rco leert in Assen omgaan et druk van groot toernooi Verwachtingen waren te hoog gespannen" „Eigenlijk reed ik té goed in Hamburg" Arco blijft steken in halve finale 5 km LdaG 24 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 baan te zoeken. Vergeefs zochten we naar Arco. Wij selijk hield hij zich verre van het ru moer, de hitte. Hij was achtergebleven in „The Village", het dorp in het stadscentrum waar alle ruim 2000 deelnemers en hun bijna 1500 begeleiders zijn ondergebracht. Om precies te zijn: „The Village" is gevestigd op het terrein van de Jo- han Willem Friso kazerne. Wachtlo pende soldaten zullen het niet eerder zó druk hebben gehad. Zij houden „The Village" hermetisch afgesloten voor de buitenwereld. Ook met een journalistenpas kun je niet naar bin nen. Tenminste, niet in de gebouwen waar de atleten tijdelijk wonen en slapen. Wel mogen we een kijkje ne men in de diverse gemeenschappelij ke voorzieningen, een modern winkel en uitgaanscentrum met een futu ristisch uiterlijk. Alles is er voorhan den: uiteenlopende winkels, kapsalon, bank, postkantoor, cafetaria, bio scoop. Opmerkelijk is een grote tent waar de Algemene Nederlandse Sjoelbond (ANS) tientallen sjoelbak ken heeft opgesteld. De rolstoelge bruikers maken er gretig gebruik van. Versnippering Arco zou zich pas aan het eind van de middag melden op de atletiek baan, één van de twaalf wedstrijdlo- katies. Om half zeven moest de werknemer van het Nioz aantreden in de halve finale 1500 meter T4. ,,T4" is een aanduiding voor de categorie waarin hij uitkomt. Globaal bestaat de volgende verdeling: blinde of slechtziende sporters, hersenverlamde Ook andere reglementering, die het mogelijk maakt dat rolstoelen met stuur zijn toegestaan, evenals de zo geheten „koerscorrector" (waardoor op de baan gemakkelijker de bocht kan worden genomenl, heeft aan de ontwikkeling van rolstoelatletiek als topsport bijgedragen. Het rolstoelra cen, wat Arco doet, is in elk geval hard op weg om als topsport te wor den aangemerkt. Er wordt bikkelhard getraind, het materiaal wordt steeds sneller, de outfit professioneler. Wie niet als een sporter leeft, valt door de mand. Ontspanning Geen wonder dat de Wereldspelen voor Arco geen vakantie-uitstapje zijn. Hij verblijft veel in het dorp om zich in alle rust voor te bereiden op de wedstrijden. Na de tegenvallende 800 meter en 10.000 meter heeft de Texelaar voor het eerst ook eens aan ontspanning gedaan: lekker uit eten geweest, een goede massage gehad, naar de bios. Vervolgens pakte hij ex tra rust, zoals vrijdag bleek. Pas om streeks half zes kwam Arco in het stadion aan. Het afgetrainde gezicht toonde ontspannen. „Gerrit heeft al- Jhe Village". Op het terrein van de Johen Willem Friso kazerne In Assen is een futuristisch getint dorp verrezen, waar deelnemers en begeleiders twee weken lang zijn ondergebracht. Op de voorgrond een bloemenbed met het symbool van de Wereldspelen en aan de mast in het midden hangt een levensgrote medaille. rust en ontspanning genoeg hebben geholpen? Al snel na de start verzeilde Arco in de staart van de groep. Als derde van achteren kwam hij uit de eerste bocht. Na de tweede bocht ging het fout: er viel een gat en Arco moest forceren om weer aansluiting te krij gen. In de voorlaatste ronde leek het tij nog te kunnen keren, doordat het tempo even stokte en de achterhoe de gelegenheid kreeg weer bij te ko men. Plotseling werd de snelheid weer enorm opgevoerd en Arco moest genoegen nemen met een ne gende plaats. Geen finale 1500 me ter dus. „Je verloor de techniek uit het oog", stelt Gerrit Plomp na afloop. De bondscoach nam Arco apart en sprak rustig de wedstrijd door. Positieve marathon Ik denk dat hij daarin ge lijk heeft. Maar eigenlijk is het maar goed dat ik niet in de finales kom, dan vallen er wat wedstrijden af...." Plomp vult aan dat de wedstrijden bedoeld zijn om ervaring te kweken, de beste ervaring die een topsporter kan krijgen. „Met onze selectie doen we de baanwedstrijden als training voor de marathon. De baan is de ba sis: je kweekt er snelheid, leert om te gaan met tempowisselingen en positie te kiezen. Allemaal facetten die in de marathon beslissend kun nen zijn." Supporters Texelse supporters heeft Arco nog nauwelijks gezien (er zijn wel meer dere Texelaars naar Assen geweest, F.H.), maar woensdag zal dat onge- £3 op de baan in Assen. De Texelaar ontdekte er dat topsport bedrijven de nodige stress met meebrengt Inmiddels is hij weer op de goede weg. Wereldspelen voor gehandicapten in Assen verlopen voor de «else deelnemer Arco de Graaf wisselvallig. Op nummers waar- i velen dachten -inclusief hijzelf- dat hij kans maakte op een edaille, wist Arco zich niet voor de finale te klasseren. „De ver- ichtingen waren, te hoog gespannen en bovendien krijgen de ilnemers veel indrukken te verwerken. De Wereldspelen zijn noten iets aparts, je moet daarmee leren omgaan", is de nuch- verklaring van bondscoach Gerrit Plomp. „Arco blokkeerde irdoor op het beslissende moment." de tegenvallende verrichtingen op 10 kilometer en (vooral) de 800 er, drong bij Arco het besef door I hij desondanks dicht bij de we- dtop zit. Helemaal niet gek voor nend die pas een jaar op de baan 'I. De baanwedstrijden beschouwt nu als een nuttige ervaring, die twee jaar, bij de Paralympics in 'celona, goed van pas zal komen, dat de aanvankelijke teleurstelling «weggespoeld, vertonen Arco's staties weer een opgaande lijn. agenavond hoopt de 26-jarige "laar de Wereldspelen met een td gereden marathon af te slui- <n blessure aan de (arm)spieren 9'ns overbelasting, zoals wij in de W krant meldden, maar een blok- van de spieren wegens teveel ""wen. In de sport ook wel bekend verzuring". Bondscoach Gerrit "tp: „Die zenuwen zijn gekomen 'en wedstrijd in Hamburg, die we *=n als laatste voorbereiding op de "lan. Arco scoorde daar heel best, "een tijd op de 800 meter die hij de beste wereldprestatie lag. Mjk ging het in Hamburg té goed is ook niet altijd goed. Na "huig heeft Arco een te groot '"achtingspatroon voor zichzelf c"èerd. Hamburg was een ge- 71 wedstrijdje, met een matig 'nemersveld. Assen is heel wat ■"s, alle groten zijn aanwezig, het SI 'rnu echt om en de belangstel- 9 's veel groter dan normaal. Neem Wn maar het leven in zo'n dorp, «allemaal zó anders. Gevolg: Wenkoorts." 10 fling al kapot in de voorberei de atleten moeten na hun war 's UP plaatsnemen in een M°m", een wachtkamer. Wat 'een sportman als hij een half 'moet wachten? Wat Arco deed, m elk geval slecht. Hij ging stil en boekje zitten, zichzelf te con- minuut. In feite had hij er al 1500 meter op zitten nog vóór hij moest rijden...." Heet stadion Aldus bondscoach Gerrit Plomp, die wij vrijdagmiddag in Assen spraken. Het was bloedheet die dag, het knusse atletiekstadion „Houtlaan" was veranderd in een bakoven. Ge lukkig bracht af en toe een briesje enige verkoeling. Of je kon proberen een plaatsje te zoeken op de tribune, waar je in de schaduw kon zitten. Vanaf het begin van de middag was de tribune afgeladen vol, zodat later komende bezoekers wel gedwongen waren een plekje in de zon rond de sporters (o.a. spastici), sporters met een amputatie en sporters met een dwarslaesie. Het cijfer geeft de han dicapgraad aan: hoe hoger het cijfer, hoe lichter de handicap. Deelnemers en officials houden menige discussie over deze indeling. Er ontstaat een versnippering, waardoor sommige on derdelen heel matig bezet zijn met zwakke winnaars als gevolg. De ene gouden medaille heeft daardoor be duidend minder glans dan de andere. Bij de rolstoelatletiek is hierin veran dering gekomen, vertelt bondscoach Plomp. Alleen op de korte afstanden (100 tot en met 800 meter) is nog sprake van een dergelijke onderverde ling, op de langere afstanden zijn de categorieën samengevoegd. Betere stoelen „Dat komt door de technische ont wikkeling van de afgelopen twee jaar. De stoelen zijn sterk verbeterd. De moderne stoel kan zodanig worden afgesteld dat de zitbalans voor ieder een gelijk is. 'n Paar jaar geleden hadden bijvoorbeeld deelnemers met een hoge dwarslaesie een stoel met een hoge steun nodig, anders verlo ren ze hun evenwicht. Zij zaten dus heel anders op hun stoel en dat scheelde in de snelheid. Nu is dat min of meer gelijk getrokken. En deze ontwikkeling gaat door. Ik vind dat heel positief, want hoe meer deelne mers er zijn, hoe harder de competi tie is." Beeld uit de halve finale 1500 meter Bij de doorkomst na één ronde ligt Arco Inr 3255in voorlaatste positie. les al verteld zeker? Verzuring.... Nu voel ik me stukken beter. Hoe ik me vandaag heb voorbereid? Koffie drin ken en op bed liggen, de walkman op, denkend aan de wedstrijd. De verwachting is dat het vandaag een snelle race wordt. Het tempo zal hoog liggen, omdat iedereen zich wil plaatsen voor de finale." Aan Arco's warming up was niet te zien dat hij zich weer goed voelde. Het inrijden oogde niet soepel, eerder hoekig. Kalm maakte hij zijn rondjes, daar waar anderen er af en toe een sprintje tegenaan gooiden. Na een kleine twintig minuten verlieten de deelnemers de baan, naar de call- room. Halve finale Klokslag half zeven startte eerste se rie, Arco moest nog even geduld heb ben. Toen, een kleine tien minuten later, volgde halve finale nummer twee. De spanning steeg: zouden de 'tieren, i> een half uur lang. Zijn liep op tot 150 slagen per Uithijgen na afloop bij bondscoach Gerrit Plomp (links!. ..Je hebt bewezen op deze spelen thuis te horen", oordeelt Plomp. conclusie: „Je hebt laten zien hier op de Wereldspelen thuis te horen. Met je tijd van 3.53 hoor je er gewoon bij." Arco's gezicht klaarde weer op. Langzamerhand werd hem duidelijk dat de Wereldspelen nog net te vroeg komen. „Tja, als je het eerlijk bekijkt", zegt Arco, „is het gewoon zo dat mijn prestaties de afgelopen jaren alleen maar bergop zijn gegaan. Misschien heb ik nu de pech dat mijn eerste echt grote wedstrijd meteen de Wereldspelen zijn. Ik moet er nog aan wennen. Maar ik ben een sport man en ik wil gewoon steeds méér, steeds hoger eindigen. Dat is toch lo gisch?" Guillotine Voor de eerste wedstrijd was hij ont zettend gespannen, onderschrijft Ar co de visie van bondscoach Plomp. „Het was alsof ik naar de guillotine moest. Ik heb liever een warming up dan zo'n callroom. Ja, je moet je er op instellen, maar de onzekerheid is groot. Je hebt geen idee wat er gaat gebeuren, hoe het met de vorm is." Hoe bevalt het leven in „The Villa- ge"? „We zitten met alle mannen van de selectie op één zaal. Met kasten tussen de bedden, zodat je toch een stukje voor jezelf hebt. Ik vind het heel gezellig. We zitten hier al ruim een week, maar er heerst nog geen sleur. In het dorp heb je van alles. Maar ik onderneem met zoveel, hou me voornamelijk bezig met de wedstrijden." „Of ik ook naar andere sporten ga kijken? Nee, ik ben tot nog toe alleen op de atletiekbaan geweest. Naar an dere sporten gaan, vind ik te ver moeiend. Je moet dan nog meer de bus nemen dan we nu al doen." (Het vervoer tussen dorp en de sportloka- ties geschiedt met speciale buslijnen, F.H.) Teveel? Arco komt op liefst vijf baanonderde- len uit: 800 m, 1500 m, 5 km, 10 km en de 4x400 m estafette. Daar naast rijdt hij de marathon, waarmee de Wereldspelen morgen worden af gesloten. Is dat niet wat veel van het goede? Arco: „Misschien is het wel te veel. Maar Gerrit zegt dat wedstrijden je in je ritme houden. Meedoen is beter dan bijna twee weken wachten op de twijfeld anders zijn. Trainingsvriend Theo Franchimon heeft een suppor- tersreis georganiseerd. „Misschien maar beter ook dat nog weinig men sen zijn komen kijken", zegt Arco. „Als ik met goed presteer, ben ik niet zo vrolijk." Hij verlangt naar de marathon van morgenavond. Het is zijn favoriete af stand. Of het ook zijn beste afstand is, is volgens coach Plomp de vraag. „De 800 meter van Hamburg toonde aan dat hij tot de wereldtop behoort. Marathon en 800 meter lijkt een Lees verder pagina 7 Arco de Graaf heeft zich afgelopen weekend niet weten te plaatsen voor de finale op de vijf kilometer. Nadat hij vrijdagavond laat de serie uitste kend was doorgekomen (zesde in een snelle tijd), schoot hij zaterdagmiddag in de halve finale tekort. „Het werd een boemelrace, dat wil zeggen: veel temjaowisselingen. Twee ronden voor het einde raakte ik bij een tempovers nelling in een zeer ongunstige positie, opgesloten aan de binnenkant van de baan. De laatste ronde heb ik nog al les geprobeerd om terug bij de voor sten te komen. Ik lag prima op topsnelheid, maar de anderen waren helaas niet meer te achterhalen." Omdat in de andere halve finale snel ler werd gereden, was Arco's zeven de plaats niet genoeg voor de finale. „Jammer, maar ik weet nu zeker dat het weer goed zit met me. Ik draaide lekker mee, geen last meer van ver zuring of spierpijn na afloop Ja, ik voel me klaar voor de marathon, ik heb er veel zin in." Gisteren werkte Arco nog een esta fettenummer af in het atletiekstadion „Houtlaan", de 4 x 400 meter. De wissels liepen dermate stroef dat het Nederlandse team moest worden ge diskwalificeerd. Niemand lag daar wakker van, aldus Arco. „Ach, dit was gewoon leuk om te doen, be doeld om in ons ritme te blijven." Vandaag komt de Texelaar nogmaals in actie, en wel op de 4 x 100 meter estafette

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5