a Fraai bevrijdingsconcert in volle Hervormde kerf Gewonde Strandexploitatie Para's springen op surfplanken Raadsleden niet tevreden over rapport Cocksdorp van 12 en 13 mei Kerkdiensten 13 Artsen Dierenartsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging Fiets vernield v GS: „Belangen Petroland ondergeschikt aan natuur" PAGINA 2 VERVOLG VAN PAGINA 1 voer van de patiënt naar het Gemini. Opleiding De parachutist, een soldaat 1e klas uit Oisterwijk, was op Texel in het kader van zijn opleiding tot onderoffi cier aan de Van Hornekazerne in Weert. Parachutespringen is een keu zemogelijkheid, waarvoor velen kie zen. De helft van hen springt bij het Paracentrum Texel. Na een grondo- pleiding van enkele dagen, waren de militairen dinsdag toe aan de drie verplichte sprongen. De eerste sprong verliep vlekkeloos, de tweede gaf problemen. Twee soldaten van de kazerne in Weert gingen in de fout. Omstreeks kwart over tien gebeurde het eerste ongeval, toen een sol daat/parachutist snelheid en hoogte verkeerd inschatte tijdens de landing. Hij smakte hard tegen de grond en liep aan het linker onderbeen een ge compliceerde open breuk op. Met de ambulance werd hij afgevoerd. Ongeveer een uur later was het de beurt aan de Oisterwijker. Deze maakte de fout zich met het hoofd voorover uit het vliegtuig te laten val len. De hoofdparachute raakte ver strikt om zijn voeten en kon zich daarom niet volledig openen. De mili tair volgde vervolgens op de juiste VERVOLG VAN PAGINA 1 altijd verzekerd van goede nieuwe motoren. „Het kost flink wat, maar als we ze langer aanhouden levert dit maar weinig financieel voordeel op en veel meer risico". Barendregt wil de twee verschillende bewakingsinstanties wel aanhouden omdat er met beiden goede ervarin gen zijn. „We zullen de kosten in de toekomst wel onder de loep nemen", beloofde hij. Fiets op snelwég Gerard van der Kooi (PvdA) wees er op dat het misschien niet verstandig is al op alle strandslagen zoetwater douches worden neergezet. „Texel moet, zeker als het druk is, zuinig zijn met het zoete water. En als er op één strand zo'n geval staat is een an der strand al snel verouderd zonder". De bewaking bij paal 33 zag hij niet zitten. „Het is niet nodig om overal waar gevaar is mensen neer te zetten om ongelukken te voorkomen. Er zijn ook geen bewakers om te voorkomen dat ik met mijn fiets de snelweg op ga". Hij wenste stemming over de proef bij paal 33. Met twaalf tegen drie stemmen besloot de raad echter toch voor een jaar bewaking op dat strand toe te staan. wijze de noodprocedure, maar hij had pech. Weliswaar ging de reservepara chute open, maar de hoofdkoepel bleef aan zijn voeten hangen, waar door de reserveparachute niet goed kon functioneren. Ook hij kwam zo in onzachte aanraking met de grond. Aanvankelijk leek zijn toestand zorg wekkend, maar in het ziekenhuis werd niet meer dan een zware her senschudding geconstateerd. Parachutisten van het 20 jaar be staande Paracentrum Texel voerden afgelopen donderdag een perfecte landing uit op ....surfplanken. Dat ge beurde voor het TROS- televisieprogramma „De eerste de beste", dat vrijdag a,s. wordt uitge zonden. De opnamen, die enkele we ken geleden waren uitgesteld, vonden plaats onder ideale omstandigheden: warm weer en weinig wind. Net vol doende wind voor de surfers te kun nen zeilen. Hun voorwaartse snelheid was zó laag, dat de para's hun lan ding nauwkeurig wisten uit te voe ren. Reeds de allereerste poging (van de negen) was raak, een stunt die nog enkele malen zou worden her haald. Raak gesprongen betekende echter niet dat surfer en para samen verder dobberden. Na contact met de plank moesten alle parachutisten hun sprong met een nat pak bekopen. Gelukkig voor hen waren de volgbo ten dichtbij. TROS-medewerker Bart Bijsterveld toonde zich tevreden over de opnamen, 's Avonds voordien had de t.v.-ploeg al opnamen gemaakt voor hetzelfde programma met actri ce Silvia Holste in van „Zeg 's AAA", die éénmaal met een tandemsprong naar beneden kwam en tweemaal min of meer zelf een vrije val uitvoer de (in gezelschap van twee instruc teurs). Aan de stunt van donderdag werkten mee de para's Remco Wolf, Ernst Woerlee en Arjan Kooger. De drie surfers waren Eddy Bakker, An- dré van der Berg en Joris Lamens. „Het rapport is niet volledig. De be langhebbende is zelf opdrachtgever. Ik ben er niet blij mee dat dit is doorgestuurd naar de provincie". Dit zei Jan van Asselt dinsdag tijdens de raadsvergadering. Hij en Peter Bakker van Groen Links gaven aan dat ze niet tevreden zijn met de gang van zaken rond het onder zoeksrapport naar mogelijke ruimte voor meer horeca in De Cocksdorp. \Y.W o\\. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar, viering H. Avondmaal Uitzending Lichtboei De Waal 9.30 uur mevr. C. Vlaming De Koog 9.30 uur ds. Kok Den Hoorn 11.00 uur ds. Kok, openbare belijdenis des geloofs, m.m.v. Singers of the Lord Oosterend 9.30 uur dhr. Kuiper Oudeschild 11.00 uur dhr. Kuiper De Cocksdorp 11.00 uur mw. C. Vlaming GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur Cis- ka Stark Oosterend 10.00 uur drs. Salakay 19.30 uur kand. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst Woensdag 16 mei 19.00 uur ds. G. J. van Aalst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds J. H. Hyl- kema uit Zevenaar GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10 00 uur ds. J. Tenseh Kinderoppas 19.00 uur evangelist F. v.d. Noord uit Sneek Uitzending Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10 45 uur eerste communie kindernevendienst Oudeschild zaterdag 19.30 uur De Koog zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing „Wordt uw leven door de waarheid veranderd?" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie „Gods woord is waarheid" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur Dokter A. waverijn Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg, te lefoon 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. Van vrijdag 18.00 uur tot dinsdag 08.00 uur: telefoon 02230-23024. Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de nummer 12270, 14727, 14669, 13086. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuyl, telefoon 11446. TEXELSE COURANT DONDERDAG 10 J Donderdag 10 mei Van 19.00 tot 22.00 uur bestaat in het bedrijvengebouw in Oude schild gelegenheid om de artike len te bekijken die bij de Lionsveiling zullen worden verkocht. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Vrijdag 11 mei Van 17.00 tot 19.00 uur kunnen in het bedrijvengebouw te Oude schild de artikelen van de Lions veiling worden bekeken. Om 19.00 uur begint het eerste deel van de veiling. Teso houdt in het Havenrestau rant van 't Horntje de algemene vergadering van aandeelhouders, 20.00 uur. In Dorpshuis de Waldhoorn wordt een play back-avond voor de jeugd van Den Hoorn en 't Horntje gehouden, aanvang 19.00 uur. Toegang f 1,-. In het Tros tv-programma „De eerste de beste" (Nederland 2) zijn opnamen te zien van de „Texel around Britain"-training en bijzondere parachutesprongen die op en bij Texel zijn uitgevoerd. In Cinema Texel draait voor het eerst „Koko Flanel". Het is de nieuwste rolprent van Urbanus, alias Koko Flanel, waarvan de in houd moeilijk is te beschrijven. In elk geval zit Koko Flanel, net als de hit Hector, weer barstensvol Vlaamse zotheid. Prachtige ty- feTT" "f J petjes en andere verrassingen. Willeke van Ammelrooij speelt de Madame Directrice van een re clamebureau en is een afgrijselij ke maar mooie tang. Bea van der Maat zien we als mannequin Sa rah en de regisseur is wederom Stijn Coninx. Zaterdag 12 mei In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt de manifestatie FNV 1000 ge- houdebn. 10.00 uur opening; 10.35 uur start infomarkt; 13.30 uur muzikaal programma: 14.00 uur discussie over de toekomst van de vakbeweging met inlei ding door landelijk voorzitter Jo- han Stekelenburg; 16.00 uur hervatting infomarkt; 16.30 uur sluiting. Om 17.00 uur wordt in het be drijvengebouw in Oudeschild de Lions-veiling voortgezet; in de twee daaraan voorafgaande uiren is er kijkgelegenheid. In de loop van de dag strijken op het vliegveld Texel tal van motor zweefvliegtuigen neer om deel te nemen aan de motorzweef „fly in". Van 10.40 tot 13.50 houdt ZDH het pupillentoernooi. Om 14.00 uur wordt in De Scha kel in Den Burg voorlichting ge geven over epilepsie. Inleider is G. Postma, voorlichter van het Nationaal Epilepsie Fonds. Om 21.00 uur start in sporthal Ons Genoegen het nachttoernooi volleybal. Van 10.15 tot 17.30 uur wordt het pupillentoernooi van sv Texel gehouden. In het kader van Nationale Mo lendag zijn de molen van het Noorden (10.00-16.00 uur) en De Traanroeier in Oudeschild (10.00 tot 13.00 uur) voor publiek ge opend. Het Maritiem- en Jut- tersmuseum is van 9.00 tot 17.00 uur open voor de normale toegangsprijs. Om 20.00 uur begint in de Her vormde kerk van oosterend een uitvoering (met koor) van Musica Texla. Entree volwassenen f5,-; kinderen gratis. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt op de dijk bij De Cocksdorp (red dingboothuis) een wedstrijd van de sportvissersclub Texel ge houden. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Koko Flanel". Zondag 13 mei Om 11.00 uur start bij Dijkmans huizen een slalomwedstrijd van de Windsurfclub Texel, meetel lend voor het clubkampi oenschap. Op het MAB-crossterrein in Eier- land is een motortreffen en on- derdelenmarkt, aanvang 14.00 uur. Om 16.00 uur is een live uitzen ding van „Sportlokaal" (Radio Texel) vanuit de lounge van Cine ma Texel. Publiek is welkom. Om 20.00 uur draait „Koko Fla nel" in Cinema Texel. Maandag 14 mei Tussen 17.30 en 19.00 is heil vanaf de Texelse Boys-kantiiJ mogelijk te starten voor de ste dag van de Fietsdriedaai de raadscommissie voor Alge l meen en Organisatorisch bele< heeft om 19.30 uur een opi re vergadering in de raadzaal! Gesproken wordt onder andetj over automatisering van de g meente, winkelopenstelling en I openbaarheid b en w-besluit» De FNV Texel houdt spreekuul van 20.00 tot 21.00 uur i kantoor achter Gasthuisstraat I 60. In Cinema Texel draait om 20| uur „Koko Flanel". In het zaaltje bij de Doopsgej de kerk in Den Burg wordt een leerhuisbijeenkomst gehouden, aanvang 20.00 uur. Dr P.W w Boxel uit Werkhoven spreekt „De groei van het Jodendom de verwoesting van de tempi het jaar 70". ali S' L Dinsdag 15 mei De afdeling dialect van de His; rische Vereniging Texel heeft a bijeenkomst in dorpshuis d'Ornu Ulo, ook toegankelijk voor niet! leden. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait „Kokofj nel"; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 12 Zo. 13 Ma. 14 Di. 15 Wo. 16 Do. 17 Vr. 18 Za. 19 10.34 en 22 11.25 en 23 11.56 en 23 12.14 0.20 en 12 1.04 en 13 1.50 en 14 2.50 en 15 Aan het strand is het een uur eerderfn water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 na hoogwater De zon komt 13 meioj 5.49 uur en gaat onder om 21.24 uur mei volle maan; 19 mei doodtn Firma Hooijschuur uit De Cocksdorp wil de bestemming van hun leegstaande winkelpand laten wijzi gen, zodat er horecabedrijf (een croissanterie) mag worden gevestigd. Samen met de gemeente is opdracht gegeven voor een onderzoek om aan te tonen of er nog financiële ruimte is voor nog een vestiging in deze branche. Het onderzoek is uitgevoerd door het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK) en gaf aan dat die ruimte er nog is. Het rapport en de ingediende bezwaren tegen de bestemmingswijziging zijn doorgege ven aan Gedeputeerde Staten in af wachting van een eventuele verklaring van geen bezwaar. Wethouder Barendregt, tegenwoordig van ruimtelijke ordening, trok de ob jectiviteit van het onderzoek aller minst in twijfel. „Het IMK is neutraal. En in deze zaak wordt door de pro vincie zelfs advies gevraagd van de consulent Economische Zaken, dus wij wachten het oordeel af". Jan van Asselt wees erop dat het onderzoek onvolledig is omdat er ho recabedrijven zijn vergeten. „Ook is er geen rekening gehouden met uit breidingsmogelijkheden binnen de huidige bestemming van de bestaan de bedrijven. Ik ben er helemaal niet blij mee dat u dit al hebt door gestuurd". Peter Bakker viel hem bij. „En er is al een croissanterie in Cocksdorp". Ba rendregt bleef echter bij zijn stand punt. „Het college heeft geen reden voor twijfel, alles is zorgvuldig ge daan". Een langs de Pontweg liggende 1 is dinsdag tussen 10.00 en 17.(1 vernield. Velgen, achterlicht, bellB de rechter hendel van zijn handjB werden vernield, ventielen weidiBB meegenomen. Het rijwiel is eiga van een inwoner van De Koog, zijn fiets aan de kant van de s tegenover de Emmalaan, had n gelegd. B8'8 Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben nu een toelichting gege ven op hun eerder genomen besluit Petroland BV geen vergunning te ge ven voor proefboringen in de Wad denzee. GS vinden dat het opsporen en winnen van gas strijdig zijn met de hoofddoelstellingen van het bestemmingsplan voor het Wadden gebied. handhaving van de natuurlijke dynamiek en structuur en bescher men en bevorderen van flora en fau na, met in achtneming van de menselijke activiteiten. GS komen tot de conclusie dat de belangen van de oliemaatschappij ondergeschikt zijn aan het belang van de Waddenzee als natuurgebied. B en W van Texel, die GS hadden verzocht een verkla ring van geen bezwaar af te geven, zijn door deze uitspraak in het onge lijk gesteld. Tegen de proefboringen waren vier bezwaarschriften inge-' diend. Tot de bezwaarmakers behoren de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten (als eigenaar van natuurgebied De Schorren) en de Werkgroep Landschapszorg Texel. Het bevrijdingsconcert op zaterdag 5 meitrok veel publiek naar de Her vormde kerk in Den Burg. Christelijke muziekvereniging Excelsior, het Texels Christelijk Mannenkoor en de Christelijk gemengde zangvereniging Soli Deo Gloria brachten een aan de bevrijding aangepast programma, wat een afwisselend repertoire tot gevolg had. De uitvoering leverde verscheidene malen een waarderend applaus van het publiek op. Onder leiding van Betty Witte-Bakker opende Excelsior het concert met „Valerius Intrada" van Jan de Haan. Hoewel het concert om acht uur be gon, was de temperatuur in de kerk, vooral voor de blazers, nog steeds hoog. Met rode konen van de warm te konden zij na Wake a wake van Bach de instrumenten even opzij leg gen om „uit te blazen". Het Texels Mannenkoor bracht,) de hoede van dirigent Martin del ser, gevarieerde en fraai gezongel deren ten gehore. Gevoelige liedJ als Die Vesper en Agnus Dei weT afgewisseld met Neerland en 0» Hun optreden oogste veel waad) ring. Soli Deo Gloria, onder leid»! van Jan Beijert, verraste het pull met nummers als ,,'t Geuzenvedf op de thuismars" van H. de Woll „Componistenles", van Jaap Ge-I raedts. Samen met het Texels Ml nenkoor en Excelsior werd met IT de glorie" het concertgedeelte dl gesloten. Samen met het publiël werd de avond beëindigd dood# zingen van het Wilhelmus. M. D ma bood de dirigenten Jan I Betty Witte-Bakker en Martin del ser voor hun inspanningen een IT bloemen aan. Het bevrijdingsconcert vormde een waardige afsluiting van de nationale feestdag.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2