Arco de Graaf nadert absolute wereldtop Texelse crossers op dreef in groot deelnemersveld Nico Stoter negende tijdens N.K. turnen v> Leuk maar vermoeiend motorcrosweekend Record met 14 minuten verbeterd lobank iroversdag dadig gedrag Slechts klein bedrag oninbaar over 1989 Bijeenkomst omtrent oprichting kano-club Franchimon traint ook jongste jeugd Rommeltjesmarkt )ErPAG 31 MEI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 10 OiG VAN PAGINA 1 want het jaar ervoor werd geïntroduceerd en toen ten de meeste klanten er nog ertrouwd raken. Het aantal kas- tmgen met de g.a. in 1989 ver- ue ten opzichte van 1988 (van 10 naar 66.0001. Veenstra ver- nog een kleine groei. Het to- antal kashandelingen bij de ,ank Texel steeg vorig jaar met tot 210.000. Grotere omzet nzet steeg eveneens, van 1,7 j gulden in 1988 tot 1,92 mil- urig jaar. „Kok zou er jaloers op Het balanstotaal groeide minder gebruikelijke 5 procent: dit- niet meer dan 2 procent stij- Veenstra wees hiervoor ntele oorzaken aan. Momenteel groeipatroon weer prima: het totaal staat al op 7186 miljoen is opmerkelijk voor de tijd van r. mto resultaat over 1989 be- 72.455.075,- en dat is 000,- méér dan in 1988. Het wordt vooral veroorzaakt Ie rentestijgingen in het afgelo- ar. Ook de kostenkant viel niet istig uit, hoewel Rabo Texel in méér personeel in dienst had it jaar ervoor. De introduktie g.a. en renovatie en herope- >est van het hoofdkantoor n in '88 echter voor extra Veenstra constateerde een ide ontwikkeling van de be- ssten. Bterend winstsaldo viel dankzij agere bruto resultaat hoger uit Er kon bijna een ton aan de algemene reserve wor- igevoegd (7247.107,-). De al- reserve bedraagt nu door ivoeging 76,76 miljoen. Bank voor boeren? de rondvraag werden enkele vragen gesteld over de posi- de Rabobank in de Texelse ;he wereld. Jan Koolhof vroeg marktaandeel van andere ban- ijgt ten koste van de Rabo- Veenstra antwoordde dat id sprake is van pittige con- ife „Maar dat is gezond, want md ons wakker. Wij zijn nog leen echte boerenbank." Kool- oeg zich af of Rabo Texel wei- lagere rentetarieven in ng had kunnen brengen, dan zij •ft gedaan (hoewel dat enkele n van procenten lager was dan riesrente van Rabo Nederland). Veenstra mag de bank niet en vermogen-positie uit het iw Irliezen. „Je moet zorgen voor mde eigen vermogen. Rabo in staat de eigen broek op te m. Wij hebben geen geld nodig nze klanten." Kees Vlaming, ezig namens de Stichting Agra- Texel, gaf een voorbeeld uit de waarbij de Rabo zou hebben lerd volle medewerking te ver- lan een lening voor een groot BCh project. Veenstra noch voorzitter H. de Lugt wilde op van de zaak ingaan. Volgens het in elk geval niet waar dat bobank de boeren geen warm ou toedragen. Mogelijk is spra- ■veest van een misverstand. Herverkiezing igt werd tijdens de vergadering uw tot voorzitter gekozen, voor leriode van vier jaar. Er waren tegenkandidaten. De Lugt deel- ee dat het gezien zijn leeftijd de e zittingsperiode wordt. Henk werd door de vergadering op- i benoemd als lid van de Raad bezicht. |S SI* O juni (2e Pinksterdag) houdt de j aad van de Gymnastiek Vereni- exel een „zeeroversdag". De e9lnt 's morgens om 10.00 uur l()e gymzaal aan de Beatrixlaan li' baar om ongeveer 16.00 uur Lü aer eindigen. De dag staat, zo- team al aangeeft, in het teken ïerovers. Alle kinderen, zowel van de gym en jazz als niet- K, 't de leeftijd van 6 tot en met J> zijn van harte welkom. Kinde- emee willen doen moeten tee en een oud t-shirt(om een ^rovers shirt te maken) en "de theedoek of oude zakdoek. 'e dag zijn verder geen kosten tden. imma: verzamelen en iedereen om- n tot zeerovers. u naar het bos en eten. u- °P zoek naar de schat. U- verrassing. u. terug naar de gymzaal. "-jarige inwoner van Den Burg zich dinsdagnacht op het Mn in De Koog misdragen. De vernielde een ruit van een waarna hij met kracht zijn ®9en een telefooncel smeet. 0,t'e heeft na aanhouding '■verbaal tegen de man op- «kt. Verlin Eelman (nr. 88) was ongenaakbaar in de tweede manche van de junioren 125 cc-klasse op zondag. Hier passeert hij in de sprong een ach terblijver. Het Texelse motorcrossweekend, een initiatief van Jan Witte en Cees Goudsblom van de MAC-Alkmaar, zal de meeste overkantse deelnemers waarschijnlijk nog lang heugen. De mensen die vroeg in de week kwamen hadden te maken met wachttijden in Den Helder. Vrijdagmiddag kon de MAB-kantine ternauwernood gered worden van een felle brand, gedurende het gehele weekend kwamen overal rond de baan parachutisten terecht en tenslotte konden de deelnemers zondagavond ter hoogte van Den Burg weer aansluiten bij de rij naar het vasteland Rolstoelatleet Arco de Graaf heeft zijn grenzen weer verlegd, en hoe! In een internationale wedstrijd in het Zwitserse Schengen stelde hij zijn persoonlijk record op de marathon liefst veertien minuten scherper. Bo vendien schaarde De Graaf zich met zijn tijd van 2 uur 38 minuten en 33 seconden bij de beste 25 wheelers ter wereld. De 26-jarige Texelaar leverde deze prestatie in zijn voorbereiding op de Wereldspelen die van 14 tot 25 juli in Assen worden gehouden. In het ka der daarvan was de krachtmeting in Zwitserland gepland. Behalve de Ne derlandse selectie, waartoe De Graaf zoals bekend behoort, verscheen daar de complete wereldtop aan de start. In totaal waren er 300 deelnemers uit 25 landen. De echte toppers bleken nog een maatje te groot voor de Oranje afvaardiging. Al meteen na de start formeerde zich een kopgroep van on geveer 17 wheelers die zo'n hoog tempo onderhield dat het voor de an deren onmogelijk was om er nog bij te komen. De Graaf zat met drie an dere Nederlanders in de tweede groep. Al vlot bleek dat het parcours ideaal was voor de realisatie van zeer snelle tijden. Er moesten rond een meer twee ronden van 21 kilometer worden afgelegd. Asfalt „Een heel goed glijdend parcours, van start tot finish asfalt zoals op de Het mocht de pret echter allemaal niet drukken, de deelname was voor Texelse begrippen uitstekend en de wedstrijden waren zeer de moeite waard. De wedstrijden op zaterdag telden mee voor het MAB- en MAC- Alk maar kampioenschap. De spits werd afgebeten door kleine- en heel kleine mannekes op 80 en 60 cc motortjes. Sander Witte uit Den Burg reed hier, ondanks zijn geringe wedstrijdererva ring naar een voortreffelijke tweede plek in beide manches. Daarna reden de liefhebbers, dat zijn mensen die naast crossen nog andere liefhebbe rijen hebben, hun wedstrijd. Winnaar werd Bert Boom uit Heemskerk op een zware viertakt KTM. Hans de Winter, de enige Texelaar in dit gezel schap, werd vierde. Strak Ronald Zijm verbaasde vriend en vij and door uiterst strak sturend de 125 cc juniorenklasse naar zijn hand te zetten. Vooral de zege in de tweede manche was er een om in te lijsten; in de laatste ronde rukte hij op van de derde naar de eerste plaats. Rem- co de Beer zag zijn koppositie in de klasse 125 cc senioren verloren gaan door machinepech, eerste werd nu Jan Visser. Voor de tweede manche was de machine weer piekfijn in orde en Remco de Beer won met een straatlengte voorsprong. De afsluiten de 250/500 cc race werd een prooi voor de oppermachtige Johan Kiste- maker uit Winkel. Nico Bakker pro beerde aanvankelijk in zijn spoor te blijven maar moest dit bekopen met een valpartij en een fiks aantal spa ken minder in het voorwiel, twee tweede plaatsen werden zijn deel. Na de wedstrijden maakten de - nu weer bruikbare - douches overuren om de ongeveer 50 crossers weer toonbaar te maken voor de 's avonds te houden barbecue. Ambulance Bij de inschrijving, zondagochtend, voor de Noordholland-Noord wedstrij den werd al snel duidelijk dat met iedereen direct na de barbecue het bed had opgezocht. Om exact 12.30 uur gaf wedstrijdleider Han Kos uit Oudkarspel het startsein voor de eer ste manche van de gecombineerde 50, 60 en 80 cc wedstrijd. De rij- dertjes crossten, begeleid door enkele zeer luidruchtige papa's, naar dezelf de uitslagen als zaterdag. De wed strijd bij de liefhebbers werd al na twee ronden afgevlagd, Jos v.d. Lin den uit Amsterdam maakte een voor wiellanding over de „tafelberg", kwam ten val en werd overreden door een direct daarachter rijdende collega. De onfortuinlijke coureur werd per ambulance naar Den Helder vervoerd. Foto's wezen uit dat er geen nekwervels beschadigd waren, er was slechts sprake van een lichte hersenschudding. De manche werd niet overgereden en de tweede man che werd weer gewonnen door Bert Boom. De volgende race, de junioren 125 cc, werd al na drie ronden afge vlagd. Over dezelfde tafelberg tuimel den drie rijders over elkaar. Toen de stofwolken waren opgetrokken bleek Grischa de Winter met een sleutel beenbreuk de zwaarst gekwetste coureur. Het was duidelijk dat er aan zienlijk feller werd gereden dan op zaterdag. Schansje Nadat de tafelberg met behulp van tractor en kulver was gereduceerd tot een schansje werd de manche op nieuw gestart. Frans Boersen overtrof zichzelf door van begin tot eind te leiden. Verlin Eelman reed in de tweede manche de wedstrijd van z'n leven en won met een enorme voor sprong. In de klasse 125 cc senioren reden zeven crossers, in de tweede manche slechts vier, maar wat maakten ze er een perfecte show van. Als volleerde GP coureurs denderden met name Remco de Beer en Kees Pol over het circuit, een lust voor het oog. On danks dat Kees Pol aanvankelijk goed tegenstand bood was het uiteindelijk toch weer Remco de Beer die twee keer aan het langste eind trok. Voor de start van de 250/500 cc race liep Nico Bakker zenuwachtig door het rennerskwartier. Zijn grote concurrent Hans van Baar had nu ook ingeschre ven, zou Nico hem op eigen terrein kunnen verslaan? De vrees bleek on gegrond want Nico scoorde weer twee tweede plaatsen achter de on genaakbare Kistemaker. Hans van Baar werd twee keer derde. Enthousiast Hoewel de meesten niet verwacht hadden dat de baan zo zwaar zou zijn was men zeer enthousiast over het Texelse crossweekend en werden er al plannen voor een vervolg ge maakt. Overigens heeft de motorclub uit Assen ook al vergevorderde plan nen voor een tegenbezoek naar aan leiding van het MAB crossweekend in Assen vorig jaar. Uitslagen: Zaterdag: 50 cc: 1. René Duin. 60 cc: 1 Martin Hali; 2. Mike Stoop; 3. Christiaan Landman 80 cc: 1. Dennis Pronk; 2 Sander Witte, 3 Richard v. Baaren Liefhebbers: 1. Bert Boom; 2. Jan Duin; 3. Cees Goudsblom 125 junioren: 1. Ronald Zijm; 2. Bart Wijsman; 3 Ivar Noor man 125 senioren: 1. Jan Visser; 2. Ruud Keijser; 3 Frans Boersen. 250/500 cc senio ren 1 Johan Kistemaker; 2. Nico Bakker; 3. Lous v.d. Berg Zondag: 60 cc: 1. Martin Hali; 2. Mike Stoop; 3. Christiaan Landman. 80 cc: 1. Dennis Pronk; 2. Sander Witte, 3. Richard v. Baaren Lief hebbers 1 Bert Boom; 2. Jan Duin; 3. Ben Goudsblom. 125 junioren: 1 Frans Boersen; 2. Verlin Eelman, 3 Ronald Zijm, 125 senio ren; 1. Remco de Beer; 2. Kees Pol, 3. Ruud Keijser. 250/500 senioren: 1 Johan Kistema ker; 2. Nico Bakker; 3. Hans van Baar. Een bedrag van ƒ23.147,25 is door de gemeente als „oninbaar" ver klaard over het jaar 1989. Tot de du bieuze debiteuren behoorde ook het rijk, dat een oude regeling introk waardoor de gemeente voor ƒ19.500,- het schip inging. Wordt dit bedrag even vergeten, dan resteert dus een „oninbaar" van een paar duizend gulden. Bij de gemeente is men zeer enthousiast over dit re sultaat, dat 0,2 tot 0,3 procent is van de vele miljoenen die de ge meente over 1989 heeft geïnd. „Ge volg van ons actief inningsbeleid", aldus gemeentesecretaris Zoon. Pontweg. Ideaal voor ons dus. Dat er een paar heuvels in zaten gaf niet, omdat ze gelijkmatig over het par cours waren verdeeld. Zodoende kon den we een hoge gemiddelde snelheid behalen. In de afdalingen gingen we soms 50 km/uur", vertelt De Graaf. De tussentijd na een ronde was 49 minuten, oftewel een gemiddelde van 26 km/u, terwijl 22 km/u normaal is. De groep kon dit tempo handhaven en kwam uit op 1.38, voor alle Ne derlanders een dikke verbetering van hun persoonlijke beste tijden. Arco de Graaf reed als vierde Nederlander als 24e over de streep. Daar hoorde hij dat de winnaar, een Zwitser, het we reldrecord (1.29) net niet had weten te verbreken. De eindtijd, 1.30.54, was evengoed supersnel. De tijden van de Nederlanders bete kenden dat zij een premie kregen van de organisatie ter waarde van onge veer duizend gulden, de helft van de reis- en verblijfskosten. Baan Arco de Graaf heeft zich inmiddels ook definitief gekwalificeerd voor de Wereldspelen. Onlangs legde hij met gunstig gevolg testen af op de 1500 en 5000 meter op de baan. Sinds hij beschikt over een nieuwe wedstrijdstoel met koerscorrector, weet De Graaf de bochten beter te nemen. „De baan wordt leuker, maar de wegatletiek houdt mijn voorkeur", aldus De Graaf. Een aantal Texelaars heeft het plan opgevat een eilandelijke kanoclub op te richten. De initiatiefnemers hou den dinsdag 5 juni een bijeenkomst voor geïnteresseerden in d'Ouwe Ulo. Aanvang: 20.00 uur. De initiatiefnemers hebben inmiddels een kleine twintig (zeelkano- liefhebbers bij elkaar. De avond in d'Ouwe Ulo is vooral bedoeld om af te tasten wat de kano-enthousiasten voor ogen staat. De voorlopige orga nisatie is van plan gezamenlijk toch ten te ondernemen en eventueel samen cursussen te volgen, in eerste instantie vaart iedereen de tochten echter op eigen risico mee „Verant woordelijkheid voor de veiligheid kun nen we zeker in het begin niet dragen," aldus Peter Tromp, één van de initiatiefnemers. „Voorlopig willen we eerst bekijken wat de leden van een eventuele club of vereniging ver wachten. We gaan in ieder geval voorzichtig van start." Alle Texelse kano-liefhebbers zijn op de bijeenkomst in d'Ouwe Ulo harte lijk welkom. Nadere informatie is ver krijgbaar bij Peter Tromp, tel. 15238. .wjw. In sommige klassen verscheen een voor Texelse begrippen groot deelnemersveld aan de start Met het oog op de naderende crosslopen in de zomer heeft hardlo per Theo Franchimon het plan opge vat ook training te geven aan zeer jeugdige lopers die willen meedoen aan de kortste afstand, de Vh km. Franchimon, die al geruime tijd loop training geeft in het bos, werd door verschillende ouders hierover bena derd. De bedoeling is dat kinderen kunnen ervaring opdoen, zodat ze weten hoe ze hun krachten moeten verdelen over Vh km. De training vindt alleen doorgang bij voldoende deelname (tenminste twaalf kinde ren). Franchimon wil de training ge ven op zaterdagmiddag om 15.00 uur, start bij het Turfveld. Zijn tele foonnummer is 14749, bellen na 19.00 uur. Zaterdag houdt ZPC TX '71 weer haar jaarlijkse rommeltjesmarkt op de Groeneplaats. Er zijn dit jaar weer ontzettend veel spullen ingebracht van nog goede kwaliteit, zodat er ze ker voor elk wat wils bij zit. De ver koop vindt plaats op het middengedeelte van het plein. Het begin is om 9.00 uur en om onge veer 14.30 uur is de markt ten einde. G.V.T. turner Nico Stoter liet zater dag 26 mei in de 1B lijn een uitste kende indruk achter tijdens de nationale kampioenschappen turnen in Helden-Panningen (Limburg). Met de behaalde negende plaats is de Texelse turner dik tevreden, maar nog meer met zijn optreden op de diverse toestellen. In de afgelopen maand was er een intensieve voorbereiding aan de finale wedstrijd vooraf gegaan. Als „trainings-toetje" was er op donder dag en vrijdag voor de wedstrijden een zestal uren training op het natio naal sportinstituut Papendal. Hoewel in goede vorm leverden deze intensie ve uren toch wat pijnlijke spieren op die de prestaties iets temperden. Op het eerste toestel, paardvoltige, mislukte de oefening dan ook omdat tijdens het flanken op het paard de Texelse turner spontaan door zijn ar men zakte. Het eindcijfer 6.00 voor spelde weinig goeds. Op ringen echter werd een keurige oefening af geleverd. Wegens te weinig opzienba rende onderdelen leverde dit slechts 7.4 op. Langzaamaan kwam Nico Stoter in de wedstrijd. Op paardsprong was de eerste gespron gen Tsukahara iets te vlak afgespron gen, waardoor de landing iets te diep was. De tweede sprong werd er ex tra aandacht geschonken aan het vlakker inspringen waardoor meer ge drukt kon worden tijdens de afzet op het paard. Dit lukte en een prachtig hoge Tsukahara was het resultaat. Een iets overdraaide landing maakte een extra stap noodzakelijk. De sprong leverde 8.60 op. Op brug ge lijk demonstreerde Nico een nieuwe opsprong: een kip buiten de brug aan één legger gevolgd door handstand- drukken op één legger. Het nieuwe onderdeel werd niet geheel vlekke loos geturnd, maar was wel origineel Nico Stoter tijdens deze wedstrijd. Op brug een resultaat van 7.85, beter dan in alle voorgaande wedstrijden dit jaar. Rek werd de klapper. Ook hier een nieuw onderdeel in het programma van Sto ter. De reuzendraai aan één arm werd correct uitgevoerd, terwijl ook de dis- loque, de slinger met hele draai en de dubbele salto als afsprong, goed uit de verf kwam. Het resultaat was een 8.10. Tot slot de vrije oefening. Stoter opende met een nieuwe serie, be staande uit arabier flic-flac en strek salto gevolgd door een kaats-hurksalto. Een originele serie van C gehalte, die prachtig werd uit gevoerd. De rest van de oefening le verde geen problemen op zodat de eindscore op 8.65 uit kwam. In to taal turnde Nico 46.6 punten bij el kaar wat een negende plaats opleverde. Zaterdag aanstaande is het de beurt aan Mark Jan Mulder om in Almere tijdens de N.K. niveau 3C een goede prestatie neer te zetten.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5