Cjrocn cZwartrJexeh in het harL, 'eso wil nieuwe kade elemaal financieren i m Zeepaardje gevangen in fuik van het NIOZ Weekend eist twee verkeersdoden TEXACO TEXEL TANKT Gecombineerde krant JKSWATERSTAAT HEEFT VOORLOPIG GEEIM GELD mei I Zeer zeldzame vangst Ook Beerekuil weer tot vier uur open? MET DE TEXACO TEXEL KAART Diefstal Woensdag 23 mei 15 SEPTEMBER 1887 DINSDAG 15 MEI 1990 10 481 vertenties. abonnementen, etc. h De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741 na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. Lerkti|d deze week tot en met dinsdag a.s Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 i. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar; Los f1,10 jtstandkoming van de dringend noodzakelijke nieuwe onder skade met reserve aanleginrichting in de haven van 't ije dreigt te stuiten op financiële onmacht van Rijkswa- sat. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Rijkswaterstaat be en in staat was de kade te bekostigen en zou Teso hts" een miljoen gulden bijdragen om er ook een nood aan richting in op te nemen. Recentelijk is echter gebleken dat waterstaat voor 1990 helemaal geen middelen voor dergelij- \orzieningen op de begroting heeft staan en voor 1991 is wijfelachtig. Teso-directeur Theo Hoogerheide heeft nu ge- de impasse te doorbreken door Rijkswaterstaat aan te n de kade volledig te financieren met een bedrag van f3,5 m. el Rijkswaterstaat zich hierover eraadt. gaat Teso ervan uit dat belemmeringen voor de kade- uit de weg zijn geruimd, zodat met het projekt kan worden men. Teso heeft de kade nodig nieuwe veerboot Schulpengat lantwoorde wijze te kunnen af- De reserve aanleginrichting rbij hoort moet voorkomen dat ibinding stagneert als de gewo- haven defekt zou raken. bereidheid om Rijkswaterstaat ,5 miljoen gulden te hulp te ko- ierd vrijdagavond bekend ge- door president-commissaris ikker bij de opening van de ilhoudersvergadering. Aandelenvlucht elfde openingstoespraak uitte bezorgdheid over het feit dat meer niet-Texelaars in het be nen van Teso-aandelen. Als ge en de hoge koers hebben velen andeel verkocht; het afgelopen ebben 570 overschrijvingen gevonden. Thans is 45% van 1 idelen geplaatst bij overkanters percentage zal vrijwel zeker lenemen. „Wij betreuren deze kkeling", aldus Bakker. „Op lan- ttijn kan dit, vrezen wij, op de leming niet zonder invloed blij- In de rondvraag van de verga- _|zei hij daarmee te bedoelen a n toenemende invloed van inters zou kunnen leiden tot ndere samenstelling van de raad ommissarissen en dat zou be- iverschuiving en verandering oelstelling tot gevolg kunnen n. Directeur Th. Hoogerheide int dat het huidige primaire an Teso niet is het maken van mogelijk winst, maar het in houden van een zo goed mo- bootverbinding. Vandaar dat elhouders ongeacht het aantal 'en dat zij bezitten slechts één hebben in de aandeelhouders lering en dat het dividend niet dan 6% kan zijn. Als niet- i De nieuwe Teso-commissaris Harry Ran. Texelaars een overwegende invloed zouden krijgen op de onderneming zou dat allemaal anders kunnen wor den. ,,Daar ben ik tegen en ik zal al les doen om dat te voorkomen", aldus Hoogerheide, die in het midden liet welke maatregelen tegen deze ontwikkeling mogelijk zijn. Studieclub Het onderwerp werd in de rondvraag aan de orde gesteld door de heer A.J. Brink uit Heerenveen, die deel uitmaakt van een beleggingstudie club, opgericht in het kader van een cursus van de Vereniging voor Effec tenbescherming. Brink en enkele me deleden hadden Teso-aandelen gekocht om de aandeelhoudersverga dering te kunnen bezoeken en op die manier nader kennis te kunnen ma ken met 'Teso. Hij vertelde ons niet op financiëel gewin uit te zijn en ter dege te beseffen dat een Teso- aandeel weinig rendement oplevert. De aandelen zullen spoedig weer vai de hand worden gedaan, waarna aandelen van een ander bedrijf wor den gekocht om ook dat in studie te kunnen nemen. Record De winst van f4 miljoen»die Teso over het afgelopen jaar boekte, was een record. Er moet echter niet op worden gerekend dat een dergelijk re sultaat ook in volgende jaren kan worden bereikt, want dan drukken de lasten van het nieuwe schip op de exploitatie en komen de kaarten heel anders te liggen. De nu veroorzaakte hoge winst was dan ook nodig om aan de nieuwbouwverplichtingen te kunnen voldoen. Toen Teso voor het eerst met de banken onderhandelde over financiering van de Schulpengat was er nog helemaal geen eigen geld. „Teso moest onderhandelen met een lege portemonnee en de banken moesten vertrouwen op een beleid dat in zeer korte tijd tot voldoende eigen middelen zou leiden. Voor dit vertrouwen zijn wij de Nederlandse Middenstands Bank en de Scheeps- hypotheekbank Nederland dan ook zeer erkentelijk. Wij hebben de ver eiste financiële ontwikkeling gelukkig kunnen realiseren, met name door de sterke groei van het vervoersvolume". Sprekende over de f6 miljoen subsi die van Economische Zaken en de WIR-premie waarvan Teso nog net kon profiteren, vertelde Bakker dat bij recent overleg met de minister het idee is geopperd om de verrekening In één van de fuiken van het NIOZ werd vorige week door Wim Jonge- jan een zeldzame vangst aangetrof fen: een zeepaardje. Het is zo'n dertig jaar geleden dat het laatste zeepaardje in onze contreien werd gesignaleerd. va"9st Ifoto archief NIOZ Het visje, dan zo'n 5 centimeter groot is, komt normaal voor in de Middellandse Zee en aangrenzende gebieden van de oceaankust. In tij den van warme zomers en vooral warme winters breiden ze hun gebied steeds verder naar het noorden uit en dan kan het voorkomen dat enke le exemplaren via het Kanaal in de Noordzee terecht komen. Zeepaardjes leven tussen zeewier en zeegras. Ze houden zich daar met hun staart aan vast. Het zijn uitzon derlijke dieren, want de vrouwtjes leggen eieren in een soort broedbui- del bij de mannetjes, waar na verloop van tijd de jongen als volgroeide zee paardjes uit tevoorschijn komen. De naam „zee-kangoeroe" zou dus eigenlijk beter op zijn plaats zijn.... Met hun snuit, die een soort holle buis is, zuigen ze kleine garnaalachti- gen op. Door de lengte van deze snuit kunnen de twee soorten die in Europa voorkomen uitelkaar worden gehouden. In het boek „De vissen van Neder land" staat dat tot nu toe in Neder land alleen het langsnuit-zeepaardje is waargenomen. Dan maakt de vangst van het NIOZ extra spectacu lair: dat betrof namelijk een kortsnuit- exemplaar! Het visje wordt bewaard in het Zoö logisch museum in Amsterdam. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit jaar meer zeepaardjes in de Waddenzee zullen worden gevangen. Hans Witte van het NIOZ zou hiervan graag mel dingen krijgen als iemand er eentje vindt. De schade na de botsing met de boom in De Koog. van de WIR te laten plaatsvinden over een periode van drie jaar in- plaats van onmiddellijke verrekening met de verschuldigde vennootschaps belasting. Als dat doorgaat moet Teso voor f2 miljoen extra zorgen, waaraan bovendien een jaarlijkse ren telast van zeven ton is verbonden. „Hoewel wij hiermee uiteraard niet blij zouden zijn, hebben we het volste vertrouwen ook dit probleem tot oplossing te kunnen brengen". Spectaculair Het is in de eerste plaats aan het toenemende vervoersaanbod te dan ken dat het zo goed gaat met Teso. Lees verder pagina 2 Mogelijk mag nachtbar De Beerekuil in De Koog ook in de drukste drie weken van komende zomer tot vier uur 's nachts in bedrijf zijn. Voor waarde is dat na half twee geen pu bliek meer wordt binnengelaten. Burgemeester Schipper maakte dit voornemen gisteravond tijdens een commissievergadering bekend. Omdat enkele jaren geleden handha ving van de openbare orde in De Koog tijdens de seizoenspiek grote zorgen baarde, besloot de burge meester toen tot beperking van de openstellingstijden van de nachtbe- drijven 't Galjoen en De Beerekuil. Beide bars moesten gedurende zes weken om 02.00 uur sluiten. Gezien de positieve ontwikkeling inzake de openbare orde sindsdien, werden de maatregelen gedeeltelijk terugge draaid. 't Galjoen mocht vorige zomer alweer, bij wijze van proef, tot 04.00 uur open zijn. Burgemeester Schipper deelde gisteravond de leden van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid mee dat hij van plan is ook de maatregelen voor De Beerekuil te versoepelen. Na een week in het hoogseizoen zal worden bekeken of de nieuwe situatie aan vaardbaar is. Enkele commissieleden vroegen zich af of de voorwaarde dat alle publiek uiterlijk half twee binnen moet zijn, niet tot problemen zal lei den. Bakker (Groen Links) verwacht een zuigende werking op het publiek in de uitgaansgelegenheden die tot 02.00 uur open mogen zijn. „Hoe zullen de reacties van de andere horeca-exploitanten luiden?" Erna Eelman-van der Kooi (VVD) liet zich in soortgelijke termen uit. Ate Rienstra (CDA) zei eveneens pro blemen te voorzien. „Er hangen in de andere zaken vast geen bordjes dat je na half twee het nachtcafé met meer binnenkomt. Veel toeristen ko men dan voor een vaste deur te staan. Ik denk dat er strubbelingen komen." De burgemeester antwoordde dat in de nieuwe situatie in elk geval wordt voorkomen dat de cafébezoekers op de algemene sluitingtijd van 02.00 uur massaal richting nachtbar gaan en daar luidruchtig op de stoep gaan zitten wachten tot binnen een plaats je vrij komt. Dat nu al om 01.30 uur wachtrijen zullen ontstaan, sloot Het afgelopen weekend zijn op Texel twee doden in het verkeer gevallen. De 35-jarige Wolter de Wit uit Sneek kwam in de nacht van vrijdag op za terdag om het leven toen hij met een auto tegen een boom botste. De 66-jarige M.J. Roggema uit Ha ren overleed op weg naar het zieken huis, nadat hij zondagmiddag van zijn fiets was gevallen door een aan rijding met een bromfiets. Het eerste ongeluk gebeurde in De Koog, tegenover Hotel „De Zwaluw". De man uit Sneek reed tegen half vier in een bestelauto De Koog uit in de richting van Den Burg. Hij werd vergezeld door een 40-jarige man uit Heerhugowaard en een 24-jarige man uit Noordwijkerhout. In de flauwe bocht tegenover De Zwaluw reed hij rechtdoor tegen een boom. Door de klap werd de bestuur der, die op slag dood moet zijn ge weest, half uit de wagen geslingerd. Een arts, die in De Zwaluw logeerde, was onmiddellijk na de botsing ter plaatse en deed reanimatiepogingen, evenals later het personeel van de ambulances, maar deze hulp mocht niet meer baten. De 40-jarige Heerhugowaarder zat naast de chauffeur en moest door de brandweer worden bevrijd. Hij had flinke hoofdwonden en letsel aan bei de benen, maar was wel aanspreek baar. De andere passagier zat achterin de auto en kwam er met snijwonden en een lichte hersen schudding vanaf. Beiden werden naar het Geminiziekenhuis in Den Helder vervoerd met een extra boot. De auto werd door de aanrijding aan de Schipper echter niet uit. Verder zei hij niet te vrezen voor de door Bakker en Eelman-van der Kooi gesuggereer de „overloop". Cor Kuip (Texels Be lang), die als Koger horeca-exploitant uit eigen ervaring kon spreken, deel de de mening van de burgemeester. „Ik denk dat de overige horeca niet er zoveel problemen mee heeft. Het gaat maar om drie weken in het top- seizoen." Jan van Asselt drong er op aan dat het hele nachtvergunmngen-beleid opnieuw ter discussie wordt gesteld, voordat tot versoepeling van maatre gelen wordt besloten Burgemeester Schipper antwoordde dat onder scheid moet worden gemaakt tussen het beleid t.a.v. nachtcafé's en maatregelen inzake de openbare orde. Alleen dat laatste was volgens hem nu aan de orde. De nachtcafé's zijn er indertijd gekomen als gevolg van een door de gemeenteraad genomen besluit en daaraan wenst Schipper zich te houden. voorzijde totaal vernield. De oorzaak van het ongeval is niet duidelijk. Vol gens de politie is de snelheid niet hoog geweest, maar zou het ongeluk niet zo'n ernstige afloop hebben ge had als het slachtoffer de gordel had gedragen. Er zijn geen remsporen aangetroffen. Er stond, door de hevi ge regenval, water op de weg. De politie vermoedt dat er alcohol in het spel was. Surfkar M.J. Roggema fietste zondagmiddag met zijn vrouw op de Staart, in de richting van de Nieuwlanderweg. Achter hen reed een 18-jarige Texe laar op een bromfiets waarachter een aanhangwagentje met surfplanken hing. Omdat hij iets hoorde klapperen keek de bromfietser om. Toen hij weer voor zich keek was hij al te dicht bij om de fietser te ontwijken. De man uit Haren kwam ongelukkig op het wegdek terecht en liep hier door ernstig hoofdletsel op. Hulp was snel ter plaatse en hij werd naar het Gemini-ziekenhuis vervoerd. Daar besloot men hem door te sturen naar het Academisch Ziekenhuis Gronin gen. Op weg hierheen overleed de man in de ambulance. Van het parkeerterrein bij paal 17 zijn tussen 4 en 10 mei een schot van een strandhuisje en twee stoelen ontvreemd. De totale waarde be draagt f300,- In verband met het als werkdag uit vallen van donderdag (Hemelvaarts dag) worden de Texelse Couranten van 22 en 25 mei samengevoegd. Deze gecombineerde krant zal ver schijnen op woensdag 23 mei. Advertenties daarvoor kunnen tot uiterlijk maandag 21 mei om 10.00 uur worden ingeleverd. Direcbe Texelse Courant

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1