m Sint Donatus proefboerderij voor Texels BD-aardappelras f28.440,- voor herste schade aan jachthavei Besluit over Cocksdorper peuterspeelzaal uitgesteld Botsing met schaap Buitenspiegel afgebroken Nijmeegse Pierewaaiers dansen op Groeneplaats PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 12 JUU Benno Bakker: ..Het is een heerlijke aardappel" In samenwerking met pootaardappel- exporteur Hettema uit de Noordoost polder teelt biologisch dynamische boerderij Sint Donatus de „Texelster". een bijzondere aardap pelsoort, ontwikkeld door Gelein Jansen. Via aardappelkweker Gelein Jansen is Sint Donatus in contact gekomen met Hettema uit de Noordoostpolder. Deze firma handelt in pootaardappe- len, exporteert deze en ontwikkelt ze ook zelf. Jansen zet zelfstandig per jaar een groot aantal nieuwe rassen op door kruisbestuiving. Dit doet hij voor de firma Hettema. Hij stelt ze samen uit bestaande rassen, waarbij hij de beste kenmerken probeert sa men te voegen. Zo'n drie jaar geleden kwam Jansen bij Donatus met een nieuwe aardap pel die niet in het assortiment van Hettema paste omdat hij rood van kleur is. Daarnaast doen zij niet aan de teelt van consumptie-aardappelen. „Jansen zag de soort, die „Texelster" is gedoopt, echter wel zitten, omdat de bestendigheid tegen de schimmel ziekte Phytophthora enorm goed is. Dat is tamelijk uniek. Hij kwam bij ons alsof hij goud had gevonden! Het is een aardappel die typisch geschikt is voor de biologisch-dynamische landbouw", vertelt Benno Bakker van Donatus, die er eerlijkheidshalve bij zegt dat Phytophthora op Texel niet zo veel voorkomt als elders, door de altijd aanwezige wind. Rassenlijst Jansen had een BD-bedrijf nodig om de aardappel te kunnen vermeerde ren. Dat moet om erkenning te krij gen. De soort is nog niet opgenomen in de officiële rassenlijst. „Hij is met name zo geschikt voor BD omdat er een lage bemestingsgraad nodig is". De naam „Texelster" is wettelijk ge deponeerd. Op dertig are grond van Donatus werd vorig jaar de soort uit geprobeerd. Hettema werd benaderd om toch nog eens naar de Texelster te kijken. Agrico, een andere grote aardappelmaatschappij, is bezig met het onderzoeken van mogelijkheden voor hun branche in de BD-sector. Ze zetten ook zo'n 150 ton BD- aardappelen af. Maar door de con necties van Jansen werd met Dona tus een contact met Hettema gelegd. Dinsdagavond is een schaap met een op het Molwerk rijdende auto in botsing gekomen. Het dier overleed ter plekke, de auto liep f1500,- scha de op. De wagen werd bestuurd door een 21-jarige inwoner uit Giesbeek. De schapen, een ooi met twee lamme ren, waren kort tevoren nog door een passant van de weg gehaald, toen de auto over het Molwerk naderde. De passant trachtte de automobilist al zwaaide op de weer richting wegdek lopende schapen te attenderen. De aandacht van de bestuurder werd in derdaad naar de passant getrokken. De schapen, eigendom van een inwo nervan Den Hoorn, zag hij daardoor echter niet voor zijn auto opdoemen. Van een in de Zwaanstraat gepar keerde personenauto is in de nacht van maandag op dinsdag een bui tenspiegel afgebroken. De auto is eigendom van een inwoonster van de Zwaanstraat. „Het gaat ons niet zozeer om de af zet, als wel om de kennis. We heb ben wel koeien, maar we zijn geen aardappelboeren. Het is leuk om erbij te doen, zolang de opbrengst op de lokale markt kan worden afgezet", vertelt Bakker. Groenteman Cor van Etten en diverse restaurants op het eiland hebben al interesse in de Texelse BD-aardappel getoond. Spuiten „Door alle milieumaatregelen wat spuiten betreft is het natuurlijk aan trekkelijk om een aardappelras te hebben dat zónder die middelen kan. Kijk, dit is een late aardappel. Ten minste, dat vond Jansen. Hettema vond van niet. We hebben 'm als proef zo laat mogelijk gerooid, om al les uit te testen. Maar toen werd hij na het koken enigszins blauw. Als je 'm te vroeg rooit heb je echter min der opbrengst. Dan is het uiteraard een minder interessant product. Wij zijn nu aan het uitzoeken wat het beste tijdstip is om het loof eraf te halen. Want als je dat doodmaakt stopt de aardappel met groeien", al dus Benno Bakker. Vorig jaar is het loof van de Texelster pas begint okto ber doodgemaakt. Dit jaar zal het vroeger gebeuren. Bakker: „Vorige week hadden we een aantal kenners van aardappelenteelt op bezoek. Die hebben we meegeno men naar onze velden en ze waren diep onder de indruk. Eén van onze medewerkers zei: ik blijf maar even op het land tot ze allemaal weg zijn, want ze komen vast nog even terug om stiekum wat mee te nemen. Ja, echt". Smaak De smaak van de Texelster is door enkele Texelaars getest en wordt als zeer goed omschreven. „Ik praat nu eigenlijk alleen nog maar vanuit de landbouwkant. Het eerste wat je doet is naar de teelt kijken, de ge voeligheid voor ziektes en de op brengst. Er zijn echter vele jaren terug al smaakproeven genomen door Jan Stolk", aldus Bakker, die de Texelster zelf ook heeft gegeten en 'm erg lekker vindt. De aardappel is licht afkokend. Het is een enigszins kruimelige soort, dus niet zo geschikt voor het maken van patat. „Voor Duitsers is het niks, die willen knep- pelharde aardappelen. En Engelsen willen absoluut geen rode, alleen van die harde glazige". Samen met Hettema heeft Donatus nu twee kleine aardappel-proefveldjes met tien rassen en twee vaste soor ten van Hettema, die zij geschikt achten voor de BD-teelt. „We hebben een halve hectare van het ene en een halve hectare van het andere en driekwart hectare met Texelster. Het tema heeft in de Noordoostpolder nog een boerderij waar proeven voor hen worden gedaan". Pootgoed De samenwerking met Hettema be perkt zich tot deze proefvelden. Het contact met de firma is zó positief dat het pootgoed aan Donatus kado is gedaan. En er wordt een financiële Donderdag 12 juli Van 19.00 tot 20.00 uur wordt op het strand bij paal 17 een zeehengelwedstrijd gehouden, waaraan ook toeristen mogen meedoen. In het kader van Hoornder Don derdag wordt in Den Hoorn een kramenmarkt gehouden (aanvang 16.00 uur) en een manifestatie „Land, Zee en Lucht" (aanvang 19.30 uurl. De raadscommisie voor welzijns beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over een gemeentelij ke bijdrage aan de actie van het LBO ten bate van het waterput- tenproject in Rwanda, de aan schaf van een schrob-zuigmachine voor sporthal Ons Genoegen en de vervanging van meubilair van de School met de Bijbel in Oosterend. Vrijdag 13 juli Om 18.15 uur beginnen op de wielerbaan bij de Haffelderweg in Den Burg wedstrijden van de Wielervereniging Texel voor zowel jeugd als senioren. Om 19.30 uur gaat op het ZDH- terrein bij Den Hoorn een crossloop van start. De Kustzeilvereniging Westerslag houdt een toertocht. Om 20.00 uur briefing in het clubgebouw bij paal 17. In Cinema Texel draait voor het eerst „Back to the future III", voorstellingen beginnen om 19.00 en 21.45 uur. Als een jojo beweegt rollerskater Marty McFly (Michael J. Fox) zich door de tijd. Heden, verleden en toekomst - voor hem zijn er geen grenzen. „Je moet iets doen aan die kin deren van je", is de waarschu wing van de maffe wetenschapper Doc Brown (Christopher Lloyd) aan Marty. En daar gaat-ie, voor de derde keer in het tijdracemonster Dedelo- rean. Niet, zoals in deel II naar het jaar 2015, maar naar het wil de westen van 1885. Een be langrijke rol in deel III is weggelegd voor actrice Mary Steenburgen als Clara Clayton. Zij verwierf eerder bekendheid met rollen in films als „Going South", „Cross Creek" en „Pa renthood". Robert Zemeckis re gisseerde wederom deze verrassende, laatste belevenissen van Marthy McFly, zijn vrienden en vijanden. Zaterdag 14 juli Om 12.00 uur begint achter het B-veld van Texelse Boys bij de Haffelderweg in Den Burg het concours hippique van „Tussen wad en duin". In de ochtenduren (vanaf 9.00 uur) worden op het zelfde terrein keuringen van fjor- denpaarden gehouden. Om 10.00 uur is bij paal 17 de start van de catamarantoertocht Texel-Bergen van de Kustzeilvere niging Westerslag. Om 19.00 en 21.45 uur wordt in Cinema Texel „Back to the future III" vertoond. Zondag 15 juli In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Back to the Future III". Om 21.00 uur treedt in Klif 12 in Den Hoorn cabaretier Harald Feenstra op met het programma „Ze kennen me van Sonneveld". Aanvang 21.00 uur. Entree f10,- (vriendenprijs f7,50). Maandag 16 juli De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gespro ken over bestuurlijke vernieu wing, de koffieverstrekking en personeelsvoorziening. In Cinema Texel draait om 200 uur „Back to the future III", 20.00 uur. In de Hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een diavoorstelling over Texel, ver zorgd door de heer F. veldwisö In hotel De Lindeboom begint oi 20.00 uur een zomeravondbnd gedrive, waaraan ook door toe. risten kan worden deelgenomen Dinsdag 17 juli Van 14.00 tot 20.00 uur worfe in het gebouw naast de Her vormde kerk aan de Kikkertstrsj in De Cocksdorp allerlei hand werken verkocht. Op het parcours bij de PEN- centrale houdt Wielervereniging Texel een koppeltijdrit voor 1 jeugd (aanvang 18.15 uur) en se moren (aanvang 19.00 uur). Van 19.00 tot 21.00 uur houdl de Sportvissersclub Texel een wedstrijd in binnenwater aan ds Oorsprongweg in Eierland, in Is bijzonder bedoeld voor toeristen t In Cinema Texel draait „Backte the future III": aanvang 20.00 uur. In de R.K. kerk in Den Burg ge ven organist Bert Koelewijn en trompettist Henk Jan Drost een concert in het kader van het 20- merwerk van de Texelse kerken Aanvang 20.15 uur. Toegang gn tis. Ter bestrijding van de kosten wordt gecollecteerd. Hoogwater Oudeschild Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. Za. 14 15 16 17 18 19 20 21 0.20 en 13j 0.55 en 13. 1.06 en 141 1.37 en 15! 2.56 en 171 5.07 en 7.05 en 19! 8.15 en 20! Aan het strand is het een uur eerder to water. Laagwater valt gemiddeld 6 15i na hoogwater De zon komt 15julio?i 5.36 uur en gaat onder om 21.55 uu. juli laatste kwartier; 16 juli doodti). Voor de overige evenementen zie de Recreatiekrant. bijdrage gegeven voor de productie van de Texelster, omdat het logo van Hettema, samen met dat van Dona tus en het bekende BD-Demetermerk op de zak staat. Voor de toekomst zijn er al nieuwe plannen. Bakker: „Via de provincie proberen we een kwekersfonds op te zetten voor de ontwikkeling van nieu we aardappelrassen voor milieu vriendelijke landbouw. Daarnaast heeft Hettema toch weer vertrouwen gekregen in die Texelster. Dus het zou me niet verwonderen als ze 'm binnenkort toch willen opnemen in het assortiment. En voor ons is Het tema interessant omdat we in con tact komen met kenners en omdat ze kritisch kijken naar onze producten". Het college heeft haar voorstel de peuterspeelzaal van De Cocksdorp te huisvesten in het gebouw bij de Ne derlands Hervormde kerk terugge trokken. De raadsleden waren niet van zins een overhaast besluit te ne men („We hebben te weinig inzicht om te kunnen oordelen") en toon den zich bovendien in meerderheid voorstander van vestiging bij het Ei- erlandse Huis. „Waarom zo'n haast en waarom dit onderwerp niet eerst in de commissie aan de orde gesteld?" vroegen de raadsleden zich af. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) en Peter Bakker (Groen Links) stelden voor, indien het punt onverhoopt toch in stemming gebracht mocht worden, f50.000,- beschikbaar te stellen, ten gunste van huisvesting bij het Eierlandse Huis. „Als je alles bij elkaar optelt blijkt er tussen het Eierlandse Huis en de ruimte bij de Hervormde kerk een verschil van f8000,- te zitten. Dat vind ik een gering verschil," aldus Bakker. Wethouder Krijnen-Baijs verklaarde de „haast" door het feit dat het college er naar streeft de werkzaamheden voor de ingang van het nieuwe schooljaar af te ronden. „Daarnaast vind ik het met logisch voor slechts twee dagdelen een apart gebouw neer te zetten bij het Eierlandse Huis. De onderhandelingen met de Neder lands Hervormde kerk zijn in een ver gevorderd stadium en het zou heel vervelend zijn dat nu te moeten af breken." De wethouder toonde zich daarnaast voorstander van huren. „De onder houdskosten zijn dan voor de eige naar en niet voor de huurder." Gerbrand Poster (Texels Belang) merkte op huren vergelijkbaar te vin den met water in de zee gooien. „Ik hou meer van eigendommen. Maar dat wist u waarschijnlijk al." De behandeling van het onderwerp werd bijgewoond door een afvaardi ging van bij de peuterspeelzaal be trokken Cocksdorpers, die hun aanwezigheid met spandoeken luister bijzetten. Bezuinigen Een onderzoeksgroep van het gewest Kop van Noord-Holland isna een en- quete tot de conclusie gekomen dat het algemeen maatschappelijk werk en een aantal andere dienstverlenen de instellingen elkaar taak-inhoudelijk overlappen. Er gaat nu een onderzoek van start om te bekijken of het maat schappelijk werk kan worden samen gevoegd met het RIAGG. Gré Zegers-Zijm (PvdA) vroeg zich af of de gemeente bij instemming tot on derzoek na de conclusie nog wel „vrij man" was. „Moeten we beslist doen wat het onderzoek oplevert? De PvdA is geen voorstander van inte gratie met het RIAGG. De wachttij den schijnen daar steeds meer op te lopen." Volgens wethouder Krijnen-Baijs is de gemeente Texel na de uitkomst van het onderzoek geheel vrij om te doen en te laten wat men wil. „Als er ech ter bezuinigd kan worden door het opheffen van overlappingen, moeten we dat niet laten." Doorbraak Gerbrand Poster pleitte tijdens de be handeling van het meerjareninveste- ringsplan voor een doorbraak tussen de Bernhardlaan en de Georgiëweg. „Ik heb het al eerder geopperd en wil er nu nogmaals de aandacht op vestigen. Het wordt in de Kogerstraat met de dag drukker." Poster merkte op het „verdere kruit" van Texels be lang tot november te bewaren. Groen Links deelde mee in plaats van inrichting van een kermisterrein in De Koog en een linksafvak op de Pont- weg/Pelikaanweg liever twee andere zaken in 1991 geregeld te willen zien. Bakker gaf de voorkeur aan een fietspad langs de Vuurtorenweg, waar veel jonge gezinnen bij in de buurt wonen. „Het is een kale, vlakke weg, waar veel te hard wordt gere den. Voor de schoolgaande jeugd een zeer gevaarlijke situatie." Daarnaast zou het raadslid graag een voetpad langs de Kamperfoelieweg in De Koog gerealiseerd willen zien. Hij vindt de weg erg smal voor de vele voetgangers die van en naar de aan liggende campings lopen. Bakker stelt' tevens voor het verkeer maar in één richting te laten lopen en voor de paarden van ruitercentrum Bornrif een pad door het bos te maken. Het college van B en W wil de scha de aan de meerpalen en het talud van de jachthaven zo snel mogelijk laten herstellen. De raad wordt ge vraagd hiervoor f28.440,- beschik baar te stellen. In het voorjaar van 1988 is de pas santenjachthaven officieel geopend. Er is inmiddels schade opgetreden, ondanks zorgvuldig beheer. Er zijn bij de aanlegsteiger voor de grotere schepen een groot deel van de twin tig achterpalen afgebroken. Dit kan gebeurd zijn doordat de palen niet sterk genoeg zijn of door verkeerd gebruik. Een combinatie van beide is ook mogelijk. De palen voldoen dus niet. Er is over leg gevoerd met ontwerpbureau Fre deric Harris om de oorzaak hiervan na te gaan. In het door dit bureau opgestelde plan staan creosootpalen van 20 centimeter doorsnede voorge schreven. Ondanks waarschuwingen van zowel gemeentewerken als de aannemer is op verzoek en verant woording van het toenmalige bestuur van de Stichting Passantenjachthaven Oudeschild hiervan afgeweken. Er zijn „gewolmaniseerde" palen gekoü om eventuele zwarte strepen op te jachten te voorkomen. Het ho echter minder flexibel door de duurzamingsmethode", waardot' eerder knapt. Vervanging van de palen door a plaren van hetzelfde materiaaU met grotere diameter kost f600 paal. De Stichting heeft inmiddel echter twintig achterpalen verve door hardhouten palen, die sterk duurzamer zijn. Deze kosten t\l Het onderste deel van het talud hier en daar beschadigd. Er zijn tere en kleinere vervormingen o staan. Bitumarin BV is de licentiehouder van de toegepast ludbescherming en deze firma h een rapport opgesteld. Hierin sa dat de schade is te wijten aan lokale instabiliteit van de grond De toegepaste materialen zijn® verkeerd gebruikt. Aanbevolen wordt om alleen dn ste schade plaatselijk te herstelt de andere vervromingen te late ten. De reparatie moet met exts water worden uitgevoerd en k<s f12.000,-. De volksdansgroep De Pierewaaiers uit Nijmegen verzorgt op woensdag 18 juli een aantal optredens. Tussen 12.00 en 16.00 uur geeft het gezel schap vier demonstraties voor het raaanuis op de Groeneplaats De volksdansgroep is bezig achtste jaarlijkse toernee en P* teert authentieke Nederlandse Vlaamse volksdansen, variëre de Rozenwals tot de Horlepiep^ de gewone dansen worden sp& kinderdansen en dansen voor£ ren gebracht. I

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2