Cjrocn kwartsJexels in het harL, Kunstwerk komt er tóch.... MILI Rampendemonstratie interessant en leerzaam Genante toestand voor adviescommissie" zakelijk Driekwart jaar voorbereiding Kunstmest op wegdek Aanrijding Julianastraat NIEUWE PLANTEN-TREND OOK OP TEXEL? :R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.496 DONDERDAG 12 JULI 1990 De brandweer bevrijdt èón van de slachtoffers uit het puin. ■Si v A V ..J: t' Het park achter het raadhuis: dé plek voor één of meerdere kunstwerken advertennes. abonnementen, etc. eld Oe Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ijn 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 ^Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741. ,i«rktijd deze week tot en met dinsdag a s. 'de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los /1,10 De rampendemonstratie die in het kader van de Texelse Folklore gister avond werd georganiseerd op de Groeneplaats maakte indruk op het talrijke publiek. De organisatie was in handen van de Texelse Brandweer. Dankbaar gebruik werd gemaakt van het Rode Kruis, de Ambulancedienst en de militairen van de Mok. Na het openingswoord door coördinator en speaker Cor van Trigt begon de de monstratie met een overdonderende knal.... Er had zich in het Gemeentehuis een ontploffing voorgedaan, die aan schouwelijk werd gemaakt met een grote hoop puin voor het pand en rook en vlammen tegen de voorpui. Voor het gemeentehuis werd door het Rode Kruis een hulppost opge bouwd die in drie onderdelen was opgesplitst: een gewondennest, op vangcentrum en een verzorgingspost. Na verschijning van de rampenwagen kwam de reddingsaktie op gang. Twee brandweermannen onderzoch ten de oorzaak en de aard van de ex plosie en bekeken of nog gas vrijkwam. Nadat de mannen hadden gemeld dat alles veilig was, werd het gebied vrijgegeven voor de eigenlijke reddingsaktie. Figuranten van de Lo- tusgroep lagen gewond op de grond, flink geschminkt, om de wonden „echter" te maken. Een oudere vrouw liep totaal verdwaasd over de onheilsplek en viel de redders lastig, allemaal precies zo als het in het echt kan gebeuren. Lang wachten De hulp aan personen heeft de hoog ste prioriteit. Een wagen van de Mok bood hulp en de eerste ambulances verschenen op de Groeneplaats. Het viel het publiek op dat het tamelijk lang duurde voor er tot daadwerkelij ke hulpverlening werd overgegaan maar, zo meldde brandweercomman dant Groote, dit kwam doordat men het overzichtelijk wilde houden voor de toeschouwers. Opmerkelijk was ook dat men als eerste de gewonden afvoerde die "in de weg konden lopen". Zwaargewon den werden later afgevoerd, evenals de vrouw met de shock. Alle red dingsoperaties werden zonder een spoor van paniek en in alle rust uit gevoerd. Dit werd uitgelegd door Ma- rius Banda van de Texelse brandweer:"Dat is pure noodzaak omdat een dergelijke operatie vaak uren duurt". Hierna begon de brandweer pas de brand te blussen. Alle onderdelen die niet meer nodig zijn worden onmid dellijk opgeruimd om de onheilsplek zo overzichtelijk mogelijk te houden. Getakeld Vanaf het dak van het raadhuis werd gemeld dat daar ook gewonden wa- Lees verder pagina 5 het ontwerp van Drolenga. En wat betreft het raadhuis: ik ga het steeds mooier vinden en dat zal straks met het kunstwerk ook zo zijn!" Volgekakt Een nis als die in het park veraf schuwde de PvdA-er. „Niemand denkt aan zoiets als dat vieze ding dat volgeschilderd en -gekakt was. En wat vandaalbestendigheid betreft: het waterwerk van f45.000,- op de Groeneplaats moet ook weg omdat de reparatiekosten de pan uitrijzen". Financiële ruimte voor een koepel wilde Van der Kooi pas zoeken tegen de tijd dat de begroting aan de orde komt. Bakker vond het een leuke suggestie om het park te verrijken met kunst werken, maar hij was bang dat de opdracht aan Drolenga specifiek was gericht op de plek vóór het raadhuis. Ate Rienstra had zich gestoord aan de opmerking van de wethouder. „De burgerij denkt dat alles zomaar kan zolang het over het raadhuis gaat. Het college mag dan druk bezig zijn met de buitendorpen, maar dit voedt deze gedachten toch. Denkt u eens na over wat ik heb gezegd". Tme Krijnen verklaarde dat het kunst werk inderdaad speciaal is ontworpen voor de Groeneplaats. „Het moet een relatie leggen met het gemeentehuis, het vormt een verbinding". Ze was blij dat deze zaak zo goed is doorge praat, al bracht het geen veranderin gen in het collegestandpunt. Op de Marsweg werd dinsdagavond rond 20.30 uur een groene kleverige substantie aangetroffen. Het bleek een verloren hoeveelheid kunstmest van het merk „Fuxal" te betreffen. De brandweer heeft het wegdek ge reinigd. De politie verzoekt de eige naar van de kunstmest zich te melden. Maandag vond op de kruising Julia- nastraat/Weverstraat in Den Burg een aanrijding met blikschade plaats. Een 57-jarige Texelaar, komende uit de Julianastraat, verleende geen voor rang aan een van rechts komende 18-jarige Duitse toerist. Tillandsia's of zogenoemde schors plantjes schijnen een nieuwe trend te worden. Wat niet is kan komen, ook op Texel. De schorsplantjes worden los of met twee of drie vastgeplakt op een stammetje verkocht. Jammergenoeg komt het grootste deel van de Tillandsia's rechtstreeks uit het tropisch regenwoud. En als dat in zo'n tempo door blijft gaan, dan lopen de schorsplantjes kans om uit te sterven. De plantjes zijn nog niet wettelijk beschermd. Maar moet je altijd op over heidsmaatregelen wachten, of be paal je zelf wat je in huis haalt? Bron. Panda 6-'90 Publ. Gemeente Texel werden met een brancard aan takels gered. gewraakte kunstwerk op de Groeneplaats van Bart Drolenga Purmerend komt er tóch! Tijdens de dinsdagavond gehouden dsvergadering werd weer hevig gediscussieerd over het beeld plaats waar het moet komen. Veel raadsleden vonden het «md dat het college van B en W de eigen beslissingbevoegd- j terugspeelde naar de raad, maar burgemeester Schipper ii uit dat men wettelijk was verplicht de ingekomen brief van raadslid -van PvdA-er Gerard van der Kooi in dit geval- te andelen in het openbaar. vergadering werd enige tijd geschorst voor overleg van het ie, nadat alle partijen hun zegje hadden gedaan. De burge- iter sloot de discussie en verklaarde dat het collegestand- it (men is vóór de komst van het kunstwerk) wordt mdhaafd. pper had zich geërgerd aan uit een van raadsleden Bakker «n Links) en Poster (Texels Be- in de krant. Zij verklaarden in rge termen het een rare zaak te ;n dat de raad nu moest beslis- over iets dat het college eigen- al had besloten. „Ik heb me chien wat bout uitgelaten, maar t dat maar zien als overdadige n aan het college voor de keuze liet kunstwerk", spotte Peter id van der Kooi was blij dat de zich alsnog mocht uitspreken het kunstwerk. Hij legde uit hoe \dA over deze zaak dacht. De jracentsregeling, waarbij één tent van het geld dat voor nieuw- v wordt gebruikt aan kunst I besteed om dit op te sieren, ten handhaven. „We hebben in een vorige periode het be- fcven aangespoord dit ook te aldus Van der Kooi, die ver- de de kunst-adviescommissie belangrijk orgaan te vinden. Hij dat niet het kunstwerk zélf, de lokatie het onderwerp van rek moest zijn. vorige raadsvergadering en ook commissie FET leek het alsof collegestandpunt al vast stond, door informatie in te winnen bij «thouder kwam Van der Kooi er- Ier dat dat niet zo was. De Bur- leester repliceerde dat het beslist de bedoeling was dat er op- ti een open discussie ontstond, behandelen alleen uw brief". Gevoelsmatig Rienstra (CDA) verklaarde dat jevoelsmatige reacties op het itwerk negatief over de hele linie waren. Dat de opdracht duurder uit viel dan de één procent beviel hem matig. „Nu wordt twee keer de f10.000,- die we jaarlijks reserveren voor kunstaankopen eraan opge maakt. Dat kan toch niet de bedoe ling zijn?" Poster had zijn ongenoegen over het kunstwerk al in de vergadering van mei geuit. Hij bleef erbij dat de gang van zaken vreemd is. „Wat een commotie om een kunst werk", verzuchtte Erna Eelman (VVD). Ze had het gevoel dat het college erdoor uit het evenwicht was gebracht. „Kunst is vaak omstreden, maar ik heb het idee dat men met dit ontwerp zelf ook met tevreden is. Maar het is niet verstandig om dit te rug te koppelen naar de raad". Ze meende dat de kunst adviescommissie ervoor is om te voorkomen dat iedereen zijn eigen smaak laat meespreken bij een keuze. Over het voorstel van Van der Kooi om een muziekkoepel te plaatsen was ze kort: „Dat past niet in deze tijd en op deze plaats. We zijn alle maal blij dat die nis in het park weg is. Zo'n ding is trouwens absoluut niet vandaalbestendig". Gepasseerd Peter Bakker vond dat de PvdA finan- ciële middelen moet aangeven om een muziekkoepel te betalen, want het is geen kunst en valt dus niet onder de éénprocentsregeling. Hij vond niet dat nu ineens voor iets an ders dan het ontwerp van Drolenga kon worden gekozen. „Dat is raar te genover de kunstenaar. We hebben dat station al gepasseerd, ondanks dat er nog geen formele opdracht is gegeven". „Het kunstwerk is een misser. Je moet het met daar neerzetten. Dat heb ik vorige keer al duidelijk willen maken", aldus Jan van Asselt. „Het gaat om het centrum van Den Burg. Het raadhuis lag ook al niet zo best en is verfoeid door de bevolking. Toch is dat ook gemaakt door een achitect van naam...." Volgens Schipper probeerde de raad onterecht de bal bij het college te leggen. „Die hoort niet bij ons. Wij zijn verplicht de brief van Van der Kooi aan de orde te stellen. We zijn helemaal niet uit ons evenwicht ge bracht". Flauw praatje Dat over smaak valt te twisten was wethouder Tme Krijnen inmiddels meer dan duidelijk. „Het CDA haalt de financiële kant er met de oren bij, maar dat is een flauw praatje. Het gaat om smaak. Rienstra vindt het zelf niks". Ze noemde het een genan te toestand als het advies van de kunstcommissie zou worden gene geerd. „Dat komt hard aan bij zo'n club. Ik zou dan nog liever de éénpro centsregeling afschaffen. Deze com motie geeft de hele kunst een knauw". De wethouder verklaarde dat niet meer bij de provincie om subsidie hoeft te worden aangeklopt als dit plan niet doorgaat. „Het is terecht dat we moreel al gebonden zijn aan Van der Kooi was bang dat er een misverstand in het spel was. Het ging hem niet om de keuze van een muziekkoepel in plaats van een kunstwerk, maar om de lokatie. „Het slaat nergens op om te zeggen dat door deze discussie de kunst een knauw krijgt. Als we over schapen houders praten zeggen we toch ook niet: o jee, wat krijgen die schapen houders een knauw...." Het leek Van der Kooi geen slecht idee het kunst werk in de Wezentuin achter het raadhuis te plaatsen. „Misschien kun nen we het park aankleden met meerdere kunstuitingen". Vragen over schouwburgzaal sw Gelijkstelling Teso-tarieven Donatus teelt „Texelster" w Geen besluit over peuterspeel zaal De Cocksdorp Nieuwe Texelse huisarts Marathon-première in Klif 12

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1