(jroen ^warLr Jéxels in het De balans sloeg dit keer oor naar de leefbaarheid 1ILI fwijzing radio-uitzending zakelijk Minister Ritzen bracht bliksembezoek aan IMioz Politiek bundelt krachten tegen gelijke boottarieven PS VOOR TREITERAARS Tas met geld ontvreemd Aandacht voor overdracht Nioz aan NWO Cellen gekraakt Vernielingen Inbraak in Ouwe ULO iericht 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.506 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 vertenties. abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on 02220-12 741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 (de Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a s. de Graaff. Pater Witteplem 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /41,40 per half jaar; Los /1,10 GE iBu oil balans is al erg vaak in de richting van het bedrijfsleven (geslagen. Nu is gekozen voor de leefbaarheid. Ik sta voor derd procent achter mijn beslissing", aldus burgemeester Ton ipper dinsdagavond in de rondvraag van een opvallend vlot ewerkte raadsvergadering. Hij ging in op enkele vragen over beslissing om een uitzending van Veronica radio te weige- Het is goed om ook eens te luisteren naar signalen van de elking". emeester Schipper vertelde de sleden dat van een echt verzoek üeronica niet eens sprake is ge- „Ik ben telefonisch benaderd twee ondernemers uit Den Burg, lankelijk van elkaar", eaamde dat wat Texel betreft al- nadruk op promotie wordt jd en dat hij dat zelf ook een be- ijke zaak vond. Maar hij wilde de laarheid op het eiland ook in de •gingen betrekken. „Veronica een vergunning gekregen voor ssie-opnamen in Oudeschild. kwam pas veel later het ver- achteraan om ook op die dag et strand en in Den Burg een uitzending te verzorgen. Het dus om twee evenementen met ■m hun slachtoffers) luidhinder blijft een uitstekend itermiddel. Het is reukloos, on htbaar en laat geen sporen na. t buren als treiterobject stijgt het ê/aan verbonden genoegen tot lelijk verbazingwekkende hoog 'Uu het treitergeluid van de vori ag of nacht, bij wijze van Hendgroet imiteert: «t,toet buurman!", ,,Boem, toink wrouw!", Tringg, tringgl", enz. it te geloven, maar dit komt echt w,ook op Texel. De gemeentelij afdeling Milieubeheer kan daar af meepraten. ichting Geluidhinder heeft on- rcoek gedaan naar geluidoverlast. Meken is dat één op de drie on tmaagde personen wel eens last Eft van geluidhinder van zijn bu- 1 Gelukkig verklaart het meren- Etvan de ondervraagden dat het met zijn buren houdt, en t bereid is tot overleg. iteraars behoren tot de 10% van ondervraagden die keihard ver ton net zoveel lawaai te maken z'j zelf willen. fieente en rijkspolitie kunnen terslachtoffers vaak niet meer incidenteel helpen. 'dt u getreiterd en heeft bemid- ^niet geholpen, neem dan niet techt in eigen hand, maar scha- een bureau voor rechtshulp of 1 advocaat in. Soms kan de rech te treiterende partij een gevoeli- dwangsom opleggen. Jtnatie over een bureau voor tsnulp en/of het procederen te- '9sreduceerd tarief voor minder ^krachtigen kunt u verkrijgen Sociale Dienst, tel. 62109. 'n de rechterlijke procedures gemeente behulpzaam en 1 indien de gemeente ver- 's9eprobeerd heeft te bemidde- ^sgevraagd als getuige op. wT r6^'e k'30*1* krijgt u dus al- "nformatie: telefoon 62188 toSG Nieuws nr. 24. een zelfde soort uitstraling. Dat is niet verantwoord, gelet op de druk die de bevolking ondervindt van het toerisme". Volgens de burgemeester was het wel bespreekbaar geweest als Veroni ca had voorgesteld de radio uitzending op de zelfde plaats te ver zorgen als de televisie-opnamen. Dan zou de overlast tot één plaats wor den beperkt. Geen criteria Volgens de burgemeester is het niet mogelijk om vaste criteria aan te houden voor het maken van afwegin gen in zulke gevallen. „Je moet per keer bekijken wat de bevolking wil op dat moment". Hij vond het jammer dat ondernemers geen reacties naar de gemeente hadden gestuurd. „Er zijn genoeg geruchten dat men er niet blij mee was. Ik heb wel van de bevolking het één en ander gehoord. Men vond dat juist is gehandeld". De burgemeester heeft in deze zaak geen advies gevraagd aan de politie (openbare orde) of het VVV (promo tie) omdat het hem niet in de eerste plaats om die zaken ging, maar om de leefbaarheid. Cor Kuip (Texels Belang) betreurde het dat de radio-uitzending vanaf Texel niet door kan gaan. „Het is een gemiste kans, al ben ik het met u eens dat de aanvraag laat en tamelijk rommelig is ingediend". Gerard van der Kooi van de PvdA be tuigde steun aan de burgemeester en verklaarde dat wat hem betreft ook de grenzen van het toelaatbare zijn bereikt. Noodcamping Gerbrand Poster (Texels Belang) infor meerde naar de overlast door de noodcamping. Burgemeester Schipper greep de gelegenheid aan om zijn waardering uit te spreken voor be heerder Kees Maas, die de camping op beheerste wijze leidt. Hij verklaar de tevens dat de gemeente overleg voert met de horeca-exploitanten in Den Burg. Er zijn enkele voorstellen gedaan om de overlast te beperken, de politie heeft deze in studie. Schip per: „Ik ben blij met deze aanzet, want het geeft aan dat men bereid is om mee te helpen". Wat betreft de overlast vindt de bur gervader dat de grenzen van de maatregelen die ertegen kunnen wor den genomen zijn bereikt. „Je kunt de route van de horeca tot de nood camping nou eenmaal met afzetten met politie. We moeten meer denken in de trant van: twee punten waar tussen het plaatsvindt. Een planologi sche zaak dus". De burgemeester verklaarde hier meer aandacht aan te willen besteden en waarschuwde de raad dat in de nabije toekomst drasti sche maatregelen moeten worden genomen. „De mensen in Den Burg worden bijzonder belast". Campers Er zijn dit jaar op Texel ook opvallend veel campers gesignaleerd. Deze slaan her en der hun bivak op voor de nacht. Er zijn vooral veel Italianen met hun huisje op wielen naar het eiland gekomen. Schipper: „In Italië schijnt promotie te zijn bedreven waarbij Texel er goed afkwam. Daar uit kon kennelijk worden afgeleid dat campers overal mogen staan op het eiland". Daarnaast is ook een toena me te constateren van publiek dat maar voor een weekendje komt. „Een voortvloeisel van acties van indivi duele ondernemers die bijvoorbeeld op Sail rondvaren met reclame op een schip", aldus Schipper, die wees op de consequenties die het „stap- toerisme" met zich meebrengt. Een toerist uit Zwijndrecht raakte donderdag ƒ150,- en vier girobetaal kaarten kwijt, toen hij per ongeluk zijn tas had laten liggen in een snackbar op een camping in het noorden van het eiland. De 40-jarige man ontdekte de vermissing pas uren later. Toen hij in de snackbar terug kwam, bleek de tas te zijn verdwe nen. Vrijdagochtend werd de tas leeg aangetroffen in de buurt van de snackbar. De politieke partijen op Texel zullen gezamenlijk een brief schrijven aan de vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat, waarin wordt aangedrongen op uitstel van de beslissing over harmonisatie van de Teso-boottarieven voor vrachtver voerders en ander zakelijk autover keer. Dit werd gisteravond tijdens een actievergadering besloten. De Texelse politiek wil dat de minis ter eerst de uitkomsten van het on derzoek van de Erasmus Universiteit, gericht op de effecten van gelijkstel ling van tarieven, afwacht. Dit onder zoek werd eind vorig jaar in opdracht van Teso opgestart en verkeert nog in een betrekkelijk pril stadium. Het lag in de bedoeling het onderzoek binnen twee jaar af te ronden. In juni werd echter bekend dat het ministe rie van economische zaken Teso op de vingers had getikt inzake het ei landertarief voor vrachtverkeer. Vol gens de wet economische mededinging zou onderscheid tussen Texelse vervoerders en niet-Texelse vervoerders niet toegestaan zijn. Teso zag zich hierdoor gedwongen de ta rieven gelijk te trekken. Hoewel de minister heeft uitgesproken dat tegen een eilandtarief voor particulier (auto)verkeer geen bezwaar bestaat, is de vrees niet ongegrond dat aan algehele gelijkstelling van de bootta rieven niet valt te ontkomen. In de praktijk zal het namelijk ondoenlijk zijn om zakelijk en niet-zakelijk ver keer uit elkaar te houden. Inmiddels heeft het Texelse college van B en W deze vrees in een brief aan de minister van verkeer en wa terstaat verwoord. In die brief wordt aangedrongen op uitstel van de beslissing over invoering van de har monisatie, zolang het Erasmus- onderzoek nog niet is afgerond. „Het zou een rampzalige situatie voor de Texelse bevolking worden als de be staande tariefdifferentiatie teniet moet worden gedaan. Wij stellen het zeer op prijs als u -eventueel in over leg met uw ambtgenoot van econo mische zaken- uitspreekt dat in geen geval van gelijkschakeling sprake mag zijn", aldus schrijven B en W de mi nister. Het college wijst er voorts op dat de minister het personenvervoer per boot kan beschouwen als open baar vervoer. Geen handtekeningenactie Gisteravond kwamen vertegenwoordi gers van de Texelse raadsfracties, uit gezonderd eenmansfractie Van Asselt die echter wel bij de actie wordt be trokken, bijeen om te bekijken op welke wijze de brief van B en W on dersteund kon worden. Onder meer werd gepraat over het idee om een handtekeningenactie op touw te zet ten, waarbij de gehele Texelse bevol king wordt opgeroepen de actie te ondersteunen. Besloten werd daarvan af te zien, omdat de kwestie zich in eerste instantie richt op de vrachtta rieven. De politieke partijen vonden Minister Ritsen lllnksi krijgt tijdens zijn rondgang door het Nioz-gebouw (hier is hij aanbeland in de nieuwe klimaatkamers) uitleg ven weten schapper dr. Hen Lindeboom. (Foto: Bert Aggenbach. Niozl Minister dr. ir. J. Ritzen van onder wijs en wetenschappen bracht giste ren een informeel werkbezoek aan het Nioz. Doel van zijn visite, die nog geen vier uur in beslag nam. was louter kennismaking met één van de vele instituten die zich op zijn werkterrein bevinden. Ritzens komst werd aangegrepen om de for mele overdracht van het Nioz van de Nederlandse Dierkundige Vereniging (NDV) aan de nieuwe Stichting Nioz onder auspiciën van de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), een officieel tint je te geven. De feitelijke overdracht vond al op 1 januari j.l. plaats. Minister Ritzen werd om 10.15 uur in de haven van Den Helder ontvangen en met het Nioz-onderzoeksvaartuig „Aurelia" naar 't Horntje gebracht. Ritzen had zijn vrouw en kinderen meegenomen. Voorts bevonden zich in zijn gezelschap onder anderen pro fessor Borgman, voorzitter van het algemeen bestuur van de NWO, we tenschappers en ambtelijke vertegen woordigers. Mevrouw Ritzen en de kinderen kregen een verkorte rondlei ding door het Nioz-gebouw aangebo den en brachten vervolgens een bezoek aan EcoMare. De minister maakte een uitgebreide rondgang door het instituut voor on derzoek der zee. Diverse Nioz- wetenschappers gaven een presenta tie van hun werk en deden dat op een wijze die de bewindsman zeer op dat het niet op hun weg lag een der gelijke grootschalige actie te ontkete nen voor het werkgelegenheidsbelang van alleen de Texelse vervoersbedrij ven. Als vanuit de bevolking een der gelijk initiatief zou worden genomen, zal dat echter wel de instemming krijgen van de raadsfracties. Eén front Door samen de krachten te bundelen hopen de politieke partijen duidelijk te maken dat men op Texel eensge zind denkt over de boottarieven. De brief aan de vaste kamercommissie is nu alleen nog in concept bekend; de definitieve formulering volgt nog. Kern van de inhoud is in elk geval dat de Texelse politiek de argumen ten van de minister afkeurt: in plaats van een concurrentienadeel voor niet- Texelse bedrijven is er sprake van een nadeel voor de Texelse bedrijven. Het onderzoek van de Erasmus Universi teit kan hierop een objectief ant woord geven en zolang dat nog niet bekend is, moet een beslissing wor den uitgesteld. prijs stelde. Onder meer nam Ritzen een kijkje bij de onlangs ingerichte klimaatkamers waar een onderzoek naar algengroei wordt gehouden, de flocitometer waarmee ultra-klein plankton onder de loep wordt geno men, de afdeling chemische oceano grafie, de röntgenscanner en de afdeling mariene geologie. Ook werd hij geïnformeerd over de ontwikkeling van de zogenoemde „bentic lander", een constructie waarmee zeer ge avanceerde meetapparatuur op de zeebodem kan worden neergelaten tot diepten van 6000 meter. Tijdens de wandeling stuitte de minister ook op containers van de meest recente reis van onderzoeksschip „Tyro". Ritzen toonde zich aangenaam ver rast over de grootschaligheid van het instituut („wetenschappelijk bedrijf") en moderne techniek waarvan de wetenschappers zich bedienen. Overdracht Na een lunch met directie en bestuur kwam de formele overdracht van NDV aan de nieuwe Stichting Nioz aan de orde. Texels burgemeester Schipper was daarbij als gast aanwe zig. Minister Ritzen hield een korte speech, waarna de Nioz-directie een wimpel van het NWO kreeg overhan digd. „Ik heb de indruk dat de minister zijn bezoek als bijzonder plezierig heeft ervaren", aldus Nioz-directrice mevr. drs. M.J. Rietveld. Het werkbezoek kwam volgens haar mede tot stand dankzij contacten die nog dateerden uit de periode dat Ritzen nog com missaris was van de Verolme scheepswerf in Heusden, waar de Teso-dubbeldekkers „Molengat" en „Schulpengat" werden gebouwd en waar momenteel het nieuwe onder- zoeksvaartuig van het Nioz op de hel ling ligt. Gezien zijn interesse in schepen en oceanisch onderzoek was het niet verwonderlijk dat Rit zens keus op het Nioz viel bij het op stellen van zijn lijst met werkbezoeken, die een nieuw minis ter nu eenmaal moet afleggen om zijn beleidsterrein beter te leren ken nen. Algemeen Concrete resultaten heeft het bezoek niet opgeleverd, maar dat lag ook niet in de lijn der verwachtingen. Me vrouw Rietveld: „Het was meer een algemene gedachtenwisseling, waar bij we vooral over nieuwe ontwikke lingen hebben gesproken. Het instellen van zogeheten „onderzoeks scholen" was één van de onderwer pen." Burgemeester Schipper over „leefbaarheid" Arco in „Bloemenmarathon" Cursusaanbod Open School Texel Winderig Muziekland Piemontees rundvee In en rond Den Hoorn zijn in de nacht van zondag op maandag drie telefooncellen leeggeroofd. In totaal maakte(n) de nog onbekende da- der(s) f500,- buit. Bij de kraak werd waarschijnlijk gebruik gemaakt van een schroevendraaier. Helemaal zon der geweld ging dat niet: er werd voor ongeveer ƒ100,- schade toege bracht. Van een aan de Kogerstraat gepar keerde Opel Kadett van een 38-jarige Texelaar werd in de nacht van maan dag op dinsdag een autospiegel afge broken. Een etmaal later gebeurde hetzelfde bij een BMW van een 32-jarige man uit Den Burg, die op een parkeerplaats aan de War moesstraat stond. Ook werd van de ze auto een ruit vernield. Dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg was in de nacht van maandag op dinsdag het doelwit van één of meer dere inbrekers. Er werd niets gesto len: wel werden diverse vernielingen aangericht op de begane grond in het gebouw. Zo werd een schilderij, af komstig van een kunstuitleen, be schadigd. Er waren twee sneden in aangebracht. Verder werd de lamp boven het biljart uit het plafond ge trokken en was een klok van de wand gerukt. De wijzers waren blij ven stilstaan op half zes, hetgeen de vermoedelijke tijd van inbraak was. De inbreker(s) verschafte(n) zich toe gang via een raampje, waarvan de sluiting werd vernield. De technische recherche kwam dinsdag poolshoogte nemen en ontdekte enkele sporen. De Texelse politie heeft de zaak nog in onderzoek. 4

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1