„Kans op spoedige suppletie in De Koog flink toegenomen" Toerclub rijdt monstertocht van Parijs naar Texel Rijkswaterstaat Texel hoopvol gestemd: Tuusrondje 1 H r,v ü\£k f Toon Hermans in De Kampanje B en W willen Amsing financieel steunen Herman Groeneveld won duivenconcours Jachthaven ontving 25.000ste bezoeker M. L:>j •9* D m Ztfy A i TAXI 120ÓO Eén promille kunstkenners Musica Texla concerteert in De Koog PAGINA 6 TEXELSE COURANT DONDERDAG 21 J(j,ljOE „We zijn door de toezegging van de 60 miljoen ten behoeve van suppleties voor het jaar 1991 ten aanzien van De Koog zeer hoopvol gestemd," aldus J. Reeder, diensthoofd van Rijkswa terstaat Texel. „De kans op een spoedige suppletie daar is enorm toegenomen. We hebben na de stormen indringende sig nalen richting Den Haag gestuurd. Ze weten hoe de zaak er voor staat. Ik ben er persoonlijk heel optimistisch over." De behandeling van de nota kustver dediging in de Tweede Kamer heeft de gemoederen ten aanzien van de gevaren die camping Kogerstrand - en daarmee De Koog - bedreigen, voorlopig doen bedaren. Volgens Reeder is men in Den Haag goed op de hoogte van de gevaren die De Koog boven het hoofd han gen. Naast de druk die Rijkswa terstaat Texel uitoefende, is ook van gemeentewege, door de RST en van uit het bedrijfsleven herhaaldelijk op spoedige suppletie aangedrongen. „Bij de begrotingsbehandeling op Prinsjesdag weten we meer. En mis schien ook al eerder." Strandhoofden Ook de toekomst voor de strandhoof den („pieren") ziet er op het moment volgens Reeder rooskleurig uit. „Het is allemaal vrij positief. De mogelijk heid bestaat om het aantal strand hoofden uit te breiden tot voorbij De Koog. Nu bevindt de laatste zich bij paal 18, waar de Anneliese is gestrand. Dét is voor ons echt nog wel een optie, we willen die mogelijk heid beslist laten bekijken. Maar wat er ook gebeurt, er zal in ieder geval eerst suppletie plaats moeten vinden. Directe aanleg van strandhoofden heeft geen zin. Ze zouden door de Binnenkort wordt ook op Texel de abonnementenactiekrant van schouwburg De Kampanje huis-aan- huis verspreid. Wat daarin niet staat, is dat Toon Hermans o.a. woensdag 12 september weer naar Den Helder komt. De sectie Kunst, Kuituur en Hobby, die voor Texel de schouwburgreizen coördineert, wil proberen ook voor deze voorstelling een extra afvaart te organiseren. In dien iemand gebruik wil maken van deze mogelijkheid, dan kan men (tele fonisch) kaarten f45,— bestellen bij de administratie van de sectie, ge vestigd in d' Ouwe Ulo te Den Burg, telefoon 15582 tijdens kantooruren. De bestelling moet wel binnen zijn vóór maandagmiddag 25 juni. Mogelijk krijgt de familie Amsing uit Spang toch subsidie van de gemeen te voor het ophalen, verwerken en transporteren van oud papier. Na een onderhoud met de Amsings af gelopen vrijdag besloten B en W de ze week een vergoeding van 13 cent per kilo te garanderen. Vanavond zullen de raadsleden die zitting heb ben in de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid zich over dit voorstel buigen. B en W willen daarnaast ook de pa pierberg van circa 90 ton die zich op het erf van de Amsings heeft ge vormd nadat de oud papier-prijs drastisch is gekelderd, tegen een re delijke vergoeding laten afvoeren. Voorgesteld wordt 8 ct/kg, zodat dit transport de gemeente eenmalig een bedrag van ongeveer f 7200,- kost. Naar schatting haalt de familie Am sing jaarlijks zo'n 200.000 kg oud papier op. De gemeente wil hiervoor dezelfde financiële tegemoetkoming geven als onlangs aan oud papier handelaar De Vries uit Heerhugo- waard: 8 cent overtochtsubsidie Daarnaast wordt voorgesteld dat de familie Amsing 5 cent voor de inza meling krijgt, net zoveel als de vere nigingen als garantieprijs krijgen. Tesamen is dat 13 cent maal 200.000 kg is f26.000,- subsidie per jaar. Voorwaarde is dat de familie Amsing de verenigingen niet voor de wielen zal rijden. De subsidie zal vol gend jaar worden verdisconteerd in de reinigingsrechten die door de be lastingplichtige Texelse ingezetenen moeten worden betaald en zoals be kend beduidend hoger zullen uitvallen dan dit jaar. In een eerste reactie vertelde Ben Amsing blij te zijn met het B en W- voorstel. „Allereerst zou het fijn zijn dat we eindelijk die berg oud papier van ons erf kunnen afvoeren. Dat is natuurlijk een aanfluiting. Met die subsidie zullen we redelijk kunnen draaien, daar zijn we zeer zeker blij mee. Nu maar hopen dat de raadsle den dit voorstel ondersteunen." Johan Reeder afslag veel te dicht op het strand lig gen." Eierland Reeder verwacht ten aanzien van de suppletie in het „kustvak Eierland" (ten noorden van De Slufter) dat het eerste zand eind juli, begin augustus wordt gestort. „Eerst moet vanuit zee nog een zinker worden gebouwd, dus het eerste zand komt er in mid den in het seizoen op. Maar ik denk dat het allemaal nog wel meevalt. Bij de plaatsing van de strandhuisjes is met de suppletie in ieder geval al re kening gehouden. Ze staan lekker hoog," Nog deze week wordt een ge sprek met de aannemer verwacht. De uitspraken van minister Maij- Weggen rond een eventuele strekdam in het noorden van Texel voegen vol gens Reeder weinig nieuws toe aan de plannen die al bestonden. „In het verleden hebben we gesteld dat er eerst een zandsuppletie bij Eierland moest plaatsvinden, met een levens duur van minimaal drie jaar. Die komt er dus nu." Strekdam In diezelfde periode vindt er een stu die plaats naar een mogelijke strek dam Onderzoekers bekijken welke constructie het meest aan het doel beantwoordt en bestuderen of de dam wel aan de verwachtingen vol doet. Reeder: „Er wordt vooral beke ken of de dam wel werkelijk zoveel zand vangt, dat suppleties niet meer noodzakelijk zijn. Die studie is nu gaande. Naar verwachting zal er over twee jaar worden besloten of er een dam komt of dat er doorgegaan moet worden met suppleren." De eventueel te plaatsen strekdam kan volgens Reeder bestaan uit één dam, of twee kortere. Echte voorkeur heeft men bij Rijkswaterstaat niet. „Twee kortere dammen zouden bij voorbeeld bij paal 30 en in de buurt van paal 28 kunnen worden ge plaatst." Het blijft voorlopig echter speculeren. Rijkswaterstaat Texel wacht de studie rustig af. Zaterdag werd gevlogen vanuit St. Quentin (Frankrijk). De afstand be droeg ongeveer 370 kilometer en met een zwakke Noordenwind gingen de 29 Texelse duiven om 7.15 uur op de wieken. Herman Groeneveld won het concours en constateerde de eer ste duif om 12.38.59 uur. De snel heid die behaald werd was 1152.49 m/min. De uitslag: Herman Groeneveld: 1, 4 en Sjoerd Feenstra: 2, 3, 5, 6, 7. De Kustzeilvereniging Westerslag en de Cocksdorper Kustzeilvereniging organiseren zondag het Tuusrondje. Deelname staat open voor leden van KZVW, CKZ en KZV Paal 15 en te vens de medewerkers van de Ronde om Texel. De briefing is om 10.00 uur. Deelnemers kunnen zich vanaf 9.30 uur inschrijven voor deze toertocht in het clubgebouw van de CKZ op Paal 33. Het inschrijfgeld bedraagt f 30,— per persoon (incl. tussenstop en eten na afloop). De start vindt plaats om 10.30 uur. Tijdens deze toertocht wordt een tussenstop ingelast bij Paal 9. Alle deelnemers moeten zich ook daar afmelden. Hierna vertrekt men naar Paal 33, waar men na af loop gezamenlijk eet in Paviljoen Vlie- zicht. Hier wordt ook aan de beste zeiler tijdens de Ronde om Texel de Menno van der Wal Trofee uitgereikt. Sinds de opening van de nieuwe pas santenjachthaven in mei 1988 kwa men 25.000 zeiljachten op bezoek. Deze mijlpaal werd dinsdagmiddag bereikt, toen het jacht „Librium" van het in Rotterdam woonachtige stel Franz en Doris Terhardt omstreeks half vijf de haven binnenliep. Het oor spronkelijk uit Westduitsland af komstige echtpaar werd op de kade opgewacht (zie foto) door de bestuursleden Kees Vlas IvoorgrondI en Jan Brügemann van de Stichting Passantenjachthaven Texel. Zij ver rasten de familie Terhardt met een fotoboek, borrel en diner, terwijl de ligplaats uiteraard gratis was. De heer en mevrouw Terhardt, die vier jaar geleden voor het laatst Texel zei lend hadden aangedaan, waren opge togen over de nieuwe haven. „Fantastisch mooiOok goed georga niseerd, beter dan in onze thuishaven Hellevoetssluis." Ze kondigden aan de volgende dag op de fiets door te brengen, 's Avonds zou ongein 'd. een diner met Texels lam want van dat gerecht is Fram hardt een groot liefhebber. ik OOI Het bezoek aan de Texelse jactAgei ven vertoont een stijgende lijn.pla openingsjaar trok ruim 9000 zei ;on ten naar Oudeschild, vorig jaar dat er 12.500. Streefgetal is JSI het aantal waarop de exp/o/'tats gebaseerd. Dit jaar zit men op veer het niveau van vorig jaar 15 maart kwamen er ruim 2500 ten naar Texel. Piekdag was Hei vaartsdag, toen alle ligboxenim passantenhaven bezet raakteni jachten een plaatsje in de veren gingshaven moesten zoeken. „C| den duur, misschien over een ja twintig, is een nieuwe uitbreiéa de jachthaven niet uitgesloten' voorzitter Vlas optimistisch. Ou, haven nog aantrekkelijker te mil zullen de komende jaren allerlei zieningen worden getroffen. Ou beginnen een kinderspeelplaats naar wordt gehoopt aan het te van volgend seizoen gereed zal, Tijdens een regenachtige middag voor de aanvang van de jaarlijkse tocht Vaals-Texel van Toerclub Taxi 12000 werd er een grapje gemaakt over een fietstocht van Parijs naar Texel. Dit grapje liep uit de hand en vrijdag is het zover: elf mannen en een vrouw vertrekken dan naar de Parijze voorstad Meaux, waar zater dag de monstertocht begint. Met een bus en een auto wordt de tocht naar Meaux aanvaard. Het dorpje is 25 kilometer buiten Parijs. „We wilden de drukte van de stad vermijden", aldus Loek van Vliet, de „PR-man" van de toerclub. Zaterdag wordt om 04.00 uur gestart voor een 360 kilometer lange tocht naar Herenthals in België. Daarvan daan is het nog zo'n 300 kilometer naar Texel. Zondag is de start om 05.00 uur. Men hoopt de boot van half zeven of half acht (afhankelijk van het weer) terug te halen. „Het is het mooiste als er een lichte zuid oosten of zuidwesten wind waait en als het niet te warm is....", hoopt Van Vliet, die zelf ook meerijdt. De tocht Vaals-Texel gaat evengoed ook door en wel op 24 en 25 augus tus. Voor de monstertocht vanaf Pa rijs is flink getraind. Van Vliet: „Vijftien mensen hebben zich inder tijd opgegeven, maar er zijn er drie afgehaakt. De meeste van ons zijn bewust aan het trainen voor de tocht vanaf februari en hebben zeker wel 3000 kilometer in de benen vanaf die maand". Uithoeken De toerclub oefent iedere dinsdag en donderdag van 17.00 tot 19.00 uur gezamenlijk. Ze hebben alle uithoe ken van het eiland inmiddels wel ge had en de zondagmorgen wordt wel benut voor het verkennen van Noord holland. Zes keer per jaar worden toertochten aan de overkant gereden, waaronder de 260 kilometer lange „Kleintje IJs- selmeer" en de Elfmerentocht in Friesland. Het grote aantal kilometers zal dus geen problemen geven. Wat dan wel? „Ik denk het klimwerk. Dat kan nog wel eens tegenvallen. Geluk kig gaat er een „bezemwagen" mee", vertelt Van Vliet. De bus rijdt van stopplaats naar stopplaats. Iedere 60 kilometer is er eentje. Daar staan Rein en Elly Kuy- per klaar met eten en drinken. De wielrenners stouwen heel wat weg. Een heel krentebrood en tien bananen is niks. Van Vliet: „Het soort eten is voor iedereen verschil lend. André Keijzer neemt bijvoor beeld pannekoeken mee!" Reservefietsen Het eten en drinken onderweg wordt gesponsord door Albert Heijn. Cees Ran (die met Leen van Elk de volg- wagen bemand) zorgt voor reserve materiaal en er gaan twee complete reservefietsen mee. Taxi Matin van de Wetering sponsort de hotelkosten van onderweg. De te volgen route is uitgestippeld door de organisatoren van de tocht Gijs Jansen en Dirk Bakker. De tocht is al eens eerder gereden door een andere club, Le Champion uit Zaan dam. Van de opgedane ervaringen zullen de Texelaars dankbaar gebruik maken. Verwacht wordt dat de renners zon dag om 19.00 of om 20.00 uur in de Warmoesstraat aankomen bij Van de Wetering. Radio Texel wordt telefon isch op de hoogte gehouden van het juiste tijdstip. Er zal de deelnemers aan de monstertocht ongetwijfeld een warme ontvangst te wachten staan. iA\iU>rnn i i)(f* 'Ji Óp de foto v.l.n.r Willem Keijzer, Dik Haker. Ronald Kuyper, Jan Kuyper, Loek van Vliet, André Keijzer, Gijs Jansen, Henk Broekman, Erna Kuip. Jan Vonk, Cees Wonder en Simon Appel. Drie hiervan IBroekmanVonk en Wonderhebben wel alle voorbereidingen meegedaan, maar besloten de tocht niet te rijden Dirk Bakker, Alfred Bakker en Jan Nico van der Ploeg staan niet op de foto. maar rijden wel mee. Die 1 procent regeling, om Nederland „op te sieren" met kunstwerken die misschien door 1 promille van de be volking wordt gewaardeerd, is toch een geweldige uitvinding van Den Haag, dacht ik toen een artist- impression in de krant verscheen van wat ik „drie gebroken zuigerveren" zou willen noemen. Bij het eerste de beste motorenreparatiebedrijf vind je er kisten vol mee. Kunst moet je le ren begrijpen word vaak gezegd. Door wie dan wel? Door kunstenaars en mensen die de 1 procent regeling moeten versnipperen? „Er wordt nu tenminste over gepraat" werd op Ra dio Texel door een besluitvormer ge zegd. Ja, dank je de donder, het gaat om 60.000 pietermannen die ver kwanseld worden. Is hier geen betere bestemming voor te vinden? Als er toch versnipperd moet worden, sluis het geld dan maar door naar de fam. Amsing op Spang. We zijn in de af gelopen jaren door de overheid uitge breid klaargestoomd om er van doordrongen te raken dat we méér voor de vuilafvoer c.q.-verwerking moeten betalen. De fam. Amsing stond heel treffend met hun financië le probleem naast het artikel van het gewraakte kunstwerk in de Texelse De raad van het zomerwerk van de gezamenlijke kerken op Texel organi seert ook dit jaar een serie zomeravond-concerten. Het eerste concert wordt dinsdag 26 juni gege ven in de R.K. Kerk in De Koog, aan vang 20.15 uur, door het Texels amateur-symfonieorkest „Musica Tex la" onder leiding van Bernard Tellegen. Programma: 1. Symfonie nr. 25 (W. A. Mozart) - Allegro con brio; - Andante; - Menu- etto; - Allegro. Intermezzo door mandolines, mandola en gitaar (Jan Kühne); a. Humoreske (A. Dvorék); b. Klange aus der Puszta (Czardas) (H. Smitt), 2. Brandenburg Sinfonia (J.S. Bach). 3. Gavotte in G. (Chr. W. von Gluck). Intermezzo door fagot, viool en klari net. a. Allegro divertimento no. 4 (W.A.Mozart); b. Allegro divertimento no. 2 (W.A.Mozart). 4. Hongaarse dans no. 5 (J. Brahms). 6. Polka (Donner und blitz) (J. Strauss). De concerten zijn gratis toegankelijk. Bij de uitgang word een collecte ge houden ter bestrijding van de kosten. Courant van j.l. donderdag. De wiekste zakenman uit Purmere.t lacht in z'n vuistje, op Spang kj we met een papierne wolkentó zitten.... Waar ligt het nu uiteindelijk as» de doorsnee burger de moderne kunst niet, of matig weet te m ren? Is het overgrote deel vandi volking te betitelen als cultuurbarbaar, of zitten de men die menen „de kunst te dienen" een dwaalspoor? Misschien mts we met z'n allen massaal sticks gaan roken en dan zo stoned ai garnaal het kunstwerk gaan aart schouwen. Bij deze massale has ning roepen we dan in koor: Jee de pemig, krijg ik me daar een wave Roy. M. Oude Winkeldievegge. Een 12-jarig je uit Den Burg werd maandag! trapt toen zij zonder te betalen artikelen (met een totale waard van 724,75) wilde wegnemen winkel in Den Burg. De bedrijfdi waarschuwde de politie. Voetbalvlag. Voetbalverenigi! OS uit Warmenhuizen bewaart! nare herinnering aan een week! logeren in de accommodatie Y» Texel. In de nacht van zaterdag zondag werd daar een meegete clubvlag ontvreemd. VIOS derf van aangifte bij de Texelse pof® Palermo. Vandaag de dag W zowat doodgegooid met prijswf over het WK voetbal. Soms va' reizen naar WK-wedstrijden te nen. Het lot was bode Piet Roei van het gemeentehuis gunstig? zind, toen de leverancier van de we offsetmachine van de geme? een aantal kaartjes verlootte V* avond is Piet getuige van de «n strijd Nederland-lerland in Paled (Sicilië). Aanrijding. Een 50-jarige Ter; motorrijder kwam gisterochtend' Parkstraat in botsing met een" de Duitse toeriste (39), toen hi af de Burgwal wilde inslaan, ft vrouw kwam ten val, maar IW slechts schaafwonden op. Explosie. De duik- en demod ploeg van de Koninklijke Marft gistermiddag op het eiland om de afgelopen weken gevonden men en granaten" onschadeljk maken. Het vernietigen van de sieven vond plaats op het stm It

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6