Ruimere openstelling winkels op zondag? Samenwerking Musica Texla met koor klinkt zeer goed Twee GVT-turners naar nationale finali m Meningen in raadscommissie verdeeld Regen was spelbreker op fly in „Nienke" in moeilijkheden Texelaars in kwart-triathlon PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 ME|J Dat bleek gisteravond tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid, toen burgemeester Schipper de meningen hieromtrent peilde. Het college van B en W heeft nog geen standpunt ingenomen. Volgende maand zal het college de commissie een voorstel doen, zodat in de raadsvergadering van juni een besluit kan worden genomen. Erna Eelman-van der Kooi (VVDI vond dat rijkelijk laat. „Ik had nu al In de Texelse gemeenteraad wordt verschillend gedacht over ver ruiming van de openingstijden voor winkels in de toeristische branche op zon- en feestdagen. VVD, Texels Belang en Van As- selt zijn voorstanders, het CDA is tegen verdere verruiming en ook PvdA en Groen Links vinden de huidige regeling voldoende, maar zouden wel met een verschuiving van de openingstijden akkoord kunnen gaan. een voorstel van B en W verwacht. Half juni is het seizoen te dichtbij." De burgemeester stelde dat het on derwerp een zorgvuldige behandeling nodig heeft en wilde zich niet laten haasten. Erna Eelman drong niet ver der aan en legde zich neer bij de te volgen procedure. Eén van de aanleidingen voor de dis cussie was het verzoek van een gro te groep Koger ondernemers in 1989 om ruimere openstelling van hun winkels. De Kamer van Koophandel pleitte vervolgens eveneens voor ver ruiming, speciaal voor zon- en feest dagen. Op zondagen in het zomerseizoen zouden de winkels dan tot negen of tien uur 's avonds open kunnen zijn, net zoals in Noordhol landse kustgemeenten als Bergen, Schoorl en Egmond. Het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO) ver zocht in aansluiting hierop om ruimere openstelling op feestdagen. Hiervoor zou de gemeentelijke sei- zoenregeling/-verordening moeten worden gewijzigd. Momenteel zijn winkels met een toeristisch assorti ment in De Cocksdorp, Den Hoorn, Oudeschild en De Koog en kampwin kels in het seizoen op zaterdag van 17.00 tot 19 00 uur en op zondag van 9.30 tot 12.00 uur extra open. Principieel Ate Rienstra (CDA) had verscheidene bezwaren tegen verruiming van de openstelling. Ten eerste noemde hij redenen van principiële aard (behoud van de zondagsrust) en ten tweede wees hij op het belang van een vrije zondag voor werknemers. Rienstra benadrukte daarbij het sociale aspect: ,,Als ik vrij ben, vind ik het fijn als een ander ook vrij is, dan kun je samen wat doen." Mogelijke con currentie van andere badplaatsen waar op zon- en feestdagen de win kels tot negen of tien uur 's avonds open zijn, werd door Rienstra reso luut afgewimpeld. „Dit argument doet mij helemaal niets. Het zou vreemd zijn als toeristen daardoor niet naar Texel zouden komen. Dat je begin oktober in De Koog geen kop koffie kunt krijgen, vind ik veel méér een reden." Rienstra ondernam geen pogingen om de winkelopenstelling op zondag ongedaan te maken. „Dat beschouw ik als een voldongen feit", aldus de CDA'er. Erna Eelman wilde het verzoek van de Koger ondernemers honoreren. „Als zij dit vragen, hebben ze daar voor vast goede redenen. Laten we ze die mogelijkheid geven. En waar om zou Texel in vergelijking met de andere kustgemeenten een uitzonde ring vormen?" Het trof ongelukkig. Na een wekenlange periode van zonnig en warm weer sloegen de weergoden genadeloos toe en deden veel afbreuk aan de fly in voor motorzweefvliegtuigen, die het afgelopen weekend op het Vliegveld Texel werd ge houden. De onophoudelijke bui en deden veel deelnemers die zich hadden opgegeven, beslui ten om toch maar thuis te blij ven. Toch streken zaterdag nog elf motorzwevers op de drassi ge Texelse luchthaven neer. Ze werden er hartelijk ontvangen, waarbij het inmiddels traditio nele „Juttertje" werd aangebo den alsmede een pakket met Texel-informatie. Van de fietstocht over het eiland moest worden afgezien. In- plaats daarvan werd met auto's een bezoek gebracht aan het Maritiem en Juttersmuseum, werd gewinkeld in Den Burg, etc. Zaterdagavond ging de barbecue bij het vliegvel drestaurant gewoon door, wat mogelijk was door de mobiele barbecuinstallatie op te stellen in een legertent. Bij die gele genheid werd door waarne mend voorzitter Jan Frederici (foto) van de Zweefvliegclub Texel een indrukwekkende be ker uitgereikt aan de fly in- deelnemer die met het best verzorgde toestel was geko men. De gelukkige was R. Schroder uit het bij Reckling hausen gelegen Dorsten, lid van de luchtsportvereniging al daar. Hij was met zijn SF 25 C-Falke, registratie D-KOST, voor het eerst op Texel samen met drie andere leden van zijn vereniging. Evenals de overige deelnemers aan de fly in was hij onder de indruk van de veel zijdigheid van Texel en vast van plan nog eens terug te komen. De organiserende Texelse zweefvliegclub heeeft aan de fly in twee uitnodigingen over gehouden voor tegenbezoeken aan andere fly in's die in juni en september in Duitsland wor den gehouden. mij betreft tot minstens twee uur 's middags open, op basis van vrijwillig heid. Als een ondernemers liever gaat voetballen, gooit hij de zaak maar dicht. Ik denk dat geopende winkels ten goede komen aan de verlevendi ging van het dorp, het zal gezelliger zijn op zondag." Gré Zegers-Zijm (PvdA) legde een ac cent op de belangen van het perso neel. „De medewerkers moeten bij deze kwestie goed worden betrok ken." Gré Zegers zei het huidige aan tal openingsuren voldoende te vinden. De zondagsrust noemde ze daarbij als belangrijk argument. Een eventuele verschuiving van de ope ningstijden, bijvoorbeeld tot 13.00 uur open, behoort volgens de PvdA wel tot de mogelijkheden. Kampeerders Op zich is de fractie niet tegen win kelopenstelling op zondag. „Dat is in elk geval nodig voor kampeerders, die geen mogelijkheden hebben om een fles melk te koelen." Dit laatste argument werd ook door Peter Bakker (Groen Links) naar voren gebracht. Ook hij zag wel iets in ver schuiving en vond handhaving van de zondagsrust belangrijk. „Waarom zou den we eigenlijk op andere badge meenten moeten lijken?", aldus Bakker. Het kottertje TX 30 „Nienke" van Theo Eilander kwam gistermiddag in de buurt van de vuurtoren in moei lijkheden. Als gevolg van een defekt aan een waterleiding was een vrij grote hoeveelheid water de machine kamer ingelopen waardoor de motor was uitgevallen. De kotter kwam in de branding in een vrij vervelende positie te verkeren en dreigde te stranden. Eilander waarschuwde met de mari foon de kustwacht Brandaris op Ter schelling (de Texelse vuurtoren was niet bemand) en daar zorgde men er voor dat de reddingboot Siegfried Eg- mundis werd opgeroepen. Deze had de TX 30 snel bereikt en sleepte het scheepje naar dieper water en vervol gens in zuidelijke richting. In de buurt van De Koog werd de „Nienke" (het defekt was inmiddels verholpen) overgenomen door de TX 11 en naar Oudeschild gesleept voor definitieve reparatie. Te krap Cor Kuip (Texels Belang) wist te ver tellen dat De Koog Promotion een beperkte uitbreiding van de ope ningstijden op zon- en feestdagen nastreeft van 9.00 tot 14.00 uur. Volgens Kuip ondersteunt de Texels Belang-fractie dat standpunt. Jan van Asselt was ook vóór verrui ming. „In verband met de spreiding van het seizoen is dat nodig. Nu is het te krap. De winkels kunnen wat De strijkers van Musica Texla zaten op de voorgrond. Uitgepraat Een Cocksdorper is voorlopig uitgepraat, tenminste als hij in zijn boot zit. Daar werd namelijk tussen vrijdag en zondag een 27 MC „bakkie" uit gestolen. De boot stond in de tuin van de man en om in de cabine te kunnen komen hebben de daders een hangslot geforceerd. Drankrijder Op de Slufterweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 32-jarige Utrechtenaar aangehouden die reed met een borreltje op achter het stuur zat. Hij had 460 ug./L, ter wijl maar 220 is toegestaan. Navigatie Gerard Monen uit De Cocksdorp slaagde zaterdag aan de zeevaartschool van Den Helder voor het diploma Kustnavigatie. Vorig jaar deed hij daar al een marifoonoplei- ding. „Dit moeten ze vaker doen". De me ning van deze toeschouwer zater dagavond in de volle Hervormde kerk van Oosterend werd zeker gedeeld door de rest van het publiek bij het optreden van Musica Texla, voor het eerst samen met een nieuw koor. De achttiende eeuwse muziek werd sfeervol en fraai gebracht en de zangsolo's van Tonneke Teilegen en met name Marijke Witte oogsten te recht zeer veel applaus. Voor het eerst werd op Texel het Magnificat ten gehore gebracht. Het is geschreven door G. B. Sammartini vóór 1770 als lofzang van Maria uit Lucas 1:46-55. Het concert werd echter geopend door Musica Texla met Concerto a- moll van G. Ph. Telemann. Het orkest onder leiding van Bernard Tellegen is in korte tijd erg vooruit gegaan. Hoe wel men in het adagio nog even erin moest komen, raakte men al meer op dreef, wat uitmondde in harmonieuze en zuivere klanken. Het vasthouden van het tempo ging niet helemaal goed, zodat het af en toe leek alsof de strijkers de blazers wilden inhalen of andersom. Het allegro uit symfonie nummer 20 van J. Haydn klonk goed. Vooral de overgang decrescendo-crescendo was fraai en kwam nog meer tot z'n recht door de akoestiek van de kerk. Tranen Tot tranen toe geroerd waren enkele luisteraars door de sopraansolo van Marijke Witte met pianobegeleiding van Tonneke Tellegen in drie liederen van Paisiello, Pergolesi en Caldara. Marijke Witte heeft een krachtige en bijzonder zuivere stem. Het gemak waarmee ze over de loopjes in de lie deren huppelde verraad een zeer goe de scholing en was tekenend voor de kwaliteit. De begeleiding zorgde voor voldoende ondersteuning, zonder overheersend te zijn. Het is echt jam mer dat dit optreden niet vaker wordt herhaald, want het is een groter pu bliek waardig. Musica Texla toonde nog eens dat het klassieke niveau op Texel zeer goed is met de Brandenburg sinfonia van J. S. Bach. Extra sterk waren de krachtige gedeelten, waarin de har monie tussen de instrumenten uitste kend bewaard bleef. Het Magnificat van Sammartini, voor het koor (onder leiding van Tonneke Tellegen) en het orkest samen, bestaat uit vijf stukken. In het Mag nificat anima mea had men wat moeite met de verhouding koor en orkest. De begeleiding overheerste af Sico Dob, Remko Nagtegaal en Henk Stevens hebben dit weekeinde deel genomen aan de kwart-triathlon in Purmerend. Het drietal dat van plan is dit seizoen aan meerdere kwart- triathlons deel te nemen, is te spre ken over de behaalde resultaten in deze eerste wedstrijd. Dob eindigde op een eindtijd van 2 uur, 18 minu ten en 25 seconden. Nagtegaal en Stevens eindigden op een eindtijd van respectievelijk 2.25.30 en 2.27.00. Het zwemgedeelte moest worden af gelegd in een 50 meter bad. „Meer overleven dan zwemmen", aldus Dob. „We zaten met 10 man in één baan." Hij zwom de afstand niettemin in 17 minuten. Henk Stevens verloor tijden het fiet sen z'n fietscomputer. Het het op zoeken koste hem enkele minuten. Hij fietste de afstand in 1 uur, negen tien minuten en 15 seconden. en toe, waardoor vooral de man nenstemmen erg dun leken. Het Et exultavit en Deposuit potentes gin gen veel beter. Tonneke Tellegen heeft een prachtige stem, die zij demonstreerde in het Gloria Patri Het was jammer dat zij niet bij het orkest bleef staan, maar naar het balkon naast het c Hierdoor was de verdeling in klarj van de instrumenten en de moo* stem niet overal in de kerk even gunstig. Het Sicut erat was een daverend nale, waarin zowel het koor als ie orkest even een staaltje weggaf» hun kunnen. Het is echt te hop? dat deze combinatie blijft samen* ken en vaker optredens zal verzo^ Deze première was veelbeloven-ji de toekomst. Ti Marijke Witte zong zeer zuiver en werd stemmig begeleid door Tonneke Tellegen. Met een eerste plaats in niveau 3C en een derde plaats in niveau 1B dwongen Mark Jan Mulder en Nico Stoter plaatsing af voor de nationale titelstrijd turnen heren. Afgelopen zaterdag in de Alexanderhal te Rot terdam tijdens de play-off wedstrijden. Met deze resultaten behoren Mulder en Stoter tot de beste twaalf van Nederland in hun categorie. Voor de B-lijn vindt de finale op 26 mei plaats in Helden-Panningen (een klein plaatsje in Noord-Limburg) en voor de C-lijn op 2 juni in Almere. Het wedstrijdverloop in niveau 3C waarin Mark Jan Mulder uitkomt had een zeer spannend verloop. De aanwezige turners waren aan elkaar gewaagd en na ieder toestel waren er nieuwe tur ners in de top drie. Mulder begon met een lichte achterstand. Op sprong begon hij als eerste, geen voordeel omdat de jury het basiscijfer nog moet bepalen. Voor een keurige overslag kreeg hij 8.05 punten. Van het volgende toestel, brug gelijk, zou veel afhangen omdat dit momenteel zijn zwakste toestel is. Mulder liet echter één van zijn beste brugoefe- ningen van dit jaar zien die met een 7.3 werd beloond. Daarna was rek aan de beurt. Ook hier een goede oe fening met een kleine landingsfout op het einde. Na de behaalde 7.65 op rek kwamen de betere toestellen' Mulder. Dit mondde uit in een? op vrije oefening, 7.25 op volt# 8.25 voor ringen. Vooral met dei ste twee toestellen sloeg hij eeM ma slag omdat de concurrentien wat op achter bleef. Uiteindelijk het een ruime overwinning met- puntentotaal van 45.95. In niveau 1B nam Nico Stoter hst tegen de overige zeven finalisten de play-off wedstrijd. Na eengré begin aan rek waar hij na een J®3 weer een dubbele salto als afsF liet zien, stond Stoter na één toe met 8.1 aan de leiding. Op vrijs' ning viel de behaalde 7.35 wat5' omdat hier normaal veel hoger gescoord. Op voltige wist de Te* turner met 6.6 goed bij te blijvjj hoewel ook hier wat verlies VP geïncasseerd. Ook op ringen vie" verkregen punt (7.5 en na Prote^ 7.7) na een volle en correcte ow ning wat tegen, waardoor hij op moest passen om zijn plaatsing in gevaar te brengen. Op sprong; het dan eindelijk mee. Na twee uitgevoerde Tsukahara's 9e^u^ besloot de jury hiervoor de hoo? score van de groep (8.85) te 9^ Hiermee kwam Stoter weer op derde plaats die hij op brug te houden met ook hier een te? lende score van 7.45.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6