Hek Welboren folgend jaar \aar Paaseiland? „We konden in ons huis geen adem meer halen" Stankoverlast na spuiten insekticide: (unstenaar wil „zuster"-band laten herleven Afscheidswedstrijd fel kleine Paaseiland kreeg wereldwijde bekendheid door de geheimzinnige stenen LjOERDAG 10 MEI 1990 TEXELSE COURANT kunstenaar Niek Welboren uit Eierland heeft plannen om volgend Lr af te reizen naar het in de Stille Oceaan gelegen Paaseiland L daar een paar maanden te gaan tekenen en schilderen. De lerkstukken wil hij nadien op Texel tentoonstellen in combinatie Ut kunst die door mensen van Paaseiland zelf is vervaardigd en \adere objekten die te maken hebben met dit tot Chili behoren de oord dat op Paasmaandag 5 april 1722 werd ontdekt door de leder/ander Jacob Roggeveen. Welboren wil daarmee alsnog beer gestalte geven aan de zusterhand" die Texel en Paasei- Ld hebben sinds 1972. jd initiatief van Welboren is met lympathie begroet door het gemeen- Lbestuur en de Chileense ambassa- I Of de reis doorgaat is afhankelijk L„ het geld. De Texelse kunstenaar til niet om subsidie vragen maar n expeditie financieren door het lérkopen van nog te maken prenten. r f75,- kan men een Paaseiland- lent in passepartout bestellen, die |an in de zomer tijdens de expositie 11992 gesigneerd wordt afgele gd. Welboren hoopt ook dat er xjnsors zullen zijn die willen bijdra- aan de reis, het verblijf aldaar, ja expositie na afloop en mogelijk Itlfs een (prenten) boek waarin Wei- eren zijn ervaringen zal optekenen. leaseiland, gelegen op 3700 kilome- ■rten westen van Chili (27.6 ZB en (67.21.5 0L) is vooral bekend gewor- ndoor de enorme uit steen gehou- Iren beelden die er bij honderden laan. De herkomst is voor een groot leel nog een mysterie. Het driehoeki- vulkaaneiland heeft ongeveer de- oppervlakte als Texel, maar dat I dan ook de enige overeenkomst. Ontdekker Jacob Roggeveen van de Westindische compagnie was op 1 augustus 1721 met drie schepen van de Rede van Texel vertrokken, waar hij geruime tijd had liggen wachten op gunstige wind. Dit feit was in 1972 (dus bij de 250e verjaardag van de ontdekking) voor de burgemeester-gouverneur van Rapa Nui zoals Paaseiland in de eigen taal heet, aanleiding om contact te zoe ken met Texel. Via de Nederlandse ambassadeur in Santiago kregen b en w van Texel het verzoek om Paa seiland te adopteren als zusterstad". Dat was een louter symbolisch ge baar dat echter, zo schreef de am bassadeur destijds, op historische en sentimentele gronden op Paaseiland zeer zou worden gewaardeerd. De Chef Culturele Samenwerking en Voorlichting Buitenland van het Mini sterie van Buitenlandse zaken stelde voor een wapenschild van Texel en een document van de Texelse burge meester naar Paaseiland te sturen. De toenmalige burgemeester WH. Sprenger liet weten vereerd te zijn met het idee en kondigde aan „in die 'schap beheersen, achtergelaten door een onbekend volk in een ver verleden. eerste instantie" een wapenschild met oorkonde en een vlag aan te bie den. Later zouden beide eilanden na der kennis moeten maken door elkaar te informeren over landschap, histo rie, cultuur, bestaansbronnen ed. Verwaterd Van dat laatste is nooit wat terecht gekomen, zodat het bleef bij het overhandigden van vlag, wapenschild en oorkonde. Die oorkonde („Groet en gelukwens") bracht in het Neder lands en Spaans de ontdekking van Paaseiland in herinnering en de acht maanden durende tocht die eraan vooraf was gegaan. „Sedertdien zijn onze eilanden dichter bij elkaar geko men. Wie in onze tijd uit Texel ver trekt, kan Paaseiland binnen drie maal acht uur bereiken. Desondanks lijkt de afstand tussen u en ons nog groot, ook in leefgewoonten en doelstelling. Toch is een verandering onmiskenbaar. Jacob Roggeveen ont ving 250 jaar geleden de opdracht vreemde gebiedsdelen in bezit te ne men. Maar Roggeveen zelf was in zijn tijd een ruimdenkend mens, die trachtte zijn medemensen nader te komen. Wilt van ons geloven dat wij in onze tijd u zien als medewereld burgers. Als burgers van één wereld wensen wij u geluk met uw herden kingsfeest. Geleerden en politici van naam zoeken thans naar middelen waarmee onze gezamenlijke proble men opgelost kunnen worden. Wij menen dat tot die middelen in de eerste plaats behoort: een gezindheid van vriendschap zonder baatzucht. Daarom vragen wij u het wapen en de vlag van Texel te willen beschou wen als een uiting van zulk een ge zindheid. Graag zouden wij die gezindheid duidelijker in de praktijk tonen. Het zou ons een vreugde zijn daarover met u overleg te mogen plegen". „Bezet gebied" De burgemeester stuurde vooraf een brief en een „helaas" Duitstalige fol der van Texel naar zijn collega op Paaseiland. Een en ander werd over handigd door Mr C.C. Nengerman uit Driebergen die op Paaseiland zijn va kantie doorbracht. Nengerman liet naderhand weten dat hij de brief had afgegeven en meldde op 27 maart 1972: „Het eiland is vergelijkbaar met bezet gebied. Er is een Chileense gouverneur en er is een commandant van de militaire macht en bovendien Mr Fungi als burgemeester. De laat ste heeft niets in te brengen. Het is een zeer armelijk land met 2000 in woners. Mij is een brief beloofd om mee terug te nemen, maar die was na een week nog niet klaar. Omdat de politieke situatie niet helemaal duidelijk is, weet ik niet of brieven en geschenken aan de heer Fungi hem niet in moeilijkheden kunnen bren gen. Worden ze aan vertegenwoordi gers van de Chileense regering gestuurd, dan betwijfel ik of ze aan Paaseiland ten goede zullen komen". Mogelijk heeft die brief het Texelse college kopschuw gemaakt, want na het versturen van wapenschild, oor konde en vlag in juni 1972 is er niets Niek Welboren aan het werk in de openlucht Zo hoopt hij volgend jaar temidden van de beel- den op Paaseiland te zitten. meer gebeurd. Het college en enkele ambtenaren bekeken in oktober 1972 alleen nog een film die Mr Nenger man van zijn bezoek aan Paaseiland had gemaakt. Banden Niek Welboren vindt het de hoogste tijd dat de banden tussen Texel en Paaseiland alsnog worden aange haald. Sedert het verdwijnen van het Pinochet-bewind in Chili zijn er in elk geval geen politieke redenen om daarmee te wachten. Juist contacten op kunstzinnig niveau liggen volgens hem voor de hand en zijn zo opmer kelijk dat ze ongetwijfeld publiciteit zullen veroorzaken en in combinatie met de expositie nadien promotioneel gewin zullen opleveren. Maar ook zonder dat laatste is een dergelijk contact leuk en interessant. Niek Welboren was ook vóór het contact dat in 1972 werd gelegd al hevig in Paaseiland geïnteresseerd. Eind jaren vijftig las hij geboeid het boek Aku Aku dat Thor Heierdahl over Paaseiland schreef en waarin deze (inmiddels achterhaalde) theo rieën ontvouwde inzake de herkomst van de gigantische stenen koppen die het glooiende landschap van het subtropische eiland beheersen. In 1984 stapte hij naar de gemeente om na te gaan of er nog iets was voortgekomen uit de kontakten van 1972 maar bij de afdeling culturele zaken moest men het antwoord schuldig blijven. Welboren werd nog meer door het onderwerp gegrepen toen hij onlangs in Brussel een expo sitie van foto's en recent vervaardigd houtsnij- en ander kunstwerk van Paaseiland bezocht. Dezelfde exposi tie, uitgaande van de Deutsch-lbero- Amerikanische Gesellschaft, was eer der gehouden in Frankfort. Rustig eiland Welboren kreeg destijds ook toe ristisch informatiemateriaal inzake Paaseiland in handen. „Toen ik dat zag was ik bang dat Paaseiland al door massatoerisme was over stroomd en dat er weinig van de oor spronkelijke cultuur was overgebleven. Maar inmiddels weet ik dat er nog steeds niet meer dan 2000 mensen wonen, dat het eiland door slechts 4000 toeristen per jaar wordt bezocht - een honderdste van Texel - en dat er per week slechts twee vliegtuigen (vanuit Santiago) landen. Er kan dus niet zoveel zijn veranderd. Ik denk dat ik er heel geïnspireerd zal werken. De vormen van het landschap zijn totaal anders dan op Texel. In die stenen koppen, rotsen en kraters vind ik het verticale dat me ook boeit als in in Schotland werk. Kijk maar naar de schilderijen PAGINA 7 die daar vandaan komen. Allemaal woeste, verheven rotsen waarin je soms grimmige gezichten herkent". Welboren is gewend sober te leven en denkt de kosten van zijn „kunst expeditie" minimaal te kunnen hou den. Maar het avontuur gaat wel dui zenden guldens kosten; alleen het vliegretourtje kost al f3700,-. De Texelse kunstenaar heeft het ge meentebestuur echter alleen om poli tieke steun gevraagd, liefst in de vorm van een aanbevelingsbrief waardoor hij zich bij de autoriteiten op Rapa Nui kan presenteren als offi ciële afgezant van het zustereiland Texel. Hopende dat dit zal helpen bij het verkrijgen van onderdak en ande re vormen van medewerking bij zijn rondzwervingen over het inmiddels tot nationaal park gemaakte eiland. Burgemeester Ton Schipper en wethouder Tine Krijnen hebben zeer positief gereageerd. Ook cultureel at taché Veronica Chahin van de Chi leense ambassade toonde zich enthousiast. Mogelijk kan de serie op Texel te exposeren schilderijen van Paaseiland met steun van de ambas sade ook elders in het land worden getoond, waarbij uiteraard ook aan dacht wordt gegeven aan de zuster hand met het Nederlandse eiland. En het zou helemaal mooi zijn als een kunstenaar van Paaseiland te zijner tijd naar Texel zou komen om hier te werken en te exposeren. „Dan zou het een echte culturele uitwisseling worden, zo bijzonder dat er veel pu bliek opaf zou komen. Die collega kunstenaar kan dan in mijn Scholerie onderdak krijgen Het moet voor een Polynesiër een leuke ervaring zijn om een tijd in zo'n Hollandse polder te werken". Geld... Eerste zorg is echter het geld voor de reis en het verblijf. Op een der advertentiepagina's van deze krant is een bon afgedrukt waarmee een of meer exemplaren van de nog te ver vaardigen Paaseiland-prent a f75.- kunnen worden besteld. Hoe die prent er zal uitzien is uiteraard nog niet bekend, maar Welboren belooft dat het een royaal en mooi ding zal worden dat nergens zal misstaan en ook als relatiegeschenk heel ge schikt zal zijn. Wie de bon opstuurt krijgt na verloop van tijd meer infor matie en een acceptgiro waarmee het bedrag kan worden overge maakt. De prenten zullen in de loop van de volgende zomer worden afge leverd, voorzien van originele hand tekening. Sponsors die het initiatief op andere wijze willen steunen zijn ook welkom. Reisburo Texel biedt een gratis reisverzekering aan, drukkerij Langeveld de Rooij geeft adverten tieruimte voor het werven van pren- tenkopers en sponsors en aannemer en poldergenoot Meijert Boon ver leent zijn diensten bij het vervaardi gen van een grote betonnen kopie van een paaseilandbeeld, dat middel punt moet worden van de expositie die na afloop van de reis op Texel zal worden gehouden. Een andere vorm van mogelijke steun is het nu al, dus ongezien, kopen van origineel werk dat Welboren op Rapa Nui gaat ma ken. y ere zaterdagochtend haalt Scou- 9 Texel oud papier op. De mensen fden verzocht deze spullen vóór ■00 uur aan de straat te zetten, dat ze vlot kunnen worden ingela- 11 Bij de oud papier-wagen kunt u k gereedschap voor de derde we 'd kwijt. Komende zaterdag wordt loude papier etc. opgehaald in de ^ende straten: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij- straat, Binsbergenstraat, Brou- 'straat. De Mars. 1 Koog; kre tweede zaterdagmorgen van maand wordt oud papier opge ld in De Koog en directe omge- |9 leder wordt verzocht het papier '^gebundeld aan de straat te ten. JTemonnee. Een inwoonster van- 1 Dirkszoord kwam dinsdag tot de dekking dat haar bruin lederen tem°nnaie met een inhoud van (ft haar fietstas was gehaald, 'ijwiel stond geparkeerd aan de wgerd. 'ernieling. Op de kartingbaan in •enbuurt zijn een garagedeur en voorband van een kart vernield. Kn e aan garagedeur wordt q jj' 9eraamd, de kartband op De vernielingen hebben tussen 1 '9.00 uur en 7 mei 10.00 uur tóls9ehad. Het huis van de familie Van Leeuwen uit De Waal Ir) grenst pal aan de uitgespoten schuur van het Agrarisch- en Wagen Museum. De afdeling milieu heeft zich enkele malen tot het Agrarisch Museum ge wend met het verzoek behoorlijk te luchten. Volgens mevrouw Van Leeuwen zijn gisteren - ruim vijf weken na het uit spuiten - voor het eerst de deuren opengegaan. „De stank die er toen uitkwam was onbeschrijflijk. Geen wonder dat we het zelfs tegen de wind in bleven ruiken." Volgens Buitenweg heeft de gemeen te het Agrarisch Museum niet kun nen verplichten om al eerder behoorlijk te ventileren. „Kijk, als je zeker weet dat het om een schadelij ke stof gaat, kun je zo iets via de hinderwet afdwingen. Maar het schijnt hier niet om een schadelijke stof te gaan. Dan kun je alleen maar vragen en dat hebben we gedaan." Op de afdeling milieu is men er van overtuigd dat veel ellende en schrik kan worden voorkomen als mensen elkaar beter zouden voorlichten. „Het is belangrijk van te voren te weten wat er te gebeuren staat." De uitslag van de door de AID geno men monsters wordt eind deze week verwacht. Een op 1 april met insekticide bespoten schuur van het Agrarisch en Wagenmuseum heeft de afgelo pen weken voor de nodige stanko verlast en opschudding gezorgd. De familie Van Leeuwen, wonend in een praktisch aan de schuur grenzend pand aan het Hogereind. kreeg vrij snel na het uitspuiten aanhoudende last van brandende ogen, misselijk heid en hoofdpijn en riep de hulp van de gemeentelijke afdeling milieu en de politie in. De Algemene In spectie Dienst (AID) werd gewaar schuwd, wat gisteren resulteerde in het nemen van monsters door de Keuringsdienst van Waren. De familie Van Leeuwen kreeg 1 april het verzoek de auto van het pad te halen, in verband met het uitspuiten van de schuur tegen houtworm en ander ongedierte. „Even later kwa men er mannen, die met maskers op en handschoenen aan de schuur uit spoten. Onmiddellijk daarna konden mijn man en ik in ons eigen huis geen adem meer halen. Er hing een Jan de Vries en Gerard Legierse spe len zondag om 13.00 uur een af scheidswedstrijd. Beiden hebben vele jaren gevoetbald bij SV Oosterend. Voor deze gelegenheid is het kampi oensteam van '79/'80 weer bijeen gebracht. Ze spelen tegen een ander oud-Oosterender gelegenheidsteam. Na afloop worden beide spelers ge huldigd. allesoverheersende benzine-achtige stank. De dagen daarna hielden we een gevoel van onpasselijkheid en bleven we last van hoofdpijn hou den." Mevrouw van Leeuwen ging navraag doen bij de beheerders van het Agrarisch Museum en hoorde dat er gespoten was door de firma Bood uit Nieuwe Niedorp. Toen zij zich met dit bedrijf in verbinding stelde, wilde men niet zeggen met welk insekten- bestrijdingsmiddel was gewerkt. Me vrouw Van Leeuwen, die zich inmiddels onder doktersbehandeling had gesteld, nam de gemeentelijke afdeling milieu in de arm om achter de naam van het verdelgingsmiddel te komen. „De stank was echt enorm. Het is toch niet normaal als je vijf weken na dato nog steeds die lucht ruikt", aldus een verontruste mevrouw Van Leeuwen. Recht Milieu-ambtenaar Rob Buitenweg kreeg wel te horen waarmee was gespoten: 9203 N Aidol, een anti insect B. Hij kreeg wel het verzoek van Bood dit niet aan de familie Van Leeuwen mee te delen. Buitenweg besloot het verzoek naast zich neer te leggen en vertelde de familie om welk middel het ging. „Daar hebben de betrokkenen gewoon recht op. Het gaat volgens de firma Remmers uit Hoogeveen, de makers van het in sekticide, om een milieuvriendelijk produkt. Volgens Remmers is het mogelijk dat het middel verdund is met een paar procent kerosine. Iets wat volgens Remmers niet nodig is - het middel is een totaalprodukt - maar dat wel de benzine-achtige lucht zou kunnen verklaren."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7