Groen c£wartsJ~exels in het bedrijfsfilm van Teso dienstbaar aan promotie „Dijkonderhoud een zaak van algemeen belang" Rekreatiekrant verschijnt aanstaande zomer 10 keer Harde motie in Waterschapsvergadering: REKREATIEKRANT L//R Acht kachels ontvreemd Scholiere mishandeld "iet brandende sigaret Insluiping Kwikstaart met stalen zenuwen Winkeldiefstal Deze zomer zal het eerste nummer van de REKREATIEKRANT op 2 juni verschijnen. IQE8ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.483 WOENSDAG 23 MEI 1990 Advertenties, abonnementen, etc. n r\ Daaw RV PflCthll« 11 ij De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, "toon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 factie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741. Luprktiid deze week tot en met dinsdag a.s. ^Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los /1,10 n bedrijfsfilm die Teso momenteel laat maken door Toonder itudio zal worden aangekocht door de Tros en in het komende oorjaar worden uitgezonden. De 25 minuten durende film zal ovendien in tientallen bioscopen als voorprogramma worden ertoond en staat ter beschikking van ieder er gebruik van wil taken bij het promoten van Texel. De kans dat de film in België I ander buitenland voor de televisie zal komen, wordt door de litiatiefnemers redelijk groot geacht. film, die als werktitel „Een eiland ichterbij" draagt, gaat niet alleen 0 Teso maar ook over (toeristisch) ■xel in het algemeen. Weliswaar lijgt de bootdienst en in het bijzon- ji de bouw van de nieuwe veerboot Schulpengat" veel aandacht, maar [1 gaat er vooral om te laten uitko- nen welke gevolgen de kwaliteit en apaciteit van de veerdienst hebben oor de economie van Texel en om- ceerd. Het wordt een instructieve tevens ontspannende rolprent zon ar reclamekreten zodat hij aanvaard- laar is als documentaire die zonder ans op problemen met het Commis- ariaat voor de Media kan worden Jgezonden. in allerlei bladen. Teso heeft becijferd dat het zes miljoen gulden zou heb ben gekost als het advertenties wa ren geweest. Feit is in elk geval dat het vervoer bij Teso na een jarenlan ge daling opeens weer ging stijgen, niet voor een paar maanden of een seizoen, maar tot op de dag van vandaag. Zijpaden Die ervaringen gaven moed om iets dergelijks ook aan te pakken bij de introductie van de tweede dubbeldek ker. Besloten werd een hoogwaardige bioscoopfilm te laten maken waarbij de bouw van de nieuwe veerboot het kerngegeven is. In de reportage ervan )i cameraploeg van Toonder Studio aan het werk tndaelhoudersvergadering van Teso. m iso wil dat het een kwaliteitsfilm iordt en heeft niet geaarzeld er vier on voor uit te trekken. Teso-directeur ti. Hoogerheide zegt hoge verwach- ingen te koesteren. Toonder Studio V te Nederhorstenberg is gespeciali seerd in films die gaan over maritie- ne en vervoerszaken. Het bedrijf •on een eerste prijs met een film ver de Nederlandse Spoorwegen, oonder heeft al eerder voor Teso ge- rerkt. Het bedrijf maakte ten tijde en de ingebruikneming van de dub- leldeks aanleginrichtingen zowel een v-commercial als een bioscoopfilmp- die het ongelukkige „wachttijdeni- ago" de wereld moesten uithelpen. olgens Hoogerheide is dat redelijk elukt al is de extra promotie die de tW in de nieuwe stichtingvorm en 'et extra geld kon maken, ongetwij- ild ook van veel betekenis geweest. 'order hebben allerlei indirecte effec- tn promotioneel gewerkt. Er kwam 'ogal wat vrije publiciteit: redactione- Wus gratis) artikelen en reportages in het Havenrestaurant tijdens de worden telkens zijpaden bewandeld, waardoor een beeld wordt gegeven van heden en verleden van het dyna mische Teso-bedrijf en de steeds meer van het toerisme afhankelijke eilandeconomie en de daaraan gekop pelde werkgelegenheid. De wederzijd se afhankelijkheid van een en ander wordt duidelijk gemaakt, onder ande re door interviews met (oud)Teso- medewerkers en vertegenwoordigers van de gemeente en diverse sectoren van de eilandeconomie. De scenario schrijver volgt de visie die de Teso- directeur openbaarde in zijn nota „Verlopend getij", waarin het belang van een kwalitatief goede verbinding en het toerisme voor de plaatselijke economie werd geschetst. Terloops zal in de film worden afgerekend met ongunstige vooroordelen en onwe tendheid ten aanzien van Texel, zoals het opmerkelijke feit dat de meeste Nederlanders niet weten dat de boot naar Texel vertrekt uit Den Helder. Ook de zeer hoge graad van veilig heid aan boord van de Teso-schepen krijgt de aandacht. De eerste opnamen van de film wer den al gemaakt in 1988, bij de in Wageningen genomen modelproeven voor het nieuwe schip. De aandeel houders konden de filmmakers on langs in actie zien, toen zij bezig waren tijdens de aandeelhoudersver gadering. Brochure De film zal een educatief karakter hebben. De problematiek die erin wordt behandeld wordt nog wat uit gediept in een brochure die tegelijk met de film zal uitkomen. Film en brochure staan ter beschikking van geïnteresseerden, waarbij wordt ge- Acht elektrische kachels en een wan dcontactdoos zijn tussen 17 en 21 mei uit een op de Nikadel geparkeer de directiekeet gestolen. De inbrekers verschaften zich toegang door het demonteren van een raam. wee scholieres uit Haarlem zijn •oensdag mishandeld door een der- Wal scholieres uit Utrecht. Eén "eisje werd met een sigaret derma- 6 mishandeld dat zij tweedegraads "andwonden opliep. De sigaret •erd eerst tegen haar wang gehou- en en vervolgens in haar hals uitge- ru»t. De daderes is bekend. Het lan9t van het advies van de afdeling 6u9dzaken in Alkmaar af of er 'moes-verbaal wordt opgemaakt. Beide groepen leerlingen waren met •erkweek op Texel. Omdat één van e twee Haarlemse meisjes zich niet voelde, verliet het tweetal 's °"ds wat eerder dan de rest van e 9'oep de kantine van een bunga- owpark aan de Bosrandweg. Het duo rd buiten opgewacht door de I eP uit Utrecht. De Haarlemse 'S|es werden door ongeveer dertig mentse scholieres geslagen en Mishandeld. Net als in voorgaande jaren ver schijnt in het zomerseizoen de Rekreatiekrant". Het aantal edi ties is uitgebreid: in plaats van zeven keer komt het blad nu tien keer uit. Het eerste nummer ver schijnt volgend weekend, de laatste Rekreatiekrant" op 6 oktober. In juli en augustus is de verschijningsfrequentie weke lijks. Rein Stam is de nieuwe re dacteur van het blad. De „Rekreatiekrant" heeft nogal wat veranderingen ondergaan. Wat niet is veranderd, is de doelstelling. De „Rekreatiekrant" probeert een zo compleet moge lijk overzicht te bieden van dage lijks wisselende evenementen die op Texel plaatsvinden en die voor toeristen interessant kunnen zijn. Het overzicht heeft telkens be trekking op de activiteiten in de eropvoigende week en bevat ook Duitstalige informatie. Het blad is een uitgave van drukkerij/uitgeve rij Langeveld en de Rooij BV. Zo als bekend komt de Rekreatiekrantniet meer tot stand in samenwerking met de stichting Texelse Sportraad, die in januari j.l. besloot een eigen blad met op toeristen gerichte in formatie op de markt te brengen. Redactie Nieuw is op de eerste plaats de redactie, waarvoor Rein Stam is aangetrokken. De eindverant woording voor de redactionele in houd blijft evenwel berusten bij de redactie van de Texelse Cou rant. Het is de bedoeling dat alle particulieren, dorpscommissies, verenigingen, campings en ande re organisatoren vanaf heden alle benodigde informatie doorgeven aan Rein Stam. De kopij moet aan de advertentiebalie van Lan geveld en de Rooij worden afge geven. In elk geval moet worden vermeld: naam van het evene ment, plaats, datum, aan- vangstijdstip, duur en eventuele kosten Ientree of deelname). Het eerste nummer heeft speciaal be trekking op het Pinksterweekend en de eropvoigende week. Gege vens over activiteiten in deze pe riode dienen uiterlijk dinsdag 29 mei te zijn ingeleverd. Zaterdag Nieuw is voorts de verspreidings dag. Werd het blad tot en met vorig jaar gedeeltelijk verspreid als bijlage van de Texelse Cou rant van donderdag, ditmaal wordt de Rekreatiekrantver spreid met de TC3, dus op zater dag. Het effect is gelijk, of zelfs nog beter: niet alleen komt de krant huis-aan-huis bij de TC- abonnees, maar ook op vrijwel alle andere adressen op Texel, zoals logiesverstrekkende bedrij ven en tal van losse verkoop punten. Nieuw is tot slot de wijze waar op de „Rekreatiekrant" onder de aandacht wordt gebracht. Een speciaal promotieteam biedt het blad aan op cruciale punten, op markten en bij evenementen. Advertenties Avertenties voor de eerste „Re kreatiekrant" moeten uiterlijk op donderdag 31 mei binnen zijn. Ook hiervoor moet men zich mel den bij de balie van Langeveld en de Rooij, Parkstraat 10, tel. 12741. De advertentie-aquisitie wordt verzorgd door Ben Zegeren en Gauke van Lingen. dacht aan scholen die op Texel een werkweek (gaan) doorbrengen, orga nisatoren van op Texel te houden congressen, seminars e.d. Vertoning van de film zou ook een goede start zijn van een rondrit over het eiland en gebruikt kunnen worden op beur zen waar Texel of bedriiven van Texel zich presenteren. De produktie van de film vindt plaats in nauwe samen werking met het marketingbureau Ka- lusche. Brandt en Partners uit Amsterdam dat ook actief is geweest bij de radio-, tv- en bioscoopcommer cials die Teso enkele jaren geleden liet maken. Oude beelden In de film wordt een aantal malen te ruggeblikt in de historie. De makers zouden daarom graag beschikken over foto's en vooral films over Texel en Teso uit vroeger jaren, gemaakt door vakmensen of amateurs. Wie over dergelijk materiaal beschikt of van het bestaan ervan weet, wordt verzocht contact op te nemen met de Teso-directie. Een insluiper heeft maandagochtend een bedrag van f1.600,- uit een wo ning aan de Schoudieck ontvreemd. De diefstal vond plaats tussen 9.00 en 11.00 uur, terwijl de 35-jarige be woonster niet thuis was. De dief is binnengekomen via een openstaand slaapkamerraam op de benedenver dieping. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. Een witte kwikstaart bouwde ruim een maand geleden zijn nest op het spatbord van een aan de Ruyslaan bij De Koog geparkeerde trekker. Eigenaar Frans Kaercher had de trekker echter nodig en ging er spuit en ander werk mee doen. De kwikstaart liet zich echter niet ontmoedigen. Telkens als de trekker werd gestald werd aan het nest verder gebouwd. Er werden zes eieren in gelegd en zaterdag bleek dat vijf van de zes eieren waren uitgekomen. Ondanks het feit dat de ouder lijke zorg telkens wordt onder broken als de trekker zich ronkend in beweging zet, ko men de vogeltjes blijkbaar niets tekort want ze groeien als kool. De zaterdag genomen foto toont het nestje met vijf „kol- kedotters". Het algemeen bestuur van het Waterschap Texel heeft zich maandagavond unaniem achter een door hoofdingeland Jan Duin ingediende motie geschaard. Het college spreekt hierin haar ern stige verontrusting uit over de langdurige onzekerheid over de hoogte van de rijksuitkeringen, met name over het mogelijk ver minderde aandeel in het dijkonderhoud. Het Waterschap heeft voor de zeewaterkeringen f240.000,- gulden minder subsidie ontvangen dan was begroot. Het werkelijke subsidievoorschot bedroeg f110.000,-, terwijl er f350.000,- was geraamd. De sub sidies van de rijksbijdrageregeling waterkeringen moeten nog vanaf 1985 definitief worden vastgesteld. De motie stelt dat zorg voor de zee waterkeringen een algemeen belang is en dat de financiering om die re den een zo groot mogelijk draagvlak moet hebben. „Het college draagt hetdagelijks bestuur op zich tot het uiterste in te spannen om een zo hoog mogelijke uitkering voor het on derhoud van de zeewaterkering te verkrijgen." De motie wordt verstuurd naar de Unie van Waterschappen, Gedeputeerde staten, de vaste Com missie van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer en de minister van Waterstaat. Aan de motie ging een oproep tot actie door Jan Duin vooraf. In een beschouwing op de rekening 1989 concludeerde hij met het nodige cy nisme dat het Waterschap beter de wegen kan houden en de waterkerin gen eruit kan doen. „De niet uitge keerde subsidie is niet opgenomen in de balans bij ,nog te vorderen'. Het dagelijks bestuur kapituleert en vraagt ons hiermee in te stemmen." Duin vroeg zich af waar de argumen tatie bleef en stelde het gevoel te hebben als een bedelaar met een aal moes naar huis te worden gestuurd. „En dat terwijl we enkel uitvoerder zijn van een overheidstaak." Hij zei een gebaar te willen maken door de rekening niet goed te keuren. „Als we dat namelijk wel doen leggen we ons er voor jaren bij neer." Niet ongeschonden Dijkgraaf Jac. Dijt antwoordde dat er een onderscheid gemaakt moet wor den tussen datgene wat geweest is en wat komen gaat. „Wat betreft de subsidiëring volgens de oude regelin gen hebben we echt duidelijk moeten erkennen dat opschoning van de sub sidies formeel terecht was. Er waren punten waarvan we vonden dat ze terecht waren en punten die we aan gevochten hebben. We hebben ons tot het uiterste ingespannen om te maken wat er van te maken viel, maar we zijn natuurlijk niet onge schonden uit de strijd gekomen." Dijt meldde vervolgens dat er echter een redelijke bijdrage in de onder houdskosten van de zeewering op komst is. „Dat gevecht wordt op dit moment gestreden." Opsteker De Raad van State is inmiddels tot het oordeel gekomen dat „het econo mische, sociale en culturele belang bij het voorkomen van overstromin gen, ook voor de inwoners van de niet direct getroffen delen van het land, dusdanig groot is, dat een rela tief gelijkblijvende bijdrage uit de al gemene middelen gewenst is". „Een mooie opsteker," aldus Dijt. „We moeten er vertrouwen in hebben dat het goed komt. Als Waterschap zelf heb je er niet veel invloed op. Daar om hebben we ons verzameld in de Unie van Waterschappen. Daar zitten de mensen die voor ons de kolen uit het vuur moeten halen." Dijt meldde met het afkeuren van de rekening niet gelukkig te zijn en vroeg beraad met de overige bestuursleden aan. Barendregt zei zich achter Duin te willen scharen. „De cijfers zijn destijds in sa menspraak met de provincie op gesteld. Als je de begroting afkeurt laat je een protest richting GS door klinken." Na de gevraagde schorsing gaf Jan Duin te kennen een motie in te willen dienen. Die werd unaniem (ook door het dagelijks bestuur) on dersteund. Meevallers Hoewel het waterschap met een te kort van f90.000,- kampt, is het af gelopen jaar door de weersomstandigheden heel gunstig geweest. Jan Duin vertelde de „mee vallers" uit het accountantsrapport te hebben opgeteld en tot het gunstige bedrag van f170.000,- te zijn geko men. Klaas Barendregt stelde voor een egalisatiefonds in te stellen om minder goede jarente kunnen com penseren. „We hebben nu bijvoor beeld ten aanzien van gladheidsbestrijding een paar zachte winters gehad. Een goede zaak, maar straks volgen er ongetwijfeld weer enkele strenge winters. Overgehou den begrotingsbedragen kunnen dan in het fonds worden gestopt voor de jaren dat je geld te kort komt." Vol gens de dijkgraaf heeft het Water schap echter een zodanige reservering dat dergelijke tegenvallers zonder al te veel problemen kunnen worden opgevangen. „Een vrijheid die we graag willen behouden." Tijdens de rondvraag informeerde A. Lap naar de subsidiemogelijkheden van het gebied rond molen 't Noor den. „Het klinkt misschien raar, maar de omringdijk van Westfriesland is ook een monument." De dijkgraaf zei toe de mogelijkheden te onderzoe ken. Een 12-jarige jongen uit den Burg heeft woensdagmiddag vanuit een schoenenzaak aan de Groeneplaats witte sportschoenen t.w.v. f49,- ont vreemd. Met de ouders is een scha deregeling getroffen. Activiteiten voor de maand juni kun nen tot en met dinsdag 29 mei worden opgegeven. Advertenties tot en met 31 mei aan de balie bij drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy. Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 - 12741 t

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1