Vk werd dodelijk ongerust )ver mijn vergeetachtigheid Personeelstekort bedreigt bollensector Ouderen enthousiast over cursus geheugentraining Veertiende maal „Texelronde" toernooi Eilandschutters tekenen voor voorstellingen schouwburg De Kampanje Bolwerkbiedt helpende hand Geheugentraining Tips over oplichters Minder opbrengst Ecocar door verkeerde route ALARM f ALS ELKE SECONDETELT SlM|pERDAG 21 JUNI 1990 TEXELSE COURANT IgnERP PAGINA 9 o(is heel belangrijk de mensen zelfvertrouwen te geven. Te la- 9® 'zien dat er niets aan de hand is. Dat hun vergeetachtigheid lal niets met naderende dementie heeft te maken." Goos 95! blaken uit De Waal werkt met zijn handen om zijn woorden cht bij te zetten. Slechts met 1 op de 50 mensen is werkelijk san de hand. Kijk, het probleem is vaak dat ouderen er niet stil staan dat ze vroeger ook wel eens wat vergaten. Maar als zichzelf nu op vergeetachtigheid betrappen, wordt dat onmid- ijk als bedreigend ervaren. Zie je wel, daar begint het al, idt er dan gedacht. Straks weet ik helemaal niet meer wat ik mdagmorgen half tien. Bij het eden van het lokaal in de Buure- overheerst het pruttelende geluid een op gang komend koffiezet- araat- De deelnemers aan de cur- geheugentraining komen drup- gewijs binnen. Zes vrouwen en man scharen zich aan een grote Omdat er in de loop van de sus af en toe vertrouwelijke za- m de orde komen, wordt er igd of iemand bezwaar heeft pn de aanwezigheid van de pers. blijkt niet zo te zijn, dus we ien beginnen. ia vaak gebeurt het niet dat md zich aan je voorstelt en je de m onmiddellijk weer vergeet," Goos. Instemmend geknik. am nu Margreet. Die heeft zich voorgesteld, maar weet iemand hoe haar achternaam luidt?" and weet het meer. Ook Goos Geen wonder, flitst het door hoofd, het is me de naam ook lum 1s begint voor het onmiddellijk l«ten oorzaken op te noemen. „In j™ te instantie wijt je het „kwijt van namen aan jezelf. Maar hoe komt het niet voor dat degene zich voorstelt zijn naam niet dui- k zegt? Je hebt dan wel iets ho- mompelen, maar echt verstaan ie het niet. Een andere oorzaak zijn dat je met je gedachten er- anders bent. Dat was bij mij het geval. Ik was tijdens het .tellen al aan het vooruit denken. Ill os Het vergeten van een naam heeft dan niets met je hersens te maken." Verbinding Goos begint te vertellen hoe je na men die je werkelijk van belang vindt om te onthouden, in je geheugen kan prenten. Goed verstaan is een eerste vereiste, de naam associëren (verbin den of koppelen) met iets wat je aanspreekt, een tweede. Er worden vijf willekeurige namen op het bord geschreven waarbij de deel nemers een associatie moeten leg gen. De één is er handiger in dan de ander. De meeste cursisten blijken van deze manier van onthouden altijd al gebruik te hebben gemaakt, voor een enkeling is het nieuw, ledereen is het er echter over eens dat je zonder het leggen van linken, moeilijk namen kunt onthouden. Zeker als die je ook nog vreemd in de oren klinken. „Als je dus iets wilt onthouden, zul je on middellijk een verbinding moeten leg gen om het later uit je geheugen te kunnen opdiepen," luidt de conclusie. Schrik Een deelneemster stelt het heel moeilijk te kunnen verdragen dat ze tegenwoordig dingen vergeet. „Ik heb vroeger altijd een uitstekend geheu gen gehad. Als het dan minder wordt met het klimmen van de jaren, schrik je enorm." Goos merkt op dat het helemaal de verkeerde kant uitgaat, als je jezelf op de kop geeft. „Het valt waar schijnlijk niet mee, maar je moet pro- Goos Westerlaken beren vriendelijk voor jezelf te blijven als je merkt dat je iets bent vergeten. Als je er niet ontspannen op kunt reageren, maak je het jezelf ver schrikkelijk moeilijk. Je moet jezelf niet afstraffen, maar troosten. Bij voorbeeld door het geven van een complimentje dat je de moed hebt gehad om naar deze cursus te ko men. Hoe ontspannener je dingen die je vergeet benaderd, hoe beter het gaat." Een andere cursiste, die na een ope ratie aan vergeetachtigheid is gaan lijden, vertelt iets dat haar onlangs overkwam. „Een tijdje geleden had den we mijn schoonmoeder op be zoek. Ze kwam bij ons haar verjaardag vieren. De afspraak luidde dat ze voor het eten weer zou ver trekken. Terwijl ik wat bezoek uitlaat, hoor ik half en half dat ze niet weg gaat, maar mee blijft eten. Ik loop nog even de tuin in om wat planten te begieten en vergeet blijkbaar prompt dat de afspraken veranderd zijn. Als er nog wat buren komen om haar te feliciteren, vertel ik rustig dat mijn schoonmoeder al weer naar huis is. En dat terwijl ze nota bene nog gewoon in de kamer zit. Tja. Op zo'n moment denk je wel dat het toch niet erger moet worden." Knoppen Het gesprek komt op veranderingen, op plotselinge wendingen die het ge heugen beïnvloeden of zelfs blokke ren. Een deelnemer vertelt grote moeite te hebben met de invoering van de computer in het bedrijf waar hij werkt. „Op zo'n moment denk je, oh god. Moet ik daarmee omgaan? Dat leer ik nooit meer. Alles is nieuw en onbegrijpelijk. Daar loop je dan volkomen op stuk." Een mevrouw vertelt hetzelfde gevoel te hebben bij een onlangs verkregen stereo-apparaat. Een cadeautje van haar zoon. „Hij heeft me wel verteld waar al die knopjes voor dienen, maar terwijl hij het uitlegt, denk ik al: dat onthoud ik toch niet. Het gevolg is dat het apparaat nog steeds onge bruikt in de kamer staat. Ik weet niet hoe ik er geluid uit moet krijgen. Het eind van het liedje zal wel zijn dat hij naar mijn zoon teruggaat." De cursisten spreken hun verwonde ring er over uit dat de jongere gene ratie schijnbaar moeiteloos in de veranderingen meegaat. „Mijn klein zoon heeft met knopjes geen enkel probleem. Hij weet precies waar ze voor dienen," merkt iemand op. Tempo Dat het op hoge leeftijd moeilijker wordt geheel nieuwe informatie op te nemen, wordt door iedereen erkend. Aanpassing van je tempo en alleen datgene wat voor jou de moeite van het onthouden waard is, in je geheu gen prenten, kan helpen. „Als je wer kelijk wilt weten hoe die stereo werkt, zul je er bij de uitleg ontspan nen tegenover moeten staan, anders is de kans dat je de uitleg onthoudt al bij voorbaat verkeken," geeft Goos mee. Een 74-jarige mevrouw vertelt dat opschrijven ook heel goed kan helpen. Goos vertelt dat lang niet alle vor men van vergeetachtigheid toege schreven moeten worden aan ouderdom. „Het is ook een gevolg van teveel aan je hoofd hebben. Dat je het zo druk hebt, dat je de dingen niet bij kunt houden. Vergeetachtig heid kan ook opkomen na het overlij den van een dierbaar iemand of als je iemand die zichzelf niet goed meer kan verzorgen, achterna loopt. Je kunt je in dit soort gevallen nergens goed op concentreren. Als de situatie verandert, verdwijnt de vergeetach tigheid in de meeste gevallen ook." Opluchting Dit wordt herkend. Eén mevrouw ver telt het afgelopen jaar zo druk met het verzorgen van iemand te zijn ge weest, dat ze nergens anders meer aan toe kwam. „Om die reden ben ik ook hier," vertelt ze na afloop. „Het is een enorme opluchting voor me om te weten dat mijn vergeetachtig heid een gevolg is van de omstandig heden waar ik in verkeer." Een andere mevrouw vertelt door haar vergeetachtigheid dodelijk ongerust te zijn geworden. „Het beeld van de mentie hing als een zwaard boven mijn hoofd. Het is een enorme steun te weten dat er anderen zijn die met dezelfde problemen worstelen. Ik heb mezelf echt moeten overwinnen om me voor deze cursus op te geven, maar ik ben verschrikkelijk blij dat ik het heb gedaan. Ik heb enorm veel geleerd. Mijn vergeetachtigheid is flink verminderd. Ik weet nu dat ik er zelf iets aan kan doen. En hoe dat het beste kan." Een andere cursiste merkt op dat het wel hard werken is. „Maar het is de moeite dubbel en dwars waard, want je merkt al snel verschil. Het „koppe len" of „verbinden" om beter te kun nen onthouden, heb ik vroeger nooit gedaan. Maar het is wel iets waar ik heel veel baat bij heb. Als er een vervolg-cursus zou bestaan, gaf ik me direct weer op." De cursus geheugentraining wordt georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel in samenwerking met de volwassenen-educatie. Tijdens 10 bijeenkomsten wordt ge werkt aan het activeren van het geheugen en worden advie zen verstrekt om zaken beter te kunnen onthouden. De trai ning wordt verzorgd door Goos Westerlaken. In september gaat er weer een nieuwe cursus van start. Belangstellenden (van 55 jaar en ouder) kunnen zich op geven bij dienstencentrum De Buureton, tel. 12696. sektiebestuur heeft een selectie naakt. Teso wil geen extra afvaar ten op dinsdag, zaterdag, zon- feestdagen, dus dat beperkt de gelijkheid al enigszins. Men heeft azen voor een zo breed en geva- rd mogelijk aanbod, in de hoop de voor een extra afvaart nodige personen zich hiervoor inderdaad 'melden. middel van het invullen van de itelbon kan men zich inschrijven één, meerdere of alle voorstellin- :r biedt de sectie Kunst, Kul len Hobby van de Stichting On sleuning Welzijnswerk Texelaars mogelijkheid om enkele avond- istellingen van Helderse schouw- g De Kampanje bij te wonen, het laten varen van een extra st, Er moet echter een keuze wor- gemaakt uit het totale aanbod. gen. Deze bon moet uiterlijk maan dag 9 juli worden ingeleverd bij de administratie in d'Ouwe Ulo (ingang aan de Wilhelminalaan) of worden opgestuurd naar Postbus 143, 1790 AC Den Burg. Hoe eerder de bestelling wordt inge leverd, hoe meer kans men heeft op een kaartje. Er wordt bericht gegeven wanneer de bestelde kaarten kunnen worden afgehaald. De avondvoorstellingen beginnen op 20.15 uur (foyer open om 19.30 uur). Men kan dus met de boot van 19.05 naar Den Helder. De extra boot terug naar het eiland vertrekt zo'n twintig minuten na het eind van de voorstel ling. Voor busvervoer van de schouw burg naar de boot wordt gezorgd. Gekozen kan worden uit onderstaan de voorstellingen: 1. Donderdag 18 oktober „Sweet Charity", musical met onder andere Simone Kleinsma (ƒ40,-). 2. Donderdag 25 oktober „Mosterd na de maaltijd", toneel-komedie met John Leddy en Nelleke Burg [f25,-). 3. Donderdag 22 november „Magnifi cent 7", muziek om te horen, te zien en te lachen met Henny Vrienten, Fay Lovski, Joost Belinfante en Jan de Hont (ƒ20,-). 4. Donderdag 29 november „Het koekoeksnest", toneel met Peter Fa- ber en Petra Laseur (ƒ22,50). 5. Vrijdag 21 december „Elke-avond- toch-anders-show", cabareth met Seth Gaaikema (ƒ25,-). 6. Vrijdag 8 februari Adele Bloemen- daal met haar nieuwe personelitys- how (ƒ27,50). 7. Vrijdag 8 maart „Cinderella", ballet door het Koninklijk Ballet van Vlaan deren (ƒ40,-). 8. Donderdag 4 april „Orpheus in der Unterwelt", jubileumuitvoering van de Hoofdstadoperette (ƒ35,-). 9. Vrijdag 26 april BZN (ƒ40,-). Reductie: jongeren tot en met 25 jaar kunnen een CJP ƒ15,- per jaar krijgen bij het Buro Culturele Zaken. Bejaarden kunnen voor ƒ7,- op de af deling bevolking een Pas 65 krijgen. Beide kaarten geven (meestal) recht op reducties. BESTELFORMULIER uiterlijk 9 juli 1990 inleveren bij d' Ouwe Ulo, ingang Wilhelminalaan, of opsturen naar: KKH, postbus 143, 1790 AC Den Burg. Naam: Adres: Telefoonnummer: Handtekening: voorstelling nr- datum omschrijving aantal kaarten normaal/CJP-pas65 De kans is groot dat ook de bloem bollentelers op Texel de komende maanden te kampen krijgen met ern stig gebrek aan seizoenkrachten. De afgelopen jaren was het aanwerven van voldoende mensen al een pro bleem omdat het bollenseizoen steeds vroeger begint (met name door de introductie van vroege lelie soorten). Omdat het toeristensei zoen dan nog niet is afgelopen, levert die sector nog niet de seizoen werklozen waaruit het arbeidsbureau kan putten om de bollentelers van dienst te zijn. Vorig jaar konden mensen uit Polen nog worden inge zet, maar dat is voorbij omdat voor Polen en andere Oost-Europeanen geen tewerkstellingsvergunningen meer worden verstrekt. In het vorige seizoen waren er in de bollen op Texel zo'n 180 vacatures. Die konden voor het grootste deel door het arbeidsbureau worden ver vuld, waarbij 32 Polen werden ingezet. Dit jaar wordt het dus moeilijker, niet alleen op Texel maar ook elders in de provincie. De arbeidsbureau's gaan zich daarom bijzonder inspannen om werklozen ertoe te bewegen in de bollen te gaan werken. Daartoe is het Bemiddelingsproject Bloembollen Noordelijk Zandgebied, kortweg „Bol werk", in het leven geroepen. Pro jectleider is de aan het Arbeidsbureau Den Burg verbonden J.A. Kuijper. Contract „Bolwerk" zal zich met extra geld en in samenwerking met de landbouwor ganisaties inspannen om aan de vraag naar seizoenkrachten te vol doen. Bolwerk gaat daartoe met werkgevers leveringscontracten aan. Zo'n contract houdt in dat de werk gever zich verplicht een bepaald aan tal mensen aan te nemen en dat Bolwerk er garant voor staat dat die mensen er inderdaad komen. Verder is een „bindingspremie" ingevoerd om verandering te brengen in het feit dat de meeste werklozen weinig voe len voor werk in de bollen. Mensen die langer dan een jaar werkloos zijn en werk aanvaarden in de bollensec tor krijgen na twee maanden een premie van f700,- en voor elke maand extra (tot een maximum van zes maanden) telkens f350,-. Voorwaarden Bolwerk bemiddelt uitsluitend als werkgevers een arbeidsovereenkomst aanbieden volgens de geldende CAO voor de duur van minstens twee maanden. Geïnteresseerde werkge vers kunnen zich aanmelden bij Bol-, werk door het indienen van een vacatureformulier. Belangrijk is dat dit 13 weken vóór de aanvang van de werkzaamheden gebeurt. Die periode is nodig omdat er gelegenheid moet zijn om mensen uit andere EG-landen te halen als in Nederland zelf onvol doende mensen beschikbaar zijn. Daarom moet op het formulier ook Voor de veertiende maal houdt hand boogschietvereniging De Eiland- schutters" het jaarlijkse „Texelronde" toernooi. Dit gebeurt zondag vanaf 10.30 uur op de speel weide aan de Ploegelanderweg. Tijdens de „Texelronde" wordt ge schoten op een 25 en een 35 meter baan op 60 centimeter blazoenen, stramiteplaten en houtdoelstellingen. Men schiet volgens een drie pijl systeem en per afstand mag men 30 pijlen gebruiken, voorafgegaan door zes proefpijlen. Aan deze wedstrijd doen niet alleen de leden van de Eilandschutters mee, maar ook mensen van de overkant. Tot nu toe hebben zich al zo'n 45 schutters aangemeld, zodat in De Dennen in ieder geval heel wat pijlen zullen vliegen. Niemand hoeft zich daar overigens zorgen over te maken: Bij de Texelse politie zijn een handvol reacties binnengekomen over de vijf buitenlandse mannen die deze maand enkele Texelse banken voor een slor dige ƒ50.000,- hebben opgelicht. De oplichters zijn vermoedelijk gesigna leerd in gelegenheden in De Koog en Den Burg. Ze zijn nog steeds voor tvluchtig. direct worden vermeld óf men even tueel mensen uit EG-lidstaten wenst. De werkgever moet dan wel voor huisvesting zorgen. Als de wergever aan alle voorwaarden heeft voldaan en Bolwerk zou er niet in slagen in Nederland of andere EG-staten sei zoenkrachten te vinden, dan zal de mogelijkheid worden geboden om te werkstellingsvergunningen aan te vra gen voor onderdanen van landen die niet tot de EG behoren. Die mogelijk heid staat echter alleen open voor werkgevers die de termijn van 13 we ken in acht hebben genomen en zelf hebben gepoogd om aan mensen te komen. Meer informatie kan men verkrijgen bij projectleider J.A. Kuijper, bereik baar op het Arbeidsbureau in Den Burg (tel. 14047) of op het project bureau in Schagen, Dorpen 22, tele foon 02240-17057. er wordt goed op gelet dat zich geen toeschouwers in het schootsveld be vinden. Voor het vervoer van de deelnemers van de overkant wordt een busje ge regeld, zodat men de auto in Den Helder kan laten staan. De Eilandschutters hebben zelf afge lopen jaar aanzienlijke ledenwinst ge boekt. Dat is te merken aan de eigen clubcompetitie, waaraan ook een groot aantal jeugdleden meedoen. I Het resultaat van de maandag 11 ju ni gehouden inzameling van klein chemisch afval is tegengevallen: slechts 690 kilo werd aangeleverd door 92 personen. Dit komt mede doordat niet alle inzamelpunten wer den afgegaan. De Ecocar werd bemand door nieuwe chauffeurs, die niet bekend waren met de route. Afspraak was dat in zo'n geval iemand van gemeente Texel mee zou rijden, om ervan verze kerd te zijn dat er geen punten wor den overgeslagen. De gemeente werd echter pas op de dag zelf om 15.00 uur in kennis gesteld van het feit dat I de chauffeurs nog niet eerder op het eiland waren geweest. Toen was het al te laat. •Geslaagd. Maaike Boerhorst uit Den Burg is geslaagd voor de opleiding voor MDGO/AB (Middelbaar Diensten en Gezondheids Onderwijs, richting Activiteiten Begeleiding) aan „De Horne" te Den Hoorn. i Geslaagd. Marleen Bakker (van „Sint Anna") slaagde te Groningen voor de opleiding HBO jeugdwel- zijnswerk.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9