Contact Georgië wordt schte uitwisseling Nioz steeds meer „in bij beleidsbepalers ISLWVK.1 a .AAPSALON De Koog in rocksfeer Onderzoek naar (giftige) algengroei Dia's over Texel in Koger kerkje Duivensport 1 ierste wedstrijd z.v. Westerslag iefdewerk, oud plastic f lOENSDAG 23 MEI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De Koog stond het afgelopen week end in het teken van rock 'n roll. Voor de vierde keer werd daar op ini tiatief van de „natte horeca" het „Back to the sixties"-festival gehou den, een evenement dat wordt be schouwd als de officiële start van het zomerseizoen. Negen rockgroe pen speelden in evenzovele café's de sterren van de hemel en gingen daar mee door tot vier uur in de ochtend. Het had er even naar uitgezien dat het festival dit jaar achterwege zou blijven omdat het bestuur van de or ganiserende stichting Tropical Sea- festival ermee was opgehouden, maar een snel benoemd interim- bestuur heeft de taak overgenomen. Het festval viel dit jaar extra vroeg omdat men anders in de knoop was geraakt met andere publiektrekkende dagen zoals Hemelvaartsdag, Pinkste ren en Texeljazz. Volgens de nauw bij de organisatie betrokken Hanneke van Laar van café „Onder de pomp" was het vooral za terdagavond gezellig en aanhoudend druk in de deelnemende café's. Een puur toeristische aangelegenheid was het echter allerminst. Het merendeel van de bezoekers bestond zelfs uit Texelaars. Ook de vorige keren was dat het geval. De toeristen vormden echter een onmisbaar bestanddeel van het publiek. Sommige rocklief hebbers waren er speciaal voor naar Texel gekomen. De foto werd zaterdagmiddag ge maakt toen de Club Route 66 een serie schitterend gerestaureerde auto's uit de jaren vijftig op het dorpsplein had neergezet, zoals een Thunderbird '56, een Cadillac '51, Ford Etzel '59, Chevrolet Belair, etc. Grote aandachttrekker was een Mer cedes 500 K met een waarde die in de tonnen loopt. De auto's vormden het decor van een nostalgische de monstratie rock 'n roll-dansen door de groep „Breathless", die door zo wel jong als oud met enthousiasme werd gadegeslagen. Alexander bleek nog op hetzelfde adres in Tbilisi te wonen. Voor de man, sinds kort weduwnaar, was de ontmoeting een zeer emotionele ge beurtenis. Tijdens oen gezamenlijke bijeenkomst aan de vooravond van de thuisreis werd namens de groep als afscheids geschenk een scheepsbel met in scriptie overhandigd aan de voorzitter van de Georgische vriendschapsvere niging. Op korte termijn zal nu het tegenbe zoek van de Georgiërs worden geor ganiseerd. Elke maandagavond worden in de Ned. Hervormde kerk van De Koog dia's over Texel vertoond. Aanstaande maandag laat dhr. Veldwisch zijn dia's zien en vertelt erbij. De entree bedraagt f2,- per persoon, de aan vang is 20.00 uur. De organisatie be rust bij de Schuilhut-commissie. „profiteert" van de (uit economische noodzaakl gegroeide belangstelling voor milieuproblematiek. Steeds vaker krijgt het Nioz zogeheten „beleidsre levante" opdrachten. Groene velden Lindeboom: „De vraag of ook de Ne derlandse wateren onder afgrijselijk groene velden bedekt kunnen wor den, moet met „ja" worden beant woord. De vraag is alleen: waar, wanneer, welke algen, wat zijn oorza ken van de groei. In klimaatkamers kun je dat allemaal nauwkeurig on derzoeken. We kunnen daarin proe ven nemen met licht, temperatuur, hoeveelheden meststoffen. Daarnaast is er een voortdurende terugkoppeling met de bevindingen die we in het veld opdoen." Het is nog onbekend of de Noord- en Waddenzee door toeval aan een ramp zijn ontsnapt, of dat de omstandighe den in deze wateren dusdanig zijn dat de kans op ongewenste algen- groei klein is. Lindeboom bij de ope ning: „Hoe kunnen we een algenplaag hier voorkomen? Het lijkt simpel: zorgen dat minder meststof fen in zee terechtkomen. Maar het bemesten van de zee heeft ook posi tieve effecten. Bijvoorbeeld de mos selcultuur vaart er wel bij. De overheid komt daarom straks voor een dilemma te staan: zij moet zor- Ria Trap, Oosterend. De kweekbakken in de nieuwe klimaatkamer zijn uitgerust met moderne technische snufjeszo dat de groei van algen nauwkeuriger dan ooit kan worden bestudeerd. IFotoDirk KuiterI gen het negatieve kwijt te raken en het positieve over te houden." Theorie Lindebooms collega dr. Roel Rieg- man, die als leider van het onderzoek zal fungeren, heeft een theorie over de algengroei ontworpen. Populair gezegd komt die hierop neer: de ver mesting van de zee leidt tot toename van algen en dat leidt weer tot grote re hoeveelheden dierlijk plankton. Het plankton eet echter alleen de „lekke re" algen, zodat de giftige soorten overblijven. Riegman: „In de klimaat kamer gaan we bekijken of de theo rie klopt. Daarnaast bekijken we de invloed van de temperatuur. Dus: neemt de algengroei toe als de tem peratuur stijgt? Een actueel onder werp met het oog op het broeikas-effect." De klimaatkamer is verdeeld in twee compartimenten: de „15 graden- kamer" en de „Antarctica-kamer" (waar de temperatuur ca. 2 graden is). In de 15 graden-kamer vindt het algen-onderzoek plaats, terwijl daar tevens enkele andere projecten wor den uitgevoerd. In de Antarctica- kamer wordt ook de ontwikkeling van algen onder de loep genomen, maar in het bijzonder de groei van Antarctica-algen. Hier is de vraag: onder welke temperaturen en met welke voeding gaan deze algen groei en? Het is de bedoeling dat de kli maatkamer minstens 25 jaar blijft staan. Dubbelwandig Een deel van de apparatuur die bij de proefopstellingen wordt gebruikt, is zeer modern en nog weinig elders toegepast. Innovaties zijn onder meer de dubbelwandige koelbakken, zodat extra koelvloeistof kan worden toege voegd en de temperatuur tot op 0,1 graad nauwkeurig kan worden be paald. Nieuw is ook het roersysteem, dat minder turbulentie veroorzaakt dan het systeem dat tot dusver op het Nioz werd gebruikt. De algen blij ven hierdoor heel. Ook de voe- dings/meststoffen kunnen heel exact worden gedoseerd. Dr. Lindeboom verzuimde niet een woord van dank uit te spreken in de richting van de vorig jaar overleden oud Nioz-directeur prof. dr. Jenne Zijlstra, op wiens kamer de plannen voor het onderzoek en de bouw van de klimaatkamer werden ontwikkeld. Nioz en BEWON brachten vervolgens de nodige centen op tafel. De bouw heeft een aan materiaal een investe ring van ƒ170.000,- gevergd. Linde boom becijferde de werkelijke kosten op wel vier ton, als inzet van het werkplaats-personeel en anderen worden doorberekend. De klimaatkamer werd donderdag ge opend door oud-directeur Henk Post- ma. De openingshandeling bestond uit het doormidden branden van een touwtje, waardoor twee grote ther mometers bij de deur van de klimaat kamer op hun plaats kwamen te hangen. Afgelopen zaterdag werden de Texel se duiven gelost in St. Quentin (Frankrijk). Bij redelijk goed weer en een noord-oosten wind werd om 8.30 uur gestart voor een afstand van ongeveer 380 kilometer. Herman Groeneveld constateerde om 14.20.09 uur de eerste duif, die met een snelheid van 1066,50 m/min aankwam. Uitslag Herman Groeneveld: 1, 3, 7; Sjoerd Feenstra: 2; Arie Ellen 4; Meyert de Waard: 5, 6. ior dank zij de veranderingen die zich de laatste tijd in Oost- 0pa hebben voorgedaan, zijn de mogelijkheden voor uitwisse- tussen Texel en Georgië aanzienlijk verruimd. Niet alleen \rtuitwisselingen worden in deze steeds zelfstandiger optre de Sowjetrepubliek toegejuicht, maar ook contacten tussen "i,oefenaars van bepaalde beroepen zoals boeren en vissers en nssen scholieren. staan leden van een visserijcoópe- ,1e uit de 60.000 inwoners tellende Poti aan de Zwarte Zee als het are in de startblokken om naar ,,e| te reizen waar zij kennis willen aken met de hypermoderne tech- uken waarvan de Texelse visserij [h bedient. Ook is gebleken dat er ógelijkheden zijn om een Texelse jioolklas van het voortgezet onder- ijs in Georgië een 14-daagse ifcultuurvakantie te laten doorbren gt, waarna een ongeveer even grote oep Georgische scholieren een be- sk aar Texel zou moeten brengen daar, met medewerking van de ctolen, een programma van zowel dicatie als ontspanning te beleven, ergelijke contacten zijn financieel .«rkomelijk omdat de deelnemers al- e reis betalen, terwijl gastfami- m de respectievelijke landen voor rest zorgen. Mooie reis tokjens dat systeem was ook de 2-daagse succesvolle reis opgezet èvan 5-16 mei j.l. werd gehouden nder auspiciën van het „Texel- irgiê Kontakt". Er werd aan deel- snomen door 24 personen, die door Georgiërs op bijzonder hartelijke jze zijn ontvangen, politieke veranderingen in de zich jtjd al tegen Moskou afzettende wietrepubliek voltrekken zich ra- •ndsnel. Er zijn daar tegenwoordig tt minder dan 170 politieke partij- t waaronder zowel communisten s monarchisten en zelfs meerdere jroene'partijen, ledereen maakt in n,heid propaganda voor zijn ideeën n de ooit verboden vlag van het tje Georgië wappert overal. Type- ad voor de veranderingen is ook s de Texelse groep aanvankelijk Georgië zou gaan op uitnodiging m het Veteranencomité van Georgië larmee tijdens een voorbereidende ssin oktober werd onderhandeld) sar naderhand werd meegedeeld si dit comité zich „om politieke re iden" had teruggetrokken. De orga- satie werd overgenomen door Boris menski van het Georgische mini- üne van buitenlandse zaken en en- de collega's. Ook een umanistische jongerenbeweging (de 'it Wil 'eggen: zakjes bij zakjes, fla- laarom ernelaars vragen of zij de moeite 0n nemen alles schoon en droog te leveren. En dan alleen in het e Plastic. Alles dat u zou moe- weggooien, moeten wij toch ook (Klooien. Bij mij gebeurt het op schaal, maar bij Amsing op °'e schaal Onze container kan één keer vol. Hopelijk heeft e,een begrip voor onze situatie. tegenwoordig vrij opererende tegen hanger van de communistische jeugdbeweging Komsomol) werd in geschakeld evenals een organisatie die zich bezig houdt met contacten met Georgiërs overzee. Znamenski en de zijnen zorgden voor gastfamilies waar de Texelaars welkom waren. Berlijn De groep vertrok zaterdag 5 mei met Interflug van Schiphol en maakte een tussenstop in Berlijn. Die stad werd door iedereen op eigen gelegenheid bezichtigd. Velen maakten van de ge legenheid gebruik om eigenhandig een stuk uit de muur te hakken om dit als souvenir mee te nemen. De volgende ochtend ging het naar Mos kou waar het gezelschap op het vliegveld met bloemen werd begroet door Znamenski en zijn medewerkers. Een kleine ramp dreigde voor een der reizgers die tot de ontdekking kwam dat haar pas was verlopen. Vroeger zou zij de luchthaven niet zijn afgeko men, maar nu bleek het mogelijk het probleem op te lossen met inschake ling van de Nederlandse ambassade. Het gezelschap bracht een halve dag door in Moskou, waar in hotel „Mos kou" bij het Rode Plein een (Georgi sche) maaltijd werd gebruikt en er was ook nog gelegenheid om wat te winkelen. 's Avonds werd doorgevlogen naar Tblisi in Georgië waar het gezelschap tegen middernacht aankwam. Hier werden de Texelaars verdeeld over de diverse gastheren en gastvrouwen, merendeels studenten. Gedurende de week die in Georgië werd doorge bracht zorgden de gastfamilie's er voor dat „hun" Texelaars werden bezig gehouden, zodat iedereen wat anders beleefde. De meesten bezich tigden Tbilisi en omgeving, maar veel reizigers drongen ook veel verder het land in en bereikten de Turkse grens, de Kaukasus of de Zwarte Zee. Daar naast was er dagelijks een gebeurte nis of excursie waarbij alle reizigers aanwezig waren, zoals een bezoek aan een champagnefabriek en een door de gouverneur aangeboden di ner in de plaats Gurdjaani. Lezingen Tussendoor deden zich allerlei interes sante ontmoetingen voor. Zo gaf een van de leden van het gezelschap een gastcollege over taal en taalgebruik aan de universiteit van Tbilisi en een arts gaf in een ziekenhuis voor een groep collega's een dia-lezing over de positie en werkzaamheden van een Nederlandse huisarts. De tijd dat dergelijke Georgiereizen werden beheerst door ontmoetingen met oud-strijders die aan de opstand op Texel hadden deelgenomen, is voorbij. In de loop van de week wa ren er contacten met slechts enkele van deze veteranen; de nadruk lag veel meer op contact met de jonge generatie die hevig is geïnteresseerd in alles wat uit het westen komt. Een talbarriere was er nauwelijks. In het Engels werd goed gecommuniceerd. De georgiërs interesseren zich voor de nederlandse taal. Binnenkort zal een leerstoel Nederlands worden geïnstalleerd aan de Universiteit van Tbilisi. De groep kreeg het verzoek om daaraan mee te werken door het aandragen van suggesties voor cur sussen en door uit te zien naar can- didaten voor deze leerstoel. Opgespoord Voor mevrouw T.C. Bakker-Veeger van de Jan Ayeweg was het een bij zondere belevenis om na 45 jaar Alexander Bandalaswili terug te zien. Deze man zat destijds met een ande re Georgiër verborgen in Lindehoeve in De Westen en had een foto ach tergelaten met zijn adres in Georgi sche letters. De nu 80-jarige f (ustzeilvereniging Westerslag houdt de eerste clubwedstrijd voor atamarans. Op de Noordzee voor t strand van paal 17 zal een drie- Jeksbaan worden gevaren. De uit- agen tellen mee voor het impioenschap van de vereniging, ook niet-leden kunnen deelne men. De briefing is om 10.00 uur bij aal 17 voor de club. de plastic verzamelaar volgt hier en 'ijst van huishoudplastic dat we kamelen: achte (rekbare) plastic zakjes; plastic tassen; plastic flacons zonder doppen; plastic doppen; toer-, champignon- en koekbakjes. Wes moet schoon en droog zijn. :n dit is wat we niet verzamelen: spaflessen; azijnflessen; knisperend plastic (folie); Piepschuim, nylon; etiketten. Vaarom deze lijst? Plastic sorteren is 'en U|terst arbeidsintensief werk. Als 'een zak plastic bij mij binnenkomt, !°rdt het met de hand uitgezocht. „Kan het leven in de Noord- en Waddenzee ook door een algenplaag worden bedreigd?" Nadat twee jaar geleden de kranten vol stonden over de bloei van de „killeralg" bij Dene marken en vorig jaar de toeristen werden verdreven van de Adriatische kust wegens de met algen besmeur de stranden, is deze vraag actueel. Zowel in wetenschappelijke (biolo gen) kringen als bij de (Nederlandse) overheid. Vrijwel direct na de Skan- dinavische plaag besloot de Nioz- directie tot het instellen van een on derzoek. Met de donderdag verrichte opening van een nieuwe, geavan ceerd ingerichte klimaatkamer, kan dit onderzoek van start gaan. De financiering van het project is evenwel nog niet rond. Volgens dr. Han Lindeboom, leider van de BEWON-groep van het Nioz (BEWON staat voor Beleidsgericht Weten schappelijk Onderzoek Nioz), is extra geld nodig om een antwoord te kun nen geven op alle beleidsproblemen. Het onderzoek vergt een internationa le aanpak, met geld van de Europese Gemeenschap, aldus Lindeboom. Hij zei over aanwijzingen te beschikken dat „Den Haag" bereid is extra finan ciën beschikbaar te stellen. Be leidsproblemen zijn o.m.: giftige algenbloei, slijmalgen (schuim op het strand), zuurstofgebrek, de effecten op de Waddenzee, dumping van meststoffen in zee en klimaatsonder- zoek (bijv. invloed broeikas-effect op de groei van algen). Wetenschappelijk interessant en te vens economische noodzaak. Zo is aan de zalmkwekerijen in de Skandi- navische wateren voor 10 miljoen Amerikaanse dollar schade toege bracht. De verliezen door het wegblij ven van toeristen aan de Adriatische kust worden op maar liefst een mil jard geschat. Vastgesteld is inmiddels dat de hele bodem van de Oostzee dood is als gevolg van de overbe mesting. Het instituut aan 't Horntje (ons b'J flacons, doppen bij doppen, Het is daarom heel vervelend als - "aeons niet schoon zijn, als er ,r°odkruimels in de zakjes zitten of 'ie een vuilniszak treft met natte k°ud. Hennie Amsing en ik willen nogmaals aan de plasticver- De leiders van het algenonderzoek dr. Roel Riegman (links) en dr. Han Lindeboom (met de duim veelbetekenend omhoog) bij de toegang tot de nieuwe klimaatkamer, die oud Nioz-directeur Henk Postma symbolisch voor hen openzet. (Foto Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9