andbouworganisaties vinden dat r voldoende natuur is op Texel hoorzitting recreatiebasisplan: Circus Harlekino voor de tweede keer op Texel JpERj Texelse boer spiekert anders achvolleybal Paal 17 Collecte epilepsie De dieren in Circus Harlekino worden met liefde omringd. 21 JUNI 1990 TEXELSE COURANT moeten op Texel geen nieuwe natuurgebieden worden ont- keld, er zijn er voldoende aanwezig". Dat was gisteravond van de reacties van Cees Hin namens de gezamenlijke land- worganisaties op het recreatiebasisplan. In de commissie r ruimtelijk- en huisvestingsbeleid werd uitgebreid de gele heid gegeven in te gaan op dit plan, een kans die door elf sonen namens evenzovele organisaties werd aangegrepen, voltallige college van B en W was aanwezig. De gemaakte oerkingen zullen worden meegenomen en indien mogelijk in plan worden verwerkt. zieningen, bijvoorbeeld in Texla, het Sandershuus of het Nioz. Wij zijn echter bang voor versnippering. Het Scheepvaartmuseum is niet voor niets gesloten! Meer kan wel, maar als het ook goed moet kost het veel geld." Kuiper gaf aan dat het Toe ristisch Informatie Netwerk Texel, waarbij door middel van borden be paalde informatie wordt gegeven, wel de goedkeuring van de STM kan wegdragen. De educatieve activiteiten op Texel De werkgroep landschapszorg heeft in één van de bezwaren tegen het recreatiebasisplan aangevoerd dat de Texelse landbouw niet karakteristiek is. Hiermee was Cees Hin namens de gezamenlijke landbouworga nisaties het gisteravond abso luut niet eens. „U komt natuurlijk nooit aan de over kant, daarom weet u dat met", voegde hij de werkgroepleden toe. „Kiek maar es hoe een Texelse boer sien hek spiekert, dat is totaal anders dan deer...." activiteiten met zich mee. De scholie- rengroepen zorgen voor veel drukte, ook 's nachts. Dat botst met de mensen die hier rust willen zoeken. r if* m me m A recreatiebasisplan toont aan de gemeente op den duur naar wil met het beleid op dit voor belangrijke gebied. Omdat veel isen ermee te maken hebben, is uitgebreide inspraakronde opge- Zowel het rijk als de provincie jn de tot stand koming van het (dat f88.000,- kost) gesubsi- eeiste recreatiebasisplan werd de gemeente in 1974 vast- dd. Toen is het maximum van I00 toeristische slaapplaatsen icl? gelegd, waaraan ook in het nieu- I plan wordt vastgehouden. Ook ze uncentratie van recreatie en toe- e op bepaalde punten van het IS id, de seizoensverbreding en de ate liteitsverbetering zijn uit het ipo e plan overgenomen, ir. 50C houder Barendregt hield aan het Hajn van de avond een korte inlei- over het nieuwe plan. „In 1974 het de vraag hoever de groei het toerisme nog mocht door- Nu stellen we echter de vraag tjaBieer groei überhaupt nog wel mo ut:I is". Het plan pleit voor betere itting van het aanwezige aantal jplaatsen, waardoor het rende- wordt vergroot, zonder dat er m slaapplaatsen bijkomen. Met tsterende ruimte in het getal van 100 zullen alleen bestaande be- en mogen uitbreiden. Er worden nieuwe lokaties voor toeristi- bedrijven toegestaan, evenwichtige ontwikkeling tus- natuur, landschap, landbouw en atie is nodig om conflicten te ijden. De draagkracht van de na- moet gespaard, het autogebruik et eiland moet worden vermin- het fietsverkeer gestimuleerd en veiligheid op de wegen vergroot. Visserij andbouworganisaties zijn niet on- fanjeden over het plan. Maar men ie wel een hoofdstukje over de mcsBerij. De haven van Oudeschild ickia i volgens hen wel degelijk een re- lief aspect. s Hin waarschuwde ervoor dat de hS louding tussen natuur en land- Jef§w met moet worden verstoord, selders in Nederland wel is ge ld. „In het hoofdstuk over Natio- Park lijkt het alsof u het hebt bufferzones. Wij zijn daar tegen. 'ud= schadevergoedingen waarover dt gepraat en die ook gelden voor IElatienotagebieden werken slecht, s beheersvorm zal waarschijnlijk verder worden uitgebreid". Al- Hut stelde Hin namens de ge- mte gerust met de mededeling de bufferzones rond natuurgebie- zi|n afgewezen. Spuiten rijfd et plan staat dat rond natuurge- len beperkte mogelijkheden tot inteelt zijn. Daarmee was Hin blij. Jaap Vlaming (Groen Links) 19 of Hin dan liever zag dat in alle dien tot aan die gebieden met <i|dingsmiddelen wordt gespoten, 0 door kunnen dringen tot in die Kleine logiesverstrekkers rond De Koog zien met lede ogen de invulling van het Stappeland tegemoet Ifoto Arend Nijkamp). De Texelaars beginnen zich er zelf ook al meer aan te ergeren". Meer wandel- en fietspaden wil de werkgroep met aanmoedigen. Hier door ontstaat naar hun mening meer versnippering van natuurgebieden, waardoor de verstoring alleen maar toeneemt. Meer aandacht voor het milieu, bijvoorbeeld voor gescheiden vuilinzameling op campings, leek hen een goede aanvulling. Albert Hut legde uit dat de cijfers tot stand zijn gekomen naar aanleiding van landelijke gemiddelden en dat de gegevens wel kloppen. Burgemeester Schipper vroeg of door het creeeren van meer paden de druk van andere gebieden niet juist afneemt. „Dan wordt het alleen maar extra druk", vreesde Sytske Dijksen. Slimme boekhouder Co Vinke sprak namens TVO. Hij vroeg wanneer de kleine logies verstrekkers wel of niet in aanmer king komen voor uitbreiding. „Is het een kwestie van een slimme boek houder of een goed verhaal?", wilde hij weten. Hij wees erop dat de aan wezigheid van bepaalde voorzienin gen op het eiland nieuwe doelgroepen lokt en met omgekeerd. Wethouder Barendregt beloofde hem dat er snel eens wordt gepraat over de herverdeling van de overgebleven slaapplaatsen. Hans Jimmink van het Kampeer- en Caravancentrum wees op het tekort aan staanplaatsen voor stacaravans op Texel. Er bestaan al wachtlijsten. Volgens Barendregt is er binnen het bestaande plan ruimte voor uit breiding. Jan Dekker en Frits Agter braken een lans voor de kleine logiesverstrekkers op het Mienterglop. „Men ziet met lede ogen de reus op het Stappeland verschijnen. Maar die kleine hebben juist uitbreiding nodig, anders is kwa liteitsverbetering voor hen financieel onhaalbaar", aldus Jan Dekker. Ge rard Zoetelief gaf nog aan dat hij er bang voor was dat de extra mogelijk heden die er nog zijn tóch weer aan de grote parken op het eiland zullen worden gegeven. Historie Marja Holsink van de Waddenvereni ging miste een historisch perspectief. „Hoe is dat getal van die 47.000 tot stand gekomen? Zaken die er om heen liggen zijn toen wel in de besluitvorming meegewogen". Ze pleitte er, net als Jan Kuiper, voor eerst te kijken naar de gevolgen van jete lur9'onden. „Uw terminologie is ■"rerpelijk. Het lijkt erop alsof we maar raak spuiten en dat is helemaal niet zo. Maar door het niet toe te staan er vlak naast vorm je toch buf fers", aldus Hin, waarop Vlaming fijntjes opmerkte dat de buffer an ders in het natuurgebied ligt. De landbouworganisaties vinden het niet eerlijk dat niet op alle agrarische blokken kamperen bij de boer is toe gestaan. „Er zou eigenlijk een scha devergoeding tegenover moeten staan", merkte Hin op. Ongewenst Jan Kuiper plaatste namens het bestuur van de Stichting Texels Mu seum enige kanttekeningen bij het plan. „De seizoensverbreding is eco nomisch gezien fantastisch en de musea beleven er mede hun grote groei door. Maar een veel hogere be zetting kan voor het eiland onge wenst zijn. De effecten van de seizoensverbreding moeten worden onderzocht, zodat we nog op tijd kunnen ingrijpen om negatieve aspec ten te voorkomen", aldus Kuiper. Hij gaf aan dat het getal van 47.000 moet worden bekeken in verhouding met de draagkracht van de natuur. „En daarbij is de natuur in het voor- en naseizoen veel kwetsbaarder". Kuiper stipte nog even aan dat de bewaking van de natuurgebieden daalt evenals het aantal excursies dat door Staatsbosbeheer wordt ge houden. Doorslaan Hij was blij met het enthousiasme over de musea, maar vond dat dit een beetje doorsloeg. „Er wordt ge pleit voor meer publiekgerichte voor zijn in opkomst. Door de natuurlijke omgeving hoeven er weinig kostbare investeringen te worden gedaan om hier werk van te maken. In het plan is het Nioz als centrum genoemd dat misschien een functie kan vervullen. Maar het Nioz wil geen educatieve taak richting toeristen erbij. Men wil wel voor ondersteuning en informatie aan Ecomare zorgen. Wel zal het Ni oz regelmatig (waarschijnlijk eens per jaar) een open dag houden. De eerste is gepland op 14 oktober. De STM is tegenstander van een fietspad langs het strandslag van paal 17. Kuiper: „Natuurlijk zijn we voor bevordering van het gebruik van de fiets. Maar ik denk niet dat een fietspad het autogebruik naar paal 17 verminderd. En voor de veiligheid hoeft het ook al niet, want de fiet sers werken juist zeer snelheidsrem- mend op deze weg. Ik moet er niet aan denken dat er voor de uitgang van Ecomare zo'n racebaan komt". Schapenboeten Martin van der Wal zei namens de werkgroep landschapszorg te hopen dat het college gauw maatregelen neemt om „het kapitaal van Texel", zoals de landschappelijk aanwezige waarden in het plan worden ge noemd, te bewaren. Als voorbeeld noemde hij de schapenboeten. Sytske Dijksen vulde aan dat de werkgroep z'n twijfels heeft over de exactheid van de cijfers die in het plan staan. „Daarnaast is het gedrag van de mensen veranderd. Sportieve vakanties brengen allerlei verstorende Cirkus Harlekino is van zaterdag tot en met vrijdag op Texel. De tent wordt vrijdag opgezet in De Koog. Het hangt van onderhandelingen met de gemeente af of dat op het evene mententerrein achter de Nikadel ge beurt of op het veldje ervoor. Peter Verberk is directeur van Circus Harlekino. Op Texel worden tweemaal daags voorstellingen van twee uur gegeven om 15.00 en 19.00 uur. „Die tijden zijn zo gekozen in verband met het voetballen op de televisie. Tja, je moet overal rekening mee houden", aldus Verberk. De voorstelling wordt opgebouwd met acht of negen verschillende acts, afhankelijk van de samenstelling van het circusgezelschap. Circus Harlekino heeft een goede naam. Niet alleen door de gevarieer de optredens, maar ook door de net te manier waarop zij hun zaakjes regelen. „We gaan niet zomaar er gens staan en afwachten wat er nog moet worden geregeld, wij gaan altijd vooraf praten met de gemeente. Dan is alles goed verzorgd als we eraan komen. We regelen ook altijd een grote vuilcontainer, zodat het er net jes uit ziet. De mensen die ons be zoeken zijn onze gasten, die mag je niet door een puinhoop laten lopen". Verberk vindt het jammer dat voor circussen geen subsidie beschikbaar is. Het kan allemaal maar nèt uit. „Er wordt wel voor miljoenen gesubsi dieerd aan landen die er toch maar wapens voor kopen en wat geld voor eerlijke cultuur kan er niet af. Wij zijn hard toe aan een nieuwe tent, maar dat moet met pijn en moeite van ons eigen geld worden betaald". Harleki no heeft ook enkele acts met dieren, zoals pony's een poolvos, een wild zwijn, een kameel en een lama. Met de dierenbescherming en de Stichting lekker Dier heeft men goede contac ten. „Mensen kunnen vragen als ze iets tekort komen, dieren niet. Daar om komen de dieren bij ons zowiezo op de eerste plaats. En het is niet al leen dat ze niets tekort mogen ko men, ze moeten ook uit liefde werken. Vertrouwen wekken, daar gaat het om", aldus Verberk, die wel begrip heeft voor de soms harde ac tie van Lekker Dier. „Maar die men sen moeten dan wel echt consequent zijn en niet zelf met een sf dinsdag 26 juni wordt weke- °P het strand van paal 17 voor Paviljoen van Ome Joop van tot 22.00 uur beachvolleybal de JIT# Vsr s «sf r? sPee'avond zijn er leuke prijzen jlerfl "nnen Tevens zijn er dan Dunten alen voor het eindklassement. De 'te speelavond is eind augustus, wordt de uiteindelijke winnaar !nd gemaakt en worden de bijbe- !nde eindprijzen uitgereikt. Jordt gespeeld in vier verschillen- •assen: dames, heren, gemengd "maal twee dames in het veld) cracks". De eerste drie is nor- *es tegen zes, de laatste is 5 te9en twee op een aangepast lOflï rini 'n voor deelname zijn per team p De cracks betalen f7,50. ^speelavonden wordt vanaf !,UUu ^et Pro9ramma bekend ge- Het inschrijfgeld kan dan wor den voldaan. De eerste wedstrijd begint om 19.00 uur. Men kan zich iedere week opnieuw (tot uiterlijk de maandag vóór de speeldag 19.00 uur) telefonisch op geven bij „Ome Joop", tel. 17439. Van 25 juni tot en met 1 juli wordt de landelijke collecte voor epilepsie- bestrijding in Nederland gehouden. Ook op Texel zullen collectanten langs de deur komen. Vorig jaar werd in slechts een paar dorpen gecollec teerd, ditmaal wordt bijna het hele eiland bestreken. Alleen voor De Waal en Oudeschild zijn nog geen vrijwilligers gevonden. In Den Burg zouden ook nog enkele collectanten welkom zijn. Voor aanmelding en in formatie: mevr. De Haas, tel. 12298, of mevr. De Ridder, tel. 14277. Vorig jaar was de opbrengst op Texel circa f2000,-. De opbrengst is bestemd vor zowel directe hulp aan mensen met epilepsie als verbetering van de behandelmogelijkheden. Ongeveer 90.000 mensen in ons land hebben epilepsie, d.i. een plotselinge, kortdu rende storing in de hersenen. Ruim driekwart van de mensen met epilep sie kan door regelmatig medicijnge bruik geheel of grotendeels vrij van aanvallen worden, maar (nog) niet genezen. Er is hiervoor nog veel on derzoek nodig en financiële steun is daarbij onmisbaar. De collecte wordt landelijk georganiseerd door het Na tionaal Epilepsie Fonds-De Macht van het Kleine. Geslaagd. Tonny van Koppen slaagde te Bergen bij de beroepsop leidingen grootkeukenpersoneel (BGP) voor de opleiding aankomend instel lingskok (praktijk en theorie). Dorpshuis. De voor 22 juni geplan de jaarvergadering van dorpshuis Oosterend gaat niet door. Er is nog geen nieuwe datum vastgesteld. Vernieling. Een inwoner van Oude schild deed bij de politie aangifte van vernieling. Onbekenden hadden de ster van zijn op zijn erf geparkeerde Mercedes afgebroken en meegeno men. PAGINA 7 seizoensverbreding door middel van een onderzoek. „Je moet een proces dat je inzet begeleiden en kunnen sturen als het dreigt mis te lopen. Maar je moet wel weten wót je moet begeleiden. Eerst een onderzoek dus". Holsink stelde nog enige concrete vragen waarop zij schriftelijk ant woord zal krijgen. Tine Krijnen (Texels Belang) viel haar aan op het histori sche perspectief. „Vroeger voeren hier duizende blazers. Was dat toen verstorend? De surfers en zeilers zijn hier maar een deel van het jaar. Wat noemt u natuurlijke waarden? De vo gels worden niet verstoord door die paar waterrecreanten hier". Holsink repliceerde dat ze ervan uitging dat een gemeenteraad van een wadde neiland wel wist wat onder natuurlij ke waarden moet worden verstaan. „Binnenkort brengen wij hier een dui delijke rapportage over uit, maar u kunt natuurlijk ten alle tijden informe ren bij het waddenhuis". Dit ant woord wekte de woede op van Tme Krijnen. „U bent te vaag en u geeft mij geen antwoord. U gaat onver schillig met mij om", brieste ze, waarop Holsink verzekerde dat dat beslist niet zo was. Burgemeester Schipper suste de gemoederen door Holsink te vragen de informatie schriftelijk te geven, daar hij er ook wel meer over wilde weten. Bootkaart Harry Wuis ging namens de Texelse hoteicombinatie gedetailleerd in op een aantal punten van het plan. G. Bakker verklaarde namens de GroeT (groepsaccommodaties) dat het afnemen van het aantal jongeren in het land een zorg is. Daarnaast zijn de mogelijkheden voor groepen elders in het land toegenomen. „De bootkaart maakt een reisje naar Texel duurder". De leden van GroeT hebben gezocht naar nieuwe doelgroepen, maar dat vereist vaak aanpassing van de ac commodatie. „Dat gaat meestal om het bieden van meer ruimte. Je kunt het vergelijken met een legbatterij. Nou, wij kiezen meer voor de schar relmethode. Maar in het plan is hele maal niets gereserveerd voor GroeT". Hij wees nog op mogelijkheden voor groepskamperen, waarvoor GroeTle- den ook graag ruimte willen bieden. Wethouder Barendregt verzekerde Bakker dat zorgvuldig met de nog schaarse plaatsen zal worden omge gaan. „U claimt er ook een paar en dat is genoteerd". herdershond op een flatje van drie hoog zitten". De directeur zou het fijn vinden als de tent op het terreintje vooraan in De Koog mag worden neergezet. „Dat scheelt ons echt, dan zijn we veel meer een blikvanger". Volgens An Roeper van de gemeente zijn er geen bezwaren tegen, alleen is er geen stroom- en watervoorziening op het voorste terrein. Met de geluidso verlast van het circus valt het wel mee. De optredens hebben een be perkte tijdsduur en de muziek is niet te luid. Circus Harlekino heeft een eigen brandweervoorziening met diverse blusapparaten. „Als we dat niet had den, had de Texelse brandweer voor zieningen getroffen, dat was véél te duur voor ons geworden". Er wordt het nodige ondernomen ter promotie van het circus, maar er worden geen optochten over het eiland gemaakt. Verberk: „Nee, daar zijn onze dieren niet voor. Promotie kan je op andere manieren doen, bij voorbeeld door het ophangen van borden en de tent op een opvallende plek plaatsen". Er wordt ook rekening gehouden met mensen die niet zoveel kunnen beste den. Een kaartje op de eerste rang kost f5,-, de tweede rang is f7,- en in de loge is f9,-. De voorverkoop van kaarten wordt telefonisch geregeld via nummer 06-52957950.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7