„Je kunt geen beesten als tomaten doordraaien.../1 f c „Woolstock" concert voor schapen Basispaard Geronda kampioe op keuring Midden Beemster Geen publiek zo dankbaar als een kudde schapen Homohotel op Texel? Zuidemaronde ook leuk zonder wielerwedstrijd Dwerggeiten scoorden hoog Diefstal uit tent Bevesti PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS ij Clemens van der Ven: ,,Je kunt schapen niet als tomaten doordraaien". Deze week wordt op Texel een klassiek concert door een en semble met 38 personen gegeven voor een wel zeer bijzonder publiek.... 1000 schapen! Organisator is de 40-jarige Clemens van der Ven uit Nijmegen. Woolstock Texel 1990" heet het project en het is een protest tegen de slachting van miljoenen Australische schapen. Waar en wanneer het concert pre cies is wil Van der Ven niet onthul len. „Dan staat het zwart van de mensen en dat is nou juist niet de bedoeling. Het is echt alleen voor de schapen". Van der Ven, zelf beroepsmusicus, heeft vier jaar geleden de Foundation for Concert for Animals opgericht. Er zijn tot op heden vier concerten ge houden voor schapen door kleine groepen musici met verschillende in strumenten. In 1988 heeft de VPRO hier aan dacht aan besteed in het televisiepro gramma „Het Gebouw". „We hebben toen een live-uitzending verzorgd op de Edense hei bij Nijmegen. Daar le ven twee grote schaapskuddes. Daar na kwam de TROS met dierenmanieren. Vorig jaar hebben we het laatste concert gedaan voor de Australische maatschappij Channel nine". Op Texel vindt een groot afsluitend spektakel plaats. Wat is de aanleiding hiervoor? „In Australië is de hele wol- en vleesindustrie in elkaar gezakt. Ze zitten daar met een wolberg, zoals wij met een boterberg zaten. Ik heb net zes maanden als muzikant ge werkt in dat land en dus heb ik het van nabij beleefd. Er is tegelijkertijd een grote droogte. Ze zitten er nu met een overschot van twintig mil joen schapen. Wat heeft men als oplossing bedacht: ze willen de scha pen afmaken! Ze zijn grote gaten aan het graven en willen die dieren met mitrailleurs neerknallen. Die gaan in die gaten, zand erover, probleem weg. Kijk, dat is ons in het verkeerde keelgat geschoten". Akelig De Foundation bestond al toen deze akelige details uit Australië bekend stock. „Het is begonnen in de wei, bij mijn broer in Middenbeemster, waar ik een stukje voor de schapen zong. Prach- Wanneer het concert zal worden ge houden moet geheim blijven, want Texel zit bomvol met toeristen en de VW is bang voor een enorme toeloop. Maar op een idyllisch plekje in de Texel se natuur zal het 38-man sterke Ricciot- ti Ensemble bij zonsondergang pentato nische (vijftomge) schaapherdersmu- ziek ten gehore brengen voor een select publiek van duizend schapen. Wool stock heet het project. „Het is belangrijk dat de schapen die avond goed hebben gegeten en lekker uitgerust zijn Geen publiek zo dank baar als een kudde schapen", zegt Cle mens van der Ven, muzikant, mede oprichter van de Foundation Concert for Animals en bedenker van Wool- tig vonden ze het. Toen ik ophield kwam er een afkeurend geblaat." Van der Ven wilde het concert eerst in Australié houden voor honderdduizend schapen. Maar dat bleek onhaalbaar. Texel dus. Het schapeneiland bij uit stek. Vorige week diende zich een aan leiding aan, toen Australische boeren hun schapen wilden doodschieten om dat de wol- en vleesmarkt is ingestort. „Verbijsterd was ik. Dieren doordraai en alsof het komkommers zijn", zegt Van der Ven. Woolstock vindt hij, is dè manier om aandacht te vragen voor het schapenleed in Australië. dat i reel ItflT zigha Rechtl met e, huis d pleg4 overgfl sprake earner, Na dit i lieled a rond/ Uit de Volkskrant van 2 augustus j.l. werden. Aanvankelijk ontstond het plan om het Woolstock-project (afge leid van het hippie-festival Woodstock) in Australië uit te voeren voor 100.000 schapen, maar om fi nanciële redenen ging dat niet door. Texel bleek een goed alternatief. Van der Ven: „Je moet het zo zien, we komen niet met spandoeken naar het eiland. We komen met een ander soort gebaar. Een hele mooie manier van protesteren. Zo van: Hé jongens, dit kan niet. Dit lijkt teveel op toma ten doordraaien. We hebben voor Texel gekozen omdat het een scha- pengebied bij uitstek is. En het is nu actueel, dus het moet ook nu ge beuren". Vijfentwintig vrijwilligers van de Foundation zijn op camping De Sluf tervallei neergestreken om het con cert voor te bereiden. Het zal worden Bestaat er een homohotel op Texel? In de Volkskrant van donderdag j.l. wordt dit gesuggereerd in een artikel over de opening van een homo-hotel in Raalte. Daarin werden nog enige andere plaatsen genoemd waar zich dergelijke gelegenheden zouden be vinden, onder andere op Texel.... foensdag, lay Hotel Sal- Jsselse plaatsje Raal- Teder geval druk op dat Met clientele van homo- dan wel heteroseksuele snit. Ook Raalte's burgemeester W. Zuid- wijk was nog even een kijkje komen nemen bij de nieuwste aanwinst van zijn stad en vond het allemaal „reuze gezellig". Sallandia aan de Grote Markt is dan wel voor alles een hotel voor de homoseksuele mens, Lydia Merkelijn vindt het ook best om gastvrouw te zijn van heteroseksuelen. „Mits die homo- vriendelijk zijn." Raalte, een plaatsje dat 28 duizend inwoners van voornamelijk christelij ke signatuur telt, heeft sinds woensdag nu ook een homo-hotel. Zoals Amster dam negentien homo-hotels heeft, Den Haag twee. Eindhoven één van al der tigjaar oud en er ook elders in het land (Terschelling, Texel) homo-hotels zijn. De auteur van het artikel in de Volks krant is Marcel van Lieshout. Hij had informatie ingewonnen over de aan wezigheid van homohotels in Neder land bij de redactie van de Gay Krant. Daarin staat regelmatig een lijst met „homovriendelijke" hotels en restaurants. Volgens een medewerker van de Gay Krant heeft Van Lieshout een foutje gemaakt. „Op Texel is bij ons alleen restaurant De Taveerne in De Koog bekend". Wat houdt zo'n vermelding in de Gay Krant lijst precies in? Zijn andere restaurants op het eiland niet homo- vriendelijk? Dirk Koning van De Ta veerne: „Nee, het is helemaal niet zo bedoeld. Ons restaurant is zelfs geen speciale ontmoetingsplaats of zo. We hebben gewoon een gezellig eethuis, waar iedereen op z'n gemak kan zijn". Volgens Koning komt het nogal eens voor dat homofielen zich in openbare gelegenheden niet op hun plaats voelen. "Wij willen met die vermelding duidelijk maken dat bij ons iedereen net zo welkom is". Dinsdag 7 augustus Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij paal 33 een zeehengel- wedstrijd voor toeristen ge houden. Woensdag 8 augustus Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut (naast de Herv. kerk in de Dorpsstraat te De Koogl een kerkentocht via de Noordroute Wie niet over een auto beschikt kan meestal wel meerijden met andere deelnemers. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 21.00 uur een voorstelling van muziekthea ter De Gier met het programma „Aas". Entree f 15,-. Om 16.15 uur begint bij het dijk- monument van De Cocksdorp een wadexcursie. Deelnemers moeten zich tevoren opgeven bij EcoMare. Donderdag 9 augustus Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut (naast de Hervormde kerk aan de Dorpsstraat te De Koogl een kerkentocht via de zuidelijke route Niet-autobezitters zullen meestal kunnen meerijden met anderen. Bij het dijkmonument van De Cocksdorp begint om 16.30 uur een wadexcursie. Deelnemers dienen zich tevoren op te geven bij EcoMare. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij paal 28 een zeehengel- wedstrijd voor toeristen ge houden. In het kader van de profweek van SV Texel wordt om 16.30 uur de wedstrijd Texel al-Helder a1 gespeeld en om 18.30 uur Texel 1-Heerenveen. In De Koog begint om 19.00 uur een ringsteekwedstrijd, meetel lend voor het kampioenschap van Texel. In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.30 uur een avondgebed voor zowel Neder landse als Duitse toeristen ge houden. Elke avond draait in Cinema Texel „Back to the Future III". Voor de overige evenementen wordt verwezen naar het over. zicht in de Recreatiekrant/TC3. Hoogwater Oudeschild Za. 4 Zo. 5 Ma. 6 Di. 7 Wo. 8 Do. 9 Vr. 10 Za. 11 7.30 en 19,<j 8.30 en 20 3j 9.15 en 21.25 10.06 en 2215 10.40 en 22.5) 11.04 en 23.24 11.50 en 23.24 12.20 en 23.35 Aan het strand is het een uur eerder hooj. water. Laag water valt gemiddeld 6.15^ na hoogwater. De zon komt 5 augustus J om 6.06 uur en gaat onder om 21 25u«l 6 augustus volle maan; 8 augustj springtij. gegeven door het Amsterdamse Ric- ciotti Ensemble, dat bestaat uit jonge beroepsmusici. Het is de eerste keer dat zij voor schapen optreden. Ze doen het op vrijwillige basis. Eurovisie Woolstock wordt een klassiek rvoegde rei strafbaar". akoestisch concert. „Het is echt al leen bedoeld voor schapen. Jammer? Nee, mensen zouden het alleen maar verstoren. Er worden wel televisie opnamen gemaakt, die Eurovisie op diverse journaals worden uitge zonden". Van der Ven is er zeker van dat de dieren de muziek zullen waarderen. „We hebben natuurlijk al enige erva ring opgedaan, zij het dat we nooit zo'n groot muziekgezelschap op de planken hebben gehad. We hebben voor deze gelegenheid zelfs een podi um in het weiland gebouwd. Het hangt er vanaf wat voor muziek je maakt, maar op rustige klassieke werken reageren ze heel goed. Het juiste tijdstip is belangrijk. Je moet het natuurlijk niet doen als ze lekker__ willen slapen of als ze honger heb ben. Een Texelse boer stelt zijn scha pen beschikbaar en we hebben met hem overlegd over het beste tijdstip". Verrassing Op zich is het fenomeen muziek ma ken voor dieren niet nieuw. Herders spelen door de eeuwen heen al fluit en harp voor hun dieren. In het bui tenland gebeurt het vaker, in Neder land praktisch niet. „Een 38 personen tellend orkest is heus een verrassing voor deze schapen. Er zijn zelfs enkele stukken speciaal ge schreven voor de dieren". Het afslui tende nummer van Woolstock is gecomponeerd door Van der Ven zelf. Hij speelt piano en zingt, maar hij doet niet mee aan dit concert. „Ik hou me meer bezig met rhytm and blues. Ik maak een beetje Joe Cocker-achtige muziek. Compleet an ders dan wat het ensemble doet dus. Dit is gewoon een project. Het liefste zou ik zelf meespelen, maar ik kom er niet meer toe met het orkest te oefenen. We hebben dit hele zaakje in tien dagen op touw gezet". Behulpzaam Van der Ven is vol lof over alle mede werking die hij op Texel heeft gekre gen. „Ik kende hier helemaal niemand. Ik heb gebeld met de WV en Roeper van de schapencommissie, ledereen was reuze behulpzaam. Er werd iemand met schapen gevonden die wel mee wilde doen. Staatsbos beheer en de gemeente verleenden toestemming....fantastisch gewoon. We zijn door bemiddeling van de VVV op deze camping terecht geko men, waar we geweldig zijn ontvan gen. En het is meteen goede reclame voor het eiland". Na dit monsterproject stopt Van der Ven met de Foundation. „Dit is de fi nale and that's it. Ik ben er lang ge noeg mee bezig geweest. Maar ik hoop vooral dat het uitwerking heeft naar wat in Australië gebeurt. Dat zit me helemaal niet lekker. Daar hoef ik geen vegetariër of macrobioot voor te zijn. Blijkbaar heeft men de be richtgeving erover wel gelezen in de krant, maar voor zoete koek aange nomen. Dat zie ik niet zitten hoor". Jaren zestig Van der Ven vindt de mentaliteit van de Nederlanders sinds de jaren zestig achteruit gegaan. „Het is bijna het zelfde als wat er een paar jaar gele den is gebeurd in China. Daar rijden ze met tanks 5000 studenten dood op een plein. Als dat verdorie in de zestiger jaren was gebeurd, had elke universiteit in Nederland plat gelegen. De actietijd is kennelijk voorbij, het heeft te maken met de mentaliteit van 1990. Men denkt: nou ja, erg, hup volgende pagina.... Maar je kunt ook zeggen: hé, dit deugt niet. Er zat vroeger meer power in het gevoel van dit kan niet en dit wel. Ik denk dat het te maken heeft met het steeds groter wordende materialisme, het baantje en het autootje, dat gedoe". Toch noemt Van der Ven zich geen echte actievoerder. „Ik heb de hele wereld rondgereisd. Als je ziet wat ei op sommige plaatsen gebeurt.... Gua temala bijvoorbeeld. Maar het is on mogelijk om de hele wereld te veranderen. Ik ben ook geen po liticus". De Ronde van Zuidema moest het zaterdag voor het eerst in de ge schiedenis stellen zonder deelname van wielrenners, maar voor de ambi ance maakte dat weinig uit. Hard ge- Op de selectiekeuring voor dwerggei ten te Purmerend behaalden de die ren van Bram Pool uit Den Burg goede resultaten. Een boklam, geit lammeren, jeugdgeitjes en een vete raangeit behaalden kregen allen eerste premies; het waren allemaal 1A en 1B dieren. De jeugdgeit Heidy vd Burght werd kampioen in haar klasse; tevens werd ze dagkampioen van de hele show, een resultaat waarop fokker Pool zeer trots is. fietst werd er namelijk toch wel (dikke banden-race) en voor veel J maak zorgde het tobbesteken. De| slagen waren als volgt: Dikkebandenrace: kinderen tot en met7j 1 Stefan van 't Noordende; 2.Sebastia» Graaf; 3.Peter de Been Deelnemers; 16.' Jeugd van 8 t/m 12 jaar, meisjes: 1 Carta lander; 2.Angelique Veldman, 3.Brechtjel sen. Jongens: 1.Niels de Braven; 2 Jaspe Beekmann; 3.Krrysstof Dobrowolski. Ibis deelname: 10. Volwassenen, dames: 1.S« Beijert; 2.Mteke Koster; 3.Monique de Bot Deelname: 7. Heren: 1.Marcel Boertien, 2.Auke Laan; 3.Leen de Braven. Deelnam Totale deelname dus 46. Tobbesteken: Kinderen- I.Harrold de Raai 2Brechtje Derksen; 3.Krrysstof Dobrowol Volwassenen: 1 Reinand Reinsma; 2.Cone Hooyschuur; 3 Angelique Veldman. Op camping Kogerstrand is dinsria|Me tussen 14.00 en 15.00 uur eentje ningspak, een paar schoenen fototoestel met een totale waard-ler van f840,- gestolen. Benadeeldefé een 16-jarige jongen uit Edam. De prachtige 2-jarige basismerrie Geronda (v. Satelliet, mv. Natron) van Werner Dros uit Oosterend is zaterdag op de regionale keuring in Midden Beemster niet alleen als eer ste in haar klasse geëindigd, maar ook als kampioen over de hele dag. De trotse eigenaar had het niet ver wacht: „Je moet altijd maar afwach ten hoe zo'n dier uitgroeit". Werner Dros had al eerder een ba sispaard. Dat is een type dat zowei onder het zadel als voor de wagen kan worden gebruikt. Hij had niet zo veel tijd om erop te rijden en ver kocht het dier aan een kennis. Anderhalf jaar geleden ging hij met iemand die een paard wilde kopen naar de overkant. „We kwamen bij D. Vink in Eist. Hij had er een stuk of rai lil nn Dnzi Werner Dros met zijn mooie merrie Geronde. zes lopen. Ik zag een merrieveuls Ijai de heldere blik in haar ogen spra! me zó aan, dat ik haar wilde heb§' r ben", vertelt Dros. Dat viel niet mee, want Vink wikjft» het diertje aanvankelijk niet kwijt Ier Maar er werd overeenstemming I reikt en Geronda verhuisde naai Texel, waar ze voorspoedig opgre^tóg Dros: „Ik ben helemaal niet zo'n ner. Mijn opa kocht vroeger wd veulens. Hij zei tegen me: als ie aanspreekt moet je het doen. Na daar heb ik goed naar geluisterd, ze merrie heeft zo'n lief en rakter. Je weet het natuurlijk nos van tevoren, maar ik heb echt ge 'et met wat ze is geworden' Werner Dros hoorde van allerlei p denkenners dat hij toch echt plaatje van een paard had. Om een officiële bevestiging te krijger het inderdaad zo'n goed dier was deed hij twee weken geleden ma a* aan de keuring voor het Koninfl en Warmbloed Paardenstamboek Ney'd' land (KWPN) in manege Akenbtf „Ik ben geholpen door echte „tod in het vak" Piet Daalder en Hen) Spigt. Ik had er zelf helemaal kaas van gegeten hoe zo'n keunr z'n werk ging. Ik hoefde 'm lemaal niet zo nodig te laten zie" maar ja, als iedereen constant te roepen dat 't zo'n beste is, dsfllet wil je dat ook wel eens zeker weten". Geronda won haar rubriek op en tevens de Rabo-prijs voor 2" 3-jarigen. Dit bezorgde haar mefi een startbewijs voor de keuring' "de Midden Beemster. kn ine djn j „Het viel zaterdag gelukkig mee' Dnze de hitte. Piet Beers was mee om Jlindf te helpen, maar ik heb haar zei' rondgeleid. Ze kent mij goed en 1 wilde daarom bij haar blijven, de ring liep ze maar wat ronds ken. Ik dacht nog: kom joh, au# wordt het niks. Maar eenmaal e" zweefde ze gewoon. Alsof ze dat het toen menes was". De „monsterknechten" diedefj»» den moeten voorbrengen horen wit gekleed te zijn. In de loop'* dag had het witte shirt van Dres nodige vuile strepen opgelopen Beers zag er heel wat netter uit, toen we eenmaal kampioen W™ liepen alle hoge heren automat® op hem af om hem te feliciteren- Werner Dros gaat met Gerond'' dag naar de dag van het basiepjj in Hengelo. Hij wil in de toeW® met haar onder het zadel rijden' fokken fersl. t«H ksti 14 ftrCe

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2