Onderwijs voor volwassenen Cursusaanbod Open School Texel: sp^iw Piemontese vleeskoe vee van de toekomst? Vuilproblematiek in nadere discussie Te uitbundig Aanrijding Noodoplossing voor toneelverenigingen in Den Burg gezocht PvdA kamerleden komen naar Texel Spullen voor chemo-car langs kant van de weg n Gebr. Hoedjes hadden drukke open dag PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 16 AUGUSTUS Eind augustus/begin september be ginnen verschillende cursussen van de Open School Texel. Deze ge meentelijke instelling verzorgt op verschillende avonden in d'ouwe Ulo onderwijs voor volwassenen. Belangstellenden kunnen zich aan melden. Mieke Rietveld verzorgt de opleiding Nederlands voor buitenlanders. Dit is bedoeld voor mensen van allerlei na tionaliteiten die Nederlands willen le ren. Woensdag 29 augustus is de eerste avond voor de beginners, dat zijn deelnemers die helemaal geen Nederlands spreken en verstaan. De gevorderden beginnen op dinsdag avond 28 augustus. Deze lessen zijn voor buitenlanders die nog niet per fect Nederlands beheersen, maar het wel een beetje spreken en verstaan. De lessen beginnen simpel en in de praktijk is gebleken dat de kennis van de Nederlandse taal snel groeit. In de beginnerscursus staat de luistervaar digheid voorop. Het kunnen schrijven van Nederlandse taal komt later Het zijn vaak de (Nederlandse) part ners die een buitenlander opgeven. Er volgt altijd eerst een persoonlijk ge sprek met Mieke Rietveld. Begeleiding Begin september begint ook de taal groep voor beginners onder leiding van Mijkje Uittenbogaard. Zes men sen kunnen hier maximaal aan mee doen, omdat intensieve individuele begeleiding is vereist. Het gaat voor namelijk om het lezen en schrijven van dingen die men in het dagelijkse leven tegenkomt. Dat kan zijn het in vullen van formulieren tot het schrij ven van vakantiekaartjes. Mijkje: In de raadsvergadering van dinsdag avond werd een informatieve brief van het gewest behandeld over de afvalverwerking in Noordholland. Verschillende raadsleden hadden vra gen over dit onderwerp, zodat wet houder Terpstra nadere discussie in commissieverband toezegde. Cees Hin van het CDA wilde weten of de gemeente al een tijdsplanning heeft voor het scheiden ophalen van huisvuil. Hij vroeg zich af hoe dit in de toekomst geregeld moet worden in de recreatieve sector. Gerard van der Kooi (PvdA) vond het vreemd dat het gewest informatie geeft over zaken van de provincie. Hij vroeg of al is gedacht over de plaat sing van klein chemisch afval boxen in woningen. In de consumentengids heeft een ar tikel gestaan over de gevaren van gif in compost van bespoten groente- fruit en tuinafval. Van der Kooi maak te zich hier zorgen over. Jaap Vlaming van Groen Links vond de noodzaak en het nut van apart in zamelen van vuil buiten alle discussie staan. Hij hoopte dat het op Texel snel wordt ingevoerd. Wethouder Terpstra wilde niet in de tail op alle vragen ingaan. „Dat doen we wel in de commissie als we het hebben over een voorstel over het beleid met betrekking tot het over slagstation". Hij vertelde nog wel dat in de recreatieve sector proeven met gescheiden inzameling worden ge daan in Schoorl en op Terschelling. Dit wordt uiteraard meegenomen. „Mensen die slecht kunnen schrijven zijn in de ogen van anderen vaak stom. En dat ondermijnt het zelfver trouwen. Maar ze zijn niet stom, ze hebben gewoon de boot gemist in het onderwijssysteem". Ze wordt soms ook geconfronteerd met mensen die woordblind zijn. „Maar het is erg moeilijk om uit te vinden of ze dat nu écht zijn. Soms hebben ze gewoon iets fout aange leerd waardoor het eruit ziet alsof ze woordblind zijn". Zowel mannen als vrouwen, oud of jong mogen zich aanmelden. De cur sus wordt op donderdagavond ge houden. Op dezelfde avond is ook de cursus taal voor gevorderden. Deze wordt gegeven door Siem Zijm en is be doeld voor mensen die al iets meer kunnen lezen en schrijven. „Het gaat meer om mensen met specifieke pro blemen, zoals d's en t's en het ge bruiken van taal". Voor deze cursus is het belangrijk dat men redelijk kan lezen. Zo'n tien per sonen kunnen er aan meedoen. Voor de taallessen voor beginners en gevorderden geldt dat zich alleen mensen kunnen opgeven die niet meer dan twee jaar voortgezet onder wijs hebben genoten. Ouderen, die lang geleden wel een lagere middel bare opleiding hebben afgemaakt, kunnen zich ook opgeven. open School Verder begint in september op de maandag avond het tweede jaar van de Open School groep. Deze wordt gegeven door Mijkje Uittenbogaard en hiervoor kunnen zich nog vier per sonen opgeven. De cursus is alleen voor vrouwen. Aan de hand van the ma's die de groep zelf kiest, wordt een onderwerp uitgediept. Hierbij worden alle bijkomende zaken aange pakt, zoals rekenen, taal, sociale vaardigheden en het maken van ver slagen. Het gaat eigenlijk om het uit breiden van de algemene ontwikkeling. Ook worden wel excur sies georganiseerd. Het is geen probleem voor de even- Heftig claxonerend verstoorden twee Italiaanse automobilisten vorige week de nachtrust in de Cocksdorper Kik- kertstraat. Deze uitbundigheid kwam hen duur te staan, want de politie lag op de loer. De ene bestuurder kreeg een prent wegens luidruchtig heid, de ander, een 19-jarige inwoner van de Italiaanse plaats Cassina, bleek in kennelijke staat van dronken schap te verkeren. Hij slaagde er zelfs niet in goed te blazen, zodat de ademanalyse niet kon worden toege past en een bloedproef noodzakelijk was. In de Dorpsstraat ter hoogte van de afslag Kamperfoelieweg vond maan dagavond een aanrijding plaats, zon der dat iemand werd gewond. Wel werd één der auto's, een VW perso nenauto van een 22-jarige inwoner van Purmerend, aan de linkerzijde zwaar beschadigd. Deze automobilist passeerde, rijdend op de Dorpsstraat richting Den Burg, een auto die aan de rechterkant van de weg stilstond. Bij deze manoeuvre kwam hij in bot sing met een bestelbusje, dat uit de Kamperfoelieweg kwam en zich op de hoek met de Dorpsstraat bevond. Wethouder Tine Krijnen wil snel een noodoplossing voor toneel- en musi calverenigingen in Den Burg zoeken, nu zij niet meer in De Lindeboom te recht kunnen. Ze verklaarde dinsdag in de raadsvergadering dat ze haar hoofd, wat betreft het gebruik van de schouwburgzaal, nog niet in haar schoot legde. Nel Eelman van het CDA vond de problematiek rond de Lindeboom in gewikkeld, maar zorgwekkend. Naar haar mening krijgt de gemeente de zwarte piet toegeschoven van Sprin ger BV, nu de zaal niet meer gebruikt kan worden wegens geluidsoverlast. „Terugblikken heeft geen zin, dit is een gepasseerd station. En de vereni gingen staan nu in de kou". Ze vroeg wat hier aan wordt gedaan. Gerbrand Poster (Texels Belang): „Houdt de RST Springer, Jarino dus, aan het contract, zoals is gedreigd?" Zonnebloem Gré Zegers van de PvdA vond dat de gemeente geen verantwoording hoeft af te leggen, ondanks dat veel ge meenschapsgeld in De Lindeboom is gestoken. „Springer is de boosdoe ner, dus laten de toneelverenigingen déér boze brieven heen sturen. En daar mogen best wat krachttermen instaan". Ze verklaarde dat de PvdA ook ongerust is over deze zaak en ze is bang dat de bejaarden in de kou komen te staan. „Er werd altijd een feestmiddag van de Zonnebloem ge houden. De toneelclubs kunnen nog uitwijken naar de Koninghal, al is dat niet ideaal. Maar daar is geen invali dentoilet en het is moeizaam toegan kelijk voor rolstoelen". Wethouder Krijnen vertelde dat de gemeente alles doet aan het vinden van een oplossing om de Lindeboom terug te krijgen voor de verenigingen. Met belangstelling worden de stap pen van de RST in deze zaak gevolgd. De wethouder maakte zich ook wel zorgen, maar wilde zich nog niet bij de zaak neerleggen. Ze beloofde het probleem van de bejaarden te over denken. Opheldering Cor Kuip (Texels Belang) verklaarde dat de RST een brief aan Springer heeft gestuurd met een verzoek om opheldering. En als daar niet op wordt gerageerd zal weer pacht wor den geheven. Nel Eelman vroeg of ook overleg tus sen de gemeente en de „boosdoe ner" plaatsvond. „Het zal niet meevallen om die biljarts er weer uit te krijgen...." Krijnen vertelde dat er inderdaad overleg is geweest, maar dat er weinig beweging in Springer BV is te krijgen. tuele nieuwkomers om meteen in een tweede jaar te rollen. „Dat wordt snel bijgepraat", aldus Mijkje. Siem Zijm geeft een Open School cursus voor 55 plussers. Dit gebeurt in samenwerking met de Stichting Welzijn voor Ouderen Texel (SWOT), Daarbij komt er ook weer een ge- heug entraining. Verenigingen In januari zullen nog enige opleidin gen starten. De bedoeling is dat dan ook een cursus begint over het ma ken van verslagen, het notuleren en vergadertechniek. Dit is vooral be doeld voor mensen die actiever willen zijn in bijvoorbeeld een vereniging, maar dat niet kunnen of durven. Een ander idee is een opstapcursus verder leren, voor mensen die een vervolgopleiding willen doen. De na druk ligt hierbij op taal en studievaar digheden zoals het studerend lezen en het maken van samenvattingen. In dezelfde maand start een cursus Nederlandse taal en een oriëntatie op het Engels. Dit gaat met name om spreektaal in alledaagse situaties. Open School Texel wil in januari ook een cursus kijk op kunst houden. Hierbij staat kunst als thema cen traal, maar aan de hand daarvan worden allerlei vaardigheden ge oefend. Er zullen ook excursies wor den gehouden en vragen worden behandeld als: hoe kijkt men naar kunst, volkskunst, normen en waar den enz. Aan deelname zijn wel kosten ver bonden. Informatie hierover en nade re inlichtingen over de opleidingen zijn te verkrijgen bij: Mieke Rietveld tel. 13747, Mijkje Uittenbogaard tel. 14203 en Siem Zijm tel. 11741. In september komen enige PvdA-ers uit de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat naar Texel. Dit kondigde Gerard van der Kooi dins dagavond aan in de raadsvergadering. Welke kamerleden komen is nog niet precies bekend en wanneer ook nog niet. Maar het zal kort na het hervat ten van de werkzaamheden in Den Haag (op 1 september) zijn. De onderwerpen die op Texel zullen worden aangekaart zijn: Kustverdediging na 1990 en zandsup- pletie voor De Koog. De eventuele overdracht van de rijks haven aan de gemeente. De problemen rond de vuurtoren, wat betreft de 24-uursbezetting, de uit breiding van taken en de hiërarchi sche wijzigingen van onlangs. De OV-jaarkaart en de OV-status voor de Texelse boot. Harmonisatie van de veertarieven. Jaap Vlaming (Groen Links) merkte tijdens de rondvraag van de raads vergadering op gesignaleerd te heb ben dat voor de chemo-car bestemde artikelen langs de weg worden gezet, omdat de wagen niet op de afgesproken tijdstippen ver- schij nt. Vlaming achtte dit in verband met de aard van de spullen een ongewenste situatie. Wethouder Terpstra beloofde er op te wijzen dat de afgesproken tijden zorgvuldig worden aange houden. Jan van Asselt sprak zijn ergernis uit over het feit dat er op het onlangs opgeknapte stuk groen langs de Ni- kadel (waar voorheen de paarden van de Jan Plezier liepen) volop auto's en campers geparkeerd staan. Het raadslid meldde deze gang van zaken „na al het gemeenschapsgeld wat er ingestoken is om de zaak op te knap pen", bijzonder vreemd te vinden. Volgens Terpstra zal er aan het parke ren op de groenstrook op een ge schikt moment een einde worden gemaakt. Wethouder Barendregt ver telde dat het fenomeen „campers" een voor Texel nieuwe ontwikkeling is. Het college wil contact zoeken met vergelijkbare gemeenten - bij voorbeeld in Zeeland - om eens te kijken hoe men daar met het toene mende aantal campers omgaat. Lantaarnpalen Van Asselt meldde na een nachtelijke tocht met een aantal collega raadsleden door De Koog verschillen de defecte lantaarnpalen op de Ruys- laan in De Koog te hebben aangetroffen. „Moeten we nu werke lijke iedere lantaarnpaal die stuk is in de rondvraag melden," aldus het ver twijfeld klinkende raadslid. De burge meester merkte op dat in De Koog iedere dag wordt gecontroleerd of de lantaarns branden. De lantaarns moe ten volgens de burgemeester nog diezelfde avond zijn vernield. Donderdag 16 augustus Van 19.00 tot 21.00 uur wordt aan het Eierlandsche kanaal bij de Oorsprongweg een sportvis wedstrijd voor toeristen gehou den. Inschrijfgeld f5,- (jeugd tot 16 jaar f4,-). De raadcommissie voor welzijns beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder meer wordt gesproken over het scholenplan 1990-1994 en investeringssubsi dies voor 1990. In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.30 uur een interkerkelijk avondgebed voor Nederlandse en Duitse toeristen gehouden. In De cocksdorp begint om 19.00 uur een ringsteekwedstrijd om het kampioenschap van Texel. In de Hervormde kerk van Oosterend geeft zanger Karei Bo- gerd een uitvoering met orgelspel van Cor Ploeg. Toegang gratis, aanvang 20.00 uur. In het kader van Hoornder don derdag worden vanaf 18.30 uur nostaligische activiteiten ont plooid op het plentje bij Goënga: demonstratie oude kinderspellet jes, koor met liedjes van vroeger, strijd om de man en de vrouw en opvoering van de Warenar. Vrijdag 17 augustus Bij het ZDH-terrein bij den Hoorn start om 19.30 uur de laatste crossloop van dit seizoen. In het dorpshuis van De Waal kan vanaf 20.00 uur worden meegedaan aan een klaverjasdri- ve. Inschrijfgeld f3,-. In de Hervormde kerk van De Koog wordt door mevrouw M.Eelman een dia-avond over Texel gegeven, met Duitstalige toelichting. Zaterdag 18 augustus Na aankomst van de eerste boot op Texel kan worden gestart voor de wandelronde om Texel. Om 14.30 uur opent wethouder Tine Krijnen het clubhuis van de Modelspoorclub aan de Schilder- weg (kantine voomalige zuivel fabriek). Van 21.200-22.05 uur wordt via Nederland 2 het op Texel opge nomen Veromca-programma „Ne derland Muziekland" uitgezonden. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21.30 uur opgetreden door het „Groot niet te vermijden dans- en sho workest" met het programma „World Tour Two". Entree f 15,-. Zondag 19 augustus Bij paal 17 wordt een wedstrijd brandingzeilen gehouden om het kampioenschap van Texel. Brie fing om 10.30 uur. Om 19.30 uur begint in de R.K. kerk van De Koog een Duits/Ne derlandse oecumenische zomera- vonddient. Maandag 20 augustus De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gespro ken over een aanlijnplicht voor honden en de vervolgnota inzake gehandicapte werknemers. In het raadhuis heeft de Stick ting Tezxelse Sportraad een openbare vergadering, aanvarn 19.30 uur. Onder andere word! gesproken over sport voor oiidi ren, Lindeboom/Koninghal- problematiek, de relatie tussen gemeente en sportraad. Tevens wordt de jaarvergadering ge houden. In De Lindeboom wordt een jj. meravondbridgedrive gehouden waaraan ook toeristen mogen meedoen. Aanvang 20.00 uur In de Hervormde kerk van De Koog geeft de heer H. Troost es dia-avond over Texel; 20.00 uu Dinsdag 21 augustus In de NH kerk van Den Hoorn wordt om 20.15 uur een zomeit vondconcert gegeven door Piei Groeneveld op orgel. De toef is gratis, maar bij de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. Het is het laatste zomeravondconcert uit de serie. Om 14.00 uur begint op het pa keerterrein aan de Vogelenzang in Den Burg een kerkentocht te voet door Den Burg. jn tli it In De Schuilhut aan de Dorpsstraat (naast de kerk) in 0 Koog is een gespreksavond vo« Nederlandse en Duitse gasten over „kerk en politiek"; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild 6.50 en 19.4 7.54 en 20S 9.05 en 220 9.54 en 225 10.51 en 23.3 111 5 en 23.4. 11.55 Za. 18 Zo. 19 Ma. 20 Di. 21 Wo. 22 Do. 23 Vr. 24 Za. 25 0.00 en 12. Aan het strand is het een uur eerder ho» water. Laagwater valt gemiddeld 6.15ui na hoogwater. De zon komt 19 augus* op om 6.28 uur en gaat onder om 20.' uur 20 augustus nieuwe maan; 22 augj tus springtij. De van origine Italiaanse koeien i verrassend gemakkelijk te houdü j, de Texelse omstandigheden, aldu Hoedjes. „De dieren hebben een bere levenswijze. In het begin m jg den we ze bij met kuilgras, aardappelen en krachtvoer. Man na| bleken ze met goed tegen te kun j,r omdat ze het met gewend waren j nemen met weinig genoegen, m desondanks zien ze er prima uit" Een ander pluspunt is dat de koë j0, vrij gemakkelijk afkalven, zo bleek m het afgelopen voorjaar. Slechts! maal moest er een keizersnee aï J9 pas komen. Tot voor twee jaar geleden haddf jWi de gebroeders Hoedjes alleen en) -y halfbloed Piemontese koeien („kruislingen") in de wei. Begin! GEI hakten ze de knoop door, ze koek een honderd procent Piemontese je| stier en twee vaarzen, die uit ItaS j0! moesten worden geïmporteerd. IWil 1989 waren er van de ongeveer 19 tweehonderd zuivere Piemontesei deren in Nederland drie van Hoeq Dit jaar is dat aantal gegroeid lot gen zuivere dieren. Vier kalfjes, di nu vier maanden oud zijn, kwarra |q ter wereld via embryotransplant# Gewone Hollandse koeien funge» als „draagmoeder". qq Kees Hoedjes: „Het kopen van zo' stier is vrij kostbaar. Wij hebben e elk geval geen spijt van. Je moe' 1 soms een dubbeltje uitgeven omf kwartje te verdienen. Het is jamfl dat nu vlees uit het buitenlands gehaald. We hopen straks genoeo kunnen produceren om een eigen vleesvoorziening in Nederland to' - stand te brengen." De gebroeders Jaap, Jan en Kees Hoedjes uit Eierland zijn sedert vorig jaar serieus bezig met het fokken van volbloed Piemontese rundvee. Met dit echte vleesras denken de broers een uitstekend alternatief te hebben gevonden voor het houden van melkvee, dat sinds de invoering van de superheffing op melk in 1983 minder rendabel is. Zaterdag hielden zij een goed be zochte open dag. Niet alleen collega veehouders van Texel kwamen een kijkje nemen, maar ook was er be langstelling van de overkant. De open dag was onder meer aangekondigd in het vakblad „De Boerderij" en was de enige in Noordholland. Op initia tief van de Nederlandse Piemontese- fokkers worden momenteel in het he le land dergelijke open dagen gehou den. Bedoeling is promotie van het vlees van dit ras, dat volgens ken ners van hoge kwaliteit is. Kees Hoedjes vindt dat zelf ook. „Als je het verschil met de gewone Holland se koe eenmaal hebt geproefd, wil je niet anders meer", spreekt hij uit eigen ervaring. Na de quoteringsmaatregelen voor melk zochten de gebroeders Hoedjes aanvankelijk hun heil in akkerbouw- Kees Hoedjes, zoon Joost en dochter Carolien poseren met de Piemontese stier die twee jaar geleden uit Italië werd geïmporteerd, de gebroeders Hoedjes het startsein vormde voor het fokken van vleesvee. produkten. Van huis uit zijn ze vee houders, die tevens een groot areaal pootaardappelen telen. Daarnaast probeerden ze het de afgelopen jaren met onder meer graan en mais. Mais wordt nog wel verbouwd als voer voor de koeien, maar gezien de al maar dalende graanprijzen is men met dat produkt gestopt. Op de eer ste plaats voelen de broers zich vee houder, zodat de omschakeling van melk- naar vleeskoeien voor de hand lag. Het Piemontese ras kreeg hun voorkeur. Ronde billen Kees Hoedjes: „Op de eerste plaats vanwege de prima kwaliteit vlees. De meeste betere restaurants hebben dat ontdekt en hebben vrijwel uitslui tend nog Piemontese vlees op de kaart. De afzet van het vlees vormt dus geen probleem. Nu zijn er wel meer goede vleesrassen, maar het voordeel van de Piemontese koe is de lengte. Het dier heeft veel kilo grammen vlees. In de loop van de af gelopen tweehonderd jaar is daar specifiek op gefokt. Kijk maar eens naar die ronde billen. Van een Pie montese koe haalt een slager onge veer zeventig procent kwaliteitsvlees."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2