Cjroen 2'wartsjexels in het hart-, foreca Den Burg moet snel ets doen aan nachtlawaai V MILI Teso onder protest" accoord met andere statuten Texel promotie Gemeente: strand bij paai 33 NIET veilig zakelijk Bl|tfoe ver moet je gaan met mensen te begeleiden Reddingboot zoekt tevergeefs co de Graaf blesseerd inlijn plicht voor inden in duinen ronica-uitzending haven Oudeschild Wie helpt strand en bos opruimen? TPS./*"- *6 k Snelheidscontrole: 82 overtredingen Ongeval met motor Rob Smidt wint prijs met Harley Davidson Melding bleek vals: DOE-HET-ZELF KITTERS PöERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.498 DONDERDAG 19 JULI 1990 Ladvertenties' abonnementen, etc -veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 l6 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon -12741. j\ werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. «Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los /1.10 iplei burgemeester heeft in een brief aan het bestuur van Horeca iderland, afdeling Texel, geëist dat de horeca vóór 1 augustus Mtregelen noemt om de openbare orde 's nachts in Den Burg- vtrum te verbeteren. Vanavond zal het Horeca-bestuur hier- tr vergaderen. Voorzitter Ed Stiekema zei desgevraagd het iet terecht te vinden dat alle verantwoordelijkheid nu op iouders van de horeca wordt geschoven". „Hoe ver moet je an met het begeleiden van mensen?", aldus Stiekema. brief is een vervolg op de hoorzit- die eind maart over de nachtelij- jonlrust in Den Burg-centrum gehouden en op een overleg de betrokken partijen (gemeente, teen horecal eind juni hadden, kregen een groeiend aantal sig- en uit het publiek dat in Den Burg men werden overschreden", aldus reente-woordvoerder Wout Stam. Ipunten zijn het glas op straat en (last door luidruchtige cafégan- lereldspelen voor gehandicapten ssen lopen voor de Texelse deel- er Arco de Graaf nog niet naar De twee afstanden waarop hij #am leverden niet het resultaat lat hij verwachtte wegens een blessure aan de bovenarmen, loedelijk was sprake van overbe- ng. Arco hoopt echter binnen en- dagen weer topfit te zijn, zodat oge ogen kan gooien op zijn spe len de marathon, die aanstaande Asdag wordt gehouden. hel geldt alleen een aanlijn- it voor honden op de bewaakte ndgedeelten. Staatsbosbeheer al meerdere malen verzocht dit l breiden over het hele duinge- Het college van B en W heeft e toegestemd, maar het moet Inde raad worden besproken. ltsbosbeheer wil van 1 maart tot ptember een aanlijnplicht voor iele duingebied, met inbegrip van iufter. Daarbuiten mag een uit tering gelden voor het gebied dat tussen het strandslag naar paal 9 Mar paal 21. de aanlijnplicht wordt voorko- dat vogels -met name in het dseizoen- door honden worden itoord. Dat de uitzondering buiten seizoen niet voor een groter ge- geldt, heeft te maken met het ten van schapen in bepaalde dgedeelten. «oensdag 15 augustus worden het Stoombootkoffiehuis op wen van Oudeschild opnamen eakt van Veronica's Nederland öekland. De gemeente zal iets 'dan f800,- subsidiëren voor schoonmaken, het plaatsen van 'verkeersborden en drang- «n. schatting van Veronica en de tullen tussen de 10.000 en W belangstellenden op de opna- ofkomen. De uitzending zal zijn sterdag 18 augustus, daarin ook een promotiefilmpje over eiland van zo'n drie minuten op- omen. overleg geweest tussen Veroni- gemeente en de dorpscom- waarbij is afgesproken dat te belichting rekening zal wor- 3ehouden met de scheepvaart, tereikbaarheid van de haven voor "erlemngsdiensten wordt gega ld. De geluidsweergave- •"tuur zal niet op het dorp of de teven worden gericht. ag voor de uitzending begin- te voorbereidingen voor Neder- ™uziekland. De "teagmorgen is gereserveerd ^foerarepetities en om 19.30 *te generale repetitie. De echte *"8 IS van 21.00 tot 22.00 uur. Horeca-voorzitter Stiekema geeft aan dat het niet zo simpel is om dit op te lossen. Het instellen van een susploeg, zoals in De Koog, heeft volgens hem teveel risico's. „Een susploeg heeft geen juridische dek king. Zolang er niets gebeurd is er geen vuiltje aan de lucht, maar als er klappen vallen zit je fout met zo'n burgerwacht. In De Koog spelen ze met vuur." Glas op straat is volgens hem ook lang niet altijd vermijdbaar. „Dat kun je alleen tegenhouden als je over een portier beschikt. Kleine bedrijven kun nen zich zo iemand niet permitteren. Overigens heb ik de indruk dat het met glas op straat minder ernstig is dan een paar zomers geleden", aldus Stiekema. „Als het er op aan komt, is de politie de enige die wat mag doen. Je moet dan ook stellen dat dit een gezamenlijk probleem is, een probleem van de hele maatschappij. In de horeca kun je proberen er wat aan te doen, maar lang niet alles is mogelijk. Bovendien staat de horeca nu onder druk van allerlei regels, we zitten in de hoek waar de klappen vallen. De financiële spanwijdte om wat te doen is niet groot." Zaterdagmiddag wordt een schoonmaakactie gehouden in het bos en op het strand. Wie wil meehelpen, moet zich om 15.00 uur melden bij het VVV- gebouw in De Koog. Een groep van 31 Duitse kinde ren van Jugendhaus „Alten- dorf" uit Essen, die twee weken lang op Texel op vakan tie is, heeft het plan bedacht. De kinderen, leeftijd 8-14 jaar en verblijvend in kampeerboer derij De Ruitersplaats, willen tij dens hun vakantie graag iets doen aan het schoonmaken van het milieu. „Het lijkt ons leuk om te doen. We vinden dat je niet rustig op het strand kunt gaan liggen, terwijl de wereld om je heen vervuild is", aldus een jeugdige woordvoer der. De kinderen doen bij deze een oproep aan alle kinderen en volwassenen, zowel toe risten als Texelaars, om zater dag massaal te komen helpen. Het is de bedoeling om in ver schillende groepen een stuk strand bij De Koog van afval te ontdoen, terwijl andere groepen actief zijn ergens in de Dennen. Na verloop van tijd treffen de groepen elkaar weer bij de Ko- ger VVV. Bij snelheidscontroles die jongstleden donderdag op Texel werden gehou den, bleken 82 automobilisten het gaspedaal te diep te hebben inge drukt. Zij krijgen binnenkort een ac ceptgiro met een boetebedrag thuisgestuurd. In totaal werden ruim achthonderd auto's gecontroleerd. Medewerkers van de verkeersafdeling van de Rijkspolitie district Alkmaar hadden foto-apparatuur opgesteld op twee plaatsen: bij het in- en uitrijden van De Koog (Pontweg-Dorpsstraat) en in Den Burg (Schilderendl. Op laatstgenoemde lokatie passeerden 419 auto's de fotocamera, waarvan 34 sneller dan de toegestane maxi mum snelheid reden. De hoogst ge meten snelheid was 97 km/uur. In De Koog werden 413 auto's gecon troleerd, waarvan er 48 in overtre ding waren. De hoogst gemeten snelheid daar was 88 km/uur. Teso heeft laten weten accoord te gaan met de gewijzigde statuten van de Stichting WV Texelpromotie, echter onder protest, zo bleek uit een brief die Teso-directeur T. Hoo- gerheide aan het gemeentebestuur heeft geschreven. De aard van dat protest lichtte hij echter niet toe. Desgevraagd vertelde Hoogerheide ons dat hij het niet juist vindt dat voortaan een wethouder deel uit maakt van het bestuur van de stich ting inplaats van een ambtenaar. „De stichting moet onafhankelijk opereren van de overheid. Want wat de stich ting doet is niet het maken maar het uitvoeren van beleid. Een ambtenaar als vertegenwoordiger van de ge meente Texel is daarom voldoende". Hoogerheide is ook niet gelukkig met de raadsmotie waarin werd uitgespro ken dat de logiesverstrekkers met twee zetels in het stichtingsbestuur vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Hij vindt dat onredelijk omdat het aantal bestuurszetels in verhou ding moet staan met de jaarlijkse fi nanciële bijdrage aan de stichting. Net als de andere partners dragen de logiesverstrekkers f150.000,- bij. Als ze twee zetels willen, zou dat het dubbele moeten zijn. Op het Bolwerk in Oudeschild, ter hoogte van de afslag De Ruy- terstraat, deed zich gisterochtend een aanrijding voor tussen een motor en een auto Niemand werd gewond, de materiële schade viel mee. De toe dracht was gisteren niet geheel dui delijk. Zeker is dat de auto met zeer lage snelheid over het Bolwerk rich ting haven reed. Waarschijnlijk ver giste de achteropkomende motorrijder, een 38-jarige man uit Eg- mond aan Zee, zich hierin en botste achterop de auto. De motor had een verbogen voorvork, de auto (bestuurd door een 58-jarige inwoner van Em- men) werd aan de linkerachterzijde beschadigd. De raadsmotie heeft echter geen be tekenis want de twee zetels werden als „streven" naar voren gebracht en niet als harde voorwaarde. Het ziet ernaar uit dat de logiesverstrekkers met één zetel genoegen moeten blij ven nemen. Een andere grief van de Teso-directie betreft de bemoeienis die de plaatse lijke overheid blijkbaar wil hebben met het reserveringsbeleid van de stichting. Hij vindt dat te ver gaan. „Morgen willen ze ook nog uitmaken waaraan we het geld precies moeten uitgeven". Liever had Hoogerheide gezien dat de raad een bevredigende regeling had wenvereniging van de Gereformeerde gemeente haar verkoopavond, in het jeugdhuis aan de Oranjestraat in Oosterend. Er zijn zelfgemaakte arti kelen, koek, snoep enzovoort, leder een is welkom vanaf 19.30 uur. getroffen inzake de bekostiging van de algemene informatietaak van de VVV. Daar is momenteel onvoldoen de geld voor beschikbaar, zodat de VVV gedwongen is daarvoor midde len te gebruiken die eigenlijk voor promotie bedoeld zijn. Vooral op ter mijn is dat zeer bedreigend voor de omvang en kwaliteit van de broodno dige promotie, zodat hiervoor een oplossing moet worden gevonden. Het gemeentebestuur is ervan over tuigd dat het water bij het strandje van paal 33 zodanig gevaarlijk is. dat het zwemverbod aldaar moet worden gehandhaafd. Wethouder Ba- rendregt heeft geïrriteerd kennisge nomen van het artikel in de Texelse Courant van dinsdag, waarin Gerard Zoetelief van het paviljoen Vliezicht en de secretaris P.C. Verhoeff van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen verklaar den dat paal 33 minstens zo veilig is als andere Texelse stranden zodat het zonder bezwaar als volwaardig badstand in gebruik genomen zou kunnen worden. De gemeente ontkent dat de situatie de afgelopen jaren veiliger is gewor den en baseert zich daarbij op het oordeel van Rijkswaterstaat, die vorig jaar nog tot de conclusie kwam dat het onverantwoord is om hier te zwemmen. „Ik kan me niet voorstel len dat het hier plotseling veilig is ge worden. We hebben geen reden om aan het oordeel van Rijkswaterstaat te twijfelen", aldus directeur Ge meentewerken Piet Plug, die er even als de wethouder slecht over te spreken is dat Zoetelief en de KNBRD blijkbaar op eigen houtje be zig zijn om paal 33 van reddingsmid delen te voorzien, die de gemeente overbodig acht. „Wij zijn verantwoor delijk voor de strandbewaking en de KNBRD heeft uitsluitend de taak ons beleid uit te voeren". Experiment Wat dat beleid betreft ging de ge meenteraad onlangs schoorvoetend accoord met een bewakingspost op het strand van paal 33, echter onder het nadrukkelijke voorbehoud dat het een experiment voor één seizoen is. De enige taak van de strandbewakers aldaar is voorkomen dat mensen in het water gaan, dus net als bij de vuurtoren (paal 31). De gemeente heeft woensdag de lei ding van de Texelse reddingsbrigade op het raadhuis ontboden om over de kwestie te praten. Het laatste woord daarover zal voor lopig niet vallen want het is een feit De Harley Davidson motorfiets van Rob Smidt uit Den Burg werd afgelo pen weekend beloond met dehoofd- prijs op een internationale show in Wolvega. In de categorie „shoppers" behaalde Smidt's Harley de eerste plaats, goed voor een geldprijs ter waarde van 71000,-. Bovendien kreeg de Texelaar de meeste stemmen van het publiek, zodat ook de pu blieksprijs hem ten deel viel. De show was georganiseerd door de HD Club Nederland, waarvan Smidt al twaalf jaar lid is. Van de vierhonderd deelnemers aan het motortreffen dongen vijftig motoren mee naar de titel „mooiste motor" in drie catego rieën. Texelaar Huib Eelman deed met zijn antieke Liberator met zijspan mee bij de klassieke motoren, maar werd niet bij de besten gekozen, evenals de shopper van Jan Vennik. De uit 1977 daterende Harley van Rob Smidt is geheel in eigen beheer uit elkaar gehaald en opnieuw opge bouwd. Smidt kreeg daarbij de hulp van Jaap Witte en Erik Boogaard uit Den Burg, die in hun vrije tijd knutse len met roestvrij staal. Witte en Boo gaard vervaardigden met grote precisie roestvrijstalen motoronderde len, die tot op de milimeter moesten worden gepolijst. Honderden uren werden besteed aan het opnieuw op bouwen, maar het resultaat was er naar. „Niet te onderscheiden van chroom, maar wel tien keer beter", aldus Smidt. De totale bouwtijd heeft naar schatting 500 uur bedragen. Smidt besteedde bijzonder veel ener gie aan de afwerking. Hij maakte het frame „strak" (lasnaden wegplamu- ren) en verpakte de shopper in flit sende kleuren met behulp van de airbrush-techniek, Smidt's specialiteit. „Dat is denk ik ook de reden dat mijn motor de publieksprijs kreeg. De kleuren sprongen er echt uit: twee tinten lila, een beetje rood en donker violet. De meeste motoren zijn een combinatie van zwart, blauw, rood en geel. De jury heeft ook naar de origi naliteit en dergelijke gekeken en wees deze motor unaniem als de nummer één aan." Smidt is van plan deze zomer meer motorshows te be zoeken. Dergelijke verkiezingen bete kenen voor hem tevens publiciteit voor zijn airbrush-werk. In september hoopt hij in Den Burg zijn nieuwe werkplaats te openen. (Foto: Arend Nijkamp) In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de reddingboot Siegfried Egmundis enkele uren tevergeefs ge zocht naar een Duits jacht dat zin kende zou zijn. De melding, die via een autotelefoon aan een inwoner van het Brabantse Sleewijk was doorgegeven, bleek vals. De man uit Sleewijk werd rond 02.30 uur opgebeld via een autotelefoon. Er werd „mayday" geroepen en gezegd dat het Duitse jacht „Natasja" drie kilometer ten noordwesten van Texel zinkende was. De Sleewijker vroeg waarom men niet via de geijkte ka nalen om hulp vroeg, maar daarop werd geen duidelijk antwoord gege ven. Men zat in nood en had zomaar een willekeurig telefoonnummer ge draaid. Via het 06-11 nummer werd de poli tie van Den Bosch op de hoogte gesteld, die het kustwachtcentrum van IJmuiden alarmeerde. Van daaruit ging een melding naar de vuurtoren van Eierland en om 03.00 uur werd de reddingbootbemanning opgeroe pen. Die keerde rond half zes huis waarts. Schipper Jaap Groen: „We hebben al les afgezocht en niks gevonden. De Rijkspolitie te water en de wipper- ploeg van Vlieland zijn ook nog inge zet, maar er was echt niks". De officiële instanties gaan er inmiddels vanuit dat het een loze melding be- dat veel mensen zich niets aantrek ken van het zwemverbod bij paal 33 omdat ze niet in het gevaar geloven en het paal 33-strandje zelfs veiliger vinden dan andere stranden. In De Cocksdorp zijn dan ook stemmen op gegaan om de sitiuatie nog eens te laten beoordelen door een wat breder samengestelde groep deskundigen. treft. „Een rotstreek", vindt Groen. „Er wordt natuurlijk geen risico geno men, want voor hetzelfde geld ver zuipen er een paar. Daarom ga je kijken. Maar door zulke geintjes wordt de motivatie van de mannen ondergraven. Op het IJsselmeer is het ook al eens een paar keer ge beurd. Als je dan wordt opgeroepen ga je niet meer voor honderd procent ergens op af en dan zal je nèt zien dat er dan wel echt wat aan de hand is. Zo'n valse melding doorgeven is gemeen en gevaarlijk". W\ kunnen zich beperken tot siliconen- kit, polysulfidekit, acrylaatkit en bu- tyleenkit. Lege kitkokers en spuitmondjes zijn milieu-schadelijk afval. Inleveren dus bij de ECOCAR op 6 augustus a.s. of bij de gemeente werkplaats aan de Reijer Keij- serstraat in Den Burg. Open op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur Telefoon 12510. Bron: De Woonconsument 1-90 Publ. Gemeente Texel

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1