Jeugdmusical „De Les": een tien met een griffel Hemelvaartdrukte Surfrondje Auto-inbraak Imperial gestolen ihliels PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 U Texel is een creatief eiland. Met jeugdmusical „De Les", die donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond was te zien in De Linde boom, is daarvan opnieuw het bewijs geleverd. Het is toch maar mooi te beschikken over mensen die zo'n omvangrijke theaterpro- duktie van a tot z bedenken en uitvoeren. „De Les" was storm achtig, spontaan, herkenbaar, gevarieerd, ontroerend en grappig. Niet perfect uitgevoerd, maar dat hoefde ook niet. Op hun eigen, ongekunstelde wijze wisten de ruim twintig deelnemende jonge ren het publiek tot driemaal toe een zéér aangenaam avondje voor te schotelen. en de hoge noten kwamen zuiver over. Vertrouwen Met de neus op het toneel zat voorts Toos Maas, produktieleidster en souf- fleusse. Haar aanwezigheid moet de genen op de planken het nodige vertrouwen hebben geschonken. En kele malen was haar hulp daadwerke lijk nodig, omdat iemand zijn of haar tekst kwijt was. Voor de betrokkenen zal dat ongetwijfeld een pijnlijke stilte zijn geweest, maar hoogstwaarschijn lijk was er onder de toeschouwers niemand die zich eraan heeft gestoord. Még alsjeblieft iemand eens z'n tekst kwijt zijn in zo'n monsterproduktie. Nu we zijn aanbeland bij de teksten: een groot compliment daarvoor. Tij dens de repetities waren de oor spronkelijke teksten van Pip Barnard gaandeweg echte spreektaal gewor den. Taal van scholieren van nu, zon der gebruikmaking van cliché's of oubollige uitdrukkingen. Het pleit voor regisseur Aris van Zeijlen dat hij de jongeren de vrijheid gaf om de teksten zelf bij te schaven. Het kwam de geloofwaardigheid van „De Les" zeer ten goede. Pittig Inhoudelijk krijgen de teksten ook een pluim. De dialogen waren door gaans pittig en helder. Er werd pre cies gezegd waar het om draaide, zonder te oordelen of te overdrijven. Dat was heel belangrijk in gevoelige scenes, zoals bij de dood van een medescholier wegens een overdosis drugs, de confrontatie tussen de zwangere leerlinge en de docent en een discussie tussen een conserva tieve en progressieve docent over bier drinken en stickies roken. We zenlijk was dat de humor daarbij niet uit het oog werd verloren. Thema's waren onder meer: jongen/meisje, ge notmiddelen, generatiekloof, muziek, kortom zo'n beetje alles dat in de pu berteit een rol speelt. In tekstueel opzicht was het hoogte punt ongetwijfeld de monoloog van één van de vier volwassen acteurs, Lia Coutinho (conrectrix mevrouw Langelaar), die tijdens een wandeling door het verlaten schoolgebouw laat blijken zelf ook graag eens uit de band te springen. Lia Coutinho leefde zich helemaal uit in deze scene, zij bespeelde het publiek op geraffineer de, uitdagende wijze. Haar rol bleef in de rest van het stuk beperkt. Hoofdrollen Twee jongens en twee meisjes ver vulden de hoofdrollen. Al genoemd is Louise Kortenhoeven als Lisette Kruyskamp, een nieuwe leerlinge op het fictieve J.A. van der Vlislyceum. Door middel van Lisette ontdekken de toeschouwers de onderlinge ver houdingen op deze school, en in het bijzonder in klas 4E. Een klas die grofweg in twee groepen is verdeeld: enerzijds een „moeilijke" groep, die in Een bijzonder goede prestatie, om dat de makers (schrijver Pip Barnard en componist Ruud Nooy) hen be paald niet voor een gemakkelijke op gave hadden geplaatst. Moeilijk was vooral dat „De Les" tal van uiteenlo pende thema's en probleem-situaties bevatte. Voortdurend moesten de jongeren daarom van stemming ver anderen. „Alles dat normaal op tien scholen gebeurt, gebeurt nu in één klas", had één van hen vooraf tref fend gezegd. Samen kwamen ze er echter voortreffelijk uit. Om in schooltermen te blijven: een tien met een griffel. Helaas deed de niet optimale geluids weergave afbreuk aan het resultaat. De muziek van het begeleidingsor kestje overstemde nogal eens de zang, waardoor de bedoelingen van de liedjes niet altijd uit de verf kwa men. Te vaak kon het euvel niet met microfoons worden verholpen. Op de eerste avond gingen hierdoor enkele nummers de mist in, zoals de solo partij van (leraresl Magda Brom- mersma in het massale openings- en sluitingslied „De Les", een lied van (schoonmaker) Willem Vos wiens stem van nature weinig volume heeft en -als dieptepunt- het liedje waarin hoofdrolspeelster Louise Kortenhoe ven (Lisette) ontdekt dat ze zwanger is van de gymleraar, dat vrijwel on hoorbaar was. Tijdens de volgende avonden verbeterde het geluid, maar nog steeds was de muziek in verhou ding tot de vokalen te hard. Waar schijnlijk speelde het feit dat het orkestje voorop het podium zat, daar bij een rol. Als de muzikanten wat meer weggestoken hadden gezeten, zou hun rol minder overheersend zijn geweest. Conservatorium De kwaliteit van de orkestleden stond daarentegen buiten kijf: groten deels aan het Amsterdams conserva torium geschoolde jongens en meisjes. Zij waren naar Texel gehaald op initiatief van hoornspeler Joeri de Vente, die de arrangementen van de door Ruud Nooy geschreven liedjes had verzorgd. Dat het orkestje nau welijks met de Texelse jongeren had gerepeteerd, had geen hoorbare mis sers tot gevolg. Integendeel: de mu ziek was een lust voor het oor, met individueel uitstekende bijdragen, met name van dwarsfluitiste en piccolo speelster Lily Dekker. Muzikaal leider was Ruud Nooy, die vooraan het po dium zittend met zijn akoestische gi taar zowel het orkestje als de jongeren van dichtbij begeleidde. In het orkestje bevond zich nog een viertal jongeren: de meisjes Mariek van Beurden, Maartje Kamphuis, Vera Keijzer en Mariska Plaatsman, die sa men een prima achtergrond-koortje vormden. Goed op elkaar ingespeeld Joop IN iels van Arkel) is niet zo'n sul als hij lijkt. Hier laat hij zich bewonderen door de vele meisjes uit zijn klas. ge Lisette zwanger van hem is ge worden. Heijman, al eerder te zien bij „Comedia de la Nioz", deed het pre cies goed. Hij had best zwaar kunnen overdrijven, maar deed dat slechts met mate en was daardoor sterk. De volwassenen Lia Coutinho en Wil lem Vos speelden kleine rollen, waar van die van Vos niet onbelangrijk was. Als conciërge was hij een soort verteller, een toeschouwer op het to neel, die de rust zelve was. Lia Cou tinho bleek naast voortreffelijk acteren ook zeer behoorlijk te kunnen zingen. Een schot in de roos was verder het gastoptreden van Lies de Boo als de smartlapzangeres Tante Riek. Zij kreeg de handen op elkaar en maakte een show van de toegift. Anderen De andere veertien jongeren stonden bijna evenveel op het toneel, maar hadden kleinere rollen. Sommige met wat méér karakter dan de anderen. Opvallende types werden op de plan ken gezet door Brendalie Loef (als de sportieve Mabel) en Inge van der Pijl (als muziek-freak Monica). Inge zong bovendien een lied in haar eentje, wat haar goed af ging. De jongeren hadden samen telkens een belangrij ke ondersteunende functie tijdens de liedjes, als koor en/of als balletgroep. De choreografieën van Klarina Combé waren gevarieerd en oogden speels. In elk geval konden ze door de groep goed worden uitgevoerd, zodat waar schijnlijk niemand voor de volgende keer zal bedanken omdat het dansen zo moeilijk was. Dat er een volgende Dinsdag 29 mei In Cinema Texel draait „The of the roses"; 20.00 uur. Donderdag 31 mei In de NH kerk van De Waal gint om 20.00 uur een koot} vond, met medewerking var' „Advendo" en „The Gospeh Hoogwater Oudeschild Za. Zo. Ma. Di. 26 27 28 29 Wo. 30 Do. 31 Vr. 1 Za. 2 10.51 en 2j 11.31 en 22 11.54 en 0.45 en 1 115 en Ij 2.05 en 1 2.44 en li 3.34 een 1{ Aan het strand is het een uur eerder water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 na hoogwater. De zon komt 27 meicj 5.30 uur en gaat onder om 21.45u.' mei eerste kwartier; 26 mei springtij; ni doodtij keer komt, valt vurig te hopen, dit smaakt naar méér. de vrije uren rondhangt bij een snackbar en experimenteert met drank en drugs, anderzijds de leerlin gen die dat niet doen. Lisette wordt heen en weer geslingerd tussen bei de groepen, die op sommige momen ten echter ook een eenheid vormen. Louise Kortenhoeven vervulde de moeilijke rol van Lisette heel geloof waardig. Aanvankelijk wat schuchter, later feller en nimmer van haar stuk te brengen. Mariëlle Hendriks was een wat uit bundiger type als de klasse-oudste Karin van Oorschot. Zij vat het als haar taak op Lisette te begeleiden. Spoedig zijn ze vriendinnen, totdat de charmes van de gymleraar in het spel komen. Mariëlle legde veel karakter in haar rol, echt een meid die voor an deren op de bres springt. Het meest ovationele applaus ging naar Remco van der Belt, die als Frits een exponent was van de „moeilijke" groep. Nou ja, moeilijk, een hufter kon je deze Frits met noemen. Met zijn soms tegendraadse, soms mee gaande gedrag verwierf hij juist de meeste sympathie. Goed gedaan dus van Remco, die alleen moest oppas sen dat hij niet te lacherig overkwam. Een schitterend typetje werd neerge zet door Niels van Arkel, als de stille, goeie sul van de klas, Joop van Her- weijnen. Zó sullig als hij doet, blijkt Joop uiteindelijk niet te zijn. Inhoude lijk was deze rol niet zo interessant als die van Lisette en Frits, maar Niels van Arkel maakte er heel wat van. Hij is gezegend met een flink portie acteertalent en hopelijk zien we hem vaker voor de Texelse spot lights. Volwassenen De twee volwassen hoofdrollen wa ren voor Magda Brommersma als de muzieklerares mevrouw Gorczynzki en Rob Heijman als de gymnastiekle raar Hans de Vil. Zij vormen wat be treft hun opvattingen elkanders tegenpolen. Magda Brommersma is bekend van „Geen C te hoog" en maakte ook ditmaal van haar creatie iets bijzonders. De aanvankelijk stren ge, „ouderwetse" lerares slaagt op haar eigen wijze de jeugd te boeien. Hoogtepunt van haar optreden was een scene die zo uit de „Blues Bro- Twee hoofdrolspelers in een intiem onderonsje tijdens een wild klassefeest Links Frits (Remco van der Belt), rechts Lisette Louise Kortenhoe ven). Klas 4E in opstand tegen de strenge muziekjuf (Mariëlle Hendriks thers"-film kon zijn weggelopen, met Magda Brommersma in de rol van Aretha Franklin. De gymleraar daarentegen komt min der gelouterd uit de „strijd" met klas 4E. Aanvankelijk op de populaire toer, moet hij in het stof bijten als leerlin- VERVOLG VAN PAGINA 1 gelopen week hebben we dagen met wel 1000 telefoontjes gehad. Het is heel vervelend als je mensen een adres opgeeft dat al verhuurd blijkt te zijn. Met het oog op de Pinkster- drukte en het Rondje om Texel wil ik nogmaals een dringend beroep doen ons zo precies mogelijk op de hoogte te houden." Ook Joop Groen van Reisburo Texel heeft veel aanvragen voor boekingen op het laatste moment binnengekre gen. „Aan de vraag naar huisjes en stacaravans hebben we kunnen vol doen. De last-minute-boekingen lopen op dat punt goed." Teso-cijfers Texels Eigen Stoomboot Onderneming heeft de periode 29-4-'89 t/m 7-5-'89 vergeleken met het tijdvak 19-5-'90 tot 27-5-'90. De vergelijking tussen beide Hemelvaartweekeinden toont een flinke vervoerstoename in 1990. Vanaf Den Helder werden afgelopen week 11.797 personenauto's overge zet, tegen 10.975 verleden jaar 7%). Teso vervoerde in 1989 587 ca ravans, nu waren dat er 797 stuks: een stijging van meer dan 35%. Dit jaar werden 344 aanhangers overge zet, 94 meer dan vorig jaar 37%). Vanaf Texel werden in 1990 10.970 personenauto's overgezet. Verleden jaar waren dat er 10.747. Een stij ging van ruim 2%. Dit jaar vervoerde Teso 553 caravans, tegen 429 in 1989. Een toename van liefst 28%. Het aanhangervervoer liep dit jaar met ruim 50% op. Van 228 in 1989 naar 343 dit jaar. In beide vaarrichtingen steeg het ver voer in personenauto's procentueel gezien met ruim 4%, het caravanver- voer met ruim 32% en het aanbod in aanhangers met 43%. (Magda Brommersma). Enigseins symbolisch slaat tussen de klas en de ju! kiassehooUk VERVOLG VAN PAGINA 1 Naast het bestuur is sprake van een wedstrijdcommissie, geheel volgens de formule van de Ronde om Texel- organisatie. Voorzitter van de „Texel Race"-commissie is Wieb van den Berg. Secretaris is Arnaud de Weijer, tweede secretaris Thalia Houwing. Penningmeester is Gerrit Spanhaak. Joris Lamens verzorgt de publiciteit, Jan Thomsen is wedstrijdleider, Mar tin van der Wal (oudgediende die me de aan de basis stond van zowel de Windsurfclub als de Ronde om Texel) is verantwoordelijk voor de veiligheid en communicatie, André van den Berg regelt het transport en alles op het strand en Wieb en André van den Berg doen voorts het onderdeel informatie. Paal 9 is bewust gekozen als start punt. Enerzijds omdat het een nieu we lokatie is voor watersportactiviteiten, anderzijds om dat de startplaats gunstig is met het oog op de stroming. De deelnemers kunnen de gehele ronde met de stroom mee voltooien. Zouden start en finish bijv. bij paal 17 zijn, zoals bij de Ronde om Texel, dan hebben de surfers op het laatste stuk het tij tegen. Voorts zijn de parkeermogelijkheden en medewerking van de strandexploi- tant redenen voor de organisatie om voor paal 9 te kiezen. Texelse deelname De deelnemers worden bepaald aan de hand van de uitslagen van zware wedstrijden die dit jaar in Nederland worden gehouden, zoals de Elfste dentocht, de KNWV marathonserie en de brandingsurfcompetitie. Er mo gen vijf Texelaars meedoen, te weten de vijf die in de Texelse wedstrijden als beste uit de bus komen. Het aspect veiligheid heeft grote aan dacht. Van de naar schatting 125 vrijwilligers zal de helft op zee wor den ingezet. Medewerking wordt ver leend door o.a. de KNZHRM, Duikclub Texel (Brakestein II), diverse boten die ook bij de catamaranronde worden ingezet en ook een (gratis beschik baar gesteld) vliegtuig van Tessel Air. Als extra veilgheidsmiddels zijn de deelnemers verplicht een fluorisce- rend hesje te dragen met een ni type vuurpijl (waterdicht en vw van zes patronen). De surfers» niet te ver uit de kust zeilen. O1! te bewerkstelligen zullen op dnfl punten (ter hoogte van paal 2I.J vuurtoren, de VC-boei en Oudes ijkpunten in zee worden ge surfers moeten tussen die punsj de kust zeilen. Reuzes^ Uitwijkdag is zondag. Mocht del zaterdag wel gewoon doorgaan! zal de zondag worden benut vwl een zogeheten „reuzeslalom naai Vlieland". Daarbij wordt van pd| naar een boei bij Vlieland en v rug gesurfd. Tot slot kan nog worden vermdil de recordpoging die profsurfer a han van den Berg binnenkort «IJ dernemen, ook onder auspiciën de Stichting Texel Race zal plaa den. De recordpoging zal moetel gaan via de kortste legale roulef geen wil zeggen dat natuurgetdi Schorren moet worden vermedïl Van den Berg is momenteel in« l wachting van een gunstige wrtl dat hij in twee uur (of minderl» Texel kan surfen. Een Duitse vakantieganger werlj zondagavond de dupe van een»] toinbraak. Uit zijn in De Koog? keerd staande voertuig werdeil fotocamera's (Canon en Ricoh) spiegelobjectief. een verrekijker^ een winder ontvreemd. De daders verschaften zich tof door het kapotslaan van een nifj het portierslot en het forceren v. kofferbak. De totale waarde vanj ontvreemde voorwerpen is f25' Twee nachten achtereen werdf1! auto's op een parkeerterrein va»I camping in De Koog de impel het dak gestolen. Beide male"1* het een imperial met fietsenbe" In de nacht van 24 op 25 mehj een Brabantse toerist het slac" een etmaal later werd een inw van Duisburg gedupeerd.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2