weet niet meer welke maatregelen we moeten nemen lurgemeester Schipper over „leefbaarheid": Blokker opent 4 oktober Ihet politierapport |meravondconcert Speel-o-theek gaat dinsdag weer open Bedenkelijk s, pERDAG 16 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 imeester Ton Schipper heeft ■I, in de raadsvergadering van dins- j tamelijk kras uitgelaten over de barheid op het eiland. Reden „een nadere toelichting. pak in de raad over signalen uit Texelse bevolking dat het allemaal nel wordt. Van wie hebt u die ge- ■jen' signalen betreffen de komst van ronica. Ze zijn gegeven door door is mensen. Na de raadsvergade- gkwam nog een vrouw naar me om er iets over te zeggen. En het al te leiden uit de dingen die mij mijn vrouw worden toegevoegd straat". „Ik weet niet meer welke maatrege len we nog kunnen nemen. Ik heb het in de raad ook gezegd, voor mij zijn de grenzen bereikt in de openba re orde-kwestie Als je het probleem wilt oplossen zul je andere dingen moeten verzinnen. Wat precies kan ik nog niet zo één, twee, drie oplepelen. Maar ik denk dat het iets drastisch zal moeten zijn". U hebt in de raad ook gezegd dat de problemen met de noodcamping vooral een planologische zaak zijn. Wat bedoelde u daarmee? „Planologie wil zeggen verdeling van de ruimte. Je hebt hier te maken met twee onderdelen die best acceptabel hebt duidelijke tekens gehad dat zouden zijn als ze dicht blj elkaar overlast van de noodcamping is? i, daar zijn óók signalen van geko st, Directer, van mensen die op n spreekuur kwamen. Echt gericht i En ik leid het af uit wat ik zo al Ètpen zaterdag- en zondagavond zelf op onderzoek geweest in I alle dorpen van het eiland. Ik de om 02.30 uur in De Koog. lop straat zijn tot een uur op se is eigenlijk heel gezellig. Tachtig cent van de mensen die uit een eg komen gaat rustig naar huis of ir de tent. Maar er zijn groepen bij heel hard schreeuwen of zingen, kan me goed voorstellen dat men- aan de Brink en de Ruyslaan in koog het daar moeilijk mee heb- i Vooral ook omdat het natuurlijk nacht raak is. Ik maak het dan ar één nacht mee". Sebt zelf die nacht ook meege- ukt dat herriemakende groepen straat gingen? zeker, nou en of. Ik heb zelfs te- wat jongelui gezegd die „Vader mb" aan het zingen waren: jon- is, doe een beetje rustig want er «dt hier ook nog geslapen. Nou, kijken ze je aan....alsof je gek Daar héb je het al, ze reageren Er was ééntje die zei: stil wat lens, maar verder kwam er geen :ie. Ze gingen gewoon door". it voor u aanleiding voor hardere Itregelen? staan. Stel dat de noodcamping di rect tegen een disco aan zou liggen, dan zou je niet dat tussengebied hebben waar veel overlast is. Maar doordat het planologisch zo ligt als nu het geval is, krijg je een tussenlig gend gedeelte waar de problemen ontstaan". Dus u denkt aan verplaatsing van de noodcamping? „Dat is nu één van de punten waar ik geen ja of nee op durf te zeggen. Er zit namelijk heel veel aan vast. Maar het is wel een voorbeeld van wat ik bedoel met drastische maatre gelen. Je kunt niet meer alleen kijken naar: wat doen we aan politie en susploegen. Je zult die twee plaatsen bij elkaar moeten brengen of voor een andere oplossing moeten zorgen, zodat dat middengebied minder pro blemen krijgt. Hoe, daar heb ik nog geen antwoord op. Want dat kan ge weldige, ja ook financiële, consequen ties hebben". Het leek dinsdagavond alsof u aan stuurde op drastische maatregelen. „Nee, ik heb in de richting van de raad gezegd dat er drastische maat regelen nodig zijn. Ik ben eindverant woordelijk voor de openbare orde en ben aan de grenzen van de mogelijk heden. Je kunt met de horeca nóg zoveel overleg plegen, maar de over last zal blijven als je de noodcamping op de huidige plaats handhaaft en het centrum van Den Burg uitgaans gebied is. Net zoals in De Koog de jongerencamping bij de RST is en het uitgaansleven in het dorpscentrum, je houdt problemen. Dus dan moet je daar wat aan doen, dèt bedoel ik daarmee". Hebt u zelf, los van uw „burge meesterschap" ideeën over de aanpak? „Ik vind het griezelig om daar uit spraken over te doen. Daar zit name lijk nogal wat aan vast. Je kunt er wel ideeën over hebben, maar die zijn helemaal niet gefundeerd. Ik wil eerst graag met allerlei belangheb benden praten over: wat zou er moe ten gebeuren. Mijn eigen mening geef ik liever niet. Die zou direct on der tafel geschoffeld kunnen worden met argumenten die ik op dit mo ment nog niet heb overwogen. Ik ben daar liever wat voorzichtig mee". Maar u hèbt dus wel een persoonlijke mening. „Jawel, ik ben van mening dat dat tussengebied weg moet. Dat is sim pel. Maar hoe, dat is de vraag die we met elkaar moeten beantwoor den. Ik weet het antwoord niet. Het zijn drastische maatregelen en als de ge meenteraad daar nee tegen zegt, dan moeten we accepteren dat die over last blijft. Als dan de inwoners ko men met klachten moet ik zeggen: het spijt me geweldig, maar er is niets aan te doen". Nog even terug komend op Veronica. U hebt gezegd dat bij het afwegen of iets wel of niet mag, moet worden meegenomen wat de bevolking op dat moment wil. Hoe doet u dat? „Ik destilleer dit uit contacten die ik heb. En mijn contacten in deze tijd onderhoud ik niet zozeer met de ho reca, maar met de mensen die niet in het bedrijfsleven zitten. En daaruit proef ik -met een eigen waarneming, want ik ben zelf óók burger van Texel- dat het nu een belasting zou zijn voor de mensen. Ik zeg het zo: we hebben nu zes weken vol drukte en daar is wel overheen te komen. In de periode van Pasen tot Kerst zitten we qua toerisme geweldig in de lift, maar je moet oppassen met het ex tra belasten van de mensen die dat altijd maar moeten meemaken. Dat bedoel ik met „leefbaarheid". Hoe leefbaar is het nog op Texel? Ik vind het op zich nog best acceptabel, maar je moet het niet opstapelen. Dat gebeurt als je in Oudeschild tele- Burgemeester Schipper: „Ik geef mijn eigen mening in deze zaak liever niet...." visie doet en in Den Burg radio. Want we hebben de folklore ook al". „De één vindt Veronica mooi en de ander niet, daar wil ik niet over oor delen. Het heeft qua geluid een ge weldige uitstraling. Kijk, als we maatregelen nemen bij De Lindeboom omdat die zo lek is als een mandje, dan kunnen we natuurlijk niet ongeli miteerd doorgaan met het aantrekken van zulke dingen. En de promotie waar men het steeds over heeft komt via de televisie-uitzending naar mijn gevoel veel méér naar buiten". U hebt ook iets gezegd over het gro te aantal weekendgasten en de indi viduele promotieactie van een ondernemer uit De Koog op Sail. Viel daar een afkeurende toon te bespeuren? „Nou nee. Ik heb geconstateerd dat we hier meer Italianen krijgen door bepaalde promotie. Prachtig hoor, ik ben blij dat ze er zijn, want je hebt niks geen last van ze. We hebben te maken met een extra weekendbezoek van jongeren. Stap pers, zoals ze dat dan wel noemen. Toen heb ik gezegd: als voor deze groep reclame wordt gemaakt vind ik dat prima, maar het heeft wel conse quenties voor De Koog op zaterdag avond en -nacht. Een voorbeeld: Ik zit daar om half drie op een bankje. Vier jongelui met slaapzakken zeg gen: we gaan lekker een duinpannet je opzoeken, gaan we lekker pitten.... Dat zijn waarschijnlijk „stappers". Ik heb het ze trouwens niet gevraaqd. Maar dét slaapprobleem is wèl een van de gevolgen van die wee kendstappers. En ik denk dat we met elkaar toch moeten onderkennen dét het aantrekken van zulk publiek ge volgen heeft". Maar wat vindt u nou van die be wuste actie? „Ik zou het zelf niet hebben gedaan. Maar goed, dat is zijn goed recht, zijn manier van reclame maken. Zon der op de stoel van de VVV te gaan zitten weet ik niet of dét nou de pro motie is die wij allemaal voorstaan. Maar dat moet hij zelf weten. Ik heb alleen op de consequenties gewezen. Ik heb geen oordeel over de actie op zich, al heeft het wel gevolgen. Het zal best wat negatief zijn overgeko men dinsdagavond, maar dat komt omdat ik het zelf niet zo gedaan zou hebben. En ik weet niet of Texel er wel mee gediend is dat op deze manier reclame wordt gemaakt". Uit uw verhaal begrijp ik dat u het er wat betreft de openbare orde tamelijk hopeloos uit vindt zien in de zomer maanden. „Omdat je zoveel reacties krijgt mo menteel, reageer ik erop en daarom lijkt het misschien zo. Maar zo nega tief is het helemaal niet. Je moet je wèl realiseren dat hier in het seizoen 50.000 mensen verblijven. In een stadje met zo'n inwonertal gebeurt veel meer dan in het seizoen op Texel. Alleen de mensen die ermee te maken hebben krijgen die last. Het is zeker niet hopeloos. Over het algemeen hebben we goed publiek dat geen overlast geeft. En het is ook lang niet alle jeugd die proble men geeft, het gaat maar om hele kleine groepen. Alleen om die over last te voorkomen, daarvoor zijn we zo'n beetje aan de grens. Dat is eigenlijk het verhaal. Ik denk dat we niet het hoofd in de schoot moeten leggen. We moeten kijken of er geen andere wegen zijn te bewandelen om dezelfde dingen te bereiken. Ik zou niet graag willen dat de jeugd niet meer kwam. We moe ten met alle partijen, inclusief de jeugd, contact hierover houden. Ik denk dat nog niet alles is gepro beerd. Het is nooit uitgeput". De noodcamping wordt voornamelijk gevuld met jongeren, die niet op an dere campings worden toegelaten. Wordt het geen tijd om het toela tingsbeleid van die campings aan te pakken? „Ik denk dat je niet kunt stellen dat men geen jongeren opneemt. Er zijn gevallen bekend, waarbij jongeren tussen de ouderen worden gezet. En dat gaat heel goed. Maar het ligt na tuurlijk ook aan de jongeren zelf. Die willen natuurlijk graag bij elkaar staan. En ze zoeken een plekje zo dicht mogelijk bij het centrum. Ik denk dat als hen een plek ik-weet- niet-waar-op-het-eiland wordt aange boden, ze niet eens willen. Daar heb ben ze geen zin in". Maar er zijn campings die hen niet willen. „Dat zal best wel, ja. Dat is één van de punten die wij in het komende winterseizoen aan de orde zullen stel len. We gaan hier zeker mee aan de gang. En met de noodcamping ook, want daar zijn voor het eerst in vie renhalf jaar zoveel klachten over. Maar nogmaals, het helemaal oplos sen van élle problemen kunnen we niet. Dan zou het misschien ook wel érg stil worden op Texel...." T.de G. I nacht van zondag op maandag luenen van een terras van een I n Den Burg zes terrasstoelen. Iwikeleigenaar uit Den Burg f aangifte van diefstal van een pilandse vlag. "éagochtend werd ontdekt dat hangslot van het toegangshek Invembad Molenkoog was ver- f Ei bleek niets te zijn ont- woner van Den Burg deed aan- »an beschadiging van zijn VW personenauto, die hij maandag separkeerd bij paal 9. Waar- i"lijk was de kras veroorzaakt een andere automobilist, die 'eed zonder achterlating van «en adres. lag 21 augustus wordt de laat- •an de serie zomeravondconcer- IWrganiseerd door de raad van kmerwerk van de gezamenlijke 'flop Texel, gehouden. Het con- |»ordt gegeven door Piet Groe- 'd op het orgel van de h'lands Hervormde kerk van Den aen begint om 20.15 uur. De in9 is gratis. Bij de uitgang '[«en collecte gehouden ter I hiding van de onkosten. G'oeneveld is geboren in 1965. Weerde orgel en directie aan Redelijk Conservatorium te Leeu wen improvisatie bij Hans Ha- kh lOostenrijk). Momenteel hij aan de Chr. Hogeschool "antijn Huygens te Zwolle voor 'Ploma uitvoerend musicus, -'egramma: tedium en Fuga in d-moll, J.S. écona, D. Buxtehude. *9<o met 9 variaties, C. Ph. E. I Indium en Fugo Op.37 no.1, F. lenholdy. iv-3s|a chromatica, J. P. «nek. ■tFlötenuhr Stücke, J. Haydn. J»de, G. F. Handel. "Wo, J. Langlais. Hetzelfde overkwam een toerist uit Amersfoort, die zijn auto maandag avond had geparkeerd aan de Ploosterstraat. Toen hij terugkeerde na het doen van boodschappen bleek zijn auto te zijn beschadigd. Een Duitse vrouw had de aanrijding ge zien en het kenteken genoteerd. De schade bedraagt circa F600,-. Een 37-jarige bewoner van de Kee- somlaan deed aangifte van verdwij ning van een fietstas, die hij gebruikt bij het rondbrengen van kranten. In de nacht van maandag op dinsdag werd van een in De Cocksdorp ver blijvende toerist een imperial gestolen van het dak van zijn auto. Toen de man op weg ging naar de politie om aangifte te doen, ontdekte hij de im perial onbeschadigd in de berm langs de Molenlaan. Maandagavond tegen middernacht werd een Duitse vrouw buiten kennis aangetroffen ter hoogte van de afslag Pontweg/Schumakersweg. Zij was om onbekende reden met haar fiets gevallen. Inmiddels weer bij bewust zijn werd ze naar een Texelse huisarts vervoerd. De speel-o-theek, gevestigd in dorps huis d'Ouwe ULO in Den Burg, gaat dinsdag weer van start. Tussen ne gen en elf uur 's ochtends kunnen al le jongens en meisjes van nul tot zes jaar er terecht. Maar ook bijvoorbeeld opa's en oma's kunnen er speelgoed lenen voor kleinkinderen die op visite komen. De keuze is gevarieerd: van rammelaar tot timmertafel, van loo pauto tot rolschaats, rijgveterfiguren, kleidozen, auto's, puzzels, spelletjes, enzovoort. De uitleentijd is drie we ken. Een abonnement voor een heel jaar voor het hele gezin (ongeacht het aantal kinderen) kost f15,-. Behal ve dinsdagochtend is de speel-o- theek ook woensdag van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Uiteraard zijn ook mensen uit de buitendorpen van harte welkom. Voor elk gezin dat zich opgeeft en/of het lidmaatschap ver lengt, ligt een leuke en tevens handi ge verrassing klaar. Op 10 september zal worden begon nen met de verbouw van het pand van Frans Zegel aan de Parkstraat in Den Burg, waardoor het geschikt wordt voor zijn nieuwe functie: een vestiging van Blokker. Als zodanig zal het bedrijf zijn deuren openen op 10 september. De verbouwing is niet erg ingrijpend en bestaat in feite alleen uit het ma ken van een nieuwe voorpui die iets vóór het huidige winkelfront komt (de stoep vervalt) en waardoor een verkoopruimte van 430 m2 ontstaat. De nieuwe voorpui bestaat bijna he lemaal uit glas, voorzien van een klein portiek met vouwdeuren en sluit qua ontwerp aan bij de stijl die Blok ker in al zijn vestigingen en hanteert. Texelse bedrijven zijn bij ontwerp en verbouwing niet betrokken. Blokker werkt met eigen vaste relaties en daar kan eigenaar Dick Zegel niets aan veranderen. Zegel runt de zaak echter voor eigen rekening en risico, maar heeft zich verplicht het comple te assortiment aan te bieden bij een presentatie, promotie en prijsstelling die door Blokker is voorgeschreven, de gebruikelijke situatie bij franchise- zaken. Blokker B.V. heeft in Nederland 270 eigen zaken en 90 franchise nemers. De branche van Blokker (huishoudelij ke artikelen, speelgoed en kleine electrische apparaten) is voor Dick Zegel en zijn vrouw allerminst vreemd want daar hebben ze zich steeds me bezig gehouden. Eigenlijk is de enige verandering dat de ver koop van technisch speelgoed, waar onder treinen en autobanen, wordt gestaakt. Vrijdag begint de uitverkoop die ruim te moet maken voor de nieuwe col lectie. Die collectie bestaat voor een groot deel dus uit artikelen die nu ook in de winkel staan, maar dan van merken en soorten die in het Blokker-assortiment thuishoren. Klei- Bn»sm van tones Wij komen al twintig jaar in De Koog op Texel. Het is ons opgevallen dat het materiaal waarover de strandbe- wakers beschikken in al die jaren on voldoende is verbeterd en uitgebreid. De boten zijn te licht waardoor ze niet bruikbaar zijn in hoge branding en er ontbreekt een terreinauto waar- ne afwijkingen die samenhangen met lokale omstandigheden zijn er wel. In de Blokkervestiging van Zegel zal bij voorbeeld een veel grotere keus in strandschepjes zijn dan in Blokkerza ken in de stad. De naam „Frans Ze gel" verdwijnt van de gevel, maar de onderneming van die naam blijft on gewijzigd bestaan. Frans Zegel vindt het wel jammer dat de eigen identi teit van de winkel daardoor goed deels verdwijnt, maar dat moet hij over hebben voor het voordeel dat hij van de nieuwe aanpak verwacht. mee drenkelingen, gewonden of zie ken op behoorlijke wijze naar de bewakingspost of de dokter kunnen worden vervoerd. Vrijdag j.l. zag ik weer eens tot wat voor toestanden dat leidt, toen hulp moest worden geboden aan drie kinderen die tussen de palen 20 en 21 in een gevaarlijke stroom waren geraakt. De boot kon hen niet bereiken en toen ze vanaf het strand in veiligheid waren ge bracht (door jonge mensen die zich daarvoor ook zelf in gevaar moesten begeven!) moesten ze te voet de vrij grote afstand naar de bewakingspost op het hoge duin afleggen. In dit ge val lukte dat wel, maar hoe moet dat in ernstiger gevallen? Het kost in elk geval teveel tijd. Uitbreiding en verbe tering van de reddingsmiddelen is duur, maar een mensenleven is kost baarder. Gemeente, laat uw verstand en uw hart spreken en zorg dat de redders het materieel krijgen dat zij nodig hebben. T.Schlaman Groningen. DlurTxrvum.wl fi*L «01 De toekomstige pul ven de Blokkervestiging.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5