Veel meer verlichting in Zwaanstraat/Gravenstraat Wj PJ Uitbreiden tot discotheek? De Ridder bouwt passage met winkels, koffieshop en café MPT S EHmgmaEEBca rw Bewoners tijdens hoorzitting: r Hcetie-tS\h) Avond voor gastgezinnen Georgische voetballers Staand wand ontvreemd Aardappeltelers naar demonstratie Slingers Video-camera gestolei Aanrijding Zanger Bogerd ge® recital in Oostereni PAGINA 2 TEXELSE COURANTDINSDAG 3 JUU pA De bewoners van de Zwaanstraat en de Gravenstraat zijn het voor een groot deel eens met de plannen van de gemeente voor een reconstructie. Tijdens een donderdagavond gehou den hoorzitting werden nog enige suggesties gedaan, waaronder het aanbrengen van veel meer verlich ting. Maar dan wel aan de muur en geen lantaarnpalen, voor de van daalbestendigheid". Wethouder Barendregt gaf aan dat het eigenlijk gaat om herstraten en dat er weinig sprake zal zijn van een nieuwe inrichting. „Het is eigenlijk een afronding van de aanpassing van Den Burg centrum. We wilden ons al eerder meer op de buitendorpen rich ten, maar Gerbrand Poster van Texels Belang heeft zich er sterk voor ge maakt dat dit nog wordt gedaan. Er is f 50 000,- voor beschikbaar". Ambtenaar Klaas van der Duim licht te de plannen toe. De verzakking van de straten zal worden verminderd, maar helemaal horizontaal maken zal waarschijnlijk niet lukken. De bestra ting wordt visueel aangepast aan de rest van Den Burg, waar onder ande re een kleinere vierkante steensoort is gebruikt. Woordvoerder De bewoners van de straten hadden voor de hoorzitting een bijeenkomst belegd, waarin over de plannen is ge praat. Jan Duin trad op als woord voerder voor deze groep. Hij bracht een aantal punten naar voren. De Zwaanstraat is een belangrijke ver keersader voor voetgangers en fiet sers, toch leek het hem een soort stiefkindje te zijn. Maar het wordt toch tijd dat de straat goed wordt aangepakt. „Het is zonde als nu al leen maar een frisse kwast over dit gebied wordt gehaald. Dan kan je be ter even wachten tot er meer geld is voor een totale opknapbeurt", aldus één van de omwonenden. Wethouder Barendregt vertelde dat de 750.000,- is begroot door gemeentewerken en dat dat heus wel goed is gedaan. Het had Jan Duin beter geleken als eerst de wensen van de omwonen den waren geinventariseerd en dat daarna was begroot wat het kost. „Nu is het eerst door de raad ge walst en komt men er daarna pas mee bij de bewoners". Overlast De bewoners willen dat de Gra venstraat voor auto's toegankelijk blijft. Er is veel overlast van taxi's 's nachts en de gemeente werd ver zocht hier met de taxi-ondernemers over te praten. Dat zei Barendregt toe. Daarnaast wil men graag dat de as van de straat meer naar het mid den wordt verlegd en dat stoepen en stroken met gele steentjes worden gehandhaafd. Jan Duin: „Er hoeft geen „woud van paaltjes" te komen. Dat zijn meer stoepbeschermers dan wegversmal- lers". Hij gaf aan dat de bewoners er helemaal geen problemen mee heb ben als af en toe een auto wordt neergezet. Willem Keijser van Artima vulde aan dat de palen alleen maar nut hebben voor honden.... De vraag waar de Molenstraat begint en waar de Gravenstraat loopt is voor velen verwarrend. De gemeente werd verzocht voor borden te zorgen en tevens voor een bord „doorgaand verkeer" richting Molenstraat, voor de mensen die per auto voor de bio scoop langs komen. Een dichte bestrating, zodat glas makkelijk kan worden weggeveegd, leek iedereen een goede zaak. Parkeerruimte Het afsluiten van de Zwaanstraat met de roodwitte palen nodigt voet gangers en fietsers niet uit om erin te lopen. Duin: „Het lijkt alsof het centrum daar ophoudt, maar dat is niet zo. Het zou de doorgaande fiets- beweging stimuleren als de palen haaks tegenover het pand van de Chinees worden gezet. Dat kost wel wat parkeerruimte, maar het maakt niet veel uit of er nu 14 of 17 plaat sen zijn". Jan Frederici was bang dat er te weinig ruimte zou overblijven om te keren als de palen worden ver zet. Duin repliceerde dat keren daar nu ook alleen maar kan als je een Austin Mini hebt.... Over het schoonhouden van de stra ten was men niet erg te spreken. Dat gebeurt pas op dinsdagochtend, ter wijl de grootste vervuiling in het weekend plaatsvindt. De bewoners 28 -oé> -1000 ■HoEtfE-SkrJ TAM ZjAh/eauj STtuatTe ££PTBmbE6 1 vgAr^rl r~i Dinsdag 3 juli Van 14.00 tot 20.00 uur houdt de Hervormde Vrouwenvereniging verkoping van allerlei handwerken in het gebouw naast de Her vormde kerk aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Tango and Cash". Op het parcours bij de Haffelder- weg in Den Burg wordt een wie lerwedstrijd gehouden. De jeugd start om 18.15 uur; de ouderen om 19.00 uur. Woensdag 4 juli Om 19.30 uur wordt bij paal 28 de eerste SVC strandloop gehou den. Inschrijven in het paviljoen vanaf 18.45 uur. In het kader van het folklorepro- gramma wordt op de Groene- plaats in Den Burg geshowd en gedemonstreerd met oude tracto ren en een stoommachine. Donderdag 5 juli Bariton-zanger Karei Bogerd jg Leerdam geeft in de N H. kerk van Oosterend een concert, rr> 0 medewerking van organist Cor Ploeg. Aanvang 20.00 uur. Tor gang gratis. In Den Hoorn wordt Hoorndei Donderdag gehouden. Om 1|j.j uur begint de markt en om 19 uur zijn er demonstraties scha pen melken en schapen scherJcht In theater-restaurant Klif 12 wordt vanaf 21.00 uur opgetre. den door Yvonne Groeneveld. ■17 Zie voor de overige evenernen ten het overzicht in TC3/RekretBdac 2C ItJ fall md Za. 30 2.00 en 143 *t Zo. 1 2.28 en 15j) iel. Ma. 2 3.24 en 15,r Di. 3 4.20 en 16.4 Wo. 4 5.24 en 17.0 ral Do. 5 6.44 en 185 Vr. 6 7.45 en 19,4 Za. 7 8.44 en 20.5 ihe Aan het strand is het een uur eerder ho^ water. Laagwater valt gemiddeld 6.15UJ na hoogwater De zon komt 1 juli opo 5.23 uur en gaat onder om 22.04 uur j juni doodtij 50 tiekrant, die het afgelopen weekend is verspreid. Hoogwater Oudeschild Willem ..Anima'' Keijser gaf met een tekening aan hoe de huidige situatie in de Gravenstraat is en hoe men hoopt dat deze zal zijn nó de reconstructie. vinden dat zondagmorgen moet wor den geveegd, zodat de kerkgangers geen overlast meer hebben van de troep op straat. Hans de Beer vond dat rommel op straat vandalisme uit lokte. „Het nodigt uit om ook minder zorgvuldig met de rest van de spullen om te gaan". Losse stenen Mariana Bijvoet vond het vreemd dat het stukje Zwaanstraat dat tussen de Gravenstraat en de Molenstraat ligt niet meteen wordt meegepakt. „Het is best dat het nu niet gebeurt om dat er geen geld voor is, maar dan moeten jullie met zeggen dat hiermee de recontructie van Den Burg is afge lopen". Ze pleitte ervoor eventuele werkzaamheden aan de straat né de zomer te beginnen. „Elke losse steen is bij ons 's nachts pret...." Baren dregt verklaarde dat heus niet nér gens meer zal worden herstraat na dit gedeelte. „Dit is een afgerond project, waarin dat kleine stukje nou eenmaal niet is opgenomen". Volgens W. Smit worden voor de bio scoop fietsers regelmatig gemangeld door het autoverkeer. „De bocht zou ruimer gemaakt moeten worden. Het is nu een flessehals". Ambtenaar Jan Frederici waarschuwde dat alles wat breder wordt gemaakt van de straat wordt afgehaald, maar hij zou de suggestie meenemen. Voor de gastgezinnen van de Georgi sche voetballers die van 26 juli tot en met 5 augustus op Texel zijn, wordt donderdag om 19.30 uur een informatie-avond in kantine De Klets- keet op het SV-Texelcomplex gehou den. Maria de Graaf verzorgt een inleiding met dia's over Georgië. Er zijn nog niet genoeg gastgezinnen. Wie in de betreffende periode een Georgische voetballer onderdak wil verlenen kan contact opnemen met Joop Koning (12863) of Aad Blom (13456). Van de viskotter Harlingen 5 is een staand wandnet ontvreemd. De diefstal heeft tussen vrijdag 22 en zondag 24 juni in de haven van Ou deschild plaatsgehad. Het staand wand, bestaande uit drie netten, is onopgemerkt van boord gehaald. De schade wordt op f1000,- geraamd. Hans de Ridder heeft de Unigro- supermarkt in De Koog gehuurd. Hij is druk bezig deze om te bouwen tot een passage waarin enige winkeltjes en een koffieshop komen. Dit moet op zeer korte termijn klaar. Volgend jaar wil hij er tevens een café in ma ken. De „Metro-passage" krijgt gestalte. Sinds eind mei is Hans de Ridder of ficieel huurder van het Unigro-pand aan het begin van de Dorpsstraat in De Koog. Maar vorig jaar september liep hij al rond met plannen. „Ik heb een discotheek aan de Boodtlaan gehad. Zoiets wilde ik weer, maar dan meer in het cen trum". De Ridder vertelt dat in De Koog maar weinig stukken grond bui ten dat van de gemeente zelf „ge mengde bebouwing-bestemming" hebben, die nodig is om een horeca bedrijf te mogen beginnen. De ge meente wil wel stukken grond verkopen, maar alleen met een clau sule dat de koper er geen horecage legenheid begint. Hans de Ridder liet zijn oog vallen op de Unigrowinkel. „Het is een grote ruimte, mét een GB-bestemming. Het huren gaf weinig problemen. Unigro en Spar hebben iets met elkaar te maken. Daalder had op gegeven mo ment beide zaken in De Koog en be concurreerde dus eigenlijk zichzelf. Ik heb eerst Daalder gevraagd of hij er wel vanaf wilde en ik heb Unigro ge vraagd of ze niet aan mij wilden ver huren. Zodoende". Over kopen van het pand is niet ge praat. „Je praat toch over een pand van bijna 950 vierkante meter grond". De Ridder wil terugkomen met een nieuwe discotheek. Maar hij heeft te maken met de hinderwet. „Het valt niet mee in een bestaand pand dat niet redelijk is geisoleerd. Maar toch wil ik die discotheekbestemming nu al officieel regelen. En zo'n twee driehonderd vierkante meter is bestemd voor winkeltjes die ik verhuur". In april is een bouwvergunning inge diend bij de gemeente. Dit gaat om enkele winkelruimtes met in het mid den een passage en achterin een ca fé. „Als je een discotheek wil bouwen moet je eerst de hinderwet vergunning hebben. Een café mag ik nu bouwen en dat valt vanaf decem ber onder de zogenaamde AMVB- regeling (Algemene Maatregel Van Bestuur). Daarin staan ook bepaalde eisen en als je daaraan voldoet heb je verder geen hinderwetvergunning meer nodig. Tja, hoe kan je ook aan bepaalde geluidseisen voldoen als het gebouw er nog niet is? Dat kan je pas meten als alles is ingericht". Het café mag een dansvloer hebben van tien vierkante meter. Tegengaan Het is algemeen bekend dat de ge meente nieuwe horecavestigingen wil tegengaan. Maar omdat in De Koog nog geen nieuw bestemmingsplan is waar dit in is vastgelegd, is planolo gisch niets tegen een café in de voormalige Super-winkel in te bren gen. „Ik heb bewust nu doorgezet en ik wil ook vóór het vaststellen van een nieuw bestemmingsplan de kant van een discotheek op. Want als ik dan alleen maar een café heb, dan wordt het een heel geëier om alsnog de bestemming ruimer te maken". Familie Rijk heeft aan de voorzijde een woning pal naast de nieuwe pas sage. Hans de Ridder is niet bang voor overlast-problemen. „Die woning is vroeger eenvoudig opgezet. Iets van hun dak loopt over in het onze en er is totaal niet naar aeluidsisola- tie gekeken. Het geluid van Tiffany die aan de andere kant zit, kan tus sen het plafond door naar familie Rijk. Aan de bouwconstructie man keert heel wat. Daar kan ik niks aan doen, dat moeten ze zelf doen. Of ze moeten 't accepteren dat ze geluid horen". De Ridder heeft aan de voor zijde van het pand bewust de win keltjes gemaakt, die uiterlijk om 21.00 uur gesloten zijn. Daarnaast heeft hij het voorste gedeelte goed geïsoleerd. Het café in het achterste gedeelte krijgt twee ingangen: via de Nikadel en via de passage naar de Doprsstraat. „We hebben een af spraak met de gemeente dat de deur aan de Nikadel om 21.00 uur dicht gaat. Dan kan men dus alleen via de andere ingang". Voor overlast door mensen die van deze passage toegang gebruik maken, vreest De Ridder niet. „Je kunt gebruik maken van bepaalde akoestische maatrege len om het geluid te dempen. Maar ik denk dat je op straat meer lawaai hoor dan hier binnen". Volgens mevrouw W. Rijk zal het echter moeilijk zijn om maatregelen te nemen tegen het lawaai. „Het is één gebouw namelijk. Als ik er niets van hoor laat het me Siberisch wat er in komt, maar ik wil 's nachts wel kunnen slapen. Je hebt twee soorten mensen in De Koog: de ene leeft 's nachts en de andere overdag. En die laatste moet 's ochtends wel weer uitgerust kunnen opstaan". Twee van de winkeltjes aan de voor zijde zijn al verhuurd. Voor augustus wil De Ridder zelf nog een kadoshop en een koffie- annex eethuisje opzet ten. Er is dan nog één winkelruimte over, maar daar wacht hij nog even mee. „Daar kom ik niet aan toe. Eerst dit maar even af, zodat de mensen ook naar achteren kunnen doorlopen". Hans de Ridder doet het meeste werk zelf. Hij heeft wat hulp van zijn broer. „Ik last bewust enkele pauzes in, om te voorkomen dat je door draait. Je moet jezelf beschermen. Ik ben sinds april bezig". De verbou wing valt qua investering mee: zo'n 750.000,-. In het pand zat nog veel bruikbaar materiaal en ook veel spul len van de voormalige discotheek De Metro kunnen weer worden ingepast in het nieuwe interieur an het café. De Ridder is niet bang dat er te wei nig emplooi zal zijn voor nóg een ca fé. „Kijk, we hebben zo'n zes jaar met De Metro gedraaid. Het was toch iets anders dan zeg maar zo'n superdiscotheek en ik heb steeds het gevoel gehad dat daar nog een markt voor is. Het is vraag naar, ondanks de dalende hoeveelheid jeugd. Toen ik er nog was, zat het ook vol, dus ik zie niet in waarom dat nu niet meer zou kunnen. De Koog is toch een uit gaanscentrum en dat moet je bijel- kaar houden. Aan de Boodtlaan zaten we al uit de route. We zitten hier pre cies in de hoek van de natte horeca". Uitbreiden Het Unigro-complex biedt De Ridder in de toekomst uitbreidingsmogelijk heden. Er is nog zo'n driehonderd meter onbebouwde grond. „Dan denk ik aan het uitbreiden van de passage met nog een paar winkeltjes. Er zou den er nog vier bij kunnen. Maar dan praat je wel over zo'n vier jaar verder". Woensdag 11 juli wordt op de ROC „De Waag" in Creil (Noordoostpol- derl een landelijke loofverwijderings- demonstratie in pootgoed gegeven. Verschillende alternatieven voor het volvelds doodspuiten van aardappel loof worden getoond met toepassing van diverse machines. Naast loof- klappen en looftrekken zal het loof- branden te zien zijn en wel in twee verschillende aardappelrassen. Belangstellenden op Texel kunnen ge zamenlijk naar deze demonstratie rei zen. Vertrek met de boot van 7.05 uur. Wie mee wil moet zich vóór zondagavond a.s. opgeven bij be- drijfsvoorlichter Jan Koolhof. H w sing die volgens de gemeente ru genoeg opvalt. Of ook de twee} m slinger in de eerste fase wordt b trokken is onzeker. De slingers weg behoren tot de kostbaarste derdelen van het plan. Het werk Gent zou nog dit jaar worden voerd, maar volgens Barendregt het in verband met een te voers tikel 19 procedure te betwijfelen dit lukt. Op verzoek van de bewoners bet de Barendregt de plannen nade rugkoppeling" naar de gemeend opnieuw uitvoerig onder de Zu»} Eierlanders aan de orde te stefe hol Een toezegging die aan het eind de stug verlopende hoorzitting} meentelijke vertegenwoordigers! uk nog een bescheiden applaus opleverde. Een video-camera ter waarden f3.600,- is vrijdag uit een afgesb kofferbak van een personenwag* gestolen. De camera, van hetm JVC met typenummer GR-S77E, eigendom van een 37-jarige iron van Den Burg. De auto stond get keerd in De Koog. Ter hoogte van de splitsing Bun houtstraat/Jan Reystraat in Oen Burg had vrijdag een aanrijding plaats. Een 56-jarige inwoner n Leiderdorp reed vanuit parkeeiil achteruit de Burgerhoutstraat Hierbij kwam de wagen in botsr met het rechter-voorportier auto van een inwoner uit het h Bruhl, eveneens 56 jaar oud. Ik portier werd door de aanrijding I beschadigd. md •12. end Bet N 18 Karei Bogerd De bariton-concertzanger Karei' gerd uit Leerdam geeft donder® juli een concert in de Nederlan® Hervormde kerk in Oosterend vang: 20.00 uur. Kerk open 19.30 uur. Toegang gratis. Karei Bogerd is geen onbekende Texel. Vorig jaar verzorgde hij d® concerten op het eiland, die W» veel publiek trokken. Om die de bariton op veler verzoek op uitgenodigd. De zanger wordt™ leid door organist Cor Ploeg. nfl pertoire bestaat uit geestelijk® liederen en samenzang. Donde 16 augustus geeft Bogerd nog' een concert in de Hervormde ■C

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2