loreca Texel: „Pak die kleine roep relschoppers hard aan' GEMEENTE TEXEL AIDS OVER VANU VIA ONS NAAR HEN ilvoetbalcom petitie er van start Russisch schip schuilt bij Texel voor storm Programma Zaalvoetbal Sport wil praten over toneelgebruik De Koning-hal VRAGEN 06-022 2220 IPERDAG 23 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 3 eca Nederland afdeling Texel vindt dat in de promotie van eiland te weinig aandacht wordt gegeven aan de uit- isinogelijkheden op het eiland. De openbare orde en de leef geld is de laatste tijd sterk in discussie. Ook daarover heeft een uitgesproken mening. Een gesprek met twee luursleden van Horeca Texef, Ed Stiekema en Frits Langeveld. pings gezorgd. Als je nu in het sei zoen in Den Burg kijkt, dan is het lang niet vol". Geen disco .die van het eiland is in handen Stichting VVV Texel promotie, "tóreca-ondernemers betalen er- me& maar sommigen hebben het el dat voor de uitgaanssector aldoende wordt gedaan. Stieke me hebben bij de horeca op restaurants en cafébedrijven. De groep heeft praktisch geen ,ien. Door de Texelpromotie is ijk een seizoensverlenging op- jden die gunstig doorwerkt in die rus Stiekema staan cafébedrijven etste jaren enorm onder druk. veel maatregelen op deze be- afgekomen. Brandpreventie, jspreventie, sluitingstijden, open- i.,.er zijn zo'n vijf zes din- je continu voor druk zorgen. Als litter van Horeca Texel wordt je keer op het matje geroepen en verdediging gedrongen. Er vaak gedacht dat cafébedrijven wat doen. Maar dat is helemaal o". oor enkele jaren ging het goed de natte horeca op Texel. Maar mrdt minder. „Er kwam veel van Loodsmansduin naar Den Het was vol, het was gezellig raat en er waren eigenlijk geen ten. Maar de jeugd kan daar neer terecht. En er is niet voor ogende jeugdplaatsen op cam- inde maandag gaat de zaalvoet- mpetitie weer van start. Een in ipzichten opmerkelijk seizoen, eerst is het alweer de vijftiende Er wordt gestart met 51 se- iteams. 4 dames en 4 junioren- Het seniorenaantal is gelijk orig seizoen, de dames moeten to 1 team minder doen. Bij de zijn er 6 teams minder, wat een groot deel te wijten is aan it dat de inbreng van s.v. Texel uctfti gehalveerd. spt nder opzienbarend punt is dat Ie terugkeer van Gamma alle en gingen weer in de Texelse com- actief zijn. Vijf jaar lang heeft na het aan de vaste wal volge nt, maar nu bleek het zelfs voor 3» ia In t genoeg spelers voor Ie overkant) teveel gevraagd om traditie voort te zetten. Jammer to Texelse zaalvoetbal, maar tn logische ontwikkeling. Bo- tn kent de competitie voor het sinds jaren weer een scheiding Np standaard- en reserve-teams Hoofdklasse, wat vooral de le|i klasse ten goede zal komen, alvoetbalteams die hebben in- reven kunnen wat het aantal m lijden betreft hun hart ophalen. C Texel heeft gemeend dat als "4 ten sport bedrijft men dat dan i1 tgelmatig moet kunnen doen. s' antal geplande wedstrijden per s 25 (incl. minimaal 1 beker- lijd) met uitschieters voor de klasse van 28 wedstrijden en rste Klasse met 27 wedstrijden. gememoreerd is met de terug- en Gamma in de Hoofdklasse ten kanshebber toegevoegd et rijtje mogelijke kandidaten. t competitie spannend zal wor- nag blijken uit dat veel top 's verdeeld zijn over diverse Jelleboog is als titelverdediger veranderd. Dat geldt evenzo Wantje, dat overigens hoger 'kinnen eindigen dan afgelopen en ook voor Casino. De Krim 'kt door J. Brouwer en V. rmaar moet top-scorer Casio- f laar missen. Ook Texel komt pittig team de Hoofdklasse 'in. De Koog en Klif zullen proberen om zich in de mid- it te handhaven, terwijl het |®H moeilijk zal worden om de 'nde prestatie van afgelopen te evenaren. Outsider bij de de titel is Oosterend. Dit jaar IC, Texel iets extra's aan 'Pioenschap van Texel toege- Poor de kampioen in te schrij- 11 de bekercompetitie aan de "al (1 2 wedstrijden). Hoofdklasse bestaat uit 9 124 wedstrijden). Hier zullen 4® reserveteams van Klif, en Casino strijden om de re- fel. De Damescompetitie start 'earns. Hopelijk kunnen hier Pet seizoen nog 1 of 2 teams Mn toegevoegd worden. Het "i de zaalvoetbalwedstrijden f Pet teken van wedstrijden eaalvoetbalbekers, met als re- toppers de wedstrijden tus- ■oog en Casino (de finale laar) en Mantje tegen De ewedsdtrijd om de derde en vorig jaar). Wat betreft het promotiebeleid be doelt Horeca Texel echter niet zozeer dat er meer aandacht moet worden besteed aan de jongeren, maar vooral aan de uitgaansmogelijkheden in to taliteit. „Dat zijn terrasjes, theater, strandpaviljoens....heus niet alleen natte horeca. Het promotiebeleid van de VVV is prima hoor, als je maar het gevoel hebt dat ook het uit gaansleven aandacht krijgt. Kijk, het seizoen is erdoor uitgebreid en daar profiteert iedereen van mee. Maar nu worden bepaalde belangen verdrukt". Frits Langeveld vult aan dat het beslist niet gaat om discopromotie. „Dat willen we niet eens, daar zij we het als Horeca Texel unaniem over eens. Het wordt elke keer door ande ren aangehaald dat wij jongeren wil len lokken. Maar dat willen we helemaal niet. Promotie moet voor mensen van O tot -tig jaar, maar niet specifiek één doelgroep la disco toestanden. Disco is het probleem ook niet. Daar zit toch altijd wel volk". Volgens Langeveld is de be gripsverwarring waarschijnlijk ont staan omdat het jongerenbeleid van de campings door Horeca Texel ter discussie wordt gesteld. „Die jeugd kan nergens meer terecht en daarom is die noodcamping zo gevuld". Stie kema vertelt dat Horeca Texel niet uit is op het uitbreiden van het aantal jeugdstandplaatsen, maar op het handhaven van het aantal dat er eni ge jaren geleden was. Dat is door de sluiting van enige jeugdterreinen op campings duidelijk afgenomen. Ontwijkend Horeca Texel heeft een brief aan de VVV geschreven over het onderwaar deren van het uitgaan in de promoti onele activiteiten. Daar is een ant woord op gekomen. Langeveld: „Ze doen het maar wat af met een ont wijkend verhaaltje. Het is geen ant woord op onze brief". Stiekema waarschuwt dat de TVO-leden die meebetalen aan de Texelpromotie daar ook wat voor terug verwachten. „Anders is men niet meer bereid te betalen. Het is niet zo dat heel Hore ca Texel zegt dat het promotiebeleid anders moet. Alleen er ontstaat nu in bepaalde takken wrevel". Langeveld: „Er is een VVV-brochure waarin een passage staat over een gezellig uitgaansleven. Daar staat een foto bij van een pandje, zonder ter rasje, zonder gezelligheid....het past er niet bij. Er wordt wel eens gepraat in die folders over het scala aan restau rants dat het eiland heeft, maar het wordt zó teruggedrongen, het wordt zó beperkt. Maar we hébben hier een Met dank aan Roy en Riny Helleman Het Russische vrachtschip „Baltiyskiy-11" heeft zondag de ha ven van Oudeschild opgezocht om te schuilen voor de harde wind. Als lading vervoert het 2000 ton kolen van Kaliningrad naar het Engelse Huil. Aan boord bevonden zich ze ventien mensen. De Baltiyskiy-11 heeft de roepletters U.I.T.X. Aan boord is radar, radio telefonie en een radiorichtingzoeker. De eigenaar is Western River Ship ping Co., Kaliningrad, USSR. Van het Baltiyskiy-type bestaan 73 schepen. Ze zijn allen tussen 1962 en 1968 gebouwd op de werf „Kras- noye Sormovo" shipyard Gorkiy, USSR. Niet alle 73 schepen zijn nog in de vaart. De nummer 11 is ge bouwd in 1963. Ze zijn bedoeld voor zee en rivieren en opereren wereldwijd. Ze zijn tame lijk slap gebouwd en moeten snel Maandag 27 augustus: 17.15 u. Casino 3-Texel 1 (j 1 18.05 u. Casino 1-Casino 2 (j 1 Woensdag 29 augustus: 17.15 u. De Koog 2-Oosterend 3 (j2) 18.00 u. Texel 4-Casino 5 18.50 u. Jelleboog 2-Jelleboog 3 19.40 u. Oosterend 4-De Koog 4 20.30 u. De Muij-De Koog 2 21.20 u. ZDH 3-Jelleboog 4 22.10 u. Oosterend 3-RAB 2 Zaaldienst: Gamma Donderdag 30 augustus: 17.15 u. Texel 3-Texel 4(j2) 18.00 u. Casino 6-Texel 3 18.50 u. Gamma 3-De Koog 3 19.40 u. Klif 5-Gamma 5 20.30 u. ZDH 2-Attent 21.20 u. Mantje 3-Gamma 2 22.10 u. Gempo-RAB Zaaldienst: Casino Vrijdag 31 augustus: 17.00 u. Casino 4-Casino 5 (j2) 17.45 u. Gamma 4-Casino 2 18.35 u Klif 2-Oosterend 6 19.25 u. Klif 4-Oosterend 5 20.15 u Casino-Jelleboog 21.05 u. Mantje-de Krim 21.55 u. NIOZ-De Krim 2 22.45 u. Casino 4-Oosterend 2 Zaaldienst: Klif Maandag 3 maart 1990: 17.15 u. Casino 5-Texel 3 (J2) 18.05 u. De Krim-De Koog 2 (j2) leuk uitgaansleven. Na Scheveningen, Zandvoort en Noordwijk komen wij op de vierde plaats". Frits Langeveld vertelt dat hij de VVV met de brief een uitspraak heeft wil len ontlokken waaruit blijkt dat men het uitgaansleven niet wil promoten. „Ik vind het best als men nee zegt, dat is tenminste een keus. Dan is het in ieder geval duidelijk en weten wij wat we onze leden moeten zeggen. En die zeggen dan: we moeten zelf maar initiatieven nemen". Openbare orde De openbare orde lijkt wel het ge sprek van de dag op Texel. De Hore ca Texel mensen vinden de oplossing simpel. Ed Stiekema: „Er zijn klagers en zeikers. Zeg dat 95 procent kla gers is en die moet je bloedserieus nemen. Die hebben gewoon gelijk. Aan de zeikers moet minder aan dacht worden besteed. Door hen be reik je alleen maar dat de prijzen van woningen in de buurt van horecage legenheden enorm in waarde dalen. Dat is jammer voor de buren van ho reca, maar het is wel de realiteit. Daarnaast heb je een hoeveelheid uit gaande mensen. Daarvan gedraagt 95 procent zich geweldig. Als je ze vraagt om wat zachter te doen op straat omdat er mensen slapen, dan doen ze dat meteen. Ik heb het uit geprobeerd hoor. En er was niet één vakantieganger die niet luisterde. Ze hebben namelijk allemaal een goede zin. Ze komen niet om rotzooi te trappen. Maar goed, er zijn dus 5 procent probleemgevallen. Dan moe ten we ons niet richten op die rest waar nooit problemen mee zijn' Pak die relschoppers aan". Lik op stuk Hij verduidelijkt dat de herrieschop pers het voor de rest verpesten. Met goed, consequent beleid, overleg met de horeca en hard optreden van de politie zou die groep moeten worden schuilen bij slecht weer. Het schip weegt netto 936 ton en bruto 1865 ton. Het laadvermogen is 2121 ton. De lengte is 95,61 meter en de breedte 13,21 meter. De holte van de Baltiyskiy is 5,52 meter en de diepgang 3,260 meter. De vrachtvaarder wordt voor tgestuwd door twee motoren van het type SKL, gemaakt in Magdeburg (Oostduitsland). Het vermogen is 1320 APK (971 kW). Het is een vier takt zescilindermotor. Er kan een snelheid worden behaald van 11 1/4 knopen. IJsbreker Er zijn drie ruimen en de romp is ver sterkt om enige ijsvorming op het water te kunnen verdragen. Het is de derde keer in zeer korte tijd dat Sovjetschepen Texel als schuil plaats gebruiken. Vorige week arri veerden twee jachten die hadden deelgenomen aan Sail 1990 en op de terugweg naar Leningrad in de jacht haven van Oudeschild het slechte weer afwachtten. aangepakt. Langeveld: „Met harde hand, lik op stuk. Hoge geldboetes en meteen dokken. Symptoombestrij ding moet worden toegepast Dat geeft ook een voorbeeld voor de rest. Die echte dwarse gasten die niet wil len: oppakken bij kop en kont en met een bon op zak van Texel afmiete- ren". Stiekema vult aan dat dat aan pakken wél zonder aanziens des persoons moet gebeuren, of het nu vakantiegangers of Texelaars zijn. Horeca Texel heeft voorstellen in deze richting gedaan naar de gemeente. Langeveld: „Die liggen er al. Er er zijn afspraken gemaakt over nadere dis cussie. Maar dat is nog niet geweest. En nu zegt de burgemeester ineens dat hij niet meer weet wat voor maatregelen hij moet nemen. Dat is onzin. Het is wél oplosbaar. Maar veel mensen raken nu in paniek, want ja, als de burgemeester het zelfs al niet meer weet....dan zal het wel een zootje zijn". Volgens Stiekema zijn er duidelijk gradaties in overlast. „Je hebt de echte vandalisten. Daar is maar één middel tegen: aanpakken. Je hebt ook mensen die zingen. Dat is eigen lijk een positieve uiting. Als je die waarschuwt dat ze zachter moeten zijn, dan dóen ze dat. En dan heb je mensen die op straat lopen te praten. Tja, als dét als overlast wordt erva ren...dan blijf je nergens. Probeer mensen dét maar eens te verbieden. Dat hoef je niet te vragen, want dat is een onlogisch verzoek, dat is niet redelijk. Met dat mooie weer van de ze zomer ligt natuurlijk iedereen met het raam open. Er zijn enkele raadsle den zelf op pad geweest. Die noem den het straatbeeld gezellig, terwijl anderen praten over een grote rot zooi....Dét is het nou maar net". Lan geveld: „Veel mensen in de routes van en naar uitgaanscentra accepte ren een bepaalde vorm van overlast die seizoensbedrijven nu eenmaal met zich meebrengen. Dat was in 1970 zo, in 1980 en het is in 1990 nog zo. Die mensen beginnen nu ook te klagen. De gelegenheid daartoe wordt ze gegeven. Als je een hoorzit ting houdt over het functioneren van de boot, komt er ook vanalles op af en kan je ook tot de conclusie ko men dat Theo Hoogerheide moet worden vervangen of zo, terwijl dat één van de beste directeuren is die we op Texel hebben". Horeca Texel wil alles op een rijtje zetten om tot een spoedige oplossing van de problemen te komen, in over leg met de gemeente en andere in stanties. „Het is op te lossen en het moet snel ook!" De Texelse Sportraad vindt dat de sportverenigingen positief moeten reageren op de wens van de toneel verenigingen om op te treden in de Burgemeester De Koning-hal. De toneelverenigingen van Den Burg en de musicalvereniging zijn aange wezen op de Burgemeester De Koning-hal, nu de schouwburgzaal van De Lindeboom tot biljartzaal is gemaakt en daardoor niet meer voor „cultureel" gebruik beschikbaar is. De toneelverenigingen denken de De Koning-hal 25 keer per jaar nodig te hebben voor uitvoeringen en repeti ties. Toen dit verzoek werd geuit had iemand gezegd: „Ik denk niet dat de Sportraad daar blij mee is". Dat klonk als verzet, wat niet op prijs werd gesteld door wethouder Krijnen- Bais. In de maandagavond gehouden vergadering van het Sportraadbestuur werd echter duidelijk uitgesproken dat de sport moet proberen in te schikken in goed overleg. Voorzitter Albert Hoven: „We zijn niet negatief". GEMEENTE TEXEL Burgemeester en wethouders hebben hinderwetver gunning verleend aan de directeur van PTT Telecom, district Haarlem voor het plaatsen van 5 telefoon centrales, te weten: aan de Vliestraat, naast nummer 17 aan het Hoge Achterom aan Brink 16 aan de Postweg, naast nummer 81 aan de Molenlaan 1a; Tevens is hinderwetvergunning verleend aan: de heer J. Hemelrijk voor een scheepstimmerwerk- plaats gelegen Haven 12 te Oudeschild; de heer M. W. Witte voor een loonbedrijf gelegen aan de Nieuwlanderweg; de heer C. J. Witte voor een veehouderij gelegen Nieuwlanderweg 4; de heer C. Dros voor een garagebedrijf en verkoop punt met motorbrandstoffen gelegen Oorsprong- weg 3. Aan de vergunning zijn voorschriften verbonden. Van 21 augustus tot 22 september 1990 liggen de vergunningen ter inzage: op het gemeentehuis op maandag van 14.00 tot 16.00 uur en op de overige werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; in de openbare bibliotheek op vrijdag van 18.00 tot 20.30 uur. Binnen de inzagetermijn kan beroep ingesteld wor den. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Nadere inlichtingen: telefoon 62188. Burgemeester en wethouders van Texel hebben hin derwetvergunning verleend aan: Fa. F. Zegel voor een timmerwerkplaats en aanne mersbedrijf gelegen Heemskerckstraat 25, 27, 29; Dros Bakkerij voor een broodbakkerij gelegen Schil- derweg 278; de heren N. en W. Dros voor een agrarisch loonbe drijf en handelsonderneming gelegen Harkebuurt; Langeveld en de Rooy voor een drukkerij/uitgeverij en kantoor/boekhandel, gelegen Parkstraat War moe sstraat. Aan de vergunningen zijn voorschriften verbonden. De vergunningen liggen van 28 augustus tot 29 september ter inzage Voor plaats en tijd van inzage, het instellen van be roep en het verkrijgen van inlichtingen verwijzen wij u naar bovenstaande bekendmaking. Burgemeester en wethouders van Texel zijn van plan hinderwetvergunning te verlenen aan: de directeur van PTT Telecom voor een telefooncen trale gelegen aan Waalderstraat 51 te Den Burg. Aan de vergunning zullen voorschriften worden ver bonden. De ontwerp-vergunning ligt van 28 augustus tot 12 september 1990 ter inzage. Gemotiveerde bezwaren kunnen binnen de inzage termijn schriftelijk worden ingebracht bij burge meester en wethouders van Texel. Voor plaats en tijd van inzage en het verkrijgen van inlichtingen ver wijzen wij u naar bovenstaande bekendmaking. Uren, dagen, maanden, jaren vlieden als een schaduw heen Na een liefdevolle verzorging in de Gollards is na een langzaam verval van krachten van ons heengegaan mijn zorgvolle vrouw, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Jannetje van Sikkeleras echtgenote van Cornelis de Wijn op de leeftijd van 83 jaar. C. de Wijn B. L. Brouwer-de Wijn J. Brouwer N. L. Appel-Brouwer S. Appel elise, robbert jan C. J. Brouwer T. Brouwer-Betsema Texel, 21 augustus 1990 Gollards, De Zes 12, 1791 EX Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 24 augustus van 20.00 tot 21.00 uur en na de begrafenis in de Gollards. Een korte overdenking zal worden gehouden op zaterdag 25 augustus om 14.00 uur in de Hervormde kerk te Oudeschild, waarna de begrafenis op de Oudeschilder begraafplaats zal plaatsvinden. Monica Witte en Cecil van Tiet gaan trouwen op vrijdag 7 september om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren van 20.00 tot 21.00 uur in restaurant Theodorahoeve, Kogerstraat 26, Den Burg. Ons adres: Jhr. Van Cittersplein 118, 1442 XG Purmerend Op 7 september 1990 gaan wij trouwen. Arjen van Alphen en Karin Bernadette Vlaming De huwelijksvoltrekking vindt plaats om 15.45 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. Er is gelegenheid om ons te feliciteren tussen 19.00 en 20.00 uur in café-restaurant Loodsmansduin, Rommelpot 29 te Den Hoorn, Texel. Ons adres: Biesbosstraat 20, Lelystad. Op 3 juni j.l. waren Kees en Annie Hin de Porto 25 jaar getrouwd. Wij willen dit vieren op zaterdag 8 september a.s. met een Eucharistieviering om 14.30 uur in de R.K. kerk te Oudeschild. U kunt ze 's avonds feliciteren van 19.30 tot 21.00 uur in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild. Orfa, Imro, Ineke, Judith, Leo en Kees-Jaap Wat ooievaar Niks ooievaar Gewoon je weet wel... en toen werd ik geboren. Inge Maria Geboren 21 augustus 1990, 16.56 uur. Gewicht 3090 gram, lengte 48 cm. Jan en Anuschka Maas Schoudieck 33 1791 WD Den Burg-Texel tel. 02220-12660 Wij rusten van 13.30 tot 15.30 uur. Hierbij wil ik iedereen bedanken voor alle kaar ten, bloemen en kado's tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Mirjam Gerritsen bS-llWp taidrfijtr Alle goede dingen ko men in drieën. Driemaal is scheepsrecht! Samantha Roxanne is vanaf 20 augustus 1990 het zusje van Rowena en Patricia. Rienk en Annie Mosk Gasthuisstraat 72 1791 GM Den Burg-Texel HET IS ZO SIMPEL. U GEEFT EN HET RODE KRUIS DOET HET WERK. OR06868,TN.V HET NEDERLANDSE RODE KRUIS, DENHAAG

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 3