Cjrom ^warLr Jexels in het irensfaciliteiten voor [liegveld en jachthaven 1 Windmolenplan kan nu toch doorgaan MILI jaren aandringen eindelijk rond: Fietser bezweken aan verwondingen >38» Springers Rekreatie BV: Geen toneel meer in De Lindeboom Duinbrandje snel onder controle RARE KWASTEN Lr|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.490 DONDERDAG 21 JUNI 1990 Ltvertenties, abonnementen, etc. eld De Rooy BV., Postbus 11. 1790 AA Den Burg. n0222O-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 e parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon Jj.12741 [werktijd deze week tot en met dinsdag a.s JRopman. Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.& nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs Ml,40 per half jaar; Los M.10 ingang van 1 juli a.s. krijgen het vliegveld Texel en de pas enjachthaven een post voor douane en marechaussee. Bui- mdse vakantiegangers die Nederland per vliegtuigje of icht bezoeken, hoeven dan niet eerst een andere (lucht)ha- aan te doen voor het in- en uitklaren van goederen, maar ien voortaan rechtstreeks naar Texel komen. veld Texel is met de komst van grensfaciliteiten aangewezen eerste internationale luchthaven toeristisch luchtverkeer". Een [gelijk predikaat krijgt de jacht- n. Het toenemende toeristisme Texel was voor de ministeries inanciën (douane) en defensie ichaussee) een belangrijke over ig voor deze aanwijzing. Ook erking van de grenscontrole in Waddengebied in verband met keiroutes heeft in de besluitvor- een rol gespeeld, zo werd ren door een woordvoerder van einisterie van financiën be- De grensposten zullen voor- g alleen gedurende het seizoen emand. par of vier, zeg maar sinds enoeming, heeft burgemeester per zich persoonlijk voor deze ingespannen. Aanleiding was de e op het vliegveld. Luchthaven- r Ed de Bruijn had namelijk bevoegdheid -als „onbezoldigd naar"- om douanehandelingen richten. Buitenlandse vliegers n de verplichting zich drie uur in aan te melden. „Dat kostte teel klanten", vertelt De Bruijn. Duitser uit het Roergebied zet ist in een uur tijd op Texel. Als n nog twee uur moet wachten douane te kunnen passeren, hij liever voor een vlucht naar rbeeld één van de Duitse Wad- landen. Daarom zijn we al jaren deze beperking voor buitenlan- weg te nemen. Dat het nu ein- voor elkaar is, betekent ook ons een hele ontlasting. Je was vaak lange tijd zoet met het in- van formulieren en nakijken laspoorten, vaak op momenten Kt druk was." Blauwe grens meester Schipper toonde zich achtend, toen hij het goede juist had vernomen, zeer ver dat de aanvraag voor het sei- 1990 toch nog kon worden oreerd. Schipper wierp een blik toekomst: bij de eenwording uropa in 1992 vallen de onder grenzen weg (het „verdrag van hgen"| en zullen de buitengren- raarschijnlijker belangrijker wor- Omdat Texel deel uitmaakt van lauwe grens" van het nieuwe ia, kan het van belang zijn over ifaciliteiten te beschikken. Beleidsmedewerker J.R de Wit van de directie douane-aangelegenheden van het ministerie van financiën stelt echter desgevraagd dat met de aan wijzing van Texel als .eerste en laat ste kantoor" niet wordt vooruitgelopen op een eventuele her schikking van grensposten na 1992. „Over de gevolgen voor de douane na de effectuering van „Schengen" kan ik nog geen zinnig woord zeg gen", aldus De Wit. Drugssmokkel Als goed ambtenaar wijst De Wit er op dat de aanwijzing als internationa le lucht- en jachthaven formeel nog niet honderd procent rond is. Letter lijk: „Het moet nog worden geforma liseerd in verband met een beschikkingswijziging, maar ik ga er vanuit dat de aanwijzing per 1 juli is gerealiseerd." Op de vraag of het verscherpen van de controle op (drugs)smokkel in het Waddengebied ook een argument is geweest, dat heeft bijgedragen tot het instellen van een douanepost op Texel, zegt De Wit: „Ik wil zeker niet ontkennen dat de aanwijzing van de ze post een versterking betekent van de douane in het Waddengebied. Ja, dat argument heeft zeker een rol gespeeld." In het algemeen is het beleid erop gericht grenskantoren alleen déér te plaatsen waar handel en verkeer zich concentreren. „Je kunt moeilijk de hele grens vol met douaneposten zet ten. De kennelijk grote stroom sport- vliegtuigen uit het buitenland richting Texel is een overweging om het vlieg veld als „eerste kantoor" aan te wij zen. Voor de jachthaven in Oudeschild is de kennelijke toename van plezierjachten een overweging." Verplichte melding Wat houdt een douanepost in de praktijk in? Elke buitenlandse vlieger of schipper is verplicht naar de dou ane te gaan om goederen in te kla ren. Ook als hij niets heeft aan te geven, moet hij zich melden. Hij moet daartoe zelf het initiatief ne men, meestal kan worden volstaan met een mondelinge melding (dus zonder dat de douane aan boord komt en de goederen controleert). Als een schipper of piloot zich niet in een .eerste kantoor" meldt, kan hij een boete krijgen als hij elders in het land wordt betrapt op het bezitten van niet ingeklaarde goederen. Smok kelwaar dus. Het voordeel voor bui tenlandse toeristen is dus dat zij zich niet bij een ander „eerste kantoor" in Nederland hoeven aan te melden, maar rechtstreeks naar Texel kunnen vliegen of varen. Volgens rijk sambtenaar De Wit brengt inklaring geen kosten met zich mee. De Wit kon gisteren niet vertellen hoeveel ar beidsplaatsen met de douanefunctie zijn gemoeid en waar de douaniers op Texel een onderkomen krijgen. Marechaussee Zoals waarschijnlijk uit vorenstaande al blijkt, wordt onderscheid gemaakt tussen douane en marechaussee. De douane controleert in- en uitvoer van goederen, de marechaussee richt zich op het personenverkeer. Het ministe rie van defensie heeft het belangrijk geacht dat op het vliegveld en in de jachthaven ook een doorlaatpost voor toeristisch personenverkeer komt. Dit in verband met het vreemdelingenbe leid (bijv. illegale buitenlanders) en criminaliteit (lijst van gezochte perso nen). Gistermiddag was een delegatie van de Koninklijke Marechaussee uit Den Helder, onder aanvoering van luite nant R. Fillerup, even in Oudeschild. Juridisch ambtenaar Rom van Schaik van de gemeente Texel, die tevens secretaris is van de stichting passan tenjachthaven, leidde hen rond. Enke le mogelijkheden voor een tijdelijk kantoor ter plaatse werden bekeken. De bestuurskamer in clubschip ,,'t Wrijfhout" werd niet geschikt bevon den. Een acceptabele oplossing bleek het plaatsen van een tijdelijke unit (kantoor-container) nabij het kantoor van de havenmeester. Het is de be doeling dat de marechaussee daar tot 1 november aan het werk zal blij ven. In principe zullen op Texel drie man uit Den Helder worden gestatio neerd. De 29-jarige W. Bolmers uit Diemen, die maandagmiddag na een ongeval op de Badweg met ernstig hersenlet sel naar het Amsterdams Medisch Centrum werd gebracht, is een dag later aan zijn verwondingen bezwe ken. Maandag was de toedracht van het ongeval nog niet geheel duidelijk. Uit getuigenverklaring is inmiddels komen vast te staan dat de Dieme- naar op zijn racefiets tegen de passe rende auto van een inwoner De Koog reed, toen hij komend vanaf het fietspad langs de Ruigendijk/Boodt- laan de Badweg wilde oversteken. Waarschijnlijk is de fietser met zijn hoofd tegen de imperial van de auto geslagen. -«•KV s van de Koninklijke Marechaussee inspecteerde gistermiddag in gezelschap van havenmeester Welbie en gemeentevertegenwoordiger Ibeide geheel rechtsl de omgeving van het clubschip, op zoek naar een geschikte kantoorruimte. IFoto: Bert KoningI Toch windmolens op de dijk bij Ou deschild? Die kans is enorm geste gen, nu Provinciale Staten deze week met ruime meerderheid de zgn. „windmolenmotie" van de pro vinciale Groen Links-fractie heeft aangenomen. Het plan van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf Noordhol land (PEN) voor de bouw van vier windturbines (op de dijk bij het „bassin"), dat lange tijd op een zijspoor stond wegens het afwijzen de standpunt van Gedeputeerde Sta ten, kan nu alsnog worden uitgevoerd. Een sensationele ontwikkeling, omdat GS tot tweemaal geen medewerking verleenden aan uitvoering van het plan wegens horizonvervuiling. Het belang van schone energie (stimule ring van windenergie is nota bene een belangrijk beleidspunt van de provincie Noordholland) woog in het geval van Texel niet op tegen de als storend ervaren verschijning van de windturbines in het Waddengebied. GS weigerden een verklaring van geen bezwaar af te geven in het ka der van de benodigde artikel Er zullen geen toneel- muziek- en an dere uitvoeringen meer worden ge geven in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom, zo heeft eige naar W. Poortinga van Springers Re kreatie B.V. vanmorgen bekend gemaakt. Het is de bedoeling van de zaal een speelzaal te maken met snookerbiljarts e.d. in de hoop de ruimte enigszins rendabel te maken. Poortinga zegt tot deze beslissing te zijn gedwongen door de gemeente Texel die onlangs verbood dat in de zaal evenementen worden gehouden waarbij muziek wordt gemaakt. Dit naar aanleiding van klachten uit de buurt. Poortinga zegt dat daardoor zijn plannen om in de zomer amuse mentsvoorstellingen te organiseren en waarvoor Nico Erwich als organisator was aangetrokken, in de grond zijn geboord. Hij neemt aan dat nu ook musicaluitvoeringen en andere plaatselijk-culturele manifestaties waaraan muziek tepas komt, verbo den zijn. Toneelvoorstellingen zouden nog wel geoorloofd zijn, maar wor den in de praktijk onmogelijk omdat de zaal totaal anders wordt ingericht. Lionsveiling. De opbrengst van de in mei gehouden Lionsveiling is f24.000,-. Bijna f18.000,- hiervan zal aan goede doelen op Texel worden besteed. Welke dat zijn zal later be kend worden gemaakt. 19-procedure. B en W van Texel gin gen hiertegen fel in beroep, maar zonder resultaat. Onverwacht zijn Provinciale Staten nu te hulp gescho ten. De bal werd aan het rollen ge bracht door de fractie van Groen Links (PPR, PSP en CPN), hiertoe in geseind door de Texelse afdeling van deze politieke groepering. De staten leden van Groen Links zouden bij de behandeling van het streekplan Kop van Noordholland en Texel, afgelopen maandag, een motie indienen om de winning van windenergie door wind turbines op de dijk (waar de wind vang het grootst is en daarmee ook het rendement) mogelijk te maken. Succes De motie had succes: de tegenwer pingen van gedeputeerde Margaretha de Boer konden de statenleden niet overtuigen. Met een stemmenverhou ding van 56 voor en 13 tegen werd de motie aangenomen. De motie kreeg de volle steun van (uiteraard) Groen Links, de Groenen en D'66, terwijl de fracties van de drie grote partijen verdeeld waren, hoewel van elke partij een ruime meerderheid vóór stemde. GS legden zich bij deze uitslag neer. Op zich is het college niet tegen windenergie, maar men had in het geval van Texel nu een maal een andere belangenafweging gemaakt. Nu is gebleken dat Provin ciale Staten er anders over denkt, maken GS daar geen punt van. „Als het PEN opnieuw een bouwaan- vraag indient voor hetzelfde plan en de gemeente opnieuw een artikel 19-procedure opstart, zullen GS zon der twijfel een verklaring van geen bezwaar afgeven", bevestigt provincie-ambtenaar Anne Jager, coördinator voor de Kop van Noord holland. Diens collega J. Brouwer deelt mee dat het aannemen van de motie tevens betekent dat het PEN- plan in het nieuwe streekplan zal worden opgenomen. Educatief Wim ten Have, bedrijfsleider van het PEN-bedrijf op Texel, reageert enthou siast. „Dat is mooi. Hot news voor Texel. Ik zal zo spoedig mogelijk con tact opnemen met de projectleider om hierover overleg te plegen." Ten Have noemt het windmolenpark, waarvan de vier turbines elk een ver mogen van 250 kWh hebben, in combinatie met de dieselcentrale „een schitterend demonstratieproject voor het PEN". Naast dit educatieve aspect is ook het milieuaspect niet te verwaarlozen. Weliswaar lijkt het dek ken van vijf procent van de totale Texelse stroombehoefte gering, maar daar komt bij dat jaarlijks 4 tot 500 ton brandstof kan worden bespaard en dat er minder uitstoot van scha delijke stoffen plaatsvindt. Stroomkabel De eventuele vestiging van de wind- Gistermiddag ging ruim honderd vier kante meter duinbegroeiing nabij het Turfveld in vlammen op. Door snel in grijpen van medewerkers van Staats bosbeheer en de vrijwillige brandweer kon erger worden voorkomen. Met poederblussers en vuurzwepen ging men de vlammen te lijf, waarna met behulp van een der brandweerwa gens het zwartgeschroeide terrein werd natgespoten. De eerste indruk van de politie was dat met vuur spe lende kinderen het brandje hebben veroorzaakt. turbines zal volgens Ten Have geen extra argument zijn om de op Texel gevreesde aanleg van een stroomka bel door het Marsdiep te verhinderen. In weerwil van geruchten is van con crete plannen voor een kabel is vol gens Ten Have geen sprake. Recent zou de PEN-directie nog hebben be vestigd dat zij geen plannen voor een kabel heeft. Het windmolenpark zal op zijn vroegst over een jaar in be drijf kunnen worden genomen. Voorkom je niet altijd met kwasten reiniger, want weggezette kwasten in kwastenreiniger worden vaak ver geten en zijn dan nog onbruikbaar. Kwastenreiniger is een milieu schadelijk produkt, dat je beter niet of zo weinig mogelijk moet ge bruiken. Onderbreek je de verfklus dan kwasten in water wegzetten. De vol gende dag droogmaken en verder schilderen. Dus als het even kan geen kwasten in kwastenreiniger om verspreiding van schadelijke dampen te voorkomen. Toch kwastenreiniger gebruiken? Dan kun je net zo goed terpentine gebruiken met een scheutje af- wasmiddel. Direct na de verfklus. Harde kwasten, verfresten, kwasten- reiniger en terpentine zijn chemisch afval, wat apart moet worden ingele verd. Bij de ECOCAR op 6 augustus a.s. of - hoe eerder hoe beter - bij de gemeentewerkplaats aan de Reijer Keijserstraat te Den Burg. Open op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Telefoon 12510. REINIG KRITISCH! bron: o.a Koopkracht 3,4 '90 Publ. Gemeente Texel

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1