Familie Amsing dreigt inzameling te stoppen Groen TwarLr Texels in het harL, „Die ringen kunnen ook voor gebroken huwelijken staan" Gerucht over stroomkabel blijft de ronde doen „Op laatste vracht f300,- toegelegd...." Kunstwerk oogst kritiek tijdens raad Texel groter dan gedacht Geslaagden De Schalm Sluitingstijden winkels veranderen niet Als de gemeente niet zorgt voor financiële steun, staakt de fa milie Amsing uit Spang de inzameling van plastic, oud papier en ;arton. Sinds het inzakken van de oud papier-markt is er voor e Amsings geen droog brood meer te verdienen. Sterker nog: emoeten geld op hun handel toeleggen en durven vrijwel niets e ondernemen vanwege de onzekere toekomst. De familie lampt zich nu vast aan de laatste strohalm: het gesprek dat ze morgen hebben met wethouder Terpstra en directeur gemeente- Kerken Plug. Ie laatste keer dat het op Texel inge- lamelde papierafval naar de overkant terd getransporteerd, dateert ai van iegin maart. „Op die vracht, een lordige 22 ton, hebben we ƒ300,- noeten toeleggen....", vertelt Hennie imsing, die het bedrijfje runt met uip van haar man Ben, zoon Aad en lochter Helma. I«i effect valt te zien op het erf van njn boerderijtje aan de Spangerweg. en gigantische berg balen samenge- gfst papier en karton torent hoog even alles uit. Naar schatting ligt er 5 ton klaar voor afvoer naar het esteland. Niet zo lang geleden nog en behoorlijk fortuin, tegenwoordig rijwel waardeloos. De prijzen zijn iramatisch gekelderd: gewoon oud spter van een dubbeltje naar een ent per kilo, karton van 15 naar één ent per kilo en computer- en wit dtnjfpapier van 40 naar 10 cent per h Hoofdoorzaak: het dumpen van te en Amerikaans papierafval op i Nederlandse recyclingmarkt. Dat ebeurde nadat in het buitenland re- yclingfabrieken dicht moesten van- lege strengere milieu-eisen. De ispierberg die toen ontstond, werd iaar onder meer Nederland gesluisd, tenvacht wordt dat de prijzen hier- loor nog zeker twee tot drie jaar eer laag zullen blijven. Bezem b Texel halen de Amsings jaarlijks ngeveer 200 ton oud papier, karton n plastic op. Ze zorgen voor het zo- ^heten „bezemresultaat": ze vegen Is het ware bijeen wat de verenigin- |en (die samen 600 ton per jaar in dien) laten liggen. „Als wij het Kt doen, gaat dat papier en plastic «ar de vuilnisbelt tussen al het an- tere afval", aldus Hennie en Ben tosing. Zij incasseren voornamelijk Jwl van bedrijven en instellingen. de prijzen zo laag zijn, heeft de ïemeenteraad besloten om het be staande systeem van inzameling te «schermen door subsidiëring. De lenigingen is een minimumprijs van icent per kilo gegarandeerd. Per jaar ast dat de gemeente dus ƒ30.000,-. Mangs werd ook besloten dat oud ^er-handel De Vries uit Heerhugo- *aard, die het transport van oud pa- tër naar de overkant verzorgd, een subsidie te verstrekken. De Vries had gedreigd te zullen stoppen met het transport, als de gemeente de boot- kosten niet zou vergoeden. Deze „overtochtsubsidie" kost de gemeen te op jaarbasis ƒ47.000,-. Ook subsidie De familie Amsing wil nu eveneens in aanmerking komen voor subsidie. In een ambtelijk advies wordt voor gesteld een inzamelingssubsidie van 10 cent per kilo te geven en een overtochtsubsidie van 8 cent per kilo; per jaar een bedrag van ƒ36.000,-, uitgaande van 200 ton afval. In de raadsvergadering van mei spraken al le fracties zich uit voor steun aan de familie Amsing. Tot dusver is dat er Volgens recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) blijkt dat Texel 662 hectare groter is dan tot dusver werd aangenomen. Dit verschil kan voor de gemeente Texel gunstige financiële gevol gen hebben, omdat de hoogte van de algemene uitkering van het rijk mede afhangt van de hoeveelheid gemeentelijk grondgebied. Naar schatting kan de gemeente jaarlijks ƒ45.000,- méér verwachten als het rijk de CBS-cijfers over neemt (de totale algemene uit kering bedraagt ongeveer ƒ11 miljoen). B en W hebben het ministerie van financiën inmid dels om een correctie verzocht met terugwerkende kracht van af 1 januari 1986, toen de ge meentelijke herindeling van de Waddenzee een feit werd. Texel zou volgens het CBS nu 46.328 ha groot zijn: 16.091 ha land (inclusief het verschil van 662 ha), 360 ha binnen water en 29.877 ha Noord- en Waddenzee. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.488 DONDERDAG 14 JUNI 1990 TEXELSE^COURANT im advertenties, abonnementen, etc. jjl De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, *Ml 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 - t tl Postgiro 652 fojjcee Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12741 werkti|d deze week tot en met dinsdag a.s. Pater Witteolem 3. Den Bura. telef< Tei$3d' 'dg Graaft, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 J y Abonnementsprijs /41.40 per haft jaar; Los fl, 10 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25 01.742; N.M.B. nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Atk, 9 staat gelaten voor de gigantische afvalberg op zijn erf. nog niet van gekomen, terwijl hen het water tot de lippen is gestegen. De Amsings beginnen te balen van al die balen op hun erf. Zuinig De gevolgen zijn merkbaar: „We rij den zuinig. Als iemand belt om langs te komen, wachten we net zolang tot we een paar vrachten kunnen combi neren. Voor de klanten niet zo prettig natuurlijk. De nood is zó hoog, dat we onze zakelijke rekeningen eigenlijk niet kunnen betalen. Verder durven we geen geld uit te geven aan onder houd en vervanging. Vanmorgen is de grote pers defect geraakt, maar we weten niet of we hem nu laten repa reren." Een eventuele opslagmogelijkheid bij het nieuw te bouwen overslagstation in Oudeschild, wordt door Hennie Amsing geen echte oplossing ge noemd. De overtochtkosten blijven in dat geval gelijk. Een andere mogelijk heid, die mogelijkerwijs morgen in het gesprek naar voren wordt ge bracht, is het laten betalen van de bedrijven voor het door hen afgele verde papierafval onder het motto „de vervuiler betaalt". Wellicht kan ook een beroep op de provincie wor den gedaan. Eén ding staat voor de Amsings echter vast: zó kan het niet langer. Aan Scholengemeenschap voor MBO „De Schalm" slaagden de volgende Texelse leerlingen: afdeling MHNO- Intas: Svea Pekel, Esther Rood en Janneke van der Vis. Afdeling MDGO-verzorgende: Lianne Dijker, Susan Koopman, Jeanette de Ligt, Margo Maas, Anja Smit, Francien Vrieswijk en Majanka Trap. Plaatselijke kunstenaars en leden van de kunst-advies commissie in gesprek met Bert Koning. Het kunstwerk bevindt zich op de rand van de ..fontein". Welke meningen allemaal werden gespuid, valt vanavond te horen op Radio Texel in hal programma ..Springtij". ,,Er is een nieuw college aangetre den en we hebben er op Texel gelijk twee beelden bij", merkte raadslid Jan van Asselt in de rondvraag van de raadsvergadering op. Hij zei niet erg gelukkig met het kunstwerk op de Groeneplaats te zijn. ,,De motive ring van de kunstenaars (dat de rin gen voor water, wind en ..staan) is bovendien betrekkelijk. Het is maar net wat voor verhaal ze erbij vertel len. Als ze beweren dat die halve ringen voor gebroken huwelijken staan, geloof ik het ook." Van Asselt had liever een beeld ge zien dat meer bij het karakter van de Groeneplaats past. Ook Gerbrand Poster van Texels Belang vroeg zich af welke affiniteit het kunstwerk met ,,Er bereiken mij telkens weer ge ruchten dat er nog voor 1992 een kabel door het Marsdiep wordt ge legd om Texel van stroom te voor zien." Texels Belang raadslid Gerbrand Poster wilde tijdens de rondvraag van deraadsvergadering weten of het college van eventuele plannen van het Provinciaal Electrici- teits Bedrijf op de hoogte is. Wethouder Dirk Terpstra vertelde de geruchten ook te hebben vernomen en er geen zinnig woord over te kun nen meedelen. „Aan de ene kant gaat het gerucht, aan de andere kant wordt het hardgrondig ontkend." Cor Dros informeerde in verband met het in het Stappeland te realiseren nieuwe Koger dorpshuis naar de voortgang in deze. Barendregt deelde mee dat binnenkort overleg wordt ge voerd met één van de projectontwik kelaars, een firma uit Hoorn. Terpstra zei dat het college heeft besloten ju ridische stappen te ondernemen en dat die op het ogenblik worden on derzocht. „Op basis daarvan zullen we een besluit nemen." Jan van Asselt wilde weten of er in verband met de (tijdelijke) verwijde ring van de veelbesproken paaltjes op de Groeneplaats ook voor deugdelijke afdekking kan worden gezorgd. Vol gens het raadslid zou een kind met een voet in een gat bekneld zijn geraakt. Lepelaars Nel Eelman-van 't Veer zei zich zor gen te maken over de verstoring van broedende lepelaars in De Geul. „We kunnen rustig stellen dat het hier om een wereldberoemd natuurreservaat gaat." Het raadslid vertelde gelezen te hebben dat het overvliegen van Britse marine helicopters één van de oorzaken van verstoring is. Zij wilde weten of de gemeente hier iets aan kan doen. Nël Eelman vroeg zich in dit kader ook op of het geen tijd wordt iets aan de konijnenjacht met fretten te gaan doen. „Een weinig sportieve manier van jagen. Daar naast brengen ontsnapte fretten ook de nodige schade toe." Burgemeester Schipper vertelde dat Staatsbosbe heer inmiddels een klacht richting Marine heeft doen uitgaan. De ge meente is wel bereid SBB in dit geval te ondersteunen. Schipper zei - zon der onderzoek daarnaar - de aanwe zigheid van fretten niet zonder meer aan de jacht te willen verbinden maar toonde zich bereid de zaak in tern nogmaals te bekijken. De fret- tenkwestie werd enkele maanden geleden ook besproken. Jan van Asselt stelde naar aanleiding van het dodelijk ongeval in De Koog (waarbij onder invloed werd gereden) onderzocht te willen zien uit welk etablissement de betrokken persoon is gekomen. Het raadslid meldde dat hier sprake is geweest van overmatig drankgebruik en wilde graag weten of er in verband met de drankvergun ning (niet meer schenken als iemand zijn grens heeft overschreden) maat regelen tegen de horecagelegenheid worden genomen. Burgemeester Schipper antwoordde dat dit echter een zaak van justitie is en niet van de gemeente. Lees verder pagina 5 De winkelopenstelling op Texel zal voorlopig niet veranderen. Diverse verzoeken (onder andere ingediend door de ondernemers van De Koog) tot verruiming van de openingstijden hebben b en w naast zich neer gelegd. Het onderwerp was onlangs nog in discussie in de vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Naar aanlei ding daarvan heeft het college zich nog eens beraden, maar uiteindelijk besloten om niet met voorstellen tot wijziging bij de gemeenteraad te ko men. „De huidige regeling wordt vol doende geacht". het eiland Texel heeft. „Waarom geen bakstenen zithoek, een pomp of een Texels schaap. Ik begrijp van deze keuze niets." Op de vraag aan wethouder Tine Krijnen-Baijs hoe het college er toe was gekomen voor het bewuste kupstwerk te kiezen, antwoordde zij dat kunstenaar Drolinga zich het meest aan de opdracht heeft gehou den. „Het kunstwerk moest harmo niëren met het raadhuis en dat doet het. Het werk bevat zuivere lijnen." Poster kreeg van Tine Krijnen te ho ren dat een kunstwerk met een Texels schaap zich al in Oosterend bevindt, dat er in Den Burg al een pomp staat en dat een bakstenen bank erg koud is. Ook Ate Rienstra was niet erg over het kunstwerk te spreken. Hij vertel de niet gelukkig te zijn met de vorm en het bedrag dat er voor is uitge trokken. Het CDA-raadslid stelde voor de kosten voor de mislukte waterpar tij („kapitaalsvernietiging") op de Groeneplaats van de kosten voor het kunstwerk (f60.000,-) af te trekken. Tine Krijnen vertelde dat dit niet mo gelijk is. „De fontein heeft helemaal niets met kunst te maken. De water partij is een civiel-technisch werk." Volgens de wethouder is de provicie met de keuze voor het werk van Dro linga geheel akkoord. „De provincie heeft twee afgevaardigden gestuurd, waar alle ingezonden kunstwerken mee zijn doorgesproken. Ze zijn nog een keer teruggeweest voor een tweede selectie en stonden hier vol komen achter. Anders zouden we de subsidie nooit hebben gekregen." Radio Texel Het radio-programma Springtij besteedt vanavond aandacht aan het kunstwerk. Woensdagmiddag liet ra diomedewerker Bert Koning eilandelij- ke kunstenaars, leden van de kunst-adviescommissie, toevallige passanten, buurtbewoners en raadsleden hun visie op het object geven. De opnamen voor het programma-onderdeel, dat vanavond tussen zes en half zeven wordt uitge zonden, vonden plaats naast een in derhaast door de firma Boom uit Oudeschild vervaardigd werkstuk (om publiek te trekken), dat de titel „kunst en vliegwerk" mee had kun nen krijgen. Volgens de laatste be richten was er voor het produkt binnen enkele uren een belangstellen de, die het unieke monument erg graag in zijn tuin wil plaatsen.... I

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1