tyerdekt Krim-bad 7 juli open yanciering uit drie bronnen Vijftien vrouwen voltooiden cursus beroepenoriëntatie Jaarlijkse uitvoering muziek- en dansschool Rommeltjesmarkt niet op sportveld Woensdag info over nieuwe cursus Eilandcompetitie tennis Wekelijks verkoping in De Cocksdorp Werkloosheid blijft lager dan in 1989 Geen dia-avond Het bistro-restaurant is het die De Krim heeft te bie- rv ,erOAG 21 JUNI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Aan het overdekte zwembad van De Krim wordt momenteel de laatste hand gelegd. centrale voorzieningen van Vakantiecentrum De Krim bij 'ocksdorp, wordt zaterdag 7 juli a.s. een fraai element toe- 'tegd. Dan wordt met veel feestgedruis het overdekte zwem- geopend. Dit kleine zwemparadijs moet de exploitatie van iim nog verder verbeteren en dat geldt tevens voor een horecavoorzieningen en andere uitbreidingen waaraan mo- ,eej de laatste hand wordt gelegd. In het een en ander heeft ■dm het afgelopen halfjaar bijna 3.5 miljoen gulden Jnembad zelf heeft 2,5 miljoen (l De financiering en exploitatie |»oor de Exploitatiemaatschap- lKrim alleen geen haalbare Jta zijn. De zaak kwam echter Idoor projectontwikkelaar Col- lacobouw erbij te betrekken als- alle eigenaars van de 400 ilows die inmiddels op het ivrein zijn gebouwd. i1K zelf steekt er het meeste nen blijft daarbij risicodragend lledig eigenaar. Genoemde pro- itwikkelaars stellen een bedrag ter beschikking en met de verenigingen van eigenaren die Krim actief zijn leen voor de "en een voor de „bruine" hui- i een bijzondere regeling getrof- ille eigenaars geven een vaste ;se bijdrage en de eigenaars die uis verhuren (de overgrote terheid) leveren een extra bijdra- or toe te staan dat de EMK, die verhuur van alle bungalows als ïHieve bemiddelaar optreedt, ex- SHvisie in rekening brengt. r Langer verhuren jst(j rdt vanuit gegaan dat deze i makkelijk worden terugver- omdat de huizen als gevolg •l zwembad zoveel aantrekkelij- orden dat ze gedurende een ie tijd van het jaar kunnen wor- irhuurd. Het aantal verhuurbare bedraagt thans gemiddeld 20 streven is gericht op 35. De tprijs voor het najaar zal iets opgetrokken. De eigenaars er alle vertrouwen in dat de m voor hen gunstig uitpakt; gen met overweldigende meer- accoord met dit fmancie- vsteem. Ook de niet 3inde eigenaars hebben er be- jwant door de aanwezigheid t zwembad stijgt de waarde n bungalow. eling heeft betrekking op de itatie van zowel het in 1986 in ik genomen openluchtzwembad -,_!tnu bijna voltooide overdekte N net bijbehorende voorzieningen sauna, Turks bad, solarium, fit- uimte e.d. Dit hele complex le- wn jaarlijkse exploitatielast op 600.000,- die op de genoemde wordt gedekt. Het zwembad- tot levert geen directe in- ten op, want alles staat gratis ischikking van alle gasten van rim, dus niet alleen van de eige- en huurders van de bungalows ook van de kampeerders en ge sis van het sta-caravangedeelte. Kwaliteit nm begint nu aardig te lijken op leaal dat de naar topkwaliteit ende initiatiefnemers voor ogen Op het eigen EMK-gedeelte zal Ie 4 sterrencamping (de hoogst sseerde van Texel) en het staca- iterrem nog enige verblijfsaccom- itie ter grootte van 450 bedden kunnen worden toegevoegd. Beslis singen inzake de aard daarvan zullen binnen enkele jaren worden geno men. Op het particuliere gedeelte is nog plaats voor 100 bungalows die er vrijwel zeker binnen drie jaar zullen komen. „Zodra de markt rijp is en Coltof tijd heeft", zegt EMK-directeur Martin Warnaar, daarmee aangevende dat ook de laatste wijk van het Krim- dorp door de veelbesproken projek- tontwikkelaar uit Zeeland zal worden verkocht volgens het beproefde blik- semrecept. De 400 voltooide huizen zijn practisch allemaal verkocht. Snel Het is mede aan het uitblijven van een strenge winter te danken dat het overdekte bad van De Krim nog voor het hoogseizoen in gebruik kan wor den genomen. Met de jaarwisseling waren de plannen en de financiering ervan rond en werd met de bouw be gonnen. Het Krimbad is heel wat meer dan een rechte bak water met een dak erboven, al zou dat enorm veel goed koper zijn geweest. Het wordt een combinatie van speels gevormde bas sins, die sterk doen denken aan het zwemparadijs Calluna maar natuurlijk minder groot zijn. De gebruikers zul len zich op allerlei manieren in en bij het water kunnen vermaken, maar de echte zwemmers onder hen die al leen maar baantjes willen trekken kunnen beter gebruik blijven maken van het buitenbad. Het bad moet een knus ontmoetingscentrum worden. Warme kleuren, gezellige hoekjes, een leuke bar, echte planten en na tuurlijke materialen moeten de „kille tegeltjes-sfeer" die zo kenmerkend is voor ouderwetse zwembaden, buiten de deur houden. Samenwerking „We hebben zoveel mogelijk bedrijven van Texel ingeschakeld. Voor zover dat bij bepaalde onderdelen niet luk te, konden we Texelaars er toch vaak bij te betrekken door samenwerking te verlangen", aldus Warnaar. „Het was soms moeizaam onderhandelen. Overkantse bedrijven hebben vaak geen erg hoge verwachting van het vakmanschap op zo'n eiland, maar de argwaan is nu omgeslagen in respect. De Texelaars maken indruk op hun overkantse collega's en de samenwerking is uitstekend". De zwembadtechniek wordt geleverd en geïnstalleerd door Hoogeslag Zwembaden uit Deventer, die in com binatie met Architektenburo Alkema uit De Koog het complex ontwierp. Ook een binnenhuisarchitect werd in geschakeld: Oei-design uit Den Bosch. Hoofdaannemer is Meijert Boon uit De Cocksdorp. CVI uit Den Burg zorgt samen met Klimaatbouw Twello BV. uit Twello voor de verwarming en overige luchtbehandeling. De electri- sche installatie wordt aangelegd door IBS uit Den Burg, het loodgieters- en dakbedekkmgswerk is in handen van Veltkamp uit Den Burg, Jan Graaf uit De Cocksdorp verzorgt het schilder werk. De aanleg van „externe in frastructuur" (leidingen, riool, hoogspanning e.d.) wordt verzorgd door Seijsener uit Zaandam in sa menwerking met Texel B.V. die ook de door E. Momberg ontworpen bestrating van het centrum aanlegde. Personeel Hoewel het een openbaar zwembad is in de zin van de wet, zal het bad toch voldoen aan de voor openbare baden geldende eisen wat betreft hy giëne en personeelsvoorziening. Er is continu toezicht; een chef badmeester is al aangeworven, 's Zo mers springen sportleiders en part ti mers bij. Het bad (dat een belangrijke rol zal spelen in het recreatieprogram ma dat De Krim zijn gasten aanbiedt) levert totaal 2,5 jaarbanen extra werkgelegenheid op. De EMK heeft het afgelopen halfjaar ook veel geïnvesteerd om de andere onderdelen van het voorzieningencen trum hun definitieve vorm te geven. Het binnenplein begint vorm te krij gen nu daar speelelementen, terras sen, rotspartijen, een zithoek en een midgetgolfbaan zijn aangelegd. Nog indrukwekkender zijn de drie(t) door de EMK zelf geëxploiteerde horecabe drijven waarmee het centrum is ver rijkt, elk met hun eigen sfeer. Er was al een a la carte bistro-restaurant. Nu is daar het hamburger restaurant/snackbar „MacSnack" bij gekomen alsmede een groot bruin café, dat in de rustige tijd van het jaar zonodig kan worden opgedeeld in drie ruimten. Vergadertoerisme Deze voorziening zal een rol spelen bij het „vergadertoerisme" waarvan De Krim een graantje wil meepikken. Bedrijven, verenigingen e.d. die op Texel seminars, trainingsbijeen komsten e.d. willen beleggen, kunnen hier terecht. Zij maken gebruik van „bungalows met hotelservice" en zullen vooral worden aangetrokken door de zwembad-, sauna-, tennis- en andere voorzieningen die De Krim heeft te bieden. De bedoeling is op deze wijze vooral de mid weken" be zet te krijgen als aanvulling op het reeds zeer behoorlijke weekendtoe- den (Foto Nauta). kenis zijn. „Samen met hoogwaardige verblijfsaccommodatie en ver- maaksmogelijkheden ontstaat zo een combinatie die de concurrentie op het vasteland nooit zal kunnen bieden". Er wordt druk gesleuteld in de kelder, waar pompen, filters en andere apparaten voor het zwembad zijn opgesteld risme dat De Krim te verwerken krijgt. De eerste groepen hebben in middels kennis gemaakt met het va kantiecentrum. In samenwerking met „Incentive-world" uit Rotterdam wor den dergelijke reizen in het land ver kocht. De sterke punten zijn daarbij niet alleen de genoemde kwaliteits voorzieningen, maar ook natuur en cultuur van het eiland Texel. Volgens directeur Warnaar wordt op Texel nog te weinig ingezien dat natuur- en landschapsbehoud en versterking van typische aantrekkelijkheden van Texel van onschatbare economische bete- Leerlingen van de Texelse Muziek- en Dansschool geven zaterdagavond aanvang 19.30 uur) een uitvoering in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. Het programma wordt ver zorgd door een aantal balletgroepen, het slagwerkensemble, het beginners orkest, het schoolorkest, de tweede jaars speelklassen, het kinderkoor, de Rampestampers, het accordeon orkest, de werkgroep lichte muziek en dwarsfluit-, viool-, piano-, blokfluit- harp- en keyboardleerlingen De toe gang tot de avond is vrij. Wel zal bij de uitgang worden gecollecteerd ten behoeve van het instrumentenfonds. De rommeltjesmarkt die zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur in Den Hoorn wordt gehouden is niet óp het sport veld, maar er vlak bij, namelijk voor de schuur van Axel Lap. Wethouder Tine Krijnen-Baijs reikte dinsdagmiddag aan vijftien Texelse vrouwen certificaten uit wegens het met goed gevolg volbrengen van de cursus „Voorbereidend Beroepsjaar voor Herintredende Vrouwen". Deze cursus was voor het derde achter eenvolgende jaar een succes en zal ook volgend jaar weer worden ge houden. Voor belangstellenden is er woensdag een informatie-ochtend in d'Ouwe ULO. Informatie: Mijkje Uit- tenbogaard, tel. 14203, Siem Zijm, tel. 11741 of Dick van der Wel, afd. culturele zaken raadhuis, tel. 62121. nismaken met een groot aantal be roepen. Hieraan wordt medewerking verleend door de streekschool in Heerhugowaard, het centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening (ook in Heerhugowaard) en het LBO in Den Burg. Van laatstgenoemde school waren drie docenten bij de cursus betrokken: Jannes Kamphuis (informatica), Fridt Blanken (bouw techniek) en Dirk Breedveld (hore ca/toerisme). De gehele cursus stond onder leiding van Siem Zijm en Mijkje Uittenbogaard, beiden werkzaam bij de Volwasseneneducatie Texel. "an bet overdekte bad Op de voorond het openluchtbad dat vier jaar geleden In gebruik werd genomen. (Foto Nauta). De cursus is bestemd voor vrouwen die (weer) willen gaan werken, maar die stap om de een of andere reden met maken. Bijvoorbeeld omdat ze niet zeker weten of hun opleiding voldoende is, of er wel plaats is op de arbeidsmarkt, of ze wel terug kun nen en willen in hetzelfde werk dat ze vroeger deden. De cursus geeft de deelneemsters inzicht op het gebied van werk en opleidingen. Er wordt aandacht besteed aan zaken als solli citeren, omgaan met computers en studievaardigheden zoals rekenen, taal, het leren maken van uittreksels en verslagen. Zowel theoretisch als praktisch kunnen de cursisten ken- Zondagochtend 24 juni: Deuce R Witte-E. Wichers 10.00 u. D. de Wit-R. Wielinga 10.00 u. Oosterend S. Amende-J. Bloem 10.00 u. Heri Hodie A. Steenhuizen-T. Witte 9.00 u. D. Barendregt-R. Zoetelief 9.00 u. Zondagavond 24 juni: Deuce H. de Brok-B. Trap 19.00 u. Den Hoorn N. Bertrand-M. v.d. Bent 19.00 u. Maandagavond 25 juni Deuce M. v.d. Wetering-H. Dekker 19.00 u. G. Bol-G. Poster 19.00 u. Heri Hodie J. Warnaar-T. Visser 19.00 u. A. Saal-G. Bloem 19.00 u. Uitslagen: N. Boon-R. Buitenweg 5-15; M. v.d Bent-M Arkenbout 12-4; R. v.d Bent-N. Boon 8-6; A Rijs-F. Wichers 1-8; T Witte-R. Wielinga 12-4, B. Trap-H Pastoor 4-9; G Bol-H. Dekker 6-12; G. Bol-B. v.d. Vis 6-3; M. Bos-N. Bertrand 15-5 Subsidie Deelnemen aan de cursus is niet duur: slechts f 60,- voor 25 weken. De cursus wordt namelijk zwaar ge- subidieerd door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de gemeente Texel. De afgelopen twee jaar was de cursus een succes: een aantal deelneemsters raakte aan het werk, anderen besloten een stu die te gaan volgen en weer anderen wisten na de cursus zeker dat ze ge woon bleven doen wat ze al deden. In een interview met drie deel neemsters, dat een jaar geleden in deze krant verscheen, kwam naar vo ren dat de cursus „hun leven in de positieve zin had veranderd". Van de vrouwen die vorig jaar sep tember met de cursus waren begon nen, haakte niemand tussentijds af. De vijftien „geslaagden" zijn: Gery van der Zwaag, Anneke Minnes, An neke Hegeman, Antje Boomstra, Ru dy Moens, Mirjam Maas, Carolien Timmer, Christien Dijker, Pamela Lin deboom, Nicolette Oosterhof, Hetty Daalder, Alberta de Puysselaar, Ria Voskuil, Mieke Laan en Janny Witte. Ook deze zomer zal de Hervormde Vrouwenvereniging van De Cocks dorp elke week verkoping houden in het gebouw naast de Herv. kerk in de Kikkertstraat. Elke dinsdag (voor het eerst op 26 juni a.s. en voor het laatst op 28 augustus) kan men hier van 14.00 tot 20.00 uur terecht voor sokken, kleedjes, pannelappen en andere arti kelen die de vrouwen de afgelopen winter hebben gemaakt, er wordt ook koffie geschonken. In de maand mei daalde het aantal werkzoekenden met 71 personen. Bij het arbeidsbureau in Den Burg ston den op 31 mei nog 81 vrouwen en 150 mannen geregistreerd. In vergelij king met een jaar geleden is dat, net als in de eerste vier maanden van dit jaar, gunstig. Eind mei 1989 waren in totaal 269 Texelaars op zoek naar werk, 38 méér dus. De meesten raakten aan de slag in de sectoren horeca en overigen. Afgelopen maand werden bij het arbeidsbureau 68 nieuwe banen aangeboden en werd in 74 gevallen iemand aan het werk geholpen. Per saldo resteerden op 31 mei in totaal nog 78 openstaande vacatures. Meer dan de helft (47) werd ingediend door de horecasector. Vergeleken met vorig jaar steeg de vraag naar arbeid tot en met mei volgens het arbeidsbu reau met 40 aanvragen. In verband met het overlijden van C. Kager gaat de dia-avond van de Schuilhutcommissie van vrijdag niet door. De eerstvolgende diavoorstelling is maandag a.s., verzorgd door dhr. H. Kievit, aanvang 20.00 uur in de Nederlands Hervormde kerk van De Koog.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5