arco van Basten legt p Texel basis voor bal-superster genoot van rust Foto's: Arend Nijkamp Balletje hooghouden met Gerrie Mühren Prijskaartjes Brandstichter aangehouden Vernielingen Menvereniging hield geslaagde marathon Veel schade El]BL$DAG ^El 1990 TEXELSE COURANT if co van Basten, de ster van AC Milaan en het Nederlands Elf- verbleef vorige week enige dagen op Texel. De voetballer |s na afloop van een slopende competitie hard toe aan rust, it het oog op naderende hoogtepunten als de Europa Cup- s/e en het wereldkampioenschap. Een aanbod van de familie ijssen van appartementenhotelPrinses Juliana" in De Koog iep Van Basten dan ook met beide handen aan. Samen met i hoogzwangere vriendin Liesbeth en een bevriend paar kreeg topscorer inderdaad de gewenste rust. ,,lk zit hier prinsheer- verklaarde hij in een interview dat wij met hem hadden. Marco van Basten wordt wel en geschreven dat hij arro- is, een koele kikker, die wéét hij de beste is en lak heeft aan rest van de wereld. Bovendien hij niet zo happig zijn op journa- Dat de tweevoudig Europees llballer van het jaar tijdens zijn mieme verblijf in De Koog tijd een vraaggesprek wilde inrui- was dan ook een flinke mee- ler. 'n Beetje nerveus waren we :h wel, maar eenmaal in gesprek ek de gevierde ster gewoon 'n dige jongen te zijn zonder capso- natuurlijk ook een goed moment, zo vlak na Pasen en vóór de zomerdruk- te. Ja, het bevalt prima, een „ande re" vakantie. Lekker in je hotel, 's ochtends relaxed ontbijten, 's avonds te bowlen of zo." Relaxen, rustig je gang gaan, het zijn sleutelwoorden in het ontspannen verlopende gesprek. Van Basten hoopt op Texel weer op adem te ko men, dat is duidelijk. Genieten? Geen training.... - Hoe fit ben je nu? „Fysiek ben ik fit. Geestelijk heb ik deze paar dagen wel nodig hoor, want ik was aan het eind van m'n la- tijn." - Train je hier ook wat? (Grijnst),.Eigenlijk zou ik hier wat voor mezelf moeten lopen, maar dat wordt wel heel erg, eh...." (lacht) - Moeten de andere Milanezen ook de accu eventjes opladen? „Ruud Gullit blijft in Italië, want die moet gewoon doortrainen na zijn knieblessure. Frank Rijkaard is in Am sterdam, die moet daar allerlei dingen regelen. Hij zit daar nu te zweten in de auto, valt van het ene in het an dere telefoontje. In vergelijking met Frank zit ik hier op Texel prinsheer lijk." - Klampen de mensen je aan als je hier over straat loopt „Nee, het is hier nu heel rustig. Ze zien het wel hoor. Soms moet ik wat Gerrie Mühren is morgenmiddag te gast op Texel. De oud-profvoetballer van Ajax, Volendam en het Neder lands Elftal houdt een demonstratie op het voetbalveld van SV Ooster end, waaraan wordt deelgenomen door de pupillen van de verenigingen Texelse Boys, SV De Koog en SVO. De aanvang is 14.00 uur en iedereen kan gratis een kijkje komen nemen. Het is niet voor de eerste keer dat Mühren op het eiland een voetbal middag verzorgt. Eerder was de Vo- lendamse balgoochelaar al actief bij SV Texel en Texelse Boys. Mühren heeft voor dit seizoen een eigen voetbalshow op poten gezet, in te genstelling tot voorgaande jaren toen hij in dienst was van een of andere sponsor. Ook in zijn nieuwe program ma zullen ongekende staaltjes van balcontrole, truukjes en schijnbewe gingen te zien zijn. De voetbaljeugd hoeft echter niet alleen maar toe te kijken. Zij worden zelf aan het voet ballen gezet aan de hand van diverse balvaardigheidsoefeningen. Gerrie Mühren loopt er tussendoor en geeft aanwijzingen. De voetbalmiddag wordt gecoördineerd door Klaas van der Weide, die jeugdtrainer is bij de Dames en heren winkeliers, Mag ik eens uw aandacht vragen voor het volgende probleem. De meeste oudere klanten die uw zaak bezoeken zijn in het bezit van een zeer goede leesbril. Om die bril steeds te voorschijn te halen, zo ze die al bij zich hebben, is tijdens het winkelen lastig. Dus.... kunnen de meesten prijsaanduidingen niet wor den gelezen en zeker niet als de inkt blauw is! Het zou aanbeveling verdie nen om hier aandacht aan te beste den en vooral de „non-food" sector zou er klanten bij winnen. Maar al te vaak verlaten ouderen uw zaak om dat de prijzen onvoldoende leesbaar zijn. Lida Niemeijer Heerenveen Cup I. AC Milaan is nu wel zo'n beetje verplicht om die te winnen, dus dat maakt de druk alleen maar groter. „Ja, maar daar zijn we intussen wel aan gewend, aan het moeten." tien was een blessure gehad, waar door ik een jaar niet kon voetballen. In het jaar voor het Europees Kam pioenschap was ik weer lang gebles seerd. Je moet ook een beetje geluk hebben op het juiste moment." - Je staat momenteel zó in de be langstelling, zijn er eigenlijk nog wel momenten dat je echt van je succes sen kunt genieten? Van Basten beaamt: „Het gaat alle maal zó snel, dat je eigenlijk geen tijd hebt om uit te rusten. Daar heb je alleen dit soort dagen voor. Neem het laatste half jaar: we zaten in een vast ritme zondag-woensdag-zondag. Je hebt dan net gespeeld en meteen moet je je alweer concentreren op de wedstrijd van drie dagen later. Eigen lijk kun je zo niet genieten van de dingen die je pas hebt beleefd. Nu je zo'n dag of vier, vijf vrij bent, ben je pas zover dat je het kan verwerken en tijd hebt om je in te stellen op de wedstrijden die nog komen. Een tus senstop die heel belangrijk voor me is." - De laatste wedstrijden kwam je nogal geïrriteerd over. IVan Basten werd zelfs uit het veld gestuurd, FH) „Klopt. De benzine raakte op. Kijk, constant heb je een man in je nek, jij moet alles goed vinden en mag nooit iets terugdoen, want dan gaan de mensen zeuren. Als je dat doet, ben je gelijk fout bezig. Jammer dat het met name de laatste twee weken van het seizoen over was, qua kracht. Met het elftal konden we dat gemis niet meer compenseren, zodat we vlak voor het einde naast de be- het landskampioenschap grepen. Maar gelukkig hebben we nog een herkansing." - Je doelt op de finale van de Europa - Verlang je wel eens terug aan de tijd dat je nog onbekommerd 'n bal letje kon trappen? „Jawel, maar dit is ook leuk hoor. Kijk, als het echt moeten wordt, zo als nu met die finale, is het des te mooier als je wint. Als je relaxed voetbalt, gaat het meestal nergens om. Maar als het echt spannend is en je wint dan, wordt het leuke nóg leuker. Of winnen alles vergoedt? Nou, bijna alles wel ja. Topwedstrij den zijn de echt leuke dingen, vind ik. Neem bijvoorbeeld de Europa Cup finale van vorig jaar, toen 80.000 supporters van Milaan naar Barcelona gingen. Als je ziet hoe dat lééft in de stad, al die mensen die met vlaggen uit de auto rondrijden. Wat een feest was dat." - Had je ooit gedacht nog eens zo hoog aan de top te staan? „Ach, het is steeds heel geleidelijk gegaan. Nog steeds trouwens. Toen ik een jaar of 14, 15 was, dacht ik: nou, als ik zo doorga heb ik best kans dat ik nog eens profvoetballer wordt. Op m'n 16de, 17de dacht ik: als ik even m'n best doe, kan ik mis schien zelfs bij Ajax voetballen. Weer een jaar later was het zover en toen dacht ik: als ik er een schepje boven op doe, haal ik misschien wel het Nederlands elftal. Later kwam de kans om naar Italië te gaan en nu zit ik er." „Om aan de top te komen moet je redelijk veel meenemen, zal ik maar zeggen. Goeie techniek, taktiek, in stelling, je moet tegenslagen kunnen verwerken. Zelf heb ik toen ik veer- De sterspeler toonde zich een bereidwillig fotomodel en liep even mee tot het kerkje van De Koog. Doorschemeren s genoemde kennis logeerde ook in luliana", maar dat was niet eens de inleiding om voor dezelfde bestem ing te kiezen. In een interview met Telegraaf had Van Basten namelijk eens laten doorschemeren de Wad- neilanden wel interessant te vin- in Dat werd gelezen door Pieter "jssen, de beheerder/exploitant van luliana". Thijssen slaagde erin con- ïc' te krijgen met Van Basten en hem en zijn vriendin uit. fom maar wanneer jullie zin heb- !nzei hij. Thijssens aanbod sloot 115 perfect aan bij de voornemens Bn Van Basten. Slechts één ding Thijssen beloven: hang het ïel aan de grote klok. Dat werd toe- )2e9d en afgelopen woensdag was ®t dan zo ver. arco en Liesbeth namen kennissen I Italië mee: ene Ricky Testalamutta diens vriendin. Met Testalamutta left Van Basten vroeger samen- Jspeeld toen hij nog in de jeugd in recht voetbalde. Bij toeval kwamen t'elkaar in Italië weer tegen, wonen m|nuten bij elkaar vandaan en zijn ,eer vrienden. ie eens eerder op Texel ■Heest? arc° van Basten: „Dit is de eerste 'er- Ook op de andere Waddeneilan- ik nog nooit geweest. Tot nu 'shet een goede keus. Kijk, ik °ok wel naar Zandvoort gaan, Jnar ^aar is het hardstikke druk en toch wat minder op je ge gier zit je lekker rustig. Het is van Basten voor het eerst van zijn le lt paard Op Texel kwam het er eindelijk IFoto: manege ..Bornrif") de afgesproken tijd stapt Van de hal van „Juliana" binnen nestelt zich aan ons tafeltje op terras. Korte broek, luchtig shirt, slippers. Direct steekt hij wal. „Al een tijdje geleden sloot ik na de competitie een week in elk geval een paar dagen vakan te nemen. Punt A heb ik het sei- en in de benen zitten en B hebben nog zware wedstrijden voor de «g Nu heb ik rust nodig, ik ken ezelf. Als ik in de stad zou blijven, ik naar vrienden en kennissen, ms 's avonds laat stappen. Daar- ast is mijn vriendin zwanger, over iee, drie weken bevalt ze. Dus dan rat je geen lange vliegreizen ma- n, naar de Canarische Eilanden of In Italië zelf kun je niet rustig va- ntie vieren. Vandaar dat we beslo- trond te kijken in Nederland. Van n kennis die vorig jaar op Texel va- ntie vierde, hoorden we dat het rdstikke leuk was." PAGINA 5 handtekeningen uitdelen, maar dat vind ik helemaal niet erg." - Vroeger had de Texelse Courant eens een interview met Johnny Kraaykamp. Die kon zich als bekende Nederlander op Texel zelf vrijuit be wegen, behalve op de boot. Van Basten herkent het verhaal: „Dat overkwam mij ook. De schooljeugd ontdekte me. Ze kwamen met z'n al len op me af, terwijl ik een broodje zat te eten. Voor mezelf vind ik het niet zo'n probleem, ik zet die handte kening wel. Maar de mensen met wie ik ben worden omver geduwd of weet ik veel wat. Voor hen is het vaak lullig." zal meedoen, qua uitstraling van het team. Ik denk dat Ruud meespeelt op het WK, ja. Ook met de Europa Cup verwacht ik hem erbij. Vorige week speelde hij 70 minuten mee in de competitie en dat ging goed. Hij is natuurlijk geen honderd procent, maar als hij deze maand goed door komt, is er geen vuiltje aan de lucht." - In Nederland hebben de voetbalsup porters het niet alleen over de knie van Gullit, maar ook over de geweldi ge vorm van Rijkaard en Van Basten. De vraag is: zouden ze die vorm tot en met het WK kunnen vasthouden „Daarvoor ben ik hier op Texel...." Parachute springen - Nog plannetjes voor de komende dagen? „Vandaag (vrijdag, FH) wil ik voor het eerst van mijn leven gaan ponyrijden, dat kan hier toch? Van de anderen heb ik tenminste gehoord dat ze op Texel hadden paard gereden, geskel terd, gebowld, dat soort dingen. In Italië of Amsterdam doe je dat niet zo gauw, dan springt iedereen gelijk op je nek. Hier is het zó rustig, dat je eigenlijk alles kunt doen." - Parachute springen ook? „Nou, dat zou ik graag willen doen, maar dat zal Berlusconi (eigenaar van AC Milaan, FH) wel niet zo leuk vin den. Tandemsprong? Mmm, dat lijkt me best leuk. In elk geval lijkt het me een hele sensatie om uit een vliegtuig te springen. Dus eh.... als je naar het vliegveld gaat, kun je zó zo'n tandemsprong maken? Mis schien wat voor morgen." „Zondag ga ik weer van Texel weg. Maandag moet ik weer in Milaan zijn om te trainen. In Nederland heb ik geen verder geen verplichtingen. Ko mende weken spelen we met Milaan nog een paar oefenwedstrijden om ritme te houden voor de Europa Cup finale." Wereldkampioenschap - Wat zijn je verwachtingen voor het WK? „Dat weet ik bij God niet. Ik hoop in ieder geval dat Nederland leuk voet balt, lekker vrijuit speelt. Dat is het leukst denk ik. Als het op een gege ven moment gaat lopen, heb je één ding nodig: geconcentreerd blijven. Dan kun je altijd trots terugkijken, ook als we voortijdig zouden worden uitgeschakeld." - De terugkeer van Gullit is wat dat betreft erg belangrijk, denk ik. „Ja. Het scheelt natuurlijk wel als hij Fotomodel Een mooi slot van het interview, vin den we. Van Basten stemt toe in een kleine fotoreportage Hij neemt er alle tijd voor en toont zich een gerouti neerd en gewillig model. De 11-jarige Paul Thijssen, één van de twee kin deren des huizes, die tijdens het in terview niet van ons tafeltje was weg te branden, mag ook even met Marco op de foto. Van Basten legt een arm over Paul's schouder, het joch glundert. Broertje Bas, die naar school moest, zal straks wel balen, veronderstelt moeder. Nadat de voet baller zich heeft laten overhalen voor een fotootje voor de NH kerk, drin gen we niet verder aan en bedanken hem voor zijn tijd. Tenslotte is hij hier gekomen voor zijn rust. Terug bij „Ju liana" stapt Van Basten weer in zijn auto en begeeft zich naar het strand, een paar honderd meter verderop, waar de anderen liggen te zonnen. Het gezelschap zou inderdaad nog tot en met zondag blijven en profi teerde volop van het bijna Italiaans- mooie weer. Hoeveel handtekeningen zal de 25-jarige voet baller al niet hebben gezet? drie genoemde voetbalclubs. De drie zijn een samenwerkingsverband aan gegaan, waardoor het mogelijk is af en toe speciale activiteiten voor de jeugd te organiseren. Eerder dit sei zoen werd al een bezoek gebracht aan een wedstrijd van Ajax en werd in de schoolvakanties telkens iets ge organiseerd op het veld van één der verenigingen. Morgenmiddag worden meer dan honderd D-, E- en F- pupillen op het sportterrein aan de Vliestraat verwacht. De politie heeft na een onderzoek een 40-jarige Cocksdorper aangehou den, die heeft toegegeven op 17 maart de papiercontainer in die plaats in brand te hebben gestoken. De man verklaarde overlast te hebben van de container, waar regelmatig papier uit woei. De schade zal op hem worden verhaald. Er zijn afgelopen dagen weer veel vernielingen gepleegd op Texel. De ramen van een broeikas van een groentetuin aan de Schilderweg zijn donderdag ingegooid, terwijl met een fiets door de aanplant was heen gereden. Van een aanhangwagen die in de Waalderstraat stond, zijn zaterdag het achterlicht en de reserveband vernield. In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee tandems van een Texels verhuurbedrijf kapot gemaakt. Ze stonden bij een discotheek in Den Burg. De daders hebben waarschijn lijk geprobeerd het slot open te krij gen, waarbij diverse spaken zijn gesneuveld. Verschillende onderdelen werden vernield. In dezelfde nacht werd een bol van een lamp ter waarde van f80,- bij een hotel in De Koog stukgemaakt. In de deur van de auto van een 28-jarige man uit Zaandam werd een flinke deuk getrapt. De wagen stond in het centrum van Den Burg. Van een auto van een man uit Den Hoorn werd de antenne en de bui tenspiegel afgebroken. De wagen stond in de Molenstraat. De Texelse menvereniging „Tussen wad en duin" hield zondag een geslaagde, zonnige kleine marathon. Bij de pony-aanspanningen won An- dré Bakker en Piet Beers toonde zich met zijn combinatie de beste bij de paarden. Er verschenen zeventien aanspannin gen aan de start bij de voormalige noodslachtplaats aan de Hallerweg. De deelnemers waren vol lof over het parcours, dat grotendeels door het Hogeberg-gebied voerde. De opbouw van de hindernissen was eveneens goed gekozen. De kleine marathon kan worden beschouwd als voorbe reiding op de samengestelde men wedstrijd, die komend najaar op Texel wordt gehouden. Het marathon onderdeel daarin is een zware proef van bekwaamheid voor alle deelne mers. De „kleine marathon" van zon dag deed daar nauwelijks voor onder met een afstand van zestien kilome ter. In september wordt nogmaals een kleine marathon gehouden. Over beide wedstrijden wordt een klasse ment opgemaakt. Op het terras van manege Akenburg werden 's avonds de prijzen uitgereikt. Uitslagen Pony's: "I.André Bakker; 2.Hans Jimmmk; 3.Wil Siebeling. Poedelprijs: Jaap Mosk Paar den: 1 .Piet Beers; 2.Willem Goënga; 3.Rein Eelman. 4.Frans Bakker. Poedelprijs: Piet Daal der Snelste tijd en foutloos door de hinder nissen Piet Beers. Winnaar spelopdracht: Henk Heetveld. Pechprijs: Ingrid Jaarsveld. Prijzen en vaantjes aangeboden door. Manege Akenburg, Harry Keizer Autobanden en Fa. A. Bakker Azn., Oudeschild. Twee auto's raakten zeer zwaar be schadigd bij een aanrijding op de kruising Emmalaan/Bernhard- laan/Schilderend. Een 46-jarige man uit De Koog gaf met zijn Mercedes geen voorrang aan een 25-jarige in woner van Den Burg in een VW Golf. De Mercedes moest worden wegge- takeld. De man uit Den Burg liep een gekneusde pols op.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5