)rie Zweedse drenkelingen: Het leek alsof we in en wasmachine zaten Vijf avonden lang swingen tijdens het „Tropical" jongejonge, wad kun „overhelle", man Ier ng Hl r, Politie treedt op tegen autoslapers Lesrooster Avondmavo s |DEBDAG 23 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 lang? Nee, dat zijn we eigenlijk niet geweest. Pas toen de lSt overboord ging hadden we het gevoel dat het echt fout l" Aan het woord is de 26-jarige Zweed Tomas Hansson. Hij «d met zijn vrienden Patrik Andreasson (24) en Johan Börjes- (26) maandag gered van het omgeslagen jacht „Axelina". drietal was met het jacht onder- j van Lissabon naar Stockholm, boot is niet van hen, maar van Zweedse vriend van Tomas. Die Ibem gevraagd de Axelina terug Stockholm te zeilen, omdat hij -zelf geen tijd voor had. Tomas, trvaren zeezeiler, kreeg daarbij pvan zijn twee vrienden, as toog naar Lissabon per trein, vrienden volgden per vliegtuig. fi augustus startte de zeiltocht. 0,8 b g'ng perfect, het weer was erg i„Heel wat beter dan hier", 1 jAkt Johan op. Axelina is in 1968 gebouwd in ;nd. Tomas: „Het is een goed 11, helemaal aangepast aan de si van deze tijd. We hadden ook benodigde apparatuur aan boord, Is radio's, navigatiemiddelen....al- Het schip is een jaar geleden r de eigenaar zelf naar Lissabon aren' Weerbericht 4,2 langs de Nederlandse kust imiliJtg het weer langzaam om. „Het steeds erger. We wisten dat er dop komst was, want we hielden raard het weerbericht goed bij", lit Tomas. Zweedse zeilers keken uit naar haven om te schuilen en beslo- nchting Den Helder te gaan. „De «n werden echter steeds hoger wilder. Omdat we niet zo bekend m deze omgeving besloten we imaar terug te gaan naar open We wisten namelijk niet waar lies alle ondiepten zijn en met die ie wind word je zomaar ergens Li. drietal voer niet op de motor, maar op een klein zeil. „Het is een zeilboot, tenslotte. Als de wind toe neemt, moet je met minder zeilopper- vlak varen. Het is zelfs beter om een zeilboot te zeilen bij slecht weer, dan de motor te gebruiken", aldus Tomas. Johan vult aan dat ze op gegeven moment wel hebben geprobeerd om de motor te starten om wat extra „power" te hebben bij het overwin nen van de hoge golven, maar dat lukte niet. Over de kop Tijdens de draaimanoeuvre sloeg een enorme golf over het jacht. De Axeli na sloeg om. Tomas: „Het kan zijn dat ze even helemaal op de kop heeft gelegen, dat weten we niet. Johan en ik lagen in het water, Patrik was in de kajuit. We droegen alle maal zwemvesten en we waren met veiligheidslijnen aan de boot verbon den, dus we konden er makkelijk weer opklimmen. Maar het leek eventjes alsof we in een wasmachine zaten, zo tolden we rond...." De mast bleek afgebroken. De Zwe den weten niet of dit komt doordat de bodem werd geraakt of door de klap tegen het water. Patrik: „We voerden maar weinig zeil, dus ik kan me bijna niet voorstellen dat het ge beurde omdat het zeil water schepte bij het kapseizen". Unaniem verklaren de drenkelingen dat ze niet bang waren toen ze om gingen. Tomas: „Totdat de mast over boord ging was er niets aan de hand. Daarna konden we niet meer ma noeuvreren. We begrepen dat het ge vaar bestond dat we ergens aan zouden spoelen. Toen voelden we pas echt dat we in de problemen za ten. Maar angst voor onze levens? Nee, dat hebben we niet gehad". Jo han: „Misschien hadden we het wèl moeten hebben hoor, want als je zo in de rondte wordt geslingerd kan je makkelijk met je kop tegen de mast slaan of zo". Chaos Patrik klauterde meteen na de buite ling naar buiten. Het was een com plete chaos in de kajuit. Het schip dreef nog goed, hoewel er veel water in stond. Patrik was niet in paniek. „We konden land zien. Hoewel het hard woei, was het eigenlijk helemaal geen slecht weer. Het was zelfs warm. En we hadden het gevoel dat we in echt geval van nood wel naar de wal zouden kunnen zwemmen. Waarschijnlijk zouden we dan wel half verdronken zijn, maar we hadden zwemvesten en een reddingsvlot, dus we waren vast wel een eind gekomen". Het eerste wat werd gedaan, was een automatisch radio-noodsignaal uitzenden. Maar terwijl ze dat deden kwamen de Zweden tot de ontdek king dat het niet werkte. De antenne zat aan de mast en die lag in het water. Daarom probeerden ze het met vuurpijlen. Ondertussen werd het reddingsvlot klaargemaakt. De vuurpijl werd gezien door mensen op Texel. De kustwacht werd gewaar schuwd. De reddingboot van Den Helder rukte uit, maar kon wegens de hoge golven niet bij het jacht ko men. Een helikopter van de marine was al in de lucht (om de twee Golf- fregatten uitgeleide te doen) en was daardoor zeer snel ter plaatse. Marineduiker Het drietal werd omhoog gehesen en een marineduiker nam plaats op het jacht. Hij zat nèt en werd er meteen door een gigantische golf afgeslagen. Dat deed de heli-piloot besluiten de Axelina eenzaam achter te laten. To- 133 BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE maand geleden benaderde nta mij met de vraag of ik kans m aantal artiesten 's nachts, na optreden in Oudeschild, snel Ie vaste wal te brengen. René a moest bijvoorbeeld dezelfde 'nog optreden in Grote Keeten. bns zag ik wel. (Helleman: „Een l schip met aanzienlijke accom- ilie werd door de uren durende II (van Frits Langeveld van het li 'geveegd.") Om 11 uur 's is stapten onder andere René (23 Normaal, Corry Konings en Forsyth aan boord van de Li- een Nelson van veertien meter, ttn van twee keer 200 pk «Jiesels en stabilisatoren, die ship recht houden. Er is voor 24 Sn reddingmiddelen aan boord, ite schip wordt sinds vijftien gebruikt om desnoods bij wind- kracht twaalf reddingsoperaties uit te voeren. (Helleman: „Een polyester speelbal voor wind en golven.") Het aan boord gaan leverde geen moei lijkheden op, mede door de uitbundig brandende boord- en navigatie- verlichting, zoals op de ter plekke ge maakte foto's is te zien. (Helleman: „De Libero vertrok met gedoofde boordlichten uit Oudeschild Aan boord zijn veiligheidshalve vier niet- drinkende Texelaars. Per slot van re kening is Normaal al aan boord geko men met als Texelse souvenir een doos Kleintje van Gert, en met elke slok wordt het dek kleiner. (Helle man: „In hun onderbroek zijn ze naar de Achterhoek terug gereden, na in Veenendaal nog in dezelfde outfit met z'n zessen op een rijtje een sani taire stop te hebben gemaakt.") Dat de heren de volgende dag een fikse hoofdpijn hebben is duidelijk. (Helle man: „Een optreden op donderdag morgen moest wegens de ziekte van Bennie Jolink worden afgezegd.") Er werd twee keer uitgeluisterd naar de windkracht: Bf 6, geen probleem voor dit schip. (Helleman: „Het schip moest opboksen tegen windkracht zeven.") De stemming zit er al spoedig in. Een lid van het orkest Revolution Time zit in de lotushouding op de koelkast en deelt op aanvraag minzaam biertjes rond. René Froger begint met een fraaie persiflage op de schlager „Sai ling Home". (Helleman: „Na de men sen als haringen in een ton te hebben gepropt...") Gezamenlijk heft men het schone lied „Op de woelige baren" aan, bis en weer bis. René Froger stelt voor alle verplichtingen overboord te gooien en door te varen naar Engeland. (Helleman: „Heeft de Libero ondertussen nog even de Westminster Abbey bezichtigd?") Op de radar is al een tijdje een schip achter de Libero zichtbaar. Later blijkt dat de RP20 te zijn, die geen blijk geeft van enige verontrusting. (Helle man: „Verwoede pogingen om een ramp te voorkomen kregen geen poot aan de grond.") De TX13-boei wordt op vijf meter afstand gepasseerd. Over de marifoom komt een vraag van een schip in de buurt van het Molengat, dat zich afvraagt waar hij zit. Bij Den Helder wordt voor het eerst gebruik gemaakt van de mari foon door de Libero om toestemming te vragen bij het Peperhuisje te mo gen aanleggen. (Helleman: „Onze Frits wist ter hoogte van de TX13-boei niet meer waar hij uithing en moest via het VHF-kanaal vragen waar hij zat.") Het gezelschap stapt in Den Helder zeer tevreden van boord en deelt handtekeningen uit voor familieleden van de Texelaars. (Helleman: „Zo zeeziek als een hond kwam het gezelschap na anderhalf uur in Den Helder aan.") Ik heb de heer Helleman op één waarheid weten te betrappen: Mijn schip heet inderdaad Libero. Frits Langeveld De Koog Hierbij sluiten we deze discussie. Inbraak. Uit een zomerwoning op een park aan de Californiëweg is tus sen zaterdag 15 00 uur en maandag 10.00 uur ingebroken. Er is DM 1500,- en f90,- gestolen. Dit behoor de toe aan een 68-jarige Duitse vrouw. Spiegel. Van een aan de Epelaan in De Koog geparkeerde Lada is tussen vrijdag en maandag een spiegel afge broken. De auto is van een 56-jarige inwoner van Nieuwekerk aan de IJssel. Bootje. Op het strand bij paal 14 is maandag een oranje rubberbootje ge vonden. •Drankrijder. Wegens rijden onder in vloed (255 ugl/l) is tegen een 46-jarige inwoner van Renkum dins dagavond proces-verbaal opgemaakt. De vakantieganger kreeg daarnaast een rijverbod van één uur opgelegd. •Centrum. De politie heeft dinsdag avond proce-verbaal opgemaakt te gen een bromfietser die door het centrum van Den Burg reed. Kamperen in De Slufter. De ge meente heeft aan de Scouting geen toestemming verleend om met onge veer dertig tenten in De Slufter te kamperen. De Scouting wilde in deze tenten Belgische en Nederlandse pad vinders herbergen die het strand zou den opruimen. Omdat De Slufter ech ter te boek staat als Natuurgebeid A, heeft de gemeente besloten geen toestemming te verlenen In De Koog wordt van woensdag 29 tot en met zondag 2 september het Tropical Sea Festival gehouden. Vele bekende bands maken tijdens het festival hun opwachting, op straat vindt echter een aantal nieuwe op tredens plaats. De verkoop van passe-partouts in de dubbeldeksbus in de Dorpsstraat start vanaf woens dag 29 augustus. Het Tropical Sea festival wordt dit jaar onder andere bevolkt door de volgende bands: „Los Vegas": „Fruta Bomba"; „Caribe"; „Reality"; „Self Control": „Deco.Deco"; „Latin Force" en „Kalimba". „Coïfaf do Brasil" en „Brasil Maravilla" zijn op straat te zien, evenals „Chaka Aman" (een dansende vuurspuwer), Sly-Fox (limbo-show) en Miss Sylvana (een buikdanseres met slangenbezwering). In de Rekreatiekrant zaterdag meer over het festival. De prijs van een passe-partout voor alle concerten bedraagt f35,- Een dag passe-partout voor vrijdag of za terdag kost f20, losse concerten f5,-. Een dag passe-partout geeft recht op De politie heeft de organisatie van het festival laten weten dat wordt opgetreden tegen festivalbezoekers zonder logeer adres. Er wordt gebruik ge maakt van extra politie-inzet om het slapen in auto's tegen te gaan. Volgens een politie woordvoerder gaat het hier niet om een nieuw beleid. Tegen zogenaamde „auto-slapers" wordt het hele jaar door opge treden. De extra inzet is vol gens de politie nodig om dit beleid ook tijdens het festival uit te kunnen voeren en niet machteloos te staan wegens onvoldoende mankracht. De organisatie van het Tropical Sea festival verzoekt festival gangers niet zonder logeeradres naar Texel te komen. Mensen die slaapruimte over hebben, worden verzocht contact op te nemen met Marry Seegers, tel. 17236. gratis toegang bij het slotconcert zondagavond in restaurant „De Polle pel". Het programma is dit jaar als volgt: Woensdag 29 augustus: Opwarm-concert in Tiffany met Los Vegas. Donderdag 30 augustus: Onder de Pomp. Fruta Bomba" Vrijdag en Zaterdag: De Toekomst: Caribe De Pollepel: Latin Force De Jutter. Kalimba 't Galjoen- Deco-Deco De Boulevard: Reality De Beerekuil: Marlon Seedorf - disc-jockey De Kuip: Self Control Tiffany. Los Vegas Onder de Pomp. Fruta Bomba Vrijdagavond op straat (en zaterdag van 12.00 - 18 00 uur): Coïfaf do Brasil en Brasil Maravilla Zaterdagmiddag/avond op straat Chaka Aman om 15.30 u Tussen De Jutter en De Kuip en om 01.00 u. tussen Tiffany en Toekomst. Sly Fox om 16 30 u. tegenover Pomp en Polle pel en om 23.00 u. tussen De Kuip en De Jutter. Miss Sylvana om 17.30 u. Tussen Tiffany en Toekomst en om 0 00 u tegenover De Pomp en Pollepel. Zondag 2 september: Afsluitingsavond in De Pollepel met Caribe Dinsdag 28 augustus gaan de lessen van de Avondmavo weer van start. De eerste twee weken zijn de lessen vrijblijvend te volgen voor een ieder die interesse heeft, inschrijven is nog mogelijk tot 27 september. Het les rooster van de Avondmavo ziet er als volgt uit: Dinsdag 18.30-20.00 uur: Spaans (klas 1), Economie (klas 1); Engels (klas 2); Scheikunde (klas 2); Frans (klas 3), Dinsdag 20.15-21.45 uur: Biologie (klas 1); Duits (klas 2). Donderdag 18.30-20.00 uur: Engels (klas 1); Wiskunde (klas 1); Textiele werkvormen (klas 1); Neder lands (klas 3). Donderdag 20.15-21.45 uur: Nederlands (klas 1), Geschiedenis (klas 1); Texetiele werkvormen (klas 3). V.l.n.r.: Johan Börjesson, Patrik Andreasson en Tomas Hansson. levend uit de wasmachine. mas: „Die duiker zag echt wit om zijn neus toen hij weer boven kwam. Hij was zowat nog erger geschrokken dan wij eerder". Het drietal werd op het Texelse strand afgezet en opgevangen door mensen van de Texelse wipperploeg. Jacob Bakker van Jeugdhotel De Zil vermeeuw nam hen mee naar huis voor een warme douche en droge kleren. Bij hem kregen ze in de dagen die volgden ook onderdak. De Axelina spoelde ondertussen aan bij paal 14. De Zweden werden er heen gebracht. „Een triest gezicht, zo'n verdronken boot op het strand. We konden eigenlijk niets doen. Er was een lijn aan vast gemaakt, maar we konden er niet bij zonder weer helemaal nat te worden", vertelt To mas. Om de beurt hielden hij en zijn vrienden de wacht. „We waren ge waarschuwd dat het hier een soort lokale sport is om iets van een gestrand schip te halen. Maar wij hebben daar niets van gemerkt. De politie was er trouwens ook en ik denk dat dat heeft gescheeld", 's Nachts werd het jacht bewaakt door BesT beveiliging, zodat het drietal kon slapen. Gastvrij Tomas is vol lof over de hulp die ze kregen. „Het is niet te geloven, leder een was ons ter wille. De mensen waren allemaal zo aardig, gastvrij en behulpzaam. Er was eten, drinken en droge kleidng....dit is écht een fijn eiland". Dinsdagmorgen toen de eb begon te lopen konden ze voor het eerst weer in het schip komen. De verzekering sagenten waren inmiddels gearriveerd en besloten werd de Axelina van het strand te takelen. Zo op het oog leek de totale schade mee te vallen. „Ik heb geen idee of het kan worden ge repareerd. Dat is niet mijn vakge bied", aldus Tomas. De eigenaar van het schip werd meteen gebeld na hun redding. Hij reageerde erg rustig. Tomas: „Hij vond het natuurlijk niet leuk, maar hij was blij dat met ons niets ernstigs was gebeurd. Kijk, het is natuurlijk moeilijk om te zeggen, maar we hebben gewoon pech ge had. Zelfs de reddingsmaatschappij heeft ons verteld dat we juist hebben gehandeld. Het had iedereen kunnen overkomen". Iedere dag hebben ze telefonisch contact om te praten over afwikkeling van de zaak. Wegslikken De Axelina ligt veilig in Den Burg. De verzekering zal beslissen wat er ver der met het jacht gebeurt. Het drietal heeft alle formaliteiten afgehandeld en mag naar huis. Allen verklaren zonder angst zó weer op een zeilboot te willen. Johan: „Maar misschien moeten we toch wat wegslikken als we ervoor staan...." Ze willen graag nog eens naar Texel terugkomen, op een iets prettiger manier. Tomas: „Volgende keer ne men we de veerboot!" ■®8oordklok is het twintig over elf. Volgens Helleman moet zich nu ongeveer de ramp voltrekken. Het gezelschap, '""Ier Corne Konings en Ronnie Tober, ligt hier duidelijk kotsend door elkaar.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5