Vadexcursies: natuurles Ip ongerept stukje Texel w Geen wielrenners in 32ste Zuidema-Ronde )|T PLANTJE IS ZOUTER DAN DE ZEE, PROEF MAAR" temmen bij Paal 33 Tally Ho wedstrijd Ringsteken Prijzen verloting College niet blij met bedelbrief Oud-internationals nemen Georgiërs onder handen |0ERDAG 2 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 leens op het wad geweest? De meeste Texelaars zullen deze waarschijnlijk met „nee" beantwoorden. Buitendijks ga je pit pierensteken of met een verrekijker fouragerende vogels fieden. Voor een wandeling op zondagochtend kiezen de ijlen liever voor bos, strand of Hogeberg. Wadlopen is syno- voor prutbaggerenEen minderheid denkt er anders over: then is de ogenschijnlijk saaie, grauwe massa zand en water boeiend stuk natuurschoon. Tot en met 12 augustus kunnen iwsgierigen worden ingewijd in de geheimen van het wad, be hand van twee ervaren gidsen. jmelpunt is het monument dat Kiert aan de dijkverzwaring, aan jengweg ten zuiden van De ■sJorp Op een kaartje, dat je 5 na betaling van vijf gulden aan she van EcoMare, staat waar je %s moest zijn. Een man of vijf- wintig kijkt zoekend om zich [en intelligent ogende jonge- ran tussen de 25 en 30 jaar (t zich dan bekend als gids. Zijn Frank van Es, volgens de tsre-info een ervaren wadgids. foep wordt in tweeën gesplitst: I neemt de Nederlanders en Bel- toor rekening en zijn assistente Uzermans gaat met de Ameri- in het gezelschap op pad. het wad is het een stuk kouder jp het eiland. Daarom is het ver een extra trui en een regen- te trekken", aldus het ïtja Gezien de tropische tempe en eerder op de dag hebben ij deelnemers zich iets van dit >s aangetrokken. De meesten ■Juinen in vrij luchtige kledij. Om- tok de gids zomers gekleed gaat broek, overhemd), houd ik mijn hgsjasje opgeborgen in de rug- Mocht het inderdaad fris zijn op «ad, dan kan die altijd nog aan. mee dan om verlegen. Verrekijker hi om me heen kijkend, blijkt t attributen ik nog meer had en meenemen: een verrekijker wbeeldof een stok om de diep te te peilen. De rugzak is in elk teen goede keuze: zo houd je je handen vrij en droge kleding, foto toestel, autosleutels en een appel zijn paraat. Belangrijk is verder het schoeisel. Ongeveer de helft heeft laarzen aangetrokken, de anderen doen het op half hoge gympies. We lopen de dijk over, inderdaad wordt het iets frisser. Koud is de zee wind echter allerminst, zodat de trui en en jasjes in de rugzakken kunnen blijven. Frank houdt stil bovenop de dijk. „Kijk", wijst hij, ,yjit is nou de Waddenzee. Wat valt u op, wat hoort u, wat ziet u?" Hij dwingt de deelne mers na te denken. Ondanks het ge ronk van een vliegtuig is het gekwetter van talrijke vogelsoorten goed hoorbaar. „Vogels, juist. En wat doen ze daar? Inderdaad, meneer, ze zoeken naar voedsel, ze fourageren." Pasklaar In deze trant zal de verdere excursie gaan: de gids doet een beroep op het waarnemingsvermogen van de deelnemers. Op alles wat zij zien en vinden heeft hij pasklare antwoorden. Een ervaren wadloper in onze groep, een leraar scheikunde uit Groningen, is onder de indruk van Franks kennis: „Die jongen weet werkelijk alles." Onze tocht zal naar een kwelder voe ren, een uitloper van een van Texels fraaiste natuurgebieden, de Schorren. Wc steken het wad op. De angst om natte voeten c.q. smerige schoenen te krijgen verdwijnt al gauw. Dege nen met laarzen hebben geen proble men Iwe hoeven geen geulen te doorwaden), wie schoenen draagt moet eraan geloven, maar de nattig heid went snel. Dit is dus het wad. Een stukje Texel dat maar zelden wordt betreden. Mis schien maar goed ook, zo blijft het exclusief en ongerept. In je eentje zou er ook weinig aan zijn, bedenk ik me. Weliswaar kun je genieten van de wijdsheid en 'wordt je geest als het ware schoon gewassen, te zien valt er voor de leek weinig. Anders is het met een uitstekend geïnformeer de gids. Pieren We zijn nog geen paar meter op het wad, of Frank houdt al stil. „Heeft iemand enig idee wat die sliertjes op de bodem zijn?", vraagt hij. „Uit werpselen van wadpieren", probeer ik wijs. Het blijkt te kloppen. Frank steekt zijn vork in de prut en woelt wat aarde omhoog. Inderdaad, de pieren zijn voor het opscheppen. „Wadpieren leven in een U-vormige buis van ongeveer twintig centimeter in de bodem", legt hij uit. „Wist u dat de staartjes van wadpieren een geliefd voedsel vormen voor piepjon ge scholletjes? Tachtig procent van hun voedsel bestaat uit wad- pierstaartjes." Frank gaat onverdroten door. In de omgewoelde prut treft hij ook een zandkokerworm aan en een zeeduizendpoot. Van elk diertje weet hij een wetenswaardigheid op te die pen. Een klein meisje komt aanzetten met een kokkel. Zoveel medewerking moet worden beloond, dus geeft Frank haar uitgebreid uitleg. „Ja, ik zou m'n hele verhaal hier kunnen ver tellen. Maar het gaat ook om het lo pen. Je moet het wad proeven", beëindigt hij de sessie. Strandgaper Nu we een beetje oog hebben gekre- gen voor het soms miniscule wadle ven, wordt de ene na de andere vondst gemeld en vraag gesteld. Twee pierenspittende jongens blijken een strandgaper te hebben opgegra ven. Enthousiast wijst Frank op deze schelp met slurf", die soms wel zestig centimeter in de bodem leeft. We buigen ons over de vondst. In de Frank van Es toont da rijkdom van hat wad. De excursiedeelnemers hengen aan zijn lippen. slurf bevinden zich twee gaatjes, één voor het omlaag pompen van water (met zuurstof en plankton), de ander voor het weer naar boven pompen van het gefiltreerde water. Hardstikke interessant tobh. „In het wad", do ceert onze gids, „heeft alles zijn eigen plaats. Hier leven de pieren en strandgapers, daar waar het wat ho ger en droger wordt vinden we de slikgarnaaltjes." De eerder genoemde scheikundele raar die bij Terschelling en Schier monnikoog reeds vele wadtochten maakte en ook met leerlingen praktij klessen op het wad doorbracht, vult deze informatie aan. „Ik liet mijn leer lingen eens één vierkante meter wad bodem onderzoeken. We groeven 30 centimeter af en zeefden de grond met een centimeter maaswijdte. De telling stopte pas bij 200 diertjes! Dat is toch het bewijs van de onge looflijke rijkdom van dit gebied. De Waddenzee is werkelijk dé kraamka mer van vis in Europa." Pionier We zijn de kwelder (drooggevallen wad aan de dijk dat alleen bij spring tij onder water staatdicht genaderd. Dat is te merken aan de plantengroei. We stuiten namelijk op de zeekraal, een pionier van de kwelder. Dit plantje is zouter dan de zee, proef maar", zegt Frank. Inderdaad. In dure restaurants kun je zeekraal als groen te geserveerd krijgen; de chefkok hoeft dan beslist geen zout naar smaak toe te voegen! Op de kwelder krijgen we wederom een interessante biologieles van Frank, die evenwel geen bioloog is, maar student geneeskunde aan de Universiteit van Maastricht. De stu diemethoden wijken daar nogal af van de traditionele. Frank geeft toe dat hij zijn manier van excursies lei den daarop baseert. Op de kwelder besluit hij zijn „les"; de informa tiestroom wordt anders te groot. Het accent ligt tijdens de terugtocht op het inademen van de sfeer. Vragen stellen mag nog wel. „Je zou het ook nog over bedreigingen van het wadleven hebben." Frank: „Ja, maar daar zie ik van af. Mijn ervaring is dat de mensen daarvan terugschrik ken, ik wil hen die informatie daarom niet opdringen. Op deze wadexcursie zien de deelnemers wat er nou zo bijzonder is aan het wad. Pas als je weet wat er allemaal leeft, is het zin vol om over bedreigingen te praten. Ik geef de voorkeur aan het uitdelen van folders achteraf." Goed bevallen Folders van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, ofte wel de Waddenvereniging. Het is niet Franks bedoeling om een lidmaat schap aan te smeren. De excursies zijn een particulier initiatief, verklaart hij. Na deze zomer drie weken rond leidingen te hebben verzorgd op het wad bij Terschelling, leek het hem gewoon leuk hetzelfde bij Texel te doen. EcoMare was zo vriendelijk medewerking te verlenen. Het initia tief is hem goed bevallen. „Wat mij betreft, doen we het volgend jaar ze ker weer", aldus Frank. Wie nog deze zomer voor vijf piek een verademen de en leerzame vakantiebelevenis wil meemaken, doet er verstandig aan snel te boeken. F.H. i mm m M BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE dat wij van catamaranclub CKZ in der jaren wel enig idee heb- jekregen van de situatie bij doordat wij daar al 10 jaar zijn stigd, menen wij ook het recht ebben onze mening over „zwem- ij Paal 33" te geven. Wij willen •ooral doen, omdat in de ingezon- stukjes nogal wat hele en halve ""Jaatheden staan. heer Zoetelief het prettig zou knals het zwemverbod bij „33" di opgeheven kunnen wij ons wel stellen. Dat hij daarvoor echter 'I* Je stellingen verkondigt die on- tijn of op zijn minst zeer twijfel- ig. is zeer betreurenswaardig. De jasten worden erdoor in verwar- gebracht, wat de veiligheid niet i komt. Dat de heer Ver- d zich voor dit karrege laat span- verbaast ons wel heel erg. Zijn s immers de veiligheid zo opti- 1 mogelijk te maken. In twijfelge- i behoort iemand in zo'n functie uitspraken te doen zoals hij ge- heeft in het artikel in de Texelse 'ant van 1 juli. hs ons hebben we er allemaal "9 bij dat onze gasten hun va ra veilig mogelijk kunnen door- K gen op Texel. Ongelukken en Ongelukken bezorgen Texel een 'ts naam. De heer Zoetelief be- 1 dat door verzanding het '9 zoveel veiliger is geworden en stroom pas op geruime af- dvan de kust gevaarlijk sterk is. 'ervaring is, dat dit niet waar is. st'oomgedrag langs het strandje 'sktisch niet gewijzigd. Doordat ten branding is krijgen veel men- ten onrechte het gevoel van vei- waardoor de situatie in rijkheid ra gevaarlijk wordt. ets: een gewaarschuwd mens de stroom wèl zeer sterk is kan 'elf zien als men naar het drijf- "voor Paviljoen Vliezicht kijkt. Hebeurt herhaaldelijk dat het ba- Jwr de stroming onder water "getrokken. Natuurlijk zijn er al tmensen bij „33" in het water iJn, maar omdat er een zwem- gold en er steeds voor de ge werd gewaarschuwd, bleef het Praktijk bij pootjebaden. CorrV Boon ok mag beweren !se Courant 17 juli), wij hebben J® „vele Cocksdorpers" zien "men. Cocksdorpers zullen wel want zij kennen de gevaren van de stroming. Als Corry beweert, dat er nog nooit iemand is verdron ken, heeft ze gelijk. Wat zij waar schijnlijk niet weet, is dat wij van CKZ al enkele malen mensen uit zee hebben gehaald, die echt in gevaar verkeerden. Haar stelling, dat door de catamaranzeilers de drukte op het strand steeds meer toeneemt is niet juist. Ons ledental en aantal boten is al jarenlang tamelijk constant. Waar om ze wil suggereren, dat moeder en kindertjes „automatisch" over gaan tot het verboden zwemmen, is ons een raadsel. Het is een pertinente on waarheid. Veel moeders zeilen zelf ook en kennen dus het water. Hoog stens mogen de kinderen met een garnalennetje langs de kant door het water lopen, maar beslist niet te diejx Als club stellen wij hoge eisen aan de veiligheid. Zouden ze dus echt gaan zwemmen, dan zouden wij dat wel proberen tegen te gaan. Wat betreft het „speciale pad van de camping in de buurt" begrijpen wij niet, wat dat met de zaak te maken heeft. Waarschijnlijk wil ze daarmee suggereren, dat gasten van De Rob- benjager door de eigenaar van de camping worden aangemoedigd bij „33" te gaan zwemmen. Niets is minder waar. De eigenaar van de camping kent zijn verantwoordelijk heid. Hij heeft tegenover ons ver klaard, dat hij zijn gasten steeds wijst op de gevaren bij „33" en dat hij ze sterk afraadt daar te gaan zwemmen. Haar bewering dat de ca- temaranclub een afmeerstrook heeft van 200 meter is ook niet juist. Hoogstens is het 100 meter. Om vei ligheidsredenen hebben wij dat stuk aangegeven door er borden te plaat sen. Steeds werd er rekening met ons gehouden. Nu echter bij „33" een post van de strandbewaking is gevestigd en er door sommigen wordt gesuggereerd, dat zwemmen er geen gevaar ople vert, zijn er ook bij ons zeer gevaarlij ke situaties ontstaan. Afgelopen zondag werd voor het eerst druk ge zwommen, ook bij ons voor de club. Niet voor niets is het voor catama rans verboden op willekeurige plaat sen aan te landen en hebben ze de verplichting op behoorlijke afstand van het badstrand te blijven. Er is weinig fantasie voor nodig, om zich een voorstelling te maken van wat er gebeurt, als een catamaran met volle snelheid over een zwemmer vaart! Door uitlatingen van onverantwoorde lijke mensen is dit gevaar bij onze club nu levensgroot aanwezig. Wij hebben de aanwezige strandwachten erover aangesproken en ze op hun verantwoordelijkheid gewezen. Wij kregen als antwoord, dat ze niet in staat waren het nog steeds geldende zwemverbod te handhaven of een en ander in goede banen te leiden. De arme jongens waren totaal ontmoe digd door de kritieken die ze van di verse zijden kregen. Dit in tegenspraak met hetgeen de heer Zoetelief in Texelse Courant van 17 juli beweert. Catamarans en zwem mers dicht bij elkaar vraagt gewoon om ongelukken. Omdat een catama ran vaak niet haaks op de kust naar zijn landingsplaats kan varen (recht tegen de wind in gaat nu eenmaal niet), kan er dus zelfs niet vlak naast een catamaranstrand veilig worden gezwommen. Door onze club worden de hoogste eisen aan de veiligheid gesteld. Nie mand mag van „ons" strand afvaren zonder een zwemvest te dragen. Ook dient iedere zeiler noodsignalen bij zich te hebben. Deze verplichting geldt ook voor passanten die enige tijd bij ons willen zeilen. Ook hebben wij zeer intensief contact met de kustwacht. Op deze manier proberen wij er alles aan te doen de veiligheid voor onze eigen zeilers en onze gasten zo goed mogelijk te waar borgen. Wij zouden het dan ook zeer betreu ren, als door de gemeente toestem ming zou worden verleend om bij „33" te zwemmen. De bewaking bij „33" zal ook strenger moeten optre den. Wij hopen in ieder geval, dat on ze Texelse overheid de veiligheid van onze gasten voorop zal blijven stellen en niet zal toestaan, dat door twijfel achtige beweringen onzekerheid over de gevaren bij „33" ontstaat. Bestuur C.K.Z. De Cocksdorp De Tally Ho die maandagavond in De Koog werd gehouden trof uitgelezen weer. Ondanks de warmte kwam er redelijk veel publiek op af. Kampioen van Texel werd Claudia den Draak met Karsja. Overige uitslagen: Kleine pony's: 1. Claudia den Draak met Kars ja, nOO,—2. Petra Noppert met Loes, /75,—3. Damelle Witte met Karei, f50,—; Troostprijs: Miriam de Haan met Truus, zak biks. Grote pony's: 1. Laurens Rienkes met Flower; 2. Leonie Gieles met Mira; 3. Soraya v.d. Meer met Loes, Troostprijs: Marijke ten Toorn met Sabrina. Paarden: 1. Rikkemien Posthuma met Sultan; 2. Audrey Kouwenho- ven met Twickel; 3. Tatjana Hönig met Raldin; Troostprijs: Birgit Bormuth met Alma. De 32ste Ronde van Zuidema in De Cocksdorp wordt zaterdag afgewik keld zonder een wielrenwedstrijd. De Texelse wielervereniging vindt de Kikkertstraat na de herinrichting te gevaarlijk voor een wedstrijd waarin vaak hoge snelheden worden behaald. Als alternatief werd een route aange dragen die iets buiten het centrum van De Cocksdorp ligt, maar dit voor stel is door de dorpscommissie van de hand gewezen. Men is bang dat daardoor het dorpse karakter en de gezellige sfeer zal verdwijnen. Geen wielrenners dus. Maar uiteraard is er altijd een Dikke Bandenrace en die gaat wèl door. Om 19.30 uur begint het inschrijven bij de startwagen in de Kikkertstraat. Dan begint tevens een wedstrijd Tob besteken. Deelnemen aan de Dikke Bandenrace kost 71,- voor kinderen tot 12 jaar en f2,50 voor vol wassenen. Verkleed Kinderen tot en met 7 jaar starten om 20.00 uur en kinderen van 7 tot Het ringsteken in Oosterend is vrijdag wederom gewonnen door Rein Eel- man met steekster José. Tweede werd het echtpaar Du Porto en derde werden André Bakker en Nancy Wetsteen. John van der Zwaag kreeg de extra dagprijs voor de leukste combinatie. Vandaag wordt in De Cocksdorp gestoken. Het begint om 19.00 uur, maar de rijders moeten een uur van tevoren aanwezig zijn. Het opstelterrein is aan de Klimpstraat. De te volgen route voor het steken is: Klimpstraat- Kikkertstraat-Ploosterstraat- Langeveldstraat. Bij de verloting van Ons Huis die werd gehouden tijdens de Hoornder Donderdag, vielen prijzen op de vol gende nummers: blauw 699, 334, 574, 407, 567, 425. 319, 221, 164, 377, 250, 634. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Ferry Zwanen burg, Naalrand 9, op Naalrand 7, of tijdens de Hoornder Donderdag bij Ons Huis in de Herenstraat. 12 jaar om 20.15 uur. Ze moeten drie rondes afleggen via de Kikkertstraat, Ploosterstraat en Teenstrapad. De volwassenen moeten vijf rondes over de Kikkertstraat, Langeveldstraat en Ploosterstraat. De deelnemers, die op fietsen zonder versnelling moeten meedoen, horen verkleed aan de start te verschijnen. Ook toeristen zijn welkom om mee te doen. Bij de start zijn fietsen verkrijg baar, beschikbaar gesteld door Fa Van der Linde en Veldman. Er zijn door de plaatselijke ondernemers di verse premies beschikbaar gesteld. Het college van B en W is niet blij met de brief die de Texelse stran- dreddingsbrigade aan diverse bedrij ven heeft gestuurd met het verzoek geld te storten voor de aanschaf van reddingsmateriaal. „De gemeente stelt hen materiaal ter beschikking dat aan alle normen voldoet. Dat is een gemeentelijke taak. B en W zijn hoogst ongelukkig met de brief", al dus gemeentwoordvoerder Stam. Cor Sluis van de Texelse reddingsbri gade legt uit dat het gaat om een actie van de jubileumcommissie, die het tienjarig bestaansfeest van de brigade organiseert. „Men wil het bestuur iets geven, iets waar we werkelijk wat aan hebben. Dat is een Landrover". Met de wens voor een dergelijke auto is de Texelse Reddingsbrigade ook al eens naar de gemeente ge gaan, maar het budget voor materiaal van de strandreddingsposten laat de ze kostbare aanschaf niet toe „We hebben zelfs wel geprobeerd zo'n door de gemeente afgeschreven Lan drover te krijgen, maar er waren geen mogelijkheden voor overname", ver telt Sluis. De brief waarin bedrijven om sponso ring wordt gevraagd is overigens vóór de verspreiding op grote schaal al ter lezing aan P.Plug, directeur gemeen tewerken aangeboden. Sluis: „Ik kan me niet voorstellen dat die nu zo ne gatief reageert. Het gaat ons met om ander reddingsmateriaal, want dat wordt door de gemeente geregeld. Dat wij onze eigen tien jaar oude brandingsboot ieder jaar meenemen is onze eigen zaak". De Georgische voetballers van FC Di- gomi kregen dinsdagochtend een bij zondere training voorgeschoteld. Niet hun eigen trainer had het hoogste woord, maar de bekende Nederlandse oud-profvoetballers Gerrie Mühren en Piet Schrijvers. Met handen en vooral voeten wisten de balgoochelaar en doelman hun Georgische pupillen goed duidelijk te maken wat van hen werd verlangd. Onmisbaar voor een goede uitleg van de oefenstof was daarbij de hulp van delegatieleider Kakha Imnadze, die weliswaar de voetbaltechniek nauwelijks machtig is maar het Engels beter beheerst dan alle Digomi-voetballers bij elkaar.... Volgens Imnadze werd de training er varen als een schot in de roos. „Ne derlandse voetballers zijn altijd heel populair geweest in Georgië, vooral na het Europees Kampioenschap van 1988. Het is voor ons fantastisch om met zulke persoonlijkheden in contact te komen." Gerrie Mühren toonde zich tevreden over de trainingsmzet. „Je kunt zien dat deze mannen discipline gewend zijn. Ze proberen onze raadgevingen direct in praktijk te brengen", aldus de Volendammer, die de technisch toch behoorlijk onderlegde Georgiërs verbaasde met onnavolgbare trucjes. De voetballers werden vooral getraind in het afwerken op het doel. In de eerste wedstrijd die zij in Nederland speelden, afgelopen maandag tegen de Helderse selectie in Den Helder, brak het slordige omspringen met doelkansen de Georgiërs namelijk op. De wedstrijd ging met 2-1 verloren. De kracht van het team werd door Schrijvers ingeschat als „behoorlijk amateurniveau". Digomi schijnt overi gens vijf van de beste spelers te mis sen wegens studieverplichtingen. Vanmiddag om 16.30 uur treedt Di gomi voor het eerst aan op het gasteiland in een wedstrijd tegen Texel 2. De hoofdwedstrijd volgt om 18.30 uur: Texel 1-SVV. De Reddingsbrigade heeft de Landro ver nodig voor het vervoeren van ge wonden naar de plek waar ze door de ambulance kunnen worden over genomen, het vervoeren van de boot door het mulle zand en het opsporen van ouders van verdwaalde kinderen. „Het is niet eens ons eigen idee, uit verschillende lagen van de Texelse bevolking kwam naar voren dat het eigenlijk zonde is dat we niet zo'n ding hebben. We willen heus geen geld om een feestje van te vieren, we willen iets waar echt behoefte aan is".

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7