Eerste voorjaarsnota B en W biedt gunstige tussenbalans Inhaalmanoeuvre afdeling financiën gelukt I II liM ndvraag raad Fusie grondbedrijf en gemeentewerken Veenselangweg tot eind juni gesloten Kuip in RST-bestuur TX 36 doet mee aan Engelse trawlerrace Nieuwe middelen voor brandweer Eilandcompetitie tennis iERDAG 14 JUNI 1990 TEXELSE COURANT Parkeerverbod Vlaming (Groen Links) stelde iet onlangs opnieuw ingerichte 1 de Waalderstraat zo snel 'n ijk van een parkeerverbod te Ofl en ,,l-aten we n'et wachten tot rste auto's er staan," merkte Het is makkelijker als er on- (jk een parkeerverbod wordt pgi-d." Het fietspad van de Mo ri in De Cocksdorp zou Vlaming herinrichting liever uit zien ko- 3« „jen wat breder deel van de i' tstraat in plaats van op het stuk tegenover de Rabobank, juder Barendregt zei toe de mo- ieden te bekijken. Maaien janenbloemen in de Mars zijn rs Jaap Vlaming de laatste ze- ar bijna tot nul gereduceerd, laaien van sloten noemde hij als de oorzaken. Terpstra meid- onmiddellijk voorstander van te er beleid zou kunnen worden kkeld om dit soort planten over houden De betreffende sloot ilgens de wethouder echter on derschap Texel. „We zullen in geval bekijken of er iets aan orden gedaan." Kustverdediging ielman van de VVD vroeg nog- aandacht voor de kustafslag iogte van camping Kogerstrand. de weten of het college de no- ■tbeheer afwacht. „Als er zee- se verdediging toegepast gaat i, gebeurt dat niet op korte I. Dan zal er in eerste instantie en suppletie bij De Koog nodig Stagemeester Schipper zei de discussie in de Tweede Ka ken af te willen wachten en bekijken welke stappen er )e Koog moeten worden tien. Maanlandschap aadslid C. Hin zei bij het bin den van Oudeschikf (via de anti het gevoel te krijgen een andschap te betreden. Hin op het terrein naast de opslag jkswaterstaat, waar een flinke enen ligt. Terpstra vroeg zich deze opslag toegestaan is. „Het ontwikkeling die me persoon- niet aanspreekt". Terpstra dat de zaak centraal moet geregeld bij de vuilstort. Het „maanlandschap" bestaat uit afkomstig uit de haven van child. Volgens Terpstra is die I gebonden aan termijnen. „Er ita waarop die grond verwijderd zijn.' Noodslachtplaats Hin zou verder graag zien dat in nd met de uitbreiding van het alan de grond achter de voorma- oodslachting op bodemveron- ing wordt onderzocht. Volgens ra is de belt daar in het begin jaren vijftig opgeruimd en viel et vergif in die dagen nog wel .Wel van belang is dat daar een kuil is, waar al het slachtafval id gedumpt." Terpstra zei na te gaan of het indertijd door wet- ir Schilling toegezegde onder- daarnaar ook daarwerkelijk plaatsgevonden. «i vraag van Nel Eelman om- de steeds verder aftakelende talige noodslachplaats ant- Ide Terpstra dat het college ver week de pacht heeft opgezegd, ebouw zal spoedig worden op- N en gesloopt. Files. »s Poster is het een logische dat wachtenden op topdagen Welvaart en Pinksteren behoef den aan een „sanitaire onder- Het Texels Belang raadslid Hetgeen goede zaak dat de lenden hiervoor de berm van "weg moeten gebruiken en stel- 0' op hoogtijdagen één of lere toiletwagens op de Pont- e Plaatsen. Terpstra antwoordde iever eerst iets aan de honde- 'e willen doen. „Dat is een waar we iedere dag mee te ma- dben," De wethouder zei ech- noodzaak om maatregelen Hen in het college te bespreken, ka vroeg aandacht voor het "probleem bij jeugdherberg Pa- „Als iedereen daar 's avonds "eerd is kunnen de agrariërs er "iet meer langs komen. Het lam wordt waarschijnlijk aan de ersgroep voorgelegd. Uit een tussenstand van zaken, zoals die is gepresenteerd in de zogeheten „voorjaarsnota" van het college van B en W, blijkt dat de gemeente Texel financieel gunstige vooruitzichten heeft. Niettemin kan uit de bijgevoegde conceptbegroting voor de eerstkomende jaren worden afgeleid, dat voor 1991 een algeme ne verhoging van tarieven en belastingen met twee procent in het vat zit. Bovendien zullen -zoals vorig jaar reeds aangekondigd- de reinigingsrechten in 1991 fors stijgen. Het uitbrengen van deze voorjaars nota is een teken dat de inhaalma noeuvre die de gemeentelijke afdeling financiën de afgelopen jaren heeft gepleegd, haar vruchten begint af te werpen. Zo zal zeer waar schijnlijk tegelijkertijd met de behan deling van de begroting 1991 in november voor het eerst sinds tijden de jaarrekening gereed zijn. B en W merken op dat de controlefunctie van de gemeenteraad dankzij dit ac tuele financiële overzicht aan beteke nis kan winnen. De voorjaarsnota neemt de plaats in van de meerjarenbegroting, die voor heen ook telkens in het voorjaar werd gepresenteerd. De meerjarenbe groting zal nu later in het jaar (gelijk met de ontwerp-begroting) verschij nen. Doel van de voorjaarsnota is het opmaken van een tussenbalans, zo dat de gemeenteraad inzicht krijgt in de actuele financiële situatie. De jongste investeringen, mee- en tegen vallers zijn in de nota verwerkt. Te zien valt welke invloed het vorig jaar vastgestelde beleid heeft op de ge- meentefinanciën en welke veranderin gen de uitvoering van de begroting 1990 beïnvloeden. Tevens wordt in zicht verschaft in de kapitaalslasten van gedane investeringen. Op basis van deze recente informatie kan vooruit worden geblikt op de be groting 1991. De voorbereidingen daarvan zijn nu reeds in volle gang. Het college kan in de nota aangeven welke punten uit het collegeprogram ma 1990-1994 volgend jaar aandacht gaan krijgen en welke maatregelen nodig zijn voor een sluitende begro ting. Ook de gemeenteraad kan in de discussie aan de hand van de nota haar mening hierover geven (de nota wordt besproken in de raadsvergade ring van juli). Met de geplaatste op merkingen en gelegde accenten zal bij het opstellen van de nieuwe Het gemeentelijk grondbedrijf zal vol gend jaar worden opgeheven als zelf standige dienst en worden geïntergreerd in de dienst gemeente werken. Doel hiervan is vergroting van de efficiency: er zal één admi nistratie worden gevoerd en de com municatielijnen zijn korter. Bij de inrichting van het verbouwde ge meentehuis is met deze fusie al reke ning gehouden. De wijziging zal geen arbeidsplaatsen kosten. Chef van de uitgebreide dienst wordt de huidige directeur gemeentewerken Plug. Eén en ander is vastgelegd in de pas ver schenen „beheersverordening ge meentewerken". Zowel de provincie als het college van B en W is inmid dels akkoord met de ontwerp verordening, de gemeenteraad moet nog een oordeel uitspreken. concept-begroting ongetwijfeld reke ning worden gehouden. Forse investeringen Uit het meerjareninvesteringsplan 1991-1994, dat gelijk met de voor jaarsnota is uitgebracht, blijkt dat de gemeente momenteel op een fors in vesteringsniveau zit. Een groot deel van de investeringen heeft betrekking op vervanging of onderhoud, maar dit jaar komen er meer investeringen als gevolg van nieuw beleid. Volgens de afdeling financiën kan dat betekenen dat het onderhoud in het gedrang komt. Zeker gezien het feit dat de laatste jaren vaak onderhoudsinveste- ringen voor wegen en rioleringen zijn doorgeschoven. „Het systeem van rationeel wegen- en rioolbeheer dient inzicht in deze problematiek te verschaffen. Wij zijn er voorstander van om onderhoud en jaarlijks terugkerende investeringen op te nemen in de gewone dienst exploitatierekening, red.). Dit zal de gewone dienst ontlasten van de ren tekosten", aldus schrijft chef Henk Pennmgs van financiën. Geadviseerd wordt het investe ringsplafond te handhaven op f 1,9 miljoen per jaar. Te doen in '91 B en W concluderen dat niet alle voor 1991 geplande investeringen haalbaar zijn. Het college wil enkele projecten in de buitendorpen voor rang geven. Een voorbeeld daarvan is de herinrichting van de dorpskern De Waal, die volgend jaar zal worden aangepakt in plaats van pas in 1992. De reconstructie van het Schilderend 1e fase wordt in ruil hiervoor naar een jaar later verschoven. De volgende werken kunnen wat B en W betreft volgend jaar worden uitgevoerd: Gewone dienst: rioleringsberekening De Koog (f60.000,-), vervanging straatlantaarns in Oosterend door historische verlichting (f70.000,-), vervanging straatverlichting War moesstraat/Gravenstraat (f20.000,-), twee serveerwagens t.b.v. de huis houdelijke dienst, sorteer- en verza- melmachine en vouwmachine (tesamen f29.000,-), investeringen sporthal Ons Genoegen (f10.000,-), renovatie speelgelegenheden jeugd (f10.000,-), verplaatsbare ten- toontstellingsborden (f10.000,-), in richten kermisterrein De Koog (f20.000,-), trainingsveld SV De Koog (f22.500,-), voorzieningen oude ren/gehandicapten (f11.000,-), auto matisering (f50.000,-), onderzoek en externe adviezen (f25.000,-). Opofferen Investeringsplan 1991: linksafvak Pontweg-Pelikaanweg (f335.000,-, subsidie f252,300,-), aanpassen Post weg 4e fase (f350.000,-, subsidie f262.500,-), herstraten gedeelte Peli- kaanweg (f160.000,-), herstraten Vliestraat Oosterend (f105.000,-), herstraten fietspad Ruyslaan (f85.000,-), herinrichting Oudeschild 1e fase (f135.000,-), aanleg fietspad Limietweg (f400.000,-, 90% subsi die), aanleg fietspad Hoornderslag (f575.000,-, 90% subsidie). Wethouder Terpstra is het met de aanleg van laatstgenoemd fietspad niet eens. Hij vindt het nut van dit fietspad te gering, temeer als in aan merking wordt genomen dat hiervoor een stuk duingebied moet worden opgeofferd. Vervolg investeringsplan 1991: ver vanging strandbewakingshuisjes (f50.000,-), vervanging glasbakken (f30.000,-, verdisconteerd in de reini gingsrechten), aanschaf mimcontai- ners voor groente-, fruit- en tuinafval (f450.000,-, verdisconteerd in de rei nigingsrechten), aanpassen grondwa- Wederom is het Waterschap Texel be zig met de vervanging van een dui- kerbrug. Nadat vorig jaar de oude bruggetjes in de Marsweg en de Slufterweg voor moderne betonele menten plaatsmaakten, moest giste ren de duikerbrug in de Veenselangweg eraan geloven. In ver band met betonstort- en asfalterings- werkzaamheden zal deze weg tot eind deze maand zijn afgesloten. Duikerbruggen met leuning verdwij nen uit het Texelse landschap. Vooral voor landbouwverkeer Icombineszijn de passages te smal: slechts met passen en meten lukt het om de brug „te nemen". De verouderde bruggen worden daarom door het waterschap vervangen en aangepast aan de eisen van deze tijd. De duiker die gisteren werd aangebracht is hoog en breed, zodat de maaiboot van het waterschap er doorheen kan. Tot nog toe moest de maaiboot op de kant worden gehesen en aan de andere kant van de brug weer te wa ter worden gelaten, een tijdrovende bezigheid. De duikerbrug aan de Veenselangweg oogde niet best meer: stukken wape ning staken aan de onderzijde van de brug uit het beton. Bij de sloop giste ren bleek het echter met de betonrot wel mee te vallen. De sloop en ver vanging is een flinke klus, die goed moest worden voorbereid. In de sloot werden twee dammen gelegd en het overige water werd weggepompt. Dat gebeurde ook met het grondwa ter {„bronnering"), zodat de bouwput geheel droog kwam te liggen. De nieuwe duiker, bestaande uit betone lementen met een totaalgewicht van ca. 60 ton, had zodoende een stevi ge, droge ondergrond. Voor het plaat sen van de betonelementen was gisterochtend een gigantische kraan nodig. De afwerking gebeurt door het waterschap in eigen beheer. Voor een nestje jonge zwaluwen be tekende de sloop van de duikerbrug een droevig einde. Met hulp van de Vogelwerkgroep Texel was nog gepro beerd de vogeltjes naar een naburig vogelkastje op het land te lokken. Dat mislukte. Tijdens de sloop vlucht ten de geschrokken zwaluw-ouders. Ze keerden niet terug, hetgeen voor hun kroost vier vogeltjes) de gena deslag betekende. Haagd Marrit Welboren uit Den "s op 6 juni j.l. in Hoorn W aan de M.D.G.O. „De Hor- "O' de agogische opleiding rich- "S'dentieel werk. ®aagd. Muriel Mast en Ivonne slaagden voor het examen Kapster in Utrecht. Zij volgden "ding in Den Helder en werken 'n "ij Cocky's Kapsalon in De De nieuwe duiker ligt op zijn plaats en wordt met behulp van de kraanwagen van het Waterschep Texel ingegraven Rond de duiker ligt een ring leiding waardoor grondwater wordt afgevoerd. PAGINA 5 terstand omgeving Vogelenzang 2e fase (f85.000,-), riolering Oudeschild 6e fase (f525.000,-) en inrichting raadszaal (f90.000,-). Uiteraard is deze lijst een voorstel van B en W, waarop de gemeente raad nog moet reageren. Pas bij de behandeling van de begroting 1991, in november, wordt vastgesteld welke plannen volgend jaar worden uitge voerd. 1992 Grote werken die voor 1992 op de planning staan, zijn o.m. de bouw van een dorpshuis annex gymzaal, openbaar toilet en aanleg van een evenemententerrein in De Koog, de herinrichting van de Mulderstraat en de aanleg van een fietspad naar paal 17. B en W geven inzake het Koger dorpshuis alvast een schot voor de boeg: het college vindt de geraamde investering te fors in vergelijking met soortgelijke voorzieningen in de ande re dorpen. Er zal overleg plaatsvinden met de dorpscommissie; het college heeft (nog) geen opdracht gegeven voor het maken van schetsen. Tegenvaller Na vaststelling van de begroting 1990 (in november j.l.) werd de ge meente geconfronteerd met een forse tegenvaller, zo staat in de voorjaars nota. In de begrotingen van gemeen tewerken, het grondbedrijf en de sociale dienst werd een niet correct percentage voor de premie ABP op genomen. Als gevolg hiervan ont stond een gat in de begroting van bijna drie ton. Hiervoor heeft de afde ling financiën inmiddels dekking ge vonden. Iets dat in de nabije toekomst op de gemeentefinancièn van (negatieve) in vloed kan zijn, is de toepassing van de veelbesproken „sociale vernieu wing". De gemeente krijgt dan méér taken, maar of het rijk tevens méér geld beschikbaar stelt, moet worden afgewacht. B en W noemen dit „een paradoxale situatie". Een andere onzekere ontwikkeling is de invulling van 't Stappeland, het ar tikel 11-gebied aan de Nikadel, nu de gemeente juridische stappen wil on dernemen tegen projectontwikkelaar Jarino BV. Meevallers De stand van de algemene reserve was op het moment dat de voor jaarsnota werd opgesteld, f3.116.000,-, hetgeen f116.000,- hoger is dan de ondergrens. De bovengrens is f3.300.000,-. B en W verwachten dat de algemene reserve nog zal groeien, omdat de jaarrekening 1989 zich gunstig laat aanzien. Er zijn en kele meevallers, zoals meeropbrengst toeristenbelasting tl78.950,-, correc tie bijdrage aan nadelig resultaat grondbedrijf f213.000,- en subsidie voor de Stolpweg en Watermolenweg f139.800.-. Chef financiën Pennmgs concludeert desgevraagd dat het optimistische geluid dat uit de voorjaarsnota klinkt, terecht is. „Texel is de moeilijke jaren goed doorgekomen. Jaren van bezui nigingen, mede doordat het rijk de al gemene uitkering aan de gemeenten eerst jaren verlaagde en de later ge lijk hield. We lijken nu aanbeland in een periode van stabilisatie. Dat geeft ons de mogelijkheid de voorzieningen op hetzelfde niveau te handhaven. Maar meer geld van het rijk valt de eerstkomende jaren nog niet te ver wachten. Terwijl landelijk het be drijfsleven groeit, kampt het rijk nog volop met problemen. Zolang dat zo is, hoeven de gemeenten niet op een grotere hap uit de ruif te rekenen." De raad heeft dinsdagavond Cor Kuip (Texels Belang) als vertegenwoordiger in de Recreatie Stichting Texel be noemd. Kuip volgt Tine Krijnen-Baijs op, die aan het eind van de vorige raadsperiode aftredend was. De RST liet vooruit weten de belan gen van Kuip als strand- en horeca- exploitant onverenigbaar te vinden met de zakelijke belangen van de RST. Het college vindt deze opvatting niet ter zake doende, omdat er van uit wordt gegaan dat een afgevaar digde van een bestuur naar een orga nisatie, de belangen van die organisatie ook zal dienen. Als enige Texelse visserijvaartuig doet de TX 36 „Jan van Toon" op zaterdag 23 juni mee aan de „traw lerrace" die bij Brixham in Engeland wordt gehouden. De race is onderdeel van het jaarlijk se visserijfeest van Brixham. De deel nemende schepen, ingedeeld in drie grootteklassen, zullen strijd leveren op een circuit dat is uitgezet in de Tor-baai. De twee jaar oude TX 36 (van J. van der Vis Azn Zonen uit Oosterend) zal overigens buiten me dedinging meedoen. Het initiatief om de Texelse kotter naar Engeland af te vaardigen is om promotionele redenen genomen door de werf Maaskant uit Bruinisse/Stel- lendam, waar de „Jan van Toon" is gebouwd. Het bedrijf is bezig met een vestiging in Engeland en wil met zijn producten aan de weg timmeren. Om een zo goed mogelijke indruk te maken heeft de kotter inmiddels een schilderbeurt gekregen, in eigen be heer uitgevoerd door de opvarenden (foto). Ook ondergaat de TX 36 nog een onderhoudsbeurt bij Maaskant al vorens zij woensdag a.s. vertrekt voor de meer dan twintig uur vergen de oversteek. Aan boord bevinden zich naast de vaste bemanningsleden enkele gasten, waaronder Jan („van Toon") van der Vis zelf. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Texelse vrijwillige brandweer krijgt de beschikking over een aantal nieuwe hulpmiddelen. B en W zijn akkoord gegaan met de aanschaf van nieuwe mobilofoons, een aan hanger voor de rampenwagen en een rookgenerator (voor meer rea listische oefeningen). Aan de aanhanger ontstond behoefte, nadat enkele malen geen geschikte aanhanger verkrijgbaar was voor af voer van gevaarlijke stoffen van het strand (en eenmaal zelfs in geval van transport van een stoffelijk over schot). De spoorbreedte van de aan hanger moet per se gelijk zijn aan die van de rampenwagen. Volgens de brandweercommandant wordt voor dergelijk transport steeds vaker een beroep gedaan op de brandweer. De totale investeringskosten van de nieu we hulpmiddelen, een bedrag van ƒ14.300,-, zullen worden gedekt uit een potje waarin geld was overgeble ven na de aanschaf van een nieuwe brandweerwagen. Overigens is de af deling financiën het niet met deze fi nancieringswijze eens, omdat „het gebruiken van een oud krediet voor nieuwe aanschaffingen de juiste besluitvorming kan vertroebelen". Maandagavond 18 juni: Deuce F. Visser-G. Bloem 19.00 u. T. Visser-T. Bumngh 19.00 u. Heri Hodie H. Dekker-J. Zoetelief 19.00 u. Uitslagen: P. Witte-W. Vos 9-10; R. Wielinga-T. Witte 10-9; G Bloem-T. Visser 13-5

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5