00 uur. Hij hield de kinderen voor dat zij veel van de ge schiedenis kunnen opsteken, hoewel zij en ook hun vaders en moeders van een na-oorlogse generatie zijn. „Oorlogstijd was vreselijk, dat mag nooit meer gebeuren. Jullie moeten daar goed je best voor doen. Daarom is het goed om alles van de oorlog te weten", aldus Schipper. De expositie in de raadhuiskelder is gesplitst in twee delen. In de voorste tentoonstellingsruimte wordt een beeld gegeven van Texel in de oorlog en in de tweede ruimte is de aan dacht gevestigd op Nederland in de jaren 1940-1945. Wie een en ander wil bezichtigen is welkom tot en met 18 mei, op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. De basisscholen Thijsseschool, CVO en Jozefschool uit Den Burg adopteerden enkele jaren geleden drie oorlogsmonumen ten op de Algemene Begraaf plaats in Den Burg. De adoptie vond plaats in het kader van een landelijk project, dat wordt begeleid door de stichting „Fe bruari 1941". Deze stichting zorgt elk jaar voor lesmateriaal, dat in de aanloop naar de do denherdenking op de drie scho len wordt gebruikt. Daarnaast maken de kinderen gebruik van andere informatie, zoals de An ne Frank-krant. aldaar. De schoolkinderen van Nieuw- landen adopteerden dat monument en zo was de cirkel weer rond. Na de bijeenkomst in het raadhuis gingen de schoolkinderen (groepen 7 en 8) samen met de burgemeester naar de algemene begraafplaats voor een bezoek aan de geadopteerde mo numenten. Dit ritueel herhaalde zich 's avonds, voorafgaande aan de „gro te" herdenkingsplechtigheid om 20.00 uur. Musica Texla geeft zaterdag een concert in de NH-kerk van Ooster end. Voor deze avond is speciaal een koor gevormd met 27 personen. De toegangsprijs is f 5,—, kinderen gra tis. Het begint om 20.00 uur. Er wordt een gevarieerd programma van achttiende eeuwse muziek gebo den. Het orkest staat onder leiding van Bernard Tellegen en het koor wordt geleid door Tonneke Tellegen- Eissens. Het programma is: Concerto a-moll (G Ph. Telemann) Adagio; Allegro; Affettuoso; Allegro vivace. Allegro uit symfonie nr. 20 (J. Haydn) Drie liederen voor sopraan solo en piano Nel cor piü non mi sento (G. Paisiello); Nina (G. B. Pergolesi); Alma del core (A. Caldara); sopraan: Marij ke Witte; piano: Tonneke Tellegen- Eissens. Brandenburg sinfonia (J.S. Bach) Magnificat (G. B. Sammartini) voor koor, alt solo en orkest. Magnificat anima mea; Et exultavit; Deposuit po- tentes; Gloria Patri; Sicut erat. Evenals voorgaande jaren bestaat er ook nu weer de mogelijkheid om bij Z.P.C. TX 71 deel te nemen aan het trimzwemmen. Iedere woensdag avond van 20.15 tot 20.45 uur wordt onder begeleiding ge zwommen. De bedoeling van dit halve uur trim zwemmen is in de eerste plaats de conditie te verbeteren. Wat men er echter ook leert is alles wat met zwemmen te maken heeft: bijvoor beeld borstcrawl, rugcrawl, reddend zwemmen, kunstzwemmen, waterpo lo, enzovoort. Iedere week wordt weer wat anders gedaan. Het trim zwemmen is voor iedereen toeganke lijk. De kosten bedragen f3,— per keer of f 30,— voor het hele seizoen. Dinsdag 8 mei Om 19.30 uur komt de gemeen teraad in vergadering bijeen. Agendapunten zijn o.m.: exploita tie Noordzeestrand, inzamelen oud papier, herinrichting Gra venstraat/Zwaanstraat en re constructie Postweg. In Cinema Texel draait „Born on the fourth of July"; 20.00 uur. De afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bijeenkomst, ook toe gankelijk voor belangstellende niet-leden, aanvang 20.00 uur. Woensdag 9 mei Om 14.00 uur start in de haven van Oudeschild een recordrace van Texel naar Schevenmgen in een open rubberboot. Het is een voorbereiding op de recordpoging ronde om Engeland varen door „Texel around Britain". De beken de zanger Lee Towers vaart woensdag mee. Om 19.30 uur begint in de LBO- kantine de jaarvergadering van het Rode Kruis Texel. Na 20.30 uur feestelijk samenzijn ter gele genheid van het verkrijgen van de Dubbele Von Sion. Frans Hop man en Jan van Maldegem ver tellen aan de hand van video- en fotomateriaal over het pakketten- transport naar Roemenië. Op het terrein van SV Oosterend begint om 14.00 uur een de monstratie van oud-profvoetballer Gerrie Mühren voor de pupillen van SVO, SV De Koog en Texelse Boys. De demonstratie is om 18.00 uur ten einde. Donderdag 10 mei Van 19.00 tot 22.00 uur kunnen in het groothandelsgebouw in Oudeschild de goederen worden bekeken die zullen worden ver kocht bij de Lions-veiling. Hoogwater Oudeschild Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. Za. 5 6 7 8 9 10 11 12 6.05 en 18.04 6.55 en 19,10 8.00 en 19,53 8.34 en 20,25 9.04 en 20.55 9.30 en 21.25 10.00 en 22.55 10.34 en 22.56 Aan het strand is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6 15uu na hoogwater. De zon komt 6 mei op on 6.01 uur en gaat onder om 21 14 uur.9 mei volle maan; 11 mei springtij ga van de Jozefschool besloot de inbreng van de leerlingen met het voorlezen van een stukje uit het dag boek van Anne Frank, waarvoor hij van de burgemeester een compliment kreeg. Onderduikers Het dagboek-fragment sloot namelijk goed aan bij hetgeen de burge meester zelf van plan was een dia vertoning over een waar gebeurd oorlogsverhaal. Schipper had dit deel uit eigen collectie samengesteld. Het verhaal speelde zich af tijdens de oorlog in het dorp Nieuwlanden in Drente, in de gemeente Oosterhesse- len waar Schipper burgemeester was voordat hij naar Texel kwam. Het is de geschiedenis van twee onderdui kers die zich negen maanden lang schuil hielden in een verborgen ruim te onder de vloer van de gerefor meerde kerk. Ze vervalsten persoonsbewijzen en om de verveling te doden maakten ze zelf een krant, „De Duikelaar", die in een oplage van één exemplaar verscheen en stiekem van hand tot hand ging. De twee mannen overleefden de oorlog en waren enkele jaren geleden lijfelijk aanwezig toen een monument ter na gedachtenis hieraan werd onthuld. Schipper was toen nog burgemeester Het gezelschap verplaatste zich ver volgens naar de raadszaal, waar de adoptie van de drie oorlogsmonu menten op de algemene begraaf plaats in Den Burg centraal stond. Twee leerlingen van de Thijsseschool, Jantien van Beurden en Petra Dan- kers, beten het spits af. Zij brachten een declamatie onder de titel „Bevrij ding en nog wat". Leerlingen van de CVO-school namen het roer vervol gens over. Onder leiding van muziek docent Bernard Tellegen zongen zij een lied, waarbij ze zich zelf instru mentaal begeleidden. Menno Sieben- Ingaande 9 mei zijn de trainingstijden van Smash'68 gewijzigd. Er wordt dan gezamenlijk getraind van 19.30 tot 21.00 uur. Een inwoner van De Koog kwam donderdag met zijn dochtertje naar het politiebureau. Het meisje had een flinke striem in haar hals, doordat ze tegen een draad was gekomen die over de Strijbosstraat was gespan nen. De politie stelt een onderzoek in. Leerlingen van groep 7 en 8b van de CVO-school uit Den Burg hebben een uitgebreide tentoonstelling ge maakt over de Tweede Wereldoorlog. Ze hebben allerleisoms zéér inte ressant materiaal verzameld bij fami lieleden. De expositie is donderdag vanaf 19.00 uur door belangstellen den te bekijken. Al voor de paasdagen waren leerlin gen van de CVO-school bezig met de tentoonstelling. De spullen die men van huis meenam werden in de klas uitgebreid besproken. Voor de exposi tie hebben de kinderen overal bege leidende teksten bijgemaakt, waarin wordt uitgelegd wat iets is en waar voor het diende. Nadine Kuyper (12 jaar) en Suzanna Pijlman (11 jaar) tonen met gepaste trots de verzameling. „We hebben het veel over de oorlog gehad en het boek Oorlogswinter werd voorgele zen", vertelt Nadine. Ze kan zich nu goed voorstellen hoe het moet zijn geweest in de oorlog. „Tijdens do denherdenking moet je een minuut stil zijn, maar toen dacht ik niet echt aan de oorlog. Ik zat eigenlijk meer Scouting Texel houdt deze week heit je voor een karweitje. De jongste groep, van 7 tot en met 10 jaar gaat de deuren langs op zoek naar klus sen, in ruil voor een klein bedrag. De opbrengst is voor de jubileumpot van de 45-jarige Jeroengroep. De padvinders hebben een „strippen kaart" bij zich, waarop de werkzaam heden die zijn verricht en het ontvangen bedrag kunnen worden in gevuld. Wie van de diensten van de scoutingleden gebruik heeft gemaakt krijgt een sticker op de deur, zodat met niet steeds weer wordt lastigge vallen. naar de poes te kijken", aldus Suzan na. Nadine is het met haar eens: „Ik dacht er ook niet aan, ik was ge woon maar stil. Op de begraafplaats is het wat anders, dan is het veel plechtiger". - Excursie In de tentoonstelling zijn verschillen de onderwerpen gegroepeerd. Plaat jes van Hitier zijn uit de Anne Frankkrant gekopieerd. Groep 7 in onlangs op excursie naar het Anne Frankhuis geweest en heeft veel fol dermateriaal meegenomen. Suzanna en Nadine zijn daar vorig jaar ge weest. „Ik kon me niet zo goed in denken hoe ze daar hebben gewoond, want er staan helemaal geen meubelen", aldus Suzanna. Foto's van de oude koningin IWilhel- minal, verzetskranten, persoonsbewij zen, bonnen, spotprenten, liedjes en gedichten maken ook deel uit van de CVO-tentoonstelling. Nadine had van haar opa veel voorwerpen te leen ge kregen. Ze demonstreerde hoe een knijpkat leen soort lampjeI werkt. Daarnaast is er een carbidlamp, een kookpot, een helm met gasmasker, een veldtelefoon, granaathulzen en uniformspeldjes. Zwendelspel De opa van Suzanna kan heel goed tekenen. Hij maakte in de oorlog een zelfverzonnen „Groot Zwendelspel", een soort monopolie, met figuurtjes uit hout in plaats van pionnen. Die fi guurtjes stelden de toenmalige we reldleiders, zoals Churchill, Hitler en Stalin voor. Ook maakte hij vervalste persoonsbewijzen en een schets van de onderduikruimte die ze in huis hadden. De tentoonstelling in de CVO-sclml is donderdag vanaf 19.00 uur toe gankelijk voor belangstellenden. Ci leerlingen verzorgen de rondleiding zelf. Suzanna en Nadine raden iei een aan te komen. „Die van onss veel mooier dan die andere expos: over de oorlog". Weifel Twee leerlingen van de Thijssescht hebben een werkstuk gewijd aan onderwerp, waarin interviews ste met mensen die de oorlog zelf tó ben meegemaakt. Joris Schramt Den Burg heeft voor geschiedenis een fraai werkstuk over Texel in Tweede Wereldoorlog gemaakt. Hj heeft enkele bekenden geintervieti die de oorlog hebben meegemaalt zoals zijn oom Jan en zijn opa. Hi schrijft dat hij voor het onderwetf heeft gekozen, omdat hij het erg n ressant vindt. Bij dit artikel is een stukje uit één van zijn interviews f gedrukt. Slaap zacht lieve opa Met Hema foto's krijgt u prima kwaliteit voor een haarscherpe prijs. Nu bij elk duopak Hema Super SR kleurenfilms: waardebon met 3.75 korting op ontwikkelen en afdrukken. Klem- beeld 100 ISO 2 x 24 opnamen 14.50,2x36 opnamen 17.50 en pocketf ilm 200 ISO, 2 x 24 opnamen 11.50. Diafilm 100 ISO, 2 x 36 opnamen 23.50 met 3.50 korting op diaprints „Hij die op het land zijn leven slijt zal steeds te laat bemerken dat hoe hij ook met noeste vlijt toch tot zijn dood moet werken". Na een arbeidzaam leven, is na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Zieken, toch nog onverwacht van ons heengegaan onze zorgzame vader, schoonvader en opa Dirk Maas sinds december 1984 weduwnaar van Marie Hin op de leeftijd van 81 jaar. Tinie - Freek Kees - Annie Rita - Hans Dirk - Marga Jopie - Rein Wil - Jan Nel - Harry Sjaak - Fennie Corrie Annelies - Bert Hennie - André Marga - Anno Texel, 6 mei 1990 „De Tuinbouw", Schansweg 31, 1792 CP Oudeschild. Een avondwake zal worden gehouden op dinsdag 8 mei om 19.00 uur in de St. Marti- nus kerk te Oudeschild. Gelegenheid tot condoleren na de avondwa ke in de kerk en na de begrafenis in de Witte Burcht. De H. Eucharistieviering zal worden gehou den op woensdag 9 mei om 10.30 uur in voornoemde kerk, waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats te Oudeschild zal plaatsvinden. Hans, Mary, Joyce, Peter, Simone Margo, Stefan, Mark Erik-Jan, Marjan Richard, Miranda Marcel, Ron, Jennifer, Anoeska Egbert, Rene, Ursula Andrea, Richard, Chris Laura Léon Bennie, Linda Jan-Willem, Pieter Wederom werden wij getroffen door een overlijden. Onze geliefde broer, zwager en oom Dirk Maas in de leeftijd van 81 jaar. Namens zijn diepbedroefde broers en zusters A. Bakker-Maas St. Jan, kamer 114 Tot de laatste dag vol liefde, geduld en tevre denheid is heengegaan Jan Veldhuysen op de leeftijd van 61 jaar. Jan nam 4 mei 1990 helaas te vroeg afscheid van ons. Ik dank hem voor zijn liefde en ver trouwen. Zijn geest zal ons verder helpen. Jannie Veldhuysen-Jeurgens Kamille 77, 1689 TV Zwaag De begrafenis heeft plaatsgevonden op 7 mei op de Algemene Begraafplaats aan de Berk- houterweg te Hoorn. I neuj met

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2