Zandsuppletie loop dagen vertraging o „Galerie Tessel" toont fraai werk van Göbbels Defecten door slecht weer Overname Teso Trijntje krijgt een treintje... Verkeersbord plat Personeelsgebrek de horeca en Uitslag verloting Texels Vrouwenkoo hervat repetities Stuk hout door raam Drankrijders PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS li J-.' De expositie die Galerie Tessel tot en met 22 september heeft ingericht kan wellicht tot de meest beziens waardige van dit seizoen worden ge rekend. Alleen al de porseleinen en steengoed objecten van de uit Duits land afkomstige Horst Göbbels ma ken een bezoek aan de galerie in de Kogerstraat de komende maand de moeite waard. Naast het werk van deze Duitse leermeester zijn er on der andere plastieken en objecten te zien van Ria Pastoor en Ina van der Vliet. Het werk van Horst Göbbels, docent porseleintechniek aan de Vakhoge school te Krefeld, kenmerkt zich door strakke vormen, eenvoud en perfecti onisme. Hij beheerst de kunst om monumentale vormen door enkele simpele bewerkingen of toevoegingen een ragfijn karakter te geven. De ogenschijnlijke eenvoud is ook in de door Göbbels gebruikte kleuren terug te vinden. De zwarte, grijze of witte vlakken worden opgesierd door een enkel dun rood „streepje". De plastieken van Ria Pastoor ade men een heel ander karakter uit. Haar werk, gestookt in de houtoven, is grillig en speels. Het in de galerie tentoongestelde werk is gemaakt naar aanleiding van een bezoek van de kunstenaresse aan Peru en Jeru zalem. Door het gebruik van de na tuurlijke kleuren van metaaloxyden blijft het eigen karakter van de klei VERVOLG VAN PAGINA 1 een doorn in het oog. „Die dingen horen eigenlijk thuis in een museum," aldus de rayonchef. Volgens de dele gatie wordt aan de vaste wal gebruik gemaakt van abri's, die door reclame- bureau's ter beschikking worden gesteld. „De abri's worden gratis ge plaatst en goed onderhouden. Je moet natuurlijk alleen wel toestaan dat er een reclamebord inhangt." Hoe oud de abri's op Texel zijn, blijkt wel uit het feit dat op een aantal de naam Teso nog staat vermeld. Vol gens AOT'er Cees Duinker moeten ze tussen 1945 en 1950 zijn neergezet. Ook het busstation op de Elemert verkeert volgens raadslid Gerard v.d. Kooi (PvdA) in een zeer slechte staat. „Droog kun je er tenminste niet in blijven." Wethouder Barendregt be loofde de kwestie van de abri's en de daarmee samenhangende reclame binnenkort aan de orde te stellen. Boosdoener Ate Rienstra (CDA) merkte op dat het ondanks alles nog steeds ander half uur duurt voordat je met de bus vanuit Den Burg in de trein vanuit Den Helder richting Amsterdam kunt zichtbaar, wat een warm aandoend effect geeft. Sfeervol Dat werken vallen of staan met de kleur bewijst ook Ina van der Vliet uit Oosterwolde. Zij liet zich inspireren door een bezoek aan het Parijse kerk hof Pere Lachaise. Dit kerkhof onder scheidt zich door allerlei wonderlijke bouwsels waar de overledenen in of onder liggen. Van der Vliet's werk is op dit kerkhof geënt. Luguber? Inte gendeel. Haar kleurgebruik zorgt voor een zeer sfeervol geheel. De in Nederland wonende Amerikaan Gordon Pheil zorgt tijdens deze expo sitie voor de komische noot. Zijn smeedijzeren beeldjes steken op sati rische wijze de draak met de ijdelheid en tekortkomingen van de mensheid. Hein Severeins is in de galerie aan wezig met handgedraaide vazen en kommen van steengoed en porselein en van Anne Leclercq worden met porselein ingelegde schalen getoond die technische beheersing en een strenge lijnvoering demonstreren. Hilligje Geytenbeek uit Meppel tenslotte exposeerde al eerder op Texel. Haar verfijnde, bloemrijke aqua rellen zijn in de loop der tijd feller van kleur geworden en maken daar door een uitbundiger indruk. De expositie kan van maandag tot en met zaterdag vanIO 30 - 17.00 uur worden bezichtigd. Dinsdags geslo ten. vertrekken. „Als de trein wegrijdt ben ik met de auto al in Akmaar." NZH- directeur Testa antwoordde dat in de ze de dienstregeling van Teso de boosdoener is. „Waarom is het nu zo moeilijk die boten om kwart voor en kwart over het uur te laten varen? Ik begrijp het niet." Barendregt liet zich als Tesocommis- saris niet uit de tent lokken en be loofde de zaak „eens in de overlegsfeer te trekken." Een opmer king die Van der Kooi deed opstui ven. „Dat heb ik anders jaren geleden al eens geprobeerd." Oud materiaal Gemeentesecretaris Wout Stam merkte op dat de AOT de laatste tijd met tamelijk oud materiaal werkt. De bussen uit 1984 zijn na de overname vervangen door bussen uit 1981. Rayonchef Alferink merkte op dat de AOT op één oude bus in ieder geval „apetrots" is. De aanwezigen werd verzocht plaats te nemen in dit 35 jaar oude voertuig voor een gezamen lijke rondrit langs de nieuwe lijn 27, de zogenaamde campingroute. Tus sen 10.00 en 18.00 uur kan met de ze lijndienstbus ieder uur een rondrit over het eiland worden gemaakt, waarbij veel toeristische plekken wor den aangedaan. Volgens de NZH is Trijntje met haar treintje. Wethouder Tine Krijnen opende za terdag het clubgebouw van de Mo delspoorclub in de voormalige kantine van de zuivelfabriek aan de Schilderweg. Zij kreeg als dank een klein houten treintje. „Dat komt leuk uit, want eigenlijk heet ik Trijntje...." Voorzitter Johannes Stouten van de Modelspoorclub vertelde dat het alle maal twee jaar geleden is begonnen. De Modelspoorclub hield bijeen komsten in d'ouwe Ulo, maar moest steeds alle treinbanen opbreken. On- derhalve maand geleden liep men te gen de ruimte in de zuivelfabriek aan en nu heett de club een eigen ge bouw, waar men de bouwwerken rustig kan laten staan. De Modelspoorclub heeft 31 leden (waarvan 1 vrouwelijk) en 9 jeugdle den. Wethouder Tine Krijnen memo reerde dat op Texel ooit eens een echte trein heeft gelopen, in de Tweede Wereldoorlog van Oudeschild onder de duinen door naar de Noord batterij ter hoogte van paal 28. Le den van de club vulden aan dat er ook eens een paardentram is ge weest op het eiland. De wethouder was enthousiast over de accommodatie en wenste de le den veel plezier met hun hobby. Veel belangstellenden maakten van de opening gebruik om de treintjes en de banen van de clubleden te bekij ken. Een werkstuk ven Horst Göbbels Dinsdag 21 augustus In De Schuilhut bij de Hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een gespreksavond voor Nederlandse en Duitse toe risten over kerk en politiek. Woensdag 22 augustus Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut aan de Dorpsstraat in De Koog een kerkentocht via de Noordroute. De Folkloreactiviteiten op de Groeneplaats in Den Burg staan in het teken van hobby en dans. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer een hoorzitting in verband met het bouwplan Drevel. Verder komen voorbereidingsbesluiten aan de orde, voor het mogelijk maken van bouw- en aanlegactiviteiten van vd Veen (De Koog), Vlaming (Oranjestraat, Oosterend), Zoer (De Koog), Krijnen (Oudeschild), Staatsbosbeheer (Ruigendijk, De Koog), Terweij (paal 17) en de gemeente zelf (Postwegre constructie). Om 19.00 uur begint in Den Burg de finale van de Texelse ringsteekcompetitie. In theater-retaurant Klif 12 om 21.00 uur een voorstelling" van Mark van de Veerdonk „Blond Elastiek". Entree f15,- Donderdag 23 augustus Om 14.00 uur start bij De Schut hut aan de Dorpsstraat in De Koog een kerkentocht via de Zuidroute. Vanaf 16.00 uur is het Hoornder Donderdag in Den Hoorn. Kra ntenmarkt vanaf 16.00 uur en veemarkt (met echte handel in allerlei dieren) vanaf 19.30 uur Voor Nederlandse en Duitse gasten wordt in de Hervormde kerk van De Koog een interkerk lijk avondgebed gehouden, aan vang 20.30 uur. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar het over zicht in de Rekreatiekrant/TC3. Hoogwater Oudeschild Za. 18 6.50 en 19,4; Zo. 19 7.54 en 20.5! Ma. 20 9.05 en 220 Di. 21 9.54 en 22,9 Wo. 22 10.51 en 233! Do. 23 11.1 5 en 23,4 Vr. 24 11.55 Za. 25 0.00 en 12.II Aan het strand is het een uur eerder hov, water. Laagwater valt gemiddeld 6.15uu na hoogwater De zon komt 19 august* op om 6 28 uur en gaat onder om 20.5] uur. 20 augustus nieuwe maan; 22 augus tus springtij Het stormachtige weer en daardoor ontstane schade hebben een vertra ging van ettelijke dagen veroorzaakt bij de zandsuppletie. Sinds vrijdag wordt geen zand meer gespoten. Op zijn vroegst morgen of overmorgen zal het werk kunnen worden hervat. De zuidwestelijke wind bereikte woensdag kracht acht, waardoor een deining van meer dan 3,5 meter werd verwekt. Daardoor ontstond een defekt op de koppelboei bij het hefeiland. Op deze boei wordt telkens de leiding van de af- en aan varende zandhopperschepen aangesloten, waardoor deze hun zandlading kun nen overbrengen naar het tussensta tion dat het zand vervolgens naar het strand perst. Door het slingeren van de boei werd zo hevig gewrikt aan de eraan gekoppelde leiding, dat en kele bouten (waardoor de flensen te gen elkaar worden gehouden) afbraken. Daardoor ontstond een lek, dat echter niet kon worden gerepa reerd omdat de boei door de hevige golfslag onbereikbaar was. In de hoop dat het lek niet groter zou wor den, werd daarom met het zandspui- ten doorgegaan. Vrijdagavond werd de schade echter uitgebreider en moest worden gestopt. Toen zaterdag de wind was gaan liggen, werd di- Een 41-jarige man uit De Koog reed in de nacht van zaterdag op zondag met zijn Volvo een verkeersbord om ver, dat bij de wegwerkzaamheden op de Pontweg ter hoogte van de Californiëweg stond. Hij meldde dit zelf bij de politie. ft reet met repareren begonnen. Dit bleek echter een tijdrovend karw zijn. Er moest nogal wat laswerk worden uitgevoerd, waar ook c zondag voor nodig was. Nog voc zondagavond de reparatie wasv tooid, begon het opnieuw hevigi waaien en moest de reparatieplo worden teruggetrokken. Gehoop! wordt dat men morgen of overm gen weer aan de slag kan. ti In zowel de horeca- als bloemix sector is momenteel op Texel w zat. Het gewestelijk arbeidsbuit Den Burg wordt de laatste wekt vooral overspoeld met vacature: de horeca, doordat vervangers» zijn voor jongens en meisjes m# vakantiebaantje weer naar schor moeten. ,Het gaat om tientallen vacature seizoenbedrijven", aldus directea Theo Zijm van het arbeidsbureau Het werk varieert van obers in restaurants en hotels tot persone supermarkten en kampwinkels zich nu bij het arbeidsbureau aan meldt, kan vrijwel zeker direct» slag voor de rest van het seizoen Het werk in de bloembollen (lelt voornamelijk) begint ongeveer Ie september. Momenteel staan in sector nog 110 vacatures opent het arbeidsbureau. De werkloosheid steeg een klem beetje in de maand juli. Dat is zelfde verschijnsel als vorig jaar, er eind juli ook iets meer mensen zonder baan stonden geregistrea als eind juni. Alleen waren eenf geleden de aantallen wel beho»! hoger. Op 31 juli dit jaar telde' beidsbureau precies 200 ingesd* nen (70 vrouwen en 130 maniw terwijl het er vorig jaar nog 279 ren. Ten opzichte van de maand 1990 een stijging van 17 persons Een reden voor de lichte toenam valt niet aan te geven, al valt of de stijging vooral wordt veroor» door een iets grotere werkloos^ de kantoor/onderwijs sector. s hï 2 De uitslag van de tijdens de HW der Donderdag gehouden verlof van Ons Huis is als volgt: Prij#" len op de nummers geel 778, 529, 697, 428, 698, 544, 739, 620, 775. De prijzen zijn af ten op het adres Naalrand 6 (telefoo 19272) of tijdens de Hoornde!» derdag in Ons Huis aan de Het enstraat. Op maandag 27 augustus sla® repetities van het Texels Vroo»- koor in de voorspeelruimte va» we ULO. Een ieder die belangstelling f eens wil komen luisteren is op maandagmiddag van 14.1" 16.10 uur. de bezetting van de bussen goed, wat goede perspectieven biedt voor volgend jaar. Het zijn niet alleen toe risten die van deze nieuwe lijn profi teren, ook Texelaars plukken er de vruchten van. Rondrit Het gezelschap werd rondgereden door monteur Cees Vinke, die zijn pa radepaardje uit de Tesotijd met verve over de wegen liet koersen. Rayon chef Alferink zorgde via de microfoon voor het ondersteunende commen taar. De route, die inderdaad in een aardige behoefte moet voorzien, werd door verschillende gemeente bestuursleden met een agrarische achtergrond benut voor een inspectie van de Texelselanderijen. De met op getrokken neus gedane mededeling „dat wordt niks meer," gold vooral een aantal triest ogende mais- en bietenvelden. De rondrit werd besloten met een lunch in Bos en Duin, waar nogmaals geconcludeerd kon worden dat de gang van zaken na de aandeelover dracht voor beide partijen naar tevre denheid is verlopen. Wethouder Barendregt meende dat de NZH haar voornemens heeft waargemaakt. „Op enkele puntjes van nader overleg na, heeft de AOT haar eigen identiteit behouden en zijn de werkgelegenheid en de dienstverlening gewaarborgd." De NZH-delegatie begaf zich na af loop naar het AOT-domein om het rei len en zeilen van de onderneming met het personeel door te spreken. De Texelse AOT-chef Cees Duinker, die de busonderneming 40 jaar heeft gediend, gaat m.i.v. 8 november in de vut. Op een vraag van Van der Kooi of Duinker wordt opgevolgd door een Texelaar, antwoordde de NZH dat er in ieder geval niemand van de vaste wal wordt aangetrokken. Eigen identiteit Uit de rondrit (waarvan alleen het westelijk deel werd verreden) bleek duidelijk dat het begin- en eindpunt in De Cocksdorp nog een knelpunt is. Geparkeerde auto's in de Ploosterstraat maakten dat de bus zich slalommend tussen het verkeer door moest wringen. Een bewoner van de Ruyslaan in De Koog deed maandag aangifte van ruitbreuk. In de nacht van zondag op maandag smeet een jeugdige, onbe kende vakantieganger een stuk hout door het raam van de Texelaar. Een 59-jarige man uit Den Burg werd in de nacht van donderdag op vrijdag slingerend met zijn auto op de Hoomderweg aangetroffen. Daar naast voerde hij onvoldoende verlich ting. Door kortademigheid mislukte de blaastest en werd hij aan een bloedproef onderworpen. Hiervan zal de uitslag volgende week bekend zijn. In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie een 21-jarige Utrech tenaar aan die met een witte bestel bus tegen het verkeer is door de Molenstraat reed. Hij bleek drank op te hebben en blies 405 ug./L, terwijl maximaal 220 is toegestaan. Naast een proces verbaal kreeg hij een rij verbod van drie uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2