Yaklui zat. Visdagen zat lus niks in de weg..." exelse kunstenaars tonen isie op „wind en water" Nieuwe TX 19 feestelijk overgedragen oosterend Onder invloed Botsing op fietspad Diefstal bromfiets Lezing voor ruiters RADSLAG Tentoonstelling in ambachtencentrum Recordsprong JUll iNSDAG 3 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 yye moeten zorgen voor evenwicht tussen vangstcapaciteit en mgstrechten. Ik ben blij dat steeds meer Texelse visserijbedrij- ,n dit inzien en ernaar handelen". Aldus voorzitter Bas van der >ek van de Vissersvereniging DETV, zaterdagmiddag na afloop i de feestelijke proefvaart met overdracht van de nieuwe TX „Elisabeth Christina" van Fup en Jaap Krijnen. door Van der Beek vertolkte visie js onderdeel van zijn felicitatie- ■spraak in het havenrestaurant. De «tting dat er een individueel en de capaciteit aangepast quo- msysteem moet komen waarbij de perijorganisaties een belangrijke langenbeschermende rol spelen, is iter nog volop in discussie en Hdt door lang niet alle Nederland- vissers in dank afgenomen. ]nen zit met zijn nieuwe kotter ter op het Texelse spoor en Van Beek noemde dat een blijk van ad ondernemerschap, wat meer is vakmanschap alleen. Goed on- nemerschap houdt onder andere dat wordt ingehaakt op internatio- a ontwikkelingen en dat trachten Texelse vissers te doen. Plaatje TX 19 (die de plaats inneemt van vorige kotter met dezelfde naam TX 20 „Dirk Senior") oogstte ag veel welgemeende bewon ing, niet alleen wegens de techni- ie uitvoering maar ook door het laie uiterlijk. Het is een varende re vue voor scheepswerf Haak uit andam die al twee keer eerder xde Krijnens een schip bouwde ook van andere Texelaars opdrach- in de wacht sleepte. „Het is een Wat is het mooi geworden in met al die Haak-kotters", Kees Boersen tijdens de De nieuwe Elisabeth Christina is 42 meter lang, 9 meter breed en heeft een holte van maar liefst 5,60 meter. Deze maten geven het schip een „overdadige" stabiliteit en zijn het ge volg van het oorspronkelijke plan om de kotter een veel groter motorver mogen te geven. Bij de eerste discus sies over de nieuwbouw in 1987 werd gedacht aan een vermogen van 3600 pk en daarop werd het ont werp afgestemd. „Maar we werden teruggefloten", vertelde ons schipper Fup Krijnen. Besloten werd een Stork Werkspoor motor te installeren, die 2400 pk zou kunnen leveren, maar was aangepast zodat het vermogen niet meer dan 2000 pk was, de wet telijke EG-limiet. Om toch aan een behoorlijk rendement te komen werd in overleg met onder meer Stork en schroevenfabrikant Lips gekozen voor een in een tunnel geplaatste schroef met een doorsnee van maar liefst 3,40 meter. De maten van het schip bleven ongewijzigd omdat ruimte en stabiliteit ook wat waard zijn. Dat het schip zeer diep steekt en daardoor al leen bij hoog water de haven in- en uitkan, konden de genodigden bij de officiële proefvaart zaterdag goed merken. Hoewei het hoog water was, bracht het schroefwater de modder van de havenbodem in zwarte wol ken naar boven. Naast aenoemde hoofdschroef is de TX 19 ook uitgerust met een boeg schroef waardoor zeer scherpe boch ten kunnen worden gemaakt en aan- en afmeren in havens wordt verge makkelijkt. De TX 19 heeft twee Mercedes hulp motoren van elk 300 pk. Iets bijzon ders is de grote, door Luit uit Den Oever geleverde winch die van een kantelsysteem is voorzien waardoor de vislijnen worden geleid. Daardoor komen de windingen van de lijn keu rig naast elkaar op de trommel, zon der elkaar te beschadigen. Gewoonlijk gaan vislijnen (kosten per stel f22000,-) een jaar mee, maar met dit systeem bijna twee keer zo lang. Electronica Augusta van Sambeek [moment van de overdracht. Jacob en Annette Krijnen hijsen de Elisabeth Christina-vlag. 8ven schept nieuwe vormen al- or- slaat nieuwe wegen telkens in, ant wegen waar ze ontbreken. m 's de weergave van een ma- lr van denken, de keuze van een flchtspunt van waaruit het leven j'dt bekeken. Kunst maken is iets '8&®kt individueels," aldus wet- ud®r Tine Krijnen-Baijs tijdens de en'ng van de toer-in tentoonstel- 9- die dit jaar het thema „wind en •ter" meekreeg. e kelder van het raadhuis tonen Schillende Texelse kunstenaars hun °P het thema. Het resultaat *9 afwisselend en verrassend wor- genoemd. Houtbewerker Co Koo- heeft zijn fantasie geheel de j8 00P gelaten en een instrument worpen dat geluid uit de golven Volgens de houtbewerker l net instrument gebruikt door Meerminnen, waarna de wind het verder draagt. „Op het strand te horen" aldus Koomen. Het ^ent is onder meer gemaakt pernambuco-hout, afkomstig uit !le" hout wordt in het dage den veelal gebruikt om l o en van te maken. Behalve ^trument heeft Koomen van nte 8l?^es heukehout een impo rt Jv ontworPen. "^a' natuurlijk ukehout. Golven beuken tenslotte op het strand." De tentoonstelling bevat voorts bij zondere foto's van onder meer Jaap Kooger en Kees-Nan Dogger. Foto graaf Donald de Vrind heeft het the ma heel inventief uitgebuit door een gestalte met een doorzichtige lap plastic in zee speelbal vande wind en golven te laten worden. De variëteit in de tentoonstelling is groot. Er hangen textiel-schilderijen, olieverf schilderijen en er valt knipsel kunst te bewonderen. Zwakte Tine Krijnen-Baijs stelde in haar ope ningswoord dat kunst altijd op ver schillende manieren kan worden geïnterpreteerd. „Dat is de kracht er van, maar tegelijkertijd een zwakte. Het product van de kunstenaar, pro fessioneel of amateur, doet een appèl op de gevoeligheid van de toeschou wer. Wij krijgen nu de gelegenheid om de tentoonstelling met dat gevoel te bekijken." De kelder is op werkda gen van 9.00 to 12.30 uur en van 13.30 uur tot 17.00 uur geopend. Ook dit jaar hebben kijkers de gele genheid een publieksprijs toe te ken nen. Hiervoor dient ter plekke een formuliertje te worden ingevuld. De prijs bedraagt f100,- en wordt toege kend door de adviescommissie kunst en cultuurbeleid. vorig jaar. Het heugelijke feit werd op het vliegveld op gepaste wijze gevierd. Het was niet de eerste sprong voor De Ruiter. Hij debuteerde vorig jaar en maakte nu zijn cursus af. Op het fietspad langs de Pontweg heeft donderdag nabij Den Burg een aanrijding plaatsgehad tussen een fiets en een bromfiets. De bromfiets, bestuurd door een 19-jarige in woonster uit Den Burg, kon de vanuit een uitrit komende Duitse fietster niet meer ontwijken. De bromfiets van de Texelse raakte beschadigd. De 16-jarige inwoonster van Essen liep schaafwonden op aan armen en be nen. Haar fiets bleek ontzet. Vanaf een perceel aan de Badweg in De Koog is een bromfiets ont vreemd. De diefstal heeft tussen vrijdagavond 23.30 uur en zaterdag morgen 08.00 uur plaatsgehad. Het vervoermiddel, merk Zundapp met verzekeringplaatje XPF030, is eigen dom van een 19-jarige Cocksdorper. De waarde van de bromfiets wordt op f1200,- geschat. Houtbewerker Co Koomen met het door ..zeemeerminnen gebruikte instrument" in zijn armen. Links naast hem de geheel uit beukenhout vervaardigde golf. Mevrouw Barrau, de bekende instruc- trice en schrijfster van boeken over dressuur geeft vrijdag 20 juli een ver volg op een eerdere lezing in de kan tine van manege Akenburg. Het begint om 20.00 uur en de kosten bedragen f 5,- per persoon. Wie dit wil bijwonen kan intekenen op een lijst in de manege De politie heeft zaterdagnacht in Den Hoorn twee maal proces-verbaal op gemaakt wegens rijden onder in vloed. Een 30-jarige inwoner van Den Burg werd achter het stuur aange troffen met 740 ugl/1 (uitgeademde lucht per liter) en kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd. Bij een 29-jarige inwoonster van Den Burg werd 530 ugl/l geconstateerd. De bestuurster kreeg een rijverbod van vijf uur. Indrukwekkend is de verscheidenheid en hoeveelheid electronica die in de TX 19 is geïnstalleerd door Radio Holland. Het zijn maar liefst 25 appa raten, waaronder een grote zender, drie „spoetniks", twee echoloden, twee radars, gyrokompas, automati sche piloot, wachtalarm, dopplerlog, tv-circuit, centrale antennesystemen, roerstandaanwijzer, Decca navigator, maar ook een gewone tv en videore corder om het verblijf van de beman ning te veraangenamen. Na afloop van de officiële proefvaart loopt de TX 19 de haven van Oudeschild binnen. IFoto Bert Koning). Quotering Voorzitter Biem Trap van de Coöpera tieve Inkoopvereniging voor Visserij benodigdheden had ooit zijn eigen enigszins cynische gedachten gehad over de Haak-schepen maar moest toegeven: „Dit is een klasseschip". Hij sprak de verwachting uit dat de hoeveelheid vis die bij dit schip hoort inderdaad boven water zal worden gehaald en brak een lans voor de nieuwe regeling: zeedagen naar quo tum en pk's. De vermindering van het aantal da gen dat gevist mag worden heeft overigens merkbare gevolgen voor de CIV. Vorig jaar werd 2,3 miljoen liter gasolie minder aan de Texelse vloot verkocht. Ook de afzet van andere visserijbenodigdheden liep terug. Het voortbestaan van de zeer gezonde coöperatie wordt daar overigens in het geheel niet door bedreigd. Als geschenk had Trap een waardebon, „te besteden bij de CIV want we benne altoos nog een beetje suunig". Collega Kees Boersen, vriend en plaatsgenoot van de gebroeders Krij nen vatte in kort bestek zijn vertrou wen in het bedrijf Krijnen samen: „Vaklui zat, visdagen zat, dus niks in de weg. Goede vangst en behouden vaart". Commercieel directeur Jaap Haak Er loopt een klein meisje langs een polderweggetje. De school is uit, ze gaat naar huis voor een boterham metje en het is een heel eind. Meestal is ze op de fiets, maar van daag loopt ze. Een jaar of acht is ze, denk ik. Af en toe huppelt ze een eindje, af en toe maakt ze ineens een radslag. 't Is een vrolijk ding, maar haar knalroze rugzakje en haar blon de paardestaartje. Er komt een auto de bocht om, achter haar. Zou hij er rekening mee houden dat het een kind is? Zou hij er rekening mee hou den dat het hard waait, zodat zij hem misschien niet hoort komen, met zo veel wind om haar hoofd? Nee, hij geeft gas. 'k Hoor hem scha kelen, hij geeft nog meer gas. Hij knalt er voorbij zonder haar behoorlijk wat ruimte te geven. Goddank, even geen radslag, geen onverwachte hup pel of zo Ze lijkt amper te schrikken, 't Is weer goed gegaan. Vlagwisseling Op het Marsdiep had de offciële overdracht plaats. Werfdirecteur Joop Haak haalde de vlag van zijn bedrijf neer en de Elisabeth Christina-vlag werd gehesen door de 5-jarige Jacob Christiaan Krijnen en zijn tweeling zusje Annette Elisabeth. In tegenstelling tot eerdere berichten is te vlindertentoonstelling van de heer Verveer in het Ambachtencen trum in Den Hoorn, te zien op don derdagmiddag 5 juli vanaf 14.00 uur. De heer Verveer is al zo'n tien jaar bezig met het verzamelen van vlin ders. Altijd is hij op zoek naar vlin ders, rupsen en poppen. Soms vangt hij ook vlinderpaartjes, waarmee hij dan verder kweekt. In zijn collectie zijn vrijwel alle op Texel voorkomende vlindersoorten opgenomen. Donder dag zal de heer Verveer zelf aanwezig zijn om uitleg te geven. De toegang tot het Ambachtencentrum is gratis. Dirk de Ruiter uit het Brabantse Strij- en was vrijdag de 10.000ste pa raspringer. Dit recordgetal werd veertien dagen eerder gehaald dan Klokje Na terugkeer in Oudeschild gingen de genodigden met twee bussen naar het havenrestaurant van 't Horntje voor de receptie en een perfect be reid, overvloedig koud buffet. DETV-voorzitter Bas van der Beek had gemerkt dat vakmensen grote bewondering hebben voor het nieuwe schip. Het had dan ook een „gigan tisch" bedrag gekost, maar Van der Beek twijfelde er niet aan dat dit er wel weer zou uitkomen dank zij het vakmanschap en het ondernemer schap van de broers Krijnen en hun medeopvarenden. Als geschenk over handigde hij een „ingenieus klokje" dat de tijden van hoog en laagwater in Oudeschild aangeeft, bestemd om in de brug van de kotter te worden opgehangen. Jo Engelvaart verwoordde met onder steuning van een mand fruit zijn feli citaties als kennis van de familie Krijnen. De goede relaties dateren van het NCRV-stedenspel waarbij de Krijnens zich als „sterke mannen" moesten doen gelden. Ze wonnen. Ook in hun vak zijn de Krijnens niet afkerig van bijzondere inspanningen. „Jullie doen net een trekkie meer dan een ander". van Scheepswerf Haak, uitte zijn er kentelijkheid voor het feit dat Krijnen voor de derde keer bij hem een schip had laten bouwen. Als geschenk kre gen familieleden en opvarenden alle maal een fraaie, vanuit de lucht genomen kleurenfoto van het nieuwe schip. Fup Krijnen liet in zijn dankwoord uit komen dat de voorbereiding en bouw van het schip heel wat voeten in aar de heeft gehad. „Het lijkt nu alsof het vanzelf is gegaan, maar het heeft veel energie gekost en we hebben veel obstakels uit de weg moeten ruimen". Bemanning De opvarenden van de TX 19 zijn Fup en Jaap Krijnen (schippers), Dirk Frido Krijnen, Willem Dogger, Anno Cupido, Rein Zandee, Hennie van der Pauw, Willem Zegel en Theo Boom.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5