Groen c2wartsjexels in het harL, jtrandexploitatie kost veel ,l\lu al uitgaan van stijging toeristenbelasting voorbarig Lee Towers zet record Texel-Scheveningen Gewonde per vliegtuig naar Gemini-ziekenhuis Stekelenburg spreekt op manifestatie FNV-1000 TEXACO i lOitoiK Alle ambulances waren bezet: TANKT jjr iemeente overweegt uidische stappen igen Jarino BV Auto rijdt fietser omver R IT WAM URlUS D Evenementen tijdens komende feestdagen DE POMP ZONDER ROMPSLOMP PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.480 DONDERDAG 10 MEI 1990 advertenties, abonnementen, etc. M De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 2 02220-12741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar; Los f1,10 Ie raadsleden waren het er unaniem over eens: in de nota ex- oitatie Noordzeestrand zijn alle zaken keurig op een rijtje gezet, kosten stijgen ieder jaar. Het college van B en W wil duidelijk m link leggen tussen de gebruikers van het strand en die isten, oftewel toeristenbelasting aanwenden voor betaling er- Maar over een mogelijke verhoging van deze belasting wa- meeste raadsleden dinsdagavond zeer terughoudend. Het sdeeltelijk aanwenden van de meeropbrengsten van de toe- itenbelasting van vorig jaar voor de overschrijding van de be- ioting voor dit jaar kon wèl ieders goedkeuring wegdragen. Rienstra (CDA) uitte zijn goed- uring over de nota. Hij vond het goed idee om de keten voor de randbewaking voortaan te huren, vroeg zich af wat het college wil >t een jaar „proef-strandbewaking" il 33. Ook Gré Zegers (PvdA) |de daar opheldering over. Ze wees een ander gevaarlijk punt waar tn bewaking is: de naaktstranden, andere stranden op Texel zijn m '9avi H '9 b( ^^fcrwi tel tlhouder Barendregt maakte dins- lavond tijdens de raadsvergade- bekend dat de gemeente eegt of er tegen projectont- ilaar Jarino BV uit Roden juridi- stappen moeten worden nomen. Het antwoord van Baren- egt volgde op een vraag van Belang-raadslid Cor Kuip. die lens de rondvraag naar de stand n zaken rond 't Stappeland infor- eerde. 'Igens Barendregt is de gemeente, omtrent de bouw van 144 bunga- »s op 't Stappeland met Jarino n contract heeft afgesloten, uiterst rbolgen over de gang van zaken, zijn al drie ultimatums verstreken nog steeds maakt Jarino geen nstalten om met de bouw te be nen", aldus de nieuwe wethouder ruimtelijke ordening, rendregt vermoedt dat Jarino pro- men heeft met de financiering, et schijnt dat Jarino een belegger de arm heeft genomen om de ak rond te krijgen. Blijkbaar kunnen één en ander niet voor elkaar krij- n. Maar dat zijn interne aangele- iheden waar wij buiten staan. Wij lén dat Jarino normaal het af sloten contract nakomt." endregt is van mening dat er in- dijd een goed contract met Jarino éfgesloten. „Wat dat betreft staan sterk. Het is duidelijk dat we op te manier niet door kunnen blijven an. De gemeentelijke financiën en belangen van de Koger gemeen ds staan op het spel. We hebben leds op basis van goed vertrouwen "erkt, maar nu is de maat vol." I grondbedrijf gaat de zaak uitvoe- bestuderen, waarna de kwestie isdagmorgen in de wekelijkse b en vergadering wordt besproken. kwalitatief goed. Het is allemaal duur, we moeten de kosten goed in de ga ten houden". Zomertijd Cor Kuip (Texels Belang) heeft meer dan twintig jaar ervaring aan 't strand. Hij was het in grote lijnen eens met de nota. Het leek hem een goed idee om de tijden van bewaking te verschuiven. „De badmeesters zijn er van 09.00 tot 18.00 uur, maar na het ingaan van de zomertijd komen meeste mensen pas later en blijven ze langer. De bewaking zou beter van 10.00 tot 19.00 uur kunnen blijven zitten". Kuip pleitte ook voor het lan ger openhouden van de posten, in ieder geval tot eind september. Hij had zijn twijfels over de noodzaak van bewaking bij paal 31 en 33. „Als het met borden is aangegeven kun nen we ons de kosten van bad meesters besparen. Misschien kan er dan weer een geluidsinstallatie vanaf. Dat was service voor de gasten. Zoekgeraakte kinderen omroepen en algemene informatie doorgeven. En de communicatie tussen de strand- wachten gaat nu via walky-talky's. Tamelijk onprofessioneel. Kunnen we zo'n installatie niet huren?" Eigen nota De strandexploitanten hebben bij de gemeente zelf een nota ingediend met bruikbare suggesties voor de verbetering van de vuilafvoer. Kuip Een aanrijding op Zuidhaffel had dins dag materiële schade tot gevolg. De bestuurder van een daar geparkeerde Renault, een 23-jarige inwoner uit Oudeschild, reed weg op het mo ment dat hij werd ingehaald door een 29-jarige fietser uit Haarlem. De fiet ser viel, maar liep geen verwondin gen op. Zijn rijwiel bleek totaal ontzet. De auto liep schade aan de rechter achterbumper op. vroeg hier aandacht voor. „En er moeten meer invalidenpaden komen, in ieder geval in De Koog, met het oog op het Tesselhuus". „De VVD kiest voor kwaliteit", aldus Erna Eelman van deze partij. Ze vond het logisch dat meer toeri sme meer afval met zich meebracht en daar door meer kosten voor het opruimen ervan. De bewaking bij paal 33 acht te zij wèl van groot belang. „Borden worden genegeerd. Het is daar le vensgevaarlijk, net als bij de vuurto ren. We moeten deze proef zeker voortzetten". Ze vond dat er erg veel geld voor buitenboordmotoren wordt uitgetrokken. Erna Eelman vond het maar voorbarig dat in de nota wordt uitgegaan van voortzetting van de seizoensuitbrei ding en daardoor een hogere op brengst van de toeristenbelasting. Peter Bakker van Groen Links wees op het verschil in kosten voor de twee verschillende badmeester sinstanties van wiens diensten op Texel gebruik wordt gemaakt. „We zijn qua geld nu aan onze taks, dus daarbinnen moeten we prioriteiten stellen. En misschien komen we dan tot herschikking". Toch stemde hij wel in met het totale pian. Voorschot „Het strand is dé toeristische trek pleister van Texel", aldus Wethouder Barendregt, die verklaarde dat een goede kwaliteit van die stranden bo venaan staat. „De toeristen moeten hier zelf aan meebetalen. Er is een voorschot genomen op de discussie rond verhoging van toeristenbe lasting, maar uiteraard wordt dit tij dens de begrotingsbehandeling opnieuw aan de orde gesteld". Ook hem leken borden geen afdoen de maatregel tegen het gevaar bij paal 33. Om de naaktstranden ook enigszins te kunnen beveiligen is voor de nabij gelegen bewaakte strandde- len gekozen voor boten met een gro te actieradius. Barendregt verzekerde de raadsleden dat de kosten allemaal nauwlettend in het oog worden ge houden, maar dat de kwaliteit toch wel heel hoog in het vaandel staat. Het verschuiven van de tijd waarop de badmeesters aanwezig zijn leek hem zinvol. Maar meer maanden be waking is een centenkwestie. „Daar hangt nou eenmaal een prijskaartje aan", aldus de wethouder. Soberheid Binnen de hoge kwaliteit wordt toch ook weer een beetje naar soberheid IPÊPSI Lee Towers temidden van de initiatiefnemers van Texel around Britain" voor de start van de recordrace Texel-Scheveningen. gestreefd. Vandaar dat er geen ge luidsinstallaties komen. „Deze kunnen ook rustverstorend werken en het is mogelijk de veiligheid te garanderen zonder deze dingen". Barendregt legde uit dat de buiten boordmotoren ieder jaar worden inge ruild. De waarde blijft dan hoog en de reparatiekosten laag. En je bent Lees verder pagina 2 Texel wordt de laatste tijd „overspoeld" door beroemdheden. Koud is Marco van Basten vertrokken of Lee Towers maakt zijn opwachting. Gisteren verbleef hij enige tijd op het eiland. In Oudeschild startte hij voor het record Texel-Scheveningen in een open rubberboot. Hoe dat is afgelopen leest u elders in deze krant. Per vliegtuig moest een gewond geraakte leerling-parachutist dinsdagochtend naar het ziekenhuis in Den Helder worden ge bracht. Deze unieke oplossing was nodig, omdat Texel korte tijd zonder ziekenvervoer zat. Beide wagens van de Ambulance dienst Texel waren namelijk bezet en vanuit Den Helder kon niet voor een vervangende ambulance worden gezorgd. De ambulancedienst had dinsda gochtend druk werk. Tweemaal was het Paracentrum Texel erbij betrok ken. Eerder op de ochtend had een andere leerling-parachutist een onge lukkige landing gemaakt, waardoor hij naar het Gemini-ziekenhuis moest worden vervoerd. Het gebeurt wel eens vaker dat de twee Texelse ambulances tegelijk in actie moeten komen. Afspraak is dat dan een wagen uit Den Helder direct naar Texel komt, zodat het eiland niet of nauwelijks is verstoken van zieken en gewondentransport. Dinsdagoch tend liep dat mis. Toen de tweede Mét seizoen staat op punt van beginnen en dat betekent dat voor 'oeristen en Texelaars teer de nodige activiteiten gorden georganiseerd. Wij van dé redactie willen graag de le zers van de Texelse Courant, 'C3 en de in juni voor het Jérst te verschijnen Recreatie krant sen zo compleet mogelijk overzicht bieden van hetgeen dp Met eiland te doen is. Om te pginnen met het weekend na hemelvaartsdag. Wie dan iets 'n PWo heeft, wordt verzocht w spoedig mogelijk door te geven aan de redactie, doch Ul,erlijk dinsdag 15 mei. Ook J"6' het oog op Pinksteren zul- en wij een speciale agenda in n;e bladen opnemen. Informa- le hiervoor eveneens graag zo 9adw mogelijk doorgeven. - Landelijk FNV-voorzitter Johan Stekelenburg zal aanwezig zijn bij de manifestatie FNV-1000" die op zaterdag 12 mei in dorps huis d'Ouwe ULO wordt gehouden. Stekelenburg zal zijn visie geven over de toekomst van de vakbeweging en zal daarover in discussie treden met het publiek. Het optreden van Stekelenburg is een der hoogtepunten van de mani festatie. die al om tien uur 's mor gens begint en bedoeld is om het sSSvSSS aantal Texelse leden van de FNV op meer dan duizend te brengen. Op al lerlei manieren zal het werk van de FNV en de daarbij aangesloten bon den onder de aandacht worden ge bracht, onder andere door een groot opgezette infomarkt die practisch de hele benedenverdieping zal beslaan en vanaf half elf 's morgens gratis voor iedereen toegankelijk is. De manifestatie „FNV-1000" wordt georganiseerd door de plaatselijke FNV-afdeling die sinds kort actief is na een periode van sluimering. Voor zitter Renske van IJsseldijk: „We ho pen dat vooral veel jongeren naar de manifestatie komen, niet alleen dege nen die al een beroep uitoefenen maar ook schoolverlaters die nog geen werk hebben. Gebleken is dat vooral in hun kringen nog veel onwe tendheid is over wat de vakbeweging doet en welk belang jongeren daarbij hebben". De aanhang van de vakbeweging ontwikkelt zich op Texel overigens niet slecht. Het eiland volgt de lande lijke trend: na de terugval in het be gin van de tachtiger jaren is het ledental al weer geruime tijd flink in opmars. Zo'n 900 Texelaars zijn thans bij een FNV-bond aangesloten. Gehoopt wordt dat tijdens de mani festatie nummer duizend zal worden ingeschreven. Hij (of zij) krijgt een grote slagroomtaart thuisbezorgd. Voor elk tiende lid dat zich opgeeft is er een Hoornder Ring. Gehoopt wordt dat ook kan worden overgegaan tot oprichting van enkele nieuwe afdelingen op het eiland. De FNV-bonden Abva/Kabo, Voedings bond, Bouw- en houtbond, Abob en vrouwenbond hebben op Texel een eigen zelfstandige afdeling. Wie een van de overige (13) bonden van de FNV nodig heeft, is aangewezen op afdelingen in Den Helder of elders op het vasteland. Het Texelse FNV- bestuur vindt het de hoogste tijd dat vooral de Dienstenbond en de Hore- cabond op Texel afdelingen krijgen. Secretaris Jaap Huisman: „Massa's Texelaars zijn in deze beroepssecto ren werkzaam. Wij hebben de erva ring dat zich vooral binnen de Horecasfeer nogal eens problemen voordoen op het gebied van arbeids voorwaarden e.d. waarbij de bond de helpende hand kan bieden. Wij hopen dan ook dat veel mensen die in win kels en horecabedrijven werken, zich zullen aansluiten zodat we levens krachtige eigen afdelingen kunnen stichten". Vanaf 10.00 uur zijn bezoekers wel kom bij de manifestatie, die om 10.30 uur officiéél wordt geopend door voorzitter Renske van IJsseldijk. Bijna alle bij de FNV aangesloten bonden (dus ook de bonden die op Texel nog geen afdeling hebben) heb ben stalletjes waar mondeling en schriftelijk alle gevraagde informatie wordt verstrekt. De Texelse FNV- afdeling verzorgt informatie via het bestaande info-team en de werkgroep Uitkeringsgerechtigden. Ook video wordt gebruikt voor het geven van informatie over het bondswerk. Het muzikale element bij de mani festatie wordt verzorgd door „De fan fare van de eerste liefdesnacht", een landelijk bekende 20 personen tellen de groep uit Amsterdam, die o.a. een ronde door Den Burg zal maken, vlak voordat in d'Ouwe ULO de discussie over de toekomst van de vakbewe ging begint. Naast Stekelenburg zal daarbij onder andere het woord wor den gevoerd door Reineke Kamphuis, landelijk bestuurslid van de jongeren- bond van de FNV en Henri van Har- develd, voorzitter van de FNV regio Noordholland. De discussie wordt ge leid door Henk Snijders en het pro gramma wordt af en toe onderbroken door muziek van een Texelse groep. De manifestatie wordt om 16.30 uur afgesloten. ambulance om kwart voor elf met de boot het Marsdiep overstak, stond aan Den Helder geen vervanger klaar. De ambulancedienst aldaar zou het op dat moment te druk hebben ge had, zo kreeg de Texelse ambulance dienst als reden te horen. Tot tien minuten over twaalf bleef Texel daar door verstoken van een ambulance. Uitgerekend in deze periode moest wederom beroep worden gedaan op de ambulancedienst. Het was on denkbaar de ongelukkig neergekomen parachutist zittend naar Den Helder te vervoeren, gezien de aard van zijn verwondingen. Vervoer door het luch truim lag voor de hand, maar daar voor moest eerst toestemming worden verkregen. De alarmcentrale, vliegveld De Kooy (Den Helder) en dokter KI. Eissen verleenden hun me dewerking. Texel Airport stelde eerste hulp-materiaal beschikbaar, waaron der een brancard. Op aanwijzingen van de dokter werd het slachtoffer in het ijlings gereedgemaakte vliegtuig geladen. Een medewerker van het Pa racentrum die tevens verpleegkundige is, ging mee aan boord. Gevlogen werd met een Pilatus Porter, een ty pe dat bij het parachutespringen wordt gebruikt en voldoende ruimte heeft. Het transport verliep bijzonder vlot. In acht minuten was de over steek voltooid. Op De Kooy stond reeds een ambulance klaar voor ver- Lees verder pagina 2 (zie de folder)

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1