Cjrocn "ZwartsJexehin het Nationaal Park status niet langer afgewezen „Het Hoomderslag zou alleen fietspad moeten worden.../' Collegeprogramma is rond Gemeente geeft bevel tot sluiting „Super" Blad Duinbehoud over Texel: TANKT TEXACO Gecombineerde krant Nieuw onderzoek laatste strohalm Advocatenhulp tegen Jarino Woensdag 23 mei Onderzoek Aanrijding Gewond door val Speel-o-theek viert tienjarig bestaan MET DE TEXACO TEXEL KAART OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.482 DONDERDAG 17 MEI 1990 TEXELSE^COURANT advertenties, abonnementen, etc. geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Denjïurg^ telefoon 02220-12 741 o «Twérktiid deze week tot en met dinsdag a.s ^rry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs 41,40 per half jaar; Los H,10 Het nieuwe college van B en W zegt niet langer categorisch nee" tegen de status Nationaal Park voor de Texelse duinen. Ónder bepaalde voorwaarden zijn B en W bereid hierover te pra len met het rijk. Het college eist handhaving van de bestaande campings in het duingebied en de hoeveelheid landbouwgron den. Dit staat in het collegeprogramma voor de komende vier jaar, dat gisteren is vastgesteld. Elders in deze krant is het tota- programma weergegeven. Nationaal Park status heeft als voordeel dat het rijk geld beschik- stelt voor het beschermen van de aanwezige natuurwaarden, het verbeteren van het recreatieve ge bruik en het geven van voorlichting en natuureducatie. Op Texel is daar al een centrum voor: EcoMare, dat dan vrijwel zeker kan profiteren van extra subsidie. lange tijd is dit onderwerp on bespreekbaar geweest uit angst voor invoering van bufferzones, waar door de landbouw in de knel zou ko men. Maar het college zal alleen met het rijk onderhandelen over de status ils bepaalde beloftes worden gedaan. .Geen bufferzones dus, daar staan wij op", verklaart wethouder Dirk Terpstra desgevraagd. „Wij gaan er illeen over praten als we maximale inbreng in de onderhandelingen krij gen en in het beheer van de duinen. D;ar hebben we nu helemaal niets te Wellen". Wanneer men hierover gaat praten is nog niet bekend. Térpstra: „Het kan nog wel tot het eind van deze collegeperiode duren". Taalgebruik In het collegeprogramma staan meer opvallende voornemens voor de ko mende periode Zo wil men het taal gebruik in de openbare stukken, brieven, folders en formulieren aan pakken. Het college overweegt of de afdeling algemene zaken op vrijdag middag of -avond enkele uren kan worden opengesteld voor publiek om de dienstverlening te verbeteren. B en W willen op het eiland het ge bruik van de auto terugdringen. Dit betekent dat fietsen en openbaar ver voer gestimuleerd zullen worden. Met name in de dorpskernen wil men de auto's en ander gemotoriseerd ver keer terugdringen om meer ruimte te bieden aan fietsers en voetgangers. Teso Het college streeft naar erkenning van de openbare vervoersstatus van Teso door het rijk. Men wil het perso nenvervoer voor overheidssubsidie in aanmerking laten komen. Alle Texel- tarieven van Teso moeten gehand haafd blijven. Uiteraard willen B en W vasthouden aan het maximum van 47.000 toe ristische slaapplaatsen. Er is nog maar weinig ruimte voor uitbreiding binnen dit aantal. De resterende ruimte wil men reserveren voor kwa liteitsverbetering van met name klei ne bedrijven. „Kermisachtige" permanente projecten voor het toe risme worden pertinent van de hand gewezen. Die passen niet bij het ka rakter van het eiland. Om de woningnood op te lossen moet naar mening van het college het permanent bewonen van recrea tiewoningen in de Texelse dorpen mogelijk worden gemaakt. Dat er wat moet worden gedaan aan de leegstand van voor permanente be woning bestemde huizen is al vaker aan de orde geweest. De gemeente zal het nieuwbouwbeleid ook richten op de buitendorpen. Daar is vooral vraag naar woningen voor ouderen en jongeren. Hergebruik is het sleutelwoord bij de (gescheiden) inzameling van afval. Het principe „de vervuiler betaalt" wil men doorvoeren Het bedrijfsleven en de bevolking van het eiland zullen moeten meewerken aan afvalmati- ging. Dit komt het milieu ten goede en scheelt in de kosten van vuilver branding. Ouderen Ouderen moeten betrokken blijven bij de huidige maatschappij. Het college wil daar komende periode veel aan dacht aan besteden. De Nota Oude renbeleid zal als leidraard worden gebruikt. Als er een ouderenraad op Texel wordt gevormd, wil men deze betrekken bij beslissingen. Alle subsi diemogelijkheden die er zijn voor kin deropvang moeten zo optimaal mogelijk worden benut. Er zal vol doende opvang moeten komen in de vorm die ouders het liefst willen, maar inbreng van particulier initiatief moet er wel zijn. De gemeente heeft een aanzienlijke kunstcollectie. Het college wil de uit leen van kunstwerken bevorderen. Ook particulieren moeten hiervan kunnen profiteren. B en W willen zich qua financiën en betrokkenheid afzijdig houden van een op te richten luchtvaartten toonstelling. Nierdialyse Het zou een grote verbetering zijn als op het eiland de mogelijkheid be- B en W hebben gisteren een bevel tot sluiting uitgevaardigd voor super markt „Super" aan de Vogelenzang. In de praktijk betekent het dat het bedrijf nog ongeveer twee maanden voor de boeg heeft. Er is één ont snappingsmogelijkheid; eigenaar Uni- grouit Houten (Utr.) kan door middel van een nieuw onderzoek proberen aan te tonen dat de supermarkt kan voldoen aan de normen van de zoge beten „Algemene Maatregel van Bestuur" (AMvB), die de hinderwet vervangt en in werking treedt per 1 december aanstaande. Mocht dit met of onvoldoende worden aange toond, dan is sluiting onontkoom baar. Het winkelbedrijf draait sinds een uit spraak van de Raad van State in fe bruari j.l. zonder hinderwetvergun ning. Voor de klagende partij, de da mes Yvonne Spreekmeester en Anne ke Rijk en de heer Frans Room die Jn verband met het als werkdag uit- n van donderdag (Hemelvaarts- a8) worden de Texelse Couranten 22 en 25 mei samengevoegd. Deze schijnen gecombineerde krant zal ver- op woensdag 23 mei. .Wrtenties daarvoor kunnen tot )k maandag 21 mei om 10.00 uur Wrden ingeleverd. Directie Texelse Courant alle een woning boven de supermarkt hadden gekocht, was dat aanleiding om directe sluiting te eisen. De ge meente ging hier niet op in, omdat men verwachtte dat „Super" wel aan de minder strenge eisen van de AMvB zou kunnen voldoen. In april velde de Raad van State opnieuw een oordeel, dat negatief was voor de gemeente en de supermarkt. Staatsraad mr. B. Veldkamp kwam tot de conclusie dat de gemeente de supermarkt al had moeten sluiten in november 1988, toen de oude hin derwetvergunning was vernietigd. Hij betwijfelde bovendien of de super markt in de huidige vorm ooit aan de geluidhindernormen kan voldoen. Naar aanleiding van deze veelzeggen de uitspraak, besloten B en W dat de tijd om stappen te ondernemen was aangebroken. Uitstel tot tot de inwer kingtreding van de AMvB op 1 de cember a.s. werd niet meer acceptabel geacht. Woordvoerder An ton Wilkens, chef milieu van de ge meente, zegt dat de gemeente niet anders kan, hoewel de uitspraak van de Raad van State bepaald niet niet wordt onderschreven. Volgens de wet moet het effectueren van de sluiting (=daadwerkelijk slui ten) een maand na het bevel plaats vinden. B en W zijn echter van plan Unigro nog een maand extra te ge ven om te laten onderzoeken of het bedrijf wel aan de normen van de AMvB kan voldoen. Hiertoe wordt mogelijk een onderzoeksbureau van goede naam ingeschakeld. Unigro heeft juridisch ook nog de mogelijkheid om beroep aan te teke nen tegen het B en W-besluit en om schorsing te verzoeken. B en W zul len de supermarkt niet op slot doen, als blijkt dat het bedrijf kan voldoen Op de Thijsselaan vond eergisteren een aanrijding plaats toen een 23-jarige bewoner plotseling de uitrit van zijn huis afreed. Hij had een 36-jarige plaatsgenoot niet gezien, doordat een geparkeerde wagen het uitzicht belemmerde. Beide auto's raakten aan de voorzijde beschadigd. Een bejaarde fietser heeft gisteren op het Pater Witteplein een hersen schudding opgelopen toen hij van zijn fiets viel. Dit is vermoedelijk gebeurd door een oneffenheid in het wegdek. stond voor nierdialyse. Niet alleen voor enkele eigen inwoners, maar ook voor toeristen. Het college is voorstander van het op Texel stichten van een kleine ziekenhuisvoorziening. De werkgelegenheid kan worden ver beterd en verzekerd door bepaalde gemeentelijke werkzaamheden te gunnen aan Texelse bedrijven. Er moet niet alleen wat worden ge daan aan Texelpromotie, maar ook aan Texelse produktpromotie. De handhaving van de openbare orde is een heet hangijzer. De tolerantie van de Texelaars ten opzichte van het toerisme en de overlast van het uit gaansleven in het weekend nadert z'n grenzen. Het college zoekt actief naar oplossingen, zoals het naar Texel zien te krijgen van méér politie mensen. B en W willen laten uitzoeken of een gerechtelijke procedure kan worden aangespannen tegen Jarino BV uit Roden, wegens het niet nakomen van contractueel vastgelegde afspra ken inzake de bouw van 144 vakan tiehuizen aan de Nikadel in De Koog. De hierop betrekking hebbende ge meentelijke dossiers zullen in handen van een advocaat worden gegeven. Een eis is nog niet geformuleerd. B en W zullen proberen nakoming van de overeenkomst af te dwingen, zo dat rentebetaling en realisatie van het project doorgaan. Volgens de over eenkomst had Jarino al eind vorig jaar met de bouw moeten beginnen. De gemeente heeft Jarino drie keer een ultimatum gesteld, maar vond de reacties van het Drentse bedrijf tel kens onbevredigend. Margot Bik. oud-bestuurslid van de Sticht ing Duinbehoud overhandigde het eerste exemplaar van het themanummer over Texel aan burgemeester Schipper. aan de normen van de AMvB. Toe passen van bestuursdwang is nu niet aan de orde. Advocaat Mr. G. Creutzberg, die de belangen van de klagende partij be hartigt, kon gisteren nog geen inhou delijk commentaar leveren omdat hij nog niet officieel van het B en W- besluit op de hoogte was gesteld. De raadsman wil eerst de motivatie van B en W weten. Creutzberg noemde het sluitingsbevel op zichzelf verheu gend, omdat deze immers tegemoet komt aan zijn eerder gestelde eis. Telefonisch De advocaat van Unigro, mr. J. Vis ser uit Dordrecht, kon evenmin diep Lees verder pagina 2 Zaterdagmiddag viert de speel-o- theek het tienjarig bestaan met een kinderfeest in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo. Tussen 14.00 en 16.00 uur is de voorspeelruimte versierd en alle leden zijn uitgenodigd om een kijkje te ko men nemen. Het bestuur zou graag zien dat ook oud-medewerkers en oud-bestuursleden aanwezig zijn op deze middag om te zien of er in de tien jaar dat de Speel-o-theek nu bestaat erg veel is veranderd. Ook zij zijn zaterdag van harte welkom voor koffie met gebak. In EcoMare werd dindag het eerste thema-exemplaar van het blad „Duin", dat geheel aan Texel is gewijd, overhandigd aan burgemeester Schipper. Het is een uitgave van de Stichting Duinbehoud. Wie het nummer koopt (het is verkrijgbaar bij Eco Mare, Nauta boek en Langeveld en de Rooy) krijgt gratis een VVV-kaart van het eiland. In het nummer staat een interview met burgemeester Schipper en bijdragen van Wilma Eelman, Peter van der Wolf, Adriaan en Sytske Dijksen en vele andere. Hanneke Mesters uit Leiden is voor lichtingsmedewerkster van Stichting Duinbehoud. Deze instantie bestaat sinds 1977 en zet zich in voor het behoud en in stand houden van Ne derlandse duingebieden. „We beheren zelf geen duinen, zoals natuurmonu menten. Wij richten ons meer op het voeren van overleg met allerlei in stanties, bijvoorbeeld de overheid". De stichting is ontstaan uit een werkgroep die strijd voerde tegen waterwinning in de duinen bij Kat wijk. Men volgt allerlei ontwikkelin gen met betrekking tot duingebieden op de voet en houdt zich ook bezig met duinherstel. Schadelijk Naast een aantal vaste medewerkers heeft Duinbehoud vrijwilligers in de regio, die de plaatselijke politiek vol gen. Op Texel is dat Martin van der Wal van de werkgroep landschaps- zorg. Als er initiatieven dreigen die schadelijk zijn voor het duingebied komt de stichting in actie. Binnen de wettelijk toegestane mogelijkheden, wel te verstaan. Dat houdt in het aanvechten van procedures en het in dienen van bezwaren. Hanneke: „Soms lukt dat en soms niet. We proberen steeds meer vooraan een procedure te komen, dat wil zeggen dat we al in een vroeg stadium over leg willen voeren. We zijn begonnen als actiegroep, maar we worden steeds meer een overlegpartner". De stichting brengt regelmatig gevraagd en ongevraagd knelpuntennota's uit. Vies water Waterwinning is nog steeds een be dreiging voor duingebieden. „Er wordt geïnfiltreerd met vies water en dat vuil blijft in de duinen achter. Maar dat speelt op Texel niet zo. Het heeft echter nog een ander schadelijk effect: verdroging. Duingebieden ho ren voor een groot deel nat te zijn en dat is op veel plaatsen niet meer zo", vertelt Hanneke Mesters. Het gebied rond de Mokbaai werd voorheen intensief voor waterwinning gebruikt. Sinds de komst van de zin kerleiding van de overkant is dit min der. Vroeger zakte het peil van het water in de zomer als er veel meer zoet water nodig was enorm. Nu her stellen de natte duinvalleien zich. „Het risico bestaat dat, omdat het nu ineens weer natter wordt er be paalde vegetatietypen verdwijnen. Er gebeurt dus wel vanalles, maar het lijkt eerst niet beter te worden. Dat moet je voor lief nemen, want er komt iets beters voor terug. De flora van de vochtige valleien is zéér zeld zaam en droge duingebieden zijn er wel meer. Kijk, iemand die gewoon in de duinen wandelt die ziet bloemen, en of 't nou de ene soort of de an dere is maakt niet uit. Maar kenners kijken er anders tegenaan. Het gaat om bedreigde plantensoorten die we terugkrijgen". Evenwicht De ontwikkeling van de recreatie wordt door de stichting ook als een gevaar gezien. „Het is moeilijk om een evenwicht te vinden tussen het laten kennismaken met het specifieke van het gebied en de verstoring. Je moet de mensen er eigenlijk weren en aan de andere kant ook weer niet. Het is een wankel evenwicht". Om de mensen de duinen te laten waarderen als natuurgebied moet je ze er ook kennis mee laten maken. Dat kan door het geven van excur sies en het uitbreiden van het aantal Wandelpaden. „De binnenduinrand, de wat drogere duingebieden zijn minder kwetsbaar. Maar mensen moeten nergens dwars doorheen lo pen, want dan wordt alles vernield en verstoord. Er zijn ook veel vogel- broedgebieden". Overtredingen Hanneke Mesters vindt dat op Texel een goed beleid wordt gevoerd voor bescherming van de duinen. „Het is alleen vervelend dat de maatregelen die er zijn vaak niet worden nage leefd. Er staat in een rapport van Staatsbosbeheer iets over 4,5 dui zend overtredingen....Wij proberen druk op de overheid uit te oefenen om meer mensen te krijgen die con trole kunnen uitoefenen." Vanaf de strandslagen trekken veel mensen de duinen in. Een wens van de stichting is dat enkele strandsla gen worden afgesloten en enkele al leen nog maar voor fietsers en wandelaars toegankelijk worden. „Mensen trekken vanaf zo'n plek de kwetsbare duingebieden in. Als je het gebruik van die plaatsen terugdringt, ontzie je die gebieden ook meer. Het Hoornderslag naar paal 9 bijvoor beeld. Dat loopt door een rustgebied. Dat zou alleen een fietspad moeten worden", aldus Hanneke, die beseft dat de strandexploitanten daar niet zo blij mee zouden zijn. „Wij als na tuurbeschermers zouden ons er wel hard voor maken. Er zijn elders wel plekken voor recreatie, geef dan ook de duinen een plek waar ze kans Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1