Texel belandt op tweede plaats in Waddentoernooi ewaagd in open VH kampioenschap tenners aan elkaar Grote en goede produktie textielkunst-cursisten The Favourite Team Bang&Olufsen i TX 32 vertrokken naar eiland Man Voorbereidingskrediet dorpshuis in De Koog Kano-instuif hemelvaart en pinksterweekend Buitentoernooi z.v.v. Mantje EmIqENSDAG 23MEI1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 In de expositieruimte van het ge meentehuis zijn tot Pinksteren zoge heten „textielschilderijen" te zien. Het werk is gemaakt door zeven Texelse dames als resultaat van een cursus die afgelopen winter door Iny Nahuys werd gegeven. De expositie is zeer zeker de moeite waard: het valt nauwelijks te geloven dat de da mes -onder wie beginners- dit staalt je hand vlijt in slechts een wintertje tijd tot stand hebben gebracht. Het is niet voor het eerst dat deze vorm van textiele kunst op Texel is te zien. Iny Nahuys exposeerde enkele malen met eigen werk en nu voor de derde maal zijn pronkstukken van haar cursisten te bewonderen. Het Texelse publiek is inmiddels ver trouwd geraakt met de textielschilde rijen en heeft daarmee volgens Iny Nahuys een bijzondere positie ver worven. Textielschilderijen zijn name lijk een vorm van expressie die je vrijwel nergens anders in Nederland treft. „Het wordt nog eens een ty pisch Texels produkt", grapte Iny Na huys gistermiddag bij de opening. Zo'n beetje alleen in plaatsen waar Iny Nahuys heeft lesgegeven (in Gel derland en Overijssel), is het maken van textielschilderijen populair. Ook op Texel is een enthousiaste groep ontstaan. Eén van de deelneemsters verklaarde dat het combineren van lapjes stof tot „schilderijen" een wa re verslaving is. „Tot 's avonds laat ben je ermee bezig. Altijd denk je weer: het kan beter en dan ga je weer schuiven en opnieuw proberen. Soms ben je al uitgekeken op je eigen werkstuk voordat het af is. Maar intussen ben je alweer zó geïnspireerd om een echt mooi werkstuk te maken, dat je zomaar weer aan een nieuw schilderij be gint." Aan de cursus van afgelopen winter namen tien vrouwen deel, beginners en gevorderden. De zeven van wie werk op de tentoonstelling hangt, zijn: Nel Huisman, letje van der Werf, Elly Ramaekers, Marja Bruin, Corrie Timmer, Joop Jonk en Liny Veenema. In het eerste deel van de expositie ruimte hangt veel werk van begin ners, maar dat moet de argeloze bezoeker er wel speciaal worden bij- verteld. De „schilderijen" van Elly Ra maekers bijvoorbeeld ogen bijzonder knap. De door haar gebruikte warme kleuren combineren heel goed en ook een gewaagde abstracte voorstelling kan de toets der kritiek ruimschoots doorstaan. De helder vormgegeven portretten van beginner Marja Bruin zijn evenzeer de moeite waard. In het tweede vertrek springt het werk van Corrie Timmer in het oog, vooral de religieuze voorstellingen „Ikoon" en „Pelgrimage". De TX 32 „Cornelia Wilhelmina" van P. A. v.d. Vis Zn. uit Oosterend is verkocht. Afgelopen week voer het in 1983 gebouwde schip door het Engelse Kanaal in 65 vaaruren naar haar nieuwe bestemming: het eiland Man. De kotter is aangekocht door de universiteit van Liverpool, die het schip in wil zetten voor bodem- en visserijonderzoek. Er komt geen nieuw schip voor de TX 32 in de plaats. Het quotum van de Cornelia Wilhelmina wordt overge heveld naar de TX 37, de Pieter-An- tonie, een tweede schip van de firma. Een krediet van ƒ30.000.- beschik baar stellen voor de voorbereiding voor de bouw van een dorpshuis in De Koog. Dat wil het college van B en W voorstellen aan de raad. Als men accoord gaat, kan worden in gespeeld op recente ontwikkelingen. Een dorpshuisvoorziening in De Koog zou goed worden benut. Dat wijst een onderzoek uit van een werk groep, die dit in maart heeft onder zocht. Naast een ruimte voor verenigingen zou er ook ruimte in kunnen worden gemaakt voor andere voorzieningen die van belang zijn voor het dorp. Daarbij wordt als eer ste gedacht aan een praktijkruimte voor de Texelse huisartsen. De be hoefte aan medische bijstand ter plaatse is, met name in de zomer, zeer groot. Toilet Het dorpshuis zou misschien kunnen worden gecombineerd met een open baar toilet. Over een dergelijke voor ziening is al vaker gepraat, maar het probleem van het schoonhouden kon niet worden opgelost. De verwach ting is dat dit kan worden geregeld binnen de organisatie die het dorps huis gaat runnen. In het gebouw zou ook een WV- informatiepunt en een PTT- postagentschap kunnen worden on dergebracht. Op deze wijze worden de huisvestingskosten van meerdere organisaties beperkt en wordt het een multi functioneel gebouw. In overleg met UBA projectontwikke ling en de eerder genoemde werk groep heeft de gemeente gekeken welke lokatie op 't Stappeland in aanmerking komt voor een dorpshuis. De keuze is gevallen op een plek dicht bij het parkeerterrein, maar wel vlakbij het centrum. Architect J. Vis ser is betrokken bij de voorbereiding. KTF maakte op Schiermonnikoog furore. Het hele dorp liep re hoop om de Texelse muzikanten te beluisteren. Het afgelopen weekeinde werd het jaarlijkse Waddentoernooi gehouden op Schiermonnikoog. De Terschellin- gers eisten traditiegetrouw de Wad denbokaal voor zich op. gevolgd door de Texelaars, die op de tweede plaats eindigden. Ameland en Schiermonnikoog bezetten gezamen lijk de derde positie en Vlieland besloot als goede vijfde de rij. De ei landers stelden ook bij dit negende toernooi de gezelligheid boven de sportieve prestaties, zodat de plaats in het eindklassement er eigenlijk weinig toe deed. Enkele sportvissers waren zaterdag al vertrokken, het merendeel van de in totaal 271 deelnemende Texelaars vertrok echter zaterdagmorgen. Liefst vier bussen gingen richting Schier monnikoog. De Texelaars deden aan alle onderde len mee. Bij het windsurfen trad Windsurfclub Texel zelfs op als orga nisator: het eiland heeft geen eigen surfclub. Texel werd op dit onderdeel eerste. Bij het touwtrekken deden Texels sterksten hun reputatie weder om alle eer aan door met overmacht te winnen. De Texelse darters en bridgers bezet ten respectievelijk een tweede en derde plaats. Beet! Een Vlielander zorgde tijdens de vis wedstrijd op het strand voor het no dige tumult. Terwijl de man nietsvermoedend boven zijn hengel zat te mediteren, beet er voor het eerst in vier jaar een vis in zijn aas. Nadat de ergste opschudding was gezakt, werd de vis door anderen van de haak gehaald. Ameland bleek over de beste vissers te beschikken, Texel werd tweede. Bij het biljarten en tennissen eindig den onze sporters in de laagste regio nen. Dat de Texelaars niettemin weten hoe een balletje kan rollen, be wees het dames volleybalteam „Dur- per Drup" uit De Cocksdorp. Zij werden, flink aangemoedigd door het publiek, eerste. Ook de heren van Ko- beko lieten zich niet onbetuigd. Ter schelling moesten ze voor laten gaan, maar „onze mannen" volgden er pal achter. Bij de onderdelen voetbal en klaver jassen werden de Texelaars derde. KTF Het Koninklijk Texels Fanfarekorps vertegenwoordigde Texel tijdens de sportuitwisseling op muzikale wijze. Het korps zorgde zaterdagmiddag, di rect na aankomst, voor muziek bij de officiële opening van het toernooi in het dorpshuis. Aansluitend volgde een rondgang door het dorp. De om vang van een vereniging als KTF bleek voor de plaatselijke bevolking nieuw. De belangstelling en het en thousiasme van de mensen langs de route was er dan ook naar. Zaterdagavond verzorgden de Schier- monnikoger fanfare en KTF een geza menlijk concert in de Gereformeerde kerk. Onderleiding van dirigent Pieter Heertjes zette het uiterst gemotiveer de orkest een prestatie neer die er zijn mocht. De over het algemeen lichte nummers werden door het pu bliek beloond met een staande ovatie. Happening De afsluiting van de avond was een hoogtepunt voor de muzikanten van I.N.: samen met KTF werd een groot orkest gevormd dat de mars „Jubilis- simo" ten gehore bracht. De gewel- digde akoestiek van het kerkgebouw werkte er aan mee dat dit slotnum mer een ware happening werd. De Texelaars werden uitvoerig bedankt door burgemeester Boekhoven van Schiermonnikoog. Naar aanleiding van de geslaagde samenwerking wer den door besturen van de clubs gelijk afspraken gemaakt voor de volgende dag. 's Middags vond het slotoptreden plaats: een afsluitende rondgang door het dorp samen met de fanfare van Schiermonnikoog. Het halve dorp liep uit om getuige te zijn van dit - voor Schiermonnikoger begrippen - unieke spektakel. Op alle straathoeken drom den mensen samen terwijl zich gaan- dewege een stoet achter de muziek vormde. Bij het dorpshuis werd - na nog enige nummers gespeeld te heb ben - het combinatieorkest ontbon den, waarna KTF zich opmaakte voor de thuisreis. Volgend jaar vindt de Waddenuitwis- seling op Vlieland plaats. Schaatstrainer Henk Gemser luidde de bel als startsein. Zeekanocentrum Texel houdt in het Hemelvaartsweekend (24 t/m 27 mei) en het Pinksterweekend (2 t/m 4 juni) een kano-instuif. Onder lei ding van instructeurs van het Zeeka nocentrum worden tochten gevaren over het wad of langs de noordzee- kust naar bestemmingen als Vlie land, Razende Bol, de Slufter, etc. Ook is er gelegenheid om te bran dingkanoën. Afhankelijk van het weer en de wen sen van de deelnemers wordt van dag tot dag afgesproken waar en hoe er gevaren wordt. In ieder geval staat er voor zaterdag 26 mei en zondag 3 juni een heel rondje Texel op het pro gramma. Verder is er volop gelegen heid voor het uitwisselen van ervaringen met andere zee- en bran- dingkanoërs. Deze instuifdagen heb ben een iets ander karakter dan de normale cursussen die door het Zee kanocentrum gegeven worden. Daar kunnen ook beginnende kanoërs aan deelnemen. Van de deelnemers aan de instuif wordt verwacht dat ze al over voldoende kano-ervaring be schikken. Minimaal dient men een goede bootbalans te hebben, gewend te zijn met een spatzeil te varen en een goede peddeltechniek te hebben. De dagen beginnen om ongeveer 9.00 uur op het terrein van het Zee kanocentrum bij vakantiecentrum De Krim nabij De Cocksdorp. De kosten bedragen f22,— per dag met eigen kano-uitrusting. Gebruik van een ka no met uitrusting van het Zeekano centrum kost f 25,— per dag. Aanmelden vooraf is gewenst bij Zee kanocentrum Texel, telefoon 02220 - 15066, b.g.g. 02220 - 16657. Zaalvoetbalvereniging Mantje houdt zaterdag van 10.00 tot ongeveer 16.30 uur ter afsluiting van het sei zoen op het B-veld van de v.v. Texel se Boys een buitentoernooi. Achttien zaalvoetbalteams verdeeld over een recreatie- en een prestatiepoule zul len de strijd aanbinden om de spe ciaal voor deze gelegenheid door bakkerij Ofrein vervaardigde taarten. In de prestatiepoule zijn het voorna melijk uit Gamma-spelers bestaande team Cor Steijn en het technisch be gaafde De Baijer uit Amstelveen fa voriet. Casino, het nieuwe volgend jaar voor Texel in de hoofdklasse uit- komde team van Leendert Eelman en Mantje kunnen voor verrassingen zor gen. Texel veteranen, Mantje 2 en het Engelse Ajax United lijken in de recreatiepoule de dienst te gaan uit maken. Scheidsrechters in de presta tiepoule zijn de heren Heerschap, Eelman en Van Putten. De organise rende vereniging zorgt voor de arbi trage in de recreatiepoule. lï ALARM Qlk V ALS ELKE SECONDE TELT jjoten peloton passeert Oudeschild if beeld zou tot vlak voor het eind van de wedstrijd ongewijzigd blijven. 192 wielrenners die zaterdag meededen aan het voor de zes- keer op Texel gehouden Open Noordhollands wielrenkam- jenschap waren overwegend sterk en bovendien aan elkaar ijvaagd. Daardoor bleef het peloton over bijna de hele 85 kilo- eter lange route bij elkaar. Oppervlakkig bekeken leek het daar- ior alsof er geen felle strijd werd geleverd, maar alleen al het ft dat een gemiddelde snelheid werd gereden van meer dan 40 ometer per uur wijst erop dat dit wel degelijk het geval was. ok waren er divere uitlooppogingen, maar die werden allemaal weer snel geneutraliseerd. mende Texelaars niet zoveel indruk. De beste was Evert Koopman die als 29e binnenkwam. Zelf was hij ook niet tevreden. Hij had het een zware tocht gevonden en was geplaagd door pech in de vorm van gebroken spaken en een aanlopende rem. Jan Nico van der Ploeg kwam als 38e binnen, de 16-jarige Jordi Vinke als 64e en Piet Roeper als 65e. Van de 92 renners waren er 71 binnen de tijdslimiet over de finish. Het kampioenschap op Texel komt vlak na de Tour de Lasalle van Den Helder. Renners die deze beproeving erop hebben zitten, houden zich graag een paar weken rustig en staan dus niet in de rij om zich ook op Texel nog eens uit de naad te fiet sen. Dit in aanmerking nemende was de animo voor het Noordhollands kampioenschap nog heel behoorlijk. Dat van de 113 reners die zich had den opgegeven 10 procent afbericht deed, is niet verontrustend. Toch zou het organiserende Wielercomité de volgende keer wat meer deelnemers willen zien, vooral van buiten Noord- Holland. Er zal daarom nog wat meer aan promotie worden gedaan. Aan de aantrekkelijkheid van de route op Texel mankeert het in elk geval niet. Het is een echt klassieker-parcours, zeer gevarieerd en uitdagend voor de wielrenner. Ook de organisatie op Texel kan een nog wat groter aantal deelnemers best aan. Ook deze keer verliep alles zonder ongelukken en ook overigens vlekkeloos, mede dank zij de inzet van sponsors en tientallen vrijwillige medewerkenden. Gemser De bekende schaatstrainer Henk Gemser uit Heerenveen zorgde voor wat extra luister bij het wielerevene- ment door bij de start de bel te lui den en door het uitreiken van de prijzen na afloop. Gemser heeft be loofd ook de volgende keer weer pre sent te zijn, mogelijk zelfs als deelnemer. Ook zal hij mogelijk be trokken zijn bij de tijdrit die in sep tember wordt gehouden. OEN BURG itsiö Texelse deelnemer Evert Koopman had yug meer van willen maken; hij moest lie 29e plaats genoegen nemen. organisatoren van het Wielerco- Texel hadden genoeg mogelijk- knvoor „schifting" geboden. De ■ts was langer dan de vorige keer er was een stuk Rozendijk in op tomen. De klinkers, kuilen en hob- Is van dit weggedeelte beloofden geselectie te veroorzaken, maar I gebeurde nauwelijks. looppogingen werden onder meer laan op de Staart in Waalenburg, Den Hoorn en op de Laanweg, tel os met ontsnappingen van drie tot i renners. Weinig minuten later eren 2e door de anderen weer inge- ild. Pas kort voor de finish, bij de geberg, maakte zich een kopgroep 'tienman los. Daaronder bevond bR. Wassenburg uit Den Helder r eerste werd, gevolgd door G. But- «nan, W. vd Hulst, A. van EyJj: en Kraak. Zesde werd P.Keetman, ze- nde A. de Kind, achtste F. vd sst, negende J. vd Schip en tiende vd Aart. bet sterke rennersveld maakten de estaties van de slechts vijf deelne- BanqSOIufsen verricht de aftrap voor een opwindend TV-seizoen I Tot 16 juni krijgt u bi| aankoop va 1 Deense Iteur Plus een wèdstrijdlorrnulier waarmee u fantastische pr.|zen kunt winnen eenB&Otelevisie.eer.reis voor twee naar Scandinavië, een horloge ol klok van Jacob Jensen en meer. B» uw bezoek aan onze zaak brengen we u vast inde stemming met een Scandinavische traktatie Jan Brouwer Spinbaan 15, Tel 02220-15130 Beovision MX5500/3500 Videorecorder VX5000 Motor-TV stand Beolink 1000 Een weergaloze beeld- en geluidskwaliteit van de wereldkampioen bedienmgscomlort. 3 jaar garantie

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7