Fanfares willen méér blaasmuzikanten ialerie Texel toont trakke aquarellen Zaterdag open dag muziekschool firm [risten grepen else autokraker Auto-inbraken bij toeval opgelost Brandje in kantine liep met sisser af Inbraak Bromfiets gestolen Diefstal Blijven doormodderen? Bossiesdag Zangavond Gezellige rit Texelaars succesvol in Wieringen Ideale omstandigheden feestmarkt Oudeschild SDAG 29 MEI 1990 Koninklijk /axel5 ateco ELVIS SELECT LITIMENTO 'SIENSIS' LUK ^U'/tl-K\KUKMUNO I'" H'*'*" I @§0 1 i j*-> TEXELSE COURANT PAGINA 5 groepje toeristen uit Leeuwar- iil betrapten in de nacht van don- ^Tlag op vrijdag op heterdaad gnd die op de parkeerplaats aan likadel een auto probeerde open treken. De Friezen grepen de au- raker in de kladden en waar- luwden de politie. De dader bleek rp 16-jarige Texelse jongeman, die IKtnover de politie bekende een Onteerder een auto-inbraak te fcen gepleegd op de parkeer- aan de Vogelenzang. stille getuige droeg hij als be last met zich mee: een snee aan hand die hij had opgelopen bij de eerste autokraak. De politie had in de auto op de Vogelenzang (van een 30-jarige Alkmaarse) bloedsporen aangetroffen. De jongen had daarvan het portierraam ingeslagen en ge poogd de radiocassetterecorder te stelen. Dat mislukte. Gezien de openstaande portieren was hij kenne lijk betrapt. Bij zijn autokraak in De Koog was hij er wel in geslaagd de autoradio uit te nemen. De jongen bleek divers inbrekersgereedschap bij zich te hebben. Tegen de politie be weerde hij alleen te zijn geweest, maar de politie had het vermoeden dat er een 19-jarige Texelaar bij was betrokken. De desbetreffende knaap werd diezelfde nacht nog van zijn bed gelicht en bekende zijn aandeel. Als motief noemden de jongens geld gebrek. l&XkrirTa uit de in Galerie Tessel getoonde serie bronssculpturen van Vigyano Scholma. !,ie Texel exposeert op het ogen- een aantal fraaie kunstwerken, ""igen sfeervolle en strakke '"ellen van Thomas de Klerk en P J hebbers van bronssculpturen kun- het fijnzinnige werk van Vigyano jolma bewonderen. De expositie galerie aan de Kogerstraat kan ®juni worden bekeken. tano Scholma zegt zijn inspiratie "e bewegingen van het menselijk ffm te halen. Hij wordt vooral tot «houwen aangezet door het be- allerlei dansen. Om die re- bezoekt hij veelvuldig allerlei e,,epetities. waar hij gewapend "in schetsboek heen gaat. Zijn in|ngen werkt hij uit tot heel fra- 8 en subtiele bronzen figuurtjes. 5 ""as de Klerk kenmerkt zich in aguarellen door schitterende he- Partijen. Zijn kleuren hebben to ilets van datgene wat aquarellen n,°azo onverteerbaar „zoet" if 3! maakt. Hoewel De Klerk in Amster dam is opgegroeid, bracht hij de eer ste maanden van zijn leven op het boerenland door. Volgens de schilder is hiermee zijn betrokkenheid bij met het polderlandschap wellicht ver klaard. De galerie toont voorts gedecoreerde schalen van John Weeldon. Deze kunstenaar heeft in de loop der jaren met het bakken van steengoed en porcelein en het glazuren hiervan een geheel eigen stijl ontwikkeld. Het gla zuur probeert hij in overeenstemming met de aard van het steengoed te brengen. Van Ulrike Bayer wordt er (ge- bruikslkeramiek getoond, van Frits Rossman schalen en vazen en van Marianne Hensel - die al eerder in de galerie exposeerde- plastieken in ke ramiek. Openingstijden van de galerie: maan dag t/m zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur. Dinsdags gesloten. Verder gaven zij toe tussen 17 en 21 mei te hebben ingebroken in bouwke ten op 't Stappeland. Ze ontvreemd den daaruit acht electrische kachels en een wandcontactdoos. Een serie auto-inbraken die vorige week in De Koog werden gepleegd, konden dankzij de oplettendheid van een taxichauffeuse worden opgelost. De daders, twee drugsverslaafden uit Delft, bevonden zich al met de buit op de boot, maar werden door de politie in de kraag gegrepen. De junkies, een man en een vrouw van beide 24 jaar, hadden zich in de nacht van donderdag op vrijdag uit geleefd op geparkeerde auto's in De Koog. In de Dorpsstraat werden vier auto's opengebroken, in de Strij- bosstraat drie en in de Kaapstraat één. Ze ontvreemdden onder meer autoradio's, fotocamera's met toebe horen, kleding, cheques en andere waardepapieren. Bovendien deed het tweetal een poging tot inbraak in een kledingboetiek in de badplaats. Vrij dag kwam de zaak aan het rollen toen het duo op de veerhaven geld ontvreemdde uit de portemonnee van de taxibestuurster die hen naar de boot had gebracht. De vrouw deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie, die vervolgens op de boot tot aanhouding kon overgaan. Bij inspec tie van de bagage kwam de hele par tij gestolen goederen tevoorschijn. Navraag leerde dat het duo een uit gebreid strafblad heeft en bij de Delftse politie als „onverbeterlijk" be kend staan. De MAB-club Texel zag bijna het sportieve hoogtepunt van het seizoen in een deceptie veranderen. Een be ginnend brandje bedreigde vrijdag middag de kantine en dat terwijl zaterdag en zondag in het teken zou den staan van de grote NHN- crosswedstrijd. Doortastend optreden van crossers en clubleden die hun tent alvast in de buurt van de kantine hadden opgezet, voorkwam erger. Met een poederblusser en emmers water werden de vlammen gedoofd. De schade bleef daardoor beperkt tot schade aan een wand en het pla fond. De tevens gewaarschuwde brandweer arriveerde snel, maar hoefde geen bluswerk te verrichten. Oorzaak is waarschijnlijk een lekken de geiser geweest. Een 28-jarige Texelaar deed aangifte van diefstal uit zijn woning in Den Burg. Verdwenen waren een foto toestel met toebehoren, t.v.-toestel met afstandsbedienning, verrekijker en c.d.'s. De dief had zich toegang verschaft door de achterdeur te for ceren. Tussen 12 en 15 mei is een Puch maxi uit een schuur in Den Burg ont vreemd. De eigenaar van de brom fiets is een in Amsterdam woonachtige Texelaar. Een inwoner van Den Burg deed maandag bij de politie aangifte van zakkenrollerij. De Texelaar ontdekte na thuiskomst in een discotheek in Harlingen bestolen te zijn van een portemonnaie met een inhoud van f450,- en een sleutelbos. De politie heeft de diefstal doorgegeven aan de politie te Harlingen. „Het eiland Texel is zowel kwantita tief als kwalitatief rijk bedeeld wat betreft de fanfarekorpsen", luidt de conclusie van KTF-secretaris Wil Huizinga. na het bezoek dat zijn ver eniging vorig weekend bracht aan Schiermonnikoog. Om dit peil in de toekomst te behouden, zal het aan tal koper-leerlingen aan de muziek school omhoog moeten. Op de open dag. zaterdag a.s., staat dat centraal. Drie fanfarekorpsen (DEK, Excelsior, KTF) met in het totaal ongeveer 135 blaasmuzikanten, 50 tamboers en 50 majoretten, dat is de stand van zaken op Texel. Tel daarbij het aantal leerlin gen van de verenigingen, het uitste kende opleidingsniveau aan de Texelse Muziekschool en het prima werk van de verenigingsdirigenten en instructeurs, dan zou bovenstaande conclusie wel eens juist kunnen zijn. Ook het hoge niveau waarop twee van de drie Texelse korpsen deelne men aan nationale muziekconcoursen is een graadmeter voor de kwaliteit die op Texel zeker aanwezig is. Studeren Springt Texel er op deze punten dui- Brieven van lezen - builen verentwoonMekhe^) ven de redakue Nadat weken terug in de TC3 al op ludieke wijze aandacht werd besteed aan de zotte situatie op de Nikadel (parkeermeters op de bushalte) is aan deze situatie nog steeds niets veran derd. Pasen niet. Hemelvaartsdag met en straks met de Pinksterdrukte waarschijnlijk nog niet. De passagiers fatsoenlijk in en uit la ten stappen is met mogelijk. Midden op de weg en tussen de geparkeerde auto's verlaten zij de bus. Belachelijk toch? (Hoe bestaat het: echt iets voor het KRO t.v.-programma). Nu nog een schrijnend probleem in De Cocksdorp en wel in de Hods- honstraat waar de AOT zeven keer per dag met twee bussen (een bus is twaalf meter) tien tot vijftien minuten stilstaat (eindpunt), omdat er aan de overkant van deze straat geen par keerverbod is. Zo wordt de straat bij na een kwartier door deze blokkade voor alle verkeer gesloten. Als de ge meente genegen is om ook nog een bordje op te hangen bij het gemaal bij de NH kerk („uitgezonderd AOT- bussen", net als op de Keesomlaan) kunnen mijn collega's en ik deze draai fatsoenlijk maken. Verder nog wat verkeersborden in de Hods- honstraat en parkeermeters aan de Nikadel en dan ga ik weer fluitend naar mijn werk. H. Jonker, buschauffeur AOT. delijk bovenuit ten opzichte van de andere Waddeneilanden, er zijn ook overeenkomsten. Veel jeugd verlaat na het op de eilanden aanwezige voortgezet onderwijs het eiland om door te studeren aan de vaste wal. Het verenigingsleven op de eilanden kan hierover meepraten. Sportclubs, toneelverenigingen, muziekverenigin gen: allemaal lijden ze onder dit ver schijnsel. Ook de fanfarekorpsen zien talentvolle muzikanten die op het punt staan door te breken, vertrekken naar de vaste wal. Daarom is het no dig dat er een regelmatige aanvulling van jeugdleden komt, voor blaasmuzi- kant, majorette of tamboer. Juist de laatste jaren is er een daling in aan- Op eerste Pinksterdag, oftewel „Bos- siesdag", houden de gezamenlijke kerken een kinderviering op de Hoge- berg. Wie wil meedoen moet zorgen om 9.15 uur aanwezig te zijn op het parkeerterrein aan de Emmalaan in Den Burg. Vandaar gaat iedereen in optocht lopend naar de Hogeberg. De kinderen hoeven alleen maar een broodje mee te nemen. Het brood wordt ingezameld en later bij de maaltijd mogen alle aanwezigen weer een broodje uit de mand nemen. Drinken hoeft alleen te worden mee gebracht door degenen met een spe ciaal dieet. Op de Hogeberg worden diverse spelletjes gedaan. De terug tocht gaat per paard en wagen (of trekkers met aanhangers) naar het parkeerterrein. Om ongeveer 12.30 uur worden de deelnemers terugver wacht. Bij slecht weer wordt ook verzameld op het parkeerterrein, maar dan gaat de optocht naar de kantine van sociale werkplaats De Bolder op het Wezenland. Terugkeer in dat geval om ca. 11.30 uur. De or ganisatie is in handen van de leiding van de kindernevendienst. gemelde jeugdleden bij de muziekve renigingen waardoor een evenwichtige opbouw in gevaar dreigt te komen. Campagne In samenwerking met de Texelse Mu ziekschool hebben KTF, DEK en Ex celsior dit jaar een uitgebreide voorlichtingscampagne gehouden die zaterdag a.s. wordt afgesloten met een open dag op de Texelse Muziek school. Naast alle instrumenten als orgel, dwarsfluit, viool en piano zal ook veel aandacht worden besteed aan de koperen blaasinstrumenten, de saxofoons en het slagwerk. De groeperingen waarvan de Texelse fan farekorpsen het in de toekomst moe ten hebben. Naast voorlichting door de vakdocen ten van de Muziekschool zullen er ook vertegenwoordigers van de vere nigingen zijn om vragen te beant woorden. Bovendien speelt er een gelegenheidsorkest, samengesteld uit muzikanten van Excelsior, DEK en KTF van 11.50 tot 12.20 uur. Naast de nieuwe jeugdleden zien de korpsen ook graag ouderen die graag een instrument wilen leren bespelen, oud-leden en mensen die pas op Texel zijn komen wonen en die reeds deel uitmaakten van een muziekge zelschap. Ook zij zijn van harte wel kom. De open dag duurt van 10.30 tot 15.00 uur. De Texelse menvereniging „tussen Wad en Duin" hield op Hemelsvaarts- dag een van hun vele gezelligheidsrit- ten. Deze rit was een speciale dorpentocht. Er werd 's morgens om 10 uur gestart vanaf het parkeerter rein van garage Grisnigt in Den Burg. Daarvandaan liep de route via allerlei straten en wegen naar Den Hoorn. Vervolgens via Zuid-haffel naar het Eikenbossie waar koffie met koek werd genuttigd. Na deze rustpauze, die door paard en koetsiers zeer werd gewaardeerd, ging de tocht verder met 14 aanspanningen richting De Waal, vandaar door Waalenburg naar De Koog en de Dennen waar werd gepicknickt op de speelweide aan de Ploeglanderweg. Door de organisatie werd voorts een puzzelopdracht aan de passagiers gegeven met de op dracht deze in te vullen. In de Ned. Hervorjpde kerk van De Waal wordt donderdag een koora vond gehouden, aanvang 20.00 uur. Er zijn optredens van „Advendo" uit De Koog en „The Gospeltrain" uit De Koog. Zondag is er door vijf Texelaars deel genomen aan de kwart-triathlon in Hippolytushoef. De 1 km zwemmen, 45 km fietsen en 10 km hardlopen werden onder iedeale weersomstan digheden en onder grote publieke belangstelling afgelegd. Sieme Appel was de snelste Texelaar. Zijn tijd was 2 uur 15 minuten en 17 secon den. Hij werd vijfde bij de veteranen. Douwe Dijker werd achtste in deze categorie in 2.21.30, een verbetering van zijn snelste tijd met maar liefst 14 minuten. Paul Verhagen belandde bij de veteranen met een tijd van 2.37.59 op de 22e plaats. Nel Brui ning finishte in 2.44.15 en werd daar mee derde bij de dames veteranen. Bij de heren senioren werd Henk Ste vens 65ste in een tijd van 2.17.00. Er deden 188 deelnemers aan mee. De organisatie was perfect. De verenigingen, school en het kerkje voeren wel bij de feestmarkt die za terdag in Oudeschild werd gehouden. De omstandigheden waren ideaal: zonnig maar geen strandweer en een gevarieerd programma. Vanaf het be gin was het groentje schuin tegen over dorpshuis 't Skiltje druk bevolkt. Niet alleen met mensen van het dorp zelf, maar ook met nieuwsgierige toeristen, die hun fietsen even in de berm hadden gestald. Er was voor elk wat wils. De Bruinvisschool had de zolder opgeruimd en hield verko ping van boeken en stond met een rad van avontuur. De opbrengst was bestemd voor de verbouwing, bij het groot onderhoud in 1991. Grootste aandachttrekkers waren het worst- hangen (van de ondernemersvereni ging) en sjoelen op de reuzesjoelbak (van toneelvereniging Nieuw Leven). De jeugd leefde zich uit met het playbacken van bekende artiesten en kon enkele malen genieten van een poppenkast-voorstelling in de tent. De gymvereniging bood plantjes te koop aan en wie een versgebakken visje kocht, spekte de kas van het zeemanskerkje. Onder meer moet het Tien Geboden-bord in de kerk worden gerestaureerd en moeten leidingen worden gelegd en een kachel worden geplaatst in verband met overschake len op aardgas. De markt was geor ganiseerd door de Gemeenschap Oudeschild, dat voor kraamhuur en dergelijke had gezorgd. De verenigin gen stonden ten bate van zichzelf. Een eventueel positief saldo voor de GO zou moeten worden behaald uit de feestavond in de tent. Hoe groot de opbrengst was is nog niet be kend, maar het feest was in elk geval geslaagd, met optredens van het Vis serskoor en de Legendary Late Inbet- weenies. Optreden van het playback-duo ..Meat Loaf" in Oudeschild.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5