)iner-cabaret Klif 12 teeds professioneler i Gemeente heeft niets meer ver Lindeboom te zeggen Marathon-première" weelde geen moment faire schouwburgzaal zit raadsleden hoog: 1 Concours Hippique Let op uw zaak Vrouw met bult, bedje gevuld...." Windbuks ontvreemd Veel steun raad voor project begeleid wonen jtRDAG 12 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 in eigen beheer geproduceerde cabaret dat aan de gasten theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt voorgezet, steeds meer professionele trekjes. Dat bleek dinsdagavond de première werd gehouden van de nieuwe programma's, tvan men de komende maanden op vrijdag en zaterdag kan eten na afloop van het la carte-diner. Hoewel te zien en te was dat het amateurwerk is en niet alle onderdelen even waren, wisten de elf leden van de goed op elkaar in- «elde groep herhaaldelijk uit te schieten tot een niveau dat eet afdwingt. I2 is nu in zijn derde seizoen en zijn bestaansrecht bewezen, diner-cabaret in deze vorm, prac- uniek in Nederland is op Texel Idels een begrip en houdt een m klanten in stand waar menig on restaurant jaloers op zou jaar geleden was de scepsis nog groot. Cor van Heerwaarden en zijn compagnon Dietmar Breidenbach waren tot op dat moment op weinig kostbare wijze bezig geweest met „revue-menu" in hun eethuis Klif 23, maar gingen enorme risico's lopen toen ze vele tonnen investeerden in een nieuw gebouw dat voor een groot deel moest draaien op deze combinatie van diner en theater. Me nigeen was ervan overtuigd dat het nooit zou lukken daarvoor voldoende klanten naar het afgelegen Den Hoorn te krijgen. Succes Na drie jaar kan echter moeilijk wor den volgehouden dat Klif 12 een doodgeboren kindje is. Het bedrijf draait uitstekend en is door zijn zeer opmerkelijke karakter zelfs van pro motionele betekenis voor Texel als geheel. Wie wil kennis maken met wat het vakantieeiland Texel in culi nair en cultureel terrein te bieden heeft, mag een bezoek aan Klif 12 eigenlijk niet missen... Cor van Heer waarden heeft het succes echter niet cadeau gehad. Hij en zijn groepsge noten moeten zich voortdurend in spannen om de zaak aan de gang te houden en telkens met wat nieuws komen. De motor achter dit alles is enthousiasme. Dat enthousiasme van de onder lei ding van de eigenaar-exploitant staande amateurcabaretiers kent blijkbaar geen grenzen. Werd de afge lopen seizoenen één voorstelling in elkaar gezet die telkens werd uitge voerd, deze keer zijn het twee die to taal verschillend zijn. Op vrijdag is in Klif 12 dus heel wat anders te bele ven dan op zaterdag. Het is ook tel kens een andere ploeg spelers die optreedt. Bij de première werden bei de programma's achter elkaar gepre senteerd, in zes „blokken" van ongeveer twintig minuten, die wer den onderbroken door pauzes. Het was niet overdreven om te spreken van een marathon want het midder nachtelijk uur was verstreken toen de finale erop zat. Het publiek had zich echter geen moment verveeld. Dat publiek bestond dinsdag uit ge nodigden, in het bijzonder mensen die een rol spelen bij het verbreiden van de faam van Klif 12, zoals exploi tanten van grote logiesverstrekkende bedrijven, mensen van de VVV en persvertegenwoordigers. Het waren dus merendeels Texelaars. Dat die er van genoten, zegt niet alles over het genoegen dat toeristen eraan kunnen beleven. Het plaatselijke en actuele karakter waaraan dit cabaret een groot deel van zijn charme dankt, houdt ook een gevaar in. Het is net als met Ouwe Sunderklaas: wie de achtergronden niet kent snapt het half of helemaal niet. Bij enkele acts was dat dinsdagavond het geval. Het moet doenlijk zijn om die te herschrij ven of meer toelichtend te brengen. Ongecompliceerd Het Klif 12-cabaret is tamelijk preten tieloos. Het is de groep te doen om ongecompliceerd plezier met elkaar en met het vakantievierende publiek. Niemand heeft de ambitie om een Boodschap te brengen, wat hen er overigens niet van weerhoudt af en toe Horszelachtige elementen in de tekst te verwerken. Een Duitse akela die op Texel voorbe reidingen komt treffen voor een jam boree waaraan maar liefst 47000 padvinders zullen deelnemen, is een van de thema's van het cabaret. Charlotte Lorier laat zich hier kennen als zeer getalenteerde steunpilaar van de groep. De timing en afwisseling van zang en beweging is perfect. Iets goedkoper is het succes dat be reikt wordt met het tweede thema: het gedrag van een tweetal restaurant-bezoeksters die met hun tafelmanieren voor problemen zorgen. Het boeren en rochelen (keihard ge bracht via de microfoon door „stand in" Bennie den Haan) is niet van de lucht en de wanhoopsreacties van Cor van Heerwaarden als kellner zijn prachtig. Een dankbaar thema bleek de zieken- huisact te zijn. Het was een tot leven gebrachte doktersroman, kennelijk met een knipoog naar de drakendra- matiek van tv-series als Medisch Centrum West. Een klassevondst was het opdraven van twee EHBO- broeders met een brancard; als ze te- rugrennen is het „OBHE" geworden. Niet alles in het Klif 12-cabaret is zelf bedacht en gecomponeerd. Er wordt ook geïmiteerd, zoals in de act over het Zwitserse jodelmeisje en haar herdersjongen, een bekend nummer dat evengoed best leuk was, vooral omdat het meisje met de blonde vlechten en de jongen in zijn nauwe lijks passende lederhose er kennelijk zelf erg veel lol in hadden. De meeste liedjes in het Klifcabaret zijn gemaakt op bekende, populaire melodieën. Zoals de act over de plee schoonmaakster waarin Lorier op nieuw schitterde en die een prachtig slot kreeg toen de hele groep in het zelfde uniform en voorzien van plee borstels ten tonele verscheen om een dans uit te voeren. „Ik heb toch zo iets geks. Ik heb een plee-complex". Onafhankelijk De onafhankelijkheid van Texel was een ander thema, leuk uitgewerkt en met gebruikmaking van techniek, zo als een electrische hefinstallatie waarmee de personages van het to neel kunnen opstijgen. We zagen de „president" bezig met het afdoen van staatszaken en het samen met zijn minister van cultuur en andere gezagsdragers, regelen van het skut- telen, bossies boenen en andere oude Texelse volksspelen. De inspira tie was blijkbaar voor een deel ont leend aan een stuk in het blad TC3, maar het is onwaarschijnlijk dat dit soort gein wordt begrepen door een onvoorbereid publiek- In dat nummer dient dus geknipt te worden. Het was leuk dat het publiek erbij werd betrokken door het gezamenlijk zin gen van het Texelse onafhankelijk heidslied, waarvan de tekst tevoren was rondgedeeld. De cabaretavond werd besloten met een bezoek aan Club 69, een uit gaansgelegenheid die de achtergrond vormde van uiteenlopende muzikale en andere acts. Daan Welboren speelde met pianobegeleiding van Pip Barnard saxofoon, de „kanimeermeis- jes" waren actief en Bennie den Haan en Cor van Heerwaarden brach ten opvallend goede play back vertoningen in travestierollen. In dit onderdeel lieten rolvastheid en routi ne nog te wensen over. Een stuk zang ging daardoor min of meer de mist in, wat aan de gunstige eindin druk van dit avondje theater overi gens weinig afbreuk deed. De medewerkenden, merendeels per soneelsleden van Klif 12, waren: Cor van Heerwaarden, Charlotte Lorier, Daan en Carry Welboren, Bennie den Haan, Margriet de Graaff, Gré Ellen, Rob Heiman, Rob Jongejan, Jeanine de Bruijn en Pip Barnard. bu.t»n veranrwoo«J«IS»h»d vin 0* nrdakta» hebben met verontrusting ken- tnomen van de gang van zaken de schouwburgzaal. Is er al iets i! bekend en wat zijn de even stappen die het college wil on- tmen?" PvdA-raadslid Gré rs-Zijm kreeg tijdens de rond- I het eerst de gelegenheid deze I, die op de lippen van vele Si-raadsleden brandde, te stel- Wethouder Krijnen deelde mee li gemeente nog steeds geen bericht van de eigenaar van De boom. Springer BV, heeft ont- en. t burgemeester Schipper eerder avond een stokje had gestoken ■■Een discussie over de steeds TBopduikende Lindeboom-kwestie, et hete hangijzer op het eind he avond aan de orde worden „De gang van zaken rond de bwburgzaal is een vrij ingewik- materie," aldus TineKrijnen. 'ebben er zelf niet veel meer 'evertellen. De gemeente is direct betrokkene meer." Zij nogmaals op de erfpachtove- omst die de RST met de eige- 'van De Lindeboom heeft "en. „Daar wordt een symbo- ag van f 1,- geheven, onder "aarde dat Texelse verenigingen taal terecht kunnen." 'ns de wethouder kloppen de ar- fnten van de eigenaren van de '"burgzaal niet. „Toneeluitvoe- hebben niets met geluidsover- e maken." h'ijnen wil voorlopig de Koning- 1 tussenoplossing gebruiken, daar een uitstekende toneelac- "odatie. De toneelgordijnen zijn onlangs nog vernieuwd. De tal sportief moeten zijn en een e opschuiven." Borden maanden terug heb ik ge- Sd naar straatnaamborden voor ontweg. Ik heb te horen gekre- dat ze besteld zijn. Het duurt nu E' to lang, dat ik me afvraag of Jachtwagen niet verongelukt is." Jan van Asselt moet vol- burgemeester Schipper echter Efan geduld hebben, omdat de levertijd van de borden vrij lang is. Van Asselt: „Hoe lang?", Burge meester: „Zo lang als het duurt." Slaapplaatsen Van Asselt sprak voorts de hoop uit dat de wethouder van ruimtelijke or dening snel met een nota rond slaap plaatsverdeling komt. Van Asselt vindt de gang van zaken voor bedrij ven die willen uitbreiden, vervelend. „Het wordt steeds terzijde gescho ven." Volgens wethouder Barendregt heeft de kwestie op ruimtelijke ordening op het ogenblik de hoogste prioriteit. „Slaapplaatsen worden een schaars artikel. We moeten alle slaapplaatsen die we hebben zorgvuldig inventarise ren en toedelen. We hebben alles op zij gezet en gaan het recreatie-basisplan zo snel mogelijk afwikkelen en in samenspraak hier mee de eerste wijzigingen in het bestemmingsplan buitengebied voor bereiden." Sportuitwisseling Gerard van der Kooi stelde de zaak rond de subsidie voor de sportuitwis seling met Tblisi aan de orde. „De wethouder heeft gezegd dat de aan vragers tevreden waren met het ant woord dat hen gegeven was. Dat is niet juist. De aanvragers hebben op nieuw een aanvraag om subsidie in gediend." Wethouder Krijnen vertelde dat is uit gegaan van een wedstrijd van Texel 1 tegen het Georgische elftal Locomoti ve. „Dat betreft dus geen jeugd. Nu wordt er opeens gesproken over een uitwisseling met jongeren." Volgens de wethouder blijft subsidiëring ech ter tot de onmogelijkheden behoren. Er zijn onvoldoende middelen en het betreft een uitwisseling met het bui tenland. Vredesplatform Erna Eelman-van der Kooi (VVD) deed het voorstel Texel niet langer aan het vredesplatform te laten deel nemen. „Nu de ontwikkelingen in de Oostbloklanden in sneltrein vaart gaan en de verhoudingen nog nooit zo ontspannen zijn geweest, is het platform overbodig geworden, waar door het zichzelf kan opheffen." Wet houder Krijnen antwoordde dat de gemeente Texel uittreding nog niet overweegt. Het VVD-raadslid infor meerde voorts of er inmiddels al on derzoeksresultaten bekend zijn van de fly-catcher die bij De Cocksdorp metingen heeft verricht aangaande geluidsoverlast van vliegoefeningen op de Vliehors. Burgemeester Schip per zei telefonisch te hebben verno men dat er enkele resultaten bekend zijn en beloofde navraag te doen. Gerbrand Poster vroeg zich af of de gemeente naar aanleiding van het uit de functie zetten van hoofd kust wacht Eierland, stappen overweegt. Burgemeester Schipper antwoordde de zaak als een interne kwestie te beschouwen. „Daar kun je je als ge meente niet mee bemoeien." Onveilig Cor Kuip van Texels Belang deed een voorstel om het fietspad dat de Bad- weg kruist en doorloopt in de Ruys- laan, veiliger te maken. Volgens Kuip is de situatie ter plaatse gevaarlijk omdat fietsers niet doorhebben dat ze op de Badweg voorrang moeten verlenen. Onlangs is volgens het Texels Belang raadslid nog een fietser aan zijn verwondingen overleden. Kuip vreest meer van dergelijke onge lukken als de verkeerssituatie niet wordt verduidelijkt. Barendregt be loofde de situatie critisch te onder zoeken. Het Concours Hippique wordt komende zaterdag gehouden op het terrein achter het B- veld van Texelse Boys en niet op de Ijsbaan aan de Emma- laan. Het is te bereiken via de hoofdingang van Texelse Boys. Zilveren Zweep- titelverdedigster Anja Goënga uit Den Hoorn zal wèl van de partij zijn om te proberen weer de hoogste eer te behalen. Texel let op uw zaak! Onlangs was ik twee weken met vakantie op Texel. Als liefhebber van vogels genoot ik onder andere van de grote groep le pelaars op het plankier in de Geul en de kolonie dwergsterns op de Hors. Wat een bezit voor Texel, maar wat ook een kwetsbaar bezit zo vlak bij militair gebied. Het gevaar van ver storing door schietoefeningen en laagvliegende helicopters lijkt me beslist niet denkbeeldig. Zou het niet mogelijk moeten zijn deze verstoren de militaire activiteiten in het broed- seizoen tot het aller uiterste te beperken? Het lijkt me dat de ge meenschap op Texel druk moet blij ven uitoefenen op de militaire autoriteiten om dat te bereiken. Als de vogels verdwijnen, loopt Texel het gevaar juist buiten het hoogseizoen een groep toeristen kwijt te raken die speciaal voor de vogels komt. En daarom besluit ik met een variatie op een bekend gezegde: Texel let op uw zaak! E. A. Struif-Wiegman Oosterwolde (Fr.) •Boot. Dinsdagochtend is op Texel een witte polyester boot aan gespoeld. Het vaartuig, „Leukothea" genaamd, is door een strandvonder veilig gesteld. Afmetingen: 3.60 lang en 1.45 breed. •Vijftien keer. Een bewoner van een perceel aan de Postweg deed dins dag aangifte van vernieling van zijn buitenlamp. De bewoner beweerde dat zijn lamp voor de vijftiende maal aan vernieling ten prooi was gevallen. Dit kan tenminste geen toeval meer zijn. Geen woonerf. De Kikkertstraat in De Cocksdorp krijgt geen woo- nerfstatus. Wèl wordt een 30 kilome terzone ingesteld. Dit was foutief doorgegeven door iemand van de ge meente. Gesprek. Zoals beloofd zal wethou der Barendregt na het seizoen nog maals met de bewoners van Eierland praten over de plannen voor de ver anderingen aan de Postweg. Inmid dels zijn echter vrijwel alle voorstellen overgenomen. Geslaagd. Aan de Technische Uni versiteit in Delft studeerde plaatsge noot Hans A. Boersma af als ingenieur Werktuigbouw. Stankoverlast. De raad ging dins dag accoord met een uitbreiding van de Algemene Politie Verordening, zo dat hinderlijk gedrag en geluidshinder beter kan worden aangepakt. Peter Bakker (GL) vroeg of eens kan wor den gekeken of ook stankoverlast kan worden angepakt. Als voorbeelden noemde hij de problemen rond het Agrarisch museum in De Waal en de allesbranders die vaak ten onrechte met allerlei materiaal worden vol gestopt. •Nostalgie. De Texelse kunstenaar Harry Tïelemans is zondagmiddag op de Lokale Omroep Stichting (LOSI van Den Helder te beluisteren. De oud-Heldernaar wordt als „DE Texelse Nostalgiseur" geïnterviewd in het radio-programma „Nostalgia", dat van 13.00 tot 15.00 uur wordt uitgezon den. •Benoeming. In de commissie volwassenen-educatie zijn benoemd: G. Zegers-Zijm (raadl, G. Sleegers (sociaal-cultureel werk), H. Snijders (ouderenorganisaties), G. Westerlaken (beroepsonderwijs), R. van IJsseldijk (vakverenigingen), C. Ampt (vervol gonderwijs) en C. Zeijlstra en C. Lemstra (sociaal-cultureel werk). Advocaat. De gemeente heeft een advocatenkantoor ingeschakeld voor een zogenaamde „In gebreke stel ling" van Jarina Deze firma komt het contract over het Stappenland in De Koog niet na. Men probeert op deze wijze alsnog voor elkaar te krij gen dat de acte passeert bij de notaris. Gunningen. Het civiel-technische gedeelte van het te bouwen over slagstation in Oudeschild is voor f643.000,- (ex BTW) gegund aan De Vries en Van der Wiel uit Sintmaar- tensvlotbrug. De bouwkundige voor zieningen zijn voor f586.800,- gegund aan de firma Drijver. Met de bouw moet snel worden begonnen, omdat per 1 januari 1991 geen vuil meer mag worden gestort op het eiland. Parkeerterrein. Het parkeerterrein naast Grisnigt in Den Burg wordt steeds meer gebruikt sinds men in de Waalderstraat niet meer mag staan. Maar het oversteken van de Bern- hardlaan is tamelijk gevaarlijk. Ge meentewerken is gevraagd hier iets aan te doen in overleg met de politie. Geen Wilde Ganzen. De gemeente geeft geen bijdrage uit het fonds ont wikkelingshulp voor een project van de Wilde Ganzen voor de visserij in Nieuw Caledonië. De aanvraag vol doet namelijk niet aan de gemeente lijke voorwaarden. In de raad werd dinsdag gesproken over begrotingen en jaarrekeningen van de Recreatie Stichting Texel. Wethouder Tme Krijnen verklaarde dat de RST nu weer op het goede spoor zit en weer bijna „bij" is met de jaarstukken. Cor Kuip van Texels Belang is de nieuwe ge meentelijke vertegenwoordiger in de RST. Tegen hem zei Krij nen dat hij dan wel niet hele maal in een opgemaakt bed komt, maar het staat klaar. Dit ontlokte PvdA-er Gerard van der Kooi de opmerking: „Al heb ik een vrouw met een bult, toch is m'n bedje gevuld...." In Oosterend is tussen 22 en 25 juni een windbuks ontvreemd. Het wa pen, eigendom van een 25-jarige Oosterender, heeft een kaliber van 5.5 millimeter en is van het merk Krico. Vrijwel alle raadsleden uitten dinsdag hun sympathie voor het plan Begeleid wonen op Texel. De verzelfstandiging van meer of minder gehandicapte personen die hierdoor een volwaardig bestaan wordt geboden, is uitermate belangrijk. Erna Eelman van de VVD pleitte voor mentale en financiële steun. Het leek haar verstandiger om voor een garantie te kiezen in plaats van een subsidie. „Anders denkt het rijk misschien dat we het zelf wel redden en geven zij geen geld meer". Welke oplossing ook wordt gekozen, ze moet wel structureel zijn, zodat het project ook in de toekomst voort kan. Wethouder Tine Krijnen zou de ze suggestie bekijken.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9