Lee Towers op Texel voor recordpoging Ik ben er helemaal leip van" Een nacht lang volleybal in sporthal Ons Genoegen ff jmnesty in actie foor Tsjaad Speciale uitzending [Van „Sportlokaal" Kaartverkoop kindermusical N Pupillentoernooi SVT 1WDEHPAG 10 mei 199U TEXELSE COURANT PAGINA 5 [en grote mensenmenigte was er gistermiddag getuige van hoe burgemeester Schipper op de haven van Oudeschild het start schot loste voor de recordpoging Texel-Scheveningen. Deze Herd ondernomen in een open rubberboot, het exemplaar waar jver enige weken de recordpoging rond Engeland varen mee wordt ondernomen. i/oor deze gelegenheid was een prominente gast aan boord: zan ger Lee Towers. Hij is ambassadeur van de Dr. Daniël den Hoed kliniek voor leukemiepatiëntjes in Rotterdam. Met de recordpoging wordt geld ingezameld voor een verblijf voor ouders van deze kinderen, vandaar de medewerking van Towers den de race. 11.00 uur arriveerde Towers in restaurant Lands End in Den Helder. Daar werd hij opgewacht door de ini tiatiefnemers van de recordpoging „Texel around Britain", Wout Brugge man, René Kamstra en Ruud Drost. Towers werd in een speciaal voor hem meegenomen overlevingspak ge hesen en ging mee aan boord van de nibberboot, waarmee men de poging jing ondernemen. „We hebben de eerste trainingen ge daan met een identieke boot, omdat nog bij de fabrikant in Spanje nas. Er moesten namelijk allerlei ex- verstevigingen worden aange dacht. Pas afgelopen weekend is de echte" recordpoging-boot naar Ne derland gekomen en we hebben als gek gewerkt om alle apparatuur in speciale voorzieningen op tijd in bouwen", vertelt Drost. Het is alle maal gelukt. De boot is tevens voor in van stickers en vlaggen met namen van sponsors. Het geheel ziet er vrolijk uit. Maaltijd Towers genoot van een snelle over tocht van Den Helder naar de Joost Dourleinkazerne, waar hij werd opge wacht door commandant E. de Ko ning. Na deze officiële ontvangst werd hem een traditionele nasimaal tijd aangeboden. In het clubschip in de jachthaven van Oudeschild hield Mans Segers, voor zitter van de Stichting Texel Around Britain een korte toespraak, waarna hij symbolisch de sleutels van de boot overhandigde aan de initiatiefne mers. Zij gaven deze echter meteen door aan de beroemde gast, die de boot eigenlijk mocht inwijden, Lee Towers. Hoe is Lee Towers bij de recordpo ging betrokken geraakt? „Ik ben al een geruim aantal maan den ambassadeur van het Daniël den Hoedziekenhuis. Wout Bruggeman belde me op en vertelde dat er een race rond Engeland zou worden ge houden om een record te breken dat de Engelse marine heeft gezet. Ze wilden daar een soort actie omheen bouwen voor een familiehuis bij de kliniek. Ik vond het fantastisch. Su perieuren Ik heb wel meteen gevraagd hoe hun superieuren er tegenover stonden. Het zijn tenslotte mariniers en mari nemensen. Die bleken enigszins te rughoudend. Ik had de indruk dat die Het record Texel-Scheveningen in een open rubberboot is gisteren vastgesteld op 1 uur 37 minuten en 30 seconden. Dit is een uiterst snelle tijd. Er deden zich onderweg geen problemen voor. niet helemaal begrepen wat er ge beurde. Er waren toen natuurlijk nog zoveel handelingen te verrichten wat betreft sponsoring en zo. Dat was geen reden voor mij om minder enthousiast te zijn hoor. Kijk, ik ben fatalistisch qua instelling. Ik probeer altijd positief te denken. Ik heb altijd gedacht dat dit wel rond zou komen, daar geloofde ik in. Ik had er verder geen inbreng in. Meer dan mezelf beschikbaar stellen voor het goede doel kon ik niet. Ik ben nog in de RAI op de Hiswa geweest, om de stand die ze daar hadden te promoten. Veel energie Kortgeleden belde Wout Bruggeman me dat het écht doorgaat. Ik was hardstikke blij, ook voor de mensen die daar zoveel energie in hebben gestoken". En toen kwam het idee op van die oefen-tocht naar Scheveningen „Ik zou wel meewillen rond Enge land! Helemaal leip ben ik ervan. Zo'n avontuur, daar hou ik van. Ik ben voor alles in. Bij de marine ben ik nooit geweest, ik had broederdienst. Maar ik heb wel wat ervaring met snelheid op water. Ik heb meegedaan aan de Zuiderzeeralley. Da's ook weer zoiets. En door dit soort dingen kom je in contact met andere mensen. Je werkt aan zo'n stunt mee en daarmee creëer je voor allerlei groeperingen die eraan mee werken een stukje publiciteit. Zowel voor de jongens die de recordpoging doen als voor het familiehuis bij het ziekenhuis. Dat hebben we nodig. Je kan natuurlijk het wereldrecord 100 meter lopen op een onbewoond eiland proberen te breken, maar voor wie? Je moet een klankbord maken". Gestorven e maand worden door de Texelse fueling van Smnesty International orbeeldbrieven gemaakt voor men- n die onrechtmatig gevangen zit- I, of worden gemarteld. Deze toren verschijnen in het blad ïordt Vervolgd" van Amnesty In- Brnational. Deze maand hebben de lieven echter plaats ingeruimd voor fn internationale actie voor het Af- psanse land Tsjaad. een in maart verschenen |PPort van Amnesty worden in Raad de mensenrechten geschon- Fi. In het rapport wordt melding rhaakt van ernstige misstanden als vangennemingen, martelingen, wil- eurige arrestaties en buitengerech- fc executies. Voormalige ™ngenen verklaarden dat medege- pngenen werden verhongerd, zijn ftvveken aan martelingen of moed- werden vergiftigd. In 1989 paft de regering van Tsjaad in een lauwe grondwet waarborgen tegen F'üeli|ke praktijken ingevoerd en in ƒ86 heeft zij het Afrikaans Hand- f9 intake de Rechten van de Mens 'Wekend. Desondanks hebben de utoriteiten van dit Centraal- l'iikaanse land geen stappen onder- iet 'odioprogramma „Sportlokaal" n Texel heeft zondagmiddag n directe uitzending vanuit de loun- "an Cinema Texel. Publiek is hier- v'elkom. Het programma heeft feestelijk karakter omdat wordt "ggeblikt op één jaar sport op Ra- sxei. In de „studio" zal een aantal gasten uit de Texelse 'Wereld voor de microfoon ver- Jnen. „Sportlokaal" wordt uitge- en °P de gebruikelijke tijd, dus inl6-00 tot 18.00 uur. Waarom zet jij je zo in voor dat fami liehuisHeb je er een speciale bin ding mee? „Ik heb het altijd vermeden om dat te melden, maar we hebben enkele vrienden die aan kanker zijn gestor ven. Maar ik zeg dat meestal met, dan voer je zo'n „soap-opera" op. Dat hoeft voor mij niet. Ik probeer het altijd zo gewoon mogelijk te be naderen. Gelukkig heb ik het in mijn naaste familie nog niet meegemaakt. Ik ben benaderd door twee dames. Bij het Antonie van Leeuwenhoekzie kenhuis hadden ze Gerrie Kneteman als ambassadeur en ze zouden graag willen dat ik dat deed voor het fami liehuis van de Daniël den Hoedkli niek. Ik heb gezegd dat ik daar eerst wel even over wilde nadenken, want als je aan zoiets begint dan laad je je nogal een verplichting op je hals. Het heeft natuurlijk geen zin als je zoiets op je neemt en er vervolgens niets mee doet. Daarom vind ik het juist zo leuk dat ik nu hier ben". Positief Is het familiehuis al klaar en heeft het al een naam? De kaartverkoop van de nieuwe Texelse musical „De Les" is van start gegaan. Deze jeugdmusical beleeft de premiere op donderdag 24 mei (He melvaartsdag). Ook op vrijdag 25 en zaterdag 26 mei is er een voorstelling in de zaal van hotel De Lindeboom. „De Les" is een vervolg op de vorig jaar met veel succes opgevoerde jeugdmusical „De machtige eik van Wapperdam". Ook ditmaal is weer sprake van een geheel Texelse pro- duktie, met in de rollen jongens en meisjes van het eiland zelf. De ge middelde leeftijd is iets hoger dan de vorige keer, omdat behalve de jonge ren (gemiddeld 15 jaar jong) ook een viertal volwassenen meespeelt. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door een orkest dat voor een groot deel uit beroepsmusici bestaat. Aan vang van de voorstellingen is telkens 20.00 uur. De entreeprijs is f12,50; houders van CJP of Pas 65 kunnen kaarten kopen voor f 10,- per stuk). De voorverkoop is op de volgende adressen: Mantje Sport, Sportshop Texel, Nauta Boek, of via Toos Maas, Drijverstraat 16, Den Burg, tel. 12788. nomen ter bescherming van de men senrechten. Amnesty International voert nu inter nationaal actie om de autoriteiten van Tsjaad te overwegen maatregelen te nemen, ledereen die voor deze ac tie wil schrijven kan voorbeeldbrieven krijgen. Voor deze brieven en meer informatie kan men terecht bij Hilda Afman, Klif 31, Den Hoorn, telefoon 19533; bij Angelica Trap, Kerkstraat 15, Oosterend, telefoon 18880; bij Ria Visch, Trompstraat 15, Oude schild, telefoon 13968; en bij Willy Plug, Vloedlijn 28, Den Burg, telefoon 12625. Lfle Towers: ..Ik hou wel van een beetje avontuur". Al vanaf oktober zijn de repetities van ..De Les" in voile gang. Alle spelers hebben eerst auditie moeten doenwaarbij werd gelet op voordracht, zangkwaliteiten en beweging. Hier een beeld van een voorbereidend theateroptreden in ..Klit 12". IFoto: Arend NijkampI „In maart is de eerste paal geslagen. Het gaat gewoon familiehuis heten. Towershuis? Nee, dat zou ik niet eens willen. Door je naamsbekendheid ben je in staat ergens een positieve wending aan te geven, begrijp je? Dat is ook leuk voor de jongens die zich voor dit project het schompes hebben ge werkt. Ze hebben heel wat bereikt". Je bent vaker op Texel geweest. Hoe vind je het eiland? „Het is een geweldig eiland. Mijn vrouw ging hier vroeger altijd op va kantie Texel is voor mij echt iets aparts. Maar ik heb daardoor niet sneller toegehapt toen ik van de ac tie hoorde. Als die jongens uit Gro ningen waren gekomen had ik ook toegestemd hoor. Ik vaar straks mee naar Schevenin gen, mijn woonplaats. Een geweldige ervaring natuurlijk. Het maakt me niet uit of het slecht weer is. Ja, ik kan zwemmen. Trouwens, als je met zo'n pak aan overboord gaat kun je niks anders dan blijven drijven. Of mijn verzekeringsmaatschappij er blij mee is? Die weet het geeneens! We varen zo'n 90 100 kilometer per uur. Mijn huis ligt aan zee, dus als het goed is kan ik zwaaien. De familie staat klaar om ons op te wachten". Als de deelnemers aan de recordpo ging naar Engeland vertrekken, zwaai jij hen dan uit? „Als het in mijn tijdschema past wel. Het zou natuurlijk leuk zijn als de marine even een helikopter kon rege len, zodat ik in Engeland een kijkje kan nemen hoe het gaat. Zodat ik bijvoorbeeld effe bij de start kan zijn. En al ze weer in Nederland terug zijn ben ik er uiteraard ook bij". Tot besluit een geheel andere vraag: word je nou niet eens helemaal ver velend van die elleboogbeweging waarmee je onlosmakelijk verbonden lijkt te zijn? ,,'t Is het grootste compliment wat er bestaat. Noem nou nog eens twee Nederlanders op die je met één be weging karakteriseert.... Het maakt niet uit waar je komt in Nederland, als je die beweging maakt en je vraagt wie dat is, dan weet iedereen dat. Dat is toch heel bijzonder. Ik ben er hardstikke blij mee. Hieruit blijkt dat ik vrij korte tijd, want ik zit nu zo'n vijftien jaar in de business, door het hele land bekend ben. Ik ben net als Kuifje: voor mensen van 7 tot 77 jaar....Maar als ze je een klootzak vin den is het over en sluiten! Of ik nog ga zingen als we eenmaal in Scheveningen zijn? Nee joh, die mannen houden niet van poespas." T. de G. Ter afsluiting van de eilandcompetitie volleybal wordt komend weekend een toernooi gehouden dat een hele nacht in beslag neemt. Aan dit eer ste nachttoernooi nemen 31 teams deel. De aanvang is zaterdagavond 21.00 uur en zondagochtend om 6.00 uur is het tijd voor de laatste smash. Het idee voor het toernooi werd ge boren tijdens het in volleybalkringen bekende „nazitten" van het team van De Bremakker. De commissie van de eilandcompetitie ging ermee akkoord het nachttoernooi als afsluiter van de competitie 1989/1990 te beschou wen. Sommige deelnemende teams zijn speciaal voor het nachttoernooi samengesteld; er doen zelfs mensen mee die nog nooit hebben gevolley bald. De teams dragen namen als „Nachtbrakers" en „De slaapmuts jes". Om de nacht wakker door te komen, wordt in de sporthal ook een cultureel programma geboden. Er zijn muziekoptredens van Texelse bands. Besloten wordt 's ochtends vroeg met een gezamenlijk ontbijt, om 6.15 uur. Tussendoor wordt uiteraard ge volleybald en niet zo'n klein beetje ook. Gepoogd is het aantal wedstrij den zo groot mogelijk te laten zijn, omdat in de strijd tegen de slaap veel beweging nodig is. De wedstrij den duren telkens veertien minuten. De teams zijn onderverdeeld in drie categorieën: heren, dames en ge- mixed. Ze spelen eerst poulewedstrij den en daarna wordt toegewerkt naar finales. Het toernooi wordt gesponsord door camping De Bremakker, Sportshop Texel, Dros Bakkerij, Bakkerij Ofrein en Hordifood Texel. De medewerking van kantinebeheerder Willem Kalk en de gemeente Texel was eveneens on ontbeerlijk. Mochten er nog centjes overblijven, dan komen die ten goede aan het jeugdplan van de volleybalverenigin gen Tevoko en Smash '68. Momen teel zijn zij bezig met het opzetten van jeugdafdelingen in de buitendor pen, met hulp van de plaatselijke sportverenigingen. Ook het positieve saldo van de demonstratie van het Nederlands herenvolleybalteam is voor dit doel aangewend. SV Texel houdt zaterdag op beide velden een toernooi voor alle pupil len. Het toernooi heeft dankzij het deelnemen van een vereniging uit Westduitsland zelfs een internatio naal tintje. Verder doen clubs mee uit Haarlem, Paterswolde, Rotterdam en (uiteraard) de meeste Texelse clubs. 's Ochtends spelen de E- en F- pupillen op vier velden. Voor elke leeftijdsgroep is een indeling ge maakt, hetgeen resulteerde in vier poules. Gespeeld wordt in een halve competitie, dus zonder finales, 's Middags is het toernooi voor D- pupillen, aanvang 13,00 uur. Texel D1 en Texelse Boys Dl kunnen zich dan meten aan Hockstein Dl, Alexandria Dl, Actief Dl en Schalkwijk D1. Een stevige testcase voor beide Texelse D1-elftallen. In de D2-poule speelt in plaats van Hockstein Oosterend Dl, tevens een outsider met kans op de overwinning in deze poule. Het toer nooi begint om 10.15 uur. De prijsui treiking na het ochtendprogramma is om 12.50 uur en na het middagpro gramma om 17.30 uur. De toernooi- dag wordt afgesloten met een tweetal oefenwedstrijden. Junioren Cl en C2 spelen om 18.30 uur wedstrijden tegen SV 1935 uit Sche veningen. nadat hij het startschot heeft gelost. Burgemeester Schipper zwaait de bootbemanning uit

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5