,Het dak stond in de brand, naar iedereen at rustig door" KORT TEXELS Ergernis Zomerwoning mag geen eengezinshuis worden Geen kunstwerk in duinen bij Paal 8 f5.500,- voor Astmafonds Oecumenische viering „De wereld in" Opening kinderboerderij eel rookschade oor keukenbrand tharinahoeve srf dinsdag ')-jarig bestaan s eethuis |DERDAG 14 JUNI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 i* wmt/ty van de afzuigkap. V.l.n.r. Door. Ben. Karin en Maarten Hoogenbosch echter geen toerist minder om. Nu bestaat Theodorahoeve ook alweer twaalf en een half jaar. Onze zoon Dirk en dochter Carla hebben met hun echtgenoten hebben het restau rant in Den Burg overgenomen." Zoon Maarten, de huidige eigenaar van de Catharinahoeve, verbaast zich er over dat zijn moeder ondanks alle drukte altijd na schooltijd met de thee klaar zat. „Ze had en heeft nog altijd tijd voor ons. Karin en ik heb ben zelf drie kinderen, we weten dat de combinatie niet meevalt. Om die reden bemoeit Karin zich bijna niet met de zaak." Maarten, smid van beroep, was aan vankelijk niet van plan het bedrijf over te nemen. „Toen ik uit dienst vandaan kwam, had ik niets te doen. Uit armoe ging ik helpen met panne koeken bakken. Zo rol je er dan toch in." In 1981 nam hij de zaak over Vader Ben is ondanks de overname nog iedere dag in de zaak te vinden. „Ik vind het heerlijk om te doen en draai nog 62 uur per week. Als ik een dag niet heen hoef, voel ik me raar," merkt Ben op, „Door helpt ook nog wel, maar alleen op heel drukke da gen. Ze bakt trouwens nog wel alle appeltaarten zelf. Zo'n 250 stuks per „Het runnen van het eethuis is alleen niet meer te vergelijken met vroeger. Tegenwoordig is alles wat er op de tafels komt vers en worden veel za ken in de keuken machinaal verricht. Vroeger gingen Door en ik op de rand van het bed zitten om te tellen wat we voor omzet hadden gedraaid. Ach, het is allemaal geen vergelijk. Maar we gaan wel met onze tijd mee, hoor," Het eind van de groei, sinds 1983 nog weer toegenomen door de op komst van het dagtoerisme, is vol gens Maarten Hoogenbosch nog niet in zicht. „Het blijft ieder jaar steeds maar weer drukker worden. Mensen hebben het er ook voor over te wachten als alle tafeltjes bezet zijn. Er komen steeds meer mensen met kindertjes, Texel is zich echt als ge zinseiland aan het ontwikkelen. Wat de toenemende drukte voor mijn eigen gezin betekent? Dankzij mijn ouders kan ik iedere dinsdag vrijne- men." Leefbaarheid „Maar ik vraag me wel eens af waar het einde voor de horeca ondernemers is. Als de seizoensver breding nog verder doorzet - en dat lijkt me niet te stuiten - zullen veel bedrijven de zaken anders moeten in delen. Anders ga je er privé aan on derdoor. We moeten oppassen voor de leefbaarheid op het eiland. Een grens die we mijns inziens al aardig dicht aan het naderen zijn." Van de winter staat de Catharinahoe ve een fikse ingreep te wachten. Het plafond gaat anderhalve meter om hoog en het dak wordt voorzien van een tochtvrije en brandwerende riet- kap. „Aan de klacht dat het af en toe tocht komt dan een eind," vertelt Ben Hoogenbosch. „We hebben wat dat betreft een drukke winter voor de boeg. Weet je wat nu het gekke is? Thuis in Den Burg houd ik nu tegen woordig voor de aardigheid vleeskoei en, varkens en schapen. Vroeger wilde ik in plaats van boer bakker worden, een wens die ik in de loop der tijden toch aardig heb benaderd. En nu blijkt het boerenleven toch te blijven trekken." Een opmerking die door zoon Maarten wordt beaamd. „Zo voel ik dat ook wel eens. Als je dan vanuit die warme keuken de boe ren verderop in het veld bezig ziet, begint er toch iets te kriebelen. Maar dat is gewoon dagdromen, hoor. Het lijkt wel even romantisch, maar de realiteit van alledag is voor boeren op het moment keihard. Het blijft dan ook bij het dromen." Sneven ven leien bu-ten vennrwoonjetn*heed vin de rediktw Waardoor een prachtig eiland soms vervelend kan worden! Wij - mijn echtgenote en ik - komen al zo'n 20 jaar op Het Gouwe Boltje en dat gebeurt nog steeds met veel plezier, toch zijn er dingen - waar het eiland en zijn bewoners niets aan kunnen doen - waaraan wij ons erge ren. Dat is bijvoorbeeld het gedrag van de toeristen, waartoe wijzelf ook behoren, alhoewel wij ons gelukkig niet zo gedragen, dat ons gedrag er gerlijk voor anderen zal zijn. Wat is dan het ergerlijke van die toeristen? Wel, het weggooien van vuil - plastic zakken, blikken e.d. - op de weg en in het bos en op het strand. Het schijnt erg moielijk te zijn om het tenminste in een daartoe bestemde container of vat te gooien. De vraag die dan rijst is: doet men dit thuis ook? Het meest ergerlijke is, dat in deze voorjaarsperiode het voorname lijk scholen zijn, die wij er van ver denken. En geen onderwijzer of begeleider die er kennelijk iets aan doet! Wat lezen we in de Texelse Courant? Twee meisjesscholen gaan elkaar te lijf en mishandelen elkaar. Waar zijn de begeleiders, die de ver antwoording dragen? Twee jongens klassen bewerken elkaar met bierglazen. Weer die vraag, waar de leraren zijn. Fietsen op het fietspad: is er iets fijners op Texel? Maar wat gebeurt er: de klassen komen in gro ten getale op die paden. Rijden twee aan twee, soms zelfs drie naast el kaar, en vertikken het om even ach ter elkaar te gaan rijden. En wéér is merkbaar, dat de leraren en begelei ders niets doen om de tegemoetkom- dende fietsers gelegenheid te bieden om gewoon door te kunnen fietsen. Mijn vrouw is al eens door zo'n klas tegen de grond gewerkt. Als men een opmerking maakt, dan krijgt men een grote mond en wéér; geen bege leider die iets daaraan doet. Wij zou den het zo fijn vinden als we allemaal in rust en zonder ergernis zouden kunnen genieten. Is het niet mogelijk om via de campings of jeugdboerderijen of jeugdherbergen vanuit het VVV of gemeentebestuur de begeleiders op hun verantwoorde lijkheden te wijzen? Wj wilden dit wel even kwijt en zijn het kwijt. Wel licht, dat anderen net zo denken als wij en zich kunnen vinden in onze problemen. Overigens: Texel blijft het voor ons! q Rekoert, Zaandam Met vier stemmen voor en 11 stem men tegen is dinsdagavond het plan van M. Karlas voor het verbouwen van het pand Brouwerstraat 2 tot permanente woning verworpen. Een voorstel van Gelein Jansen (CDA) om de zaak in het college nogmaals te overwegen werd door Barendregt afgewezen. „We hebben de zaak zorgvuldig bekeken en er is geen re den om een heroverweging te ma ken." Jansen achtte verbouwing van de zo merwoning tot permanent woonhuis onder meer een aantasting van het woongenot voor de omwonenden. Groen Links zag de noodzaak om een artikel 19 procedure te voeren niet in en voerde aan bang te zijn voor tien tallen vreemdsoortige woningen op de meest gekke plaatsen. Barendregt benadrukte dat dit beslist de bedoe ling niet is, maar dat in dit uitzonder lijke geval het feit dat de zomerwoning aan de weg ligt, de doorslag heeft gegeven. Het woonge not voor de omwonenden is volgens de wethouder niet in het geding. „Er is voldoende afstand ten opzichte van de perceelsgrens genomen en de plaatsing van de ramen is nauwkeu rig bepaald." Het college van B en W heeft beslo ten geen medewerking te verlenen aan de plaatsing van een kunstwerk in de duinen bij Paal 8. Een verzoek hiertoe werd enige tijd geleden inge diend door de heer Klein Tank uit Amsterdam. Het college volgt hiermee het ambte lijk advies, wat betekent dat het be zwaarschrift van de Werkgroep Landschapszorg ontvankelijk werd verklaard. De werkgroep had bezwaar tegen het kunstobject gemaakt, om dat het hier om een niet-openbaar duingebied zou gaan. De bouw van het kunstwerk, en het aantrekken van bezoekers, zou volgens de werk groep ernstige schade kunnen toe brengen aan de duinen. Bovendien zou het kunstwerk, nog steeds vol gens de werkgroep, te dicht bij de naastgelegen broedkolonie verrijzen. Tijdens een bijeenkomst van belang hebbenden bleken beide bezwaren echter ongegrond. Het bedoelde duingebied is wel openbaar, en de af stand tot de broedkolonie bedraagt De collecte voor het Astmafonds heeft op Texel ƒ5.523,35 opgebracht. In Den Hoorn werd ƒ607,10 opge haald, in De Cocksdorp ƒ187,-, in De Waal ƒ242,40, in Oudeschild ƒ488,15, in Oosterend ƒ973,25 en in Den Burg ƒ3.025,45. Na een korte schorsing op verzoek van PvdA-raadslid Gerard van der Kooi werd het voorstel in stemming gebracht. Erna Eelman-van der Kooi, Tine Krijnen-Baijs, Dirk Terpstra en Klaas Barendregt stemden voor, de rest van de raad keerde zich tegen het bouwplan. ruim vijfhonderd meter. Dat B en W toch hebben besloten geen medewer king te verlenen, was meer omdat de werkgroep stelde dat elders op het eiland voldoende ruimte is voor der gelijke kunstwerken en dat door de bouw van een kunstwerk in het duin gebied onnodig mensen in een kwetsbaar gebied zouden worden gelokt. Onder het motto „De wereld in" wordt zondag a.s. om 11.00 uur in de Hervormde kerk van Oudeschild een oecumenische dienst gehouden, in het bijzonder bestemd voor leerlin gen van de Bruinvis-school die het afgelopen jaar de godsdienstlessen op school hebben gevolgd en nu naar het voortgezet onderwijs gaan. De kinderen spelen een spel op basis van het thema. Annie Hin-de Porto zal een fragment voorlezen uit het boek „De zomer van dat jaar" van de in Oudeschild geboren Imme Dros en muzikaal zal worden meegewerkt door Paul Bakker (piano), Marijke Bakker (dwarsfluit) en diverse leerlin gen (harp en blokfluit). Van de Hervormde Gemeente en de R.K. Parochie krijgen de kinderen een boek. De oecumenische viering wordt geleid door ds Johan Kok en ieder een is welkom. 'Geslaagd. Oud-Texelaar Edda Bakker is geslaagd voor de opleiding MDGO/AB (Middelbaar Diensten en Gezondheids Onderwijs/activiteiten begeleiding) te Amsterdam. •Geslaagd. Mariétte Hoedjes uit Eier- land slaagde voor de Vooropleiding Hoger Beroeps Onderwijs te Amster dam. brandden fel, aangewakkerd door de nog steeds werkende ventilator van het apparaat. De bewoners vluchtten het huis uit, hielden alle deuren en ramen gesloten en waarschuwden de brandweer. Die ging met perslucht maskers naar binnen en bevrijdde tot opluchting van de familie een kat die nog in huis zat opgesloten. Het dier mankeerde niets. Het vuur was inmiddels vanzelf ge doofd waardoor de eigenlijke brand schade beperkt bleef. De rookschade was echter enorm. De keuken was geblakerd en ook de overige vertrek ken hadden een schoonmaakbeurt nodig voordat ze weer bewoonbaar waren. Kleindieren Sportvereniging Kotex houdt zaterdagmiddag de officiële opening van de kinderboerderij naast het clubgebouw in De Mars. De ope ning vindt plaats om 15.00 uur. gaan, kwam er in het tweede seizoen hulp bij. Vanaf die tijd begon het be drijf te groeien. In 1967, twee jaar na de opening, scheelde het niet veel of de hele zaak was in vlammen opge gaan. Tijdens het ophalen van die herinnering wordt Ben nog wit om de neus. „Het gebeurde vroeg in de avond, terwijl de hele tent vol met eters zat, We zagen ineens de vlam men uit de schoorsteen door het dak slaan. De mensen zaten er al etende gewoon naar te kijken en waren niet naar buiten te krijgen, de politie heeft ze er uit moeten zetten. Voordat de brandweer arriveerde was ik met een emmer water al drie keer het dak op geweest om de zaak te blussen. Het is onvoorstelbaar hoe hard je dan kunt lopen. We hebben de hele nacht daarna als paarden gewerkt om de boel schoon te maken, want als je de Texelaars kent, begrijp je wel dat we een drukke dag voor de boeg had den. Dat kwam uit, iedereen kwam even kijken. We haalden die dag een uitstekende omzet" Theodorahoeve Ben en Door kregen in de loop der jaren zeven kinderen. Stuk voor stuk hebben ze in het bedrijf meegehol pen. „En allemaal met meer papieren dan ik," vertelt een trotse vader Hoo genbosch. Omdat de groei bleef voortduren stichtte de familie eethuis „Theodorahoeve" (vernoemd naar Door) in Den Burg. „Het was de be doeling dat die aankoop de druk hier wat van de ketel zou halen Er kwam stharinahoeve in vroeger tijden, nog druk in gebruik als boerderij. en we onze boerderij tot eethuis verbouwden, zei het gros de bevolking dat we het eind van het jaar niet zouden ha- Ben en Door Hoogenbosch, stichters van de Catharinahoe- ean de Rozendijk, werpen een blik van verstandhouding naar m. Het is ook niet gemakkelijk geweest in het begin, maar tijn er gekomen. De tijd hebben we enorm meegehad. Dat zo'n vlucht zou nemen hebben we in 1965 niet durven ho- Gezeten aan een tafel in het eethuis - degelijk handwerk Ben zelf - vertelt de familie Hoogenbosch de geschiedenis de Catharinahoeve. Opgebouwd door Ben en Door, nu ge ven door zoon Maarten en zijn vrouw Karin. stond 's morgens om drie uur op om te gaan maaien bij andere boeren. We hielden mesteenden en -kuikens, maar het maakte allemaal niets uit. Toen we failliet dreigden te gaan, besloten we de hoeve te verkopen. Op het moment dat de notaris met een koper binnenstond, wist ik in eens zeker dat ik dit toch ook niet wilde. We hebben ze gezegd dat de hele zaak niet doorging." vader vestigde zich hier in vertelt Ben. „De naam hoeve ama werd in Catharinahoeve ver- :rd. Zelf voelde ik er eigenlijk lig voor om boer te worden. Het cersvak trok me meer. Dat zat er Ier niet in, want vroeger kon zo- gewoon niet. We kwamen toch ivereenstemming dat ik de boer over zou nemen. De afspraak naar de notaris te gaan was al aakt, toen mijn vader kort voor bewuste datum overleed. Finan- is het vanaf dat moment geen are kaart meer geweest." Ben rwde met Door en werkte hard in het laatje te krijgen. „Een ie boterham was er ondanks alle anningen niet uit te krijgen. We den 17 bunder land, 40 schapen, «veer 25 koeien en 2 paarden. Ik Patatwagen Ben en Door verkochten een jaar lang snacks in een patatwagen van Frits Langeveld op de Rozendijk en spaarden voor het nieuwe plan: de hoeve omtoveren tot eethuis. De boerderij werd met wat geld van de levensverzekering gedeeltelijk door Ben zelf verbouwd. „Ik ben Piet Moerbeek, Jan de Wit sr., Piet Span- jer en Aai van der Vis tot op heden nóg dankbaar dat ze me krediet ga ven," vertelt Ben. „Iedere week ging ik een dag naar Amsterdam om m'n papieren te halen voor „café en aan verwanten" zoals dat heette. In 1965 openden we de tent. De begintijd was moeilijk. We verhuurden ook nog vier kamers en stonden 's morgens om half zeven naast ons bed. En dat terwijl we niet voor half drie 's nachts lagen." „Mark Five" De Catharinahoeve begon al snel als ontmoetingscentrum voor de jeugd te fungeren. Er werden dansavonden en -middagen georganiseerd, met de bands op het nu nog steeds bestaan de stukje zoldering. De „Typhoons" en de „Mark Five" - de laatste band geeft dinsdag een nostalgisch optre den - behoorden tot de groepen die wekelijks in het eethuis optraden. Ben en Door verkochten eenvoudige maaltijden, die allemaal door Ben werden klaargemaakt. „Of ik ooit wel eens eerder had gekookt? Nee, maar als je zelf van een goed stuk vlees houdt, wil je ook een ander lekker onthalen. En in het begin ging het vooral om zaken die toch in de frituur moesten. Daar werd blikgroente bij geserveerd. Dat was nog zo in die dagen. Pannekoeken verkochten we toen trouwens ook al. We bakten er drie stuks per persoon." 's Winters werkte Ben bij Staatsbos beheer en voor de Grontmy. De stille maanden, het seizoen was in die da gen in augustus al afgelopen, werden ook gebruikt om de nodige betimme ringen en herstelwerkzaamheden in het eethuis te verrichten. De vier hotelkamers bleken niet te combineren met de drukte en het toch wat lawaaierige karakter van het café en werden opgedoekt en bij de zaak getrokken. Brand Nadat Ben en Door aanvankelijk zon der enige hulp van start waren ge- 'zienlijke rookschade was het ge- van een keukenbrandje, dins- ivond in de woning van de "lie Van de Rijke, Noordwester in Den Burg. teer des huizes had een pannetje smelten gezet op de electri- kookplaat met de bedoeling iets aan braden. Toen hij daaroop de aangrenzende kamer liep, nij daar zo geboeid door een af- "ig van een natuurserie op de »sie, dat hij het pannetje vergat. 1 hij vanuit de keuken vreemde "den hoorde was het al te laat. oververhitte vet was in brand ge len. De heer Van de Rijke dacht üevaar bezworen te hebben toen 'et brandende pannetje naar bui- Sooide, maar de vlammen waren doorgedrongen in de afzuig- Het zich daarin bevindende vet en kunststof onderdelen

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7